Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαγιοκεφαλια θεσης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


..Kαλησπερα κ απο εμενα οπως ειπα και παραπανω εμας εχει πλαγιοκεφαλια θεσης η οποια εχει διαγνωστει απο 2 παιδιατρους χωρις αξονικη κλπ απλα με την ψιλαφιση και θα παω και σε εναν παιδονευρολογο για σιγουρια..Ο αντρας μου επιμενει να ανεβω Αθηνα ειμαι απο Κρητη να παω στο Παιδων αλλα εχω αγχωθει διοτι απο οτι καταλαβαινω απο τις μαρτυριες αρκετων εδω παιζει να μας πουν χειρουργειο ανευ λογου..οχι πως θα το εκανα βεβαια ..για να εβαζα το παιδι μου σε αυτη τη διαδικασια θα πηγαινα σε 30 γιατρους πρωτα..Το παιδι μου ειναι 3.5 μηνων αγορι ηταν και προωρος που παιζει εναν ρολο η πρωοροτητα σε αυτην την ιστορια , η πλαγιοκεφαλια ειναι εμφανεστατη και εχει μετατοπιστει και λιγο το αυτι προς τα εμπρος και το μετωπο ελαχιστα ,χαρακτηρηστικα που ειναι της πλαγιοκεφαλιας Θεσεως αν ηταν κρανιοσυνοστενωση θα πηγαινε το αυτι πισω απο οτι μου ειπαν και διαβασα και στο νετ..Αυτο που με αγχωσε ειναι οτι ακομα και στα Αμερικανικα site που διαβασα αλλα κ εδω λεει οτι ΔΕΝ επανερχεται 100% το σχημα του κεφαλιου ..και λεω οκ και ποιος εχει ολοστρογγυλο κεφαλι? απλα τουλαχιστον να μην ειναι εμφανες με τη πρωτη ματια..τωρα ενω το παιδακι μου εχει στρωσει υπνο κ επιτελους κοιμομαστε και δεν εχει μαθει στα χερια ξυπναω τη νυχτα κ τον γυριζω απο το αλλο πλαι σαν μπριζολα και ολη μερα τον εχω στα χερια για να μην τον βαζω στη διαδικασια να ξαπλωνει και να το πατικωνει κ αλλο διοτι μονο οταν κοιμαται τον ελεγχω ,ξυπνιος δεν καθετε για κανενα λογο απο το αλλο πλαι και ουτε και μπρουμητα καθετε γκρινιαζει απιστευτα..αυτα απο εμενα αν εχει καποιος κατι να μου πει να με καθυσηχασει καλοδεχουμενος....

 

Σου γράφω για να σε ηρεμήσω, θα διάβαζες και την ιστορία μου πιο πάνω. Στην ηλικια περίπου του γιου σου ηταν τότε και που σε μας ηταν πολυ εμφανής η πλαγιοκεφαλια εξ ου και κάναμε και τον υπέρηχο εγκεφάλου. Απο τα λεγόμενα σου ειναι προφανές ότι πρόκειται και σε σας για πλαγιοκεφαλια θεσεως και πραγματικά θέλω να σου πω ότι θα φτιάξει!!! Οχι τελείως αλλα αρκετά. Ο γιος μου ειναι τώρα σχεδόν 2,5 ετών, έχει αρκετά μαλλακια και πραγματικά δεν φαινεται σχεδόν τιποτα, πρέπει να το ξέρεις και να τον κοιτάξεις υπό ειδική γωνία για να καταλάβεις ότι κάτι δεν παει καλά.

 

Ο γιος σου ειναι ακομα μικρός, σε λίγο θα αρχίσει να κάθεται και να γυρίζει μόνος του μπρουμυτα στον υπνο και η κατάσταση θα βελτιωθεί. Αν έρθεις Αθήνα επισκεψου οπωσδήποτε τον παιδονευρολογο Σωτήρη Γιουρουκο στο Μαρούσι, αν και υποψιάζομαι ότι θα σου πει αυτα που σου έχουν πει ήδη οι παιδιατροι που έχεις δει. Αυτο με την θέση του αυτιού ισχύει, ειναι και το πρώτο πράγμα που κοίταξε ο Γιουρουκος και σε μας και ειναι ασφαλής ενδειξη πλαγιοκεφαλίας.

 

Εν κατακλείδι, δεν μπορω να σου πω τί θα κανεις, δεν ξέρω και πόσο εμφανώς αντιαισθητικό ειναι το πρόβλημα. Αν πάντως απο μπροστά δεν φαινεται τιποτα εγω δεν θα πειράζει κάτι, καθώς απο δω και πέρα μόνο προς το καλύτερο θα πηγαίνει το πράγμα. Επίσης αντί να γυρίζεις το κεφαλάκι του το βράδυ, επικεντρωσου στο να περνάει ώρα μπρουμυτα μέσα στην ημέρα, απόφυγε δηλαδή το πολυ ρηλαξ, καρότσι κλπ. Εγω νομίζω ότι εκει την πάτησα με τον γιο μου γιατι ηταν πολυ ήσυχος και όπου τον έβαζες καθόταν, οπότε πέρναγα σχεδόν ολη μέρα στο ρηλαξ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γειας σα κοριτσια ειμαι καινουρισ στο site alla και μαμα εχω ενα μπεμπουλη 4 μηνων και 12 ημερων απο 2 μηνων μου ειπε η παιδιατρος εχει πλαγιοκεφαλια θεσης του αρεσει μονο αριστερα να κοιμαται τον παω σε φυσιοθεραπευτρεια μου λενε οτι αν ασχοληθω με το παιδι θα του φυγει ακι δεν θα του περασει προσπαθω να το βαζω συνεχεια μπρουμητα για να γυριζει το κεφαλακι του αλλα εγω ανησυχω δεν εχω δει καμια βελτιωσει λετε να περασει οταν μεγαλωσει ? τι αλλο να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα είμαι νέα στο forum ελπίζω να γραφω στο στο σωστό μέρος.Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών και έχουμε θέμα πλαγιοκεφαλίας θέσης.Δυστηχώς τον βολεύει να κοιμάται μόνο από την μία πλευρά και στον ύπνο του ενώ τον αλλάζω ξαναγυρνάει από εκεί.Έχω δοκιμάσει να βάλω πετσέτα,κουβέρτα για να τον κρατάει αλλά αντιδράει και δεν του αρέσει.Έλεγα να αγοράσω αυτά του εμπορίου που είναι σαν σφηνάκι να τον βάζω στο πλάϊ αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι επειδή εχει μεγαλώσει και γενικότερα δεν τα εμπιστεύεται να μην το πάρω.Μπρούμυτα δυσκολεύεται ακόμα σιγά σιγά τον έχω βάλει γιατί είμαστε και 8500 κιλά είναι φαγανούλης.Αν κάποια μαμά έχει περάσει κάτι ανάλογο και μπορεί να μου πει πως το αντιμετώπισε θα της είμαι ευγνώμων.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μεγάλη μου είχε αυτό το θέμα, δυστηχώς ζορίστηκε μέχρι να συνηθίσει και το άλλο πλευρό αλλά εγώ επέμενα, ήταν πολύ ορατό και δεν επιτρεπόταν μέχρι να πάψει να φαίνεται να κοιμηθεί από εκείνο το πλευρό. Την στόπαρα από την μια μεριά στα κάγκελα του λίκνου και στην κοιλίτσα της έβαζα πετσέτα για να μην πέσει μπρούμητα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ath2018 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα είμαι νέα στο forum ελπίζω να γραφω στο στο σωστό μέρος.Έχω ένα αγοράκι 4 μηνών και έχουμε θέμα πλαγιοκεφαλίας θέσης.Δυστηχώς τον βολεύει να κοιμάται μόνο από την μία πλευρά και στον ύπνο του ενώ τον αλλάζω ξαναγυρνάει από εκεί.Έχω δοκιμάσει να βάλω πετσέτα,κουβέρτα για να τον κρατάει αλλά αντιδράει και δεν του αρέσει.Έλεγα να αγοράσω αυτά του εμπορίου που είναι σαν σφηνάκι να τον βάζω στο πλάϊ αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι επειδή εχει μεγαλώσει και γενικότερα δεν τα εμπιστεύεται να μην το πάρω.Μπρούμυτα δυσκολεύεται ακόμα σιγά σιγά τον έχω βάλει γιατί είμαστε και 8500 κιλά είναι φαγανούλης.Αν κάποια μαμά έχει περάσει κάτι ανάλογο και μπορεί να μου πει πως το αντιμετώπισε θα της είμαι ευγνώμων.:)

 

Και εγώ είχα τον γιο μου με πλαγιοκεφαλία θέσης, αρκετά εμφανή και έντονη, τόσο που στην ηλικία των 4 μηνών ο παιδίατρος είχε συστήσει υπέρηχο εγκεφάλου, για να βεβαιωθεί ότι δεν υπήρχε θέμα υδροκέφαλου (αποκλείστηκε το ενδεχόμενο με τον υπέρηχο), ενώ 7 μηνών και ενώ δεν υπήρχε ακόμα εμφανής βελτίωση παρόλο που είχε αρχίσει να κοιμάται μπρούμυτα μας παρέπεμψε σε πλαστικό κρανιοχειρούργο, για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο κρανιοσυνοστέωσης. Εντέλει πήγαμε σε 2 πλαστικούς και έναν παιδονευρολόγο, η πλειοψηφία αυτών αποφάνθηκε ότι ήταν καθαρή πλαγιοκεφαλία θέσεως και έπρεπε απλά να περιμένουμε. Ο ένας πλαστικός θέλησε να μας βάλει άρον - άρον χειρουργείο αλλά ευτυχώς δεν τον ακούσαμε, θα είχαμε βάλει το παιδί σε διαδικασία επέμβασης χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Σήμερα το παιδί είναι 5 ετών, δεν υπάρχει το παραμικρό αισθητικό πρόβλημα, δεν έχει βέβαια απολύτως συμμετρικό κρανίο, αλλά αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε. Από τον χρόνο και μετά έπαψα πραγματικά να το βλέπω.

 

Ο παιδονευρολόγος μας είχε πει να τον αφήνουμε να κοιμάται όπως θέλει, αλλά να φροντίζουμε να περνάει αρκετή ώρα μπρούμυτα ή καθιστός όταν είναι ξύπνιος, πράγμα που έτσι κι αλλιώς είναι ο κανόνας από μια ηλικία και μετά.

 

Να τον χαίρεσαι και μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους σας. Το μωράκι μου είναι τωρα κοντά 4 μηνών και καταλάβαμε οτι έχει μιας ηπιας μορφής πλαγιοκεφαλία οπως μου ειπε ο γιατρος στο πισω μερος του κεφαλιου του το οποιο εχει γινει επιπεδο αρκετα απο τη μια μερια περισσοτερο. Προσπαθω να τον βαζω απο την αντιθετη πλευρα κατα τις διαρκεια της ημερας.. αλλα το βραδυ μου γυρναει συνεχεια εκει που βολευεται.. μηπως γνωριζει καποια να μου πει απο δικια της εμπειρια εαν με αυτη τη μεθοδο θα φτιαξει τελικα το κεφαλακι του μωρου? Υπαρχει περιπτωση να "στρογγυλεψει" παλι το πισω μερος του κεφαλιου του ή θα μεινει ετσι επιπεδο; παραγγειλα κι αυτο το ειδικο μαξιλαρακι μηπως βοηθησει κι αυτο. Ευχαριστω πολυ.. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Riav said:

Καλησπέρα σε όλους σας. Το μωράκι μου είναι τωρα κοντά 4 μηνών και καταλάβαμε οτι έχει μιας ηπιας μορφής πλαγιοκεφαλία οπως μου ειπε ο γιατρος στο πισω μερος του κεφαλιου του το οποιο εχει γινει επιπεδο αρκετα απο τη μια μερια περισσοτερο. Προσπαθω να τον βαζω απο την αντιθετη πλευρα κατα τις διαρκεια της ημερας.. αλλα το βραδυ μου γυρναει συνεχεια εκει που βολευεται.. μηπως γνωριζει καποια να μου πει απο δικια της εμπειρια εαν με αυτη τη μεθοδο θα φτιαξει τελικα το κεφαλακι του μωρου? Υπαρχει περιπτωση να "στρογγυλεψει" παλι το πισω μερος του κεφαλιου του ή θα μεινει ετσι επιπεδο; παραγγειλα κι αυτο το ειδικο μαξιλαρακι μηπως βοηθησει κι αυτο. Ευχαριστω πολυ.. 

Τί μου θύμισες τώρα... Κ ο μικρός μου είχε το ίδιο θέμα, πλαγιοκεφαλία λόγω θέσεως, επειδή κοιμόταν από την μία πλευρά περισσότερο. Παρήγγειλα κ εγώ αυτό το μαξιλαράκι και κάπως βοήθησε στην αρχή. Τον στήριζε να κοιμάται και να μην γυρίζει από την άλλη πλευρά, αλλά σύντομα βρήκε τρόπο και κοιμόταν πάλι όπως τον βόλευε, οπότε το εγκατέλειψα  το μαξιλαράκι. Ωστόσο, η φύση τελικά για όλα προνοεί... Το κεφάλι του στρογγύλεψε μόνο του. Μην ανησυχείς, σε κάμποσους μήνες το παιδί θα αρχίσει να στριφογυρνάει σαν σβούρα στο κρεβάτι, θα αρχίσει να κάθεται και θα κοιμάται λιγότερο σιγά σιγά, οπότε θα φτιάξει το κεφαλάκι του/της από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ο μικρός μου είναι 4 μηνών και όσο και αν το προσέχαμε από την αρχή τελικά από τη μία μεριά το κεφαλάκι"πατήθηκε". Εγώ ωστόσο δεν ανησύχησα τόσο πολύ γιατί μια φίλη είχε αντιμετωπίσει πριν χρόνια με το μωρό της το ίδιο θέμα και ξέρω ότι τελικά το κεφαλάκι έστρωσε. Ευτυχώς έτυχε να μου το αναφέρει πολύ καιρό πριν και δεν αγχώθηκα τόσο πολύ. Επίσης και ο παιδίατρος μου μίλησε πολύ καθησυχαστικα, οπότε συνεχίζω να τον γυρνάω αλλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται πολλή ανησυχία, όπως λένε και τόσες μανούλες που το πέρασαν στο τέλος διορθώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς. 

Ο μικρός μας, 5 μηνών σήμερα, έχει εμφανίσει πλαγιοκεφαλία θέσης. Ακολουθήσαμε τη γνωστή οδηγία -του ύπνου ανάσκελα-, χωρίς ωστόσο να επισημανθεί από τον παιδίατρο και τη μαία που μας την υπέδειξαν ότι απαιτείται η συχνή αλλαγή θέσης της κεφαλής, καθώς μετά την υιοθέτηση της συγκεκριμένης οδηγίας διεθνώς ναι μεν έχει μειωθεί ο κίνδυνος εμφάνισης sids, ωστόσο έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα ποσοστά πλαγιοκεφαλίας θέσης, βραχυκεφαλίας κλπ.  Μετά από ενδελεχή έρευνα και επίσκεψη σε νευροχειρουργο, γνωρίζουμε ότι η πλαγιοκεφαλία θέσης τουλάχιστον στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται συντηρητικά, δλδ με tummy time τους πρώτους μήνες και συχνή αλλαγή θέσης, καθώς και φυσικοθεραπεία αν συντρέχει ραιβόκρανο, όπως στη δική μας περίπτωση. Σταδιακά με το πέρας του χρόνου η ασυμμετρία μειώνεται ως ένα βαθμό και δεν γίνεται αντιληπτή από τους τρίτους. Ωστόσο, στο εξωτερικό και δη στην Αμερική, αποτελεί ρουτίνα η θεραπεία με κράνη η οποία επιταχύνει τη διαδικασία εξάλειψης της ασυμμετρίας κι έχει καλύτερα αποτελέσματα. Το ερώτημα λοιπόν είναι μιας κι έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα στο φόρουμ, οι μαμάδες που τα παιδιά τους αντιμετώπισαν αντίστοιχα θέματα όπως η deena ή η palmoira μπορούν να μοιραστούν αν η συντηρητική αντιμετώπιση είχε αποτέλεσμα κι αν η ασυμμετρία έχει μειωθεί;; Επίσης υπάρχει κάποιος γονέας που έβαλε κράνος κι αν ναι από πού το προμηθεύτηκε και τι εμπειρία έχει. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mamakristabella είπε:

Καλησπέρα σε όλους τους γονείς. 

Ο μικρός μας, 5 μηνών σήμερα, έχει εμφανίσει πλαγιοκεφαλία θέσης. Ακολουθήσαμε τη γνωστή οδηγία -του ύπνου ανάσκελα-, χωρίς ωστόσο να επισημανθεί από τον παιδίατρο και τη μαία που μας την υπέδειξαν ότι απαιτείται η συχνή αλλαγή θέσης της κεφαλής, καθώς μετά την υιοθέτηση της συγκεκριμένης οδηγίας διεθνώς ναι μεν έχει μειωθεί ο κίνδυνος εμφάνισης sids, ωστόσο έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα ποσοστά πλαγιοκεφαλίας θέσης, βραχυκεφαλίας κλπ.  Μετά από ενδελεχή έρευνα και επίσκεψη σε νευροχειρουργο, γνωρίζουμε ότι η πλαγιοκεφαλία θέσης τουλάχιστον στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται συντηρητικά, δλδ με tummy time τους πρώτους μήνες και συχνή αλλαγή θέσης, καθώς και φυσικοθεραπεία αν συντρέχει ραιβόκρανο, όπως στη δική μας περίπτωση. Σταδιακά με το πέρας του χρόνου η ασυμμετρία μειώνεται ως ένα βαθμό και δεν γίνεται αντιληπτή από τους τρίτους. Ωστόσο, στο εξωτερικό και δη στην Αμερική, αποτελεί ρουτίνα η θεραπεία με κράνη η οποία επιταχύνει τη διαδικασία εξάλειψης της ασυμμετρίας κι έχει καλύτερα αποτελέσματα. Το ερώτημα λοιπόν είναι μιας κι έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα στο φόρουμ, οι μαμάδες που τα παιδιά τους αντιμετώπισαν αντίστοιχα θέματα όπως η deena ή η palmoira μπορούν να μοιραστούν αν η συντηρητική αντιμετώπιση είχε αποτέλεσμα κι αν η ασυμμετρία έχει μειωθεί;; Επίσης υπάρχει κάποιος γονέας που έβαλε κράνος κι αν ναι από πού το προμηθεύτηκε και τι εμπειρία έχει. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει!

 

Καλημέρα, ο γιος μου είναι πια σχεδόν 9 ετών.

 

Ναι, η ασυμμετρία σχεδόν δεν υφίσταται πια, εδώ και πολλά χρόνια. Απολύτως συμμετρικό το κρανίο του δεν είναι, όταν είναι φρεσκοκουρεμένος ίσως όποιος το ξέρει μπορεί και να παρατηρήσει κάτι. Μέχρι εκεί, αν δεν το ξέρεις δεν παρατηρείς τίποτα. Από μπροστά δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Επίσης, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα να βρει μέγεθος σε κράτη ποδηλάτου, χιονοδρομίας κλπ, το αναφέρω γιατί όταν κοίταζα το θέμα είχα δει μαρτυρίες γονέων ότι δυσκολεύονταν στο μέλλον.

 

Τέλος, επειδή είχα υποστεί μεγάλο ψυχολογικό εκβιασμό από κάποιον γιατρό ώστε να προχωρήσουμε σε επέμβαση, με την επίκληση μελλοντικών μαθησιακών δυσκολιών λόγω μη επαρκούς χώρου ανάπτυξης του εγκεφάλου (καλά διαβάζετε), οφείλω να επισημάνω ότι το παιδί όχι μόνο τέτοιες δυσκολίες δεν έχει, αντιθέτως - κατά κοινή παραδοχή όλων των μέχρι σήμερα εκπαιδευτικών  του - χρήζει ειδικής εκπαιδευτικής αντιμετώπισης λόγω αυξημένου νοητικού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 10:41 ΠΜ, Deena είπε:

 

Καλημέρα, ο γιος μου είναι πια σχεδόν 9 ετών.

 

Ναι, η ασυμμετρία σχεδόν δεν υφίσταται πια, εδώ και πολλά χρόνια. Απολύτως συμμετρικό το κρανίο του δεν είναι, όταν είναι φρεσκοκουρεμένος ίσως όποιος το ξέρει μπορεί και να παρατηρήσει κάτι. Μέχρι εκεί, αν δεν το ξέρεις δεν παρατηρείς τίποτα. Από μπροστά δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Επίσης, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα να βρει μέγεθος σε κράτη ποδηλάτου, χιονοδρομίας κλπ, το αναφέρω γιατί όταν κοίταζα το θέμα είχα δει μαρτυρίες γονέων ότι δυσκολεύονταν στο μέλλον.

 

Τέλος, επειδή είχα υποστεί μεγάλο ψυχολογικό εκβιασμό από κάποιον γιατρό ώστε να προχωρήσουμε σε επέμβαση, με την επίκληση μελλοντικών μαθησιακών δυσκολιών λόγω μη επαρκούς χώρου ανάπτυξης του εγκεφάλου (καλά διαβάζετε), οφείλω να επισημάνω ότι το παιδί όχι μόνο τέτοιες δυσκολίες δεν έχει, αντιθέτως - κατά κοινή παραδοχή όλων των μέχρι σήμερα εκπαιδευτικών  του - χρήζει ειδικής εκπαιδευτικής αντιμετώπισης λόγω αυξημένου νοητικού επιπέδου.

Deena, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είχα διαβάσει και τις παλιότερες αναρτήσεις σου και πραγματικά μπράβο που ερεύνησες τόσο διεξοδικά το ζήτημα και δεν υπέβαλες το παιδί σου σε χειρουργείο. Από ό,τι αντιλήφθηκα πριν από μία δεκαετία δεν το είχαν σε τίποτα να προβαίνουν σε χειρουργικές επεμβάσεις στο κρανίο των μωρών ελαφρά τη καρδία για πλαγιοκεφαλία θέσης. Αλλά και σήμερα η γνώση κι η αντιμετώπιση γύρω από αυτό το ζήτημα στην Ελλάδα είναι έτη φωτός πίσω σε σχέση π.χ. με τις ΗΠΑ. Εδώ εμάς ο παιδίατρος δεν μας παρακίνησε καν να ξεκινήσουμε φυσικοθεραπεία παρά το γεγονός ότι το μωρό είχε ραιβόκρανο και παρατηρήσαμε την ασυμμετρία πολύ νωρίς, ούτε να προβαίνουμε σε συχνή αλλαγή θέσεων, οπότε το προβλήμα θα μπορούσε να διορθωθεί. Σε κάθε δε ραντεβού ήταν απολύτως καθησυχαστικος λέγοντας πως υπερβάλλω μέχρι που στο τελευταίο ραντεβού μου είπε ότι αντιλαμβάνεται τις ανησυχίες μου, ότι έχω δίκιο κι ότι μπορεί να με φέρει σε επαφή με άλλη μαμά που πήγε στο εξωτερικό να προμηθευτεί κράνος για το μωρό της, αφού κάνω υπέρηχο ραφών για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κρανιοσυνοστέωσης. Το θέμα είναι ότι ο έμπειρος γιατρός είναι σε θέση να αντιληφθεί τη διαφορά πλαγιοκεφαλίας και κρανιοσυνοστέωσης με φυσική εξέταση χωρίς να χρειαστεί να υποβληθεί ένα παιδάκι σε αξονική ή σε υπέρηχο, εκτός βέβαια αν πρόκειται περί οριακής περίπτωσης. Αποφάσισα να πάρω γνώμη και από νευροχειρουργό που ασχολείται και με παιδιατρική νευροχειρουργική. Είδε τον μικρό 5 λεπτά, δεν μου είπε τπτ που δεν ήξερα ήδη, κι ότι ο μικρός σίγουρα έχει πλαγιοκεφαλία θέσης, αλλά να κάνω κι έναν υπέροχο για να επιβεβαιώσει αυτό που ήδη ξέρουμε, ότι σταδιακά θα βελτιωθεί, αλλά αν θέλω να το επιταχύνω να του βάλω κράνος. Σε επισήμανση μου ότι είναι δύσκολο στην Ελλάδα να έχεις πρόσβαση σε τέτοια θεραπεία μου είπε ότι υπάρχει κέντρο στην Ελβετία... κι ότι αν τους ρωτούσα, ίσως να μπορούσαν να το φτιάξουν και να το στείλουν εξ αποστάσεως. Σε ερώτηση μου πώς θα μετρηθούν τα χιλιοστά ασυμμετρίας και θα ληφθούν τα μέτρα σ' αυτή την περίπτωση μου απάντησε με αξονική... Μάλιστα, να δώσω ένα σκασμο λεφτά, γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνουν οι τιμές Ελβετίας, να υποβάλλω το μωρό σε ακτινοβολία και να πάρω ένα κράνος στο οποίο δύσκολα θα μπορούν να γίνουν οι απαιτούμενες ρυθμίσεις λόγω απόστασης. Εν τέλει μετά από αυτά τα 5 λεπτά πήρε τα 100 ευρώ χωρίς απόδειξη και γεια σας. Δεν επεσήμανε ούτε αν θεωρεί την πλαγιοκεφαλία ήπια, σοβαρή ή μέτρια ούτε τπτ. Τέλος πάντων, κατόπιν έρευνας, έχω βρει κι ένα κατάστημα ορθοπεδικών στην Αθήνα (είμαστε στη βόρεια Ελλάδα) που φτιάχνει κράνη πλαγιοκεφαλίας, ωστόσο είναι σαφές ότι δεν ειδικεύονται σ' αυτά, ούτε έχουν στην τεχνογνωσία των Αμερικανών που κάνουν 3d scans στον υπολογιστή, μετράνε χιλιοστά ασυμμετρίας πριν και μετα με ψηφιακή απεικόνιση κλπ. Εδώ όλα γίνονται στο χέρι  και το πριν και το μετά συγκρινονται με φωτογραφίες... Γνωρίζοντας λοιπόν ότι ένα κακοφτιαγμένο κράνος μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα, είμαι πολύ επιφυλακτική. Εξάλλου ήδη βλέπουμε βελτίωση στο κεφαλάκι του μωρού κι επιπλέον νομίζω θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία να βάλω στο μωρό κράνος καλοκαιριάτικα 23 ώρες το 24ωρο. Συνεπώς, με αφορμή και τη δική σου ενθαρρυντική εμπειρία λεμε με το σύζυγο να μην προβούμε σε κάποια επεμβατική θεραπεία προς το παρόν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας έχω μια μπεμπουλα 2,5 μηνών της αρέσει να κοιματε μόνο από την μια πλευρά εδώ και 1 μισή μήνα διπλώνει το αυτάκι της με συνέπεια να το έχει κάνει πεταχτώ και να έχει αλλάξει σχήμα και μέγεθος  έχουν μεγάλη διαφορά το ένα από το άλλο έχω βάλει κορδέλες της το κολαω με ταινίες ( από το φαρμακείο της χάρτινες να μην πονάει) αλλα και πάλι τα βγάζει και το ξανά διπλώνει παρατήρησα ότι το κεφάλι της από εκεί π κοιματε έχει πλακωθεί την αλαζω πλευρό συνέχεια και έχει φτιάξει αλλα το αυτάκι της δεν φτιάχνει με τίποτα είναι πολύ άσχημο δεν ξέρω τι να κάνω… το ένα ειναι μικρό και όμορφο και το άλλο ειναι μεγάλο και πεταχτώ και φενετε πολύ..ιδές τι να κάνω ; Η κάποιος τρόπος ; Έχει συμβεί σε κάποια άλλη Μαμα αυτό στο παιδάκι της ; Και αν διορθώνετε ;  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πει κάποια μανούλα αν είχε εμπειρία με πλαγιοκεφαλία στο μωράκι της.. Εμείς π

Κάνουμε ήδη τρεις μήνες φυσικοθεραπεία, έχει βελτιωθεί αρκετά αλλά στεναχωριέμαι ρε κορίτσια.. 

Θέλω τόσο πολύ να τον δω να περπατάει, μου λένε διάφοροι ότι θα γκρινιάζω τότε και εγώ από μέσα προσεύχομαι να περπατήσει και δε πρόκειται να γκρινιαξω ούτε λεπτό!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...