Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με βάση τις τελευταίες εξελίξεις, αυτή την στιγμή Μάρτη 2013, τι επιδόματα δικαιούμαι


little

Recommended Posts

- Στην τετράμηνη άδεια (πριν και μετά τον τοκετό), τι επιδόματα μπαίνουν;

 

- Υπολογίζονται βάση του μισθού ή βάση του Βασικού μισθού; Έχει διαφορά το ποσό στη 4ωρη εργασία από την 8ωρη. Υπάρχει πλαφόν στα ένσημα που απαιτούνται;

 

- Το επίδομα από τον ΟΑΕΔ, που είναι υποτίθεται συμπλήρωμα αυτών του ΙΚΑ, υπολογίζεται με βάση τον μισθό της εργαζόμενης ή βάση του βασικού; Έχει διαφορά το ποσό στη 4ωρη εργασία από την 8ωρη. Υπάρχει πλαφόν στα ένσημα που απαιτούνται;

 

- Κατά την άδεια του 6μήνου, τι ποσό δίνει ο ΟΑΕΔ κάθε μήνα;

 

Όλα τα παραπάνω υπολογίζονται βάση του τελευταίου μισού ή βάση κάποιου μέσου όρου ή τελευταίου εξαμήνου;

 

Αναφέρει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΛΙΑ site του ΙΚΑ,

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται για 119 ημέρες (περιλαμβάνονται και οι αργίες), από τις οποίες, 56 ημέρες αντιστοιχούν στο διάστημα κυοφορίας και 63 στο διάστημα της λοχείας. Το ποσό υπολογίζεται βάσει του μέσου όρου των αποδοχών των τριάντα (30)

τελευταίων ημερών ασφάλισης του προηγούμενου χρόνου. Στο τέλος της λοχείας, καταβάλλεται και από τον ΟΑΕΔ ένα συμπληρωματικό ποσό, ούτως ώστε, για το διάστημα των 119 ημερών η εργαζόμενη μητέρα να συμπληρώσει το σύνολο των αποδοχών της.

 

Δηλαδή αν κάποια κοπέλα έχει 200 ένσημα αλλά δουλεύει 6 μήνες, θα πάρει κάτι;

 

Αν κάποια κοπέλα έχει πρόσφατα γεννήσει θα μας βοηθούσε πολύ να μάθουμε τι γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να πω ότι η φίλη μου που με ρώτησε όλα αυτά είναι ασφαλισμένη τετράωρη ΙΚΑ και συζητά με τον εργοδότη να γίνει 8ωρη μέχρι να γεννήσει. Θα έχει κέρδος από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

- Στην τετράμηνη άδεια (πριν και μετά τον τοκετό), τι επιδόματα μπαίνουν;

 

- Υπολογίζονται βάση του μισθού ή βάση του Βασικού μισθού; Έχει διαφορά το ποσό στη 4ωρη εργασία από την 8ωρη. Υπάρχει πλαφόν στα ένσημα που απαιτούνται;

 

- Το επίδομα από τον ΟΑΕΔ, που είναι υποτίθεται συμπλήρωμα αυτών του ΙΚΑ, υπολογίζεται με βάση τον μισθό της εργαζόμενης ή βάση του βασικού; Έχει διαφορά το ποσό στη 4ωρη εργασία από την 8ωρη. Υπάρχει πλαφόν στα ένσημα που απαιτούνται;

 

- Κατά την άδεια του 6μήνου, τι ποσό δίνει ο ΟΑΕΔ κάθε μήνα;

 

Όλα τα παραπάνω υπολογίζονται βάση του τελευταίου μισού ή βάση κάποιου μέσου όρου ή τελευταίου εξαμήνου;

 

Αναφέρει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΛΙΑ site του ΙΚΑ,

Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται για 119 ημέρες (περιλαμβάνονται και οι αργίες), από τις οποίες, 56 ημέρες αντιστοιχούν στο διάστημα κυοφορίας και 63 στο διάστημα της λοχείας. Το ποσό υπολογίζεται βάσει του μέσου όρου των αποδοχών των τριάντα (30)

τελευταίων ημερών ασφάλισης του προηγούμενου χρόνου. Στο τέλος της λοχείας, καταβάλλεται και από τον ΟΑΕΔ ένα συμπληρωματικό ποσό, ούτως ώστε, για το διάστημα των 119 ημερών η εργαζόμενη μητέρα να συμπληρώσει το σύνολο των αποδοχών της.

 

Δηλαδή αν κάποια κοπέλα έχει 200 ένσημα αλλά δουλεύει 6 μήνες, θα πάρει κάτι;

 

Αν κάποια κοπέλα έχει πρόσφατα γεννήσει θα μας βοηθούσε πολύ να μάθουμε τι γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Καλημέρα!

Για τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας) του ΙΚΑ, βασική προύπόθεση είναι να έχεις 200 ένσημα εντός της τελευταίας διετίας πριν την Π.Η.Τ. (πιθανή ημερομηνία γέννησης).

56 ημερολογιακές μέρες πρίν την Π.Η.Τ. καταθέτεις στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας (σίγουρα τρίπτυχη αίτηση συμπληρωμένη από γιατρό του ΙΚΑ, εργοδότη εάν υπάρχει και την ίδια και δεν θυμάμαι τί άλλο χρειάζεται, πχ ταυτότητα, λογαριασμός τράπεζας, βιβλιάριο υγείας κλπ). Το τί ακριβώς χρειάζεσαι το βλέπεις στο ΙΚΑ. Όταν γεννήσεις καταθέτεις τα δικαιολογητικά (πχ ληξιαρχική πράξη γέννησης) για το επίδομα λοχείας πάλι στο ΙΚΑ και γράφεις το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο ώστε να υπάρξει προσαύξηση 10% στο επίδομα λοχείας. Τα ποσά υπολογίζονται με βάση τον μεικτό μισθό που έπαιρνε η γυναίκα τον τελευταίο Δεκέμβρη πρίν την Π.Η.Τ. Δηλαδή εάν γεννήσεις πχ Ιούλιο 2013, θα πληρωθείς με βάση τον μεικτό μισθό του Δεκεμβρίου 2012...Πληρώνεσαι μέσω τραπέζης.

Αν έχεις τα 200 ένσημα, δικαιούσαι τα παραπάνω είτε εργάζεσαι είτε όχι αρκεί να τα έχεις εντός της διετίας πριν την Π.Η.Τ.

Το βοήθημα τοκετού το παίρνει η κλινική εάν είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ. Δεν το παίρνεις εάν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο.

Εάν η νέα μητέρα είναι εργαζόμενη, στο τέλος της λοχείας, καταβάλλεται και από τον ΟΑΕΔ ένα συμπληρωματικό ποσό, ούτως ώστε, για το διάστημα των 119 ημερών η εργαζόμενη μητέρα να συμπληρώσει το σύνολο των αποδοχών της. Επίσης μέχρι το τέλος της λοχείας πρέπει να ενημερώσει γραπτώς τον εργοδότη της, ότι επιθυμεί να πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ και τότε πρέπει να λάβει πρώτα τις υπολειπόμενες ημέρες κανονικής άδειας από την εργασία της και μετά να ξεκινησει το 6μηνο. Στο 6μηνο το μηναιίο επίδομα είναι σταθερό ποσό ανεξαρτήτως του μισθού της εργαζόμενης μητέρας. Δεν ξέρω πόσο έχει μειωθεί, νομίζω είναι λιγότερο από 500?.

Όταν επιστρέψει η μητέρα στην εργασία της δικαιούται και μειωμένο ωράριο κατόπιν συνενόησης με εργοδότη (πχ 7ωρη για 2 έτη ή 8ωρη για 1 έτος και 7ωρη για ένα 6μηνο ή μαζεμένες οι ώρες σε ημέρες αδείας).

Δεν ξέρω κάτι για την 4ώρη εργασία...

Ελπίζω να σας βοήθησα έστω και λίγο και φυσικά ελπίζω και παρακαλώ να μην τα καταργήσουν όλα τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ! Η φίλη μου δεν δούλευε τον προηγούμενο Δεκέμβρη, αλλά θα έχει 200 ένσημα μέχρι την ΠΗΤ, άραγε πως θα υπολογιστεί το ποσό;

 

Νομίζω υπολογίζονται με βάση τον τελευταίο μήνα που δούλευε του προηγούμενου έτους. Δηλαδή εάν γεννάει το 2013, τα επιδόματα υπολογίζονται με βάση το τελευταίο της μισθό του 2012.

Δεν είμαι σίγουρη... Και εγώ κοντεύω να πιάσω τα 200 ένσημα και μετά σταματάει η σύμβασή μου τον Απρίλιο που μας έρχεται. Κάνουμε και προσπάθειες για εγκυμοσύνη...

Αν μείνω άμεσα έγκυος και γεννήσω εντός του 2013, τα επιδόματα θα υπολογιστούν με βάση τον Δεκέμβρη 2012, ενώ, νομίζω ότι αν γεννήσω το 2014, θα υπολογιστούν με βάση τον τελευταίο μισθό του 2013, δηλαδή τον Απρίλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα κοριτσια

 

ειμαι ασφαλισμενη στον ογα εμμεσα μεσω του αντρα μου

 

γνωριζω οτι υπαρχουν 2 επιδοματα 1) επιδομα κυοφοριας 2) επιδομα τοκετου

 

αποτι με εχουν ενημερωσει το επιδομα τοκετου καταργηθηκε και χορειγειται απευθειας στην κλινικη

 

το επιδομα κυοφοριας ομως το δικαιαμαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...