Recommended Posts

Διαφημίσεις

..Kαλησπερα κ απο εμενα οπως ειπα και παραπανω εμας εχει πλαγιοκεφαλια θεσης η οποια εχει διαγνωστει απο 2 παιδιατρους χωρις αξονικη κλπ απλα με την ψιλαφιση και θα παω και σε εναν παιδονευρολογο για σιγουρια..Ο αντρας μου επιμενει να ανεβω Αθηνα ειμαι απο Κρητη να παω στο Παιδων αλλα εχω αγχωθει διοτι απο οτι καταλαβαινω απο τις μαρτυριες αρκετων εδω παιζει να μας πουν χειρουργειο ανευ λογου..οχι πως θα το εκανα βεβαια ..για να εβαζα το παιδι μου σε αυτη τη διαδικασια θα πηγαινα σε 30 γιατρους πρωτα..Το παιδι μου ειναι 3.5 μηνων αγορι ηταν και προωρος που παιζει εναν ρολο η πρωοροτητα σε αυτην την ιστορια , η πλαγιοκεφαλια ειναι εμφανεστατη και εχει μετατοπιστει και λιγο το αυτι προς τα εμπρος και το μετωπο ελαχιστα ,χαρακτηρηστικα που ειναι της πλαγιοκεφαλιας Θεσεως αν ηταν κρανιοσυνοστενωση θα πηγαινε το αυτι πισω απο οτι μου ειπαν και διαβασα και στο νετ..Αυτο που με αγχωσε ειναι οτι ακομα και στα Αμερικανικα site που διαβασα αλλα κ εδω λεει οτι ΔΕΝ επανερχεται 100% το σχημα του κεφαλιου ..και λεω οκ και ποιος εχει ολοστρογγυλο κεφαλι? απλα τουλαχιστον να μην ειναι εμφανες με τη πρωτη ματια..τωρα ενω το παιδακι μου εχει στρωσει υπνο κ επιτελους κοιμομαστε και δεν εχει μαθει στα χερια ξυπναω τη νυχτα κ τον γυριζω απο το αλλο πλαι σαν μπριζολα και ολη μερα τον εχω στα χερια για να μην τον βαζω στη διαδικασια να ξαπλωνει και να το πατικωνει κ αλλο διοτι μονο οταν κοιμαται τον ελεγχω ,ξυπνιος δεν καθετε για κανενα λογο απο το αλλο πλαι και ουτε και μπρουμητα καθετε γκρινιαζει απιστευτα..αυτα απο εμενα αν εχει καποιος κατι να μου πει να με καθυσηχασει καλοδεχουμενος....

Σου γράφω για να σε ηρεμήσω, θα διάβαζες και την ιστορία μου πιο πάνω. Στην ηλικια περίπου του γιου σου ηταν τότε και που σε μας ηταν πολυ εμφανής η πλαγιοκεφαλια εξ ου και κάναμε και τον υπέρηχο εγκεφάλου. Απο τα λεγόμενα σου ειναι προφανές ότι πρόκειται και σε σας για πλαγιοκεφαλια θεσεως και πραγματικά θέλω να σου πω ότι θα φτιάξει!!! Οχι τελείως αλλα αρκετά. Ο γιος μου ειναι τώρα σχεδόν 2,5 ετών, έχει αρκετά μαλλακια και πραγματικά δεν φαινεται σχεδόν τιποτα, πρέπει να το ξέρεις και να τον κοιτάξεις υπό ειδική γωνία για να καταλάβεις ότι κάτι δεν παει καλά.

Ο γιος σου ειναι ακομα μικρός, σε λίγο θα αρχίσει να κάθεται και να γυρίζει μόνος του μπρουμυτα στον υπνο και η κατάσταση θα βελτιωθεί. Αν έρθεις Αθήνα επισκεψου οπωσδήποτε τον παιδονευρολογο Σωτήρη Γιουρουκο στο Μαρούσι, αν και υποψιάζομαι ότι θα σου πει αυτα που σου έχουν πει ήδη οι παιδιατροι που έχεις δει. Αυτο με την θέση του αυτιού ισχύει, ειναι και το πρώτο πράγμα που κοίταξε ο Γιουρουκος και σε μας και ειναι ασφαλής ενδειξη πλαγιοκεφαλίας.

Εν κατακλείδι, δεν μπορω να σου πω τί θα κανεις, δεν ξέρω και πόσο εμφανώς αντιαισθητικό ειναι το πρόβλημα. Αν πάντως απο μπροστά δεν φαινεται τιποτα εγω δεν θα πειράζει κάτι, καθώς απο δω και πέρα μόνο προς το καλύτερο θα πηγαίνει το πράγμα. Επίσης αντί να γυρίζεις το κεφαλάκι του το βράδυ, επικεντρωσου στο να περνάει ώρα μπρουμυτα μέσα στην ημέρα, απόφυγε δηλαδή το πολυ ρηλαξ, καρότσι κλπ. Εγω νομίζω ότι εκει την πάτησα με τον γιο μου γιατι ηταν πολυ ήσυχος και όπου τον έβαζες καθόταν, οπότε πέρναγα σχεδόν ολη μέρα στο ρηλαξ!

γειας σα κοριτσια ειμαι καινουρισ στο site alla και μαμα εχω ενα μπεμπουλη 4 μηνων και 12 ημερων απο 2 μηνων μου ειπε η παιδιατρος εχει πλαγιοκεφαλια θεσης του αρεσει μονο αριστερα να κοιμαται τον παω σε φυσιοθεραπευτρεια μου λενε οτι αν ασχοληθω με το παιδι θα του φυγει ακι δεν θα του περασει προσπαθω να το βαζω συνεχεια μπρουμητα για να γυριζει το κεφαλακι του αλλα εγω ανησυχω δεν εχω δει καμια βελτιωσει λετε να περασει οταν μεγαλωσει ? τι αλλο να κανω ?

Καλησπέρα σε όλους σας. Το μωράκι μου είναι τωρα κοντά 4 μηνών και καταλάβαμε οτι έχει μιας ηπιας μορφής πλαγιοκεφαλία οπως μου ειπε ο γιατρος στο πισω μερος του κεφαλιου του το οποιο εχει γινει επιπεδο αρκετα απο τη μια μερια περισσοτερο. Προσπαθω να τον βαζω απο την αντιθετη πλευρα κατα τις διαρκεια της ημερας.. αλλα το βραδυ μου γυρναει συνεχεια εκει που βολευεται.. μηπως γνωριζει καποια να μου πει απο δικια της εμπειρια εαν με αυτη τη μεθοδο θα φτιαξει τελικα το κεφαλακι του μωρου? Υπαρχει περιπτωση να "στρογγυλεψει" παλι το πισω μερος του κεφαλιου του ή θα μεινει ετσι επιπεδο; παραγγειλα κι αυτο το ειδικο μαξιλαρακι μηπως βοηθησει κι αυτο. Ευχαριστω πολυ.. 

6 hours ago, Riav said:

Καλησπέρα σε όλους σας. Το μωράκι μου είναι τωρα κοντά 4 μηνών και καταλάβαμε οτι έχει μιας ηπιας μορφής πλαγιοκεφαλία οπως μου ειπε ο γιατρος στο πισω μερος του κεφαλιου του το οποιο εχει γινει επιπεδο αρκετα απο τη μια μερια περισσοτερο. Προσπαθω να τον βαζω απο την αντιθετη πλευρα κατα τις διαρκεια της ημερας.. αλλα το βραδυ μου γυρναει συνεχεια εκει που βολευεται.. μηπως γνωριζει καποια να μου πει απο δικια της εμπειρια εαν με αυτη τη μεθοδο θα φτιαξει τελικα το κεφαλακι του μωρου? Υπαρχει περιπτωση να "στρογγυλεψει" παλι το πισω μερος του κεφαλιου του ή θα μεινει ετσι επιπεδο; παραγγειλα κι αυτο το ειδικο μαξιλαρακι μηπως βοηθησει κι αυτο. Ευχαριστω πολυ.. 

Τί μου θύμισες τώρα... Κ ο μικρός μου είχε το ίδιο θέμα, πλαγιοκεφαλία λόγω θέσεως, επειδή κοιμόταν από την μία πλευρά περισσότερο. Παρήγγειλα κ εγώ αυτό το μαξιλαράκι και κάπως βοήθησε στην αρχή. Τον στήριζε να κοιμάται και να μην γυρίζει από την άλλη πλευρά, αλλά σύντομα βρήκε τρόπο και κοιμόταν πάλι όπως τον βόλευε, οπότε το εγκατέλειψα  το μαξιλαράκι. Ωστόσο, η φύση τελικά για όλα προνοεί... Το κεφάλι του στρογγύλεψε μόνο του. Μην ανησυχείς, σε κάμποσους μήνες το παιδί θα αρχίσει να στριφογυρνάει σαν σβούρα στο κρεβάτι, θα αρχίσει να κάθεται και θα κοιμάται λιγότερο σιγά σιγά, οπότε θα φτιάξει το κεφαλάκι του/της από μόνο του.

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ο μικρός μου είναι 4 μηνών και όσο και αν το προσέχαμε από την αρχή τελικά από τη μία μεριά το κεφαλάκι"πατήθηκε". Εγώ ωστόσο δεν ανησύχησα τόσο πολύ γιατί μια φίλη είχε αντιμετωπίσει πριν χρόνια με το μωρό της το ίδιο θέμα και ξέρω ότι τελικά το κεφαλάκι έστρωσε. Ευτυχώς έτυχε να μου το αναφέρει πολύ καιρό πριν και δεν αγχώθηκα τόσο πολύ. Επίσης και ο παιδίατρος μου μίλησε πολύ καθησυχαστικα, οπότε συνεχίζω να τον γυρνάω αλλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται πολλή ανησυχία, όπως λένε και τόσες μανούλες που το πέρασαν στο τέλος διορθώνεται. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα