Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σε εμάς και σε δημόσιο νοσοκομείο και στο ιατρικό αθηνών το σακουλάκι το έβγαζαν στα 30 λεπτά, το πολύ 35.

Καλά αποτελέσματα και εύχομαι να μην έχει τίποτα το μικρό. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η πιο σίγουρη μέθοδος, είναι να πάτε το παιδί στο νοσοκομείο και να του πάρουν ούρα κατευθείαν απο την κύστη...Στο γιο μου, 4 φορές είχε δείξει η καλλιεργεια μικρόβιο proteus και τελικά δεν είχε τίποτα.....Μια μικροβιολόγος μου ειπε στα αγοράκια είναι σύνηθες ,αν δεν τα πλύνεις καλά πριν την εξέταση ,να βγει αυτό το μικρόβιο...

Οντως ε.ιναι το καλύτερο. 2 φορές το έκαναν στην κόρη μου όταν νοσηλεύτηκε.

Πολύ βάρβαρο βρε παιδί μου όμως. Και πολύ επίπονο. Με θυμάμαι, μέσα το μωρό να ουρλιάζει μαμααααααααααα.... και εγώ απ΄΄εξω να κλαίω και να μην μπορώ να τής κάνω τίποτα...:-(:-(:-(

Φρικτό.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα 30 λεπτά το πολύ 40 και μετά την διαδικασία από την αρχή, πλύσιμο, καθάρισμα με γάζα και νερό αποστειρωμένο κλπ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, και είναι πιο ασφαλές να μαζέψεις τα ούρα με το ποτηράκι και όχι με τα σακουλάκια. Εγώ, την έπλενα, την κρατούσα όρθια χωρίς να ακουμπάει πουθενά, και ο άντρα μου από κάτω με το ποτηράκι σε ετοιμότητα. Αυτό μπορεί να διαρκούσε και μιαμιση ώρα :shock::shock:μεχρι να καταφέρουμε να μαζεψουμε ούρα. Τα χέρια μου είχαν αχρηστευτεί........

Αλλά μου το είπε ο γιατρός όταν τα πρώτα 2 αποτελέσματα ήταν το χάλι το μαύρο..

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sabrina διάβασα όλα αυτά που περάσατε και περαστικά σας. Μου κάνει εντύπωση γιατί ο μικρός είναι ευδιάθετος κάθε μέρα. Ακόμα και στα εμβόλια μια απο τα ίδια ποτέ δεν έχει σηκώσει πυρετό και είναι τώρα 7,5 μηνών. Οταν πήγαμε την Παρασκευή που πέρασε στο Μητέρα για τη λήψη ο μικρός έκανε τσίσα την ώρα που του ανοίξαμε την πάνα. Η κοπέλα τον έπλυνε σχολαστικά θυμάμαι, του κατέβασε το πουλάκι εντελώς και του έριξε μάλλον σαπούνι ήταν με ένα σφουγγαράκι μιας χρήσης του το έπλυνε καλά από μέσα και μετά του έριξε φυσιολ. ορό και με μία γάζα πήρε τα νερά ταμποναριστά (Εγώ σε καμμιά περίπτωση δεν το είχα κάνει ποτέ μου αυτό). Του έβαλε το σακουλάκι φορώντας πάντα γάντια και μου είπε να περιμένουμε και εάν στη μία ώρα δεν έχει κάνει τσίσα τότε θα τον ξαναπλύνουμε και θα του βάλουμε άλλο σακουλάκι. Περιμένα περιμέναμε τον είχα πλακώσει τον μικρό να πίνει νερό και στα 40 λεπτά να τα τσίσα μας. Διάβασα όμως κάπου ότι σε άλλες κοπέλες είπαν εάν στην μισή ώρα δεν έχει κάνει τσίσα θα τον ξανάπλεναν. Είναι τελικά το όριο η μισή ώρα ή η μία ώρα ???

Στο μητέρα το εξέτασε παιδίατρος, του έβαλε θερμόμετρο και έδειξε 37,4 (την προηγούμενη είχαμε κάνει το prevenar 13 kai to rotarix και η παιδίατρος είχε πει ότι μπορεί να κάνει λίγο πυρετό). Ο παιδίατρος διέγνωσε μια μικρή ιωσούλα γιατί είχε λιγα φλέμματα που του έβαζα ορό και είχε λίγο φτέρνισμα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να συνεχίσω να του βάζω ορό (Τα ίδια μου είχε πει η δική μας παιδίατρος μία μέρα πριν). Επαθε πλάκα γιατί ο μικρός ήθελε να του πιάσει πότε το στηθοσκόπιο, πότε τη ρόμπα και τού έκανε φοβερή εντύπωση γιατί ηταν πολύ ευδιάθετος για παιχνίδι εκείνος τον εξέταζε και το παιδί χτυπούσε χέρια πόδια και γελούσε. Ερχόμενη σπίτι του έβαλα θερμόμετρο και έδειχνε 36,8, του βάζω άλλο θερμόμετρο μασχάλης πάλι 36,8. Του βάζω μετά από μισή ώρα πάνω κάτω τα ίδια. Τόσες μέρες με τα δικά μας θερμόμετρα δεν έχει πάει πάνω από 36,8. Ο μικρός δεν έχει ούτε διάρροια, τρώει του σκοτωμού το γάλα του 210 μλ το βράδυ, 180 μλ το πρωί (του δίνω λιγότερο για να τρώει την φρουτόκρεμα που δεν την θέλει), σήμερα φώναζε για τη φρουτόκρεμα γιατί αργούσα να του δώσω την κουταλιά (ήμαρτον Παναγία λέω), το φαγητό το μεσημέρι το τρώει του σκοτωμού το ίδιο και το γιαουρτάκι που του έδωσα πρώτη φορά χθες, νερό πίνει πολύ, στο γυμναστήριο παίζει με τις ώρες γελάει, τεντώνεται, τσιρίζει από χαρά, στο κρεβάτι μας τον βάζω που τρελαίνεται γιατί γυρίζει βαρελάκι. Στην παιδίατρο που πήγαμε χθες έβγαζε κραυγές γέλιου και όλοι γελούσαν. Ρε παιδιά τι να πω. Δεν μου δείχνει κάτι που να πω ότι το παιδί κάτι έχει. Το μόνο που γκρινιάζει είναι λόγω δοντιών......τρώει τα πάντα, δαγκώνει τα πάντα, προσπαθεί να μου φάει ακόμα και την μύτη ή τον ώμο όταν τον παίρνω αγκαλιά. Αλλά τα παιχνίδια παιχνίδια !!!

Αυτό δεν είναι κλινική εικόνα παιδιού με ουρολοίμωξη. Μου θυμίζει την άλλη μου κόρη που τελικά δεν είχε τίποτα.

Εμείς χτυπάγαμε 40,3:shock::shock:. Ψήνόταν κανονικά. Για παιχνίδια και δραστηριότητες ούτε λόγος με τέτοιο πυρετό. Ο πυρετός έπεσε 2 μέρες μετά την εισαγωγή στο νοσοκομείο και την έναρξη ενδοφλέβειας ισχυρης αντιβίωσης.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε το απόγευμα στο ιατρικό. Τον είχα πλύνει κι εγώ από το σπίτι, αλλά και εκεί ακολούθησαν την ίδια διαδικασία, πλύσιμο με αποστειρωμένη γάζα, έριξαν στο πουλάκι μέσα αποστειρωμένο ορό και με το που κόλλησε η κοπέλα το σακουλάκι να τα τσίσα !!!! Αλλά δεν ήταν πολλά και τον πλάκωσα σε νερά και μέσα σε 5-7 λεπτά είχε κάνει αρκετή ποσότητα. Οπότε δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου. Πήραμε μετά από μία ώρα το αποτέλεσμα της γενικής (γιατί η καλλιέργεια θέλει 2 24ώρα) και είναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Ούτε πυοσφαίρια που είχε δείξει η άλλη ούτε τίποτα παθογόνο. Εκανα το σταυρό μου δεν το πίστευα. Πήγα στην παιδίατρο μου είπε ότι μπορεί να μην είχε γίνει σωστά η συλλογή στα πρώτα ούρα, αλλά πρέπει να περιμένουμε και την καλλιέργεια μήπως δείξει κάτι. Οπότε θα την έχουμε Πέμπτη. Ελπίζω να μην δείξει κάτι.....και πήρα άδικα χαρά απόψε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα δείξει καθαρή η γενική αν υπάρχει μικρόβιο.

Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει κάτι το παιδί. Δεν συμβαδίζει η κατάσταση σου όπως την περιγράφεις, με τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.:wink::wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε το απόγευμα στο ιατρικό. Τον είχα πλύνει κι εγώ από το σπίτι, αλλά και εκεί ακολούθησαν την ίδια διαδικασία, πλύσιμο με αποστειρωμένη γάζα, έριξαν στο πουλάκι μέσα αποστειρωμένο ορό και με το που κόλλησε η κοπέλα το σακουλάκι να τα τσίσα !!!! Αλλά δεν ήταν πολλά και τον πλάκωσα σε νερά και μέσα σε 5-7 λεπτά είχε κάνει αρκετή ποσότητα. Οπότε δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου. Πήραμε μετά από μία ώρα το αποτέλεσμα της γενικής (γιατί η καλλιέργεια θέλει 2 24ώρα) και είναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Ούτε πυοσφαίρια που είχε δείξει η άλλη ούτε τίποτα παθογόνο. Εκανα το σταυρό μου δεν το πίστευα. Πήγα στην παιδίατρο μου είπε ότι μπορεί να μην είχε γίνει σωστά η συλλογή στα πρώτα ούρα, αλλά πρέπει να περιμένουμε και την καλλιέργεια μήπως δείξει κάτι. Οπότε θα την έχουμε Πέμπτη. Ελπίζω να μην δείξει κάτι.....και πήρα άδικα χαρά απόψε !!!!

 

τι να πω????τι να πω????

ειδες τι τραβαμε και τι τραβανε κ τα μαυρόπαιδα καμια φορά τσάμπα???

τέλεια νέα, αν κ ψιλοπιστευα οτι με 0 συμπτωματα τιποτα δε θα ειχατε!!!!:D

μην αγχωνεσαι ολα οκ θα ναι κ τωρα!!!!

α την επόμενη φορά τωρα πια θα ξερουμε;)

περαστικά δε σας λέω , δεν ειχατε τιποτα:lol:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθείτε για τη νέα ελάχιστα επεμβατική θεραπεία της Κυστεοουρητηρικής Παλινδρόμησης και απαλλάξτε το παιδί σας από τη μακροχρόνια και όχι τόσο αθώα αντιβιοτική χημειοπροφύλαξη. Διαβάστε το http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010/02/blog-post_17.html

 

Πάντα στην υπηρεσία του parents.gr

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

Θα ηθελα να ρωτησω απο ποια ηλικια και μετα επιτρεπεται να γινει αυτη η επεμβαση.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις καναμε ατυπη ουρολοιμωξη, ανησυχησα με τα σημαδακια στην πανα οπως κι εσυ Ελιανα κι εκανα ενα τεστ. Εβγαλε e coli, το επανελαβα παλι το ιδιο. Παλι δεν πειστηκα αλλα την πηραμε την αντιβιωση. Ο υπερηχος καθαρος και η κυστεογραφια εδειξε παλινδρομιση, οποτε σιγουρα ειχαμε ουρολοιμωξη παρα τηνν ελλειψη συμπτωματων.

 

Δεν εχει σημασια που ειναι 7 μισι μηνων...αν διαβασεις σχετικα θεματα εδω θα δεις οτι μπορει να εμφανισει πρωτη φορα ουρολοιμωξη με συμπτωματα στα 5 και να ανακαλυψεις τοτε οτι ειχε παλινδρομιση κι εχει χαλασει το μισο νεφρο. Οι ατυπες ουρολοιμωξεις ειναι οι πιο υπουλες.....δυστυχως θα κανεις και κυστεογραφια. Σπινθηρογραφημα εγω δεν θα κανω με την συμφωνη γωνμη του νεφρολογου μας. Βασικα τον επελεξα γιατι δεν σε βαζει να κανεις εξετασεις που δεν ειναι απολυτως απαραιτητες. Αν θες θα σου στειλω με πμ στοιχεια.

 

 

Συνηθως με Πρωτεα ειναι επιμολυνση, δεν κανεις θεραπεια αν δεν εισαι απολυτως σιγουρη οτι ειναι αυτο το μικροβιο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή vera

 

Η κυστεοσκοπική εμφύτευση Deflux έχει ένδειξη μετά τον πρώτο χρόνο και εφόσον βεβαιωθεί με νέα κυστεογραφία η παραμονή της κυστεοουρητηρικής παλινδρόμησης.

 

Από το μεγάλο αριθμό των εμφυτεύσεων το ποσοστό επιτυχίας είναι 90% που σημαίνει απόλυτη επιτυχία και εξαφάνιση της παλινδρόμησης στα 9 από τα 10 παιδιά.

 

Η εμφύτευση δεν συνιστά επέμβαση αφού γίνεται ενδοσκοπικά χωρίς τομές και ράμματα και το παιδί φεύγει από την κλινική 2-3 ώρες αργότερα.

 

Πρόκειται για μια δοκιμασμένη τεχνική που έφερε επανάσταση στην αντιμετώπιση της ΚΟΠ.

 

Μη διστάσετε να γράψετε π.μ ή email για λεπτομέρειες.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Vera η παιδίατρος μου είπε ότι εάν είναι αρνητική η καλλιέργεια τότε θα αγνοήσουμε το περιστατικό. Τώρα το θέμα είναι αν πρέπει να το ψάξω παραπέρα.....γιατί μου κάνει εντύπωση που εμφάνισε ροζ αιματάκι στην πάνα. Φοβάμαι μήπως το αγνοήσουμε και τελικά υπάρχει κάτι που δεν φαίνεται. Και τι πρέπει να κάνω τότε κυστεογραφία ή να πάμε σε παιδο-ουρολόγο ή νεφρολόγο ???

Εγώ σκεφτόμουν εάν αυριανή καλλιέργεια βγει αρνητική να κάνουμε και μία τρίτη σε ένα μικροβιολογικό κέντρο στο Παγκράτι που πάει η ξαδέφη του άντρα μου η οποία έχει περάσει ουρολοίμωξη ο μικρός της και μάλιστα νοσηλεύτηκαν και στο παίδων 10 μέρες. Αυτός που έχει το μικροβιολογικό κέντρο είναι πολύ καλός εξυπηρετικός, σχολαστικός στα αποτελέσματα, έχει σύμβαση με ταμεία, πάει στα σπίτια όταν κάποιος χρειάζεται εκεί αιμοληψία και έχει βγει 5ος πανελλαδικά σε αποτελέσματα. Αυτή βέβαια επειδή έχει καεί ψάχνει και την τρίχα ....

Θα δούμε αυριο με την καλλιέργεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε efi εκείνες τις μέρες δεν ήθελε να πιει νερό με τίποτα, άντε να είχε πιει όλη μέρα 30 γρ. Τον πονούσαν τα δόντια και όταν του έδινα το μπιμπερό δάγκωνε τη θηλή και δεν έπινε έπαιζε. Την επόμενη μέρα άρχισε να πίνει 250 μλ καθημερινά. Από τότε δεν ξαναείδα τίποτα και τα ούρα του δεν μυρίζουν καθόλου, ούτε είναι κίτρινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κυρια Μαρινοπουλε, ρωτησα κι εγω το νεφρολογο και μου πε μετα τους 18 μηνες. Ειμαστε σχεδον 5 μηνων τωρα.....εχουμε πολυ ψηλες τρανσαμινασες γι αυτο το σκεφτομαι.....μας πειραζει η αντιβιωση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οπως λενε τα κοριτσια Ελιανα τα σημαδια αυτα ειναι αφυδατωση συνηθως, εμεις επειδη εχουμε ιστορικο απο το συζυγο καναμα καλλιεργεια και την πιασαμε...ευτυχως γιατι οι ατυπες ουρολ μπορουν να καταστρεψουν τα νεφρα. Αν η καλλιεργεια βγει αρνητικη δεν θα κανεις καμμια εξεταση φυσικα......ευχομαι να μην εχετε τιποτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

H δεύτερη καλλιέργεια βγήκε χθες αρνητική. Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική δεν θα πάρουμε ούτε αντιβίωση ούτε θα υποβάλλουμε το παιδί σε περαιτέρω ταλαιπωρία. Απλά θα έχω το νου μου είπε εάν σηκώσει στο μέλλον πυρετό θα πάμε για γενική και καλλιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συλλέξω ούρα από την 11μηνη μπέμπα μου, με σακουλάκι αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα τα μεταφέρω μετά στο μικροβιολογικό; Μήπως να κολλήσω τις άκρες μεταξύ τους και θα τα βάλω σε ουροσυλλέκτη;;;

Link to comment
Share on other sites

Φόρα γάντια αποστειρωμένα μιας χρήσης και όταν θα βάζεις το σακουλάκι και όταν θα το βγάζεις. Κόλλα τις άκρες και βάλτο μέσα σε αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη μιας χρησης από το φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά η εξέταση έδειξε ΚΛΕΨΙΕΛΑ 20.000 αλλά η παιδίατρος είπε ότι μάλλον δεν την έπλυνα καλά και είναι εξωτερικα μικρόβια. Θα πρέπει να την επαναλάβω όμως για σιγουριά.

 

Έχω αγχωθεί όμως γιατί εδώ και μιά βδομάδα δεν καταφέρνω να τα πάρω γιατί συνέχεια ξεκολλάει το αυτοκόλητο. Ούφφφφ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ποια μπορει να ειναι τα συμπτωματα για ουρολοιμωξη???κ πως να την πλυνω για την εξεταση??με σκετο νερο??διαβαζω τωρα εδω κ φοβαμαι μηπως το σαπουνι παραμεινει κ δειξει ενω δ εχει..

εμας το μονο συμπτωμα ειναι οτι δ παιρνει βαρος κ δ μπορουμε να το εξηγησουμε αλλιως...τσισα κανει αρκετα.δ εχω καταλαβει να χουν καποια μυρωδια.ουτε αιμα εχω δει.ουτε να ειναι κιτρινα.ουτε εχω παρατηρησει να ποναει οταν κανει τσισα-με μια επιφυλαξη αυτο ομως..

η μπεμπα μας γενικα εχει γκρινια ,εχει και γοπ ομως...:)

θελει να φαει αλλα δ μπορει.δ εχει πυρετο.μηπως την κανουμε τζαμπα την εξεταση??την τραβολογαμε χωρις λογο..

βασικα μονο αυτο το μηνα δ πηρε βαρος.πηρε μονο 200 γραμ.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

τριων μηνων.ο παιδιατρος μας ειπε επειδη δ εχει παρει βαρος κ επειδη το πουλακι της ειχε 'κολλησει' στην τρυπουλα μας ειπε οτι ενδεχεται να ναι ουρολοιμωξη..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία των 3 μηνών πρέπει να παίρνει από 800 - 1200 γρ το μήνα μας είχε πει η δική μας παιδίατρος. Οπότε αν υπάρχουν και συμπτώματα όπως κοκκινίλα, πυρετός κτλ καλό είναι να της κάνετε γενική + καλλιέργεια ούρων. Στα κοριτσάκια δεν ξέρω πως γίνεται η συλλογή των ούρων σε τόσο μικρή ηλικία. Στα αγοράκια είναι πιο εύκολο. Εάν δεν είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις σωστά την πλύση και την συλλογή πήγαινε σε ένα κέντρο να στα κάνουν εκείνοι σωστά. Και μην το καθυστερείς γιατί όπως θα διάβασες εδώ μέσα οι ουρολοιμώξεις χωρίς πυρετό και έντονα συμπτώματα είναι οι πιο ύπουλες. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας πεις το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...