Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα είναι κοριτσάκι και δεν ξέρω αν έχει διαφορά με τα αγοράκια.

Την airol που λες δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το termi-q που της έχω βάλει, δεν μου είπε η δερματολόγος κάτι για αυτό. Ισα-ίσα που εμάς ήταν μόνο στα γεννητικά όργανα, οπότε δεν είχαμε άλλη επιλογή.

 

Αλλά πες μου κάτι. Λες ότι το termi-q είναι κρέμα;;;; Γιατί εμάς ήταν ένα μπουκαλάκι υγρό και είχε ένα πλαστικό πινελάκι που της έκανα τοπικά την θεραπεία. Παρόμοιο με αυτό που διαφημίζουν στην τηλεόραση για τις κοινές μυρμηγκιές.

κοπελα μου αυτο που λες θα ειναι η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω παρει ακομα(ειχαμε αλλα τρεχαματα:() συνεχιζω με την αιρολ κ θα το παρω συντομα

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σημερα βαλαμε για πρωτη φορα το Termi Q κ ο μικρος ελεγε οτι τον ποναει. ενω με την airol ποτε δεν παραπονεθηκε . τσουζει αυτο? ξερετε?

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

σημερα βαλαμε για πρωτη φορα το Termi Q κ ο μικρος ελεγε οτι τον ποναει. ενω με την airol ποτε δεν παραπονεθηκε . τσουζει αυτο? ξερετε?

 

Νομίζω ότι τσούζει γιατί και εμένα μου παραπονιόταν. Αν δεν κάνω λάθος, όταν η τέρμινθος είναι στην αρχή της δεν τσούζει, αλλά μετά από λίγο που αρχίζει η θεραπεία να την συρρικνώνει και να κάνει κάτι σαν πληγούλα, μάλλον τσούζει. Εμας στην αρχή δεν διαμαρτυρήθηκε, αλλά μετά από μερικές εφαρμογές που κοκκίνιζε, η μικρή αντιδρούσε αρκετά.

Ίσως σε εσάς επειδή ήδη είχατε ξεκινήσει θεραπεία με το άλλο πιθανόν οι εστίες να είναι ερεθισμένες και για αυτό να αντιδράει. Καλύτερα να ρωτήσεις τη δερματολόγο σου, γιατί εγώ από μόνη μου όταν άρχισε η μικρή να αντιδράει δεν της την έβαζα. Ε, δεν μπορούσα να την βλέπω να ταλαιπωρείται.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε 3 διαφορετικούς γιατρούς.

Και οι 3 μου είπαν για αφαίρεση με λαβίδα.

Σήμερα έχουμε ραντεβού. 40 λεπτά πριν θα βάλουμε emla.

Θα σας πω νέα αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε.. τα έβγαλε, γύρω στα 15 το πολύ.

Έχει και κανα δυο μικρά που θα πάμε να τα αφαιρέσει και αυτά όταν μεγαλώσουν λίγο.

Του έβαλα πρώτα emla, μισή ώρα πιο πριν και με ένα ειδικό τσιμπιδάκι - το ονομάζουν χειρουργική λαβίδα - του τα έβγαλε. Πιο πολύ τρόμαξε παρά πόνεσε.

Αυτό που μου είπε είναι πως termi q και η άλλη η κρεμούλα δεν κάνουν τίποτα. Τα μαραίνουν απλώς και μετά ξαναφουντώνουν (και στην περίπτωσή μας τουλάχιστον αυτό έγινε). Όσα βγαίνουν από εδώ και πέρα θα του τα βγάζουμε.

 

αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε.. τα έβγαλε, γύρω στα 15 το πολύ.

Έχει και κανα δυο μικρά που θα πάμε να τα αφαιρέσει και αυτά όταν μεγαλώσουν λίγο.

Του έβαλα πρώτα emla, μισή ώρα πιο πριν και με ένα ειδικό τσιμπιδάκι - το ονομάζουν χειρουργική λαβίδα - του τα έβγαλε. Πιο πολύ τρόμαξε παρά πόνεσε.

Αυτό που μου είπε είναι πως termi q και η άλλη η κρεμούλα δεν κάνουν τίποτα. Τα μαραίνουν απλώς και μετά ξαναφουντώνουν (και στην περίπτωσή μας τουλάχιστον αυτό έγινε). Όσα βγαίνουν από εδώ και πέρα θα του τα βγάζουμε.

 

αυτά...

αχ! μην μου λες τετοια:? κ εγω χαρηκα γιατι τις τελευταιες μερες εχουν μαραθει τα περισοτερα κ χαρηκα οτι ισως κ να τα ξεφορτωθουμε επιτελους:roll:

αληθεια σε αυτα που εχουν κανει κακαδακι σταματαω να βαζω φαρμακο ε?

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη ο γιος μου ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ με την μολυσματικη τερμινθο τελικα πηγαμε σε γνωστο παιδοδερματολογο στο νεο ψυχικο (αλεξοπουλος αλεξης)που τον προτειναν και αλλοι γονεις μεσα στο forum των δερματολογων για παιδια ο οποιος μας ειπε και εκανε τα εξης¨

1. ειπε πως προκειται για ιο του δερματος ο οποιος δημιουργει κυστη στην επιφανεια του δερματος και συνηθως κανει εναν κυκλο απο 6 μηνες εως σε καποιες περιπτωσεις και 2 χρονια μεχρι να εξαφανιστει απο μονος του.

2. ο μοναδικος κινδυνος ειναι οταν ειναι στο προσωπο γιατι μπορει να μολυνει και τα ματια

3.πρεπει(εννοειται) τα παιδια να χρησιμοποιουν πετσετες ξεχωριστες

4.πολλαπλασιαζεται σε υγρο περιβαλλον και ιδιαιτερα σε περιοχες που ιδρωνουν τα παιδια-για αυτο οι περισσοτερς βλαβες πρεπει να αφαιρουνται πριν μπουμε στο καλοκαιρι

5.το βαμμα ιωδιου προσωρινα τα μαραινει αλλα δεν καταστρεφει την κυστη-η termi q σε καποια παιδακια κανει εγκαυμα στο δερμα επομενως δεν την προτεινει συνηθως γιατι μενει για πολυ καιρο σημαδι αν αυτο συμβει.

6. Θεωρει την καλυτερη μεθοδο την αφαιρεση με λαβιδα γιατι ετσι μενει λιγοτερο σημαδι-καταστρεφεται η κυστη και τονισε πως δεν ποναει γιατι η κυστη ειναι στην επιφανεια του δερματος που δεν υπαρχουν νευρα και αρα δεν υπαρχει πονος κατα την αφαιρεση.βεβαια θελει προσοχη στην αφαιρεση με μια κινηση γιατι αλλιως αν σπασει η κυστη τοτε ο ιος μεταδιδεται πιο διπλα στο δερμα .

Σε εμας τα αφαιρεσε σε 2 φορες καμια 20ρια σπυρακια και μετα τελειωσε το θεμα.Κατοπιν εδωσε κρεμες γενικης περιποιησης του δερματος.

Μας εδωσε παντως τη δυνατοτητα κρεμας η αφαιρεσης και μας ειπε αφου τα εξηγησε οτι η επιλογη ηταν δικη μας αλλα αυτος προτεινε αφαιρεση προσεκτικη.

ουφ τα ειπα-ελπιζω να τα θυμηθηκα ολα οσα ειπε:confused: και να βοηθηθουν τελικα και αλλοι γονεις

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Κοριτσια εχω απελπιστει ο μικρος μου εχει γεμισει παρα πολλα παιδευομμαστε απο 14 μηνων κ αντι να λιγοστευουν ειναι κ ολο περισοτερα.

δεν ξερω πως θα αντεξει το αγορακι μου να του τα βγαλουν ολα αυτα....:(

επισης εχω νευριασει παρα πολυ με την δερματολογο που τον παρακολουθει γιατι εκτος οτι παρελειψε να μας πει οτι απαγορευεται η χρηση σφουγγαριου μας κλεινει οποτε την βολευει ραντεβου κ οχι συντομα οπως πρεπει κ οταν λογω ασθενειας του μικρου το ακυρωσα μου το εκλεισε ξανα πολυ αργοτερα με αποτελεσμα να γεμιζει μερα με την μερα το μικρο μου:(

βοηθηστε με σας παρακαλω αν εχετε να μου προτεινετε καλο δερματολογο

κ ανθρωπο με κατανοηση, κοντα στις περιοχες Ανω Λιοσια, Ιλιον, Καματερο, πετρουπολη θα με σωσετε!

 

ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ

Link to comment
Share on other sites

Ένας αλλος τροπος ιασης ειναι οταν το ιδιο το παιδι τα ξυνει επιφανειακα και τελικα τα βγαζει. αν παραμεινει εστω και 1 σπυρακι ο ιος δε φευγει και ειναι θεμα χρονου να ξαναβγαλει. Ο γιος μου ειχε αρκετα, κατα τη διαρκεια ενος χειρουργιου τα καυτηριασαν επευκαιρια της ναρκωσης, αλλα ειχε ενα πανω στο στηθος διπλα στη ρωγα του που δεν καναν κατι (ισως λογω του σημειου) ουτε τοτε ουτε οταν μερικους μηνες αργοτερα ξαναωβγαλε και πηγαμε σε καποια δερματολογο, με αποτελεσμα να γεμισει. Μονο οταν το καλοκαιρι με τα μπανια ξεραθηκε και αρχισε να το πειραζει και ιδιος και το εβγαλε, ειδαμε ιαση. Ειναι παντως και θεμα ανοσοποιητικου. Περυσι που τρελαθηκαμε στις ιωσεις ειχε μεγαλη εκδήλωση η νοσος.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα!!αντιμετωπιζω κ εγω παρομοιο προβλημα με τημ μεγαλη μου 4 χροων, απτο καλοκαιρι που περασε βγαζει συνεχεια αυτα τα σπινθουρακια, μερικα μολυνονται και εχουν και πυον, αυριο εχουμε ραντεβου για επεμβαση στο δεμρατολογικο νοσοκ.θεσσαλονικη και εχω πολυ αγχος, δεν μπορω να καταλαβω θα καθαρισουν μονο τα σπυρακια με πυον τα αλλα τι θα γινουν???αποτι διαβασα αυτα μπορει να ξαναβγουν παρα την επεμβαση, εμα ποτε θα φυγουν οριστικα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

 

χρειαζομαι τις εμπειρίες σας.
Ο γιος μας εχει εμφανίσει μολυσματική τερμινθο.
Μετά απο 5 γιατρούς που επισκεφθηκαμε, ολοι μας ειπαν οτι δεν ειναι κατι σοβαρό και θα περάσει μόνος του ο ιος.
οι 3 δερματολογοι μας πρότειναν ο καθενας απο μια θεραπεία...κρυοπηξία, laser, αφαίρεση με λαβίδα αφολυ έχει προηγηθεί επάλλειψη με κρέμα αναισθτηική.
Εχει σημάδια στο πρόσωπο.

ειμαστε απελπισμένοι, εχουμε διαβάσει τα πάντα για τη θεραπεία του ιού, και απο οτι καταλαβαινουμε δεν υπάρχει κάποια ευκολη λύση.
Η termi q δεν διατίθεται πια. εχουμε βρει διάφορες αντίστοιχες κρέμες σε άλλες χώρες αλλα με αμφίβολα αποτελεσματα και περίεργες κριτικές.

Και βοτανοθεραπείες και φυσικά σκευάσματα εχουμε ψάξει αλλά και εκεί μια παρόμοια ιστορία.
το μεγάλο μας άγχος πέρα απο το παιδί, είναι η μετάδοση του σε άλλα παιδιά.

Το φόρουμ έχει σταματήσει απο το 2012, έχετε να μας προτείνετε κάτι πιο πρόσφατο?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πριν λίγα χρόνια είχ κολλήσει εγώ η ίδια και αφαίρεσα τα σπιθουράκια(;) με λαβίδα. Πήγα μια επίσκεψη σε δερματολόγο και έγινε η αφαίρεση ένα προς ένα (χωρίς αναισθητική κρέμα). Με ενημέρωσε η γιατρός ότι μετά από κανά δυο εβδομάδες πιθανότατα θα εμφανιστούν μερικά ακόμη διότι έχουν έναν χρόνο επώασης και έπειτα γίνονται εμφανή. Τότε να ξαναπάω, ώστε να αφαιρεθούν και τα υπόλοιπα. 

 

Είχα κολλήσει και τον σύντροφο μου, ο οποίος ακολούθησε την ίδια διαδικασία.

 

Πέραν αυτού, κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε με την μολυσματική τέρμινθο. Με είχε ενημερώσει η γιατρός όμως, ότι αυτή την κολλούν τα παιδιά και όσοι σχετίζονται στενά με παιδιά: παιδίατροι, παιδαγωγοί κτλ. Στον ενήλικα βγαίνει απλώς κάτι σαν σπιθουράκι, ενώ στο παιδί, λόγω ανοσοποιητικού, μπορεί να γίνουν πυώδη και πολύ πιο έντονα.

 

Δεν ξέρω γιατί να προτείνει κανείς laser ή κρυοπηξία, από τη στιγμή που μπορούν να βγουν απλώς με μια λαβίδα. Αν ο γιατρός είναι προσεκτικός μάλιστα, δεν θα είναι τόσο ενοχλητικό για το παιδί, όσο το φαντάζεσαι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εμείς  επειδή νομίζαμε ότι είχαμε ( η κόρη 5 1/2 ) μολυσματική τέρμινθο, αλλά είχαμε κάτι άλλο, μυρμηγκιές από κάποιον ιό hpv, πάλι χρειαστήκαμε κρυοπηξία, αλλά ήταν κάτι πολύ ανώδυνο και εύκολο.  

Δε μπορώ καν να φανταστώ λαβίδες κλπ. στην συγκεκριμένη περίπτωση! Η κρυοπηξία τουλάχιστον μπορεσα και εξήγησα πριν στην μικρή  ότι θα είναι απλώς κάτι κρύο, ένα κρύο σπρέι.! εύκολο!!! Ελπίζω να έχει και αποτέλεσμα!!!  Νομίζω ότι δε θα μπορούσα καν να το υποστηρίξω εγώ ψυχολογικά εάν ήταν κάποια αφαίρεση με λαβίδα! μπουαχ! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , belleblue είπε:

εμείς  επειδή νομίζαμε ότι είχαμε ( η κόρη 5 1/2 ) μολυσματική τέρμινθο, αλλά είχαμε κάτι άλλο, μυρμηγκιές από κάποιον ιό hpv, πάλι χρειαστήκαμε κρυοπηξία, αλλά ήταν κάτι πολύ ανώδυνο και εύκολο.  

Δε μπορώ καν να φανταστώ λαβίδες κλπ. στην συγκεκριμένη περίπτωση! Η κρυοπηξία τουλάχιστον μπορεσα και εξήγησα πριν στην μικρή  ότι θα είναι απλώς κάτι κρύο, ένα κρύο σπρέι.! εύκολο!!! Ελπίζω να έχει και αποτέλεσμα!!!  Νομίζω ότι δε θα μπορούσα καν να το υποστηρίξω εγώ ψυχολογικά εάν ήταν κάποια αφαίρεση με λαβίδα! μπουαχ! 

 

Aνωδυνη η κρυοπηξια :shock: ;;;; Δηλαδη η μικρη σου δεν πονεσε; Εγω πριν λιγο καιρο πηγα τον μικρο για κρυοπηξια που ειχε μυρμηγκια, αν και τελικα μαλλον δεν ηταν αναγκαιο γιατι οπως μου ειπε πολυ εμπειρη δερματολογος (εκ των υστερων) ταλαιπωρουνται οταν ειναι μικρα και συνηθως αφηνουν τον ιο να κανει τον κυκλο του . Βιαστηκα και δεν το εψαξα περαιτερω και πονεσε πολυ ο μικρουλης μου (γενικως αντεχει αρκετα τον πονο)...αλλα τωρα ξερω και θα δω πρωτα ολες τις εναλλακτικες αν ξαναβγει...

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που ειπε ο γιατρος ειναι οτι εχει σημασια να ειναι μικρο το στομιο. Εκει που βγαινει δηλαδη το υγρο αζωτο να ειναι μικρη η επιφανεια. Το είδα, κ ήταν 2-3 χιλιοστά το πολυ το σημείο που πηγαινε το υγρο αζωτο. 

Ναι δεν πόνεσε καθόλου, μονο σα τσούξιμο, στο τέλος δηλαδη οταν περναγε τα 10 δευτερολεπτα.

δεν εκλαψε καν, σα να γαργαλιοτα . 

Εαν ηταν μεγαλυτερη η επιφανεια με το στομιο που χρησιμοποιουν για τους ενηλικες, τοτε σιγουρα θα ηταν πιο ενοχλητικο. 

Το ειπε ο γιατρος λεει «αν το κανω με το κανονικο, δε θα με

αφησει» αρα κατι ηξερε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, belleblue είπε:

Αυτο που ειπε ο γιατρος ειναι οτι εχει σημασια να ειναι μικρο το στομιο. Εκει που βγαινει δηλαδη το υγρο αζωτο να ειναι μικρη η επιφανεια. Το είδα, κ ήταν 2-3 χιλιοστά το πολυ το σημείο που πηγαινε το υγρο αζωτο. 

Ναι δεν πόνεσε καθόλου, μονο σα τσούξιμο, στο τέλος δηλαδη οταν περναγε τα 10 δευτερολεπτα.

δεν εκλαψε καν, σα να γαργαλιοτα . 

Εαν ηταν μεγαλυτερη η επιφανεια με το στομιο που χρησιμοποιουν για τους ενηλικες, τοτε σιγουρα θα ηταν πιο ενοχλητικο. 

Το ειπε ο γιατρος λεει «αν το κανω με το κανονικο, δε θα με

αφησει» αρα κατι ηξερε.

Kι αυτο που εκανε στον μικρο μου, τοσο ηταν 2-3 χιλιοστα. Δεν ξερω...πονεσε πολυ παντως (και απ'οτι μου ειπε και η γιατρος ποναει γενικως η κρυοπηξια, μιας που ειναι τοσο κρυο και συμπιεσμενο το αζωτο που στην ουσια κανει εγκαυμα/φουσκαλα) και το εχει και λιγο φοβο τωρα, οποτε μπαινουμε σε πολυκατοικια δισταζει γιατι νομιζει οτι παμε στην δερματολογο. Μπορει να ειναι και στον γιατρο ή στην ηλικια που θα το κανεις, τι να πω...οπως και να'χει ευχαριστω για την απαντηση :)

 
Link to comment
Share on other sites

πόση ώρα έκανε , μπορείς να θυμηθείς πόσα δευτερόλεπτα κρατούσε το αζωτο....;   

Φουσκάλα δεν κάνει... Δηλαδή απλώς είναι μετά ρόζ η περιοχή. Εσάς έκανε φουσκάλα; 

Επειδή χρειάστηκε και στον πατέρα μου να γίνει κάτι τέτοιο ξέρω ότι δεν πονάει τόσο πολύ, δεν χρειάζεται να φτάσει μέχρι να πονέσει πολύ.

Μήπως υπερέβαλλε ο γιατρός στην ένταση;....; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , belleblue είπε:

πόση ώρα έκανε , μπορείς να θυμηθείς πόσα δευτερόλεπτα κρατούσε το αζωτο....;   

Φουσκάλα δεν κάνει... Δηλαδή απλώς είναι μετά ρόζ η περιοχή. Εσάς έκανε φουσκάλα; 

Επειδή χρειάστηκε και στον πατέρα μου να γίνει κάτι τέτοιο ξέρω ότι δεν πονάει τόσο πολύ, δεν χρειάζεται να φτάσει μέχρι να πονέσει πολύ.

Μήπως υπερέβαλλε ο γιατρός στην ένταση;....; 

Eκανε 2 φορες απο 10 δευτερα. Και εκανε και φουσκαλα μετα την 2η ημερα. Και ενω εχει 3-3,5 εβδομαδες περιπου που την εκανε, ακομη δεν εχει περασει τελειως η πληγη. Παντως, μετα που ρωτησα και δευτερη γνωμη για κατι αλλο σε μια απο τις καλυτερες της πολης, μου ειπε οτι επειδη γενικως ειναι επωδυνο, δεν συστηνεται σε μικρα παιδια για να μην τρωνε αδικα ταλαιπωρια. Μπορεις να κανεις αλλες θεραπειες ή να μην κανεις και τιποτα και απλα να το αφησεις να περασει. Γενικως, η συγκεκριμενη που πηγα (που εκανε την κρυοπηξια) την μετανιωσα πικρα. Δυστυχως εμπιστευτηκα την αποψη ενος ατομου, αλλα εκ των υστερων εμαθα απο διαφορους οτι δεν ειναι καλη γιατρος.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

έχοντας διαβάσει όλα τα σχολια, έχω κι εγώ τις απορίες μου. Έχει η κόρη μου 4 ετών μολυσματική τερμινθο. Το πρόβλημα είναι ότι είναι στο πρόσωπο. Η δερματολόγος είπε ότι επειδή δεν πρόκειται να καθήσει για καυτηριασμο να περιμένουμε μήπως φύγουν μόνα τους. Η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάποιος που έχουν υποχωρήσει από μόνα τους; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...