Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενοχλήσαμε που θηλάσαμε....


Recommended Posts

Εγώ δεν θηλάζω έξω.Καλώς ή κακώς, βοήθεια δεν υπάρχει ώστε να κρατήσει κάποιος το μωρό και να πάω να κάνω τις δουλειές μου και το παίρνω παντού μαζί μου πριν ακόμα σαραντήσει.Δεν θηλαζω γιατί ο μικρός δεν είναι πάντα ήρεμος και σιγά μην καθίσει να τον σκεπάσω με την πάνα.Μερικές φορές γίνεται μαχη για να κάτσει στο στηθος, πειναει αλλά είναι και κουτσομπόλης, θέλει όλα να τα βλέπει.Εχω θηλασει μπροστά σε πεθερό, μπαμπά κτλ χωρίς κανέναν ενδοιασμό.Ζηλευω αυτές που μπορούν να το κάνουν δημόσια, εξάλλου το θέαμα ήταν τόσο όμορφο που αυτό με έσπρωξε αργοτερα να θέλω τόσο επίμονα να θηλάσω και εγώ(πέραν του ότι κάνει καλό στο μωρό).Και στην σημερινή κοινωνία που ο καθένας βγαίνει όπως θέλει έξω, που τα σορτς έγιναν μικρά σαν τα εσωρουχα και φλατς φλατς τα κωλομέρια, που τα μαγιώ καλύπτουν μόνο τις ρώγες και την σχισμή του πωπου είναι λιγάκι αστείο να μιλάμε για το θέαμα μιας θηλαζουσας μητέρας.Είτε έχουμε ενδοιασμούς είτε όχι στο να θηλασουμε οι ίδιες δημόσια, το θέαμα παραμένει υπεροχο.

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ από τότε που έγινε 9 μηνών σταμάτησα να τη θηλάζω μπορστά σε κόσμο γιατί δε μπορεί να συγκεντρωθεί στο θηλασμό αλλά γυρνάει από δω κι από κει και όλο πρέπει να προσέχω μην αφήσει ξαφνικά τη θηλή. Επειδή όμως έτρωγε στερεές δεν είχα πρόβλημα. Όταν έβγαινε έξω της έπαιρνα ταπεράκι με φαγητό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ από τότε που έγινε 9 μηνών σταμάτησα να τη θηλάζω μπορστά σε κόσμο γιατί δε μπορεί να συγκεντρωθεί στο θηλασμό αλλά γυρνάει από δω κι από κει και όλο πρέπει να προσέχω μην αφήσει ξαφνικά τη θηλή. Επειδή όμως έτρωγε στερεές δεν είχα πρόβλημα. Όταν έβγαινε έξω της έπαιρνα ταπεράκι με φαγητό.

Κι εμενα γυρναει απο δω κι απο 'κει, αλλα τι να κανω, ειναι 7,5 μηνων κι ακομη θελει γαλα καθε 1,5 ωρα, δεν υπαρχει περιπτωση να θελω να παω για μια δουλεια και να μη χρειαστει να θηλασω εξω.Στερεες δεν τρωει κανονικα για να βασιστω σε αυτες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή κάποιος άλλος φορέας που να ορίζει το θηλασμό ως υποχρέωση της μητέρας. Η διατροφή του βρέφους με φόρμουλα μπορεί να μην έχει τα πλεονεκτήματα του θηλασμού αλλά είναι σε γενικές γραμμές ασφαλής και αποδεκτή πρακτική. Τέλοσπάντων, το θέμα έχει ξεφύγει και κρίμα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή κάποιος άλλος φορέας που να ορίζει το θηλασμό ως υποχρέωση της μητέρας. Η διατροφή του βρέφους με φόρμουλα μπορεί να μην έχει τα πλεονεκτήματα του θηλασμού αλλά είναι σε γενικές γραμμές ασφαλής και αποδεκτή πρακτική. Τέλοσπάντων, το θέμα έχει ξεφύγει και κρίμα.

 

υποχρέωση εννοώ οτι εφόσον δεν συντρέχουν λόγοι οτι οφείλει κάθε μητέρα να το κάνει..

π.χ. δεν θηλάζω γιατί έτσι μου γουστάρει/είναι δικαιωμά μου αλλά γιατί το θέλω/είναι υποχρεωσή μου φυσική (ας το πούμε έτσι)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπα τι έγινε βρε παιδιά; Γιατί τέτοιος χαμός πάλι;:shock::shock: Μάλλον πέρασε εντελώς απαρατήρητο το ερώτημά μου...συν το ότι έχω πει επανειλημμένα ότι καθόμασταν σε εξωτερικό χώρο κ ότι είναι τελείως ακίνδυνο(από άποψη καπνού κ ιώσεων). Πώς ξανά πέσαμε στον καπνό δεν το κατάλαβα...:lol: Μάλλον κάποιοι βλέπουν αυτό που θέλουν να δουν κ δεν διαβάζουν..

 

Κανένας δεν σοκάρεται ούτε καν το παίρνουν χαμπάρι τις περισσότερες φορές, κ αν σοκάρεται μια μικρή μειοψηφία κάποια στιγμή θα αλλάξει κ αυτό όπως άλλαξε το ότι παλιότερα σοκάρονταν από την έκθεση σε κοινή θέα της γυναικείας γάμπας. Σήμερα αυτό φαντάζει αστείο αλλά κάποτε έτσι ήταν. Είναι θέμα κοινωνικών αντιλήψεων κάθε εποχής. Στην προκειμένη περίπτωση αυτό που χρειάζεται να κατανοήσουμε εμείς οι γυναίκες είναι ότι θα λειτουργήσει προς όφελός μας μια αλλαγή νοοτροπίας σε όσους δεν έχουν ήδη αλλάξει. Και αντί να είμαστε όλες στο ίδιο στρατόπεδο καθόμαστε κ αντιδικούμε. Μια νέα μαμά έχει να αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες κ δεν χρειάζεται εξτρα ενοχοποίηση για το ότι βγήκε μια βόλτα ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ χώρο κ τάισε το παιδί της που πείνασε. Τονίζω το εξωτερικό για να μην αρχίσουμε πάλι περι καπνού...Ίσα ίσα όσο πιο εύκολο το κάνουμε τόσο πιο πολλές γυναίκες θα βοηθήσουμε να θηλάσουν. Γιατί το να κλείνεσαι μέσα ή το να πρέπει να αγχώνεσαι που θα κρυφτείς, όταν ήδη έχεις χίλια δύο άγχη, είναι κ αυτό ένα εμπόδιο που για κάποιες γυναίκες λειτουργεί αποτρεπτικά. Ιδίως όταν πρόκειται για θηλασμό που ξεπερνά τις λίγες μέρες ή μήνα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολη η διαφωνια εχει προκυψει απο τη σιγουρια καποιων οτι δημοσιος θηλασμος ισον αποκαλυψη γυμνου στηθους και παντα σε ενα γεματο χωρο τιγκα στον καπνο.

Δεν ξερω πως δημιουργηθηκε αυτη η βεβαιοτητα απο τη στιγμη που ολες μιλουσαμε για διακριτικο θηλασμο και εχοντας παντα σε προτεραιοτητα την υγεια και ανεση του παιδιου... Τελοσπαντων οντως το κουρασαμε το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Ολη η διαφωνια εχει προκυψει απο τη σιγουρια καποιων οτι δημοσιος θηλασμος ισον αποκαλυψη γυμνου στηθους και παντα σε ενα γεματο χωρο τιγκα στον καπνο.

Δεν ξερω πως δημιουργηθηκε αυτη η βεβαιοτητα απο τη στιγμη που ολες μιλουσαμε για διακριτικο θηλασμο και εχοντας παντα σε προτεραιοτητα την υγεια και ανεση του παιδιου... Τελοσπαντων οντως το κουρασαμε το θεμα..

 

Ναι υπάρχει μεγάλη παρανόηση ως προς αυτό. έχεις δίκιο το κουράσαμε. Πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον το ότι προκαλεί τόσο έντονες αντιδράσεις ο δημόσιος θηλασμός κ εδώ κ σε άλλα αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Δηλαδή για την έκθεση σε κοινή θέα στήθους ή άλλων μερών του σώματος των γυναικών δεν προκαλούνται τόσο αρνητικά σχόλια κ με τόσο πάθος. Αυτό κάτι δείχνει νομίζω. Κάτι διαφορετικό συμβαίνει με το συγκεκριμένο θέμα..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδί, αλλά έχω γνώμη :D :

 

Πριν πολλά χρόνια, έτυχε να είμαι μπροστά στο φυσικότερο πράγμα του κόσμου: μια μαμά στο τραίνο που έκλαψε το παιδάκι της και το θήλασε. Ήμουν νέα, δεν είχα σκεφτεί αυτά τα πράγματα, κι όμως το θεώρησα ωραίο. Θυμάμαι, δαγκωνόμουν "ας μην της πει κανείς τίποτα, ας μην της πει κανείς τίποτα..." γιατί θα έπρεπε να κάνω καυγά και δεν είχα όρεξη να χαλαστώ. (Σίγουρα θα έκανα καυγά, θα την υπερασπιζόμουν! )

Ευτυχώς, όποιος στράβωσε δεν το έδειξε, μάλιστα μια κυρία που καθόταν απέναντί της χαμογέλασε. :D

 

Δεν σας είπα ότι η μαμά ήταν τσιγγάνα.

 

Ναι, υπάρχει ρατσισμός ΚΑΙ σε αυτό το θέμα: η μία κοινωνική ομάδα είναι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, άρα επιτρέπεται να φέρεται φυσικά - δηλαδή σαν ζώο, όπως πιστεύουν οι περισσότεροι άνθρωποι - δημοσίως, αλλά από τη λευκή φυλή δεν ανέχεται αυτή η συμπεριφορά. Είμαστε "πολιτισμένοι", ή μάλλον, χωρίς εισαγωγικά, ο πολιτισμός μέχρι τώρα αυτό είναι, μας απομακρύνει από τη φύση μας (ενώ ας ελπίσουμε στο μέλλον ότι πολιτισμός θα θεωρείται κάτι καλύτερο).

Είναι θλιβερό, όπως και όλοι οι καθωσπρεπισμοί, το σώμα (και οι λειτουργίες του) δεν είναι κάτι "κακό, βρώμικο"... Ο μεσαίωνας δεν θα μας εγκαταλείψει ποτέ. :-(

 

ΟΜΩΣ, μια που είναι έτσι τα πράγματα, θα προσπαθήσω να μην έρθω ποτέ σε αυτή τη θέση. Θα θηλάζω το μωρό μου ιδιωτικά, όσο γίνεται, και θα ρωτάω πάντα αν υπάρχει ένας χώρος γι' αυτό (βέβαια, αν δεν υπάρχει τέτοιος χώρος σε οικογενειακή ταβέρνα για παράδειγμα, ίσως θα ήταν καλό να θηλάζουμε εκεί, στο τραπέζι. :twisted: Αλλά η ώρα του θηλασμού δεν πρέπει να είναι ώρα διαμαρτυρίας, κατά τη γνώμη μου πάντα. Είναι ώρα μοναδική, ιερή, που αφορά μόνο την οικογένεια, μαμά-μπαμπάς-μωρό εννοώ).

 

Όπως ειπώθηκε ήδη, μόνο μέσω παιδείας θα αλλάξουν τα πράγματα. Και πραγματικά πιστεύω ότι μερικές μανάδες υπερβάλλουν και εκβιάζουν καταστάσεις.

 
Link to comment
Share on other sites

Α καλά...

Με σιγουριά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ουδέποτε με κοίταξαν λιμπισμένα κατά την διάρκεια του θηλασμού! Σε οποιαδήποτε άλλη φάση (με ή χωρίς την Ελισάβετ), μπορεί να έχω δεχτεί τέτοια βλέμματα, αλλά όχι ενόσω θήλαζα! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την άποψη, με ανακάτεψε που κάποιος νομίζει ότι μία θηλάζουσα την κοιτάζουνε λιμπισμένα!

Παρεμπιπτόντως, ακόμα θηλάζω, που σημαίνει με απλά μαθηματικά ότι πόσα χρόνια θα έπρεπε να μείνω τιμωρημένη σπίτι μου :D ??

Κ όχι, σε μαγαζιά τίγκα στον καπνό δεν πηγαίνω (με ή χωρίς την Ελισάβετ)! Μετά μου μυρίζουν τα ρούχα, τα μαλλιά μου κλπ. Δεν είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου την μικρή, όπου πηγαίνω, ακόμα κ μόνη μου, θέλω να μπορώ να αναπνέω κ να μην καπνίζω το τσιγάρο του διπλανού!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να κάνει κανείς κριτική στους άλλους. Παρ'όλα αυτά δεν είναι σωστο. Αν δεν σου αρέσει κάτι, μπορείς να μη το κάνεις.

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ντραπείς να θηλάσεις το μωρό σου οπουδήποτε. Αν έχεις αποφασίσει να βρεθείς για λίγη ώρα σε έναν χώρο που πιθανόν να καπνίζουν (το αποφέυγουμε γενικά, αλλά πες ότι συμβαίνει) θα πρέπει να μη θηλάσεις για να μην σε στραβοκοιτάξουν; Δεν νομίζω. Είναι λίγο υπερβολικό να πρέπει να κλειστείς μέσα για έξι μήνες (αν θηλάζεις αποκλειστικά, μπορεί να πρέπει να θηλάσεις ανα πάσα στιγμή) επείδη θέλεις να χαρίσεις στο παιδί σου το θαυμάσιο δώρο του αποκλειστικού θηλασμού. Μπορείς να θηλάσεις με ένα ωραίο πανάκι πάνω στο στήθος σου και τελείωσε.

Νευριάζω πολύ με ανθρώπους που το παίζουν ξερόλες και κάνουν κριτική στους άλλους. Ας κοιτάξουμε ο καθένας τον εαυτό του, και ας αφήσουμε τους άλλους να κάνουν αυτό που εκείνοι θεωρούν σωστό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω παιδί, αλλά έχω γνώμη :D :

 

Πριν πολλά χρόνια, έτυχε να είμαι μπροστά στο φυσικότερο πράγμα του κόσμου: μια μαμά στο τραίνο που έκλαψε το παιδάκι της και το θήλασε. Ήμουν νέα, δεν είχα σκεφτεί αυτά τα πράγματα, κι όμως το θεώρησα ωραίο. Θυμάμαι, δαγκωνόμουν "ας μην της πει κανείς τίποτα, ας μην της πει κανείς τίποτα..." γιατί θα έπρεπε να κάνω καυγά και δεν είχα όρεξη να χαλαστώ. (Σίγουρα θα έκανα καυγά, θα την υπερασπιζόμουν! )

Ευτυχώς, όποιος στράβωσε δεν το έδειξε, μάλιστα μια κυρία που καθόταν απέναντί της χαμογέλασε. :D

 

Δεν σας είπα ότι η μαμά ήταν τσιγγάνα.

 

Χαχαχα!!!:P:p:p :P:p:p

Δεν μπορουσα να μη το σχολιασω...:Pγιατι πολλες φορες εχω αισθανθει σαν τσιγγανα/οτι θα με βλεπουν οι αλλοι σα τσιγγανα δηλ... :P

Θηλαζω σε παρκα και πλατειες... :P

Δεν βαζω το παιδι σε καροτσι -το κουβαλαω συνηθως μονο αγκαλια, ειτε σε μαρσιπο...

Παω μαζι με το παιδι παντου: στην εφορια, στο σουπερμαρκετ...

Αυτα μονο τσιγγανες εχω δει να τα κανουν:wink:

 

 

Καποια ειπε κατι για παιδακια.

Ταξιδευα με το πλοιο και ειχα απλωσει ενα σλιπι-μπαγκ στο διαδρομο (σα τσιγγανα κι εγω:rolleyes::P), μου επιασε κουβεντα ενα αγορακι -δεν ξερω τι γαλα ηπιε οταν ηταν μωρο:rolleyes:, αλλα ηταν πανεξυπνο;)- του λεω παω να ξαπλωσω για θηλασω τωρα. Και μου λεει "ξαπλωτη θα θηλασεις!!!;;;" δεν απορρησε για το θηλασμο αλλα προφανως δεν ηξερε τιποτα για τις στασεις θηλασμου:P... !!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

αντε και πες δεν ζει οπως πριν!Θα πρεπει ομως να κλειστει 6 μηνες μεσα στο σπιτι αν θελει να θηλασει αποκλειστικα?Κανενα απο τα 2 μου παιδια δεν ειχε προγραμμα στον θηλασμο μπορει να θηλαζαν ανα μια ωρα.Γεννησα το ενα Μαιο και τ ο αλλο Ιουνιο' date='θα επρεπε δηλαδη να κλειστω μεσα καλοκαιριατικα για να μην παρεξηγηθουν οι γυρω μου?

Το πρωτο παιδι δεν ηθελα να το αφησω πουθενα,ο δευτερος μακρια μου παθαινε κοκομπλοκο.Πως θα πηγαινα οπουδηποτε?Επρεπε να παω σ μαρκετ και του χε ερθει πεινα τι να εκανα?Ν μην ψωνιζα?να μην το ταιζα?Βγηκα εκατσα σε ενα παγκακι με τον μεγαλο στο καροτσι και το μωρο στο σλινγκ και το θηλασα!Που ειναι το κακο?

Και πες η μανα μανα ειναι και τρωει την καταπιεση.Αν υπαρχει κι αλλο παιδακι τι θα το κανεις?θα το κλεισεις κι αυτο μεσα καλοκαιριατικα?Δεν θα το πας βολτα?δεν θα το πας στις κουνιες?Δεν θα το πας στη θαλασσα?

Τεσπα αν το μωρο δεν ενοχλειται απο τον κοσμο,τον κοσμο τι τον ενοχλει?

Και τωρα που το σκεφτομαι ο μικρος μου πιο ησυχος θηλαζε εξω παρα στο σπιτι που οποτε θηλαζα ο μεγαλος θυμοταν να φαει,να πιει να κανει κακα του να κλαψει,να τσιριξει,να τραγουδησει να γκρινιαξει....Ποια ιερη στιγμη και ποια ησυχια και τι διαβαζω περι ηρεμων θηλασμων???Μαλλον δεν επρεπε να θηλασω καθολου το μωρο το κακομοιρο.13 μηνες μαρτυριο περασε...:rolleyes:[/quote']

Ουτε κι εγω θελω να το αφησω πουθενα -ασε που δεν εχω καποιον να το αφησω -ασε που και να ειχα δεν θα καθοταν κι ολας.

Ιερη η στιγμη του φαγητου ειναι για ολους μας ανεξαρτητου ηλικιας.

(Γι αυτο κι εγω στον αντρα μου δεν του γρινιαζω ποτε την ωρα που τρωει, περιμενω να τελειωσει πρωτα.)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές χρειάστηκε να θηλασω σε δημόσιο χώρο το έκανα με σεντονσκι και κανείς δεν πήρε πρέφα..

 

Σε αυτο συμφωνω και εγω....Εχουν βγει πολυ ομορφα σλινγκς που εχουν ουριτσα γιαυτο ακριβως τον λόγω και αν δεν εχεις την δυνατότητα να αγορασεις κατι αναλογο μπορεις να σκεπάσεις ελαφρα τον ωμο σου με ενα σεντονακι και δεν φαινετε τιποτα...

 

Στην παραλια πριν 1,5 χρόνο γνωρισαμε μια οικογενεια με 2 παιδακια και καθισαμε και ηπιαμε καφεδακι μαζι τους, όση ωρα πιναμε καφε η γυναικα θηλαζε το μωράκι και σας πληροφορω εγω που ειμαι μαμα δεν ειχα πάρει χαμπαρι οτι ολη αυτη την ωρα το θυλαζε, νομιζα οτι το ειχε σκεπάσει με το σεντονάκι και το κοιμιζε!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα θηλάσω σε δημόσιο χώρο αν προκύψει και αν μου πει και κανείς τίποτα θα ακούσει τα εξ αμάξης. Φροντίζω πάντα να έχω το μωράκι μου ταϊσμένο αν ξέρω πχ όρι θα λείψω λίγες ώρες, ενώ την έχω ταΐσει και στο αμάξι. Στο ίδιο μου το σπίτι ακόμα, αν έχω παρέα πηγαίνω στο δωμάτιό της. Δεν μου κάθεται καλά να ξεγυμνώνομαι μπροστά στον άλλον που με βλέπει κάθε δεύτερη μέρα πχ, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να έχει την ησυχία της.

 

Ωστόσο αν κάτσει (όπως κ έχει γίνει) να πεινάσει νωρίτερα από το αναμενόμενο και να είμαι σε μαγαζί, θα την θηλάσω όσο πιο διακριτικά μπορώ. Εννοείται πως όσες φορές έχουμε βγει και την έχουμε μαζί κοιτάμε για τις πιο απόμερες γωνιές και με τον λιγότερο κόσμο.

 

Όσο για το τσιγάρο και πάλι εννοείται πως δεν την έχω βάλει ποτέ σε κλειστό χώρο με έστω και έναν να καπνίζει. Αυτό όμως που θεωρώ ακατανόητο είναι η στάση μερικών. Τι πάει να πει "όχι σε μαγαζιά γιατί καπνίζουν"; Από εκεί που θα έπρεπε να την λέμε σε όσους καπνίζουν σε κλειστούς χώρους φτάνουμε να λέμε που ΔΕΝ είναι σωστό να πηγαίνουμε γιατί καπνίζουν; Το αυτονόητο είναι αν δεν υπάρχει χώρος για καπνίζοντες να βγαίνουν εκτός να κάνουν το τσιγάρο τους και όχι να κλείνονται οικογένειες σπίτια τους. Στο εξωτερικό ή σε κάποιες αλυσίδες μαγαζιών στην Ελλάδα ή στο mall γινόμαστε κύριοι και κυρίες, αλλά στα υπόλοιπα ντρέπονται αυτοί που έχουν δίκιο να μιλήσουν;

 

Και τι πάει να πει ¨δικαιώματα καπνιστών"; Δηλαδή εκείνοι έχουν το δικαίωμα να βάζουν τον καρκίνο στα πνευμόνια τους κι εγώ απλά την υποχρέωση να τον μοιράζομαι μόνο και μόνο γιατί θέλω να απολαύσω έναν καφέ με την οικογένειά μου;;;;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα ολα τα σχολια.εχω θηλασει μπροστα στον πατερα μου και δεν πηρε χαμπαρι...σηκωνω τη μπλουζα,κατεβαζω φανελακι και θηλαζω.εχω θηλασει πολλες φορες εξω ακομα και τη στιγμη που πληρωνω στο σουπερ μαρκετ και κανενας δεν καταλαβε τιποτα.το φαγητο ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του βρεφους ειτε γινεται με το μπιμπερο ειτε απο το στηθος.δεν ειπαρχει μανα που προκαλει την ωρα που θηλαζει ειτε πεταει το στηθος εξω ειτε οχι.αν δηλαδη αντι να θηλαζει φορουσε απλα ενα πολυ προκλητικο μπλουζακι θα της ελεγε να πιει τον καφε της στο γραφειο???δε νομιζω...ειμαστε πολυ πισω δυστυχως

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θήλασα και τα δύο παιδιά μου για ένα χρόνο μπροστά σε όλο μου το σόι, σε όλους τους φίλους μου και τους άντρες των φιλενάδων μου. Επίσης με έχουν δει σερβιτόροι, περαστικοί, λουόμενοι, υπάλληλοι εμπορικών καταστημάτων κλπ.

Δεν πέταξα ποτέ έξω το βυζί φάτσα φόρα, διότι είναι και μεγάλο και σοκάρει (cup G) άμα το δεις ολόκληρο γυμνό. Αλλά δεν έκανα και ακροβατικά για να καταφέρω να το κρύψω. Διακριτικά έκρυβα ότι μπορούσα συνήθως με τα ρούχα μου ή με ένα πανάκι.

Μόνο μπροστά στον πεθερό μου και στον κουνιάδο μου δε θήλασα. (Κακώς. Έπρεπε να έχω προσφέρει αυτό το θέαμα στον πεθερό μου μπας και μας κάνει τη χάρη να πάθει κανένα έμφραγμα ή εγκεφαλικό.)

χαχααχα...λεσ?χαχαχαχα...

εγω παντως ντρεπομαι λιγακι μπροστα σε κοσμο...πολυ γελασα παντςσ με το εγκεφαλικο..χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται ένα μωρό, είναι αυτονόητο ότι αλλάζει η ζωή μας. Τότε, στην αρχή, όλοι σχεδόν οι γονείς (μαμάδες και μπαμπάδες) θέλουν να αποσυρθούν από τα "εγκόσμια" και να απολαύσουν το μωράκι τους. Βιώνουν την περίοδο της "φωλιάς" (νομίζω ότι έτσι την χαρακτηρίζουν οι ψυχολόγοι αυτήν την περίοδο).

Αλλά μετά επιλέγεις, λίγο πολύ, αναλόγως και με το πόσο σε ικανοποιούσε η ζωή που είχες προ μωρού: Ή θα εντάξεις -με τις αναγκαίες προσαρμογές βεβαίως- το μωρό στον κόσμο σου, ή θα ενταχθείς εσύ στον κόσμο του μωρού σου. Σωστές και οι δύο επιλογές, αφού ό,τι κάνει ευτυχισμένη τη μαμά λειτουργεί θετικά και για το παιδί.

Εμείς εντάξαμε τα παιδιά μας στον κόσμο μας, αφού ξεπετάχτηκαν λίγο.

 

Από περιέργεια, θα ήθελα να ρωτήσω όσες τυχόν θεωρούν ότι πρέπει οι μητέρες να βγαίνουν μετά τον πρώτο χρόνο: Πόσα παιδιά έχετε;

Γιατί όλο αυτό ακούγεται λίγο αστείο σε όσους έχουν τρία-τέσσερα ή παραπάνω παιδιά. Φανταστείτε τη χαρά που θα κάνει το μεγαλύτερο παιδάκι άμα ακούσει τη μαμά του να του λέει ότι δεν μπορεί να το συνοδεύσει σε εκδρομή-διακοπές-κούνια-πάρτυ-βόλτα-μπάνιο στη θάλασσα γιατί το αδελφάκι του είναι ακόμα μικρό ...

Link to comment
Share on other sites

[Αν καπνίζω ο καπνός μου εισπνέεται από τους άλλους και εκείνοι δεν έχουν επιλέξει να καπνίζουν...]

 

 

Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Μήπως τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το ΠΟΥ βγαίνουμε και όχι το ΓΙΑΤΙ βγαίνουμε;;;

 

Οι μητέρες στις χώρες της βόρειας Ευρώπης (Σουηδία, Γαλλία, Ολλανδία, Δανία) ΚΑΙ θηλάζουν ΚΑΙ πηγαίνουν εκδρομές, κάνουν ποδήλατο, ανεβαίνουν στα βουνά, κάνουν σκι κλπ.

 

Ας μην ταυτίζουμε την έξοδο από το σπίτι με την κατασκήνωση σε καφετέρια τίγκα στον καπνό.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν χρειαζοταν να θηλασω σε εξωτερικο χωρο ,γιατι μωρα ειναι πεινανε και ανθρωποι ειμαστε εχουμε δικαιωμα στην ζωη και στην εξοδο,ειχα παντα μια εσαρπα και σκεπαζα το στηθος μου, οχι το μωρο...

οσο γιατην εξοδο με το μωρο....ουτε καταθληπτικη εισαι αν μενεις σπιτι απο επιλογη,ουτε εκθετεις το μωρο σε κινδυνους αν βγαινεις εξω...και αν ειναι απο ανοιξη και μετα ολη μερα βολτααααααααα!!!!!!!οτι αντεχει και μπορει η καθεμια μας......χαρουμενη μαμα,χαρουμενα μωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

[Αν καπνίζω ο καπνός μου εισπνέεται από τους άλλους και εκείνοι δεν έχουν επιλέξει να καπνίζουν...]

 

 

Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Μήπως τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το ΠΟΥ βγαίνουμε και όχι το ΓΙΑΤΙ βγαίνουμε;;;

 

Οι μητέρες στις χώρες της βόρειας Ευρώπης (Σουηδία, Γαλλία, Ολλανδία, Δανία) ΚΑΙ θηλάζουν ΚΑΙ πηγαίνουν εκδρομές, κάνουν ποδήλατο, ανεβαίνουν στα βουνά, κάνουν σκι κλπ.

 

Ας μην ταυτίζουμε την έξοδο από το σπίτι με την κατασκήνωση σε καφετέρια τίγκα στον καπνό.

 

Καλά δεν το συζητάω....Είναι μεν μικρή ακόμα για να την βγάλω έξω με τέτοιο κρύο για ποδηλατάδα πχ, αλλά αν έχει καλό καιρό την Καθαρά Δευτέρα θα κάνουμε ένα πικνικ....και περιμένω πως και πως να καλοκαιριάσει να την βγάζουμε στην παραλία...

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πάρω τα βουνά για να αποφύγω την καφετέρεια ή την ταβέρνα....ούτε ότι τις ελάχιστες φορές που θα αποφσίσω κι εγω σαν άνθρωπος να βγω με τον σύντροφό μου και το παοδί μου ότι δεμ θα θηλάσω ή ότι θα γυρίσω στπ σπίτι και η μικρή θα βρωμοκοπάει σαν καφενές και θα ακούγεται σαν τον Μπάμοη τον Σουγιά...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αναφέρονται τα μέρη που γίνονται έστω έντονες παρατηρήσεις στις θυλάζουσες! Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε τη νοοτροπία που έχει διαμορφωθεί

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα καθε μάνας είναι να ταϊζει το μωρό της όπου και αν βρίσκεται . Ποια η διαφορά δηλαδή με τη μανα που ταϊζει με μπιμπερό το μωρό της , ποια η διαφορά με την μάνα που ταϊζει φρουτόκρεμα το παιδί της σε εξωτερικό χώρο και ποια η διαφορά με την μάνα που θηλάζει το μωρό της ? Η μόνη διαφορά είναι στον τρόπο που γίνεται .Οταν ολα γινονται διακριτικά και δεν προσβάλλουν κανέναν , τοτε οσοι εχουν προβλημα ας το κοιταξουν σε ειδικό .

Και δεν καταλαβαινω γιατί τα μωρακια πρεπει να μένουν κλειδαμπαρωμένα μέσα στο σπίτι μεχρι να χρονίσουν . Ξαφνικά τότε θα γνωρίσουν τον έξω κόσμο ? Προσωπικά δεν μετανοιωσα καθόλου που έβγαζα το μωρό μου σε καφετεριες και ηρθε σε επαφη με τοσο κοσμο . Τι πιο φυσιολογικό ! Και δεν το έκανα για να καλοπεράσω εγω. Αν ηθελα να καλοπερασω πηγαινα και μονη μου με τον ανδρα μου τις ωρες που κοιμοταν ο μικρός . Το θεμα ειναι πως δεν υπάρχουν μονο τα παρκα και οι παιδοτοποι . Ολοι οι χωροι έχουν να προσφερουν κατι στα παιδιά . Ακόμα και τα μωρά. Ακόμα και η μουσική που ακουγε σε καφετεριες τον κάνανε να ειναι χαρουμενος .

Link to comment
Share on other sites

Αν κ εγω δεν καταφερα να θηλασω κανενα απο τα παιδια μου, παρα μονο 1 μηνα, εχω πολλες φιλες που θηλασαν κ θηλαζουν τα μικρα τους κ περαν του ετους. Αυτο το βρισκω παρα πολυ καλο για το μωρο. Κ δεν ειμαι απο αυτους που θεωρουν οτι η μανα πρεπει να κλεινεται σπιτι μονο κ μονο επειδη θηλαζει. Ομως, πιστευω οτι οταν το κανει σε δημοσιο χωρο πρεπει να ειναι διακριτικη (με σεντονακι ή το ειδικο υφασμα). Κ αυτο οχι για λογους ηθικης (χαχαχαχα), απλα επειδη θεωρω το θηλασμο μια ιδιαιτερη στιγμη μεταξυ μαμας κ μωρου. Δλδ, αν καποια θελει να θηλασει το μωρο βγαζοντας στη φορα τα μεμε της, τοτε κ καποιος αλλος εχει δικαιωμα να αντιδρασει, καθως δεν ειναι υποχρεωμενος να τα βλεπει. Αν ομως η μαμα ειναι διακριτικη, τοτε τυχον αρνητικα σχολια θα ειναι σιγουρα περιττα...

Προσωπικα, δεν θα θηλαζα μπροστα σε κοσμο, θα προτιμουσα να απομονωθω οση ωρα χρειαζεται, γιατι ετσι εγω θα ενιωθα πιο ανετα. Δεν το βρισκω ομως μεμπτο να γινει κ δημοσια εφοσον γινει διακριτικα. Εχω τυχει μπροστα που θηλαζε απεναντι μου σε εστιατοριο κ δεν καταλαβα τιποτα! Μου το ειπε μετα κ δεν τη πιστευα!! Νομιζω οτι ολα τα παραπανω σχολια περι δικαιωματων των θηλαζουσων μαμαδων, περι ηθικων αναστολων κ εφηβων θαμμωνων ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας. Η (δικη μου) αληθεια ειναι οτικ βεβαια μπορει καποια να θηλασει δημοσια, αρκει να μην ενοχλησει με αδιακριτες τακτικες (τις εξηγησα) τους συ-θαμμωνες. Κ αν με ξερατε καθε αλλο παρα συντηρητικη θα με χαρακτηριζατε...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα καθε μάνας είναι να ταϊζει το μωρό της όπου και αν βρίσκεται . Ποια η διαφορά δηλαδή με τη μανα που ταϊζει με μπιμπερό το μωρό της , ποια η διαφορά με την μάνα που ταϊζει φρουτόκρεμα το παιδί της σε εξωτερικό χώρο και ποια η διαφορά με την μάνα που θηλάζει το μωρό της ? Η μόνη διαφορά είναι στον τρόπο που γίνεται . .

 

Νομίζω ότι είναι αδύνατο να διαφωνήσει κανείς με αυτό!

Η διακριτικότητα είναι σχεδόν επιβεβλημένη, εφόσον γνωρίζουμε τις ανοχές και αντοχές της ελληνικής κοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναί κλείστηκα μέσα στο σπίτι απο τη στιγμή που έγινα μητέρα και είχα πλέον ένα μωρό.

Έλεος πιά με τις καφετέριες και τις εξόδους.

Η παιδίατρός μου, μου το είχε τονίσει.

Κοίτα μη πάς με το μωρό σε δημόσιους χώρους με πολύ κόσμο κτλ.

Κι εγώ έχω κοιτάξει περίεργα μητέρες που θηλάζουν σε καφετέριες κτλ όχι όμως γιατί με ενοχλούσε η θέα του στήθους αλλά γιατί με ενοχλούσε η νοοτροπία των συγκεκριμένων γυναικών, που νομίζουν πως έτσι πάνε κόντρα στο "σύστημα" κτλ.

Όταν μια γυναίκα αποκτά παιδί, είναι υποχρεωμένη και στο σπίτι να κλειστεί και τις καφετέριες να ξεχάσει για ένα διάστημα και τη διασκέδασή της.

Τα μωρά μέχρι να χρονίσουν, χρειάζονται ηρεμία, καθαριότητα, βολή.

Aντιθετα ο δικος μου γυναικολογος με παροτρυνε να βγαινω εξω για να μην παθω καταθλιψη και αν δεν ειχα καποιον να μου κραταει το μωρο, να το επαιρνα μαζι μου. Μαλιστα λιγο πριν σαραντησω η παιδιατρος μου, μου προτεινε να παρω τα παιδι μου και τον αντρα μου και να παμε διακοπες!!!! Ετσι και καναμε!!!! Το μωρο δεν επαθε ποτε τιποτα.

Οσον αφορα τον θηλασμο, σαφως και ειναι δικαιωμα της καθε γυναικας να θηλασει οπου θελει με διακριτικοτητα. Αλλα και το στηθος της να φανει εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...