Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενοχλήσαμε που θηλάσαμε....


Recommended Posts

Στο Μαρούσι, σε καφετέρια ορόφου με επιτραπέζια παιχνίδια ενοχλήσαμε που θηλάσαμε...Με ευγενικό μεν απαξιωτικό δε τρόπο μας ζήτησαν να αποσυρθούμε και να θηλάσουμε στο γραφείο της ιδιοκτήτριας της καφετέριας. Ρωτήσαμε αν ενοχλούμε ή αν αυτοί είναι οι κανονισμοί και η απάντηση ήταν ''καλύτερα να περάσετε μέσα αν θέλετε να θηλάσετε!''

 

Εννοείται πως φύγαμε ενοχλημένοι και φυσικά δε θα ξαναπάμε ποτέ εκεί...

 

Ο κόσμος πότε θα σταματήσει να θεωρεί ταμπού τον θηλασμό....?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα ακουσει στις ειδησεις οτι σε καποιο εμπορικο κεντρο του εξωτερικου καποιος εκανε ενα παρομοιο σχολιο σε μαμα που θηλαζε και την επομενη μερα το εμπορικο γεμισε με θηλαζουσες!

Αυτο θα επρεπε να γινει και σε αυτους για να καταλαβουν οτι δεν τους δειχνεις το στηθος σου αλλα ταιζεις το παιδακι σου. Δυστυχως ειναι περιεργο για τον περισσοτερο κοσμο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Στο Μαρούσι, σε καφετέρια ορόφου με επιτραπέζια παιχνίδια ενοχλήσαμε που θηλάσαμε...Με ευγενικό μεν απαξιωτικό δε τρόπο μας ζήτησαν να αποσυρθούμε και να θηλάσουμε στο γραφείο της ιδιοκτήτριας της καφετέριας. Ρωτήσαμε αν ενοχλούμε ή αν αυτοί είναι οι κανονισμοί και η απάντηση ήταν ''καλύτερα να περάσετε μέσα αν θέλετε να θηλάσετε!''

 

Εννοείται πως φύγαμε ενοχλημένοι και φυσικά δε θα ξαναπάμε ποτέ εκεί...

 

Ο κόσμος πότε θα σταματήσει να θεωρεί ταμπού τον θηλασμό....?

 

 

Και γιατί δε μας λες το όνομα της καφετέριας να τη μποϊκοτάρουμε αν θέλουμε;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω-πω...

εγω έτυχε και θήλασα στο Χαϊδάρι και μάλιστα καθόμασταν και έξω και δε μου είπε κανείς τίποτα!!!Και μετά που πηγαμε για φαγητό πάλι θήλασα κανείς δεν μου είπε κουβέντα...

επίσης έτυχε πρόσφατα να πάω στο mall στον Αγ. Δημήτριο κι είμασταν 3 θηλάζουσες και πάλι κανείς δεν μας είπε τίποτα...

 

Ντροπή!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Μαρούσι, σε καφετέρια ορόφου με επιτραπέζια παιχνίδια ενοχλήσαμε που θηλάσαμε...Με ευγενικό μεν απαξιωτικό δε τρόπο μας ζήτησαν να αποσυρθούμε και να θηλάσουμε στο γραφείο της ιδιοκτήτριας της καφετέριας. Ρωτήσαμε αν ενοχλούμε ή αν αυτοί είναι οι κανονισμοί και η απάντηση ήταν ''καλύτερα να περάσετε μέσα αν θέλετε να θηλάσετε!''

 

Εννοείται πως φύγαμε ενοχλημένοι και φυσικά δε θα ξαναπάμε ποτέ εκεί...

 

Ο κόσμος πότε θα σταματήσει να θεωρεί ταμπού τον θηλασμό....?

 

δεν νομίζω ότι θεωρούν ταμπού το θηλασμό αλλά τη θέα του γυμνού στήθους. ας δείξουμε μια κατανόηση και για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με αυτή τη θέα. στις καφετέριες συχνάζουν κι έφηβοι.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θεωρούν ταμπού το θηλασμό αλλά τη θέα του γυμνού στήθους. ας δείξουμε μια κατανόηση και για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με αυτή τη θέα. στις καφετέριες συχνάζουν κι έφηβοι.

 

οι έφηβοι έχουν πια τόση πρόσβαση σε πορνό που δεν τους προκαλεί η θέα του στήθους...ποιά θέα δηλαδή που τίποτα δε φαίνεται καλύπτει το κεφάλι του μωρού

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

οι έφηβοι έχουν πια τόση πρόσβαση σε πορνό που δεν τους προκαλεί η θέα του στήθους...ποιά θέα δηλαδή που τίποτα δε φαίνεται καλύπτει το κεφάλι του μωρού

ε, καλά τώρα. εδώ κοιτάνε οι μεγαλύτεροι. εδώ κοιτάνε γυναίκες. οι έφηβοι δε θα κοιτάξουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε, καλά τώρα. εδώ κοιτάνε οι μεγαλύτεροι. εδώ κοιτάνε γυναίκες. οι έφηβοι δε θα κοιτάξουν??

 

τί να σου πω...εγω όταν έτυχε να θηλάσω δεν κοίταζα να δω ποιοί με κοιτάγανε δεν με απασχόλησε καθόλου.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

τί να σου πω...εγω όταν έτυχε να θηλάσω δεν κοίταζα να δω ποιοί με κοιτάγανε δεν με απασχόλησε καθόλου.

και καλά έκανες.

απλά λέω ότι πρέπει να κατανοούμε και κάποιον που κοιτάει περίεργα. άλλοι το κάνουν από περιέργεια κι άλλοι παίρνουν μάτι. δικαίωμά τους. σε δημόσιο χώρο είμαστε κι ο καθένας κοιτάει όπου θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλαμε για τον ιδιο χωρο, εκει ειναι ενα μερος που μαζευονται εφηβοι και παιζουν επιτραπεζια παιχνιδια, οχι ακριβως καφετερια. Το οτι ο ιδιοκτητης σου παραχωρησε εναν ιδιαιτερο χωρο να ταισεις το μωρο σου ισως δειχνει οτι ηθελε να σε πραστατεψει απο αδιακριτα βλεμματα και να αισθανθεις πιο ανετα. Η αληθεια ειναι πως ο θηλασμος για μενα ηταν μια "ιερη" στιγμη , ηθελα να ειμαι εγω και τα μωρα μου. Δες το κι απο αυτη την πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές χρειάστηκε να θηλασω σε δημόσιο χώρο το έκανα με σεντονσκι και κανείς δεν πήρε πρέφα.Μπραβο μας που θηλαζουμε δημόσια αλλά μπορούμε να το κσνουμε διακριτικά.εξαλλου δε σε έδιωξαν...προσωπικα για μένα μακάρι να μου παρσχωρουσαν χώρο να θηλασω με την ησυχία μου...πολυ θα με βόλευε.δεν ξέρω βέβαια με τι ύφος στο είπαν και θυμωσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω παντα με μια πανα απο πανω εβαζα το μωρο απο κατω τοεβγαζα το στηθος και θηλαζε...πραγμ ατικα δε φαινοταν τιποτα γιατι δεν ενιωθα κι εγω καλα,οχι γιατο θηλασμο,αλλα να δειχνω το στηθος μου...βεβαια μετα τον 5ο μηνα με δυσκολευε γιατι ηθελε να χαζευει και τραβουσε την πανα,και φροντιζα να μη δινω δημοσιως αλλωστε με ειχε πιπιλα γιατι ειχαν αρχισει και οι στερεες...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θεωρούν ταμπού το θηλασμό αλλά τη θέα του γυμνού στήθους. ας δείξουμε μια κατανόηση και για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με αυτή τη θέα. στις καφετέριες συχνάζουν κι έφηβοι.[/QUOT

 

Συμφωνώ. Μη ξεχνάμε ότι μέχρι και κάποιες από εμάς που θηλάσαμε,δεν μας άρεσε να δέιχνουμε το στήθος μας ούτε στους δικούς μας πόσο μάλλον έξω. Δεν λέω ότι δεν έκανες καλάπου το θήλασες απεναντίας, όπως επίσης καλά έκανες που έφυγες αν σου το είπαν με 'υφος, αλλά νομίζω ότι είναι καλό που σου πρόσφεραν δωμάτιο, όπως επίσης που ζήτησαν να πας εκεί ειδικά αν ήταν πολλά τα αντρικά βλέμματα που κοίταζαν (ειδικά έφηβοι). Μη ξεχνάμε ότι ο θηλασμός δεν είναι το πιο φυσιολογικό οπτικά θέαμα σε κάποια καφετέρια, ειδικά όταν περευρίσκεται νεολαία. Σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα. Πάντως μην πτοείσαι, απλά μην ξαναπάς από τη στιγμή που σε ενόχλησε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι ο θηλασμός δεν είναι το πιο φυσιολογικό οπτικά θέαμα σε κάποια καφετέρια, ειδικά όταν περευρίσκεται νεολαία. Σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα. Πάντως μην πτοείσαι, απλά μην ξαναπάς από τη στιγμή που σε ενόχλησε τόσο.

 

Και πώς θα αλλάξει αυτό; Πώς θα μάθουν οι σημερινές έφηβες να μην ντρέπονται (και να μην προκαλούν γελοιωδώς) όταν θα γίνουν μάνες και πώς θα μάθουν οι σημερινοί έφηβοι να σέβονται τη μητρότητα και τη γυναίκα; Ίσως θα μπορούσε κάποιο σχόλιο να γίνει αφορμή για μια εξαιρετικά εποικοδομητική κουβέντα από αυτές που πραγματικά αρέσουν στα παιδιά και τις εκτιμούν.

 

Αυτό χτίζονται στην πράξη. Μέρα με τη μέρα. Και όχι δεν εννοώ να γίνεται κάποιος προκλητικός, αλλά όχι και να κρυβόμαστε. Όντως πάντως η σωστή απάντηση θα ήταν να μαζευτεί ένα τσούρμο θηλάζουσες εκεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα αλλάξει αυτό; Πώς θα μάθουν οι σημερινές έφηβες να μην ντρέπονται (και να μην προκαλούν γελοιωδώς) όταν θα γίνουν μάνες και πώς θα μάθουν οι σημερινοί έφηβοι να σέβονται τη μητρότητα και τη γυναίκα; Ίσως θα μπορούσε κάποιο σχόλιο να γίνει αφορμή για μια εξαιρετικά εποικοδομητική κουβέντα από αυτές που πραγματικά αρέσουν στα παιδιά και τις εκτιμούν.

 

Αυτό χτίζονται στην πράξη. Μέρα με τη μέρα. Και όχι δεν εννοώ να γίνεται κάποιος προκλητικός, αλλά όχι και να κρυβόμαστε. Όντως πάντως η σωστή απάντηση θα ήταν να μαζευτεί ένα τσούρμο θηλάζουσες εκεί.

 

Μόνο μεσω της παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εμένα η μπουμπού μου είναι ενός έτους και θηλάζει ακόμη! :)

Οπότε σε αυτή την περίπτωση τι θα πρέπει να κάνω;Να σταματήσω το θηλασμό ή να κλειστώ μέσα για ένα χρόνο και βάλε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με ενοχλησε ποτε η εικονα μιας θηλαζουσας μαμας σε εξωτερικο χωρο , αλλα ποτε δεν θηλασα εξω , ετσι και αλλιως τα 2 απο τα 3 παιδια μου τα θηλασα λιγο για δικους μου λογους . Ομως η αντιδραση της κοπελας ειναι οντως λιγακι υπερβολικη , στην τελικη κανεις δεν την προσεβαλε , ομως και το θηλασει σε ενα μερος οπου συχναζουνε εφηβα παιδια ειναι λιγο ακραιο . Δεν εχει σχεση οτι τα παιδια εχουνε πλεον μεγαλη εξικοιωση με το γυμνο , ετσι και αλλιως μονο αισχρη ΔΕΝ ειναι μια εικονα οπου μια μαμα θηλαζει το βρεφος της , απλα ειναι λιγακι τραβιγμενο να υπαρχει η απαιτηση να θηλαζει καποια οπου ναναι , απλα και μονο επειδη θηλαζει , εγω ας πουμε εχω 3 παιδια , ποτε δεν πηγα σε μαγαζι για ταβλι οπου περιγραφει η κοπελα , δεν θεωρω οτι ειναι μερος για παιδια αυτο , δεν χρειαζεται να θηλασω για να μην παω .Υπαρχουνε αλλα μερη οπου ειναι φιλικα προς τα παιδια και προς το θηλασμο φυσικα οπου εκει ταιριαζουμε καλυτερα . Αμα πηγαινε δηλαδη σε ενα πολυ μα πολυ κυριλε μαγαζι πιστευετε οτι θα μπορουσε να θηλασει μπροστα στον κοσμο ??? και να σημειωσω οτι σε καμια περιπτωση εμενα προσωπικα δεν θα με ενοχλουσε η εικονα , αλλα μοιραια μπορει να σκεφτει καποιος οτι υπαρχουνε και αλλα μερη να παει καποιος , οπως και για μενα οπου εχω 3 παιδια και τα παιδια μου κανανε φασαρια . Σωστο η λαθος δεν εχει σημασια , μπορει να ειναι και εν μερη σωστο , γιατι να παω τα παιδια μου καπου οπου κανεις δεν θα περασει καλα και να μην τα παω σε μαγαζι με παιδοτοπο οπου ολοι ειναι φιλικοι και προς το θηλασμο και προς τις αναγκες των παιδιων μου ? εχω να παω σε κυριλε μαγαζια και γενικως σε μαγαζι για ταβλι κτλ πανω απο 7 χρονια , ε και ?? καθε μερα εξω ειμαστε ομως , διαλεγουμε ομως τα μερη που θα παμε . Οσο αφορα την ευρωπη ? ειμαι 2 φορες το χρονο εκει , ιδιαιτερα δε στο Παρισι και βερολινο , οχι δεν υπαρχει μεριμνα για παιδια , αλλα μεσα σε μεγαλα εμπορικα κεντρα δεν εχει καν εναν παιδοτοπο για να απασχοληθουνε τα παιδια , σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη ενημερωση οσο αφορα το θηλασμο , ομως μην κανουμε αγιους τους ευρωπαιους και οπισθωδρομικους εμας , εκει μπορει να θηλαζουνε καλυτερα απο οτι εδω αλλα ειναι σχετικως αδιαφοροι προς τα παιδια τους και πολλα αλλα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση σχετικά με το θέμα του δημόσιου θηλασμού. Κάποιοι νομίζουν ότι για να θηλάσεις πρέπει να βγάλεις όλο το στήθος έξω. Δεν είναι έτσι. Μπορείς να θηλάσεις δημόσια, διακριτικότατα, ακόμα και φορώντας ζιβάγκο, χωρίς να φαίνονται ούτε δύο εκατοστά δέρματος από την περιοχή του στήθους.

 

Προσωπικά έχω θηλάσει πολλές φορές σε καλά εστιατόρια και καφετέριες. Ποτέ δεν έχω φέρει το μωρό σε μέρος που υπάρχουν καπνιστές για ευνόητους λόγους. Αλλά έχω θηλάσει σε ρεβεγιόν, σε πάρτυ γενεθλίων σε κυριλέ χώρους μπροστά σε όλη την παρέα ακόμα και μπροστά στο σερβοτόρο καθώς έδινα την παραγγελία.

 

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω θηλάσει απλά κατεβάζοντας λίγο την μπλούζα, πάντα κάλυπτα με ένα φουλάρι το πάνω μέρος του στήθους. Στις άλλες γυναίκες όμως δε με πειράζει και να φαίνεται λίγο το στήθος τους στη διάρκεια του θηλασμού. Φαίνονται μήπως περισσότερα πράγματα από το να φοράει μια γυναίκα που δε θηλάζει μια μπλούζα με βαθύ ντεκολτέ; Γιατί το βαθύ ντεκολτέ το θεωρούμε φυσιολογικό θέαμα ενώ το να υπάρχει και ένα μωρό από πάνω μας φαίνεται περίεργο;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Διάβασα όλες τις απαντήσεις και χαίρομαι που το θέμα που άνοιξα έθεσε προβληματισμούς και συζήτηση σχετικά, παρά την διαφορά απόψεων.

 

Προσωπικά όταν θηλάζω το μωρό δε φαίνεται τίποτα καθώς έχω πολύ μικρό στήθος και πάντα κατάλληλα ρούχα. Επίσης το μωρό μου πάντα θηλάζει πολύ γρήγορα. Θα πρέπει να εστιάσεις το βλέμμα σου για να καταλάβεις τι και πως. Όσο για το αν το εικόνα είναι προκλητική για νέους η άποψη μου είναι πως ο σημερινός νέος είναι εκτεθειμένος σε τόσο πολύ γυμνό σε ιντερνετ και τηλεόραση, το στήθος με ένα μωρό που θηλάζει πιστεύω πως δεν είναι τίποτα..Ίσως μια τέτοια εικόνα να τους κάνει να σεβαστούν και να υποστηρίξουν τις γυναίκες τους μεθαύριο στο να θηλάσουν..Αφήστε που τα πιο περίεργα βλέμματα να έχω λάβει από μεσήλικες γυναίκες και όχι από έφηβους..

 

Ενδεχομένως η κυρία που μου ζήτησε να θηλάσω στο γραφείο της ενοχλήθηκε με την κίνηση μου στο μαγαζί της. Αλλά αν δεν την ενοχλούσε ο θηλασμός γενικά, τα μου έδινε σημασία....? Και ότι και να έγινε, με έκανε να σηκωθώ να φύγω και να θηλάσω το μωρό μου κρυφά στις σκάλες..........

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μαζευτούμε και να πάμε όλες να θηλάσουμε εκεί να πάθουν κοκομπλόκο!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Βασικά -εκτός όλων των άλλων - με ποιο δικαίωμα η εν λόγω κυρία διέκοψε το γεύμα του βρέφους?Αν έτρωγε από μπουκάλι ή από κουτάλι θα το διέκοπτε?Αν έτρωγε αυτή θα της άρεσε να την διέκοπταν και να την έστελναν να φάει αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...