Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού εξαφανίζεται το γάλα το βράδυ??


Recommended Posts

Αχ, δώστε μου κουράγιο γιατί θα πέσω από το μπαλκόνι!Έχω το μπεμπάκι μου στο στήθος από τις 9 το βράδυ και σπαράζει γιατί δε βγαίνει σταγόνα, αλλάζω στ'ήθος, τίποτα. Το μωρό κλαίει, τσιρίζει και τρωει τα χ'ερια του, τώρα τον έδωσα στο μπαμπά μου γιατί μου έχει σπάσει τα τύμπανα...και τα νεύρα.

Είναι 55 ημερών, κάναμε μικτή διατροφή τις πρώτες 45 μέρες και μετά αποκλειστικό (με ψευδοθηλή, σιγά σιγά θα τις βγάλουμε). Έχω το symphony (medela), παίρνω μαγιά μπύρας (7 επί 3 καθημερινά για 2 εβδομ. και μετά 1 κενό), πίνω μάραθο, τώρα πήρα και τριγωνέλλα. Ο μικρός είναι συνέχεια στο στήθος, ούτε διαλείμματα, τίποτα. Μιλάμε για αμραθώνιους θηλασμούς. Αλλά το βράδυ, εκεί κατά 8 με 9, το γάλα εξαφανίζεται. Μέχρι πότε θα πάει αυτό? Πόσες ώρες δηλ. πρέπει να τον αφήνω να ψοφάει στην πείνα και να κλαίει σπαρακτικά στο στήθος? Έχω τόσο πείσμα να θηλάσουμε αποκλειστικά, αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω, μόνο προβλήματα.

Τί κάνουμε σε τέτοιες φάσεις? τον αφήνουμε να φάει τα χέρια του και απλά λέμε ότι κάνουμε "αποκλειστικό θηλασμό"? Έχω κάνει τόσο αγώνα για να τα καταφέρω (τα έχω γράψει με θέμα "τί κάνω λάθος"), δεν έχω σκοπό να τα παρατήσω. Αλλά πότε επιτέλους θα δω χορτάτο το μωράκι μου? Τα βράδυα κοιμάται κατά τις 2 με 2:30, και αυτό μετά από πολύ κλάμα (κουράζεται φαίνεται), ακι όχι μετά από ένα καλό γεύμα.

Πάνες βρέχει κανονικά, δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Μαύρη πείνα τα βράδυα έχουμε!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου!

 

Αχ δεν αντέχω να ακουω για μωρακια που κλαίνε!μηπως εισαι πολυ αγχωμένη και δεν ξεκουραζεσαι αρκετα?

Αυτο το έπαθα γυρω οταν ο Απολλωνας ήταν 4 μηνων!κοντευα να τρελαθω!εγω παντως αυτες τις ώρες θα του έδινα ξένο?( ο δικός μου δεν το έπινε ουτε με κουταλι οποτε καταλαβαινεις τι τραβηξα,να βλέπω το μικρουλι μου να κλαιει).Θα του έδινα λοιπόν συμπλήρωμα και θα πήγαινα για ύπνο!μετα τον ύπνο θα έχεις διαπιστώσει πως έχεις πιο πολυ γάλα!

Εισαι στην αρχη τώρα και αν δεν ξεκουραζεσαι ,δεν εισαι ήρεμη,και δεν τρεφεσαι θα έχεις προβλήματα ενδεχομένως μετα!προπαντων να σκέφτεσαι πως μπορείς να θηλασεις,θέλεις να θηλασεις,ειναι στη φύση.(αυτα σκεφτόμουν)

Αλλα ξεκουρασου!παιζει ρόλο!μερικες δεν εχουν τέτοια θέματα!εγω ειχα!καταφερα να τον θηλασω 13 μήνες αφου 10 μηνων έμεινα έγκυος μετα μου κόπηκε μαχαίρι!κλαμα εγω!τωρα στο 2ο ήμουν πιο έμπειρη ειναι 16 μηνων και εχω γάλα σαν τους πρώτους μήνες!ολοι μέρα στάζει!καμμια σχέση με το πρώτο!

Γενικα ήμουν πλεον πιο ήρεμη και δεν σκεφτόμουν αν το παιδι μου χορταινει ,ήμουν σίγουρη αφου έβρεχε και πολλες πανες!ακομα ξυπναει πολλες φορές τη νύχτα!

Αχ συγνωμη για το μεγαλοοοοοο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Να τα χα'ιρεσαι, μακαρι να θηλάσω και γω τοσο πολύ!

Ξένο δε θέλω να του ξαναδώσω, θα μας πάει πολύ πίσω, θα χαλάσω ό, τι κάναμε με τόσο κόπο!

Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι 2,5 με 4 ώρες (στις καλές μέρες) το 24ωρο. Και αυτό γιατί θηλάζει μόνο πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού (λόγω ανατομίας στήθους δεν βολεύει άλλη στάση), ρίχνει ύπνους, πιπιλίζει, αλλά μόλις πάω να τον βάλω να κοιμηθεί κάτω, ουρλιάζει.Οπότε ξύπνια εγώ σαν το βρικόλακα. Επίσης τα βράδυα όταν κοιμάται πάω τουαλέτα με την άνεσή μου (καθότι δυσκοίλια), τσιμπάω τίποτα και γενικά εχω υπερένταση. Ξυπνάει ανά 2 με 3 ώρες για να φαει, μετα εγώ βγαζω με το θήλαστρο ό, τι έχει μείνει για να αυξήσω την παραγωγή..και με βρίσκει το πρωί..δράμα η κατάσταση!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!να εισαι καλα!

 

Έχεις κάποιο λόγο που βγάζεις με το θηλαστρο?πχ δουλεια..γιατι αν οχι πετα το!συγνωμη κιόλας!στο δεύτερο δεν εχω χρησιμοποιήσει ουτε μια φορα θηλαστρο!οταν ήθελα να βγάλω γάλα για να δίνω στο μεγάλο έπαιρνα ενα ποτήρι και το έβγαζα με το χέρι!

Στο πρώτο ταλαιπωρηθηκα με το θηλαστρο και μονο με αγχωνε μου έτρωγε χρόνο και μονο καλο δεν μου έκανε!απο την εμπειρία μου ασε το θηλαστρο!εμενα μου μείωνε το γάλα και με τραυματιζε!δεν έχεις ανάγκη απο αυτα αν δεν δουλευεις!

Αν φοβάσαι μην πλακωσεις το μωρακι σου ενω θηλαζει ξαπλωμένος πες σε κάποιον ( στον άντρα σου,μάνα σου κτλ να σας κοιτάει) και κοιμησου ενω θηλαζει!ειναι πολυ λίγες οι ώρες που κοιμάσαι !σου λέω περασα πολυ δυσκολα στο πρώτο!ειχα και κατάθλιψη ομως τα κατάφερα χωρις συμπληρωμα( αφου 3 ουτε να το πλησιάσει).

Μετα τους 7 μηνες( συμπεράσματα απο το δεύτερο ,το γάλα μου ήταν ολα και πιο σταθερό ,εννοω δεν επηρεεαζοταν με το παραμικρό η ποσοτητα προσεχε τωρα που ειναι η αρχη και μετα θα ειναι πολυ πολυ πιο ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Α τωρα κατάλαβα αυτο με το μαξιλάρι θηλασμου!βασικα δεν ξέρω τι ακριβώς ειναι αλλα λογικά τον θηλαζεις ενω εισαι καθιστη?αν ξαπλωσεις και τον βάλεις πάνω στο μαξιλάρι?

Το τι κανω με το δεύτερο δεν το πίστευα οτι γίνεται με το πρώτο!σημερα τον θηλασα ενω τον ειχα καθιστο στο γιο γιο!

Ο θηλασμος δεν εχει κανονες!οτι σε βολεύει και οπως σε βολεύει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, δώστε μου κουράγιο γιατί θα πέσω από το μπαλκόνι!Έχω το μπεμπάκι μου στο στήθος από τις 9 το βράδυ και σπαράζει γιατί δε βγαίνει σταγόνα, αλλάζω στ'ήθος, τίποτα. Το μωρό κλαίει, τσιρίζει και τρωει τα χ'ερια του, τώρα τον έδωσα στο μπαμπά μου γιατί μου έχει σπάσει τα τύμπανα...και τα νεύρα.

Είναι 55 ημερών, κάναμε μικτή διατροφή τις πρώτες 45 μέρες και μετά αποκλειστικό (με ψευδοθηλή, σιγά σιγά θα τις βγάλουμε). Έχω το symphony (medela), παίρνω μαγιά μπύρας (7 επί 3 καθημερινά για 2 εβδομ. και μετά 1 κενό), πίνω μάραθο, τώρα πήρα και τριγωνέλλα. Ο μικρός είναι συνέχεια στο στήθος, ούτε διαλείμματα, τίποτα. Μιλάμε για αμραθώνιους θηλασμούς. Αλλά το βράδυ, εκεί κατά 8 με 9, το γάλα εξαφανίζεται. Μέχρι πότε θα πάει αυτό? Πόσες ώρες δηλ. πρέπει να τον αφήνω να ψοφάει στην πείνα και να κλαίει σπαρακτικά στο στήθος? Έχω τόσο πείσμα να θηλάσουμε αποκλειστικά, αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω, μόνο προβλήματα.

Τί κάνουμε σε τέτοιες φάσεις? τον αφήνουμε να φάει τα χέρια του και απλά λέμε ότι κάνουμε "αποκλειστικό θηλασμό"? Έχω κάνει τόσο αγώνα για να τα καταφέρω (τα έχω γράψει με θέμα "τί κάνω λάθος"), δεν έχω σκοπό να τα παρατήσω. Αλλά πότε επιτέλους θα δω χορτάτο το μωράκι μου? Τα βράδυα κοιμάται κατά τις 2 με 2:30, και αυτό μετά από πολύ κλάμα (κουράζεται φαίνεται), ακι όχι μετά από ένα καλό γεύμα.

Πάνες βρέχει κανονικά, δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Μαύρη πείνα τα βράδυα έχουμε!

 

το βραδυ,συνεχισε τις ενναλαγες..θα τον αλλαζεις στηθος συνεχεια..με αυτον τον τροπο αυξανεται η παραγωγη σου..

ο εκνευρισμος μετα το απογευμα προκυπτει και απο την συσσωρευμενη κουραση της ημερας και τα ερεθισματα που δεχεται ολη μερα το μωρο.. επιπλεον τα απογευματα υπαρχουν και οι κωλικοι που ειναι εντονοι στα αγορια..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να τα χα'ιρεσαι, μακαρι να θηλάσω και γω τοσο πολύ!

Ξένο δε θέλω να του ξαναδώσω, θα μας πάει πολύ πίσω, θα χαλάσω ό, τι κάναμε με τόσο κόπο!

Η αλήθεια είναι ότι κοιμάμαι 2,5 με 4 ώρες (στις καλές μέρες) το 24ωρο. Και αυτό γιατί θηλάζει μόνο πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού (λόγω ανατομίας στήθους δεν βολεύει άλλη στάση), ρίχνει ύπνους, πιπιλίζει, αλλά μόλις πάω να τον βάλω να κοιμηθεί κάτω, ουρλιάζει.Οπότε ξύπνια εγώ σαν το βρικόλακα. Επίσης τα βράδυα όταν κοιμάται πάω τουαλέτα με την άνεσή μου (καθότι δυσκοίλια), τσιμπάω τίποτα και γενικά εχω υπερένταση. Ξυπνάει ανά 2 με 3 ώρες για να φαει, μετα εγώ βγαζω με το θήλαστρο ό, τι έχει μείνει για να αυξήσω την παραγωγή..και με βρίσκει το πρωί..δράμα η κατάσταση!

 

η φαση που περνατε ειναι δυσκολη,αλλα θα περασει..τοσο το μωρο οσο και εσυ κανετε μεγαλη προσπαθεια για να καλυψετε το κενο που υπηρχε..

οι 2-3 ωρες ειναι απολυτα φυσιολογικες και για μωρα που δεν κανουν προσπαθεια να αυξησουν την παραγωγη της μαμας..

εμεις ξυπναγαμε το βραδυ ανα 2ωρο σχεδον μεχρι 3-4 μηνων..

τυλιξε το -οχι σφιχτα- με ενα σεντονακι ή μια πυτζαμα σου που εχει την μυρωδια σου και κοιμησε τον εκει..μετα αφησε τον μαζι με το ρουχο κατω..

τα νεογεννητα δεν θελουν με τιποτα να απομακρυνονται απο την μαμα..ποσο μαλλον οταν αισθανθουν το κρυο κρεββατι ,τοτε ξυπνανε σιγουρα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!να εισαι καλα!

 

Έχεις κάποιο λόγο που βγάζεις με το θηλαστρο?πχ δουλεια..γιατι αν οχι πετα το!συγνωμη κιόλας!στο δεύτερο δεν εχω χρησιμοποιήσει ουτε μια φορα θηλαστρο!οταν ήθελα να βγάλω γάλα για να δίνω στο μεγάλο έπαιρνα ενα ποτήρι και το έβγαζα με το χέρι!

Στο πρώτο ταλαιπωρηθηκα με το θηλαστρο και μονο με αγχωνε μου έτρωγε χρόνο και μονο καλο δεν μου έκανε!απο την εμπειρία μου ασε το θηλαστρο!εμενα μου μείωνε το γάλα και με τραυματιζε!δεν έχεις ανάγκη απο αυτα αν δεν δουλευεις!

Αν φοβάσαι μην πλακωσεις το μωρακι σου ενω θηλαζει ξαπλωμένος πες σε κάποιον ( στον άντρα σου,μάνα σου κτλ να σας κοιτάει) και κοιμησου ενω θηλαζει!ειναι πολυ λίγες οι ώρες που κοιμάσαι !σου λέω περασα πολυ δυσκολα στο πρώτο!ειχα και κατάθλιψη ομως τα κατάφερα χωρις συμπληρωμα( αφου 3 ουτε να το πλησιάσει).

Μετα τους 7 μηνες( συμπεράσματα απο το δεύτερο ,το γάλα μου ήταν ολα και πιο σταθερό ,εννοω δεν επηρεεαζοταν με το παραμικρό η ποσοτητα προσεχε τωρα που ειναι η αρχη και μετα θα ειναι πολυ πολυ πιο ευκολα!

Ξαπλωμένη δε γίνεται με τίποτα λόγω...ανατομίας του στήθους!

Θήλαστρο νοίκιασα το νοσοκομειακό για να καλύψω το κενό των πρώτων 45 ημερών. Να αυξήσω δηλ. την παραγωγή. Βγάζω μόνο μετά από κάθε θηλασμό, ό, τι έχει μείνει στην ουσία και το κρατάω για παν ενδεχόμενο. Πέρα από κάποιες επισκέψεις σε γιατρούς (γυναικολόγο, ενδοκρινολόγο), τις οποίες έχω αναβάλει επ' αόριστον προκειμένου να μη χασουμε κανα γεύμα από το στήθος, έχω μόνο 1-2 υποχρεώσεις με δουλειά αυτό το μήνα (απλά θα λείπω κανά 8ωρο, , γι' αυτό μαζευω γαλα).

Το χρησιμοποιώ και στο δεξί στήθος το οποίο είναι μαύρα χαλια από τις πληγες και πονάει αφόρητα. Οπότε το χρειάζομαι το θήλαστρο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

τυλιξε το -οχι σφιχτα- με ενα σεντονακι ή μια πυτζαμα σου που εχει την μυρωδια σου και κοιμησε τον εκει..μετα αφησε τον μαζι με το ρουχο κατω..

τα νεογεννητα δεν θελουν με τιποτα να απομακρυνονται απο την μαμα..ποσο μαλλον οταν αισθανθουν το κρυο κρεββατι ,τοτε ξυπνανε σιγουρα..

Το είχα σκεφτεί, αλλά ποτέ δεν το έκανα. Θα το κάνω σήμερα κι όλας!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο μεγαλώνει το μωρό τόσο πιο πολύ βολεύει ο ξαπλωτός θηλασμός!

Θυμάμαι στην αρχή που ήταν μια σταλίτσα το κεφαλάκι της που να φτάσει τη θηλή (μικρό στήθος γαρ!)

Μετά την πρώτη φορά άργησα να το ξαναδοκιμάσω...

Ο ύπνος είναι πολύ βασικός... είχα προσέξει ότι είχα λίγο πιο πολύ γάλα όταν είχα κοιμηθεί παραπάνω. Οπότε δοκίμαζα να κοιμόμαστε αγκαλιά και το μεσημέρι για να συμπληρώνω ώρες.

Το βράδυ όντως λύσσα τα πιάνει τ'άτιμα!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

τυλιξε το -οχι σφιχτα- με ενα σεντονακι ή μια πυτζαμα σου που εχει την μυρωδια σου και κοιμησε τον εκει..μετα αφησε τον μαζι με το ρουχο κατω..

τα νεογεννητα δεν θελουν με τιποτα να απομακρυνονται απο την μαμα..ποσο μαλλον οταν αισθανθουν το κρυο κρεββατι ,τοτε ξυπνανε σιγουρα..

Το είχα σκεφτεί, αλλά ποτέ δεν το έκανα. Θα το κάνω σήμερα κι όλας!

 

απλα εχε το νου σου πως θα το κανεις..μην το τυλιξεις γυρω-γυρω σαν φασκιωμα..να μπορει να κουνηθει το μωρο.. βαλε το υφασμα απο κατω του και παρτο μαζι αγκαλια, ωστε οταν το ξαπλωσεις να ξαπλωσει πανω στο υφασμα αυτο..κατα προτιμηση κατι που να εχει την μυρωδια σου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mανούλα εχεις ανοίξει τόσα πολλά θεματα, που δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω.

Η δική μου συμβουλη ειναι να ηρεμήσεις και να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις. Αν δεν εισαι ήρεμη, μπορεί να μπλοκάρεις το ανακλαστικό της ροής και ενώ εχεις γάλα, να μην βγαινει.

Εχεις ακούσει για τους κολικούς του πρώτου τριμήνου? Ξεκινάνε από την 3η εβδομάδα και μπορεί να διαρκέσουν και τρεις μήνες. Ειναι πολύ πιθανό να περνάει το μωρό σου κολικούς (ευτυχώς όχι σε πολύ έντονη μορφή) και οι κολικοί κάνουν την εμφάνισή τους συνήθως το βράδυ. Υπομονη.

Κάπου διαβασα για υδαρή και πράσινα κακάκια. Προληπτικά θα μπορούσες να περιορίσεις τα αγελαδινά προϊόντα (τουλάχιστον τα γαλακτοκομικά) και να τα αντικαταστήσεις με αιγοπρόβεια. Επίσης περιορισε τη ζάχαρη. Να θυμάσαι πως ό,τι τρως εσύ, τρωει και το μωρό. Εχεις βοήθεια στο σπίτι? Εχεις κάποιον να σου μαγειρεύει? Ειναι προτιμότερο να τρως δυο και τρία πιατα μαγειρεμένο φαγητό, αντί να τρως μπισκοτα και κριτσίνια. Ας τρως την ώρα που θηλάζεις, δε θα ενοχληθεί το μωρό.

Το μεγαλο στήθος δεν αποτελεί πρόβλημα, αρκεί να μάθεις να... το χειρίζεσαι. Κι εγώ με μεγαλο στήθος και επιπεδες θηλές θηλασα 14 μήνες τον γιο μου και 20 μήνες την κόρη μου, αποκλειστικά ξαπλωμένη! Κάνε δοκιμές να βρεις τη θεση που σε βολεύει και δεν πνίγει το μωρό. Εγώ ξάπλωνα στο πλάι, εβαζα κάτω από το κεφάλι μου ενα κανονικό μαξιλάρι και ενα πιο μικρό (του καναπε) για να ανασηκωνεται το κεφαλι μου και να βλεπω καλά πώς τρώει το μωρό, το χερι που ηταν κατω από το σωμα το περναγα πάνω από το κεφαλάκι του μωρού και το συγκρατουσα στη σωστή θέση και με το πανω χερι συγκρατούσα ψευδοθηλή και στήθος (αντιχειρας πάνω από τη θηλή και τα υπολοιπα δάχτυλα από κάτω, συγκρατώντας το βαρος και δίνοντας κατα κάποιον τρόπο σχήμα στο στήθος, ωστε να μπορεί να πιασει καλα το μωρό χωρίς να κλεινει η μυτούλα του). Αργότερα βγάλαμε και την ψευδοθηλή και ήταν πιο ευκολα τα πράγματα.

Οταν εχεις το μωρό στο στήθος, θα προσεχεις να το ακούς να καταπίνει. Δεν εχει σημασία τι βλεπεις εσύ (εγώ παντως, παρ όλους τους μήνες θηλασμού, δεν καταφερα να βγάλω μια σταγονα γάλα με το χερι), αλλά τι τρώει το μωρό. Εχετε μείνει λίγο πίσω με τη μικτή διατροφή, αλλά εχεις επιμονή και είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφερετε!

Να θυμασαι ότι το βασικό ειναι το μωρό να τρεφεται καλά και αυτός πρεπει να ειναι ο σκοπός σου. Αν επιτευχθει και ο αποκλειστικός θηλασμός, ακομα καλύτερα, αλλά μη σου γινει εμμονή, ούτε να εχες τύψεις αν χρειαστει να δωσεις φόρμουλα. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω γεμίσει την ενότητα με ερωτήματα..πρωτάρα βλέπετε. Είπαμε, θέλω ιδιαίτερα!

Σήμερα πάλι τα ίδια, ενώ όλη μέρα υπάρχει γάλα, το βράδυ πίνει λίγο το μωρό και μετά ..εξαφανίζεται.Περιμένω τώρα να δω πότε θα ξαναέχω. Του έδωσα ό, τι είχα μαζέψει στο ψυγείο (χρησιμοποιώ τη θηλή calma) και φυσικά τον έχω στο στήθος τώρα, απλά έχει στο στόμα την ψευδιθηλή και ρουφαει που και που, αλλά γάλα πουθενά.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχ'ωδης γενικά, αλλά για το θηλασμό δεν αγχωνομαι πια, είμαι σίγουρη ότι θα θηλάζουμε για πολύ καιρό ακόμη. Αγχώνομαι μόνο όταν τον βλέπω να πεινάει.

Βοήθεια έχω από τη μαμά μου (φαγητό και σιδερωμα). Τις δουλειές όλες τις κάνω εγώ, βοηθαει και 1 φορα την εβδομαδα και ο άντρας μου. Η μαμά μου μεγάλωσε, βαρεθηκε, δεν ξέρω και γω τί έγινε και ρίχνει π.χ. λίγο νερό στην μπανιέρα και πάει, καθάρισε το μπάνιο. Εγώ πάλι έχω ψυχωση με την καθαριότητα και την τάξη, το σπίτι λάμπει κυριολεκτικά, έχω κάθε λογής απορρυπαντικό. Οπότε τα κάνω όλα μόνη.

Σίγουρα η έλλειψη ύπνου μόνο κακό κάνει, αλλά δε βλέπω να βελτιώνεται η κατασταση. Ούτε θέλω όμως να συνδέσω τη χαμηλή ροή το βράδυ με την κούραση, γιατί θα απογοητευτώ πολύ. Θα τα καταφέρω, πού θα πάει?? Τη Δευτέρα θα πάμε παιδίατρο, στους 2 μήνες ακριβώς. Στον 1ο μήνα ήταν 4100. Πόσα γραμμάρια βάζουν κατα μέσο όρο το δεύτερο μήνα? Πόσο είναι το χαμηλότερο αποδεκτό από τους παιδίατρους?

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως έχω γεμίσει την ενότητα με ερωτήματα..πρωτάρα βλέπετε. Είπαμε, θέλω ιδιαίτερα!

Σήμερα πάλι τα ίδια, ενώ όλη μέρα υπάρχει γάλα, το βράδυ πίνει λίγο το μωρό και μετά ..εξαφανίζεται.Περιμένω τώρα να δω πότε θα ξαναέχω. Του έδωσα ό, τι είχα μαζέψει στο ψυγείο (χρησιμοποιώ τη θηλή calma) και φυσικά τον έχω στο στήθος τώρα, απλά έχει στο στόμα την ψευδιθηλή και ρουφαει που και που, αλλά γάλα πουθενά.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αγχ'ωδης γενικά, αλλά για το θηλασμό δεν αγχωνομαι πια, είμαι σίγουρη ότι θα θηλάζουμε για πολύ καιρό ακόμη. Αγχώνομαι μόνο όταν τον βλέπω να πεινάει.

Βοήθεια έχω από τη μαμά μου (φαγητό και σιδερωμα). Τις δουλειές όλες τις κάνω εγώ, βοηθαει και 1 φορα την εβδομαδα και ο άντρας μου. Η μαμά μου μεγάλωσε, βαρεθηκε, δεν ξέρω και γω τί έγινε και ρίχνει π.χ. λίγο νερό στην μπανιέρα και πάει, καθάρισε το μπάνιο. Εγώ πάλι έχω ψυχωση με την καθαριότητα και την τάξη, το σπίτι λάμπει κυριολεκτικά, έχω κάθε λογής απορρυπαντικό. Οπότε τα κάνω όλα μόνη.

Σίγουρα η έλλειψη ύπνου μόνο κακό κάνει, αλλά δε βλέπω να βελτιώνεται η κατασταση. Ούτε θέλω όμως να συνδέσω τη χαμηλή ροή το βράδυ με την κούραση, γιατί θα απογοητευτώ πολύ. Θα τα καταφέρω, πού θα πάει?? Τη Δευτέρα θα πάμε παιδίατρο, στους 2 μήνες ακριβώς. Στον 1ο μήνα ήταν 4100. Πόσα γραμμάρια βάζουν κατα μέσο όρο το δεύτερο μήνα? Πόσο είναι το χαμηλότερο αποδεκτό από τους παιδίατρους?

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

Καλησπέρα...Δες αυτό το βίντεο ( http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood ) και διάβασε τα σχόλια από κάτω...Είναι πολύ σημαντικά για να καταλάβεις ότι ίσως αγχώνεσαι άδικα για το γάλα και όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πριν, υπάρχει και το θέμα των κολικών που μπορεί να προκαλεί ανησυχία το βράδυ. Δες το βίντεο και παρατήρησε αν υπάρχει διαφορά στο πως πίνει το πρωί όσο είναι ξύπνιος και πως το βράδυ που είναι κοιμισμένος. Εμένα πχ η μικρή μου το πρωί που είναι πιο δραστήρια και ανήσυχη πίνει με πιο γρήγορες, κοφτές γουλιές (που σημαίνει ότι κάθε γουλιά γάλα είναι μικρή) ενώ το βράδυ πίνει σαν να είναι αυτοσυγκεντρωμένη πλήρως σε αυτό που κάνει...ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΕΣ γουλιές. Το καταλαβαίνεις και από τις παύσεις που κάνει...Δες το βίντεο και θα καταλάβεις....Αν δηλαδή πίνει με μεγάλες γουλιές είναι λογικό να τελειώνει γρηγορότερα και όλο το γάλα...Είναι αλήθεια πως αυτό δεν το παρατηρούμε συχνά.

 

Τώρα για το σπίτι...Μία από τα ίδια είμαι κι εγώ...Σκέψου όμως πως το μωράκι σου ακόμα δεν "κινείται" σε όλους τους χώρους του σπιτιού, οπότε μην τρελαίνεσαι με την καθαριότητα. Κάποια στιγμή κάθισα και σκέφτηκα ότι θα τραβήξω μεγάλο ζόρι με την πιτσιρίκα να τρέχει και να λερώνει στο σπίτι και αποφάσισα ότι είναι πιο σημαντικό για μένα να χαίρομαι κάθε στιγμή μαζι της από το να την κυνηγάω να μην λερώσει και να τσιρίζω...Οπότε το πήρα απόφαση από τώρα να χαλαρώσω με το θέμα καθαριότητα...

 

Και αυτό που λέει η ζουζουνέλ είναι πολύ σωστό...Αν σε βολεύει μόνο η καθσιτή θέση, βρες μαξιλάρια, στήριξε πόδια και μέση, κεφάλι, χέρια και κοιμήσου όσο πιο άνετα μπορείς καθιστή...Και έχε κάποιον από πάνω σου έστω ένα μισάωρο την φορά να σε προσέχει, εσένα και το μωρό...Προσωπικά εμένα με έχει πάρει πολλές φορές ο ύπνος στην πολυθρόνα της ΙΚΕΑ που ταλαντεύεται...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτήν την πολυθρόνα έχω βάλει στο μάτι, την έχει ο αδερφός μου, ή θα του την κλέψω ή θα πάρω καινουρια. Βολεύει αρκετά, ε? Βολεύει και όταν μεγαλώσει κάπως το μωρό?

Δυστυχώς να κοιμηθώ όταν κάθομαι δεν μπορώ. Και ο άντρας μου κοιμάται σε άλλο δωμάτιο γιατί δουλεύει αρκετες ώρες, ε, αυτή δηλ. είναι η κλασική δικαιολογία..κοιμάται και μεσημέρι κανά 1-2 ώρες και βράδυ 5-6 ώρες, μια χαρά δηλ., δε χαλάει τη ζαχαρενια του με τίποτα, ούτε καν Σαββατοκ΄τριακο. Τί καυγάδες κάναμε, τίποτα! ¨Αφού τον θηλάζεις, εγώ τί να κάνω". Πού να καταλάβει...η μαμά μου έρχεται καθημερινά 6-9. Την αφήνω να κάνει μόνο σίδερο. Γιατί από τα άλλα, νερό και σε 5 λεπτά έχει καθαρίσει όλο το σπίτι. Οπότε έρχεται, κρατάει το μωρό, τον ταϊζει το γάλα που έχω βγάλει για να κάνω καμιά δουλειά, να συμμαζέψω τα ρούθα, να βάλω πλυντήρια, να κάνω μπάνιο κλπ. Δυστυχώς μένουμε σε μεζονέτα και πρεπει να ανεβοκατεβάζω συνέχεια πραγματα. Μια φορά πήρε μόνο η μάνα μου να κατεβάσει 1 κούπα στην κουζίνα που είχε 1 δάχτυλο ελληνικό καφέ και το έριξε στη σκάλα..και δεν το κατάλαβε! Πάω να ανέβω εγώ μετά, βλέπω τον κσφε κατω..της λέω "αν κρατούσα το μωρό και γλυστρούσα"? Χαμπάρι...και το περίεργο είναι πως είναι μορφωμένη. Α, και εννοείται είναι κατά του θηλασμού! Γιατί της τρώω χρόνο από το 3ωρο που έρχεται να τον παίξει. Αυτή δεν μας θήλασε, ήταν άρρωστη. Τί εκπομές της έβαλα να δει, δεν τις βλέπει. Τί μεταφέρω τα λόγια της παιδι'ατρου. Αμφισβητεί τα πάντα, όλους τους γιατρούς "και μεις δεν μεγαλώσαμε παιδια??" . 'Και σεις που δε θηλάσατε τί πάθατε, όλη την ώρα στο στήθος τον έχεις, είναι κόκκινο το στήθος σου, κάνει?". Και αν τον θηλάσω 10 λεπτά (τίποτα δηλ. για τον δικό μου, αυτός θέλει τουλάχιστον μισή με μία ώρα), λέει ¨μπράβο, έφαγε, έλα τώρα στη γιαγιά να παίξουμε".

Αχ, παρασύρθηκα βρε κορίτσια τώρα, δεν κολάει στο θέμα, αλλά ήθελα κάπου να τα πώ! Οι σχέσεις μας είναι χάλια, εγώ την έχω "ευνουχίσει" τονίζοντας την αλήθεια (ότι καθαρίζει λάθος και δεν ακολουθεί καν τους κανόνες υγιεινής-το λέει και ο άντρας μου και ο αδερφός μου) και αυτή με κάνει να φοβάμαι να τον θηλάσω το 3ωρο 6-9, να φοβάμαι πώς θα τον θηλάσω στο μέλλον (σίγουρα θα λεει "τί τρέλες είναι αυτές, θα μας κοροϊδεύει ο κόσμος". Άσε που όλο λέει "έλα να σε πάρει η γιαγιά στο σπίτι να περνάς καλά, έλα να μένεις μαζί μας, το καλοκαίρι θα σε πάρει η γιαγιά και ο παπούς στο σπίτι στη θάλασσα, τέλεια θα περνάς, όλο το καλοκαίρι εκεί θα είσαι".

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο είναι ότι οι δικοί μου μας στηρίζουν οικονομικά σε όλα, αυτοί μας ζουν. Ο αντρας μου ¨παμφτωχοι ΑΕ"! Οπότε οι δικοί μου μας προσφερουν τα πάντα και πολλές φορες στερούνται αυτοί για να ζούμε εμείς ¨"ζωή και κότα". Ειδικά με το μπέμπη έχουν ξετρελαθεί, ήδη του μάζεψαν λεφτά στην τράπεζα, τονγεμίζουν δώρα. Και όλα τα κάνουν από την υπερβολική αγάπη και αδυναμία που μου έχουν. Τρεχουν αυτοί για ψωνια, φαγητά, τα πάντα για να μην κουράζομαι εγώ και ο άντρας μου.

Αλλά στο θέμα του θηλασμού έχουμε πρόβλημα. Αισθάνομαι βρε κορίτσια ότι θέλει να "ρουφηξει" κάθε λεπτό μαζι του, να τον χαρεί όσο περισσοτερο μπορεί. Της λέω ότι έχει μια ζωη μπροστα της να τον χαρεί, και σιγουρα δεν ισχύει, εδώ εγώ που είμαι 35 φοβ΄΄αμαι ότι δεν θα προλάβω να τον χαρώ!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο απογευματινός θηλασμός από τον βραδυνό στις 9 πόσες ώρες απέχουν?

Γιατί άμα θηλάζει μανιωδώς όλο το απόγευμα μέχρι τις 8.30 και στις 9 ξαναθέλει, μην περιμένεις να βγάλεις γάλα είναι λογικό να μην υπάρχει.

Όταν κλαίει στις 9 πια για γάλα, μήπως βγάζει γάλατα από το στοματάκι του? (μία φυσιολογική παλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωρά τους πρώτους μήνες).

Εγώ περνάω τα παραπάνω και τελικά δεν θέλει γάλα, απλώς είναι η κούραση. Με κούνημα και βόλτες μέσα στο σπίτι τελικά καταφέρνει να κοιμηθεί.

Αν και το βάρος του μωρού έίναι καλό δεν νομίζω πως πραγματικά πεινάει εκείνη την ώρα εκτός κι αν κάνει κανα άλμα ανάπτυξης στο οποίο όμως η παραγωγή σου εντός διημέρου λογικά θα ρυθμιστεί (αρκεί να μην δίνεις ξένο και να πίνεις πολλά υγρά).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στη δική σας περιπτωση θα ήταν σημαντικό να εχεις μια βρεφική ζυγαριά να τον ζυγίζεις, να βλεπεις πώς παει το βαρος του με τον αποκλειστικό θηλασμό. Απ τη στιγμή που το στήθος δεν εχει μετρητη για να ξερεις πόσα ml τρώει το μωρό, θα βγάζεις εμμεσα συμπεράσματα, αν δλδ παιρνει βάρος και βρεχει πανες, ο θηλασμός παει μια χαρα.

Το γάλα δεν τελειώνει, όσο το στήθος δεχεται ερεθισμα (μωρό ή άντληση) θα παραγει γάλα. Μην προσπαθείς σ΄αυτό το στάδιο να αντλείς γάλα για να το αποθηκεύσεις στο ψυγειο, εστίασε στο να επιτυχετε τον αποκλειστικό θηλασμό. Επίσης εστίασε στα σημαντικά, τι εχει πιο μεγαλη σημασία, ενας λεκές στα πλακάκια ή μια μαμά ξεκούραστη, τι ειναι πιο σημαντικό για σένα, να εισαι μαμά ή νοικοκυρά? :wink:

Διαβασα ότι μιλησες με την Αγλαία για την μαγιά μπύρας. Της εχεις πει όμως ότι ξεκινησες και τριγωνέλλα? Τα συμπληρωματα να εχεις υποψιν σου μπορεί να αλλοιώσουν τη γεύση του γάλακτος και να μην αρεσει στο μωρό. Ασε που ειδικά για την τριγωνέλλα οι γνωμες για την ασφαλή κατανάλωσή της διίστανται (πχ δες εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484&highlight=%F4%F1%E9%E3%F9%ED%DD%EB%EB%E1 ).

Πάντως σε ενα σημείο συμφωνώ με τον άντρα σου, μεχρι να εδραιώσετε τον θηλασμό και κατ' εμέ για το πρώτο τρίμηνο, η ευθύνη του μωρού πεφτει σ' εσένα. Κανε λίγο ακομα υπομονή, μόλις βρειτε τον ρυθμό σας θα είναι όλα πιο απλά. Και άσε τη γιαγιά να κάνει όνειρα, η πραγματικότητα θα την προσγειώσει όταν ερθει η ώρα. Εστίασε στα σημαντικά. :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στη δική σας περιπτωση θα ήταν σημαντικό να εχεις μια βρεφική ζυγαριά να τον ζυγίζεις, να βλεπεις πώς παει το βαρος του με τον αποκλειστικό θηλασμό. Απ τη στιγμή που το στήθος δεν εχει μετρητη για να ξερεις πόσα ml τρώει το μωρό, θα βγάζεις εμμεσα συμπεράσματα, αν δλδ παιρνει βάρος και βρεχει πανες, ο θηλασμός παει μια χαρα.

Το γάλα δεν τελειώνει, όσο το στήθος δεχεται ερεθισμα (μωρό ή άντληση) θα παραγει γάλα. Μην προσπαθείς σ΄αυτό το στάδιο να αντλείς γάλα για να το αποθηκεύσεις στο ψυγειο, εστίασε στο να επιτυχετε τον αποκλειστικό θηλασμό. Επίσης εστίασε στα σημαντικά, τι εχει πιο μεγαλη σημασία, ενας λεκές στα πλακάκια ή μια μαμά ξεκούραστη, τι ειναι πιο σημαντικό για σένα, να εισαι μαμά ή νοικοκυρά? :wink:

Διαβασα ότι μιλησες με την Αγλαία για την μαγιά μπύρας. Της εχεις πει όμως ότι ξεκινησες και τριγωνέλλα? Τα συμπληρωματα να εχεις υποψιν σου μπορεί να αλλοιώσουν τη γεύση του γάλακτος και να μην αρεσει στο μωρό. Ασε που ειδικά για την τριγωνέλλα οι γνωμες για την ασφαλή κατανάλωσή της διίστανται (πχ δες εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94484&highlight=%F4%F1%E9%E3%F9%ED%DD%EB%EB%E1 ).

Πάντως σε ενα σημείο συμφωνώ με τον άντρα σου, μεχρι να εδραιώσετε τον θηλασμό και κατ' εμέ για το πρώτο τρίμηνο, η ευθύνη του μωρού πεφτει σ' εσένα. Κανε λίγο ακομα υπομονή, μόλις βρειτε τον ρυθμό σας θα είναι όλα πιο απλά. Και άσε τη γιαγιά να κάνει όνειρα, η πραγματικότητα θα την προσγειώσει όταν ερθει η ώρα. Εστίασε στα σημαντικά. :)

 

Την τριγωνέλλα την αγοράσαμε, αλλά διάβασα μέσα στο forum κάποιες εμπειρίες και δεν την ξεκίνησα. Ζυγαριά μου φέρνει μια φίλη (έχει δική της), αλλά μου έχει γίνει ψύχωση και τον ζυγίζω συνέχεια, γι' αυτό την έδωσα πίσω! Τελευταία που τον ζύγιζα ίδια ώρα το πρωί για 2 μέρες, έβαζε 50 γραμμ. τη μέρα. Αυτό το μήνα (με 15 μέρες μικτή διατροφή και 15 αποκλειστικό) υπολογίζω να έχουμε γίνει 5 κιλά από 4100 που ήμασταν όταν κλείσαμε τον 1ο. Και αν κάναμε αποκλειστικό όλο το μήνα αυτό, πιστεύω θα ήμασταν παραπάνω Από 1 έως 45 ημερών κάναμε μικτή διατροφή και μετά ξεκινήσαμε αποκλειστικό. Θα μας ζυγίσει η παιδίατρος τη Δευτέρα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο απογευματινός θηλασμός από τον βραδυνό στις 9 πόσες ώρες απέχουν?

Θηλάζω μέχρι 6, 6:30 το απόγευμα, κατά τις 7 του δίνει η μαμά μου με μπουκάλι δικό μου που έχω βγάλει πριν και κατά τις 7:45 θηλάζει ή πίνει πάλι δικό μου από το μπουκάλι. Μετά μπορεί να ξαναθηλάσει κατά τις 8:15 για λίγο, ηρεμεί τελείως και μπαίνουμε για μπάνιο. Κατά τις 9 ξεκινάει ο "μαραθώνιος" βραδυνός θηλασμός, αμέσως μετά το μπανάκι.

 

Όταν κλαίει στις 9 πια για γάλα, μήπως βγάζει γάλατα από το στοματάκι του?

Αυτό συμβαίνει στους πρωινούς θηλασμούς (3:30 τα ξημερώματα, 7:00 και περίπου 9:00 το πρωί, το γάλα είναι άφθονο και τρέχει από το στόμα του.

 

Με κούνημα και βόλτες μέσα στο σπίτι τελικά καταφέρνει να κοιμηθεί.

Δοκιμάσαμε την αγκαλιά-περπάτημα και ηρεμεί!

 

 

Αν και το βάρος του μωρού έίναι καλό δεν νομίζω πως πραγματικά πεινάει εκείνη την ώρα εκτός κι αν κάνει κανα άλμα ανάπτυξης στο οποίο όμως η παραγωγή σου εντός διημέρου λογικά θα ρυθμιστεί (αρκεί να μην δίνεις ξένο και να πίνεις πολλά υγρά).

Για το βάρος έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Πάντως πάνες βρέχει πολλές 8 και πάνω και είναι πολύ βαριές.

Από κιλά δεν ξέρω τί να αναμένω, σαν αρχάρια στον αποκλειστικό, δεν περιμένω και πολλά. Τον επόμενο όμως μήνα, τώρα που αρχίζω να καταλαβαίνω τί και πώς γίνεται, θα το κάνω θρεφτάρι! Από όρεξη πάντως καλά πάμε!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos, μας έχει τρελάνει, κλαίει σπαρακτικά, ουρλιάζει, τρώει τα χέρια του (μπουνίτσες), χτυπάει το στήθος΄΄κάθε βράδυ μετά τις 9!

Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης! Το στήθος στις 9 είναι τελείως άδειο γιατί τρώει ασταμάτητα όλη μέρα. Το βράδυ προφανώς δε θέλει να ρουφάει και να βάζει δύναμη, μάλλον το θέλει έτοιμο, να ρέει στο στόμα...αλλά πού?

Δε βλέπω να βγαίνει σταγόνα γάλα, ούτε στο μαγουλάκι του (όπως βλέπω το πρωί). Τώρα τον έχει ο άντρας μου αγκαλιά και τσιρίζει πάλι.

Αυτό γίνεται κάθε βράδυ. Από κιλά και πάνες πάμε καλά.

Γιατί κάτι τόσο όμορφο όπως είναι ο θηλασμός να ταλαιπωρεί τόσο και εμένα και αυτόν? Γιατί να υποφέρει τόσο το βρέφος? ΄'Ετσι θα έπρεπε να είναι? Είμαι σίγουρη ότι πεινάει από τις αντιδράσεις του στο στήθος, μόλις αντιλαμβάνεται ότι δνε έχει γάλα, γίνεται ο κακός χαμός. Έχω απελπιστεί και αναρωτιέμαι αν αξίζει να υποφέρει τόσο? Και γω να θέλω να τον πετάξω από το μπαλκόνι. Έχω κάνει τόσο κόπο κι όμως τίποτα, κανένα αποτέλεσμα. Δεν βλέπω ένα ικανοποιημένο μωράκι και τρελαίνομαι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια sos, μας έχει τρελάνει, κλαίει σπαρακτικά, ουρλιάζει, τρώει τα χέρια του (μπουνίτσες), χτυπάει το στήθος΄΄κάθε βράδυ μετά τις 9!

Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης! Το στήθος στις 9 είναι τελείως άδειο γιατί τρώει ασταμάτητα όλη μέρα. Το βράδυ προφανώς δε θέλει να ρουφάει και να βάζει δύναμη, μάλλον το θέλει έτοιμο, να ρέει στο στόμα...αλλά πού?

Δε βλέπω να βγαίνει σταγόνα γάλα, ούτε στο μαγουλάκι του (όπως βλέπω το πρωί). Τώρα τον έχει ο άντρας μου αγκαλιά και τσιρίζει πάλι.

Αυτό γίνεται κάθε βράδυ. Από κιλά και πάνες πάμε καλά.

Γιατί κάτι τόσο όμορφο όπως είναι ο θηλασμός να ταλαιπωρεί τόσο και εμένα και αυτόν? Γιατί να υποφέρει τόσο το βρέφος? ΄'Ετσι θα έπρεπε να είναι? Είμαι σίγουρη ότι πεινάει από τις αντιδράσεις του στο στήθος, μόλις αντιλαμβάνεται ότι δνε έχει γάλα, γίνεται ο κακός χαμός. Έχω απελπιστεί και αναρωτιέμαι αν αξίζει να υποφέρει τόσο? Και γω να θέλω να τον πετάξω από το μπαλκόνι. Έχω κάνει τόσο κόπο κι όμως τίποτα, κανένα αποτέλεσμα. Δεν βλέπω ένα ικανοποιημένο μωράκι και τρελαίνομαι.

 

κανεις ενναλαγες στο στηθος???

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...