Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαγόρευση θηλασμού σε παιχνιδάδικο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, που είχα με τη σύζυγο μου και το νεότερο μέλος της οικογένειας που είναι 10 μηνών. Είχαμε πάει λοιπόν σε κατάστημα παιχνιδιών μεγάλης γνωστής αλυσίδας και μετά από λίγη ώρα η μικρή έπρεπε να θηλάσει. Κάθισε λοιπόν η σύζυγος σε μια γωνιά του μαγαζιού (που ενώ είναι κολοσσιαίων διαστάσεων, δεν διαθέτει χώρο θηλασμού), για τη γνωστή διαδικασία. Σε λίγα δευτερόλεπτα, μας πλησίασε μια υπάλληλος του καταστήματος και με πολύ άσχημο τρόπο, μας είπε να σταματήσουμε αυτό το απαίσιο πράγμα, γιατί είναι απαράδεκτο για το μαγαζί και συν της άλλης, αηδιαστικό . Με πολλά άλλα τέτοια σχόλια, που μας σοκάρισαν τόσο, που δεν ήξερα πως να της απαντήσω, αφήσαμε ότι είχαμε βάλει στο καρότσι και αποχωρίσαμε σοκαρισμένοι. Ειλικρινά, δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο πουθενά, ούτε στο πρώτο μου παιδάκι. Θα ήθελα παρακαλώ να ακούσω τη γνώμη σας πάνω σε αυτή την τόσο μεγάλη έλλειψη παιδείας, τόσο της υπαλλήλου, όσο και της διευθύνσεως, μιας και απʼότι μας είπε η ίδια, είναι αυτονόητη πολιτική στο κατάστημα, συνοδευόμενο από ατάκα: “τι το περάσατε εδώ;”. Λες και η σύζυγος πήγε να κάνει την ανάγκη της νιώσαμε...

Γιώργος

Αθήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απαράδεκτο..

Ακόμα και αν δεν ήθελε η υπεύθυνη του καταστήματος να θηλάζουν εκεί οι Μανούλες και ακόμη και αν είναι παντελώς ανίδεη σχετικά με το θηλασμό θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον ευγενέστερη, προσωπικά θα κατέθετα γραπτή διαμαρτυρία σε κάποιον ανώτερο και φυσικά δε θα ξαναψώνιζα ποτέ από εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχω εντοπισει κι αλλες συζητησεις σχετικα με το οτι καποιοι ενοχλουνται απο αυτο....(προσωπικα δεν ξερω αν θα αισθανομουν ανετα να θηλασω δημοσιως,αλλα μαγκια σας που το κανετε)

πιστευω πως ειναι δικαιωμα του καθενος αυτο....στη τελικη υπαρχει πουθενα καμια ταμπελα που να λεει "απαγορευεται ο θηλασμος"??????????εγω δεν εχω δει πουθενα!!!

προφανως η κοπελα που σας μιλησε ετσι δεν ειναι μανα....και πραγματικα ειναι η πρωτη φορα που καποιος λεει "αηδιαστικο" τον θηλασμο!!!ντροπη της!!!

στη τελικη θα μπορουσε να σας πει ευγενικα οτι δεν επιτρεπεται στο καταστημα να θηλασετε!!!απλα μερικοι γουσταρουν να προκαλουν φασαριες...αυτο καταλαβαινω εγω!!!!

να σας ζησουν τα μπομπιρακια σας!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται..απαράδεκτο..Δηλ κάθομαι και παρακολουθώ εδώ και καιρό αυτό το μπλόγκ http://paa.la/ και βλέπω πόσο διαφορετική αντιμετώπιση έχουν έξω. Υπάρχουν ακόμη και νόμοι που καλύπτουν τις μαμάδες.Τώρα θα μου πεις..εδώ δεν έχουμε άλλα και άλλα..Κανείς όμως όσο προσβεβλημένος ή θιγμένος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αισθάνεται δεν έχει το δικαίωμα να μιλήσει άσχημα προσβλητικά ειρωνικά ή ότι άλλο σε μία θηλάζουσα μαμά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται..απαράδεκτο..Δηλ κάθομαι και παρακολουθώ εδώ και καιρό αυτό το μπλόγκ http://paa.la/ και βλέπω πόσο διαφορετική αντιμετώπιση έχουν έξω. Υπάρχουν ακόμη και νόμοι που καλύπτουν τις μαμάδες.Τώρα θα μου πεις..εδώ δεν έχουμε άλλα και άλλα..Κανείς όμως όσο προσβεβλημένος ή θιγμένος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αισθάνεται δεν έχει το δικαίωμα να μιλήσει άσχημα προσβλητικά ειρωνικά ή ότι άλλο σε μία θηλάζουσα μαμά.

 

Μάλιστα έπεσα πάνω σε άλλα δημοσιεύματα, που κατακρίνουν αντίστοιχες συμπεριφορές σε μέρη του εξωτερικού (τριτοκοσμικά...) και σκέφτηκα δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει και εδώ. Σήμερα μίλησα με τα κεντρικά τους και περιμένω απάντηση, για να δώ αν είναι γραμμή της διεύθυνσης ή του συγκεκριμένου υποκαταστήματος

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αυτο δεν συμβαινει μόνο εδώ ή σε τριτοκοσμικές χώρες αλλα σχεδόν παντού. Ξέρω για πολλα αντίστοιχα περιστατικά στην αγγλία και την Αμερική, οποτε μην βρίζουμε τους Έλληνες για τα πάντα. Ειναι η αντίληψη που πρέπει να αλλάξει σε όλο τον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν το πιστεύω πως υπήρξε υπάλληλος (στην σημερινή οικονομική κρίση που όλοι τρέμουμε μη χάσουμε τη δουλειά μας) που πήγε σε πελάτη με ψώνια στο καλάθι και του είπε "αυτό που κάνετε είναι απαίσιο και αηδιαστικό". Ή πεσατε σε τρελή ή υπερβάλετε.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν το πιστεύω πως υπήρξε υπάλληλος (στην σημερινή οικονομική κρίση που όλοι τρέμουμε μη χάσουμε τη δουλειά μας) που πήγε σε πελάτη με ψώνια στο καλάθι και του είπε "αυτό που κάνετε είναι απαίσιο και αηδιαστικό". Ή πεσατε σε τρελή ή υπερβάλετε.

 

Εγω παλι εαν ειναι ενα συγκεκριμενο καταστημα (μπλιαξ) δεν αμφιβαλω καθολου ..η πολιτκη τους σε πολλα πραγματα ειναι απαραδεκτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι αλλά δεν το πιστεύω πως υπήρξε υπάλληλος (στην σημερινή οικονομική κρίση που όλοι τρέμουμε μη χάσουμε τη δουλειά μας) που πήγε σε πελάτη με ψώνια στο καλάθι και του είπε "αυτό που κάνετε είναι απαίσιο και αηδιαστικό". Ή πεσατε σε τρελή ή υπερβάλετε.

Τα λόγια της ήταν ακριβώς αυτά, ονομάζοντας την πράξη "απαίσια και αηδιαστική". Μάλιστα δεν είχαμε πάρει αρκετά πράγματα, αλλά δεν έδειξε να τους νοιάζει. Ούτε νομίζω ότι πέσαμε σε τρελλή, πιστεύω ότι ήταν εκ της διεύθυνσης, αφού δεν πέρασε τυχαία από εκεί. Ήρθε φουριόζα σαν να μας είχε δεί ή να την είχαν ειδοποιήσει από κάποια κάμερα. Τέλος πάντων ας πράξει ο καθένας όπως νομίζει. Στην Αγγλία που αναφέρθηκε προηγουμένως όπως και σε άλλες χώρες, ο δημόσιος θυλασμός (ισχύει και για καταστήματα) προστατεύεται από το νόμο. Δε λέω πως είναι "Ελληνική" νοοτροπία, γιατί έχουμε τύχει σε χωριά της Μάνης, και οι γυναίκες να χαμογελάνε στη θέα μιας θυλάζουσας. Απλά κάποιοι "πολιτισμένοι" χαλάνε την αισθητική τους. Τέλος, δεν έχω ακόμα λάβει απάντηση από τα κεντρικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια της ήταν ακριβώς αυτά, ονομάζοντας την πράξη "απαίσια και αηδιαστική". Μάλιστα δεν είχαμε πάρει αρκετά πράγματα, αλλά δεν έδειξε να τους νοιάζει. Ούτε νομίζω ότι πέσαμε σε τρελλή, πιστεύω ότι ήταν εκ της διεύθυνσης, αφού δεν πέρασε τυχαία από εκεί. Ήρθε φουριόζα σαν να μας είχε δεί ή να την είχαν ειδοποιήσει από κάποια κάμερα. Τέλος πάντων ας πράξει ο καθένας όπως νομίζει. Στην Αγγλία που αναφέρθηκε προηγουμένως όπως και σε άλλες χώρες, ο δημόσιος θυλασμός (ισχύει και για καταστήματα) προστατεύεται από το νόμο. Δε λέω πως είναι "Ελληνική" νοοτροπία, γιατί έχουμε τύχει σε χωριά της Μάνης, και οι γυναίκες να χαμογελάνε στη θέα μιας θυλάζουσας. Απλά κάποιοι "πολιτισμένοι" χαλάνε την αισθητική τους. Τέλος, δεν έχω ακόμα λάβει απάντηση από τα κεντρικά τους.

 

Εννοείται ότι ήταν καρφωτή η υπάλληλος και εκτελούσε εντολές... και προφανώς αυτός/ή που της έδωσε αυτές τις εντολές είναι πέρα για πέρα κομπλεξικός/ή

Σιγά μην πάρετε απάντηση .... εγώ ακόμη περιμένω απάντηση σε mail που είχα στείλει στο Carrefour

Ποιο κατάστημα είναι για να τους επαινέσουμε (με τον τρόπο μας)για την πολιτική τους και τη συμπεριφορά τους ,αυτό που αρχίζει από J και τελειώνει σε Ο ?

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τζάμπα περιμένετε απάντηση.Απλώς θα το κάνουν γαργάρα!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο..

Ακόμα και αν δεν ήθελε η υπεύθυνη του καταστήματος να θηλάζουν εκεί οι Μανούλες και ακόμη και αν είναι παντελώς ανίδεη σχετικά με το θηλασμό θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον ευγενέστερη, προσωπικά θα κατέθετα γραπτή διαμαρτυρία σε κάποιον ανώτερο και φυσικά δε θα ξαναψώνιζα ποτέ από εκεί!!

 

 

 

συμφωνώ και επαυξάνω!!!έπρεπε να την ''δώσεις'' στεγνά στον προϊστάμενο την κάρια και προφορικά και εγγράφως βέβαια!!!θα μπορούσε να σας μιλήσει με καλύτερο τρόπο εαν όντως δεν επιτρεποταν ο θηλασμος στο καταστημα τους.Τι την πείραξε το μωράκι που ήθελε να θηλάσει;;;καμία παιδεία δυστυχώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εαν έγινε όντως ετσι, προτεινω να φτιαξουμε μια σελιδα-διαμαρτυρία με υπογραφές, μποικοτάροντας το συγκεκριμένο κατάστημα μεχρι να αναθεωρήσει τις θεσεις τους απεναντι στο διακαιωμα του μητρικου θηλασμου.

 

Θα ηθελα να δω να κανουμε κατι σε πράξη και να σταματησουμε μονο να γκρινιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγά μην πάρετε απάντηση .... εγώ ακόμη περιμένω απάντηση σε mail που είχα στείλει στο Carrefour

 

Είχες στείλει mail για θέμα θηλασμού στο συγκεκριμένο σουπερμαρκετ;

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχες στείλει mail για θέμα θηλασμού στο συγκεκριμένο σουπερμαρκετ;

 

Οχι για άλλο θέμα είχα στείλει , αλλά θέλω να πω ότι δεν δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στα παράπονα που στέλνουμε ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αυτο δεν συμβαινει μόνο εδώ ή σε τριτοκοσμικές χώρες αλλα σχεδόν παντού. Ξέρω για πολλα αντίστοιχα περιστατικά στην αγγλία και την Αμερική, οποτε μην βρίζουμε τους Έλληνες για τα πάντα. Ειναι η αντίληψη που πρέπει να αλλάξει σε όλο τον κόσμο...

 

Δεν νομίζω να γίνονται τέτοια περιστατικά σε Αγγλία και Αμερική παρά μόνο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνονται τέτοια περιστατικά σε Αγγλία και Αμερική παρά μόνο στην Ελλάδα.

 

Μια χαρα γίνονται και εκει. Εχω βρεθει σε καποια μπροστα. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να εκπαιδευθει ο κοσμος παντου, σε ολες τις χωρες και να υπαρξουν νομοθεσιες που να τιςς προστατευουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαστε έτοιμοι ακόμη στην Ελλάδα... γι' αυτό πολλές μανούλες χρησιμοποιούν ένα πανάκι ή κάποιο κόλπο με το σεντονάκι του μωρού, ώστε να μη φαίνεται τίποτα. Έτσι δεν φαίνεται καθόλου ότι το μωρό θηλάζει και συνήθως δεν καταλαβαίνει κανείς...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν της τράβαγες ενα χαστούκι της παρδάλως;;; Αηδιαστικός κ απαίσιος ειναι ο τρόπος σου έπρεπε να της πεις! Ντροπή! Μάλλον δεν εχει ούτε παιδια εκτος απο παιδεία! Συγνωμη για τον τονο μου

Link to comment
Share on other sites

Και δεν της τράβαγες ενα χαστούκι της παρδάλως;;; Αηδιαστικός κ απαίσιος ειναι ο τρόπος σου έπρεπε να της πεις! Ντροπή! Μάλλον δεν εχει ούτε παιδια εκτος απο παιδεία! Συγνωμη για τον τονο μου

 

Αχ, τι ωραία που τα είπες... το καταευχαριστήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο! Είχα διαβάσει για μια αντίστοιχη περίπτωση στην Αμερική, που οργανώθηκαν θηλάζουσες μανούλες και "κατέκλεισαν" το κατάστημα την επόμενη μέρα για να διαμαρτυρηθούν. Έγινε φυσικά ολόκληρο θέμα σε όλα τα μ.μ.ε. και ο ιδιοκτήτης ζήτησε δημόσια συγγνώμη κ.τ.λ. Ίσως αυτό να τους χρειάζεται.:mad:

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι για άλλο θέμα είχα στείλει , αλλά θέλω να πω ότι δεν δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στα παράπονα που στέλνουμε ...

 

Eίναι που σαν ένωση καταναλωτών δεν εχουμε καθόλου δύναμη και αγνοούν τα παράπονα ή τις προτάσεις μας.

 

Στο εξωτερικό (και έχω υπόψη μου την Αυστραλία) δεν προλαβαίνεις να ξεστομίσεις ένα παράπονο και η διεύθυνση του καταστήματος τρέχει να το ικανοποιήσει.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε η υπάλληλος πρώτα απ'όλα να σεβαστεί το λιγότερο, δηλαδή ότι ήσαστε πελάτες. Από κει και πέρα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι μίλησε με πολύ άσχημο και αγενή τρόπο και σίγουρα τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να τις αγνοούμε και να μην κάνουμε κάτι! Να προνοήσουν το κατάστημά τους να έχει χώρο θηλασμού! Άντε τώρα γιατί τα πήρα στο κρανίο!:mad:

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...