Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!


MIRIAM

Recommended Posts

Προσπαθουμε να κανουμε μια "καλη δουλεια" στο θεμα του θυρεοειδη, και να παρεχουμε ψυχολογικη υποστηριξη και γνωσεις αναλογα με την εμπειρια μας. Για το λογο αυτο, μπορειτε να επισκεφτεστε τη σελιδα του parentscafe :

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

 

Μεχρι τωρα φαινεται οτι τα παμε αρκετα καλα :P:p:p

 

 

Θυμιζω οτι υπαρχουμε και στο χωρο του parenscafe.gr με περισσοτερη ενεργεια.

Ακολουθηστε το link.

 

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθιροιδισμό απλά ασφξιθηκε παρά πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και στα κόκκινα η tsh και η t4 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με επαθια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,και κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τη το στηρίξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το νίνη μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθιροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αν σου λεει ο γιατρος οτι ειναι ΟΚ εσυ γιατι πρεπει αν αγχωνεσαι?????

Τι εξετασεις εχεις κανει???? Υπερηχο??? Τωρα ανακαλυψες την παθηση του θυρεοειδη??? Σου εδωσε αγωγη????

Απο αυτα που γνωριζω, αναλογα με τις τιμες των ορμονων σου, θα σου δωσει χαπι το οποιο δεν εχει καμια επιπτωση στο μωρο (ειναι η ορμονη του οργανισμου που λειπει ή δεν επαρκει ) και θα το παρακολουθεις καθε μηνα.

Σε συνεργασια οι δυο γιατροι σου (γυναικ-ενδοκριν) θα κρινουν πως θα αντιμετωπισετε τη νοσο.

 

Ολα θα πανε καλα...... ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.

Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθυροιδισμό απλά αυξηθηκε πάρα πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και Τ3 3,38-Τ4 196,1-TSH 0,01 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με απάθεια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τι το στήριξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το αγγελούδι μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθυροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!Έχω αρκετά χρόνια υπερθυροιδισμό απλά αυξηθηκε πάρα πολύ με την εγκυμοσύνη...πίεση φυσιολογική ,λίγο ανεβασμένο σαχαρο και Τ3 3,38-Τ4 196,1-TSH 0,01 μου άλλαξε θεραπεία και θα δω πως πάει σε έναν μήνα ...Τρελάθηκα με την ενδοκρινολόγο γιατί με απάθεια μου είπε πως δεν θα έπρεπε να είμαι έγκυος αυτήν την στιγμή..μου βρήκε και υποιχους όζους πράγμα που δεν είχα ποτέ ...o γυναικολος λέει πως το μωράκι μου αναπτύσετε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα,δόξα το θεό... εγκέφαλος φυσιολογικός,κεφαλουρεο και βάρος... τώρα δεν ξέρω πάνω σε τι το στήριξε η ενδοκρινολόγος αυτό γτ οι υπέρηχοι μου είναι καλοί...στεναχωριέμαι λίγο για το αγγελούδι μου γιατί δεν θέλω να έχει υποθυροιδισμό όταν έρθει στο κόσμο...:oops:

 

Ρωτησε την!!!!!! Γιατι πιστευει οτι δε θα επρεπε να εισαι εγκυος???Σου ειχε πει απο πριν να αποφυγεις εγκυμοσυνη??? Η εγκυμοσυνη αποκλειεται μονο σε περιπτωσω Ca οπου πρεπει η ασθενης να λαβει ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Εσυ εισαι με Graves........ ειμαι περιεργη να μαθω την απαντηση της ενδοκρ. σου.

 

Οσο για την πιθανοτητα να γεννηθει το μωρακι σου υποθ/κο αυτο ειναι αλλο θεμα. Να θυμασαι οταν με το καλο γεννηθει και μεγαλωσει.... θα σου πει ο γιατρος σου ποσο, να του κανεις εξετασεις γιατι πολυ συχνα οι παθησεις του θυρ. ειναι κληρονομικες. Αυτο μονο. Μην ανησυχεις.

 

Αλλα ......οι υποχοηκοι οζοι, τωρα δημιουργηθηκαν??? Τους εχεις εξετασει?????

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε την!!!!!! Γιατι πιστευει οτι δε θα επρεπε να εισαι εγκυος???Σου ειχε πει απο πριν να αποφυγεις εγκυμοσυνη??? Η εγκυμοσυνη αποκλειεται μονο σε περιπτωσω Ca οπου πρεπει η ασθενης να λαβει ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Εσυ εισαι με Graves........ ειμαι περιεργη να μαθω την απαντηση της ενδοκρ. σου.

 

Οσο για την πιθανοτητα να γεννηθει το μωρακι σου υποθ/κο αυτο ειναι αλλο θεμα. Να θυμασαι οταν με το καλο γεννηθει και μεγαλωσει.... θα σου πει ο γιατρος σου ποσο, να του κανεις εξετασεις γιατι πολυ συχνα οι παθησεις του θυρ. ειναι κληρονομικες. Αυτο μονο. Μην ανησυχεις.

 

Αλλα ......οι υποχοηκοι οζοι, τωρα δημιουργηθηκαν??? Τους εχεις εξετασει?????

Τους είχα εξετάσει αλλά αυτός που μου έκανε τον υπέρηχο δεν βρήκε κάτι,τουλάχιστον έτσι φαινόταν.Δεν μου είπε κανείς ενδοκρινολόγος ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί...Αυτή λέει πως θα έπρεπε να πάρω αντισιλιπτικά άκουσα πάντως σήμερα πως δεν είναι και πολύ καλή στην δουλειά της και ο γυναικολόγος μου, μου πρότινε άλλη ενδοκρινολόγο...Φαινόταν λίγο στο κόσμο της μου έλεγε πως είναι κληρονομικό, εξετάστηκε κ μάνα μου και η αδελφή μου και βγήκαν καθαρές,επίσεις οι γιαγιά μου και η 3 θείες μου έχουν παιδιά και ποτέ δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο..(ούτε από την μεριά του μπαμπά μου)από που είναι κληρονομικό κανείς δεν ξέρει!!!!Επιτέθηκε και λεκτικά στον γυναικολό μου λέγοντας του ότι θα έπρεπε να με υποχρεώσει να κάνω έκτρωση!!!Τη να πω,περιμένω το ραντεβού με την καινούρια ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει και αυτή... eNortjKzUjI0NTWzMFeyBlwwFa8C3Q,,97.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαγνωσθηκα με υποθυρεοειδισμο οταν ημουν εγκυος στο γιο μου...αγνωστο εαν προυπηρχε παντως στις εξετασεις ρουτινας του προγεννητικου εμφανιστηκε το προβλημα οπου και ο γυναικολογος μου μου συνεστισε να δω ενδοκρινολογο κατι που δεν εκανα!!! Σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου οι ορμονες μου εκανα παρτυ κι εγω αρνιομουνα να παω σε ενδοκρινολογο μη και μου δωσει χαπι και δεν ηθελα να το παρω μπας και βλαψω το παιδι!! Τοσο ανιδεη ημουνα!!!!

Ευτυχως ο Θεος φυλαξε και εμενα και το παιδι μου και ολα πηγαν καλα...

Στη 2η εγκυμοσυνη μου επερνα Τ4 καθολη τη διαρκεια της χωρις να υπαρξει κανενα προβλημα και ουδεποτε η γυναικολογος μου το θεωρησε προβλημα εφοσον το παρακολουθουσαμε...στη θση σου θα αλλαζα ενδοκρινολογο γιατι συμφωνα με αυτην που εχεις τωρα τουλαχιστον οι μισες γυναικες στην ελλαδα δεν θα επρεπε να τεκνοποιουν!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως αλλαξα ενδοκρινολογο μακριά αυτή...Εμενα υπερλειτουργεί ο θυρεοειδής μου και μπλοκάρει του μωρού μάλλον δεν ξέρω θα φανεί στην Β επιπέδου μου είπε ο γυναικολος μου,τώρα αυτή που τα στηρίζει αυτά που λέει κανείς δεν ξέρει...Εγώ έκανα και την FΤ3 και FΤ4 και είμαι μέσα στις τιμές αναφοράς που δίνει το εργαστήριο.Τώρα δεν ξέρω τη διάφορα έχει η ΦΤ3 κ FT4 με το T3 κ Τ4

Οι τιμές που έχω είναι:

T3 = 3.38 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (1.16-3.53)

T4 = 196.1 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (94-191)

TSH = 0.01 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (0.33-4.59)

FT3 = 5.3 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (3.78-5.97)

FT4 = 16.56 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (12.1-19.6)

θα δούμε τι θα μας και η καινουρια ενδοκρινολογος...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέθηκε και λεκτικά στον γυναικολό μου λέγοντας του ότι θα έπρεπε να με υποχρεώσει να κάνω έκτρωση!!!Τη να πω,περιμένω το ραντεβού με την καινούρια ενδοκρινολόγο να δω τι θα μου πει και αυτή... eNortjKzUjI0NTWzMFeyBlwwFa8C3Q,,97.png

 

Συγνωμη, αυτη επιμενει να λεγεται γιατρος????? Και πολυ καλα εκανες και πηγες σε αλλο γιατρο.

Θα συμφωνησω και με την aggelomarios γιατι ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων νοσουν απο καποια περιπτωση του θυρ.. Κια φυσικα πολλες απο αυτες εχουν γινει μανουλες χωρις κανενα προβλημα. Αλλες προσπαθουν και δεν τα καταφερνουν παρα μονο οταν ρυθμισουν τις ορμονες του θυρ.

Προσωπικα εχω γνωρισει 2 κοπελες μεσα στο parents που επι χρονια εδιναν λεφτα για εξωσωματικες χωρις να τους πουν οι γιατροι τους να κανουν εξεταση ορμονων θυρ. και οταν εκαναν και ειδαν οτι υπηρχε προβλημα, ακολουθησαν αγωγη και τωρα ειναι κοι οι 2 μανουλες με φυσιολογικη συλληψη παρακαλω!!!!

 

Μονο στην περιπτωση που διαγνωσθει καρκινος του θυρ. θεωρω οτι ο γιατρος θα διακοψει την κυηση ωστε να μη κινδυνεψει το εμβρυο αλλα και η μητερα να μπορεσει να κανει την συνηστομενη θεραπεια που απαιτει ληψη ραδιενεργου ιωδιου.

 

Εννοειτε πως αλλαξα ενδοκρινολογο μακριά αυτή...Εμενα υπερλειτουργεί ο θυρεοειδής μου και μπλοκάρει του μωρού μάλλον δεν ξέρω θα φανεί στην Β επιπέδου μου είπε ο γυναικολος μου,τώρα αυτή που τα στηρίζει αυτά που λέει κανείς δεν ξέρει...Εγώ έκανα και την FΤ3 και FΤ4 και είμαι μέσα στις τιμές αναφοράς που δίνει το εργαστήριο.Τώρα δεν ξέρω τη διάφορα έχει η ΦΤ3 κ FT4 με το T3 κ Τ4

Οι τιμές που έχω είναι:

T3 = 3.38 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (1.16-3.53)

T4 = 196.1 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (94-191)

TSH = 0.01 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (0.33-4.59)

FT3 = 5.3 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (3.78-5.97)

FT4 = 16.56 τιμή αναφοράς εργαστηρίου -> (12.1-19.6)

θα δούμε τι θα μας και η καινουρια ενδοκρινολογος...

 

Η TSH που μας αφορα, ειναι πολυ καλη. Με αυτη τη τιμη ο αδενας σου ουτε υπερλειτουργει ουτε υπολειτουργει.

Περιμενουμε νεα απο τον νεο γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αυτη επιμενει να λεγεται γιατρος????? Και πολυ καλα εκανες και πηγες σε αλλο γιατρο.

Θα συμφωνησω και με την aggelomarios γιατι ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων νοσουν απο καποια περιπτωση του θυρ.. Κια φυσικα πολλες απο αυτες εχουν γινει μανουλες χωρις κανενα προβλημα. Αλλες προσπαθουν και δεν τα καταφερνουν παρα μονο οταν ρυθμισουν τις ορμονες του θυρ.

Προσωπικα εχω γνωρισει 2 κοπελες μεσα στο parents που επι χρονια εδιναν λεφτα για εξωσωματικες χωρις να τους πουν οι γιατροι τους να κανουν εξεταση ορμονων θυρ. και οταν εκαναν και ειδαν οτι υπηρχε προβλημα, ακολουθησαν αγωγη και τωρα ειναι κοι οι 2 μανουλες με φυσιολογικη συλληψη παρακαλω!!!!

 

Μονο στην περιπτωση που διαγνωσθει καρκινος του θυρ. θεωρω οτι ο γιατρος θα διακοψει την κυηση ωστε να μη κινδυνεψει το εμβρυο αλλα και η μητερα να μπορεσει να κανει την συνηστομενη θεραπεια που απαιτει ληψη ραδιενεργου ιωδιου.

 

 

 

Η TSH που μας αφορα, ειναι πολυ καλη. Με αυτη τη τιμη ο αδενας σου ουτε υπερλειτουργει ουτε υπολειτουργει.

Περιμενουμε νεα απο τον νεο γιατρο σου.

Αρχιζω να φοβαμαι μηπως και δεν εχω και οζους γιατι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥς ΕΝΤΟΠΗΣΕ τοσα χρονια δεν ειχα ξαφνηκα αποκτησα :/ θα συνεχισω να περνω το χαπακι μου και θα δω σε εναν μηνα τι γινετε...επερνα το unimazole 20mg 3 χαπια την μερα και τωρα μου εδωσε prothuril 50mg 3 την μερα στις οδηγιες λεει πως τα 3 ειναι για συντηρηση τι να πω δεν ξερω...Δεν καταλαβενω αν εχω θυροειδη η οχι και αν εχω ειναι υπο ή υπερ? :/

Link to comment
Share on other sites

Οι όζοι μπορούν να εντοπιστούν με υπέρηχο, και εγώ έχω, πρώτα τους διέγνωσε με ψηλάφηση ο γιατρός, παρόλο που είναι πραγματικά πολύ μικροί.

Ποτέ οι αιματολογικές μου δεν έδειξαν πρόβλημα, μην βασίζεστε λοιπόν μόνο σε αυτές!

 

 

Και πραγματικά αν ένας γιατρός δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη, η δεν νιώθετε άνετα, η οτιδήποτε άλλο μην κολλάτε σε αυτόν, ψάξτε για κάποιον καλύτερο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι όζοι μπορούν να εντοπιστούν με υπέρηχο' date=' και εγώ έχω, πρώτα τους διέγνωσε με ψηλάφηση ο γιατρός, παρόλο που είναι πραγματικά πολύ μικροί.

Ποτέ οι αιματολογικές μου δεν έδειξαν πρόβλημα, μην βασίζεστε λοιπόν μόνο σε αυτές!

 

 

Και πραγματικά αν ένας γιατρός δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη, η δεν νιώθετε άνετα, η οτιδήποτε άλλο μην κολλάτε σε αυτόν, ψάξτε για κάποιον καλύτερο![/quote']

Περιμέμω να με δει η ενδοκ. και βλεπουμε..μεχρι στιγμης ολα καλα!!! :) :) Οι οζοι με προβληματίζουν...δεν ξερω καν τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ναταλία, εντελώς τυχαία τους ανακάλυψα, δεν είχα κανένα σύμπτωμα, είχαμε επισκεφθεί τον γιατρό για την μητέρα μου και έκανε και μια ψηλάφηση σε εμένα όπου και εντοπίστηκαν, από το 2009 και μέχρι σήμερα , παίρνω την ελάχιστη δυνατή ποσότητα θυρορμόνης, από το 0,1 , 1/5 χάπι καθημερινά, ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη( μου το αύξησε σε ένα δύο φορές την εβδομάδα) είναι ακόμη πιο απαραίτητο γιατί οι ορμόνες δραστηριοποιούνται με άλλους ρυθμούς, και σκοπός είναι να μην μου το γυρίσει είτε σε υποθυρεοειδισμό είτε σε υπερθυρεοειδισμό.

'Οπως και με διαβεβαίωσε ο γιατρός πόσο ζωτικής σημασίας είναι για το έμβρυο , όπου περνάει από καθόλου έως ελάχιστη ποσότητα σε αυτό.

Σχεδόν κάθε μήνα κάνω αιματολογικές, όπου βγαίνουν άριστες, άρα καλά πάμε.

Το πιο επικίνδυνο είναι ένας αρρύθμιστος θυρεοειδής, και όχι το χάπι, που πρέπει φυσικά να δίνεται στην σωστή δοσολογία, και να μην αμελείται.

 

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα!:P

 

 

 

 

 

 

ΟΖΟΙ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑΣ

Τι είναι οι θυρεοειδικοί όζοι?

Θυρεοειδικός όζος είναι μια διόγκωση μέσα στον κατά τα άλλα φυσιολογικό αδένα και είναι σχετικά συχνοί. Οι όζοι χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες: τους ψυχρούς (85%) και τους θερμούς (15%).

Τι είναι ψυχροί όζοι?

Οι ψυχροί όζοι δεν είναι λειτουργικοί, δηλαδή δεν παράγουν θυρεοειδικές ορμόνες, δεν προσλαμβάνουν ιώδιο και έτσι δεν σκιαγραφούνται στο σπινθηρογράφημα. Έχουν περίπου 21% πιθανότητα να είναι κακοήθεις.

Τι είναι θερμοί όζοι ?

Οι θερμοί όζοι, παράγουν θυρεοειδικές ορμόνες, προσλαμβάνουν ιώδιο και σκιαγραφούνται στο σπινθηρογράφημα, ενώ σχεδόν είναι πάντοτε καλοήθεις.

Τι συμπτώματα προκαλούν οι θυρεοειδικοί όζοι?

Συνήθως δεν προκαλούν συμπτώματα, όταν, όμως πιέζουν τα γειτονικά όργανα προκαλούν: την αίσθηση μάζας στο λαιμό, δυσκολία στην κατάποση, βραχνάς φωνής, και βήχας. Ο όζος μπορεί να παράγει μεγάλες ποσότητες θυρεοειδικών ορμονών (υπέρ-λειτουργικός όζος), προκαλώντας συμπτώματα υπερθυρεοειδισμός (ταχυκαρδία «γρήγορος σφυγμός», απώλεια βάρος, καταβολή, κόπωση, νευρικότητα, αϋπνία, εφίδρωση, διάρροια και τρέμολο κυρίως στα χέρια).

Πώς γίνεται η διάγνωση των όζων?

Η διάγνωση γίνεται με:

1. Την κλινική εξέταση:

Πάνω από 8% των όζων ʽʼπιάνονταιʼʼ στην ψηλάφηση από τον ιατρό.

 

2. Το υπερηχογράφημα :

Το υπερηχογράφημα μετρά τον όγκο του αδένα και τον αριθμό και το μέγεθος των όζων όταν υπάρχουν. Ανιχνεύει όζους μέχρι 2-4 χιλ. Ανάλογα με τη σύσταση τους οι όζοι διακρίνονται σε συμπαγείς, κυστικοί και μεικτοί δηλαδή με συμπαγή και κυστικά στοιχεία .Οι καθαρά κυστικοί όζοι είναι πάρα πολύ σπάνιοι. Αν και το υπερηχογράφημα δεν μας βοηθά στον διαχωρισμό καλοήθων και κακοήθων όζων, οι περισσότεροι όζοι με κακοήθεια είναι συμπαγείς, ακανόνιστοι και υποηχογενείς. Αποτιτανώσεις υπάρχουν σε 10-15% όλων των όζων και όταν εντοπίζονται στη περιφέρεια του όζου είναι υπέρ της καλοήθειας ενώ όταν οι αποτιτανώσεις εντοπίζονται μέσα στον όζο πιθανόν να πρόκειται για καρκίνωμα.

3. Το σπινθηρογράφημα :

Το σπινθηρογράφημα γίνεται με την χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου, που προσλαμβάνεται από τον αδένα. Ανάλογα με τον βαθμό πρόσληψης, οι όζοι χωρίζονται σε ψυχρούς και θερμούς. Δεν μπορεί να μας διαχωρίσει εάν ένας όζος είναι καλοήθης η κακοήθης αλλά μπορεί να μας δώσει την πληροφορία εάν ο όζος έχει αυξημένες πιθανότητες να έχει κακοήθεια. Είναι γνωστό ότι το 21% περίπου των ψυχρών είναι κακοήθεις και αυτοί που δεν είναι ακόμα, έχουν μεγάλη πιθανότητα να γίνουν.

Τι είναι βιοψία δια βελόνης (FNA)?

Η βιοψία με λεπτή βελόνα (ΠΛΒ) (FNA) είναι η λήψη κυττάρων από τον όζο για να εξετασθούν από τον κυτταρολόγο ιατρό. Τα αποτελέσματα τα οποία μπορούμε να πάρουμε είναι καλοήθης, κακοήθης και απροσδιόριστο (ύποπτο). Η αξιοπιστία της μεθόδου είναι αμφιλεγόμενη και εξαρτάται από την εμπειρία του γιατρού που κάνει την βιοψία και την ικανότητα του κυτταρολόγου να αξιολογεί τα ευρήματα που υπάρχουν. Τα ψευδώς αρνητικά κυτταρολογικά αποτελέσματα που οφείλονται στην εμπειρία του κυτταρολόγου φτάνουν τα 10%. Μια ανεπαρκής λήψη υλικού είναι μια αιτία για να έχει κανείς ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα και αυτό αφορά το 20% των βιοψιών όπου λίγα μόνο κύτταρα υπάρχουν στο υλικό παρακέντησης και είναι αδύνατο η στήριξη μιας ασφαλούς διάγνωσης. Στους αιμορραγικούς όζους και στην πολυοζώδη βρογχοκήλη η FNA είναι αναξιόπιστη και επικίνδυνη διότι πρέπει να γίνονται πολλές βιοψίες και σε πολλά σημεία . Δεν μπορεί να διαχωρίσει το θυλακιώδες αδένωμα ( καλοήθης όγκο) από το θυλακιώδες καρκίνωμα που αποτελεί το 15% των καρκίνων του αδένα. Δεν μπορεί να διαγνώσει το καρκίνωμα Hurthle (Hurthle cell carcinoma) το θυρεοειδούς που αποτελεί το 5% των καρκίνων του αδένα. Έτσι ένας στους δυο ασθενής μπορεί να έχει αρνητικό αποτέλεσμα στην εξέταση ενώ έχει καρκίνο. Γιʼ αυτό το λόγω, μόνο το θετικό αποτέλεσμα για καρκίνο αξιολογείται.

Σε μια εργασία που δημοσιεύθηκε από το Λαϊκό νοσοκομείο στην Ελληνική Χειρουργική 1997, 69:355-359 σε 6 ψυχρούς όζους του θυρεοειδούς που χειρουργήθηκαν με αρνητική κυτταρολογική εξέταση υλικού παρακέντησης με λεπτή βελόνα (ΠΛΒ) (FNA), έδειξαν ότι ήταν καρκίνοι. Ποσοστό αποτυχίας της(ΠΛΒ) σε αυτή τη σειρά είναι 100%.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τα ποσοστά έχουν ακαδημαϊκή σημασία, όταν κάτι συμβαίνει σε σένα, το ποσοστό είναι πάντοτε 100%.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να φοβαμαι μηπως και δεν εχω και οζους γιατι ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥς ΕΝΤΟΠΗΣΕ τοσα χρονια δεν ειχα ξαφνηκα αποκτησα :/ θα συνεχισω να περνω το χαπακι μου και θα δω σε εναν μηνα τι γινετε...επερνα το unimazole 20mg 3 χαπια την μερα και τωρα μου εδωσε prothuril 50mg 3 την μερα στις οδηγιες λεει πως τα 3 ειναι για συντηρηση τι να πω δεν ξερω...Δεν καταλαβενω αν εχω θυροειδη η οχι και αν εχω ειναι υπο ή υπερ? :/

 

<<prothuril : Χρησιµοποιείται για την αντιµετώπιση της υπερλειτουργίας του θυρεοειδούς σα συντηρητική µακροχρόνια θεραπεία µέχρις καταστολής των συµπτωµάτων της νόσου.

 

Εάν είστε έγκυος, πρέπει να ενηµερώσετε το γιατρό σας πριν αρχίσετε θεραπεία µε το φάρµακο, ώστε να ελαττώσει τη δόση για την προστασία του εµβρύου.

 

Πηγη: http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11023%3Aprothuril-tabl-60-x-50-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55 >>

 

 

unimazole

http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12836%3Aunimazole-tabl-60-x-10-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55

 

Δεν ξερω....... εσυ παιρνεις χαπι αλλα δες τι θα σου πει και ο νεος γιατρος σου.

 

Πες μου αν εχεις κανει υπερηχο στο θυρεοειδη σου και ποτε!!!!!

 

Οι όζοι μπορούν να εντοπιστούν με υπέρηχο' date=' και εγώ έχω, πρώτα τους διέγνωσε με ψηλάφηση ο γιατρός, παρόλο που είναι πραγματικά πολύ μικροί.

[b']Ποτέ οι αιματολογικές μου δεν έδειξαν πρόβλημα, μην βασίζεστε λοιπόν μόνο σε αυτές![/b]

 

 

Και πραγματικά αν ένας γιατρός δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη, η δεν νιώθετε άνετα, η οτιδήποτε άλλο μην κολλάτε σε αυτόν, ψάξτε για κάποιον καλύτερο!

 

Πολυ καλα κανεις και το υπενθυμιζεις αυτο φιλη ,mommu!!!

Το λεμε συχνα εδω γιατι καποιοι ειμαστε παθοντες απο αμελεια γιατρων που εβλεπαν τις τιμες εντος οριων και ελεγαν οτι δεν τρεχει τιποτα.

Ο υπερηχος δειχνει την πραγματικη κατασταση του αδενα. Μην επαναπαυεστε μονο με τις αιματολογικες.

 

 

Κι εσυ εγκυουλα?????? Εσυ ομως παιρνεις ηδη θυρεοειδικη ορμονη ενω στη φιλη Ναταλια της εχει δοσει συντηριτικη αγωγη. Δεν ξερω...... περιμενω εναγωνιως τι θα πει ο νεος γιατρος της.

Link to comment
Share on other sites

<<prothuril : Χρησιµοποιείται για την αντιµετώπιση της υπερλειτουργίας του θυρεοειδούς σα συντηρητική µακροχρόνια θεραπεία µέχρις καταστολής των συµπτωµάτων της νόσου.

 

Εάν είστε έγκυος, πρέπει να ενηµερώσετε το γιατρό σας πριν αρχίσετε θεραπεία µε το φάρµακο, ώστε να ελαττώσει τη δόση για την προστασία του εµβρύου.

 

Πηγη: http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=11023%3Aprothuril-tabl-60-x-50-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55 >>

 

 

unimazole

http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12836%3Aunimazole-tabl-60-x-10-mg&catid=49%3Adrugs-trade-names&Itemid=55

 

Δεν ξερω....... εσυ παιρνεις χαπι αλλα δες τι θα σου πει και ο νεος γιατρος σου.

 

Πες μου αν εχεις κανει υπερηχο στο θυρεοειδη σου και ποτε!!!!!

 

 

 

Πολυ καλα κανεις και το υπενθυμιζεις αυτο φιλη ,mommu!!!

Το λεμε συχνα εδω γιατι καποιοι ειμαστε παθοντες απο αμελεια γιατρων που εβλεπαν τις τιμες εντος οριων και ελεγαν οτι δεν τρεχει τιποτα.

Ο υπερηχος δειχνει την πραγματικη κατασταση του αδενα. Μην επαναπαυεστε μονο με τις αιματολογικες.

 

 

Κι εσυ εγκυουλα?????? Εσυ ομως παιρνεις ηδη θυρεοειδικη ορμονη ενω στη φιλη Ναταλια της εχει δοσει συντηριτικη αγωγη. Δεν ξερω...... περιμενω εναγωνιως τι θα πει ο νεος γιατρος της.

Καλησπερα!!!Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! Εκανα υπερηχο ετσι μου βρηκε τους οζους...και δυο διογκομενους αδενες με πολυ αιματοση αυτο μου ειπε.. τι να πω

Link to comment
Share on other sites

 

Πολυ καλα κανεις και το υπενθυμιζεις αυτο φιλη ,mommu!!!

Το λεμε συχνα εδω γιατι καποιοι ειμαστε παθοντες απο αμελεια γιατρων που εβλεπαν τις τιμες εντος οριων και ελεγαν οτι δεν τρεχει τιποτα.

Ο υπερηχος δειχνει την πραγματικη κατασταση του αδενα. Μην επαναπαυεστε μονο με τις αιματολογικες.

 

 

Κι εσυ εγκυουλα?????? Εσυ ομως παιρνεις ηδη θυρεοειδικη ορμονη ενω στη φιλη Ναταλια της εχει δοσει συντηριτικη αγωγη. Δεν ξερω...... περιμενω εναγωνιως τι θα πει ο νεος γιατρος της.

 

georgiamami , συμφωνώ, τίποτα δεν αφήνουμε στην τύχη, ευτυχώς που ο συγκεκριμένος γιατρός έκανε τον κόπο και το είδε με πιο σοβαρότητα, εν τω μεταξύ με προτροπή δική μου έγινε η περαιτέρω ενέργεια. Οπότε σωτήριο είναι να ψαχνόμαστε και εμείς λιγάκι, κακά τα ψέματα, πρέπει να είμαστε λίγο από όλα, λίγο γιατροί λίγο δικηγόροι, γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι και κάνουν τα λάθη τους, δεν πρέπει να εφησυχάζουμε, γιατί έχουμε τόσα παραδείγματα με περιπτώσεις που εξελίχθηκαν τελικά με τον χειρότερο τρόπο.

Ενημερώνω εν τω μεταξύ τον φιλικό και συγγενικό μου κύκλο, όσο μπορώ. Έτσι μπορώ να πω πως έσωσα (εντάξει μεγάλη κουβέντα για μένα) τον πατέρα ενός φίλου μου , αλλά έχει να το λέει από τότε.

 

Βασικά, επειδή από το λίγο(δυστυχώς δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες σχετικά, θα το κάνω όμως) που έχω δει, πως είσαι πολύ ενημερωμένη και προσπαθείς να το μεταδώσεις αυτό.

Για την αγωγή που λες, υποτίθεται πως και εγώ την ορμόνη την παίρνω γι΄ αυτό τον λόγο συντηρητικά, για να μην διευρυνθούν τα οζίδια, και να μην μου το γυρίσει σε υπό η υπερθυρεοειδισμό, για την λήψη της είχα τις φοβίες μου τώρα με την εγκυμοσύνη , όπως και αργότερα όταν με το καλό θηλάσω, για το πόσο μπορεί να επηρεάσει το μωρό. Τελικά αφού στην κυριολεξία έπρηξα τον γιατρό ( από τους καλύτερους )με καθησύχασε πως δεν χρειάζεται να ανησυχώ και πως είναι απαραίτητη, και να μην την σταματήσω.

Δεν ξέρω αν έχεις ιδία πείρα για κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgiamami ,

Δεν ξέρω αν έχεις ιδία πείρα για κάτι άλλο, αλλά ειλικρινά θα ήθελα πολύ να το ακούσω.

 

Με εγκυμοσυνη οχι, δεν εχω...... πανε πολλα χρονια απο τοτε που εγινα μητερα.

Το 2008 αρχισα να χανω βαρος....ξαφνικα και αδικαιολογητα. Εκανα αιματολογικες εξετασεις, οι οποιες εδειξαν πλου χαμηλη TSH (υπερθυρ/σμο). Κανω υπερηχο, βρισκω 2 οζους, ξεκινω αγωγη για να "φαω" τους οζους αλλα αυτοι πεισμωσαν και αντι να μικρυνουν ή να χαθουν, πολλαπλασιαστηκαν. Καταληγω σε αφαιρεση αρχες του 2009. Ολα καλα και με το χειρουργειο και με τη βιοψια. Και τοτε αρχιζουν τα ασχημα. Λανθασμενη αντιμετωπιση της περιπτωσης μου απο τον "καλο" γιατρο που ειχα. Σε 9 μηνες παιρνω 19 κιλα με προσεγμενη διατροφη...ο μεταβολλισμος μου ειχε πεσει σε χειμερια ναρκη. Αποκτω χιλια δυο αλλα συμπτωματα υποθυρ/σμου και "ψαχνομαι" στο ιντερνετ. Βρισκω, διαβαζω, μαθαινω και .....ΑΛΛΑΖΩ γιατρο. Μεσα σε ενα χρονο απο τοτε, εχω καταφερει να φερω την TSH σε επιθυμητη τιμη αλλα οχι και να απαλλαγω απο ολα τα προβληματα υγειας που με επισκεφτηκαν ολο αυτο το διαστημα που οι ορμονες μου εκαναν παρτυ υπογειου-ταρατσας. :cry:

 

Απο ολη αυτη την ιστορια, και μαθαινοντας οτι οι παθησεις του θυρ. ειναι και κληρονομικες, τσεκαρω με αιματολογικες και υπερηχους τα παιδια μου. Και ναι φυσικα, με κληρονομησαν. Και ειναι και τα 2 σε παρακολουθηση, με αγωγη, προς αντιμετωπιση των οζιδιων και οζων που βρηκαμε πολυ νωρις ευτυχως. Να σημειωσω πως οι αιματολογικες των παιδιων μου ηταν εντος οριων αλλα οι οζοι και τα οζιδια φανηκαν μονο στον υπερηχο και αυτο γιατι ηταν στην αρχη τους, πριν προλαβουν να δημιουργησουν προβλημα.:idea:

 

Εκτοτε, προσπαθω να αφυπνησω γνωστους και φιλους να εξεταζονται ακομη και αν δεν εχουν εμφανη σημαδια. :confused:

 

Η προληψη ειναι η αρχη της θεραπειας.:idea:

 

Στην περιπτωση της εγκυμοσυνης, οι ορμονες γενικως διαταρασσονται και υπαρχει επιπλεον λογος να παρακολουθουνται τακτικα και οι θυρεοειδικες ποσο μαλιστα να λαμβανει η εγκυος το απαραιτητο χαπι(συμπληρωματικη ορμονη) ωστε να ανατυχθει σωστα το εμβρυο και να εχουμε τελειομηνη εγκυμοσυνη και υγιη μωρακι.:-P

 

Και για την ιστορια επισης να αναφερω, οτι εχουν συμβει αποτυχημενες εγκυμοσυνες λογω δυσλειτουργιας του αδενα, οπως επισης αδυναμια συλληψης για τον ιδιο λογο.:-P

Τσεκαρετε λοιπον οσε επιθυμειτε τις θυρεοειδικες ορμονες με αιματολογικες και κανετε υπερηχο πριν ξεκινησετε προσπαθεια για νινακι. :oops::oops:

 

 

Και για να τα λεμε με περισσοτερο μπλα μπλα (γιατι εδω ειναι πιο ενημερωτικου επιπεδου) μετακομισαμε πριν ενα χρονο στο cafe του parents. Αν θελετε ελατε απο κει.

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω πως βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, και χαίρομαι γι΄ αυτό.

Μεγάλη η περιπέτειά σου καλή μου georgiamami, αλλά θεωρώ πως το χειρίστηκες πολύ σωστά και αυτό είναι που σε έσωσε!

 

Για το μωράκι ναι, αν και κάποιοι ειδικοί δεν έχουν αποσαφηνίσει επακριβώς αν είναι κληρονομικό η όχι , όπως και αν έχει, πλέον ανάμεσα στις βασικές εξετάσεις μετά την γέννα, είναι και αυτές για τον θυρεοειδή, από την φτέρνα παίρνουν αιματάκι και βλέπουν τα επίπεδα των ορμονών.

Τα κοριτσάκια σε αυτό το θέμα δεν είναι και ιδιαίτερα ευνοημένα, γιατί έχουν 10 φορές περισσότερες πιθανότητες ανάπτυξης προβλημάτων του θυρεοειδή.

 

Έχω μια απορία, που δεν την έχω πει ακόμη στον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, γιατί δεν γέννησα ακόμη, και λίαν συντόμως δεν έχουμε ραντεβού.

 

Όταν ένα βρέφος, διαγνωσθεί με την σχετική νόσο η με τα ανάλογα ευρήματα, που καθιστούν την λήψη ορμονών απαραίτητη, πως μπορεί να γίνει η απορρόφηση αυτής, όταν η μόνη τροφή που δέχεται είναι το γάλα, και ως γνωστό το ασβέστιο είναι ανταγωνιστικό και πρέπει να έχει αρκετή διαφορά ώρας (4ωρο) πριν ληφθεί;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω πως βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, και χαίρομαι γι΄ αυτό.

Μεγάλη η περιπέτειά σου καλή μου georgiamami, αλλά θεωρώ πως το χειρίστηκες πολύ σωστά και αυτό είναι που σε έσωσε!

 

Για το μωράκι ναι, αν και κάποιοι ειδικοί δεν έχουν αποσαφηνίσει επακριβώς αν είναι κληρονομικό η όχι , όπως και αν έχει, πλέον ανάμεσα στις βασικές εξετάσεις μετά την γέννα, είναι και αυτές για τον θυρεοειδή, από την φτέρνα παίρνουν αιματάκι και βλέπουν τα επίπεδα των ορμονών.

Τα κοριτσάκια σε αυτό το θέμα δεν είναι και ιδιαίτερα ευνοημένα, γιατί έχουν 10 φορές περισσότερες πιθανότητες ανάπτυξης προβλημάτων του θυρεοειδή.

 

Έχω μια απορία, που δεν την έχω πει ακόμη στον ενδοκρινολόγο που με παρακολουθεί, γιατί δεν γέννησα ακόμη, και λίαν συντόμως δεν έχουμε ραντεβού.

 

Όταν ένα βρέφος, διαγνωσθεί με την σχετική νόσο η με τα ανάλογα ευρήματα, που καθιστούν την λήψη ορμονών απαραίτητη, πως μπορεί να γίνει η απορρόφηση αυτής, όταν η μόνη τροφή που δέχεται είναι το γάλα, και ως γνωστό το ασβέστιο είναι ανταγωνιστικό και πρέπει να έχει αρκετή διαφορά ώρας (4ωρο) πριν ληφθεί;

 

Δεν εχω ιδεα τι κανουν στα βρεφη σε αυτες τις περιπτωσεις. Φανταζομαι ομως καποια αγωγη θα υπαρχει και γι αυτα.

Εχω ακουσει για αγωγη που δινεται σε νηπια αλλα σε βρεφη...... δεν ξερω.

Και συνηθως τα προβληματα της παθησης κανουν την εμφανιση τους σε μεγαλυτερες ηλικιες των παιδιων και μονο αν εχουν κληρονομησει το γονιδιο του αδενα απο τον παθοντα γονεα ή παππου-γιαγια.

Ριξε μια ματια αν θες:

http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

 

Σε ποιο μηνα εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα τι κανουν στα βρεφη σε αυτες τις περιπτωσεις. Φανταζομαι ομως καποια αγωγη θα υπαρχει και γι αυτα.

Εχω ακουσει για αγωγη που δινεται σε νηπια αλλα σε βρεφη...... δεν ξερω.

Και συνηθως τα προβληματα της παθησης κανουν την εμφανιση τους σε μεγαλυτερες ηλικιες των παιδιων και μονο αν εχουν κληρονομησει το γονιδιο του αδενα απο τον παθοντα γονεα ή παππου-γιαγια.

Ριξε μια ματια αν θες:

http://www.clinical.bioiatriki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=26

 

Σε ποιο μηνα εισαι???

 

 

Στον όγδοο, πεθερά και μητέρα, πάντως όλο και κάτι έχουν.

Εν κατακλείδι, αυτό που έχω αποκομίσει διαβάζοντας και ρωτώντας, πως το πιο βασικό είναι , να είναι ρυθμισμένος, τότε αποτρέπονται και πιθανά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στο έμβρυο.

Εσένα τα παιδάκια σου πόσο είναι; Και πότε αρχίσατε αγωγή;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εσένα τα παιδάκια σου πόσο είναι; Και πότε αρχίσατε αγωγή;

 

Εχουν ηλικια φοιτητων και ξεκινησαν αγωγη τον Ιουνιο 2011. Μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. Εχουμε "φαει" αρκετα κομματια και νιωθουν και οι δυο, πολυ καλυτερα. Συγκεκριμενα ηταν ατονοι, κουραζονταν και νυσταζαν πολυ, κρυωναν και ειχαν αυξημενη ορεξη για φαγητο και διαφορα αλλα συμπτωματα υποθυρ. Τωρα ολα ειναι υπο ελεγχο και ζουν μια χαρα την καθημερινοτητα τους.

Και ολα αυτα με το συμπληρωμα θυροξινης που παιρνουν.Φυσικα υπο το αγρυπνο ματι του γιατρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ηλικια φοιτητων και ξεκινησαν αγωγη τον Ιουνιο 2011. Μεχρι τωρα παμε πολυ καλα. Εχουμε "φαει" αρκετα κομματια και νιωθουν και οι δυο, πολυ καλυτερα. Συγκεκριμενα ηταν ατονοι, κουραζονταν και νυσταζαν πολυ, κρυωναν και ειχαν αυξημενη ορεξη για φαγητο και διαφορα αλλα συμπτωματα υποθυρ. Τωρα ολα ειναι υπο ελεγχο και ζουν μια χαρα την καθημερινοτητα τους.

Και ολα αυτα με το συμπληρωμα θυροξινης που παιρνουν.Φυσικα υπο το αγρυπνο ματι του γιατρου μας.

 

Αααα, και εγώ νόμιζα πως είναι μικρούλια,:-) οπότε έχουν αναλάβει και μεριμνούν οι ίδιοι για την αγωγή τους,όπως και αν έχει, εύχομαι τα καλύτερα!

Προσωπικά, δεν είχα πρόβλημα ούτε σύλληψης, ούτε και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όλες οι εξετάσεις βγαίνουν πολύ καλές, μερικές συσπασούλες μόνο, αλλά υπό έλεγχο, επίσης έχω γενικά, καλές ενδείξεις, και καλό προαίσθημα για την έκβαση της εγκυμοσύνη μου, επειδή είμαι και υποψιασμένη δεν θα αφήσω τίποτα στην τύχη του!

Είδα πως και στο Parentscafe, έχεις σχετικό θέμα,πολύ ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω και αυτό!;)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Αααα' date=' και εγώ νόμιζα πως είναι μικρούλια,:-) οπότε έχουν αναλάβει και μεριμνούν οι ίδιοι για την αγωγή τους,όπως και αν έχει, εύχομαι τα καλύτερα!

Προσωπικά, δεν είχα πρόβλημα ούτε σύλληψης, ούτε και καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όλες οι εξετάσεις βγαίνουν πολύ καλές, μερικές συσπασούλες μόνο, αλλά υπό έλεγχο, επίσης έχω γενικά, καλές ενδείξεις, και καλό προαίσθημα για την έκβαση της εγκυμοσύνη μου, επειδή είμαι και υποψιασμένη δεν θα αφήσω τίποτα στην τύχη του!

Είδα πως και στο Parentscafe, έχεις σχετικό θέμα,πολύ ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω και αυτό!;)[/quote']

 

Επειδη υπηρχαν στο parents, ανοιγμενα διαφορα "θεματα" σχετικα με το θυρεοειδη και επειδη στο cafe ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα οσων αφορα στις αναρτησεις μας, ανοιξαμε το θεμα Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα , ωστε να μη γραφουμε 100 μεριες και να προσπαθουμε να κραταμε ενημερωμενο το ενα "θεμα" και φυσικα να μαζευομαστε ολοι εκει δημιουργωντας μια ομορφη και ζεστη παρεα που θα παρεχει ενημερωση και ψυχολογικη υποστηριξη.

 

Τωρα οσο αφορα στην εγκυμοσυνη σου, εφοσον το παρακολουθεις φυσικα και θα πανε ολα καλα. Αντε και κοντευεις!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Ολα τελεια με τον αδενα μου λειτουργει αψωγα ολα καλα τελεια δοξα το θεο!!!Σε 2 βδομαδες θα κανω και την Β επιπεδου...αντε να πανε ολα καλα και εκει και δεν θελω τπτ αλλο..το μωρακι δεν νιωθω να κουνιετε...ποτε θα αρχισω να το καταλαβαινω?? :/eNortjKzUjI0NbUwMFKyBlwwFYoC0g,,46.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα στην εγκυμοσυνη σου, εφοσον το παρακολουθεις φυσικα και θα πανε ολα καλα. Αντε και κοντευεις!!!!:-P

Ευχαριστώωωωω!!!!:-P

 

Καλησπερα!!Ολα τελεια με τον αδενα μου λειτουργει αψογα ολα καλα τελεια δοξα το θεο!!!Σε 2 βδομαδες θα κανω και την Β επιπεδου...αντε να πανε ολα καλα και εκει και δεν θελω τπτ αλλο..το μωρακι δεν νιωθω να κουνιετε...ποτε θα αρχισω να το καταλαβαινω?? :/

 

Άντε μπράβο κορίτσι!Μακάρι τέτοια ευχάριστα να ακούμε πάντα!:D

Λοιπόν σχετικά με τις κινήσεις του εμβρύου, σαν μέσος όρος και σύμφωνα με τους γιατρούς, απο την 20η εβδομάδα και μετά (28η με 32η ακόμη πιο σίγουρα) θα καταλαβαίνεις τις κινήσεις.

Προσωπικά τις αισθάνθηκα τουλάχιστον δύο εβδομάδες πιο πριν ( μην μπείς όμως στην διαδικασία να συγκρίνεις με άλλες εγκύους), αλλά εξαρτάται και απο άλλα πράγματα αυτό, όπως το τι θέση έχει ο πλακούντας, αν είναι πρόσθιος,οι κινήσεις γίνονται λιγότερο αντιληπτές.

Μην αγχώνεσαι καθόλου όμως, σε λίγο καιρό δεν θα σε απασχολεί αυτό το ερώτημα.

 

Και κάτι τελευταίο, φρόντιζε η στάση του ύπνου σου να είναι η αριστερή πλάγια, το έμβρυο τροφοδοτείται με οξυγόνο και θρεπτικά συστατικά, όπως και η κυκλοφορία του αίματος γίνεται πολύ καλύτερα, να αποφεύγεις το ανάσκελα, ειδικά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...