Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εοππυ: Ταινιες μετρησης σακχαρου


Recommended Posts

σε ευχαριστω !εχεις δικιο αν ειχα και ινσουλινη θα ηταν πιο δυσκολο !!!!ειμαι στην 28 εβδομαδα ,στις μετρησεις ευτυχως ειμαι μεσα στα ορια ,νηστειας εχω 95 οριο και 1 ωρα μετα 140 και 2 ωρες στα 120 ετσι μου εχει πει!!

 

Ο ενδοκρινολογος σου,ειναι σουπερ τελικα!!Εμενα μου ειχε πιο αυστηρα κριτηρια!!!

 

Μην ανυσηχεις,ολα καλα θα πανε.

 

Νομιζω οτι το ανεβασμενο σακχαρο,δειχνει απο την 24η εβδομαδα και μετα,εσυ το εχεις περασει αυτο το σταδιο οποτε λογικα δεν θα χρειαστεις ουτε ινσουλινη,ουτε θα πεινασεις!!!

 

Αν σε ποναει το μηχανακι σου,δες (γιατι και εγω στην αρχη δεν το ηξερα) μην εχει και δευτερο συστημα εντασης του τρυπηματος.Εμενα πχ εχει στην μυτη της βελονας αριθμους απο το ενα μεχρι το δεκα που δειχνει ποσο θελεις να "χωθει" η βελονα στο δαχτυλο και στο κατω μερος (που το ανακαλυψε ο αντρας μου τυχαια) ειχε μια ροδελα με 4 σταδια,που εδειχνε την ενταση και την πιεση της βελονας.Στην αρχη,αυτη η ροδελα ηταν στο φουλ με αποτελεσμα να ποναω και να κλαψουριζω!Οταν το ανακαλυψα,το ρυθμισα και ειναι ασημαντος ο πονος!

 

Ειναι παντως σπαστικο,τρως,μετρημα,ξανατρως,ξαναμετρημα!Πρεπει να κουβαλαμε μαζι μας την Ζουκερομηχανη μας.Ετσι την λεω!

 

Ξερεις τι αποκλιση εχει το μηχανακι σου?

 

Και παλι με το καλο και καλη δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Ο ενδοκρινολογος σου,ειναι σουπερ τελικα!!Εμενα μου ειχε πιο αυστηρα κριτηρια!!!

 

Μην ανυσηχεις,ολα καλα θα πανε.

 

Νομιζω οτι το ανεβασμενο σακχαρο,δειχνει απο την 24η εβδομαδα και μετα,εσυ το εχεις περασει αυτο το σταδιο οποτε λογικα δεν θα χρειαστεις ουτε ινσουλινη,ουτε θα πεινασεις!!!

 

Αν σε ποναει το μηχανακι σου,δες (γιατι και εγω στην αρχη δεν το ηξερα) μην εχει και δευτερο συστημα εντασης του τρυπηματος.Εμενα πχ εχει στην μυτη της βελονας αριθμους απο το ενα μεχρι το δεκα που δειχνει ποσο θελεις να "χωθει" η βελονα στο δαχτυλο και στο κατω μερος (που το ανακαλυψε ο αντρας μου τυχαια) ειχε μια ροδελα με 4 σταδια,που εδειχνε την ενταση και την πιεση της βελονας.Στην αρχη,αυτη η ροδελα ηταν στο φουλ με αποτελεσμα να ποναω και να κλαψουριζω!Οταν το ανακαλυψα,το ρυθμισα και ειναι ασημαντος ο πονος!

 

Ειναι παντως σπαστικο,τρως,μετρημα,ξανατρως,ξαναμετρημα!Πρεπει να κουβαλαμε μαζι μας την Ζουκερομηχανη μας.Ετσι την λεω!

 

Ξερεις τι αποκλιση εχει το μηχανακι σου?

 

Και παλι με το καλο και καλη δυναμη!!!

 

Ευτυχως μου τα εξηγησε ολα ο ενδοκρινολογος μου !!ο μετρητης εχει απο το1ως το 5 και το ρυθμιζεις αναλογα !!σωστες οι συμβουλες σου για οσες μας διαβαζουν και ειναι στην ιδια θεση με μας !!!οσο για την αποκλιση δεν το κοιταξα αλλα θα το ψαξω !!

Link to comment
Share on other sites

Με την γνωματευση κατευθείαν στο φαρμακείο!;)

ο γιατρος μου εγραψε 150 ταινιες το μηνα !στο φαρμακειο μου ειπαν οτι δικαιουμε 1 κουτι των 50 !!!!!!και δεν μου δινουν αλλα!!!!:shock:εσεις ποσα πηρατε !!!!τι μπερδεμα και αυτο !!και κοστιζουν 33 ευρω το κουτι περιπου!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου εγραψε 150 ταινιες το μηνα !στο φαρμακειο μου ειπαν οτι δικαιουμε 1 κουτι των 50 !!!!!!και δεν μου δινουν αλλα!!!!:shock:εσεις ποσα πηρατε !!!!τι μπερδεμα και αυτο !!και κοστιζουν 33 ευρω το κουτι περιπου!!

 

150 δικαιούσαι συμφωνα με τον εοπυυ. Δεν ξέρω γιατί σου έδωσε μόνο 50. Δοκίμασες άλλο φαρμακείο?

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

150 δικαιούσαι συμφωνα με τον εοπυυ. Δεν ξέρω γιατί σου έδωσε μόνο 50. Δοκίμασες άλλο φαρμακείο?

δεν εχω την συνταγη του γιατρου την κρατανε στο φαρμακειο γιανα κολλησουν τα αυτοκολλητα ,εχω μονο την αρχικη του γιατρου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω την συνταγη του γιατρου την κρατανε στο φαρμακειο γιανα κολλησουν τα αυτοκολλητα ,εχω μονο την αρχικη του γιατρου !!!

 

να τους πεις ότι ρώτησες τον εοπυυ και σου είπαν ότι δικαιούσαι 150. Αλλιώς να σου δείξουν αυτοί αντίστοιχο χαρτί που να λέει ότι δικαιούσαι μόνο 50. Δεν μπορεί ο ΕΟΠΥΥ να λέει 150 και ο φαρμακοποιός να δίνει μόνο 50. Απλά δεν γίνεται.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε παει ο ανδρας μου στην αθηνα στην πλατεια θεατρου και περασε επιτροπη ετσι επαιρνα 2 κουτια των μηνα με μηδεβ συμμετοχη αν θυμαμε καλα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

marpaps

ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη διευκρίνηση σχετικά με τον ινσουλινοεξαρτώμενιο διαβήτη :)

 

Σε ποια εβδ εισαι?

.........

Κετονες μετρας με τα ουρα ε?

Στην 23η βδομάδα είμαι. Κετόνες τώρα σταμάτησα να μετράω, κατάλαβα ότι χρειάζεται να μετράς να δείς αν σου λείπουν υδατάνθρακες οπότε τώρα τρώω λίγους υδατάνθρακες σε κάθε γεύμα και δεν ασχολούμαι με τις κετόνες, ήταν πολύ κουραστικό να μετράω πριν κάθε γεύμα.

 

σε ευχαριστω !εχεις δικιο αν ειχα και ινσουλινη θα ηταν πιο δυσκολο !!!!ειμαι στην 28 εβδομαδα ,στις μετρησεις ευτυχως ειμαι μεσα στα ορια, νηστειας εχω 95 οριο και 1 ωρα μετα 140 και 2 ωρες στα 120 ετσι μου εχει πει!!

Απο τις μετρησεις πως πας?Τι ορια σου εχει δωσει ο γιατρος σου? Εμενα πχ μια ωρα μετα το φαγητο το ηθελε μεχρι 130! Νηστειας κατω απο 90!

Από όρια εμένα πάλι ο γιατρός μου είναι μάλλον πολύ αυστηρός. νηστειας εχω σαν όριο κάτω από 90 και 1 ωρα μετα κάτω από 120

 

Αν σε ποναει το μηχανακι σου,δες (γιατι και εγω στην αρχη δεν το ηξερα)

μην εχει και δευτερο συστημα εντασης του τρυπηματος.Εμενα πχ εχει στην μυτη της βελονας αριθμους απο το ενα μεχρι το δεκα που δειχνει ποσο θελεις να "χωθει" η βελονα στο δαχτυλο και στο κατω μερος (που το ανακαλυψε ο αντρας μου τυχαια) ειχε μια ροδελα με 4 σταδια, που εδειχνε την ενταση και την πιεση της βελονας.Στην αρχη,αυτη η ροδελα ηταν στο φουλ με αποτελεσμα να ποναω και να κλαψουριζω!Οταν το ανακαλυψα,το ρυθμισα και ειναι ασημαντος ο πονος!

Cooker,

ποιο μετρητή χρησιμοποιείς που έχει και δευτερο συστημα εντασης ? Μπάς κι αλλάξω το δικό μου γιατί έχω ένα Accucheck Aviva και δεν το έχει αυτό και θα βοήθαγε

 

Επίσης ξέρει κάποια πως βρίσκουμε την απόκλιση στο μετρητή?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...