Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό, ότι οι πιθανότητες δεν αλλάζουν με αντιβίωση ή χωρίς, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι ακόμα της παλιάς σχολής και γι'αυτό τη δίνουν.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνεχίζουν να την δίνουν γιατί τηρούν το πρωτόκολλο. Δηλ. έχεις παλινδρόμηση; Το ισχύον πρωτόκολλο λέει χημειοπροφύλαξη, κυστεογραφία, dmsa κτλ.

Η παιδίατρος, μου είπε ότι και εμείς αυτό θ' ακολουθήσουμε.

 

Θα ρωτήσω και τον παιδοουρολόγο που βλέπει το μικρούλι μου και θα σας γράψω την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους :)

 

Ελπίζω να μπορώ να σας ρωτήσω μιας που προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο τη δική μου (απότι διάβασα δλδ)?

 

Η μία μου κόρη έχει μια υδρονέφρωση εκ γενετής (είναι δίδυμη και πρόωρη) για την οποία κάναμε τακτικούς υπέρηχους νεφρού (στο δεξί) κάθε δυο μήνες μέχρι τώρα. Σήμερα που κάναμε τον τελευταίο προγραμματισμένο υπέρηχο έδειξε οτι η διάταση είναι πάλι 1.3 από εκεί που είχε μειωθεί στο 0,5 την προηγούμενη φορά που κάναμε υπέρηχο πριν δυο μήνες.

Έτσι δείχνει να αυξομειώνεται το πράγμα και μας έκλεισαν ραντεβού στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης την άλλη Παρασκευή 18/06 να κάνουμε λέει Mac3 εξέταση.

 

Δε βρίσκω τίποτα στο διαδίκτυο..ίσως και να μη ψάχνω σωστα δε ξέρω.. είμαι λίγο αναστατωμένη. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι βάζουν έναν ορό και μετά κανουν εναν ειδικό υπέρηχο. Ισχύει αυτο? Ξέρει κανένας τι ακριβώς είναι αυτή η εξέταση και τι ακριβώς δείχνει?

 

Ευχαριστώ πολύ ;)

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Spot

 

Η εξέταση νεφρογράμματος Mag3 εκτελείται με τοποθέτηση ορού και καλή ενυδάτωση, χορήγηση του ειδικού ραδιοφαρμάκου που συγκεντρώνεται και απεκκρίνεται από τους νεφρούς, 1 δόση διουρητικού Lasix ανάλογη με το σωματικό βάρος του παιδιού και κατόπιν λήψεις με ειδική γ-κάμερα των διαφόρων φάσεων διόδου του φαρμάκου. Πολύ σημαντικό είναι το διάγραμμα με τις καμπύλες απέκκρισης. Μια φυσιολογική καμπύλη αποτελείται από ένα κατακόρυφο σκέλος με μια κορυφή και ακολουθείται από ένα κατιόν σκέλος με προοδευτική ελάττωση της πυκνότητας του φαρμάκου. Η παραπάνω περιγραφή αντιστοιχεί σε φυσιολογική απέκκριση χωρίς στένωση-απόφραξη.

 

Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά. Άλλωστε η διάταση είναι οριακά αυξημένη με ανώτερη τα 12 χιλιοστά.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

An den exei simantiki diatasi ton kalikon avtos o nefros, ta 13 xiliosta den einai endeiksi gia MAG3. Ksekinaei I endeiksi apo ta 19 xiliosta Kai pano. Ostoso an den iparxei diatasi ton kalikon epanalamvano.

 

Kai alla polla criteria tha borusan na Kanun enan paidourologo na zitisei avti tin eksetasi, I opoia skopo exei na deiksei poso o en logo nefros simvalei sit geniki nefriki leiturgia, alla Kai an I diatasi avti prokaleite apo kapoia apofraksi.

 

I erotisi sass deixnei oti avtos pu ti zitise den eixe xrono (se kaliteri periptosi) na sass tin eksigisei pliros. I den katalavate tin kali tu eksigisi.

 

Se Kathe periptosi I eksetasi avti pio sixna zeiteitai apo tus Paidoourologous, ara ekeinoi einai oi kataliloteroi na ti paraggelnun, na deinun odigies stus pirinikus iatrus pu tha tin kanun Kai epomenos na tin erminevsun sosta, dioti krivei Mesa tis polla pragmata pu tha borusan na erminevtun lathos apo tis alles eidikotites..... Gia paradigma apo tus nephrologus.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους :)

 

Ελπίζω να μπορώ να σας ρωτήσω μιας που προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο τη δική μου (απότι διάβασα δλδ)?

 

Η μία μου κόρη έχει μια υδρονέφρωση εκ γενετής (είναι δίδυμη και πρόωρη) για την οποία κάναμε τακτικούς υπέρηχους νεφρού (στο δεξί) κάθε δυο μήνες μέχρι τώρα. Σήμερα που κάναμε τον τελευταίο προγραμματισμένο υπέρηχο έδειξε οτι η διάταση είναι πάλι 1.3 από εκεί που είχε μειωθεί στο 0,5 την προηγούμενη φορά που κάναμε υπέρηχο πριν δυο μήνες.

Έτσι δείχνει να αυξομειώνεται το πράγμα και μας έκλεισαν ραντεβού στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης την άλλη Παρασκευή 18/06 να κάνουμε λέει Mac3 εξέταση.

 

Δε βρίσκω τίποτα στο διαδίκτυο..ίσως και να μη ψάχνω σωστα δε ξέρω.. είμαι λίγο αναστατωμένη. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι βάζουν έναν ορό και μετά κανουν εναν ειδικό υπέρηχο. Ισχύει αυτο? Ξέρει κανένας τι ακριβώς είναι αυτή η εξέταση και τι ακριβώς δείχνει?

 

Ευχαριστώ πολύ ;)

 

Κατά πάσα πιθανότητα ο γιατρός σου ψάχνει να βρει αν υπάρχει πουθενά σε κάποιο σημείο στένωση που να εμποδίζει τη φυσιολογική ροή των ούρων προς τα έξω με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται αυτή η διάταση στο νεφρό. Κι εμείς με δίδυμα κοριτσάκια, η μία από τις δύο γεννήθηκε με υδρονέφρωση και την παρακολουθούσε ο παιδουρολόγος της από την πρώτη ημέρα που γεννήθηκε. Τη συγκεκριμένη εξέταση την κάναμε κι εμείς, δεν είναι τίποτα το φοβερό, μην το φοβάσαι. Έχε μαζί σου ένα παιχνιδάκι που της αρέσει γιατί διαρκεί λίγη ώρα, έτσι για να την απασχολείς. Πάντως η δική μας το είχε ρίξει στον ύπνο. Το μόνο που μπορώ να σου εγγυηθώ είναι πως δεν πονάει καθόλου το μωρό σου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητες μανουλες,

 

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω όλες τις μητέρες που γράφουν σε αυτη τη σελιδα και που με βοηθ. πολύ ψυχολογικά μετά που έμαθα ότι ο μικρούλης μου είχε ουρολοίμωξη.

 

Το 50 ημερών μωράκι μου έπινε 200 ml γάλα και απο τη μια μέρα στην άλλη έπινε μόνο 120 ml και τα ούρα του άρχισαν να μυρίζουν έντονα. Μιλώντας με την μητέρα μου με συμβούλεψε να κάνω μια καλιέργεια ούρων για παν ενδεχόμενο, μίλησα με το γιατρό μου ο οποίος μου είπε ότι πρεπει να φταίει η ζέστη όμως να κάνω την ανάλυση για να είμαστε σίγουροι. Η καλιέργεια ήταν θετική, ο γιατρός μου ζήτησε να κάνουμε επανάλ. επισης θετική, μας έστηλε σε παιδοχειρούργο ο οποίος πήρε ούρα με καθετιράκι απο τον μικρο (δεν πονάει απλά νιωθει άβολα το παιδάκι, λογικό) παλι θετικό πήραμε αντιβ. για 10 ημέρες (κάθε βράδυ) και μετά κάναμε κυστογράφιμα και υπερηχ. νεφρών (το οποίο δεν ποναει το μωρό απλα είναι λίγο αβολα μεχρι να μπει το καθετιρακι ο κωστας μου δεν εκλαψε καθολου ο μονος λογος που εκλαψε κατα τη διαρκεια των εξετασεων ηταν γιατι πινουσε :D ) δεν υπηρχε κανενα πρόβλημα, όπως μας ειπαν το 70% των περιπτώσεων ουρολοιμωξης είναι τυχαία (πιστευω ότι τα κακακια του τα έκαναν όλα) κάναμε και ακομα μια καλιέργεια η ουρολοίμωξη έφυγε και το παιδάκι μου ξαναρχισε να πινει 200ml. Όταν δεν ήξερα τι είναι η ουρολοίμωξη και εψαχνα απεγνωσμένη μπηκα σε αυτή τη σελιδα διαβασα όλα αυτα που έγραψαν μανουλες που τους είχε συμβει και μου εδωσαν θαρρος ακόμα και να υπήρχε ανατομικό πρόβλημα ήξερα ότι δεν είναι κάτι τραγικό, πάντως αρχικά τρομοκρατ. δεν ηξερα τι να κανω και πως πρεπει να αντιδρασω γιαυτο σας γραφω την ιστορια μου για να δωσω εγω θαρρος σε καποια μανουλα που ισως να εχει τρομοκρατ. μετα τη πρώτη καλιεργεια ούρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω κατι. Στην κυστεογραφια πρεπει να πατε εσεις καποιο φαρμακο για την εξεταση?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Phra τηλεφωνο στο Αγλαια Κυριακου πριν λιγο και χρειαζεται να παω εγω το σκιαγραφικο. Στο Παιδων λεει ειναι χαλασμενο το μηχανημα και δεν ξερουν ποτε θα το φτιαξουν! Παλι καλα που βρηκα ραντεβου στο Αγλαια Κυριακου.

 

Ποσο με στεναχωρει που θα υποβαλω το μωρο σε κυστεογραφια δεν περιγραφεται...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσα πως τα πατε εσεις τωρα? Ολα καλα?

 

 

 

 

Στην κυστεογραφια μας ειπε η παιδιατρος οτι πρεπει το μωρο να παιρνει αντιβιωση κανονικη δοση 2 μερες πριν την εξεταση και 3 μετα, ετσι κανατε κι εσεις? Δεν διαβασα κατι σχετικο στο τοπικ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καλά πάμε, ευτυχώς! :) Από 3,5 μηνών και μετά δεν ξαναείχαμε επεισόδιο. Εμείς την κάναμε στο Αττικό και πήρε αντιβίωση 3 μέρες μετά κανονική δόση, για πριν δεν θυμάμαι.

Αλλά επειδή μια μαμά δεν ησυχάζει ποτέ, σήμερα θα κάνουμε καλλιέργεια σε κακά και τσίσα γιατί κάνουμε κάτι περίεργες διάρροιες, μία κάνει, μία δεν κάνει, μάλλον ίωση θα είναι, αλλά επειδή πριν μία εβδομάδα έβαλε στο στόμα κακά σκύλου (ω, ναι, ευτυχώς τον πρόλαβα και δεν τα έφαγε), πρέπει να το δούμε το θέμα... Ουφ...

Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι! :)

 

Κι εγώ στεναχωρέθηκα, και για το dmsa μετά, αλλά και τι να κάνεις? Αν δεν τα κάνεις πάλι τύψεις θα νιώθεις και άγχος. Μου έλεγαν όλοι, dmsa σε τόσο μικρό μωρό (7 μηνών)? Αφού το είπε ο γιατρός, εγώ τι να κάνω, του κεφαλιού μου? Παλιοκατάσταση!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα να πανε στο εξης! 2 ουρολοιμωξεις περασατε η λαθος θυμαμαι?

 

 

Απο οτι διαβασα εδω το dmsa συστηνεται σε παιδια που επαθαν τουλαχιστον 2 ουρολοιμωξεις και μετα απο ενα 6μηνο η εξεταση. Η παιδιατρος μας λεει το πρωτοκολλο , αλλα της ειπα οτι αναλογως της κυστεογραφιας, αν δειξει προβλημα θα παω σε νεφρολογο και θα αποφασισω για αλλη εξεταση.

 

Εμεις δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα, μονο λιγο χρωμα στα ουρα και αυτη τη σκονη που συνηθως ειναι απο αφυδατωση, αλλα λογω ιστορικου του μπαμπα με στενωση πυελουρητηρικης συμβολης καναμε μια εξεταση ουρων...εβγαλε e coli, ξαναεπαναλαβαμε παλι το ιδιο, η παιδιατρο;ς πειστηκε οτι υπαρχει ουρολοιμωξη, εγω ακομα δεν εχω πειστει και πηραμε την αντιβιωση......ξανακαναμε τεστ βγηκε καθαρο.......

 

Ο υπερηχος δεν εδειξε προβλημα στα νεφρα η αλλου αλλα πρεπει να κανουμε και την κυστεογραφια. Λογω ιστορικου του πατερα θα την κανω αλλα για dmsa δυσκολα θα αποφασισω......

 

 

Αγορακι εχεις κι εσυ υπεφερε πολυ με την κυστεογραφια? Οσο το σκεφτομαι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δύο ουρολοιμώξεις, μία με e-coli και μία με ψευδομονάδα. Και μαζί με τη δεύτερη ουρολοίμωξη (είχε πυρετό) βγαίνει θετικό και το τεστ για τον Η1Ν1 και φάγαμε και καραντίνα! Κόλλησα κι εγώ και κάναμε Χριστούγεννα στο νοσοκομείο οικογενειακώς! :)

 

Στην πρώτη ουρολοίμωξη (36 ημερών) το σύμπτωμα ήταν αναιμία. Τον είδε ο γιατρός ωχρό και μας έστειλε για εξετάσεις, φάνηκε η αναιμία και μπήκαμε μέσα για περαιτέρω έλεγχο. Γλιτώσαμε τη μετάγγιση στο παρά 5.

 

Μάλλον ταλαιπωρήθηκε στην κυστεογραφία, αλλά εμάς δεν μας άφησαν να είμαστε μέσα, Τον ακούγαμε να κλαίει απ'έξω. Αχ, τι έχει τραβήξει το παιδάκι μου, γι'αυτό βλέπει γιατρό και ουρλιάζει...

 

Αντίθετα, στο dmsa δεν κατάλαβε πολλά, μόνο η ταλαιπωρία για τη φλέβα που δεν έχει καλές, στην απεικόνιση τον πήρε ο ύπνος! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα σας γραψω μερικα πραγματα που διαπιστωσαμε εμεις να τα χετε υποψη. Μετα απο μια ατυπη ουρολοιμωξη διαπιστωσαμε οτι εχουμε παλλινδρομιση 2ου προς 3ου βαθμου. Παιρναμε ceclor το οποιο ομως μετα απο λιγες μερες χημειοπροφυλαξης αρχισε να προκαλει διαρροιες, πρασινες κενωσεις και μια φορα κοκκινες βλεννες. Η παιδιατρος δεν συζητουσε να αλλαξουμε αντιβιωση, θεωρουσε οτι ηταν θεμα διατροφης δικης μου.

 

Λογω ενος αλλου θεματος καναμε βιοχημικο ελεγχο που εδειξε πολυ ψηλες τιμες στις τρανσαμινασες και τα τριγλικεριδια, πραγμα που καταδεικνυει προβλημα στο συκωτι λογω της ceclor (μαλιστα αναγραφεται στις παρενεργειες). Τελικα πηγαμε σε νεφρολογο που αμεσως ειπε να αλλαξουμε αντιβιωση, να παμε σε amoxil που δεν ειναι τοσο δυνατη και μπορει να μην μας καλυπτει 100% αλλα ειναι πιο ασφαλης για το συκωτι. Εχετε λοιπον υποψη σας οτι μπορει καποια αντιβιωση να προκαλεσει προβλημα στο συκωτι που πρεπει να μη περασει απαρατηρητο. Προσεξτε για παρενεργειες.

 

Επισης μας ειπε οτι μπορουμε να κανουμε την επομενη φορα μια ραδιοισοτοπικη κυστεογραφια η οποια δεν γινεται στα δημοσια νοσοκομεια αλλα εχει 10-15% λιγοτερη ακτινοβολια.

 

Καλο ειναι παντως να απευθυνθειτε σε παιδονεφρολογο, ειναι περισσοτερο κατατοπισμενοι απο τους παιδιατρους και δε σε βαζουν να κανεις εξετασεις χωρις λογο (πχ δεν κανουμε σπινθηρογραφημα αφου δεν κριθηκε απαραιτητο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενημερωθείτε για τη νέα ελάχιστα επεμβατική θεραπεία της Κυστεοουρητηρικής Παλινδρόμησης και απαλλάξτε το παιδί σας από τη μακροχρόνια και όχι τόσο αθώα αντιβιοτική χημειοπροφύλαξη. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

 

Πάντα στην υπηρεσία του parents.gr

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα σε κάποια αλλαγή της πάνας είδα λίγο αίμα, όχι τόσο κόκκινο όσο προς το ροζ. Το δείχνω στον άντρα μου για σιγουριά, σκίζω την πάνα και τελικά ήταν αίμα. Παρακολούθησα κατά τη διάρκεια της μέρας άν θα ξανάβλεπα κάτι και τελικά τίποτα. Την επόμενη πήγαμε για το εμβολιο στην παιδίατρο και την μηνιαία μας εξέταση. Της το είπα και συνέστησε άμεσα καλ/α ούρων, γενική ούρων, αντιβιόγραμμα. Το παιδί δεν είχε κανένα περεταιρω σύμπτωμα, ούτε πυρετό, μόνο ανησυχία λόγω δοντιών (γιατί όλη την ώρα τρίβει τα ούλα του με αντικείμενα μασητικά ή με το πίσω μέρος της πιπίλα.

Την εξέταση την κάναμε στο μητέρα αφού μου συνέστησε για ένα 24ώρο να μην βάλω καθόλου κρέμα στο πωπουδάκι του παιδιού. Το αποτέλεσμα έδειξε σήμερα ένα μικρόβιο proteus 45.000. Εγώ πίστευα ότι θα παίρναμε αντιβίωση και τέλος. Συνέστησε όμως να γίνει δεύτερη λήψη σε άλλο κέντρο για να κάνουμε διασταύρωση του αποτελέσματος. Και εάν βγει και στο άλλο κέντρο μικρόβιο πάνω από 30.000, τότε θα πρέπει να κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις όπως υπέρηχο νευρών, κυστεογραφία, σπινθηρογράφημα. Τρόμαξα, μα είναι δυνατόν της λέω ??? Το θεώρησα υπερβολή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά εδώ μέσα τρόμαξα περισσότερο. Δεν ήξερα ότι μια ουρολοίμωξη στα μωρά προκαλεί τόσα προβλήματα. εχω ανησυχήσει πάρα πολύ. Και αναρωτιέμαι και αν το 2ο δείγμα δείξει αρνητικό εγώ πως θα είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι ?? Γιατί διάβασα ότι τα σακουλάκια το 85% βγάζουν ψευδώς θετικά αποτελέσματα. Και θα πρέπει να πάρουμε ορισμένες μέρες αντιβίωση ή και να νοσηλευτούμε με ενδοφλέβια. Με έχει πιάσει σύγκριο. Κοιταζω τον μικρό που έφτασε 7,5 μηνών και δεν μας έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά και τα έχω πάρει στο κρανίο με τον εαυτό μου που τους τελευταίους 2 μήνες για λόγους ευκολίας και μόνο χρησιμοποιούσα μόνιμα μωρομάντηλα ενώ είχα ακούσει ότι είναι επίφοβα για ουρολοιμώξεις. Ενώ τον καθάριζα πάντα με pom pom τα οποία τα βούταγα μέσα σε χαμομήλι που είχα βράσει το οποίο το ανανέωνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη, το οποίο είναι μέσα σε μπωλ που σφραγίζει εντελώς. Τα χέρια μου πριν από κάθε αλλαγή της πάνας τα πλένω με σαπούνι και πριν τον καθαρίσω βάζω πάντα οινόπνευμα στα χέρια. Τις πάνες δεν τις έχω από δω και από κει πεταμένες, αλλά μέσα στη συσκευασία. Πως είναι δυνατόν να κόλλησε ??? Μονο από τα μωρομάντηλα ??? Και που να πάμε να κάνουμε την 2ρη λήψη της καλλιέργειας. Η παιδίατρος δεν μας πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο μας είπε να διαλέξουμε ανάμεσα στο ιασώ, ευρωκλινική παίδων, ιατρικό, βιοιατρική (ούτε να πατήσω δεν θέλω μετά από τόσα που έχω ακούσει). Σκεφτόμαστε για ιατρικό κέντρο. Εχετε καμμιά καλύτερη ιδέα ??? Για δημόσιο νοσοκομείο δεν παίζει, δεν πάω να στηθώ στην ουρά με τίποτα. Σαν την φίλη μου που πήγε το παιδί με σκωλικοειδίτη και της εδωσαν Νο100 !!!!!! Ούτε σε 4 ώρες δε θα περνούσε και αναγκάστηκε και πήγε το παιδί στο ιατρικό και στο τσακ πρόλαβαν την περιτονίτιδα.

Εχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά του έκανα παράπονα του γιατρού μας γιατί δεν μας έστειλε για την κυστεογραφία μέσω ΙΚΑ και πληρώσαμε 150 ευρώ και μου είπε ότι το ΙΚΑ δεν την χορηγεί.... Μόνο στο νοσοκομείο θα μπορούσα να την κάνω, μετά από ραντεβού που θα έπρεπε να κλείσω από καιρό πριν, να τρυπήσουν το μωρό μου, να της βάλουν ορό, να νοσηλευτεί και ένα βράδυ ......

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...... Ώραίο σύστημα υγείας έχουμε. Και εγώ γιατί το 1/3 του μισθού μου το δίνω στο ΙΚΑ κάθε μήνα; :mad: :x :mad:

Αυτό δεν ισχύει.

Εγώ την έκανα στο νοσοκομείο και πήγα απλώς την προκαθορισμένη ώρα του ραντεβού. Και όταν τελείωσε η εξέταση έφυγα.

Εκτός αν έχουν άλλο σύστημα εκεί.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα σε κάποια αλλαγή της πάνας είδα λίγο αίμα, όχι τόσο κόκκινο όσο προς το ροζ. Το δείχνω στον άντρα μου για σιγουριά, σκίζω την πάνα και τελικά ήταν αίμα. Παρακολούθησα κατά τη διάρκεια της μέρας άν θα ξανάβλεπα κάτι και τελικά τίποτα. Την επόμενη πήγαμε για το εμβολιο στην παιδίατρο και την μηνιαία μας εξέταση. Της το είπα και συνέστησε άμεσα καλ/α ούρων, γενική ούρων, αντιβιόγραμμα. Το παιδί δεν είχε κανένα περεταιρω σύμπτωμα, ούτε πυρετό, μόνο ανησυχία λόγω δοντιών (γιατί όλη την ώρα τρίβει τα ούλα του με αντικείμενα μασητικά ή με το πίσω μέρος της πιπίλα.

Την εξέταση την κάναμε στο μητέρα αφού μου συνέστησε για ένα 24ώρο να μην βάλω καθόλου κρέμα στο πωπουδάκι του παιδιού. Το αποτέλεσμα έδειξε σήμερα ένα μικρόβιο proteus 45.000. Εγώ πίστευα ότι θα παίρναμε αντιβίωση και τέλος. Συνέστησε όμως να γίνει δεύτερη λήψη σε άλλο κέντρο για να κάνουμε διασταύρωση του αποτελέσματος. Και εάν βγει και στο άλλο κέντρο μικρόβιο πάνω από 30.000, τότε θα πρέπει να κάνουμε μια σειρά από εξετάσεις όπως υπέρηχο νευρών, κυστεογραφία, σπινθηρογράφημα. Τρόμαξα, μα είναι δυνατόν της λέω ??? Το θεώρησα υπερβολή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά εδώ μέσα τρόμαξα περισσότερο. Δεν ήξερα ότι μια ουρολοίμωξη στα μωρά προκαλεί τόσα προβλήματα. εχω ανησυχήσει πάρα πολύ. .

 

Μήπως το ήξερα εγώ? 8 μέρες με ενδοφλέβια έκατσα στο νοσοκομείο (και είναι το minimum να ξέρεται). Και όλες αυτές τις εξετάσεις κάναμε και ευτυχώς όλα καλά. Τυχαίο γεγονός.

Εγώ ψιλοδιαφωνώ με όλα όσα λέγονται για μωρομάντηλα, ανώνυμες πάνες κλπ. Το συζήτησα με πολλούς γιατρούς. Δεν είναι τίποτα από αυτά αποδεδειγμένο. Χιλιάδες παιδάκια καθαρίζνται με μωρομάτηλα και φορούν πάνες noname, αλλά δεν παθαίνουν ουρολοίμωξη. Απλώς σαφέστερα υπερτερεί ως πιο φυσικό το νερό και σαπούνι, τίποτα άλλο.

Και αναρωτιέμαι και αν το 2ο δείγμα δείξει αρνητικό εγώ πως θα είμαι σίγουρη ότι δεν συμβαίνει κάτι ?? Γιατί διάβασα ότι τα σακουλάκια το 85% βγάζουν ψευδώς θετικά αποτελέσματα.

Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Την πάτησα με την δεύτερη κόρη μου, που είχε 2 μέρες πυρετό και μου λέει ο παιδίατρος κάνε καλλιέργεια. ΣΟΚ. Χριστέ μου, κάνε να μην περάσει και το άλλο μου παιδί τα ίδια, δεν το αντέχω. Κάνω πουλες την πρώτη, πρόβλημα. Ο παιδίατρος μου λέει εφόσων το παιδί είναι καλά (εντω μεταξύ είχε πέσει ο πυρετός), κάνε επαναλλειπτικη. Κάνω δεύτερη, άλλο μικρόβιο χειρότερο. Ο παιδίατρος μου να ωρύεται. Δεν είναι δυνατόν να δίνουν τέτοια αποτελέσματα. Δεν συμβαδίζει η κλινική με την πραγματική εικόνα του παιδιού. Τι είναι γιατρέ αυτό το μικρόβιο και κάνεις έτσι (εννοείται ότι τα είχα παίξει). Δεν θες να ξέρεις. Ξανακάνε ΜΟΝΟΝ στο νοσοκομείο μου λέει. Μόνο εκεί κάνουν σωστες εξετάσεις!!!

Και όντως, έκανα 2 στο νοσοκομείο για να είμαι σίγουρη, και ήταν όλα καλά.

Και θα πρέπει να πάρουμε ορισμένες μέρες αντιβίωση ή και να νοσηλευτούμε με ενδοφλέβια. Με έχει πιάσει σύγκριο. Κοιταζω τον μικρό που έφτασε 7,5 μηνών και δεν μας έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά και τα έχω πάρει στο κρανίο με τον εαυτό μου που τους τελευταίους 2 μήνες για λόγους ευκολίας και μόνο χρησιμοποιούσα μόνιμα μωρομάντηλα ενώ είχα ακούσει ότι είναι επίφοβα για ουρολοιμώξεις. Ενώ τον καθάριζα πάντα με pom pom τα οποία τα βούταγα μέσα σε χαμομήλι που είχα βράσει το οποίο το ανανέωνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη, το οποίο είναι μέσα σε μπωλ που σφραγίζει εντελώς. Τα χέρια μου πριν από κάθε αλλαγή της πάνας τα πλένω με σαπούνι και πριν τον καθαρίσω βάζω πάντα οινόπνευμα στα χέρια. Τις πάνες δεν τις έχω από δω και από κει πεταμένες, αλλά μέσα στη συσκευασία. Πως είναι δυνατόν να κόλλησε ??? Μονο από τα μωρομάντηλα ??? Και που να πάμε να κάνουμε την 2ρη λήψη της καλλιέργειας. Η παιδίατρος δεν μας πρότεινε κάποιο συγκεκριμένο μας είπε να διαλέξουμε ανάμεσα στο ιασώ, ευρωκλινική παίδων, ιατρικό, βιοιατρική (ούτε να πατήσω δεν θέλω μετά από τόσα που έχω ακούσει). Σκεφτόμαστε για ιατρικό κέντρο. Εχετε καμμιά καλύτερη ιδέα ??? Για δημόσιο νοσοκομείο δεν παίζει, δεν πάω να στηθώ στην ουρά με τίποτα. Σαν την φίλη μου που πήγε το παιδί με σκωλικοειδίτη και της εδωσαν Νο100 !!!!!! Ούτε σε 4 ώρες δε θα περνούσε και αναγκάστηκε και πήγε το παιδί στο ιατρικό και στο τσακ πρόλαβαν την περιτονίτιδα.

Εχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σίγουρη μέθοδος, είναι να πάτε το παιδί στο νοσοκομείο και να του πάρουν ούρα κατευθείαν απο την κύστη...Στο γιο μου, 4 φορές είχε δείξει η καλλιεργεια μικρόβιο proteus και τελικά δεν είχε τίποτα.....Μια μικροβιολόγος μου ειπε στα αγοράκια είναι σύνηθες ,αν δεν τα πλύνεις καλά πριν την εξέταση ,να βγει αυτό το μικρόβιο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα θα πάμε στο ιατρικό κέντρο. Ο μικρός ωστόσο δεν έχει πυρέτό καθόλου μόνο λίγη γκρίνια και αυτή από τα δόντια γιατί όλο τα χέρια χώνει και ότι βρει κατευθείαν στο στόμα. Διάθεση για παιχνίδι έχει μεγάλη βέβαια. Πυρετό δεν έχει μόνο κάτι δέκατα την επόμενη του εμβολίου. Τυχαίο γεγονός ???

Link to comment
Share on other sites

ελιανα διαβασε λιγο το θεμα μου να δεις πως ξεκινησαμε τι προεκυψε στη πορεια

κ τελικά δεν ηταν τιποτα!!!το τι τραβηξα δε λεγεται σε καταλαβαινω

πολυ προσοχη στη ληψη των ουρων!!!

στο πολυ ανετο βγανουν ψευδη αποτελεσματα, ποσος κ ποσος κοσμος εχει ταλαιπωρηθει αδικα!!!!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59747

 

μη κοιτας τον τιτλο , κοιτα μεσα πως εξελιχτηκε το θεμα για ουρολοιμωξη,

ευχομαι να μην ειναι τιποτα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

sabrina διάβασα όλα αυτά που περάσατε και περαστικά σας. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο μικρός είναι ευδιάθετος κάθε μέρα. Ακόμα και στα εμβόλια μια απο τα ίδια ποτέ δεν έχει σηκώσει πυρετό και είναι τώρα 7,5 μηνών. Οταν πήγαμε την Παρασκευή που πέρασε στο Μητέρα για τη λήψη ο μικρός έκανε τσίσα την ώρα που του ανοίξαμε την πάνα. Η κοπέλα τον έπλυνε σχολαστικά θυμάμαι, του κατέβασε το πουλάκι εντελώς και του έριξε μάλλον σαπούνι ήταν με ένα σφουγγαράκι μιας χρήσης του το έπλυνε καλά από μέσα και μετά του έριξε φυσιολ. ορό και με μία γάζα πήρε τα νερά ταμποναριστά (Εγώ σε καμμιά περίπτωση δεν το είχα κάνει ποτέ μου αυτό). Του έβαλε το σακουλάκι φορώντας πάντα γάντια και μου είπε να περιμένουμε και εάν στη μία ώρα δεν έχει κάνει τσίσα τότε θα τον ξαναπλύνουμε και θα του βάλουμε άλλο σακουλάκι. Περιμένα περιμέναμε τον είχα πλακώσει τον μικρό να πίνει νερό και στα 40 λεπτά να τα τσίσα μας. Διάβασα όμως κάπου ότι σε άλλες κοπέλες είπαν εάν στην μισή ώρα δεν έχει κάνει τσίσα θα τον ξανάπλεναν. Είναι τελικά το όριο η μισή ώρα ή η μία ώρα ???

Στο μητέρα το εξέτασε παιδίατρος, του έβαλε θερμόμετρο και έδειξε 37,4 (την προηγούμενη είχαμε κάνει το prevenar 13 kai to rotarix και η παιδίατρος είχε πει ότι μπορεί να κάνει λίγο πυρετό). Ο παιδίατρος διέγνωσε μια μικρή ιωσούλα γιατί είχε λιγα φλέμματα που του έβαζα ορό και είχε λίγο φτέρνισμα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να συνεχίσω να του βάζω ορό (Τα ίδια μου είχε πει η δική μας παιδίατρος μία μέρα πριν). Επαθε πλάκα γιατί ο μικρός ήθελε να του πιάσει πότε το στηθοσκόπιο, πότε τη ρόμπα και τού έκανε φοβερή εντύπωση γιατί ηταν πολύ ευδιάθετος για παιχνίδι εκείνος τον εξέταζε και το παιδί χτυπούσε χέρια πόδια και γελούσε. Ερχόμενη σπίτι του έβαλα θερμόμετρο και έδειχνε 36,8, του βάζω άλλο θερμόμετρο μασχάλης πάλι 36,8. Του βάζω μετά από μισή ώρα πάνω κάτω τα ίδια. Τόσες μέρες με τα δικά μας θερμόμετρα δεν έχει πάει πάνω από 36,8. Ο μικρός δεν έχει ούτε διάρροια, τρώει του σκοτωμού το γάλα του 210 μλ το βράδυ, 180 μλ το πρωί (του δίνω λιγότερο για να τρώει την φρουτόκρεμα που δεν την θέλει), σήμερα φώναζε για τη φρουτόκρεμα γιατί αργούσα να του δώσω την κουταλιά (ήμαρτον Παναγία λέω), το φαγητό το μεσημέρι το τρώει του σκοτωμού το ίδιο και το γιαουρτάκι που του έδωσα πρώτη φορά χθες, νερό πίνει πολύ, στο γυμναστήριο παίζει με τις ώρες γελάει, τεντώνεται, τσιρίζει από χαρά, στο κρεβάτι μας τον βάζω που τρελαίνεται γιατί γυρίζει βαρελάκι. Στην παιδίατρο που πήγαμε χθες έβγαζε κραυγές γέλιου και όλοι γελούσαν. Ρε παιδιά τι να πω. Δεν μου δείχνει κάτι που να πω ότι το παιδί κάτι έχει. Το μόνο που γκρινιάζει είναι λόγω δοντιών......τρώει τα πάντα, δαγκώνει τα πάντα, προσπαθεί να μου φάει ακόμα και την μύτη ή τον ώμο όταν τον παίρνω αγκαλιά. Αλλά τα παιχνίδια παιχνίδια !!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν περίμενε να βγει κ το δευτερο αποτελεσμα

ποτε βγαινει?

σε καταλαβαινω για τα συμπτωματα που σε κανουν να τρελαινεσαι, κ μενα

το παιδι ετσι μες στη τρελη χαρά χαρα ηταν!!!

εγω μετα απο 2 εξετασεις που ηταν θετικες κ με το που βγηκε η τριτη αρνητικη

αυτό ηταν , ειπα το παιδι μου ειναι μια χαρα κ δε ξανασχοληθηκα καθολου,κ τελικα οντως ηταν κ ειναι μια χαρα,

επισης σε καταλαινω να βλεπεις το παιδι σου μια χαρα και να σου ακους αυτες τις εξετάσεις κ να τρελαινεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτα τα μηχανηματα ειναι πολυ ακριβειας κ πιστευω ολο κ κατι θα βγαζουν,

να σου μετα μας ταλαιπωρουν κ τραβαμε κ μεις κ τα παιδια τα χιλια δυο!!!

απογοητευτηκα πολυ με οσα περασα κ καμια δε ξερω τι να υποθεσω για μικροβιολογους κ κεντρα

φυσικα δεν εχουμε κ αλλη επιλογη οτι μας πουν θα κανουμε

δε πας κ σε ενα απλό μικροβιολογικο κέντρο τα ουρα???λέω γω τωρα...

τι να πω , κ παλι ευχομαι να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

θα παρακολουθω το θεμα σου.....

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...