Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειμαι εγκυος?


phoebe_!

Recommended Posts

Γεια σας,θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα αρκετα σοβαρο θεμα. Ειμαι 23 ετων και δεν ειμαι παντρεμενη εχω ομως σοβαρη σχεση εδω και 3,5 χρονια. Ειχαμε ενα ατυχημα πριν 3 με 4 εβδομαδες περιπου και τωρα εχω καθυστερηση γενικα ο κυκλος μου ηταν τον τελευταιο χρονο ακριβως 30 με 31 μερες. Εχω 4 μερες καθυστερηση ομως, το στηθος μου ειναι πρησμενο και απο τοτε που αρχισε η καθυστερηση εχω πονους περιοδου που και που. Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι εχω και δεκατα! Την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα θερμομετρο κ ειχα 37.1 αλλα θεωρησα οτι ειμαι αρρωστη χθες διαβασα οτι τα δεκατα ειναι συμπτωμα και εβαλα αμεσως θερμομετρο. Απο χθες το μεσημερι μεχρι και τώρα εχω συνεχεια δεκατα θα χα και πιο πριν απλα δεν το ξερα για να ελεγχω θερμοκρασια. Τεστ περιμενω να κανω τη Δευτερα για να λειπουν οι δικοι μου απ το σπιτι. Δεν ξερω τι θα κανω αν βγει θετικο αν και το αγορι μου θελει να το κρατησουμε απλα στους γονεις πως το λενε!!! :oops: μπορω να ελπιζω οτι δεν ειμαι εγκυος;; Σκεφτομαι οτι οι πονοι στην κοιλια αρχισαν με την καθυστερηση αν ημουν εγκυος δεν θα χα πιο πριν;; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεις απλ ανα παρεις το τεστκαι να το κανεις σε καποια φιλη σου η στο αγορι σου...εισαι μικρουλα, εδω εμενα που ηρθε το δευτερο απανωτα σκεφτομουν...πως το λενε στους γονεις...αχαχχαα τι μου θυμισες...ειναι δεκτικοι οι γονεις σου,αν ειναι σοβαρη σχεση και εισαι εγκυος εννοειται κατατη γνωμημου θα το πεις και θατο κρατησετε γαιτι θα ειναι το πρωτο σας και ποτε δνε ξες τι σου επιφυλασσει η μοιρα...καποτε θα γινοταν ηρθε λιγο πιο νωρις...αλλα δ εμε βοηθας με το 3-4 βδομαδες πριν ,λοιπον μην προδικαζουε τ απραγματα, αν ηταν 3 εβδομαδες πριν και εχει ς4 μερες καθυστερηση τοτε ναι ισως ειχεσ ωορρηξια...αν ηταν 4 εβδομαδες προιν θα ητνα με το που σου τελειωσε η περιοδος...θεωρητικα παντα μη γονιμες μερες...αν ηταν η πρωτη σου ελευθερη επαφη ο κυκλος λιγο τρελαινεται και ισως γι αυτο η καθυστερηση...κανε το τεστ και τα λεμε οκ?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Μπορέις να γλιτώσεις απο την αγωνία και το ανχος σου πάρα πολύ απλά με ένα τεστάκι απο το φαρμακείο....

Σε περίπτωση που όντως είσαι έγκυος καλό θα έιναι να σκεφτεσαι εάν έσυ είσαι έτοιμη να γίνεις μανούλα και όχι το τί θα πούν οι γονείς σου....

Σε περίπτωση που δέν είσαι έγκυος και δεν το θέλεις να συμβεί και σχετίκά γρήγορα, θα είναι προτιμότερο να είστε πιο προσεκτικοί στο μέλλον γιατί μια έκτρωση είναι απο τις πιο τραυματικές εμπειρίες που μπορεί να έχει μια γυναικα...

Σου έυχομαι καλή τύχη και πραγματικά να συμβεί αυτό που θέλεις πιο πολυ!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα!

Αν ο κύκλος σου είναι σχετικά σταθερός, τότε οι 4 μέρες καθυστέρησης πιθανότατα αρκούν για ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα σε τεστ φαρμακείου.

Τη θερμοκρασία ελπίζω να τη μετράς με θερμόμετρο κάτω από τη γλώσσα και με το που ανοίγεις τα μάτια σου το πρωί (όσο είσαι ακόμα στο κρεβάτι, μόνο έτσι μπορεί να είναι αξιόπιστη!)

Τα συμπτώματά σου μπορεί και είναι μπορεί και να μην είναι ενδείξεις, είναι τόση η περιπτωσιολογία που δεν είναι να βασιστείς...

Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ΜΗΝ εισαι έγκυος, οπότε μπορείς ακόμα να το ελπίζεις, όπως λες!

Κάνε ένα βήμα τη φορά και προσπάθησε να μην πολυαγχώνεσαι ("τι θα γίνει αν είμαι") γιατί αυτό μπορεί να σου παρατείνει την καθυστέρηση, αν τελικά δεν είσαι έγκυος.

Ελπίζω όλα να βγούν όπως τα θες!

[πάντως είναι ωραίο που αισθάνεσαι ακόμα...έφηβη...!;)]

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασια τη μετραω απ τη μασχαλη παντα και δεν βαζω μονο τα πρωι αλλα εχω αγχωθει και βαζω ολη τη μερα και ενω δεν αισθανομαι αρρωστη εχω συνεχεια δεκατα. Το τεστ αν δεν αδιαθετησω σημερα θα τ κανω αυριο μν γινει καμια στραβη και το δουν. Το αγορι μου θελει να το κρατησουμε κι εγω το θελω να πω την αληθεια αφου λεγαμε στους επομενους μηνες ν αρραβωνιαστουμε. Βεβαια ο πατερας μου ειναι πολυυυ παλαιων αρχων και θα χουμε προβλημα...παντως το οτι ποναει η κοιλια μου δεν σημαινει οτι θα ερθει περιοδος;; Σκεφτομαιοτι αν ημουν δεν θα πονουσα καιπιο πριν;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη θερμοκρασια τη μετραω απ τη μασχαλη παντα και δεν βαζω μονο τα πρωι αλλα εχω αγχωθει και βαζω ολη τη μερα και ενω δεν αισθανομαι αρρωστη εχω συνεχεια δεκατα. Το τεστ αν δεν αδιαθετησω σημερα θα τ κανω αυριο μν γινει καμια στραβη και το δουν. Το αγορι μου θελει να το κρατησουμε κι εγω το θελω να πω την αληθεια αφου λεγαμε στους επομενους μηνες ν αρραβωνιαστουμε. Βεβαια ο πατερας μου ειναι πολυυυ παλαιων αρχων και θα χουμε προβλημα...παντως το οτι ποναει η κοιλια μου δεν σημαινει οτι θα ερθει περιοδος;; Σκεφτομαιοτι αν ημουν δεν θα πονουσα καιπιο πριν;;;

 

Καλημερα κοπελα μου!

Ευχομαι και γω με τη σειρα μου να πραγματοποιηθει αυτο που επιθυμειτε!

Αυτο που θελω εγω να σου πω ειναι,πως απο τι στιγμη που εχεις μια τοσο σοβαρη σχεση αφου εχετε κατα νου να πορευτειτε μαζι στη ζωη,να μη φοβασαι την περιπτωση της εγκυμοσυνης.

Ο πατερας σου μπορει να ειναι παλαιων αρχων,αλλα ειναι γονιος.Θα δεις πως θα χαρει περισσοτερο απ'οτι θα περιμενες.

Εγω πριν την καθυστερηση δεν ειχα συμπτωματα περιοδου!Μετα απο 5 μερες καθυστερησης ξεκινησαν και οι ενοχλησεις,οπως ακριβως τα συμπτωματα περιοδου!

Βεβαια εγω δεν περιμενα μεχρι να εχω καθυστερηση,ειχα κανει το τεστ την πρωτη μερα που περιμενα περιοδο,ημουν τοσο σιγουρη για την εγκυμοσυνη μου!!Και φυσικα ειχε δειξει καθαρα!:)

Ολα να πανε καλα κοπελα μου!

Περιμενουμε νεα σου!Και μην αγχωνεσαι!Οτι γινετε Ο Θεος ξερει γιατι το στελνει.:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω στις ργκυμοσυνε ςμου ειχα συμπτωματα 12 μ ερες πριν μου ερθει περιοδος!τσιμπηματα στο στηθος,πονο στις ωοθηκες, , στη δευτερη εγκυμοσυνη τη μερ απου ηταν να μου ερθει ειχα πονους περιοδου και στη μεση αλλα δεν ηρθε και μετα σταματσησαν και αυτα.

αν ο μπαμπας σου ειναι παλαιων αρχων,και εισια εγκυος κανε πρωτα το γαμο-μην αρραβωνιαστεις τζαμαπ εξοδα και χαζομαρες, αν θες για πιο γρηγορα κανε πολιτικο, στ ο πατκιουτ, ανακοινωσε την εγκυμοσυνη σου και μετα οποτε θες κανε και θρησκευτικο!οκ?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτά της περιόδου τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης... πονάκια χαμηλά στη κοιλιά, λίγος πόνος στη μέση και πρίξιμο στο στήθος..

Ακριβώς δηλαδη οτι είχα και πριν την περίοδο.. Το μόνο που με έπεισε σχετικά για την εγκυμοσύνη μου ηταν οι ελαφριές ζαλάδες που άρχισαν ξαφνικά!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση και τις συμβουλες αυριο θα κανω το πρωιτο τεστ εχω ακουσει οτι πρεπει με τα πρωτα ουρα αλλα ειναι δυσκολο αυτο λεω να το κανω καμια δυο ωρες αργοτερα γτ ειναι ολοι στο σπιτι εκεινη την ωρα. Παντως ακομα ποναω που και που αλλα η περιοδος αφαντη. Σκεφτομαι και το οικονομικο κιολας γτ ειμαι ανεργη και θα ναι δυσκολα και το αγορι μου σε λιγο μετακομιζει επαρχια ειχαμε σκοπο να παω να τον βρω σε λιγους μηνες αλλα ετσι κ ερχεται μωρο θα μπλεξουμε...δεν σταματαω να ελπιζω βεβαια για την περιοδο...περιμενω να κανω το τεστ και σκεφτομαι τοτε...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση και τις συμβουλες αυριο θα κανω το πρωιτο τεστ εχω ακουσει οτι πρεπει με τα πρωτα ουρα αλλα ειναι δυσκολο αυτο λεω να το κανω καμια δυο ωρες αργοτερα γτ ειναι ολοι στο σπιτι εκεινη την ωρα. Παντως ακομα ποναω που και που αλλα η περιοδος αφαντη. Σκεφτομαι και το οικονομικο κιολας γτ ειμαι ανεργη και θα ναι δυσκολα και το αγορι μου σε λιγο μετακομιζει επαρχια ειχαμε σκοπο να παω να τον βρω σε λιγους μηνες αλλα ετσι κ ερχεται μωρο θα μπλεξουμε...δεν σταματαω να ελπιζω βεβαια για την περιοδο...περιμενω να κανω το τεστ και σκεφτομαι τοτε...:?

 

Καλημερα κοπελα μου!Τι εγινε τελικα?Εκανες τεστ?

Ματια μου,μην βασανιζεις το μυαλο σου με τοσες αρνητικες σκεψεις.Στη ζωη πρεπει να ειμαστε δυνατοι,να αντιμετωπιζουμε τα παντα.Συμφωνω πως οι δυνατες αλλαγες μας κανουν και χανουμε την ισορροπια μας αλλα πρεπει να παιρνουμε βαθια ανασα και να συνεχιζουμε.Αν Ο Θεουλης σου χαρισει αυτη την ευλογια εχει προνοησει και για ολα τα υπολοιπα,αρκει εσεις να ειστε καλα για να τα δειτε.:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τωρα δεν νιωθω καθολου δυνατη εκανα το πρωι ενα βγηκε θετικο εκανα και ενα ψηφιακο και βγηκε εγκυος 3+ εκτρωση δεν θελω να κανω αλλα δεν ξερω τι μ γινεται τωρα. Φοβαμαι παραπολυ παντα ηθελα μωρακι αλλα ηρθε πολυ νωρις δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα και ο πατερας μου δεν θα τ δεχτει πιο πολυ απ ολα εκεινον φοβαμαι ειναι πολυ παλαιων αρχων

Link to comment
Share on other sites

oikonomika de ua xreiasteiw kati..περα απο εξοδα γιατρου και τοκετου. αν θηλασεις θα εχεις κμονο τα παμπερς, ρουχ αθα σου φερουν δωρο αρκετα!εγω λεω μια και ο μπαμαπς ειναιπαλαιων αρχων να κανετε ενα γρηγορο πολιτικο γαμο,ετσι θα κλεισουν τα στοματα και θα ειναι πιο ικανοποιημενος ηθικ αο μπαμπας σου. μετα ανακοξθνωνεις την εγκυμοσυνη και προχωρατε αν και οταν θελησετε σε θρησκευτικο. ουσα παντρεμενη δε θα εχει ν ασο προσαψει κατι ομπαμπας...οκ?μια πιθανη εκτρωση θα σε βαραινει σε ολη σου τη ζωη...μην το κανεις!κρατα το μικρουλι σου,ολα τωρα σου φαιονοανται βουνο αλλα που ξες μπορεςι και ο μπαμπα ςνα χαρει αφανταστα...θα το περιμεναν σε λιγα χρονια ηρθε λιγο νωριτερα...ολα καλα , μην ανακοινωσει ςκατι τωρα, σε 2 εβδομαδες θ απας στο γιατρο,θα δεις σακο, στην ογδοη εβδομαδα θα ακουσεις καρδουλα, εκει θα δειξει οτι ολα πανε καλα,τοτε μπορεις ν ατο ανακοινωσεις αν θες...σ εοια οεριοχη εισαι?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τωρα δεν νιωθω καθολου δυνατη εκανα το πρωι ενα βγηκε θετικο εκανα και ενα ψηφιακο και βγηκε εγκυος 3+ εκτρωση δεν θελω να κανω αλλα δεν ξερω τι μ γινεται τωρα. Φοβαμαι παραπολυ παντα ηθελα μωρακι αλλα ηρθε πολυ νωρις δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα και ο πατερας μου δεν θα τ δεχτει πιο πολυ απ ολα εκεινον φοβαμαι ειναι πολυ παλαιων αρχων

 

Κοπέλα μου εγώ θα σου πω συγχαρητήρια,αφού καταλαβαίνω πως και εσύ και ο σύντροφός σου το θέλετε αυτό το μωράκι.Ήρθε λίγο νωρίτερα απ'ότι περιμένατε,αλλά δεν πειράζει.Συζήτα με τον σύντροφό σου και θα την βρείτε τη λύση.Να είσαι σίγουρη,πως ο μπαμπάς σου όσο παλαιών αρχών και να είναι στο τέλος θα χαρεί με το εγγονάκι του.Αφού μάλιστα έτσι κι αλλιώς σκοπεύατε να κάνετε αρραβώνα σημαίνει πως γνωρίζει ότι έχεις μια σοβαρή σχέση και πως κάπου εκεί θα κατέληγαν τα πράγματα.Απλά ήρθε λίγο νωρίτερα.Τώρα είσαι σοκαρισμένη,γιατί δεν το περίμενες,αλλά όταν ηρεμήσεις λίγο,θα δεις πως για όλα υπάρχουν λύσεις.Στο τέλος τέλος αν το ρίξεις ενώ δεν το θες εσύ θα ζείς με αυτές τις τύψεις και όχι ο μπαμπάς σου.Γι'αυτό σου λέω,χαλάρωσε,σκέψου τι θέλετε εσύ και ο σύντροφός σου και με έναν πολιτικό γάμο θα ηρεμήσει και ο μπαμπάς σου και θα το δεχτεί.

Σου έυχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Συζητησαμε με το συντροφο μου και πιο πολυ σκεφτηκαμε την εκτρωση:cry: το θεμα ειναι οτι ειμαστε ανεργοι και εκεινος φευγει σε δυο τρεις βδομαδες με τους γονεις του για τ νησι τους και ειχαμε κανονησει λιγο καιρο μετα να παω κ εγω. Αλλα και πολιτικο να κανουμε που θα μενουμε;; Την Πεμπτη θα παω στ γιατρο να δω ποσο εβδομαδων ειμαι αν και στις οδηγιες εγραφε οτι το 3+ ειναι γυρω στις 5 εβδομαδες. Ποσο μεγαλο ειναι το μωρο δηλαδη τωρα;; Εγω Μοσχατο μενω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Phoebe μου, καταλαβαίνω ότι πρέπει να σας είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και η τελική απόφαση. Να κάνετε ό,τι καλύτερο για σας, μην ακούσετε πολύ τους γύρω-γύρω, γιατί έξω απ' το χορό ξέρεις τι γίνεται...Να μετρήσετε τις δυνάμεις σας σαν ζευγάρι και να μείνετε αγαπημένοι, ο,τι κι αν αποφασίσετε. Δεν τα λέω για να σου κάνω τη γρια που φιλοσοφεί για τη ζωή (!), απλά νομίζω ότι το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να αποφασίσετε απο κοινού με μια καρδιά γιατί, στην τελική, ο ένας έχετε (και θα έχετε) στήριγμα τον άλλο... Σας εύχομαι πραγματικά το καλύτερο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη σκουντουφλα...οτι εξω απο το χορο ..ολα καλα. αλλα θ ασου ελεγα να ξανασκεφτεις την εκτρωση αφου οπως δειχνουν τα πραγματαθα θελησετε να κανετε οικογενεια...νομιζω οτι πιο πολυ φοβασαι τονμαπμπαπαρατο οικονομικο...μπορει μεχρι να γεννηθει το μωρακι να εχουν φτιαξει οικονομικα τ απραγματα...απλα ξανασκεψου το και μονο αν εισαι ηρεμη αποφασισε και πραξε!απο καρδιας ευχομαι καλο κουραγιο και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε οκ ?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις ν ατς μιλησεισ ναι.καντο ειναι οτι καλυτερο ///αντε κοριτσακιμουψυχραιμια ναι?

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συγχαρητηρια θα σου πω παντως...ενα μωρκι μονο καλο μπορει να φερει...εστω κι αν ηρθε ξαφνικ...τα καλυτερα εξαλλου ειναι αυτα που ερχονται στα ξαφνικα.Ειναι κριμα να κανεις εκτρωση επειδη φοβασια το πως θα αντιδρασουν οι δικοι σου.Μιλα με τη μαμα σου και ευχομαι πραγματικα να σε στηριξει σε ολο αυτο.Τωρα θα τους ερθει ξαφνικο...9 μηνες μετα ομως οταν θα δουν αυτα τα χερακια και τα πατουσακια πιστεψε με θα τρελλαθουν απο τη χαρα τους.

Ξερεις υπαρχουν τοσα προβληματα στον κοσμο...αρρωστιες...ταλαιπωρια.Ενα μωρακι ειναι ομως ευτυχια...αυτο να σκεφτεσαι...δεν ειναι προβλημα...ειναι η απολυτη ευτυχια.Το παν ειναι να εισαστε αγαπημενοι με τον ανθρωο σου και να εισαστε μαζι σε αυτο...χερι χερι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι προσπαθω...ελπιζω να το παρει ψυχραιμα κι εγω καλα καλα δεν το χω συνειδητοποιησει νιωθω λες και βλεπω ονειρο..

 

Κοριτσάκι μου καλά θα κάνεις και θα το πεις στη μαμά σου.Να ξέρεις πως η μαμά σου σε αγαπάει πάρα πολύ και θέλει το καλό σου.Σίγουρα θα της έρθει ξαφνικά,όπως και σε σένα άλλωστε.Βέβαια η τελική απόφαση είναι σε σένα και στον σύντροφό σου.Απλά έχω την αίσθηση,ότι αυτό το μωράκι το θέλετε,αλλά διάφορες δυσκολίες-οικογενειακές και οικονομικές-σας βάζουν σε σκέψη. Γι'αυτό ξανασκεφτείτε το πριν πάρετε μια απόφαση για την οποία ίσως αργότερα μετανιώσετε.Φυσικά όλοι εμείς είμαστε έξω από το χορό και εσείς ξέρετε καλύτερα.Να είσαι ψύχραιμη και σου εύχομαι να πάρετε την καλύτερη δυνατή απόφαση για εσάς και το μωρό,όποια κι αν είναι αυτή.Θα περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι προσπαθω...ελπιζω να το παρει ψυχραιμα κι εγω καλα καλα δεν το χω συνειδητοποιησει νιωθω λες και βλεπω ονειρο..

 

Κοριτσάκι μου, μόνο συγχαρητήρια μπορώ να σου πω!! Είμαστε και σε κοντινές ηλικίες.. Το πρώτο μας ήρθε κ εμάς κάπως ''ξαφνικά'' και μόνο για καλό μπήκε στη ζωή μας.. Κ τώρα βλέπεις 3 χρόνια μετά περιμένουμε το 2ο.. Με τις ευλογίες τω δικών μου, παρόλο που στο πρώτο στην αρχή είχαν πάθει σοκ.. Να μιλήσεις με την μαμά σου, να μιλήσετε και εσύ και φίλος σου, είναι πολύ σημαντικό να σε στηρίζει και να το δούνε αυτό και οι δικοί σου! Όταν δουνε το εγγόνι θα τα ξεχάσουν όλα!! Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά, και θα δεις σε λίγο καιρό πόσο ευτυχισμένη θα είσαι με την τροπή που πήραν τα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, είναι το πιο όμορφο πραγμα που μπορεί να συμβεί σε μια γυναίκα......αν και υπό αυτές τις συνθηκες είναι δυσκολο να το αντιληφθείς και σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Θα σου πω καθαρά την προσωπική μου άποψη,με τον άντρα μου είμαστε μαζί 10 χρόνια. Οταν ήμουν στην ηλικία σου προσέχαμε όσο δεν παίρνει για να μη βρεθούμε ξαφνικά να αντιμετωπίσουμε όσα τώρα σου έχουν έρθει βουνό! Οταν λοιπόν τα πράγματα μπήκαν σε μια σειρά :γάμος, σπίτι, κοινή ζωή κτλ αποφασίσαμε να βάλουμε μπρος για το μωράκι που από χρόνια θέλαμε αλλά δεν υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες.......και τώρα δεν έρχεται.....δεν ξέρω γιατί αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμη. Ολον αυτό τον καιρό που προσπαθούμε εύχομαι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να κάναμε μια απροσεξία......και να ερχόταν έτσι ξαφνικά......θα τον βρίσκαμε τον τρόπο.....πάντα υπάρχει κάποιος τρόπος. Αυτό βέβαια προυποθέτει ότι με το συντροφό σου πάνω από όλα είστε καλά και μοιράζεστε ίδια όνειρα για κοινή ζωή και οικογένεια! Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης προσωπικά, αλλά δεν κατακρίνω και κάποια που θα πάρει αυτή την απόφαση για δικούς της λόγους που άν είσαι απ' έξω δεν μπορείς καν να αντιληφθείς.

Αυτό που θέλω να σου πω λοιπόν είναι ότι έχεις να πάρεις μια δύσκολη απόφαση που αφορά τις ζωές σας και πρέπει να την πάρετε μαζί με το συντροφο σου χωρίς να σε νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι. Εχω κατάλάβει ότι θέλετε να κάνετε ένα μωράκι αλλά σας τρομάζουν οι καταστάσεις.....έχε όμως υπόψιν ότι για κάποιο λόγο γίνονται όλα και στη ζωή όσο σχεδιάζουμε τόσο μπορεί να έρθουν αλλιώς τα πράγματα!Οσο για τους γονείς, οι περισσότεροι θα τρόμαζαν με μια τέτοια κατάσταση, όμως μην αποφασίσεις χωρίς να τους μιλήσεις. Νομίζω ότι θα καταλάβουν και θα σε στηρίξουν.

 

Εύχομαι ότι και να αποφασίσεις να σας βγει το καλύτερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...