Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Στην ηλικία των 3 μηνών πρέπει να παίρνει από 800 - 1200 γρ το μήνα μας είχε πει η δική μας παιδίατρος.

 

Αυτό δεν ισχύει. Βάζετε τις ζυγίσεις στις καμπύλες του βιβλιαρίου, για να ελέγχετε οι ίδιοι την ανάπτυξη του παιδιού σας και εξετάζετε τις μπαρούφες που πετάνε με τόση ευκολία κάποιοι γιατροί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω απορία μεγάλη sos!!!

Οταν το παιδί έχει παλλινδρόμηση πρέπει να το βλέπει παιδονεφροόγος ή παιδοουρολόγος?? ο γιατρός μου λέει το πρώτο. Τι λέτε???

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Εχω απορία μεγάλη sos!!!

Οταν το παιδί έχει παλινδρόμηση πρέπει να το βλέπει παιδονεφρολόγος ή παιδοουρολόγος?? ο γιατρός μου λέει το πρώτο. Τι λέτε???

 

Αγαπητή Evelina-A

 

Μέχρι το 1ο έτος ο παιδίατρός σας είναι αυτός που θα σας βλέπει συχνότερα ώστε να ρυθμίζει τη δόση της αντιβιοτικής χημειοπροφύλαξης καθώς το παιδί θα κερδίζει σωματικό βάρος.

 

Με τη συμπλήρωση του έτους είναι απαραίτητη η επανάληψη της κυστεογραφίας αυτή τη φορά ραδιοισοτοπική για χαμηλή επιβάρυνση με ιονίζουσα ακτινοβολία.

 

Σε περίπτωση που η ΚΟΠ επιμένει η κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux από έναν έμπειρο παιδοχειρουργό στην ελάχιστα επεμβατική αυτή μέθοδο διορθώνει την παλινδρόμηση σε υψηλά ποσοστά που καμμιά άλλη μέθοδος πλην της εξαιρετικά τραυματικής επέμβασης το πετυχαίνει.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum! δεν έτυχε ξανά να θέλω να μοιραστώ κάποιο πρόβλημα και με έκπληξη βλέπω ότι αυτό που περνώ έχει ταλαιπωρήσει αρκετές άλλες μανούλες.

Πριν 10 μέρες το κοριτσάκι μου (18 μηνών) πέρασε ψηλούς πυρετούς (μέχρι και 40,2) για 3 24ωρα. Είχε όμως αμυγδαλίτιδα και πιστεύαμε ότι ήταν λόγο αυτού. Στο τρίτο 24ωρο, το μωρο διαμαρτυρήθηκε για τα τσισα του και μετά από εντολή του παιδίατρου κάναμε καλλιέργεια ούρων η οποία βγήκε θετική (60.000 e.coli). Διαβάζοντας τα άρθρα σας όμως έχω πολλές υποψίες ότι η δειγματολειψία που έγινε από εμάς δεν έγινε σωστά (δεν ήμασταν σχολαστικοί στην χρήση αποστειρωμένων γαζών κτλ). Δυστυχώς δεν κάναμε δεύτερη προς επιβεβαίωση και ξεκινήσαμε αμέσως αντιβίωση ceclor για 10 ημέρες. Στις 3 ημέρες επαναλάβαμε καλλιέργεια η οποία βγήκε αρνητική. Χθες κάναμε υπερηχογράφημα νεφρών το οποίο βγήκε καθαρό. Τώρα ο γιατρός λέει ότι για 1 μήνα πρέπει να παίρνει προληπτικά θριμετοπρίνη (1 κουταλάκι κάθε βράδυ) και να κάνουμε κυστεογράφημα το οποίο απ' ότι κατάλαβα είναι επώδυνο για το μωρό.

Τα έχω παίξει. Το μωρό μου δεν είχε πάρει ποτέ ξανά αντιβίωση μέχρι σήμερα και η ιδέα ότι θα παίρνει για 1 μήνα αντιβίωση απλά και μόνο προληπτικά με τρελαίνει. Έχω αμφιβολίες εάν ήταν καν ουρολοίμωξη. Πως μπορώ να το ξέρω ώστε να μην κάνει άδικα άλλες εξετάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή anelpota

 

Έχετε να διαλέξετε ανάμεσα στη διακοπή της αντιβιοτικής αγωγής με απλή παρακολούθηση και την ολοκλήρωση της διαγνωστικής με κυστεογραφία.

 

Η αίσθησή μου είναι ότι πρέπει απλά να περιμένετε διότι 1ον η καλλιέργεια δεν είχε την απαιτούμενη μικροβιακή πυκνότητα για να χαρακτηριστεί θετική δεδομένου του τρόπου λήψης των ούρων και 2ον η πιθανότητα παρεγχυματικής νεφρικής βλάβης από ουρολοίμωξη στην ηλικία της μικρής σας φθίνει λόγω της χαμηλής ενδονεφρικής παλινδρόμησης.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Το αγοράκι μου είναι 2 μηνών σχεδον και είμαστε νοσοκομείο με ουρολοιμωξη. Του πήραν ουρά κατευθείαν από την κύστη, του πήραν υγρό από σπονδυλική στήλη, του έκαναν υπέρηχο στα νεφρά και ακόμα μια καλλιέργεια ούρων. Ο υπέρηχος βγήκε καλός οπότε δεν μας είπαν να κάνουμε κυστεογραφια. Όμως απ ότι διαβάζω στο φόρουμ οι γιατροί σας σύστησαν κυστεογραφια ανεξάρτητως υπέρηχου.γιατι;μηπψς έχει αλλάξει το πρωτόκολλο αντιμετώπισης από τότε; επίσης, εφόσον δεν υπάρχει ανατομικό θέμα και η ουρολοιμωξη μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός, το ότι το έπαθε μια φορά τον κάνει επιρρεπή στις ουρολομωξεις; δηλαδή έχει αυξημένες πιθανότητες να το ξανά πάθει; η εμπειρία σας τι λέει; ο ένας παιδιατρος εδώ μέσα μου είπε ναι και ο άλλος όχι. Αντε βγάλε άκρη. Τέλος, ο μικρός μου ήταν δυσκοιλιος έκανε και 4 μέρες να ενεργηθει και διάβασα ότι αυτό ίσως είναι ένας παράγοντας που προκάλεσε ουρολοιμωξη. Έχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία από δυσκοιλιοτητα - ουρολοιμωξη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Καλησπέρα. Το αγοράκι μου είναι 2 μηνών σχεδον και είμαστε νοσοκομείο με ουρολοιμωξη. Του πήραν ουρά κατευθείαν από την κύστη, του πήραν υγρό από σπονδυλική στήλη, του έκαναν υπέρηχο στα νεφρά και ακόμα μια καλλιέργεια ούρων. Ο υπέρηχος βγήκε καλός οπότε δεν μας είπαν να κάνουμε κυστεογραφια. Όμως απ ότι διαβάζω στο φόρουμ οι γιατροί σας σύστησαν κυστεογραφια ανεξάρτητως υπέρηχου.γιατι;μηπψς έχει αλλάξει το πρωτόκολλο αντιμετώπισης από τότε; επίσης, εφόσον δεν υπάρχει ανατομικό θέμα και η ουρολοιμωξη μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός, το ότι το έπαθε μια φορά τον κάνει επιρρεπή στις ουρολομωξεις; δηλαδή έχει αυξημένες πιθανότητες να το ξανά πάθει; η εμπειρία σας τι λέει; ο ένας παιδιατρος εδώ μέσα μου είπε ναι και ο άλλος όχι. Αντε βγάλε άκρη. Τέλος, ο μικρός μου ήταν δυσκοιλιος έκανε και 4 μέρες να ενεργηθει και διάβασα ότι αυτό ίσως είναι ένας παράγοντας που προκάλεσε ουρολοιμωξη. Έχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία από δυσκοιλιοτητα - ουρολοιμωξη; 

καποιες φορες το.ειδος του μικροβιου ειναι τετοιο που δεν ειναι απο.εξωτερικους παραγοντες τοτε συνιστουν κυστεογραφια. ναι η δυακιλιοτητα μπορει να κανει ουρολοιμωξεις. δεν το.λυσατε με το γαλα ακομα? γενικα κανατε αρκετες εξετασεις ειστε καλλημενοι.αρκετα. συνηθως τα αγορακια δυσκολα ξαναπαθαινουν ουρολοιμωξη ειναι κ θεμα οργανισμου ομως. γιαυτο κ.οι γιατροι δεν σου δωσαν.σαφη απαντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

καποιες φορες το.ειδος του μικροβιου ειναι τετοιο που δεν ειναι απο.εξωτερικους παραγοντες τοτε συνιστουν κυστεογραφια. ναι η δυακιλιοτητα μπορει να κανει ουρολοιμωξεις. δεν το.λυσατε με το γαλα ακομα? γενικα κανατε αρκετες εξετασεις ειστε καλλημενοι.αρκετα. συνηθως τα αγορακια δυσκολα ξαναπαθαινουν ουρολοιμωξη ειναι κ θεμα οργανισμου ομως. γιαυτο κ.οι γιατροι δεν σου δωσαν.σαφη απαντηση. 

Κολοβακτηρίδιο είχε. Προς το παρόν με αυτό το γάλα ενέργειται κάθε μέρα. Απλά προσπαθώ μόνη μου να σκεφτώ τι μπορεί να την προκάλεσε για να το διορθώσω. Δεν θα αντέξω να ξανατρυπησουν τόσο πολύ το μωράκι μου. Για να βρουν φλέβα και να του αλλάξουν την πεταλούδα τον τρυπησαν 7 φορές σε χέρια πόδια. Καταλαβαίνεις τι έγινε... Το μωράκι έτρεμε από το κλάμα.. Επίσης όταν κάνει κακά του, αν είναι υδαρη φτάνουν μέχρι μπροστά, όχι πάνω στο πουλάκι, στα πλαϊνά. Μπορεί έτσι να κολλήσει; οι γιατροί μου είπαν ότι δεν έκανα εγώ κάποιο λάθος. Μου είπαν επίσης να του κατεβάζω λίγο του πουλάκι για να πλένω καλά την τρυπουλα. Όσες έχετε αγοράκια το κάνετε αυτό; γιατί πριν δεν ήξερα ότι έπρεπε να το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κολοβακτηρίδιο είχε. Προς το παρόν με αυτό το γάλα ενέργειται κάθε μέρα. Απλά προσπαθώ μόνη μου να σκεφτώ τι μπορεί να την προκάλεσε για να το διορθώσω. Δεν θα αντέξω να ξανατρυπησουν τόσο πολύ το μωράκι μου. Για να βρουν φλέβα και να του αλλάξουν την πεταλούδα τον τρυπησαν 7 φορές σε χέρια πόδια. Καταλαβαίνεις τι έγινε... Το μωράκι έτρεμε από το κλάμα.. Επίσης όταν κάνει κακά του, αν είναι υδαρη φτάνουν μέχρι μπροστά, όχι πάνω στο πουλάκι, στα πλαϊνά. Μπορεί έτσι να κολλήσει; οι γιατροί μου είπαν ότι δεν έκανα εγώ κάποιο λάθος. Μου είπαν επίσης να του κατεβάζω λίγο του πουλάκι για να πλένω καλά την τρυπουλα. Όσες έχετε αγοράκια το κάνετε αυτό; γιατί πριν δεν ήξερα ότι έπρεπε να το κάνω. 

οχι εσυ δεν.το προκαλεσες σιγουρα μην ανησυχεις καθε φορα απλα να τον πλενεις με νερακι ουτε σαπουνι νερακι να τρεχει αρκετο. το πουλι του εμενα μετα τους εφτα μηνες μου ειπε να το κατεβαζω. γιατι πιο νωρις μπορει να τραυματιστει κ να θελει χειρουργειο μετα . να εισαι πολυ προσεκτικη οπως το κατεβαζεις πολυ λιγο κ χωρις καθολου δυναμη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δ φταις εσυ, μην σκεφτεσαι τι μπορει να κανεις διαφορετικα

Πραγματι ειναι κ θεμα οργανισμου, αν ξαναπαθεο εγω θα το εψαχνα για κυστεογραφια κλπ

Εμενα που εκανε κακα μια φορα στις 5μερες,δ επαθε ποτε

Κ το πουλακι το κατεβαζε μονο η γιατρος τον πρωτο καιρο. Μετα τον χρονο(η τα δυο) αρχισαμε εμεις στο μπανιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Καλησπέρα. Το αγοράκι μου είναι 2 μηνών σχεδον και είμαστε νοσοκομείο με ουρολοιμωξη. Του πήραν ουρά κατευθείαν από την κύστη, του πήραν υγρό από σπονδυλική στήλη, του έκαναν υπέρηχο στα νεφρά και ακόμα μια καλλιέργεια ούρων. Ο υπέρηχος βγήκε καλός οπότε δεν μας είπαν να κάνουμε κυστεογραφια. Όμως απ ότι διαβάζω στο φόρουμ οι γιατροί σας σύστησαν κυστεογραφια ανεξάρτητως υπέρηχου.γιατι;μηπψς έχει αλλάξει το πρωτόκολλο αντιμετώπισης από τότε; επίσης, εφόσον δεν υπάρχει ανατομικό θέμα και η ουρολοιμωξη μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός, το ότι το έπαθε μια φορά τον κάνει επιρρεπή στις ουρολομωξεις; δηλαδή έχει αυξημένες πιθανότητες να το ξανά πάθει; η εμπειρία σας τι λέει; ο ένας παιδιατρος εδώ μέσα μου είπε ναι και ο άλλος όχι. Αντε βγάλε άκρη. Τέλος, ο μικρός μου ήταν δυσκοιλιος έκανε και 4 μέρες να ενεργηθει και διάβασα ότι αυτό ίσως είναι ένας παράγοντας που προκάλεσε ουρολοιμωξη. Έχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία από δυσκοιλιοτητα - ουρολοιμωξη; 

55 ημερων η κορη μου νοσηλευτηκε για ουρολοιμωξη..

Κ εμασ ο υπερηχοσ ηταν καλοσ..αλλα μασ προτειναν κυστεογραφια κ την καναμε..

Βγηκε καθαρη..

Μαζι μασ στον ιδιο θαλαμο κ ενα αλλο αγορακι 60 ημερων.. κ η δικη του η κυστεογραφια βγηκε καθαρη..κρατησαμε σχεσεισ κ το ξερω..

Κ μασ καποιοι μασ ειπαν αν συνβει 2η φορα τοτε να κανουμε κυστεογραφια. Προτιμησα να μην το διακινδυνευσω..

Περαστικα σασ...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

55 ημερων η κορη μου νοσηλευτηκε για ουρολοιμωξη..

Κ εμασ ο υπερηχοσ ηταν καλοσ..αλλα μασ προτειναν κυστεογραφια κ την καναμε..

Βγηκε καθαρη..

Μαζι μασ στον ιδιο θαλαμο κ ενα αλλο αγορακι 60 ημερων.. κ η δικη του η κυστεογραφια βγηκε καθαρη..κρατησαμε σχεσεισ κ το ξερω..

Κ μασ καποιοι μασ ειπαν αν συνβει 2η φορα τοτε να κανουμε κυστεογραφια. Προτιμησα να μην το διακινδυνευσω..

Περαστικα σασ...

Έχει  ξαναπάθει ουρολοιμωξη από τότε; τι σας είχαν πει οι γιατροί; είναι πιο εύκολο να ξαναπάθει αφού έπαθε μια φορά; γιατί εμένα οι μισοί μου λένε το αντίθετο από τους υπόλοιπους 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Έχει  ξαναπάθει ουρολοιμωξη από τότε; τι σας είχαν πει οι γιατροί; είναι πιο εύκολο να ξαναπάθει αφού έπαθε μια φορά; γιατί εμένα οι μισοί μου λένε το αντίθετο από τους υπόλοιπους 

 

Γεια σου,να σου πω κι εγω την εμπειρια μας μηπως βοηθηθεις. Νοσηλευτηκε το αγορακι μας 3 μηνων με ουρολοιμωξη,οι υπερηχοι νεφρων βγηκαν καθαροι και μας ειπαν να δουμε αν θα επαναληφθει πριν κανουμε κυστεογραφια (για να αποφυγουμε την ακτινοβολια). 

Το ξαναεπαθε 1 ετους,χωρις πυρετο,εγω το υποψιαστηκα γιατι μυριζαν τα ουρα του καπως εντονα. Πηραμε και παλι αντιβιωση (απο το στομα βεβαια) και ολα καλα. Τοτε ομως αποφασισαμε να κανουνε κυστεογραφια η οποια δεν εδειξε κατι. Αρα μας ειπαν οι γιατροι θεωρειται τυχαιο γεγονος, πιθανως εχει μια ευαισθησια στην περιοχη αλλα δεν ειναι ανατομικο.

Νομιζω οτι ειναι πολυ μικρος για να του πειραζεις το πουλακι του. Σιγουρα θελει σχολαστικο πλυσιμο αμεσως μολις κανει κακα, αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα αλλα για να το αποφυγεις. 

Απλα εμεις με τον παραμικρο πυρετο που εκανε τον 1ο χρονο της ζωης του,φοβομασταν για ουρολοιμωξη (αν δεν ειχε αλλα συμπτωματα βηχα κλπ). Αυτο ειναι κατι που καλως η κακως θα το εχεις στο νου σου. Τωρα ειναι 2 ετων και δεν εχει ξαναπαθει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Έχει  ξαναπάθει ουρολοιμωξη από τότε; τι σας είχαν πει οι γιατροί; είναι πιο εύκολο να ξαναπάθει αφού έπαθε μια φορά; γιατί εμένα οι μισοί μου λένε το αντίθετο από τους υπόλοιπους 

Ειμαστε 20 μηνων κ δεν ξαναπαθαμε απο τοτε..βεβαια για τουσ 1ουσ μηνεσ μετα το επεισοδιο καναμε προληπτικα καλλιεργεια..αυτο εγινε 1 η 2 φορεσ..δεν θυμαμαι καλα

Κ ενα αλλο κοριτσακι που γνωρισω κ αυτοι τα ιδια..αυτοι κανανε την απλη ακτινογραφια κ δεν εδειξε τιποτα..ουτε ξανα επαθε

.για το αγορακι δεν ξανα ακουσα τιποτα..αλλα η κυστεογραφια ηταν καθαρη

Στο νοσοκομειο μασ επεμεναν για κυστεογραφια..μια ξεδεργη μου γιατροσ που την εμπιστευομαι πολυ μου χεε πει να την κανω μονο αν ξαναπαθει..αλλα ειχα τοσο φοβηθει ειναι κ το 1ο μου..ηξερα πωσ δεν ποναει..οποτε ηθελα να χω το κεφαλι μοθ ησυχο.μονο.λιγη ταλαιπωρια ηταν για το μωρο

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2019 at 3:39 ΜΜ, Zouzou31 είπε:

 

Γεια σου,να σου πω κι εγω την εμπειρια μας μηπως βοηθηθεις. Νοσηλευτηκε το αγορακι μας 3 μηνων με ουρολοιμωξη,οι υπερηχοι νεφρων βγηκαν καθαροι και μας ειπαν να δουμε αν θα επαναληφθει πριν κανουμε κυστεογραφια (για να αποφυγουμε την ακτινοβολια). 

Το ξαναεπαθε 1 ετους,χωρις πυρετο,εγω το υποψιαστηκα γιατι μυριζαν τα ουρα του καπως εντονα. Πηραμε και παλι αντιβιωση (απο το στομα βεβαια) και ολα καλα. Τοτε ομως αποφασισαμε να κανουνε κυστεογραφια η οποια δεν εδειξε κατι. Αρα μας ειπαν οι γιατροι θεωρειται τυχαιο γεγονος, πιθανως εχει μια ευαισθησια στην περιοχη αλλα δεν ειναι ανατομικο.

Νομιζω οτι ειναι πολυ μικρος για να του πειραζεις το πουλακι του. Σιγουρα θελει σχολαστικο πλυσιμο αμεσως μολις κανει κακα, αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα αλλα για να το αποφυγεις. 

Απλα εμεις με τον παραμικρο πυρετο που εκανε τον 1ο χρονο της ζωης του,φοβομασταν για ουρολοιμωξη (αν δεν ειχε αλλα συμπτωματα βηχα κλπ). Αυτο ειναι κατι που καλως η κακως θα το εχεις στο νου σου. Τωρα ειναι 2 ετων και δεν εχει ξαναπαθει.

Τελικά θα κάνουμε κυστεογραφια. Εσείς που έχετε κάνει για πείτε μου, πόσο θα πονέσει το μωράκι μου;;; δεν τους βάζουν αναισθητική κρεμουλα στην περιοχή για να μην πονάνε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Τελικά θα κάνουμε κυστεογραφια. Εσείς που έχετε κάνει για πείτε μου, πόσο θα πονέσει το μωράκι μου;;; δεν τους βάζουν αναισθητική κρεμουλα στην περιοχή για να μην πονάνε; 

Εμεισ καναμε την υπερηχογραφικη..κ δεν ποναει..ισωσ μια μικρη ενοχληση..απλα εχει μια μικρη ταλαιοωρια για το μωρο.αλλα τα ξεχνανε ολο ευκολα..για καλο τουσ το κανουμε..

Πριν την κανουμε καναμε κ μια καλλιεργια 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Εμεισ καναμε την υπερηχογραφικη..κ δεν ποναει..ισωσ μια μικρη ενοχληση..απλα εχει μια μικρη ταλαιοωρια για το μωρο.αλλα τα ξεχνανε ολο ευκολα..για καλο τουσ το κανουμε..

Πριν την κανουμε καναμε κ μια καλλιεργια 

Στην υπέρηχο γραφική μπαίνει καθετήρας στο μωρό; και μένα μου είπαν για καλλιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Στην υπέρηχο γραφική μπαίνει καθετήρας στο μωρό; και μένα μου είπαν για καλλιέργεια. 

Δεν θυμαμαι καλα..αλλα νομιζω ναι..μη φοβασσι δεν ποναει το μωρο..κ το κυριοτερο ειναι πωσ δεν δεχεταο ακτινοβολια οπωσ με την απλη 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...