Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΠΡΟΪΟΝΤΑ(ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ -RAPEX)


gavrias

Recommended Posts

τυχαίνει να πιστεύω πως ήμαστε από τις χειρότερες και βέβαια φταίμε όλοι και βέβαια δεν χαίρομαι για αυτό.

 

Σε πληροφορώ οτι δεν είμαστε απο τις χειρότερες απλά μας αρέσει, απ'ότι εχω καταλάβει, να το πιστεύουμε αυτό μήπως και αλλάξει κάτι. Αλλα δεν αλλάζει ετσι!!!

 

Με την λογική να το δεις, στατιστικά να το δεις δεν είναι το ασφαλέστερο να διαλέγεις μεγάλες γνωστές πολυεθνικές μάρκες, αυτό πιστεύω. Το ότι εσύ δεν συμφωνείς δεν το ακούω πρώτη φορά ούτε μου κάνει εντύπωση...

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά δεν εχω αλλη επιλογή και διάλεξα την λιγότερη (αν θέλεις πες το κι ετσι) επιβλαβή για το παιδί μου. Τα βιολογικά δεν τα εχω ακόμα ψάξει και πολύ και δεν είμαι και τόσο σίγουρη γι'αυτά ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο! Ασε που επειδή πάμε στο χωριό συχνά είναι αρκετά δύσκολο να τα βρω.

 

Εδώ δεν συμφωνούν οι ειδικοί και οι γιατροί εμείς θα συμφωνήσουμε ?

 

http://www.themeatrix.com/intl/greek/themeatrix_greek.swf

 

το έχω ξαναβάλει με τον τίτλο "η αλήθεια για το κρέας και το γάλα"

τώρα το βάζω εδώ εξαιρετικά αφιερωμένο σε σένα! :lol::lol::lol:

 

Ωρες ώρες πραγματικά απορώ! Νομίζω πως εμείς οι δύο είμαστε άριστο παράδειγμα! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Διαφωνούμε εν μέρη σε κάτι αλλα δεν μιλάμε με διάφορους "χαρακτηρισμούς" για τα θέματα που έχουμε συζητήσει! Χαίρομαι ειλικρινά γι'αυτήν μας την κόσμια και άκρως εποικοδομητική "διαφωνία" αλλα και "συμφωνία" μας.

 

Αν εχεις κάποιο άλλο νέο δώσε μας λιγνκ. Αυτο το ήδη το μελετάω.

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

καλά χάλια το έβαλα!!! Εχω γράψει και αλλα ενδιάμεσα σ'αυτα που εγραψες αλλα δεν έβαλα σωστα τις παραθέσεις!!!

 

σορρυ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αλλά επίσης κατάλαβα και τι θες να πεις..

 

το λιγότερο κακό προσπαθούμε να κάνουμε δεν το συζητώ... δεν έχουμε και άλλη λύση.. αλλά οι γνωστές μάρκες είναι αποδεδειγμένα χάλια.. οπότε για μένα η ελπίδα είναι τα βιολογικά... ή οι μικρές κτηνοτροφικές μονάδες αυτές είναι που δεν βρίσκω εγώ...

 

άλλο ελπίδα, άλλο σιγουριά ... δυστυχώς...

 

αλλά για τους Έλληνες δεν θα συμφωνήσω με τίποτα!!!

Δεν με πείθεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.. γιατί τέτοια αγάπη ? :lol::lol::lol:

Ελληνίδα είμαι και εγώ.. και ντρέπομαι πολλές φορές.. ειλικρινά..

Τώρα από την άλλη δεν έχω ταξιδέψει ούτε έχω εντρυφήσει σε κουλτούρα άλλων λαών...

από αυτά που διαβάζω και που μου λένε φίλοι που έχουν ταξιδέψει πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

κοίτα........το ότι είσαι Ελληνίδα το είχα καταλάβει.......

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Γενικά όμως είμαι ένας αισιόδοξος άνθρωπος και πιστεύω οτι αρχίζουμε να κάνουμε μικρά έστω βήματα προς την σωστή (ελπίζω) κατεύθυνση!!!! Οσο για την αγάπη........είμαι μισή Σμυρνιά και η μισή Πελοποννήσια αν αυτό σου λέει κάτι!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Εξού και το ταμπεραμέντο μου (ετσι μου λένε οσοι με γνωρίζουν)!!!

 

Μ'αρέσει η χώρα μου και την αγαπώ, με τα στραβά της και τα ασχημά της είναι μια χώρα με μεγάλο "θησαυρό"!!! Αλλα δεν μπορώ να στο αναλύσω εδω!!! Αλλη φορά σε αλλο ποστ!!!!

 

Εχω πάει σε χώρες του εξωτερικού αλλα έχω και συγγενείς στο εξωτερικό και ξέρω 5 -10 πράγματα!! οχι βέβαια τα πάντα! ΗΜΑΡΤΟΝ!! χαχαχαχαχαχα

Πάντως αν εχεις καμία πρόταση σε σχέση με το γάλα (αν το έχεις ψάξει δλδ)....ειμαι ανοιχτή!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

.............καλά κι εγω ντρέπομαι ώρες ώρες αλλα μόνο με τους 300 (του μαγαζιού που το αποκαλούμε Βουλή των Ελλήνων, τρομαρα μας)!!!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα...

για τους Έλληνες γιατί τους έχουμε τρελάνει εδώ..

 

όσο για το γάλα στο είπα.. βιολογικά ή μικρών κτηνοτροφικών μονάδων.. επίσης για το κρέας...

 

αχ τα μωράκια μας τι τρώνε....

2η μέρα που γέννησα μου το πήραν και εγχειρήστηκε, 10 μέρες στο παίδων, δεν ήταν σοβαρό αλλά κόντεψα να πεθάνω όπως καταλαβαίνετε...

 

έτσι δεν θήλασα καθόλου, δεν είχα γάλα ούτε το μωρό να προσπαθεί...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και εκεί πάλι δεν πρέπει να τρως ότι να΄ναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ηλιέλαιο με παραφινέλαιο

 

Με παραφινέλαιο βρέθηκε επιμολυσμένο συσκευασμένο ηλιέλαιο,

που διακινούνταν με την επωνυμία «ΚΟΡΕ SANOLA Ηλιέλαιο».

Η επιμόλυνση διαπιστώθηκε ύστερα από προληπτικούς ελέγχους του ΕΦΕΤ

, ο οποίος και ζήτησε από τις επιχειρήσεις να αποσύρουν το προϊόν.

 

Ειδικότερα το ηλιέλαιο με την παραπάνω επωνυμία διακινείται σε

συσκευασίες του 1 λίτρου, με αριθμό παρτίδας LA220408 1 01

και ημερομηνία λήξης 23-9-2009.

Ως παραγωγός εταιρεία αναφέρεται η «ΚΟΡΕ Α.Ε.», ενώ διακινήθηκε από υποκατάστημα της αλυσίδας Βερόπουλου.

 

Ο ΕΦΕΤ καλεί όσους καταναλωτές έχουν ήδη προμηθευτεί το

επιμολυσμένο ηλιέλαιο, να μην το χρησιμοποιήσουν,

ενώ η αλυσίδα Βερόπουλου ζητά από όσους έχουν αγοράσει το επιμολυσμένο ηλιέλαιο να το επιστρέψουν.

 

Πηγή http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=68238064

 

 

Λουκέτο για μια εβδομάδα βάζει το Υπουργείο Ανάπτυξης

στο σούπερ μάρκετ της αλυσίδας Βερόπουλος επί της λεωφόρου Καβάλας

364 στο Χαϊδάρι, όπου εντοπίστηκε μια «ξεχασμένη» παρτίδα ηλιελαίου,

μολυσμένη με παραφινέλαιο, το μεγαλύτερο μέρος της οποίας έχει πουληθεί στους τελικούς καταναλωτές.

 

Ο υπουργός Ανάπτυξης δήλωσε ότι διερευνώνται τυχόν ευθύνες

και του παραγωγού, δηλαδή της εταιρίας «ΚΟΡΕ Sanola Ηλιέλαιο».

 

Από τους ελέγχους του ΕΦΕΤ διαπιστώθηκε πάντως ότι ο παραγωγός

είχε ζητήσει από τον Ιούνιο από τους πελάτες του να αποσύρουν τη συγκεκριμένη παρτίδα.

Η αλυσίδα παραπέμπεται και στον ΕΦΕΤ για επιβολή προστίμου.

 

Ταυτόχρονα, αποκαλύπτεται ότι δεν έχουν επιβληθεί κυρώσεις

στις εταιρίες που διακίνησαν το μολυσμένο ηλιέλαιο από την αρχή του χρόνου μέχρι το Μάιο, οπότε αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο

. Ο λόγος είναι ότι η νομοθεσία δεν επέβαλε ελέγχους για ύπαρξη παραφίνης στο τελικό προϊόν, οπότε δεν υπήρχε νομικό έρεισμα για την παραπομπή του

 

 

Πηγή http://www.e-tipos.com/newsitem?id=59738

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Απότι ειδα στις σχετικες ανακοινωσεις που με πολυ προσοχη διαβασα, κανενας ελεγχος στην Ελλαδα..

Εχουν ερθει να δουν τι πωλειται στα Τζαμπο, στα περιπτερα, στα πανηγυρια?

Θα μου πεις και συ στο παιδι σου παιχνιδι απο το περιπτερο θα παρεις?

Ε ναι.. θα παρω.. και οποιος πει οτι ουδεποτε δεν εχει αγορασει παιχνιδι ή καποιο αντικειμενο που απευθύνεται στα παιδια απο τετοιου ειδους καταστηματα ή θα λεει ψεματα ή του αξιζει ενα τεραστιο μπραβο που εχει καταφερει και το παιδι του ειναι τοσο ελεγχομενο και δεν χτυπιεται μεσα στο ψιλικατζιδικο να παρει ενα μαρκουτσι ευτελης αξίας γεματο με καραμελακια που δεν τρωγονται και τα πεταει και με ενα παιχνιδι απο πανω που με το που θα βγει εξω θα το πεταξει γιατι θα εχει σπασει.. :cry:

Γιατι εμεις εχουμε παρει δεκαδες παιχνιδια μεχρι στιγμης που εχουν διαρκεια ζωης 30 δεπτερολεπτα, που με το που θα πεσουν κατω εχουν γινει 1000 κομματακια...

Οπως επισης εχουμε παρει δεσμιδες με φωτακια απο τα καταστηματα εποχιακων που ξερουμε εκ των προτερων οτι ειναι κινεζικα και οτι μπορει να δουλεψουν μπορει και οχι.. και που κανουμε το σταυρο μας πριν τα βαλουμε στην πριζα.. Αν και γω βλεπω συνηθως πανω στα κουτια το σημα της ΕΕ .. αυτο σημαινει κατι? Γιατι και που το εχουν παλι φευγουν λαμπακια, καιγονται και πρεπει να κανουμε τεστ πριν τα τοποθετησουμε πανω στο δεντρο, μην παρουμε και καμια φωτια..

Μαλλον στην Ελλαδα πωλειται οτι εχει αποσυρθει απο τις αλλες χωρες, γιατι αν οχι τα ιδια παρομοια παιχνιδια τουλαχιστον (αλλα με τις ιδιες προδιαγραφες :evil: ) εχω δει να πωλουνται παντου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφερθώ στην αγαπητή dora και να πω ότι ενδεχομένως οι έλεγχοι στην Ελλάδα να μην είναι επαρκείς.

Από αυτές τις ανακοινώσεις όμως που έχουνε γίνει σε άλλες χώρες, έχω διαπιστώσει πολλές φορές ότι τα ίδια προϊόντα έχουνε έρθει και στην Ελλάδα.

Για αυτό μην παραξενευθείτε εάν δείτε ένα προϊόν που αποσύρθηκε στην Αγγλία για παράδειγμα να κυκλοφορεί και στην Ελλάδα, αλλά να μην έχει βγει ανακοίνωση στη χώρα μας.

 

Παρακάτω παραθέτω τον σύνδεσμο για την ανακοίνωση για την 43η εβδομάδα

 

Πατήστε εδώ

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Μή ασφαλή προϊόντα σε Ελλάδα και εξωτερικό.

 

(Ανανεωμένο)

 

 

Πατήστε εδώ για τις ανακοινώσεις

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ok!!! Για να βάλουμε και κάτι σχετικό με τα γάλατα.............

 

http://www.youtube.com/watch?v=RW7ynYykLa4

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΓΛΥΦΕΙΤΖΟΥΡΙ

 

Πατήστε εδώ για την ανάκληση παιχνιδιού

 

Επίσης προσοχή σε ενισχυτή κιθάρας που ανακλήθηκε λόγω ηλεκτροπληξίας

 

Πατήστε εδώ για την ανάκληση ενισχυτή

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πάρα πάρα πολύ. Ήδη βρήκα 2 παιχνίδια. Αυτό την κίτρινη βλακεία την οποία ευτυχώς την έχω ήδη πετάξει και την πεταλούδα που τη σέρνεις με τη μαγγουρίτσα... Και αυτή την αγοράσαμε το καλοκαίρι από τη Λευκάδα. Ήθελα να μάθω πώς επιτρέπεται να κυκλοφορούν παιχνίδια που θεωρούνται απαγορευμένα???

 

Συνέχισε να μας ενημερώνεις... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δύο νέες ανακοινώσεις για ανακλήσεις.

 

Η μία αφορά το όχημα Mitsubishi Pajero 2001 - 2002 και η άλλη τηλεοράσεις LG.

 

Πατήστε εδώ για το Pajero

Πατήστε εδώ για τις τηλεοράσεις

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανακλήσεις Προϊόντων στον Ευρωπαϊκό χώρο. Ελέγξτε μήπως αγοράσατε τίποτα.

 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

 

Ο Σύνδεσμος θα ενεργοποιηθεί σε λίγες ημέρες

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στα παρακάτω πρόστιμα που επέβαλε ο ΕΦΕΤ.

Περιέχονται γιαούρτια για μικρούς και μεγάλους.

 

Πατήστε εδώ για την πλήρη ανακοίνωση

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο παρακάτω παιχνίδι:

http://www.litaf.com/web/inner.asp?cat=gallery&catId=5&info=41

 

Υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα η βάση του κρίκου ανάρτησης μπορεί να συρθεί εκτός του δακτυλίου που επιτρέπει την περιστροφή.

Το Μωρό είναι εντός προδιαγραφών βάρους (συγκεκριμένα 9.3 κιλά από 11 μέγιστο επιτρεπόμενο) παρ'όλα αυτά υπήρξε αστοχία στο εξάρτημα..

Έχω επικοινωνήσει με την εταιρία και επιπλέον θεώρησα χρέος μου να ενημερώσω πιθανούς αγοραστές και ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου αντικειμένου.

litaf1wj7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώσεις μη ασφαλών προϊόντων μέσω Rapex

 

Για τις ανακλήσεις της 49 εβδομάδας πατήστε εδώ

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

krvrisi ευχαριστώ το είχα διαβάσει στο παρελθόν αλλά δεν το έβρισκα για να το γράψω εδώ! Το ξαναγράφω λοιπόν και παρακαλώ να διαγραφεί το προηγούμενο.

 

 

 

 

http://www.express.gr/news/apeoz_(xenesoz_dhmosieyseis)/68628oz_2008082868628.php3

 

Περιέχει βρεφικά ρούχα και παιχνίδια πολύ γνωστής εταιρίας!!

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώσεις μη ασφαλών προϊόντων μέσω Rapex

 

Για τις ανακλήσεις της 50 εβδομάδας πατήστε εδώ

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Μπισκότα με μελαμίνη

 

Τουλάχιστον 1.500 κουτιά με κινεζικά μπισκότα βρέθηκαν μολυσμένα με μελαμίνη. Τα κουτιά είχαν εισαχθεί στο Χονγκ Κονγκ και την Σιγκαπούρη και βρέθηκαν να περιέχουν την επικίνδυνη ουσία που ευθύνεται για το θάνατο έξι βρεφών στην Κίνα.

 

Εκατοντάδες βρέφη είχαν μεταφερθεί στο νοσοκομείο με προβλήματα στα νεφρά, καθώς είχαν καταναλώσει γάλα σε σκόνη μολυσμένο με μελαμίνη. Τον καιρό αυτό δικάζονται οι ύποπτοι για τη συμμετοχή σε ένα από τα σοβαρότερα σκάνδαλα που έχουν πλήξει ποτέ την Κίνα. Πρόκειται για την πρώην πρόεδρο της Sanlu Group, Τιάν Γουενχουά και τρεις άλλους αξιωματούχους της εταιρείας.

 

Μετά την καταγγελία του Χονγκ Κονγκ, οι αρχές της Κίνας εξέτασαν τουλάχιστον 4.800 κουτιά τα οποία ήταν έτοιμα για εξαγωγή και βρέθηκαν να είναι μολυσμένα.

http://www.madata.gr/index.php/24/28/29296.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...