Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνώσεις ή απόκτηση δεξιοτήτων???


Recommended Posts

Στο αρχικό ερώτημα πάντως γνώσεις ή δεξιότητες θελω να πω ότι απο την εμπειρία μου στο εξωτερικο επιμένουν πιο πολυ στις δεξιότητες παρα στις γνώσεις. Δηλαδή ο γιος μου 8,5 που παει σε αγγλόφωνο στην Ολλανδία πιστεύω ότι ξέρει σαφώς λιγότερα μαθηματικά απο το αντίστοιχο ελληνα κι στην Ελλάδα αλλα ξέρει να φτιάχνει ένα βιβλίο,να οργανώνει την ύλη του και την παρουσίαση του με εξώφυλλο, πίνακα περιεχομένων κλπ. Αλλα για να προχώρησειςστην εφαρμογή των γνώσεων δεν πρέπει να έχεις μία πολυ καλη βάση καθαρά ακαδημαϊκών γνώσεων; Αυτο λείπει απο τα σχολεια εδω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τροπους συμπεριφοράς, πειθαρχία ,βάσεις συμπεριφοράς και χτίσιμο προσωπικότητας πιστεύω ότι τα παιδάκια τα παίρνουν πιο πολύ απο παιδικούς σταθμους αν κρίνω εξ'ιδίων

Link to comment
Share on other sites

Αλλα για να προχώρησειςστην εφαρμογή των γνώσεων δεν πρέπει να έχεις μία πολυ καλη βάση καθαρά ακαδημαϊκών γνώσεων; Αυτο λείπει απο τα σχολεια εδω

 

Τελικά όμως πόσες από τις 'προχωρημένες' ακαδημαϊκές γνώσεις της μέσης εκπαίδευσης μας έμειναν? Ελάχιστες. Αν όμως μας μάθαιναν πώς να γράφουμε μία εργασία, πώς να επιχειρηματολογούμε σε ένα ζήτημα, πώς να κάνουμε έρευνα σε μία βιβλιοθήκη, θα ήταν γνώσεις που θα μας συνόδευαν για πάντα. Εγώ ήμουν άριστη μαθήτρια αλλά δεν ξέρω ιστορία, παρά το ότι είχα πάντα 20, γιατί δεν ασχολήθηκα μετά το λύκειο. Δεν θα ήταν καλύτερα να μην με φόρτωναν βιαστικά με τόσα ονόματα και ημερομηνίες και να με έκαναν να καταλάβω κάποια ιστορικά γεγονότα σε βάθος? Η ακαδημαϊκή γνώση αφορά την τριτοβάθμια εκπαίδευση κι εκεί ο καθένας εξειδικεύεται και φυσικά εκεί η ποσότητα της γνώσης έχει μεγάλη σημασία....... Στη μέση εκπαίδευση, όμως.....

Link to comment
Share on other sites

Unplugged , έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτο που λες, πάντως μετα απο εμπειρία 8 ετών στο εξωτερικο έχω καταλήξει στο ότι κανένα εκπαιδευτικό συστημα δεν είναι τέλειο και ότι τα συστημα τα ακόμα και χωρών σαν την Ολλανδία εχουν πολυ μεγαλύτερα μειονεκτήματα απο της Ελλάδας, αλλα δεν φαίνονται με την πρωτη ματια, εξετάσεις σε πολυ μικρη ηλικία για να ορίσουμε ποιος θα παει πανεπιστημιο 6 χρόνια μετα, γκετοποίηση των κακών μαθητών και των προερχομενων απο προβληματικά περιβάλλοντα απο το οποίο δεν έχεις στον ήλιο μοίρα. Για αυτο και θα το επαναλάβω, στην Ολλανδία εκτίμησα το ελληνικο εκπαιδευτικό συστημα και το ελληνικο συστημα υγείας, όσο και αν φαίνεται παράλογο αυτο που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό..... με απασχολεί κι εμένα ιδιαίτερα, αλλά δεν έχω κατασταλάξει σε κάποια άποψη. Έχω όμως να προτείνω ένα βιβλίο που αναφέρεται εκτενώς σε αυτά τα ερωτήματα που τίθενται και εδώ και που αναζητά απαντήσεις με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

http://www.biblionet.gr/book/154519/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα αυτό..... με απασχολεί κι εμένα ιδιαίτερα, αλλά δεν έχω κατασταλάξει σε κάποια άποψη. Έχω όμως να προτείνω ένα βιβλίο που αναφέρεται εκτενώς σε αυτά τα ερωτήματα που τίθενται και εδώ και που αναζητά απαντήσεις με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

http://www.biblionet.gr/book/154519/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

A, ναι, έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό το βιβλίο. Εμένα με προσγείωσε πολύ όταν το διάβασα πριν από πολλά πολλά χρόνια, γιατί στο πρώτο μου παιδί είχα πάρει πολύ άσχημα .... φόρα. Απλά νομίζω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να διδάξει κανείς στο παιδί δεξιότητες, παρά γνώσεις. Πχ. τα παιδιά που κάνουν πολεμικές τέχνες (γνώση) δεν έχουν τις περισσότερες φορές την δυνατότητα να αμυνθούν, χρησιμοποιώντας αυτή την τέχνη, όταν βρεθούν σε πραγματικό κίνδυνο (δεξιότητα). Οπότε, αν αυτός είναι ο λόγος να μάθει ένα παιδί καράτε, αυτοακυρώνεται, γιατί δεν αποκτά την απαιτούμενη δεξιότητα.

Κάποιος μπορεί να έχει 'επάρκεια' σε 3 ξένες γλώσσες στα 18 του, όμως σε πόσες από αυτές μπορεί να χρησιμοποιήσει σε μία επαγγελματική συνέντευξη? Μπορεί και σε καμία, αν δεν έχει εκπαιδευτεί ακριβώς γι αυτό.

 

Συμφωνώ δε ότι κάθε εκπαιδευτικό σύστημα είναι διαφορετικό. Το Ελληνικό έχει αυτό το χαρακτηριστικό: Σημασία στις πολλές πολλές πολλές πληροφορίες, μικρή επαφή με την πραγματικότητα, κανένα ενδιαφέρον για απόκτηση δεξιοτήτων. Γκετοποίηση, γιατί αν δεν διαθέσεις χρήματα το παιδί δεν θα σπουδάσει, σπατάλη των κακών μαθητών, γιατί χώνονται σε μία σχολή και περνάνε έτσι κάποια χρόνια, απομυζώντας την οικογένειά τους, αντί να πάνε να κάνουν μία τέχνη, και να γίνουν επιτυχημένοι εκεί, αφού δεν είχαν κλίση στα γράμματα, που δεν είναι και για θάνατο. Και φυσικά μέσα στο χάος αυτό, οι γονείς, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί, τσακώνονται για το ποιος φταίει. Τι ακριβώς εκτίμησες kalima, δεν έχω καταλάβει, αλλά ΟΚ, το αποδίδω στο ..... Heimweh:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα...

Unpluged είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία μαζί σου στην Ιστορία, και τώρα στα γεράματα... λέω να αρχίσω να διαβάζω για την πάρτυ μου.

Αλλά το ελληνικό σύστημα μια χαρά δουλειά έκανε για μένα στις επιστήμες. Και ναι σε αυτά τα θέματα μου έμαθε τρόπο σκέψης και όχι σκέτες γνώσεις. Πήγα Πανεπιστήμιο Αμερική και σε σύγκριση με τους συμφοιτητές μού είχα πραγματικά κενά σε διάφορες δεξιότητες, στο πως να κάνω παρουσίαση, στο πως ανοίγει ο υπολογιστής, αλλά όχι στο πως να επιχειρηματολογήσω, και κατάλαβα ότι είχα πραγματικά γερές βάσεις στις οποίες μπορούσα να πατήσω και να αποκτήσω τις δεξιότητες που μου λείπανε.

Για μένα το πρόβλημα δεν ήταν οι δεξιότητες, το πρόβλημα με το Ελληνικό σύστημα είναι ότι δεν προωθούσε την δημιουργήκότητα. Και αυτό νομίζω είναι κάτι που δεν αποκτάται σε μεγάλη ηλικία είναι κάτι που καλιεργείται, ή που αφήνεις ελεύθερα να αναπτυχθεί.

Τώρα που βλέπω τι γίνεται με τα παιδιά μου και είναι νωρίς να μίλησω γιατί μόνο Α τάξη ξέρω νομίζω είναι καλύτερα τα πράγματα. Η τουλάχιστον αν έχει κέφι ο δάσκαλος /δασκάλα μπορεί να δώσει ευκαιρίες. Σίγουρα η ύλη που έχουν να καλύψουν δεν βοηθάει και πραγματικά ''μου την δίνει η αντιγραφή'' που έχουν κάθε μέρα αλλά έχω δει να κάνουν πολλά πράγματα που είναι δημιουργικά μέχρι και πρόζεκτ για κοινή παρουσίαση. Εχώ δει να μαθαίνουν πολλά πράγματα μέσω των θεατρικών που κάναν στα Χριστουγεννα και στο τέλος, και πολλά πράγματα για την συνεργασία μέσω ομαδικών εργασιών (οι οποίες τους ζόρισαν πολύ στην αρχή). Επίσης είδα την δασκάλα να δίνει έμφαση στις σχέσεις παιδιών και δυναμική της τάξης. Ημασταν τυχεροί, είχε κέφι και κρατούσε το ενδιαφέρον των παιδιών δίνοντας έμφαση σε όλα τα μαθήματα όχι μόνο γλώσσα και μαθηματικά. Τα παιδιά μου μου μιλούσαν με πολύ ενδιαφέρον για αυτά που τους είπε ή που κάναν στην τάξη. Το μόνο πρόβλημα μας ήταν οι φωτοτυπίες της γλώσσας που ήταν ''βαρετεεεεες''.

Με λίγα λογια δασκάλα μας φέτος έδωσε βάση και στους 3 πυλώνες που ανάφερε η miriki με καλό αποτέλεσμα. Καταλαμβαίνω ότι δεν ήταν θέμα συστήματος και ίσως σε κάποια θέματα να μην βοήθησε το σύστημα αλλά σίγουρα δεν της απαγόρευσε.

Link to comment
Share on other sites

Jannis, χαίρομαι πολυ με αυτα που γράφεις, έχω χάσει λίγο την επαφή μου με την σημερινή σχολική πραγματικότητα και αυτα που λες είναι πολυ παρήγορα. Ναι το ελληνικο εκπαιδευτικό συστημα έχει πολλές ελλείψεις αλλα όχι τόσες όσες νομίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...