Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικός τοκετός σε δημόσιο νοσοκομειο;


kikika

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, pitsides2009 είπε:

Ο λόγος που αφιερώσαμε το χρόνο να γράψουμε τα παραπάνω με βάση την προσωπική μας εμπειρία τους τελευταίους 9 μήνες και τελικά το επιμύθιο είναι ότι:

 

1. ο "δικός" σου γιατρός δε σημαίνει πάντα ότι θα έχεις φυσιολογικό τοκετό (αν το θέλεις βέβαια) και γενικότερα δε συνεπάγεται αυτόματα ότι θα σε προσέξει περισσότερο από τον γιατρό της εφημερίας ή ότι έχει παραπάνω γνώσεις. Μερικές φορές (φυσικά όχι πάντα) συμβαίνει το αντίθετο και ορισμένα τομάρια εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη, την άγνοια και την ανασφάλεια των νέων γονιών δημιουργώντας προφάσεις και δικαιολογίες που τελικά το καλό της μαμάς και του βρέφους είναι η καισαρική! 

 

2. τόσο τα εξωτερικά ιατρεία όσο και ο τοκετός με το γιατρό της εφημερίας δεν είναι το τέλος του κόσμου και σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι θα σε πετάξουν στα αζήτητα. Αντιθέτως, έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά (αν το επιθυμείς) αν φυσικά δεν υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές. Ειδικά για την παρακολούθηση στα εξωτερικά μαιευτικά ιατρεία, θα πρέπει να δείξεις υπομονή και κουράγιο και να κάμψεις τον εγωισμό σου βλέποντας να εξυπηρετούνται μαζί με σένα αλλοδαποί, αθίγγανοι κλπ (μανούλες είναι όλες τους στο τέλος της ημέρας!)

 

3. ο "δικός" σου γιατρός θα σου εξασφαλίσει καλό δωμάτιο & ενημέρωση των συγγενών κατά τη διάρκεια του τοκετού. Στη δική μας περίπτωση, επειδή η μητέρα είναι ανασφάλιστη, κανονικά θα μπαίναμε σε 3-4-5-6κλινο. Κατά την εισαγωγή, κάναμε αίτηση αλλαγής θέσης (έτσι λέγεται το χαρτί που θα σας συμπληρώσουν) και ζητήσαμε μονόκλινο (προς 55 ευρώ τη βραδιά). Χωρίς να γνωρίζουμε αν υπήρχε ή όχι διαθεσιμότητα, και χωρίς να πληρώσουμε κάποιον κάτι παραπάνω πέρα από το προβλεπόμενο, τελικά καταλήξαμε σε ένα αξιοπρεπές δίκλινο στην πτέρυγα Πετσάλη (με 35 ευρώ τη βραδιά).

 

4. στο δίλημμα δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο, απλά να αναφέρω το γεγονός ότι ένας γυναικολόγος που εργαζόταν σε ιδιωτικό, είχε φέρει τη γυναίκα του να γεννήσει στο δημόσιο (περιστατικό που συνέβη την ίδια ώρα που γεννούσαμε και εμείς και είναι ένα από τα πάρα πολλά που συνοδεύουν τους τοκετούς στα δημόσια μαιευτήρια) νομίζουμε οτι απαντάει στην ερώτηση! Η ασφάλεια, η τεχνογνωσία, η εμπειρία και οι γιατροί που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία και μαιευτήρια δεν συγκρίνονται με τα αντίστοιχα των δημοσίων. 

 

5. δεν έχω το "δικό" μου γιατρό σημαίνει ότι κανείς δε θα ενδιαφερθεί όταν με το καλό έρθει η ώρα και ο σύντροφος-σύζυγος-συγγενείς θα πρέπει να αναλάβουν να καθοδηγήσουν την μανούλα και απλά να ακολουθήσουν τις διαδικασίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στις κρίσιμες ώρες, το πρωτόκολλο μπαίνει πάντα σε εφαρμογή και ο καθένας κάνει αυτό που πρέπει έτσι ώστε να εξασφαλιστεί το καλύτερο δυνατό για τη μητέρα και το έμβρυο, με αρχή όλων την προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό!!!

 

 

 

Λοιπόν, νομίζω απλά είχατε κάποια παρεξήγηση για τα δημόσια νοσοκομεία, και το λέω έχοντας γεννήσει 3 παιδιά στο δημόσιο. Υποθέτοντας ότι μιλάμε για έναν τίμιο γιατρό, που δεν χρηματίζεται και είναι ευσυνείδητος, όπως είχα την τύχη να έχω εγώ:

 

1) Ο γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Αν το νοσοκομείο εφημερεύει όταν αρχίσει ο τοκετός, μπορεί συνήθως να σου εγγυηθεί ότι ο ίδιος ή συνεργάτης που εφημερεύει θα είναι εκεί. Όμως, το δημόσιο νοσοκομείο δεν εφημερεύει κάθε νύχτα, π..χ. τα δύο μεγάλα της Αθήνας εφημερεύουν εναλλάξ τα βράδια. Αν λοιπόν δε θες πρόκληση και περιμένεις τοκετό φυσιολογικό, από την αρχή ο τίμιος γιατρός οφείλει να διευκρινίσει ότι 50-50 θα γεννήσεις στο άλλο μαιευτήριο με το γιατρό της εφημερίας. Ο γιατρός σου θα σε παρακολουθεί, αλλά χωρίς πρόκληση (ή καισαρική προγραμματισμένη) δεν εγγυάται ότι θα είναι  η γέννα καν στο νοσοκομείο που εργάζεται. Εκ του τρόπου λειτουργίας του Δημοσίου. 

 

2) Πράγματι, όποιος νιώθει ότι προσβάλλεται σε χώρο με αλλοδαπούς και αλλόθρησκους, δεν έχει θέση σε δημόσιο νοσοκομείο, σχολείο, λεωφορείο κλπ. Λεφτά να υπάρχουν, και μπορεί να απομονώσει την ανωτερότητά του όσο επιθυμεί.

 

3) Ο γιατρός σου στο Δημόσιο δε χρειάζεται να σου εξασφαλίσει τίποτα. Το ταμείο σου καλύπτει κάποια θέση, αν θες κάτι καλύτερο, πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο, που είναι αστείο, όπως διαπιστώσατε. Απόλυτα νόμιμη και προβλεπόμενη διαδικασία. Υπάρχει η περίπτωση να μη βρεις  μονόκλινο ό,τι ώρα θες και να πας σε δίκλινο, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι χειρότερο. 

 

Πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι δεν ήταν η πρόθεσή σας αυτή όταν γράφατε, το ότι μία ανασφάλιστη κοπέλα γεννά στην Ελλάδα σε δίκλινο με 35 ευρώ τη νύχτα και φυσιολογικό τοκετό, αλλά έχει και παράπονο που ο γιατρός δεν την έβλεπε όποτε ήθελε εκείνη ή ότι ενοχλούσαν οι ετοιμόγεννες τσιγγάνες, ε, πραγματικά είναι κάπως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/17/2019 at 1:24 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Χωρίς να θέλω να κρίνω την εμπειρία σας συνολικότερα, εν ολίγοις βρέθηκε ένας γιατρός στο ελληνικό δημόσιο που τυπικότατα ακολούθησε τους κανόνες (απογευματινό ιατρείο = επιλογή γιατρού, πρωινό ιατρείο = εξωτερικά, χωρίς επιλογή και χωρίς χάρες), και ο άνθρωπος τα άκουσε και από πάνω. Καλό είναι γενικά να καταλαβαίνουμε τι μας φταίει σε αυτή τη χώρα: δε μπορεί από τη μία να φωνάζουμε και να απαιτούμε κεφάλια για το διεφθαρμένο σύστημα που κάνει τους γιατρούς να ζητάνε φακελάκια, και από την άλλη να φωνάζουμε όταν είμαστε εμείς που θέλουμε να σπάσουμε τους κανόνες, γιατί εννοείται ότι πάντα η δική μας ανάγκη, δουλειά, πρόγραμμα είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση ;)

Εδώ που τα λέμε δεν ήταν και τυπικότατος, είπε ότι δέχομαι να αναλαβω να σε ξεγεννησω αν μου δώσεις φακελάκι. Τυπικότατος θα ήταν αν εξηγούσε ότι στο δημόσιο νοσοκομείο αναλαμβάνει τους τοκετούς ο γιατρός της βαρδιας και στον δικό σου -αυθόρμητο -τοκετό μπορεί να έχω βαρδια μπορεί και όχι. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Λοιπόν, νομίζω απλά είχατε κάποια παρεξήγηση για τα δημόσια νοσοκομεία, και το λέω έχοντας γεννήσει 3 παιδιά στο δημόσιο. Υποθέτοντας ότι μιλάμε για έναν τίμιο γιατρό, που δεν χρηματίζεται και είναι ευσυνείδητος, όπως είχα την τύχη να έχω εγώ:

 

1) Ο γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Αν το νοσοκομείο εφημερεύει όταν αρχίσει ο τοκετός, μπορεί συνήθως να σου εγγυηθεί ότι ο ίδιος ή συνεργάτης που εφημερεύει θα είναι εκεί. Όμως, το δημόσιο νοσοκομείο δεν εφημερεύει κάθε νύχτα, π..χ. τα δύο μεγάλα της Αθήνας εφημερεύουν εναλλάξ τα βράδια. Αν λοιπόν δε θες πρόκληση και περιμένεις τοκετό φυσιολογικό, από την αρχή ο τίμιος γιατρός οφείλει να διευκρινίσει ότι 50-50 θα γεννήσεις στο άλλο μαιευτήριο με το γιατρό της εφημερίας. Ο γιατρός σου θα σε παρακολουθεί, αλλά χωρίς πρόκληση (ή καισαρική προγραμματισμένη) δεν εγγυάται ότι θα είναι  η γέννα καν στο νοσοκομείο που εργάζεται. Εκ του τρόπου λειτουργίας του Δημοσίου. 

 

2) Πράγματι, όποιος νιώθει ότι προσβάλλεται σε χώρο με αλλοδαπούς και αλλόθρησκους, δεν έχει θέση σε δημόσιο νοσοκομείο, σχολείο, λεωφορείο κλπ. Λεφτά να υπάρχουν, και μπορεί να απομονώσει την ανωτερότητά του όσο επιθυμεί.

 

3) Ο γιατρός σου στο Δημόσιο δε χρειάζεται να σου εξασφαλίσει τίποτα. Το ταμείο σου καλύπτει κάποια θέση, αν θες κάτι καλύτερο, πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο, που είναι αστείο, όπως διαπιστώσατε. Απόλυτα νόμιμη και προβλεπόμενη διαδικασία. Υπάρχει η περίπτωση να μη βρεις  μονόκλινο ό,τι ώρα θες και να πας σε δίκλινο, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι χειρότερο. 

 

Πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι δεν ήταν η πρόθεσή σας αυτή όταν γράφατε, το ότι μία ανασφάλιστη κοπέλα γεννά στην Ελλάδα σε δίκλινο με 35 ευρώ τη νύχτα και φυσιολογικό τοκετό, αλλά έχει και παράπονο που ο γιατρός δεν την έβλεπε όποτε ήθελε εκείνη ή ότι ενοχλούσαν οι ετοιμόγεννες τσιγγάνες, ε, πραγματικά είναι κάπως...

Αν δεν κάνω λάθος και το Έλενα και το Αλεξάνδρα εφημερευουν καθημερινα (μαιευτικη κλινική). Οπότε δε νομίζω ότι τίθεται θέμα να χρειαστεί να πας στο άλλο μαιευτήριο αλλά οποτε και να ξεκινήσει ο τοκετός πας σε αυτό που έχεις επιλέξει και παρακολουθεισαι. Επίσης, δεν μου δόθηκε η αίσθηση ότι οι pitsides2009 ενοχληθηκαν από τους τσιγγανους κλπ απλώς επισήμαναν την δυσκολη κατάσταση στα εξωτερικά ιατρεία και μάλιστα επισημαναν ότι εκεί λαμβάνεις ισοτιμες ιατρικές υπηρεσίες σε σύγκριση με τον δικό σου γιατρό παρα το γεγονός ότι η αναμονή είναι μεγάλη και περιμένεις στην ουρά με ανθρώπους διαφορετικούς που δεν έχεις συνηθίσει να έρχεσαι σε επαφή. Τέλος, το γεγονός ότι υπάρχει μια προβλεπομενη διαδικασία για την αναβάθμιση δωματίου δεν σημαίνει ότι αυτή δεν παρακαμπτεται από γιατρούς και μαιες. Έχω και εγώ σχετική προσωπική εμπειρία και πραγματι βάσει αυτης της εμπειρίας δυστυχώς η νόμιμη και προβλεπομενη διαδικασία δεν είναι και αδιαβλητη απαραίτητα αλλά συχνά παίρνουν τα καλά δωμάτια αυτοί που έχουν το "μέσον", άρα νομίζω είναι και αυτή μια επίκαιρη επισήμανση από τους pitsides2009.

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2019 at 2:49 ΠΜ, Summer love είπε:

Κάπως έτσι το φανταζόμουν κι εγώ . Ούτε μπορείς να τον επιλέξεις και να τον πληρώσεις αν τον φέρεις εσπευσμένα ; σωστά ; 

σε κάθε περίπτωση η λογική φέρνω κάποιον και απαιτώ ότι ώρα μου κατέβει να είναι εκεί και χωρίς χρήματα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου , ακούγεται δικαιωματικο. 

Επίσης επειδή τα διαβάζω σε τεύχη , προφανώς αν όπως γράφετε σκάσετε κάποια χρήματα και δεν είχατε τις απαντήσεις που περίμενατε είναι σαφές ότι είχατε λάθος προσδοκίες από τα nipt ! Ο αφορισμός μιας νέας εξέτασης με τους περιορισμούς της είναι λάθος . Θα έπρεπε εκ των προτέρων να γνωρίζετε τα πλεονεκτήματα , τα μειονεκτήματα , τις δυνατότητες και τους περιορισμούς κάθε εξέτασης. Αθτο ισχύει για όλες τις εξετάσεις και όχι μόνο τη συγκεκριμένη . Αν εξαρχής έπρεπε η θέλατε να εξετάσετε το έμβρυο ως προς πολλά σύνδρομα , ελλείψεις , διπλασιασμόυς κτλ τότε επρπεε να επιλέξετε αμνιο και μαλιςτα Με μοριακό καρυοτυπο είναι προφανές . 

Αν θέλατε να επιβαιωσετε το καλώς εχειν της αυχενικης τότε έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε αυτό . Η ίδια εξέταση δεν είναι κατάλληλη για κάθε άτομο και θα η επιλογή τελικά θα πρέπει να είναι εξατομικευμένη . 

Η εξεταση nipt,επειδη κι εγω την εχω κανει,χαρακτηριζεται ως προγνωστικη και οχι διαγνωστική γιατί θεωρητικα σου δινει απαντήσεις για κάποια σύνδρομα στο 99,9% και οχι στο 100% όπως η αμνιο.Τα τελευταια χρονια που πλεον περασε το πειραματικο σταδιο,ειναι μια πολυ σημαντικη εξεταση και σε λιγα χρονια θα γινει απαραιτητη.Η αυχενικη σου δινει ποσοστα,αν ηταν 100% σιγουρο πως δειχnei τα συνδρομα τοτε νομιζω δεν θα γεννιοταν κανενα παιδακι με συνδρομο down.Λες οτι δεν δειχνει τιποτα παραπανω απο το down,κανεις λαθος,το βασικο πακετο σ δειχνει και τρισωμιες 18 κ 13 που ειναι πολυ βαριες παθησεις,αλλωστε δεν υποσχεται κατι παραπανω,αυτα λεει οτι δειχνει κ αυτα δειχνει.Μαλλον δεν σας ενημερωσαν σωστα πριν την κανετε

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Vespa33 είπε:

Η εξεταση nipt,επειδη κι εγω την εχω κανει,χαρακτηριζεται ως προγνωστικη και οχι διαγνωστική γιατί θεωρητικα σου δινει απαντήσεις για κάποια σύνδρομα στο 99,9% και οχι στο 100% όπως η αμνιο.Τα τελευταια χρονια που πλεον περασε το πειραματικο σταδιο,ειναι μια πολυ σημαντικη εξεταση και σε λιγα χρονια θα γινει απαραιτητη.Η αυχενικη σου δινει ποσοστα,αν ηταν 100% σιγουρο πως δειχnei τα συνδρομα τοτε νομιζω δεν θα γεννιοταν κανενα παιδακι με συνδρομο down.Λες οτι δεν δειχνει τιποτα παραπανω απο το down,κανεις λαθος,το βασικο πακετο σ δειχνει και τρισωμιες 18 κ 13 που ειναι πολυ βαριες παθησεις,αλλωστε δεν υποσχεται κατι παραπανω,αυτα λεει οτι δειχνει κ αυτα δειχνει.Μαλλον δεν σας ενημερωσαν σωστα πριν την κανετε

Συμφωνώ ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
On 8/18/2019 at 12:45 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Λοιπόν, νομίζω απλά είχατε κάποια παρεξήγηση για τα δημόσια νοσοκομεία, και το λέω έχοντας γεννήσει 3 παιδιά στο δημόσιο. Υποθέτοντας ότι μιλάμε για έναν τίμιο γιατρό, που δεν χρηματίζεται και είναι ευσυνείδητος, όπως είχα την τύχη να έχω εγώ:

 

1) Ο γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα είναι σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Αν το νοσοκομείο εφημερεύει όταν αρχίσει ο τοκετός, μπορεί συνήθως να σου εγγυηθεί ότι ο ίδιος ή συνεργάτης που εφημερεύει θα είναι εκεί. Όμως, το δημόσιο νοσοκομείο δεν εφημερεύει κάθε νύχτα, π..χ. τα δύο μεγάλα της Αθήνας εφημερεύουν εναλλάξ τα βράδια. Αν λοιπόν δε θες πρόκληση και περιμένεις τοκετό φυσιολογικό, από την αρχή ο τίμιος γιατρός οφείλει να διευκρινίσει ότι 50-50 θα γεννήσεις στο άλλο μαιευτήριο με το γιατρό της εφημερίας. Ο γιατρός σου θα σε παρακολουθεί, αλλά χωρίς πρόκληση (ή καισαρική προγραμματισμένη) δεν εγγυάται ότι θα είναι  η γέννα καν στο νοσοκομείο που εργάζεται. Εκ του τρόπου λειτουργίας του Δημοσίου. 

 

2) Πράγματι, όποιος νιώθει ότι προσβάλλεται σε χώρο με αλλοδαπούς και αλλόθρησκους, δεν έχει θέση σε δημόσιο νοσοκομείο, σχολείο, λεωφορείο κλπ. Λεφτά να υπάρχουν, και μπορεί να απομονώσει την ανωτερότητά του όσο επιθυμεί.

 

3) Ο γιατρός σου στο Δημόσιο δε χρειάζεται να σου εξασφαλίσει τίποτα. Το ταμείο σου καλύπτει κάποια θέση, αν θες κάτι καλύτερο, πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο, που είναι αστείο, όπως διαπιστώσατε. Απόλυτα νόμιμη και προβλεπόμενη διαδικασία. Υπάρχει η περίπτωση να μη βρεις  μονόκλινο ό,τι ώρα θες και να πας σε δίκλινο, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι χειρότερο. 

 

Πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι δεν ήταν η πρόθεσή σας αυτή όταν γράφατε, το ότι μία ανασφάλιστη κοπέλα γεννά στην Ελλάδα σε δίκλινο με 35 ευρώ τη νύχτα και φυσιολογικό τοκετό, αλλά έχει και παράπονο που ο γιατρός δεν την έβλεπε όποτε ήθελε εκείνη ή ότι ενοχλούσαν οι ετοιμόγεννες τσιγγάνες, ε, πραγματικά είναι κάπως...

Εσείς γεννήσατε με δικό σας γιατρό ή εφημερία;

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Vouts είπε:

Εσείς γεννήσατε με δικό σας γιατρό ή εφημερία;

 

 

Την πρώτη φορά σε εφημερεία, την δεύτερη προγραμματισμένα, την τρίτη έτυχε και ήταν ήδη ο γιατρός που με παρακολουθούσε εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 4:36 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Την πρώτη φορά σε εφημερεία, την δεύτερη προγραμματισμένα, την τρίτη έτυχε και ήταν ήδη ο γιατρός που με παρακολουθούσε εκεί. 

Πώς ήταν οι εμπειρίες σας; Ειδικά στην εφημερία.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 9:16 ΜΜ, Vouts είπε:

Πώς ήταν οι εμπειρίες σας; Ειδικά στην εφημερία.

 

Με παρακολουθούσε ήδη ομάδα από το νοσοκομείο, οπότε αν και δεν ήταν τη στιγμή που πήγα γνωστός μου γιατρός, δεν έχω παράπονο. Εννοείται ότι στα επείγοντα δεν είναι ο ωραιότερος χώρος και γίνεται χαμός, αλλά ούτε περίμενα, ούτε ταλαιπωρήθηκα και ειδοποιήθηκε σύντομα συνεργάτης του γιατρού που γνώριζα να αναλάβει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας!

 

Βρίσκομαι στην 32η εβδομαδα της κύησης (2η εγκυμοσύνη) και ψάχνω εναγωνίως γυναικολόγο σε δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα.

 

Είμαι κάτοικος εξωτερικού, αλλά αποφάσισα να γεννήσω στην Ελλάδα τελικά καθώς οι εργασιακές συνθήκες μας άλλαξαν δραματικά εξαιτίας του κορωναιού και θα πρέπει να επιστρέψουμε...

 

Έχω μιλήσει ήδη με τον κύριο Σύνδο ο οποίος ήταν εξαιρετικός στην επικοινωνία μας, αλλά δυστυχώς θα λείπει την ημερομηνία που έχω ως ΠΗΤ (14/08).

 

Μου έχουν επίσης προτείνει τον κύριο Παπαδή στο Έλενα, καθώς και τους κυρίους Δασκαλάκη, Κουτρουμάνη και Χαιδόπουλο στο Αλεξάνδρα, αλλά δυστυχώς δεν έχω προσωπικά στοιχεία επικοινωνίας με κανέναν, οπότε εάν κάποια μπορεί να μου τα στείλει ή μπορεί να μοιραστεί την εμπειρία της με κάποιον από τους προαναφερθέντες, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Να σημειώσω απλώς ότι ψάχνω απεγνωσμένα κάποιον που να είναι πραγματικά υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, καθώς γέννησα φυσιολογικά στην πρώτη μου γέννα, μετά απο 23 ώρες οδυνών και δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να με βάλουν στο χειρουργείο άνευ λόγου και αιτίας όπως συμβαίνει σε πάρα πολλές περιπτώσεις, επειδή απλώς βαριούνται να αφήσουν τον τοκετό να εξελιχθεί.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι να είστε καλά εσείς και οι οικογένειές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ακουστεί αστείο αλλά ο πιο σίγουρος τρόπος να γεννήσεις φυσιολογικά είναι να πας στην εφημερία. Ειδικά ο Δασκαλάκης που ανέφερες κάνει μόνο καισαρικές. Εμείς γεννήσαμε μετά από 14 ώρες αφού έσπασαν τα νερά. Είχε προλάβει να ξεπετάξει δύο. 

 

Εννοείται ότι αν καταφέρεις να βρεις γιατρό και είναι υπερ του φυσιολογικού, τότε ΟΚ πάω πάσο αλλά εμείς δε βρήκαμε. Είχαμε σχεδόν ίδια ΠΗΤ (12/08) και ψάχναμε όλο το Φλεβάρη και Μάρτη και στα 2 δημόσια νοσοκομεία να "βρούμε γιατρό" αλλά φευ..

 

Αποφασίσαμε να το "ρισκάρουμε" (με βάση αυτά που πιστεύει η πλειοψηφία) και να πάμε στην εφημερία, τους τελευταίους 3 μήνες πηγαίναμε στα εξωτερικά και τελικά όλα πήγαν καλά. Δεν μας ξεγέννησε καν γιατρός, οι μαίες έκαναν όλη τη δουλειά (αν και φυσικά υπήρχε γυναικολόγος στην εφημερία μέσα στην αίθουσα τοκετών).

 

Είδαμε και εμείς (όσο μας "παρακολουθούσε" ένα τζιμάνι μέχρι τον 6ο) αλλά και ακούσαμε από γνωστούς (και στο Αλεξάνδρας που μπαινοβγαίναμε) ότι ο δικός σου γιατρός ακριβώς επειδή παίζουν συνεργασίες, μίζες κλπ θα σε στείλει για ένα κάρο εξετάσεις (ειδικά αν καταλάβει ότι κάποιος είναι χάπατο, είναι το πρώτο τους παιδί κλπ), θα σου ζητήσει την γνωστή ταρίφα στο τέλος και το πιο πιθανό είναι ότι θα στο πάρει με καισαρική γιατί πλέον είναι εμπόριο. Εμάς το τζιμάνι που πηγαίναμε στο Αλεξάνδρας στα απογευματινά, είχε ήδη βρει δικαιολογία από τον 6ο μήνα για καισαρική και μόλις κατάλαβε ότι δεν πολυψηνόμαστε να τους δώσουμε ένα 1000ικο για να καταλήξουμε να κάνουμε καισαρική, άρχισε να μη σηκώνει τηλέφωνα κλπ.. 

 

Μπορεί να ήμασταν τυχεροί, μπορεί έτσι να γίνεται πάντα, αλλά εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι τελικά. Στα εξωτερικά ακολουθούν κανονικά το πρωτόκολλο σε ότι έχει να κάνει με τις εξετάσεις κλπ. Τους μεγάλους υπέρηχους (αυχενική, β επιπέδου και doppler) τα κάναμε έξω πιο πολύ για επιβεβαίωση αν και είχαμε κλείσει ένα doppler στο Αλεξάνδρας και δεν μας έκαναν κάτι λιγότερο. Απλά όταν δίνεις το 100αρι και πηγαίνεις στο Κολωνάκι, νιώθεις αλλιώς.. αχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...