Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!

τελικα εστειλε ε-μαιλ ο συζυγος την παρασκευη, για να δει τι γινεται με τα παπουτσακια μας.τα ειχαν στειλει μερες σε εμας , και μαλιστα μας ειπαν οτι ειναι μαλλον θεμα ταχυδρομειου δικου μας!!(μην ξεχναμε και τις απεργειες!).

τελικα , μας ηρθε ειδοποιητηριο εχθες το απογευμα και πηγαμε σημερα και πηραμε τα παπουτσακια μας!!

και σημειωτεον , μας απαντησαν αμεσως στο ε-μαιλ!!!μου το ειπε ο συζυγος. :lol::lol::lol::lol::lol:

 

οποτε μαρακι....υπομονη...

σκεψου οτι εμεις τα παραγγειλαμε 26 φεβρουαριου και τα πηραμε σημερα!!

αθανατο ελληνικο κρατος!!! :lol:

 

και εμένα μου απάντησαν χτες στο εμαιλ μου,ότι τα έστειλαν 12/3!!ακόμη τίποτα, περιμένω... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλήμέρα σε όλους

 

χτες πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε ότι το παπουτσάκι για τα πρώτα βηματάκια πρέπει να είναι ψηλό πίσω και ανατομικό για να μπορεί να κάνει σταθερά βηματάκια...της έδειξα το ρομπίζ που πήρα 2 μάλιστα ζευγάρια, την έβαλε να περπατήσει και όπως και εγώ είδα, περπατάει στις μύτες, δεν της υποστηρίζει το ποδαράκι..δεν ξέρω τί να πω, μπορεί άλλοι γιατροί να έχουν διαφορετική γνώμη, απλά καταθέτω και τη δική μου άποψη..

Link to comment
Share on other sites

εμεις που ειμαστε μικρουλες ακομα και δεν περπαταμε φοραμε υφασματινα παπουτσακια σαν καλτσακια! ο μπαμπας δεν θελει να του βαλουμε κατι που να το σφιγγει

Link to comment
Share on other sites

ότι το παπουτσάκι για τα πρώτα βηματάκια πρέπει να είναι ψηλό πίσω και ανατομικό για να μπορεί να κάνει σταθερά βηματάκια....

 

Πάντως με μία μικρή διερεύνηση που έκανα στο internet και μετά απο συζήτηση με την δική μου παιδίατρο, ξέρω ότι αυτό που αναφέρεις ήταν η παλιά άποψη για τα πρώτα παπούτσια και ότι πλέον έχουν καταλήξει ότι δεν κάνει να χρησιμοποιούμε ανατομικά!.... :roll: Τι να πω και εγώ....

Τελικά για να μεγαλώσουμε σωστά ένα παιδί, εκτός από μαμάδες πρέπει να γίνουμε και καλοί παιδίατροι, διατροφολόγοι, ψυχολόγοι και γενικότερα ειδικοί!.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου λέει:

-Παπουτσάκια δεν έχει το παιδί;.......ή

-Βάλτε του τα παπουτσάκια του, το στερεώνουν

Ο παιδίατρος λέει:

-Καλύτερα να μην φοράει καθόλου παπούτσια μέχρι να περπατήσει καλά, για να γυμνάζεται ολόκληρο το πέλμα.

Ο Κωστής περπάτησε 11 μηνών (κρατώντας μας από το 1 χέρι) και 12.5 τελείως μόνος του. Στο σπίτι είμαστε ακόμα πάντα μόνο με καλτσάκια (με βεντουζίτσες για να μην γλιστραει). Έξω με παπουτσάκια.

Όσο δεν περπατούσε ακόμα καλά του φοράγαμε τα μαλακά-αγκαλιάς όταν ήμαστε έξω.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω για παπουτσάκια συγκεκριμένα μήπως ξέρετε. Μας είπε η φυσιοθεραπεύτρια της μπέμπας οτι πρέπει να πάρουμε της μούγερ, μποτάκια με ξύλιη πατούσα, συγκεκριμένα είπε οτι αυτός ο κωδικός δεν υπάρχει πλέον και οτι θα πρέπει να επιμένουμε στις πωλήτριες να ψάξουν να το βρουν στα stock. είδα μία ιστοσελίδα που έγραψε μια κοπελιά για τα καταστήματα της μούγερ αλλά δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, ξέρετε που μπορώ να τα βρω;;

 

Εγω πέρυσι της είχα πάρει με ξύλινο πάτο από τα μούγερ (τα κλασσικά επί χρόνια) και μάλιστα από την καινούργια κολεξιον. Συνεχίζουν και βγάζουν τέτοια κομμάτια αλλα πιο περιορισμένα και για πιο επίσημα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος μας έστειλε στη ΜΟΥΓΕΡ για παπούτσι(για τα πρώτα βήματα) γιατί είπε πως τον πρώτο καιρό ο αστράγαλος πρέπει να είναι μέσα στο παπούτσι.Ήταν καλοκαίρι και δεν έβρισκα πουθενά αλλού αυτό που ζητούσα.....Από τότε ψωνίζω μόνο από εκεί.Βέβαια η αλήθεια είναι πως τα πληρώνεις χρυσά αλλά κι εμείς με αυτά τα παπούτσια μεγαλώσαμε.

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μικρη μου ειναι καμια δεκαρια μερες που εκακε τα πρωτα βηματακια της ( με βοηθεια βεβαια ) και πηγαμε με τη νονα να της παρει παπουτσακια. εχοντας διαβασει ολα τα σχετικα αρθρα σας πηγαμε σε για Robeez παπουτσακια. η κοπελα μας ειπε πως η μικρη αφου αρχισε και περπαταει χρειαζεται κανονικα παπουτσακια και οχι αγκαλιας ( οκ ) και πηραμε Kickers. τα βλεπω ομως λιγο βαρια για το ποδαρακι της και σαν να τα σερνει λιγο. λετε να παρω κατι πιο ελαφρυ? :?

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου ειναι καμια δεκαρια μερες που εκακε τα πρωτα βηματακια της ( με βοηθεια βεβαια ) και πηγαμε με τη νονα να της παρει παπουτσακια. εχοντας διαβασει ολα τα σχετικα αρθρα σας πηγαμε σε για Robeez παπουτσακια. η κοπελα μας ειπε πως η μικρη αφου αρχισε και περπαταει χρειαζεται κανονικα παπουτσακια και οχι αγκαλιας ( οκ ) και πηραμε Kickers. τα βλεπω ομως λιγο βαρια για το ποδαρακι της και σαν να τα σερνει λιγο. λετε να παρω κατι πιο ελαφρυ? :?

 

Κοίτα... μια δυσκολία στην αρχή είναι φυσιολογικό να την έχει, δεν έχει συνηθισει το παιδάκι με παπούτσια!!! Και σίγουρα τα παπούτσια που περπατάνε είναι πιο βαριά από τα παπούτσια αγκαλιάς! Και εμάς στην αρχή... κάπως περπατούσε με τα παπούτσια, μετά το ξεπέρασε! Παρόλα αυτά αν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι ιδιαίτερα βαριά τότε θα έπρεπε να το σκεφτείς πιο σοβαρά να της τα αντικαταστήσεις. Είναι εύκαμπτος ο πάτος τους; Μπαίνει εύκολα το ποδαράκι μέσα; Με το νούμερο είσαστε εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου ειναι καμια δεκαρια μερες που εκακε τα πρωτα βηματακια της ( με βοηθεια βεβαια ) και πηγαμε με τη νονα να της παρει παπουτσακια. εχοντας διαβασει ολα τα σχετικα αρθρα σας πηγαμε σε για Robeez παπουτσακια. η κοπελα μας ειπε πως η μικρη αφου αρχισε και περπαταει χρειαζεται κανονικα παπουτσακια και οχι αγκαλιας ( οκ ) και πηραμε Kickers. τα βλεπω ομως λιγο βαρια για το ποδαρακι της και σαν να τα σερνει λιγο. λετε να παρω κατι πιο ελαφρυ? :?

 

Κοίτα... μια δυσκολία στην αρχή είναι φυσιολογικό να την έχει, δεν έχει συνηθισει το παιδάκι με παπούτσια!!! Και σίγουρα τα παπούτσια που περπατάνε είναι πιο βαριά από τα παπούτσια αγκαλιάς! Και εμάς στην αρχή... κάπως περπατούσε με τα παπούτσια, μετά το ξεπέρασε! Παρόλα αυτά αν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι ιδιαίτερα βαριά τότε θα έπρεπε να το σκεφτείς πιο σοβαρά να της τα αντικαταστήσεις. Είναι εύκαμπτος ο πάτος τους; Μπαίνει εύκολα το ποδαράκι μέσα; Με το νούμερο είσαστε εντάξει;

 

το ποδαρακι μπαινει ευκολα και εχει και χωρο μπροστα ( οχι πολυ βεβαια ) , μας εδωσε Νο 19. ο πατος δεν ειναι ευκαμπτος ιδιαιτερα. ειναι ... πως να το πω σολιτσα σκληρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια... εμένα πήγε η αδερφή μου, που θα γίνει η νονά του μικρού (!!) στο ΜΟΥΓΕΡ και ενώ είπε στην πωλήτρια πως το μωρό είναι 10 μηνών και τώρα φοράει το 19 σε αθλητικά της έδωσε το 21 :shock: για να βγάλουμε λέει όλο το καλοκαίρι!!

Ε, περιτό να σας πώ, πως πήγε να τα αλλάξει! μου έφερε το 20, αλλά πάλι τα ίδια... τεράστιο! Τώρα θα κατέβω το Σαββατο μαζί με το μωρό για να τα δοκιμάσω επι τόπου!!

 

Μα δηλαδή δεν ξέρουν τη δουλειά τους ήθελα να 'ξερα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα παπουτσάκια ήταν baby botte?

Τα δικά μας πρώτα παπουτσάκια τέτοια ήταν -όμορφα και καλά παπούτσια δε λέω, αλλά φαίνεται ότι έχουν πολύ μεγάλη φόρμα. Πήραμε αρχικά το νο 21 (τα μαλακά του ήταν 20 και ίσα-ίσα). Τεράστια!!! Τα αλλάξαμε και πήραμε το 20.

Τα επόμενα παπούτσια -αυτά που φοράμε τώρα- είναι kickers νο 22!!

Το 21 με την αλλαγή μάρκας, το περάσαμε ντούκου :lol:

Πάντως καλύτερα τα παπουτσάκια να τα δοκιμάζει το παιδάκι πριν τα πάρουμε... :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι! τέτοια είναι!!

πήγε να του τα πάρει τώρα για το Πάσχα...

ελπίζω να βρω 19ρι και να του κάνει καλά!!

kickers που βρίσκω;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ποδαρακι μπαινει ευκολα και εχει και χωρο μπροστα ( οχι πολυ βεβαια ) , μας εδωσε Νο 19. ο πατος δεν ειναι ευκαμπτος ιδιαιτερα. ειναι ... πως να το πω σολιτσα σκληρη.

 

Καλό είναι να μην είναι ιδιαίτερα σκληρός ο πάτος... θα πηγαίνει σα ρομποτάκι το παιδί.... :wink:

 

Όσον αφορά το μέγεθος που ανέφερε και η xrysalis καλό είναι στο παιδικό παπούτσι να μην είναι ιδιαίτερα μεγάλο για να κάνει το παιδάκι τα σωστά πατήματα μέσα.... χαλάει η ανατομία αν το παπούτσι είναι πολύ μεγάλο. Δεν παρέχεται εκεί που πρέπει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Eliza, μπράβο! πολύ χρήσιμο!!

 

εκεί λέει:

Αποφύγετε, αρχικά, τα αθλητικά, καθώς οι σόλες τους είναι συνήθως κατασκευασμένες από παχύ, άκαμπτο λάστιχο και το επάνω μέρος είναι συνήθως από χοντρό δέρμα ή καμβά, πράγμα που τα κάνει βαριά.

:shock::oops: ε, να... άμα δεν ξέρεις... τα πρώτα του είναι δερμάτινα αθλητικά nike που του πήρε η νονά του τα Χριστούγεννα...

 

Βάλτε το παιδί να περπατήσει λίγο. Αν σηκώνει το πόδι του περισσότερο απʼ ό,τι συνήθως, τα παπούτσια μπορεί να είναι πολύ βαριά ή άκαμπτα
:evil: αυτό κάνει ο μπέμπης... τέρμα... μόνο στο καρότσι αυτά τα παπούτσια!

 

Πώς να διαλέξετε το σωστό μέγεθος:

Όταν το παιδί είναι όρθιο, ελέγξτε αν υπάρχει μεταξύ του μακρύτερου δαχτύλου του ποδιού και του παπουτσιού κενό ίσο με το πλάτος του αντίχειρά σας. Η φτέρνα θα πρέπει να ακουμπάει στο πίσω μέρος του παπουτσιού για να είναι η μέτρηση σωστή.

δεν είναι μεγάλο το κενό που περιγράφει;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παραγγείλαμε χτες τα πρώτα μας Robeez :D

όταν έρθουν θα σας πω τις εντυπώσεις μας

 

σε πρώτη φάση πάντως είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι χαζογονείς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση.

Με καλτσάκια η΄χωρίς τα φοράμε αυτά τα παπουτσάκια;

Εμείς πήραμε ένα ζευγάρι της bobux αλλά του τα έβαλα μόνο στη βάφτιση. Γενικά μονίμως ξυπόλητο τον κυκλοφορούμε άλλωστε ακόμα δεν στέκεται μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση.

Με καλτσάκια η΄χωρίς τα φοράμε αυτά τα παπουτσάκια;

Εμείς πήραμε ένα ζευγάρι της bobux αλλά του τα έβαλα μόνο στη βάφτιση. Γενικά μονίμως ξυπόλητο τον κυκλοφορούμε άλλωστε ακόμα δεν στέκεται μόνος του.

 

δεν ξέρω να σου πω... αν τα πάρω θα ξέρω

αν και τα καλοκαιρινά με τις τρυπούλες τα φοράει σκέτα φαντάζομαι

το χειμώνα δεν μπορείς να έχεις το παιδί χωρίς κάλτσες...

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται υπερβολή καλτσάκια και κλειστά δερμάτινα παπουτσάκια κατακαλόκαιρο.

στο site τα δείχνουν χωρίς κάλτσες αλλά φαντάζομαι θα ιδρώνει και πάλι το πόδι τους.

Τα μωρουλίνια σας πως τα φοράνε;

Link to comment
Share on other sites

έχω δεί κι εγώ πολλούς που φοράνε κάλτσες με τα παπουτσάκια..εγώ το θεωρώ βάρβαρο μέσα στο κατακαλόκαιρο...της τα φοράω σκέτα,είναι δερμάτινα με τρύπες μπροστά..δεν έχω παρατηρήσει να ιδρώνουν τα ποδαράκια της...κι η κυρία από το Μούγερ που τα αγόρασα χωρίς κάλτσες μου είπε να της τα φοράω....

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται υπερβολή καλτσάκια και κλειστά δερμάτινα παπουτσάκια κατακαλόκαιρο.

στο site τα δείχνουν χωρίς κάλτσες αλλά φαντάζομαι θα ιδρώνει και πάλι το πόδι τους.

Τα μωρουλίνια σας πως τα φοράνε;

 

μα υπάρχουν τα καλοκαιρινά με τις τρυπούλες για να παίρνει αέρα το ποδαράκι... για τώρα το καλοκαίρι αυτά του πήρα εγώ :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...