Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πεθερα που χωνετε παντου


LOUCY

Recommended Posts

Ειναι αρκετά δύσκολο να αντιδράσει κανεις σε οτι λέει και κάνει η πεθερά του... Είναι σαφώς όμως πολύ εύκολο να μιλήσει ο σύζηγος στη μητέρα του ωστε να μη χρειάζεται να ερχεται σε αντιπαράθεση η νύφη μαζί της... Απο εκεί ξεκινάνε τα όρια..

Το να κάθεται κάποιος μια ζωή να υπομένει την παραξενιά ενός ανθρώπου και να μη μπορει να χειριστεί ο ίδιος την οικογένεια του το θεωρω τραγικό να συμβαινει στις μέρες μας.

Εγώ μέχρι στιγμής έχω φανεί τυχερή καθώς η πεθερά μου δεν έχει δώσει τέτοια δειγματα.. βέβαια συμβαινουν και τα εξής 2: πρώτον μένουν μακρυά και δεύτερον ο σύζηγός απο μόνος του δε δείνει πολλά περιθώρια να ανακατεύονται στα πολύ προσωπικά μας.. που θα παμε τι θα κανουμε κ.α.

Υπομονη κορίτσια... και βγάλτε τους άντρες σας μπροστα....

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι σ αυτο εχεις δικιο , σιγουρα με τις μητερες μας νομιζω οι περισσοτερες τουλαχιστον, μπορουμε να μιλησουμε πολυ πιο ανετα!! Ομως εδω ερχεται το ερωτημα. Μηπως και οι μητερες μας εχουν την ιδια συμπεριφορα με την πεθερα μας, απλα εμεις δεν θελουμε να το δουμε? ?

Συμφωνώ!!!!!Η δική μου μητέρα είναι ανυπόφορη!!!!!Έφαγε η μικρή??Γιατί κλάιει??Μήπως δε χόρτασε??Μήπως είναι αραιό το γάλα σου????Δώσε της συμπλήρωμα.......!Δε μπορείτε να φαναστείτε πόσο εκνευριστική είναι!!Έτσι γίνεται κανείς μητροκτόνος!!!

Ο καυμένος ο άντρας μου δεν έχει το θάρρος να την πεί στη μάνα μου.μπορώ όμως εγώ ανετότατα να της πώ να σταματήσει να μου πρήζει τα ούμπαλα και να αρπαχτούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερουλα μου με τρελαινειιιι!!!! Δεν σταματαει ναμιλαει ποτε δηλ γλιστριδα αφου παιρνω depon καθε φορα που γυρναω σπιτι μιλαμε χειμαρος . Εγω μονο ναι κ οχι ειμαι. Ζηταει κατι το παιδι μου απανταμε κ οι δυο, κανει κατι το παιδι παρατηρηση κ οι δυο , δηλ οταν ειμαστε κ οι τρεις στο σπιτι με γραφει κανονικα η πεθερα μου , λες κ δεν υπαρχω, αρχιζει, τι θα φαει, ποτε θα κοιμηθει, αν θα κανει τσισα, κακα, τα κανονιζει αυτη ολα! Ειναι αυτος ο τυπος θελει να τα ελεγχει ολα, να χωνετε παντου, σου ζητησαμε την γνωμη σου κυρια μου; Οχι, ε τοτε μοκο σε παρακαλω, αχ θεουλη μου, εδω κ 6 χρονια αυτη η ιστορια, κ γω δεν μιλαω για ειμαστε ολοι καλα! Στις διακοπες που παμε για μερικες μερες ολοι μαζι στο χωριο, ε εκει χαμος, θελει να ελεγχει τα παντα, που θα παμε, πως θα παμε, τι θα κανουμε, με το παιδι η οχι, δηλ χωνετε μεχρι κ ποιο μαγιο θα φορεσει η κορη μου, πως κ δεν ερχετε κ μεσα στην τουαλετα την ωρα που κανουμε τσισα, ελεοοοοο!!! Θα βαρεσω γκελα καμια ωρα, κ να σας πω κ κατι μπορει οι ωρες να ειναι λιγες κ οι μερες που περναμε μαζι αλλα ειναι ανυποφορη!!! 5 μερες το πασχα κ 5 μερες το καλοκαιρι ειμαστε μαζι κ ειναι τρελααααα!!!! Ολο το καλοκαιρι μου παει χαλια !!αυτοα ειχα να πω !! Να ξεσπασω!!! Γιατι δεν τα λεω πουθενα!!

Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη αλλα και η υπομονη εχει ορια και εξαντλουνται. Ετσι ειναι κ η δικη μου πεθερα αλλα φταιει και ο αντρας αφου την περνει τηλεφωνω και τη ρωταει για το παραμικρο, γιατο παραμικρο. Ενα παραδειγμα που μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι μια μερα που ειχα αιμορραγια και ηταν πολυ νωρις το πρωι και ο αντρας μου πηρε τηλεφωνο τη μαμα του για να τη ρωτησει αν θα παρουμε το γυναικολογο μου στο κινητο. :rolleyes: Αυτα ομως μεχρι πριν κανα 2μηνο γιατι τοτε την εκανα μεσω ενος περιστατικου που δημιουργησα να με μισησει και αυτη και η κορη της. Ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ωραιο αυτο που εκανα αλλα δεν γινοταν αλλιως ειχα προσπαθησει ολους τους τροπους. Απο τοτε που λες ειμαι ησυχη ουτε τηλεφωνα στο σπιτι ουτε να ανακατευεται τι θα κανω σπιτι μου, μονο με το γιο της μιλαει 2-3 φορες τη μερα αλλα αφου δεν λενε για μενα δε με πολυπειραζει. Εγω την ψυχικη μου υγεια τη βαζω πανω απο ολα και το σκεφτηκα και το προσπαθησα πολυ και μονο ετσι γινοταν. Οταν μου ειπε εγω για σενα πεθανα, ειπα μεσα μου, μου κανει πλακα ο Θεος, και επιτελους γλιτωσα απο αυτο το μαρτυριο. Ηξερε τα παντα με ανατριχιαστικες λεπτομερειες. Τελος παντων μη σε κουραζω αλλο, κανε κι εσυ κατι δραστικο και μην περιμενεις πολλα απο τον αντρα σου. Οι περισσοτεροι αντρες ειναι μαμακηδες δυστυχως. Να χαιρεσαι την κορη σου και να σαι ευτυχισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη αλλα και η υπομονη εχει ορια και εξαντλουνται. Ετσι ειναι κ η δικη μου πεθερα αλλα φταιει και ο αντρας αφου την περνει τηλεφωνω και τη ρωταει για το παραμικρο, γιατο παραμικρο. Ενα παραδειγμα που μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι μια μερα που ειχα αιμορραγια και ηταν πολυ νωρις το πρωι και ο αντρας μου πηρε τηλεφωνο τη μαμα του για να τη ρωτησει αν θα παρουμε το γυναικολογο μου στο κινητο. :rolleyes: Αυτα ομως μεχρι πριν κανα 2μηνο γιατι τοτε την εκανα μεσω ενος περιστατικου που δημιουργησα να με μισησει και αυτη και η κορη της. Ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ωραιο αυτο που εκανα αλλα δεν γινοταν αλλιως ειχα προσπαθησει ολους τους τροπους. Απο τοτε που λες ειμαι ησυχη ουτε τηλεφωνα στο σπιτι ουτε να ανακατευεται τι θα κανω σπιτι μου, μονο με το γιο της μιλαει 2-3 φορες τη μερα αλλα αφου δεν λενε για μενα δε με πολυπειραζει. Εγω την ψυχικη μου υγεια τη βαζω πανω απο ολα και το σκεφτηκα και το προσπαθησα πολυ και μονο ετσι γινοταν. Οταν μου ειπε εγω για σενα πεθανα, ειπα μεσα μου, μου κανει πλακα ο Θεος, και επιτελους γλιτωσα απο αυτο το μαρτυριο. Ηξερε τα παντα με ανατριχιαστικες λεπτομερειες. Τελος παντων μη σε κουραζω αλλο, κανε κι εσυ κατι δραστικο και μην περιμενεις πολλα απο τον αντρα σου. Οι περισσοτεροι αντρες ειναι μαμακηδες δυστυχως. Να χαιρεσαι την κορη σου και να σαι ευτυχισμενη.

 

μου εξαπτεις την περιεργεια...!!! παντως ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι αντρες(ενας απο αυτους κ ο δικος μου βεβαια!!)πρεπει να ενημερωνουν τους γονεις τους με το νι κ με το σιγμα τι γινεται στο σπιτι τους....τι μπλα-μπλα τρωνε κ γινονται ετσι να'ξερα!!

Link to comment
Share on other sites

Με το νι και με το σιγμα οπως το λες. Του ελεγα κ εγω του δικου μου τα εν οικω μη ενω δημω. Αλλα δεν καταλαβαινε. Μια φορα ειχα φτιαξει τζατζικι και δε μου πετυχε. Παει το απογευμα ο αντρας μου στην μανα του (παει καθε μερα) και γυρναει σπιτι και μου λεει η μανα μου μου ειπε οτι για να πετυχει το τζατζικι πρεπει να στιψεις το αγγουρι. Μου ρθε κοριτσι μου... Τι να σου πω... Φαντασιωθηκα οτι τον πνιγω λιγο λιγο. Αλλα ευτυχως γλυτωσα. Τωρα στεναχωριεται βεβαια αλλα ας στεναχωρηθει κ εκεινος λιγο. 2 χρονια στεναχωριομουν εγω και με κοροιδευαν ολοι οικογενειακως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα!!ωραιο αυτο με το τζατζικι!!καθε μερα ε??αρα κ μακρια να μεναμε δεν σωζομασταν!!εμεις μενουμε πανω κατω κ παντα μετα την δουλεια καθεται για κανενα μισαωρο κατω :evil:

Link to comment
Share on other sites

χαχα!!ωραιο αυτο με το τζατζικι!!καθε μερα ε??αρα κ μακρια να μεναμε δεν σωζομασταν!!εμεις μενουμε πανω κατω κ παντα μετα την δουλεια καθεται για κανενα μισαωρο κατω :evil:

 

Οχι ρε αγαπη ο μαμακιας αντρας και στου βοδιου το κερατο να τον κρυψεις θα ξετρυπωθει και θα παει στη μανα του. Εγω τον δικο μου τον ρωταω αν θηλαζει ακομα και παει καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μας ειναι 9 μηνων...την κρατανε η μαμα κ ο μπαμπας μου τις καθημερινες κ επειδη τα σαββατα εχω ιδιαιτερα, ο αντρας μου ειπε στην μανα του οταν ξεκινησα τον σεπτεμβρη τη δουλεια να ερχεται τα σαββατα να την κρατα εκεινη για να ξεκουραζονται οι δικοι μου...μολις της το ειπε ηταν σαν να την χτυπησε κεραυνος...τελικα δεχτηκε κ συνηθισε στην ιδεα...αν κ η μπεμπα δεν πολυπερνα καλα μαζι της,,,την βλεπω οταν γυρναω...με τους δικους μου μαθαινει τοσα πραγματα κ ειναι παντα χαμογελαστη οταν γυρναω,,,,γενικα δεν ανακατευεται στη ζωη μας...ολη τη βδομαδα δεν της τηλεφωνω-ουτε κ αυτη αλλα μια χαρα μιλαμε τα σαββατα...ουτε ο αντρας μου ειναι μαμακιας...μας φερνει κ φαγητα που κ που αλλα εγω δεν τα τρωω...ευτυχως ο συζυγος τα τρωει...παντως η πεθερα εχει την αντιληψη οτι μονο οι δικοι μου ειναι υποχρεωμενοι να στηριζουν εμενα, την μπεμπα κ τον γιο της...εκεινη τα δινει ολα για την κορη της κ για την πρωτη της εγγονη,,,,απο εμας ηθελε αγορι..γιατι περυσι 1απριλια της εκανα πλακα--μετα την β επιπεδου--οτι τι παιδι ειναι αγορι κ τσιριξε στο τηλεφωνο!!!!Μολις της ειπα οτι κανω πλακα εκει να δειτε απογοητευση...παντως οι σχεσεις μας ειναι τυπικες κ καλες...χωρις να κοβει η μια φλεβες για την αλλη...κ αν εχω να πω κατι το λεω με τροπο στον αντρα μου να της το μεταφερει ή της το λεω εγω ευγενικα--οσο κ αν δεν μπορω....γιατι πρεπει να κοιταω κ τη σχεση με τον αντρα μου.............να πω βεβαια οτι οι δικοι μου μενουν διπλα κ η πεθερα μου σε αλλη περιοχη με το αμαξι κανα μισαωρο μακρια..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη αλλα και η υπομονη εχει ορια και εξαντλουνται. Ετσι ειναι κ η δικη μου πεθερα αλλα φταιει και ο αντρας αφου την περνει τηλεφωνω και τη ρωταει για το παραμικρο, γιατο παραμικρο. Ενα παραδειγμα που μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι μια μερα που ειχα αιμορραγια και ηταν πολυ νωρις το πρωι και ο αντρας μου πηρε τηλεφωνο τη μαμα του για να τη ρωτησει αν θα παρουμε το γυναικολογο μου στο κινητο. :rolleyes: Αυτα ομως μεχρι πριν κανα 2μηνο γιατι τοτε την εκανα μεσω ενος περιστατικου που δημιουργησα να με μισησει και αυτη και η κορη της. Ξερω οτι δεν ειναι και πολυ ωραιο αυτο που εκανα αλλα δεν γινοταν αλλιως ειχα προσπαθησει ολους τους τροπους. Απο τοτε που λες ειμαι ησυχη ουτε τηλεφωνα στο σπιτι ουτε να ανακατευεται τι θα κανω σπιτι μου, μονο με το γιο της μιλαει 2-3 φορες τη μερα αλλα αφου δεν λενε για μενα δε με πολυπειραζει. Εγω την ψυχικη μου υγεια τη βαζω πανω απο ολα και το σκεφτηκα και το προσπαθησα πολυ και μονο ετσι γινοταν. Οταν μου ειπε εγω για σενα πεθανα, ειπα μεσα μου, μου κανει πλακα ο Θεος, και επιτελους γλιτωσα απο αυτο το μαρτυριο. Ηξερε τα παντα με ανατριχιαστικες λεπτομερειες. Τελος παντων μη σε κουραζω αλλο, κανε κι εσυ κατι δραστικο και μην περιμενεις πολλα απο τον αντρα σου. Οι περισσοτεροι αντρες ειναι μαμακηδες δυστυχως. Να χαιρεσαι την κορη σου και να σαι ευτυχισμενη.

κοριτσι καλημερα!για μενα εισαι στο στομα του λυκου....ημουν στη θεση σου και το μονο που καταφερα ηταν να μου σκασει μπουμερανκ...δεν παιζει να μην μιλανε για σενα και να τον πρηζουν τον αντρουλη σου!μη ξαφνιαστεις αν ερθει καμια μερα με ενα κουβα παραπονα απο τη "μαμα"...εμενα ετσι εγινε,γιατι καλη μου το ζητουμενο ειναι να μην μαλωσουν με το γιοκα,ποιος χεστηκε για μας?αφου τον εχει του χεριου της εσυ δε πα να λες?συμβουλη μην δειχνεις την αντιπαθεια σου γιατι και ο αντρας σου εχει τα ορια του και επειδη δεν μπορει να βγαλει νυχια σε εκεινους θα βγαλει σε σενα....παιξτο χαλαρη και αστους να κουρευονται!δεν προκειται να αλλαξουν για χαρη σου,ουτε κι εσυ για δικη τους!αυτο ειναι δεδομενο!η ΣΤΕΛΛΙ εχει δικιο...καλυτερα τυπικες σχεσεις και οσο γινεται χαλαρες παρα να εισαι στην αντιπερα οχθη γιατι εισαι μονη σου......οτι και να λενε μολις πας σπιτακι σου δεν εχεις λογο να σε ταραζει!πιστεψε με εχω κανει πολυυυυυυ δουλεια για να φτασω σε αυτο που σου λεω!ασε αυτους να αναρωτιουνται....εσυ κοιτα να εισαι καλα με τον αντρα σου!αυτο εχει σημασια!οτι αγωνα και να κανουμε να τις πεισουμε οτι αξιζουμε κι εμεις...χαμενος χρονος!!!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι καλημερα!για μενα εισαι στο στομα του λυκου....ημουν στη θεση σου και το μονο που καταφερα ηταν να μου σκασει μπουμερανκ...δεν παιζει να μην μιλανε για σενα και να τον πρηζουν τον αντρουλη σου!μη ξαφνιαστεις αν ερθει καμια μερα με ενα κουβα παραπονα απο τη "μαμα"...εμενα ετσι εγινε,γιατι καλη μου το ζητουμενο ειναι να μην μαλωσουν με το γιοκα,ποιος χεστηκε για μας?αφου τον εχει του χεριου της εσυ δε πα να λες?συμβουλη μην δειχνεις την αντιπαθεια σου γιατι και ο αντρας σου εχει τα ορια του και επειδη δεν μπορει να βγαλει νυχια σε εκεινους θα βγαλει σε σενα....παιξτο χαλαρη και αστους να κουρευονται!δεν προκειται να αλλαξουν για χαρη σου,ουτε κι εσυ για δικη τους!αυτο ειναι δεδομενο!η ΣΤΕΛΛΙ εχει δικιο...καλυτερα τυπικες σχεσεις και οσο γινεται χαλαρες παρα να εισαι στην αντιπερα οχθη γιατι εισαι μονη σου......οτι και να λενε μολις πας σπιτακι σου δεν εχεις λογο να σε ταραζει!πιστεψε με εχω κανει πολυυυυυυ δουλεια για να φτασω σε αυτο που σου λεω!ασε αυτους να αναρωτιουνται....εσυ κοιτα να εισαι καλα με τον αντρα σου!αυτο εχει σημασια!οτι αγωνα και να κανουμε να τις πεισουμε οτι αξιζουμε κι εμεις...χαμενος χρονος!!!!!

 

Κανινα μου καλημερα και σε ευχαριστω πολυ. Για να σου δωσω να καταλαβεις γλυκια μου τωρα ετσι οπως, ευτυχως, τα εχω φερει τα πραγματα εκεινη δεν θελει να εχει σχεσεις μαζι μου, ουτε ο αντρας της ουτε η κορη της ευτυχως. Πρωτη φορα γνωριζω τοσο κακους ανθρωπους. Τυπικες σχεσεις ειχαμε ως τωρα αλλα δεν τους αρεσε. Η αδερφη του αντρα μου εχει γυρισει και μου χει πει: Εγω θελω να μαστε κωλος και βρακι. (σορρυ για την εκφραση) Λες κ εγω αδερφια δεν εχω αμα ηθελα να μαι τοσο κολλητη με καποιον. Δεν ξερω αν θα μου βγει σε κακο αλλα περναω την πιο ομορφη φαση του εγγαμου βιου μου :) Εγω κ ο αντρουλης μου χωρις να μας βαζουν λογια. Και χωρις να γινονται αλλοι οι αιτια να τσακωνομαστε. Ισως τους ξαναμιλησω αμα μουζητησουν γονατιστοι συγνωμη για τη συμπεριφορα τους. Αλλιως.... τι να πω ο Θεος συγχωρει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανινα μου καλημερα και σε ευχαριστω πολυ. Για να σου δωσω να καταλαβεις γλυκια μου τωρα ετσι οπως, ευτυχως, τα εχω φερει τα πραγματα εκεινη δεν θελει να εχει σχεσεις μαζι μου, ουτε ο αντρας της ουτε η κορη της ευτυχως. Πρωτη φορα γνωριζω τοσο κακους ανθρωπους. Τυπικες σχεσεις ειχαμε ως τωρα αλλα δεν τους αρεσε. Η αδερφη του αντρα μου εχει γυρισει και μου χει πει: Εγω θελω να μαστε κωλος και βρακι. (σορρυ για την εκφραση) Λες κ εγω αδερφια δεν εχω αμα ηθελα να μαι τοσο κολλητη με καποιον. Δεν ξερω αν θα μου βγει σε κακο αλλα περναω την πιο ομορφη φαση του εγγαμου βιου μου :) Εγω κ ο αντρουλης μου χωρις να μας βαζουν λογια. Και χωρις να γινονται αλλοι οι αιτια να τσακωνομαστε. Ισως τους ξαναμιλησω αμα μουζητησουν γονατιστοι συγνωμη για τη συμπεριφορα τους. Αλλιως.... τι να πω ο Θεος συγχωρει....

τι να πω!σου ευχομαι τα καλυτερα!ισως σε μενα να εγινε ετσι επειδη μενουμε πακετο.........συγνωμη κιολας αλλα ουτε να κλασουμε δεν μπορουμε χωρις να το σχολιασουν......και τι δε θα εδινα να μεναμε αλλου,αλλα το σπιτι ειναι δικο μας και λεφτα για νοικι δεν παιζουν....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μέναμε πακέτο αλλά το σπίτι ήταν στα λόγια του άντρα μου στα χαρτιά των γονιών του και βάλαμε λεφτά που τα κλαίμε τώρα.

Πάντως κανίνα σε θαυμάζω που τα κατάφερες να μη σε χαλάνε τόσο και όλες όσες μένουν πάνω κάτω, δίπλα ή γενικά κοντά. Εγώ δε θα ήθελα ούτε με τους δικούς μου να μένω.

Και το οικονομικό τελικά για μας δεν ήταν λόγος γιατί τόσα που βάλαμε στο σπίτι (λεφτά του γάμου) σε ενοίκιο θα τα δίναμε σε 20χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...