Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορείτε να μου συστήσετε παιδο-οφθαλμίατρο στην Αθήνα?


elena73

Recommended Posts

Εγώ που είχα 2 παιδιά να εξεταστούν μου φάνηκε πανάκριβη και έτσι τα πήγα στη Λαμπότη που είναι και πιο οικονομική.

 

Ειχα πάει ήδη στην Λαμπότη και δεν πήγα στον Βασιλάκη Vann αλλά όντως πρέπει να είναι πολύ καλός και κεινος, απλά δεν τον είχα σκεφτεί καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας... Η μικρή μου κόρη εδώ και καιρό σε κάποιες άσχετες φάσεις της ημέρας φαίνεται σαν να φεύγει το ένα ματάκι της. Δεν είναι μόνιμο κ δε με είχε ανησυχήσει μέχρι σήμερα. Διάβασα όμως οτι αν είναι κάποια μορφή στραβισμού θα πρέπει να αντιμετωπστεί όσο το δυνατον νωρίτερα.

Με συμβούλεψαν να πάρω στο Παίδων και να κλείσω ραντεβού, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν οφθαλμίατρο κ το πρώτο διαθέσιμο στα εξωτερικά ιατρεία μου είπαν οτι είναι τον Απρίλιο.

Αν κάποιος-α γνωρίζει κάποιον παιδοφθαλμίατρο να μου συστήσει ή κάποια κλινική ιδιωτική από όπου θα μπορούσα να ξεκινήσω τον έλεγχο θα σας ήμουν ευγνώμων...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη παιδοοφθαλμίατρος για τον στραβισμό θεωρείται αυτήν την στιγμή η Χρούσσου (από προσωπική πείρα θα συμφωνήσω). Βλέπει στο Μητέρα και στο Οφθαλμός (http://www.eyes.gr).

 

Από το Παίδων σου συστήνω την Βλάχου -Αγ. Σαφία. Απλά καλή αλλά συντηριτική.

Link to comment
Share on other sites

Kατερίνα μου καλησπέρα.

Η κόρη μου έκανε μια επέβαση διάνοιξης του φραγμένου δακρυικού πόρου στο ματάκι της με την κυρία Βλάχου στο Αγλαία Κυριακού.Δεν έχει σχέση η επέμβαση η δική μας με τον στραβισμό απλά ηθελα να σου πώ οτι απο την συγκεκριμένη παιδοφθαλμίατρο μείναμε ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τις δυο σας,

θα πάρω να κλείσω ραντεβού, τουλάχιστον να εντοπίσουμε τί ακριβως έχει κ μετά αν χρειαστεί το ψάχνουμε πιο εξειδικευμένα...

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...

Για την κα Βλάχου, μπήκα στο site του Αγ. Σοφία και δεν υπάρχει ανάμεσα στα ονόματα των οφθαλμιάτρων για να κλείσω εξωτερικό απογευματινό ραντεβού. Πως να μπορέσω να επικοινωνήσω για να κλείσω r.v.

Link to comment
Share on other sites

Οκ thanks, μιας και φαίνεται να έχεις πείρα πάνω στο ζήτημα, ξέρεις κάποιες εξετάσεις που πρέπει να γίνουν για να διαπιστωθεί ή όχι η συγκεκριμένη πάθηση?? 'Η να περιμένω να δω τί θα μου πουν πρώτα οι οφθαλμίατροι??

Σημείωσα τα τηλέφωνα, θα πάρω και στο Μητέρα να ζητήσω r.v. με τη Χρούσσου

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

 

"πόσο είναι το παιδί σου? ήταν πρόωρο? είχε άλλα προβληματα>

είναι κάτω του έτους?

ποια είναι η συχνότητα με την οποιά παρουσιάζει το πρόβλημα?

παρουσιάζεται όταν εστιάζει μακριά, κοντά ή και στα δύο?

άνω ή κάτω? "

 

μερικές ερωτήσεις που θα πρέπει να γνωρίζεις όταν πας για εξέταση το μωρό σου.

 

Στο παιδων τα μηχανήματα είναι αρχαία, θα γίνουν οι κλασσικές εξετάσεις με τα κολλυρια και τα μηχανήματα, την βυθοσκόπηση, την ακινητοποίηση του μωρού, την μεγάλη αναμονή κλπ

Στα υπόλοιπα θα γίνουν με ένα μηχάνημα με όμορφες εικονίτσες που δεν πονά καθόλου ούτε φοβίζει το μωρό, θα περιμένεις 10 λεπτά , θα γίνει η εξέταση και θα φύγεις.

 

Επίσης να ξέρεις ότι οι δύο ανωτέρω γιατροί έχουν διαφορετική φιλοσοφία στην αντιμετώπιση του στραβισμού.

Τελος, θα πρέπει να προσδιορίσετε αν όντως είναι στραβισμός ή κάτι άλλο (όπως ψευδο-στραβισμός λ.χ.), γεγονός που θα δείξει και πως θα προχωρήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... έκλεισα ήδη με τη Βλάχου για τις 17 του μηνός, να δω τι θα μου πει. Και θα πάω να κάνω τις εξετάσεις σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο, ίσως κ σε αυτό που είναι η Χρύσου, για να μην ταλαιπωρήσω την κόρη μου. Αλλά θα ήθελα να έχω τουλάχιστον 2 απόψεις για διασταύρωση της πάθησης (όταν αυτή εντοπιστεί).

Η μικρή μου είναι σχεδόν 3 ετών (το Μάρτιο κλείνει τα 3).

Μικρότερη όταν ήταν πάλι είχαμε εντοπίσει οτι κάτι ψιλοέφευγε αλλά το έκανε τόσο σπάνια που δεν ήταν άξιο προσοχής. Τώρα τελευταία όταν κοιτάζει πλάγια σαν να μην στρίβουν και τα 2 μάτια με την ίδια ταχύτητα κ το ένα κολλάει λίγο. Μιλάμε για ανεπαίσθητα και όχι όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Διαβάζοντας λοιπόν κάποιες σελίδες στο internet για παιδικές οφθαλμολογικές παθήσεις είδα οτι υπάρχουν διάφορα είδη στραβισμού, κ το λεγόμενο τεμπέλικο μάτι κ άλλα παρόμοια και άρχισα να ανησυχώ, οπότε είπα να το ψάξω όσο είναι νωρίς για να μην αφήσω το χρόνο να κυλάει εις βάρος μας.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου Βούλα μου, με βοήθησες πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Pam, χρειάστηκε χθες να πάω σε οφθαλμίατρο γιατί ήταν κόκκινο το μάτι μου και πήγα στην κυρία που πρότεινες. Πραγματικά πολύ γλυκιά και φάνηκε και αρκετά καλή. Καλή επιλογή!

 

Α! το τηλέφωνο της είναι το 210 9359090. Το άλλο που έγραφες ήταν της αδερφής της που είναι ΩΡΛ, στην οποία είχα πάει παλιότερα την κόρη μου (είχα μείνει ικανοποιημένη και από αυτή). Και έτσι δημιουργήθηκε ένα μικρό μπέρδεμα στα ραντεβού. Να σου η καλή σου στην οφθαλμίατρο να επιμένει ότι έχει ραντεβού μαζί της και ότι μίλησαν προσωπικά το πρωϊ στο τηλέφωνο! :wink:

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

 

Πήγαμε τελικά στην Χρούσσου ήταν πολύ καλή γενικά..

 

το μικρό μου ειναι μια χαρά και η επίσκεψη πήγε 90€

 

Φιλάκια σε όλες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας .η κορη μου ειναι 10 μηνων και ενω η οραση της ηταν μια χαρα τον τελευταιο μηνα παρατηρησαμε οτι οταν εστιαζει καπου τι βλέμμα της μερικές φορές το ενα ματι δεν ακολουθεί παντα, μένει προς τα "έξω" (οχι προς τη μυτουλα της).

αυτο ειναι ψευδοστραβισμος αραγε? φευγει απο μονο του ή θελει καποια θεραπεία? το ανεφερα στον παιδιατρο της, κοιταξε με το φακουδακι και μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι ,οι μυες κινουνται κανονικα. εγω ομως το βλεπω οτι υπαρχει και θελω να το προλαβουμε....

καθε συσταση για γιατρο ευπροσδεκτη. εχει ακουσει κανεις τιποτα σχετικο για το οφθαλμιατρειο (αθηνα)?εχει αραγε τετοιο τμημα για παιδια?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας .η κορη μου ειναι 10 μηνων και ενω η οραση της ηταν μια χαρα τον τελευταιο μηνα παρατηρησαμε οτι οταν εστιαζει καπου τι βλέμμα της μερικές φορές το ενα ματι δεν ακολουθεί παντα, μένει προς τα "έξω" (οχι προς τη μυτουλα της).

αυτο ειναι ψευδοστραβισμος αραγε? φευγει απο μονο του ή θελει καποια θεραπεία? το ανεφερα στον παιδιατρο της, κοιταξε με το φακουδακι και μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι ,οι μυες κινουνται κανονικα. εγω ομως το βλεπω οτι υπαρχει και θελω να το προλαβουμε....

καθε συσταση για γιατρο ευπροσδεκτη. εχει ακουσει κανεις τιποτα σχετικο για το οφθαλμιατρειο (αθηνα)?εχει αραγε τετοιο τμημα για παιδια?

 

Στο οφθ αθηνών είχα πάρει και εγώ τηλ τότε που ψαχνόμασταν, αλλά δεν εξετάζουν πλέον παιδιά και τα στέλνουν στο παίδων. Τελικά εκεί πήγαμε εμείς. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω τα στοιχεία της γιατρού μας.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ γωρίζω έναν παιδοφθαλμίατρο στου Παπάγου, ονομάζεται Καρκάνης και συνεργάζεται και με την Ευρωκλινική Παίδων, τα στοιχεία του είναι :

τηλ. 2106564534 & οδός Μακεδονίας 57, Παπάγου. Πάντως όσον αφορά εμάς είμαι απόλυτα ευχαριστιμένη καθώς έχει τεράστια υπομονή μαζί μας. Να φανταστείς ότι του πήγα και τα 2 παιδιά μαζί 7 & 4,5 ετών και ο μεγάλος κόντεψε να του ισοπεδώσει το γραφείο αλλά άντεξε. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι ένας πολύ γλυκός και υπομονεςτικός άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ο δικος μου εινια πολυ καλος!

ειχαμε κλειστο τον πορο κ τις φερθηκε σαν να ηταν παιδι του!ειναι ο διευθυντης στο αγλαια κυριακου γιαννακακης αθανασιος

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9633&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

ο συγκεκριμένος(Νικολόπουλος Ιωάννης) εξέτασε το δικό μου μωρό όταν ήταν 3 μηνών και μου είπε να ξαναπάω το Πάσχα περίπου(θα είναι 10 μηνών τότε) γιατί του βρήκε υπερμετρωπία.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ψάχνω για παιδο οφθαλμίατρο για την κόρη μου ηλικίας 7 ετών και η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν έχω βρει όσο κι αν έψαξα. μήπως γνωρίζει κάποιος εάν ο όρος "παιδο-οφθαλμίατρος" χρησιμοποιείται μόνο για να δείξει ότι κάποιος οφθαλμίατρος ασχολείται με παιδιά? ή μήπως είναι εξειδίκευση ένος οφθαλμιάτρου?

εκτός από το "Παιδων" στο οποίο λειτουργεί οφθαλμιατρικό τμήμα, υπάρχει άλλη κλινική που να έχει αντίστοιχο?΄

ή ακόμα ιδιώτης ιατρός?

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

εμεις σε χοντρο προβλημα με τα ματια του ραφαηλ οταν ηταν 5 μηνων ξεκινησε με αδενοειδη υιο και κατεληξε σε ολικη τυφλωση (δοξα το θεο μια χαρα επανηλθε) πηγαμε στον Παϊκο στο παιδων ειναι αρχοντας ο ανθρωπος και γιατρος και ανθρωπος αν θες τηλεφωνο η κατι αλλο στειλε πμ ευχομαι ολα καλα να πανε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑς.Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΙΣ ΒΡΥΣΟΥΛΕΣ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΔΑΚΡΥΖΟΥΝ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΕΡΓΙΑ Η ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΑ ΤΑ ΒΡΥΣΑΚΙΑ ΤΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙς ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ 26 ΕΤΩΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΑΓΟΡΑΚΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΜΗΝΩΝ ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΟΡΙΤΑΚΙ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ Κ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΩ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας θελω να μου συστησετε ενα καλο παιδοοφθαλμιατρο αθηνα η θεσσαλονικη σε ιδιωτικο η δημοσιο τομεα μιας και πρεπει να κλεισω ραντεβου αμεσα ευχαρστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο, το ειδα αυτο το λινκ αλλα εχω παει στον συγκεκριμενο γιατρο που αναφερεται και ηθελα να παω και αλλου για δευτερη γνωμη αλλα και κυριως γιατι το προβλημα εχει επιδηνωθει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

"ΜΗΤΕΡΑ", Νικολόπουλος Διονύσης, ασχολείται πολύ ώρα με το παιδί και νομίζω είναι καλός. (εγώ τουλάχιστον αυτή την εντυπωση έχω, αν και νέος). Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια και στα καλύπτει δε χάνεις τίποτα να πάρεις και τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...