Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τι ακουμε... απλη διαδικασια -με μια λαβιδα τα αφαιρουν. πρεπει να βγουν και ας κλαψει και λιγο-δεν ποναει ,κλαινε απο το φοβο περισσοτερες φορες. και απο τα εμβολια κλαινε, αλλα τα κανουμε- ετσι και αυτο.οπωσδηποτε πρεπει να βγουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

AAΧ! τι καλα που ξανα ανοιξατε το θεμα γιατι δεν το ειχα δει! ο μικρουλης μας ειχε 2 σπυρακια στο στηθακι του. στην αρχη η παιδιατρος μας ειπε μαλλον καποιο ρουχο ,απορυπαντικο τον πειραξε αλα 2 μηνες αυτα εκει! μεγαλωσανε λιγο αλλα δεν αυξηθηκανε ευτυχως. παμε προχθες σε δερματολογο κ μας λεει την διαγνωση αυτη. ιος καπου το κολλησε! σημερα εχουμε ραντεβου για να τα βγαλουμε με λαβιδα θα του βαλει 1 ωρα πριν κρεμουλα αναισθητικη κ μετα λαβιδα.μου ειπε οτι δεν ποναει παραπανω απο οταν βγαζουμε τα φρυδια μας, απλα πιο πολυ κλαινε απο το ξαφνιασμα! κ μου ειπε οτι για 6 μηνες απο την στιγμη που τα αφαιρουμε μπορει να βγαλει κ αλλα. θα την ρωτησω περισοτερα για το πως κολλαει κ για ποσο διαστημα? γιατι την Κυριακη εχουμε τα γεννεθλια μας μην παρουμε στον λαιμο μας κ αλλα παιδακια....βεβαια εδω κ 2 μηνες που το εχει ηδη......

θα επανερθω μετα τον γιατρο να σας πω!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

και ο γιοκας μου εχει βγαλει απο αρχες δεκεμβρη ενα σπυρακι χαμηλα στην κοιλια, μου φανηκε περιεργο τον πηγα στην παιδιατρο μου ειπε οτι ειναι ιος μολυσματικη τερμινθος, να μην κανουμε τιποτε θα κανει τον κυκλο του αλλα μου μιλησε για δυο χρονια!! ουτε μου ειπε ομως να προσεχω με τα αλλα παιδια παροτι ξερει οτι ο μικρος ειναι συνεχεια με τις ανηψιες μου.. και οχι τιποτε αλλο επειδη της εχω απολυτη εμπιστοσυνη δεν το εψαξα καθολου και τωρα ειδα το θεμα και δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει αλλου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

και ο γιοκας μου εχει βγαλει απο αρχες δεκεμβρη ενα σπυρακι χαμηλα στην κοιλια, μου φανηκε περιεργο τον πηγα στην παιδιατρο μου ειπε οτι ειναι ιος μολυσματικη τερμινθος, να μην κανουμε τιποτε θα κανει τον κυκλο του αλλα μου μιλησε για δυο χρονια!! ουτε μου ειπε ομως να προσεχω με τα αλλα παιδια παροτι ξερει οτι ο μικρος ειναι συνεχεια με τις ανηψιες μου.. και οχι τιποτε αλλο επειδη της εχω απολυτη εμπιστοσυνη δεν το εψαξα καθολου και τωρα ειδα το θεμα και δεν σας κρυβω οτι αγχωθηκα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει αλλου

2 ΧΡΟΝΙΑ!!!!:shock: καλε 1 σπυρακι ειναι μονο πηγαινε βγαλτο γνωμη μου:rolleyes: να ξεμπεδευεις!!! η δερματολογος μου ειπε οτι οι 6 μηνες μετρανε απο την στιγμη που το αφαιρεσεις κ οχι απο την στιγμη που εμφανιστηκε!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

AAΧ! τι καλα που ξανα ανοιξατε το θεμα γιατι δεν το ειχα δει! ο μικρουλης μας ειχε 2 σπυρακια στο στηθακι του. στην αρχη η παιδιατρος μας ειπε μαλλον καποιο ρουχο ,απορυπαντικο τον πειραξε αλα 2 μηνες αυτα εκει! μεγαλωσανε λιγο αλλα δεν αυξηθηκανε ευτυχως. παμε προχθες σε δερματολογο κ μας λεει την διαγνωση αυτη. ιος καπου το κολλησε! σημερα εχουμε ραντεβου για να τα βγαλουμε με λαβιδα θα του βαλει 1 ωρα πριν κρεμουλα αναισθητικη κ μετα λαβιδα.μου ειπε οτι δεν ποναει παραπανω απο οταν βγαζουμε τα φρυδια μας, απλα πιο πολυ κλαινε απο το ξαφνιασμα! κ μου ειπε οτι για 6 μηνες απο την στιγμη που τα αφαιρουμε μπορει να βγαλει κ αλλα. θα την ρωτησω περισοτερα για το πως κολλαει κ για ποσο διαστημα? γιατι την Κυριακη εχουμε τα γεννεθλια μας μην παρουμε στον λαιμο μας κ αλλα παιδακια....βεβαια εδω κ 2 μηνες που το εχει ηδη......

θα επανερθω μετα τον γιατρο να σας πω!

λοιπονπηγαμε στην δερματολογο το απογευμα μας εβαλε την κρεμουλα τοπικα κ απο πανω μια διαφανη αυτοκολλητη μεβρανη. μετα απο 1 ωρα τα τραβηξε μτην λαβιδα (ειχαν βαθος τα ατιμα)

ο μικρος χαμπαρι δεν πηρε....:rolleyes: γελαγε κιολας:mrgreen:

αρα δεν ποναει κ τοσο! μην φοβαστε οτι θα πονεσουν απλα οταν ειναι μεγαλυτερα ισως τα τρομαζει η ολη διαδικασια! μας ειπε να ξαναπαμε σε 1 μηνα να τον παραλουθησει. την ρωτησα αν ολλαει ευκολα κ αν κινδυνευουν τα παιδακια στο πρτυ του κ μου ειπε ΟΧΙ δεν κολλαει ευκολα μονο με επαφη δερμα με δερμα πετσετες κτλ. :roll:

στους ενηλικες ειναι σεξουαλικα μεταδιδομενο κυριως!

αυτα απο εμας!:)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Χαιρετω ολους τους γονεις που βρεθηκαν αντιμετωποι με τη μολυσματικη τερμινθο.

Η κορουλα μου (2 χρονων) εβγαλε αυτα τα μικρα σπυρακια που περιγραφουν και οι υπολοιποι γονεις πριν απο μερικους μηνες.

Οταν ο παιδιατρος μου εξηγησε τι ειναι πριν απο ενα μηνα, η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα. Το ιδιο βραδυ διαβαζοντας το forum αγχωθηκα περισσοτερο. Σημερα εκανα και εγω εγγραφη για να βοηθησω.

Τη χαρα την εξετασε μια πολυ καλη γιατρος στο δερματικο νοσοκομειο Θεσσαλονικης και δηλωσε οτι επειδη ειναι μικρη και η διαδικασια της αφαιρεσης επωδυνη να της βαλω μια τοπικη λοσιον για 15 μερες και οποιο σπυρακι δεν υποχωρηση εκεινο και θα αφαιρεσουμε.

20 μερες μερες δεν εχουμε τιποτα! το φαρμακο λεγεται TERMI-Q.

Μακαρι ολοι οι γιατροι να ηταν το ιδιο ενημερωμενοι και να μην ταλαιπωρουν τα παιδια του κοσμου.

Ευχομαι περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

εχθες ετυχε να παω για συνηθησμενη επισκεψη στην παιδιατρο

εξειγηστε μου λιγο αυτα τα σπυρακια πως ακριβως ειναι?

εβγαλε ενα σπυρακι στο μαγουλο πριν 2 μερες και εχει μεσα πυον..

υπαρχει περιπτωση να ειναι τετοιο?

η παιδιατρος ειπε να βαλω μπεντανιν να μαραθει.με αυτα που διαβασα σημερα πρωτη φορα(δεν γνωριζα καν)φοβαμαι μην σκασει και ειναι τετοια ιωση και βγαλει και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μολυσματική τέρμινθος είναι μολυσματική δερματοπάθεια ιογενούς αιτιολογίας που προσβάλλει κυρίως τη γεννητική περιοχή του άνδρα και της γυναίκας καθώς και τις μηρογεννητικές πτυχές. Είναι νόσος που μεταδίδεται με άμεση επαφή με τις βλάβες του δέρματος από άτομο σε άτομο.

Ο χρόνος επώασης της νόσου κυμαίνεται από 3-7 εβδομάδες όπου ο ασθενής παρουσιάζει το χαρακτηριστικό εξάνθημα που αποτελείται από μικρές βλατίδες διαμέτρου 4-6 χιλιοστών στις οποίες υπάρχει το σώμα της μολυσματικής τερμίνθου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι, έχει το παιδί μίας γνωστής μου κ τα καυτηριάζει. Ταλαιπωρείται το παιδί εδώ κ 6 μήνες. Ο ιός μπορεί να μεταδοθεί από ρούχα ή από σκεπάσματα κλπ; Δηλαδή αν πλυθούν τα ρούχα κ οι πετσέτες "πεθαίνει" ο ιός;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χαιρετω ολους τους γονεις που βρεθηκαν αντιμετωποι με τη μολυσματικη τερμινθο.

Η κορουλα μου (2 χρονων) εβγαλε αυτα τα μικρα σπυρακια που περιγραφουν και οι υπολοιποι γονεις πριν απο μερικους μηνες.

Οταν ο παιδιατρος μου εξηγησε τι ειναι πριν απο ενα μηνα, η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα. Το ιδιο βραδυ διαβαζοντας το forum αγχωθηκα περισσοτερο. Σημερα εκανα και εγω εγγραφη για να βοηθησω.

Τη χαρα την εξετασε μια πολυ καλη γιατρος στο δερματικο νοσοκομειο Θεσσαλονικης και δηλωσε οτι επειδη ειναι μικρη και η διαδικασια της αφαιρεσης επωδυνη να της βαλω μια τοπικη λοσιον για 15 μερες και οποιο σπυρακι δεν υποχωρηση εκεινο και θα αφαιρεσουμε.

20 μερες μερες δεν εχουμε τιποτα! το φαρμακο λεγεται TERMI-Q.

Μακαρι ολοι οι γιατροι να ηταν το ιδιο ενημερωμενοι και να μην ταλαιπωρουν τα παιδια του κοσμου.

Ευχομαι περαστικα!

 

Αχ τι καλά που υπάρχει και αυτό το site για να τα λέμε και να ανταλλάζουμε εμπειρίες. Και εμένα το κοριτσάκι μου ταλαιπωρείται πολύ με τα δερματικά της. Έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και όλοι οι γιατροί που πήγα μου είπαν ότι θα έχουμε πάντα θέμα με το δέρμα της. Από 6 μηνών παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα. Μετά τον πρώτο χρόνο παρουσίασε εξωτερικά στην άκρη των γεννητικών οργάνων (πάνω από την κλειτορίδα) ένα εξόγκωμα σαν ελίτσα μόνο που ήταν ανοιχτόχρωμο και μετά από λίγο το ένα κομματάκι έγινε τριπλό σαν σταφυλάκι. Την πήγα στη δερματολόγο φυσικά και μου είπε ότι είναι μυρμηγκιά (έπαθα πανικό!!!!!) Πως θα αντιμετωπίσω τη μηρμηγκιά σε αυτό το σημείο;;;;;; Μου έδωσε μια κρέμα (πανάκριβη) και πολύ δυνατή και μου είπε ότι αυτή χρησιμοποιούν και στο Παίδων. Δυστυχώς όμως τις δημιουργούσε κοκκινίλες γιατί έπρεπε να μπαίνει τοπικά μόνο στο σημείο με μπατονέτα και όχι πάνω στο υγιές δέρμα, αλλά με το pampers σκορπιζόταν και στο υπόλοιπο δέρμα. Τελικά τις την σταμάτησα αυτή την κρέμα και ακολούθησα τα γιατροσόφια της πεθεράς μου (μερικές φορές έχουν και δίκιο οι παλιότεροι) και της έβαλα κρέμα αλόης.

Έχει αρχίσει να μειώνεται και ήμουν αρκετά χαρούμενη ώσπου ξαφνικά πριν κανένα μήνα εμφάνισε κι άλλα σπυράκια στην περιοχή τα οποία έμοιαζαν λίγο με το αρχικό με τη διαφορά ότι αυτά είχαν άσπρο κεφαλάκι. Είχε τουλάχιστον 5 στο εσωτερικό του μηρού, στην πάνω περιοχή των γεννητικών οργάνων και από κάτω της. Και το κακομοιράκι μου είχε φαγούρα και όποτε της βγάζω την πάνα της αρχίζει να ξύνεται και μου λέει συνέχεια "νάει, νάει" (μετάφραση: πονάει) Χθες πήγαμε στο γιατρό και η διάγνωση της δερματολόγου: Μολυσματική Τέρμινθος.

Μας έδωσε και εμάς το TERMI-Q. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να σας πω τα αποτελέσματα ΑΛΛΑ έχω ένα τεράστιο δίλημμα διαβάζοντας τα χαρτάκια των φαρμάκων:::::

- Το TERMI-Q δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με την ατοπική δερματίτιδα &

- Η κρέμα της ατοπικής δερματίτιδας που μου έδωσε η γιατρός γράφει ότι στις σπάνιες παρενέργειες του είναι η εκδήλωση μολυσματικής τερμίνθου :shock:

 

Και εγώ τώρα τι να κάνωωωωωωωωωω. Και είναι κάτω από δύο χρονών!!!!!!

 

Η γιατρός μου είπε ότι η μολυσματική τέρμινθος δημιουργείται σε ζεστές και υγρές περιοχές (όπως αυτή του pampers) και εγώ αναρωτιέμαι πως ξεκινάει αυτός ο ιός και ειδικά πως κολλιέται σε αυτή την περιοχή;;;;;;

 

Συγνώμη για το μεγάλο γραπτό αλλά στο μυαλό μου είναι όλα τόσο μπερδεμένα και δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω και τι να κάνω για το μικρούλι μου που παιδεύεται...

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολυσματική Τέρμινθο είχα κολλήσει εγώ πριν κανα χρόνο στο πηγούνι (!) μάλλον μου είπε ο δερματολόγος απο κανα παιδάκι ή απο τα χώματα που ασχολουμε με τις γλαστρες. Μου είχε δώσει μία αλοιφή (αν θες μπορω να στην πω το απόγευμα οταν πάω σπίτι) και ειπε πως το ένα σπυράκι (είχα 2-3 τότε) εχει εκατομμυρια ιους μεσα οπότε ουτε κατα διάνοια δεν το αγγιζω γιατι πολλαπλασιάζονται. Δεν μου το καυτηρίασε γιατι ήταν στο πρόσωπο. Αν θυμάμαι καλά πριν βάλω την αλοιφή εβαζα bedadin. Μου κράτησε περίπου 10 μέρες και έγινε πλήρης ίαση και δεν μου ξαναεμφανίστηκε! Α και κάτι άλλο να μην το καλύψετε με κάτι για να παίρνει αέρα! Στα παιδιά είναι πολυ συνηθισμένο αλλα εγω πως το κολλησα μην με ρωτας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλά που υπάρχει και αυτό το site για να τα λέμε και να ανταλλάζουμε εμπειρίες. Και εμένα το κοριτσάκι μου ταλαιπωρείται πολύ με τα δερματικά της. Έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και όλοι οι γιατροί που πήγα μου είπαν ότι θα έχουμε πάντα θέμα με το δέρμα της. Από 6 μηνών παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα. Μετά τον πρώτο χρόνο παρουσίασε εξωτερικά στην άκρη των γεννητικών οργάνων (πάνω από την κλειτορίδα) ένα εξόγκωμα σαν ελίτσα μόνο που ήταν ανοιχτόχρωμο και μετά από λίγο το ένα κομματάκι έγινε τριπλό σαν σταφυλάκι. Την πήγα στη δερματολόγο φυσικά και μου είπε ότι είναι μυρμηγκιά (έπαθα πανικό!!!!!) Πως θα αντιμετωπίσω τη μηρμηγκιά σε αυτό το σημείο;;;;;; Μου έδωσε μια κρέμα (πανάκριβη) και πολύ δυνατή και μου είπε ότι αυτή χρησιμοποιούν και στο Παίδων. Δυστυχώς όμως τις δημιουργούσε κοκκινίλες γιατί έπρεπε να μπαίνει τοπικά μόνο στο σημείο με μπατονέτα και όχι πάνω στο υγιές δέρμα, αλλά με το pampers σκορπιζόταν και στο υπόλοιπο δέρμα. Τελικά τις την σταμάτησα αυτή την κρέμα και ακολούθησα τα γιατροσόφια της πεθεράς μου (μερικές φορές έχουν και δίκιο οι παλιότεροι) και της έβαλα κρέμα αλόης.

Έχει αρχίσει να μειώνεται και ήμουν αρκετά χαρούμενη ώσπου ξαφνικά πριν κανένα μήνα εμφάνισε κι άλλα σπυράκια στην περιοχή τα οποία έμοιαζαν λίγο με το αρχικό με τη διαφορά ότι αυτά είχαν άσπρο κεφαλάκι. Είχε τουλάχιστον 5 στο εσωτερικό του μηρού, στην πάνω περιοχή των γεννητικών οργάνων και από κάτω της. Και το κακομοιράκι μου είχε φαγούρα και όποτε της βγάζω την πάνα της αρχίζει να ξύνεται και μου λέει συνέχεια "νάει, νάει" (μετάφραση: πονάει) Χθες πήγαμε στο γιατρό και η διάγνωση της δερματολόγου: Μολυσματική Τέρμινθος.

Μας έδωσε και εμάς το TERMI-Q. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να σας πω τα αποτελέσματα ΑΛΛΑ έχω ένα τεράστιο δίλημμα διαβάζοντας τα χαρτάκια των φαρμάκων:::::

- Το TERMI-Q δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με την ατοπική δερματίτιδα &

- Η κρέμα της ατοπικής δερματίτιδας που μου έδωσε η γιατρός γράφει ότι στις σπάνιες παρενέργειες του είναι η εκδήλωση μολυσματικής τερμίνθου :shock:

 

Και εγώ τώρα τι να κάνωωωωωωωωωω. Και είναι κάτω από δύο χρονών!!!!!!

 

Η γιατρός μου είπε ότι η μολυσματική τέρμινθος δημιουργείται σε ζεστές και υγρές περιοχές (όπως αυτή του pampers) και εγώ αναρωτιέμαι πως ξεκινάει αυτός ο ιός και ειδικά πως κολλιέται σε αυτή την περιοχή;;;;;;

 

Συγνώμη για το μεγάλο γραπτό αλλά στο μυαλό μου είναι όλα τόσο μπερδεμένα και δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω και τι να κάνω για το μικρούλι μου που παιδεύεται...

 

η μολυσματικη τερμινθος δεν δημιουργειται σε ζεστες και υγρες περιοχες, αλλα σε οποιαδηποτε περιοχη του δερματος που ερχεται σε επαφη με τον ιο. η θεραπεια ειναι-αφαιρεση με μια ειδικη λαβιδα. οταν λεμε αφαιρεση δεν εννοουμε χειρουργικη, πατανε με εναν τροπο και βγαινει μια ασπρη μαζα που ειναι ο ιδιος ο ιος. ολες αλλες θεραπειες εκτος απο τον ερεθισμο δεν προσφερουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

..το θεμα βλεπω το αφησατε στον Ιουνιο...ας το προχωρησω εγω λοιπον....πριν 2-3 μηνες εμφανιστηκε ενα σπυρακι στον πενταχρονο μου γιο.Δεν το εδωσα σημασια δεν ηξερα τι ειναι και δεν το θεωρησα σημαντικο γεγονος.Μετα απο ενα μεγαλο χρονικο διαστημα εμφανιστηκε και στον μεσαιο μου 2,5 χρονων γιο και τοτε καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα.

 

Σε λιγες μερες μεσα γεμισε ο μικρος γυρω στα 3 και ο μεγαλος μου γυρω στα 5.το Σαββατο πηγαμε στο Δερματολογικο και αφροδισιακο μας βεβαιωσαν οτι προκειται για αυτην την νοσο και μας ειπαν να παμε την Δευτερα με τα παραπεμπτικα για να υποβληθουν στην χειρουργικη επεμβαση εν ονοματι ''λαβιδα''.Γυρισαμε σπιτι το εψαξα στο ιντερνετ διαβασα και τα δικα σας και καθυσηχασα εν μερη.

 

Τριτη λοιπον μας προγραμματισαν.Δεν μας αργησαν καθολου 9,00 είχαμε ραντεβου 10,30 ειμαστεν τελειωμενοι..Ο μικρος εφτασε να εχει απο 3 - 10 και ο μεγαλος απο 5 - 18!!!!!!!!!ΜΟΛΙΣ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ

 

Ο δε μικρος ξεσκισε ολο το χαρτι του κρεβατιου και οι τσιριδες φταναν μεχρι εξω.ο δε μεγαλος παλικαρι.Ο μικρος βασικα κολησε απο τον μεγαλο διοτι τους εκανα μαζι μπανιο και τους σκουπιζα με την ιδια πετσετα.

 

Ρωτησα για σαμπουαν για καμμια κρεμα αν κανει καποια δουλεια μου ειπαν οχι.Η δε χειρουργος μου ειπε ως απο δω και περα δεν θα ξαναπαμε αν τυχον βγει καποιο για να μην τρεχουμε καθε μερα σε δερματολογο η σε αυτους να το βγαζουμε μονοι μας.

 

Τσιμπιδακι φρυδιων λοιπον απολυμανση τραβηγμα και μετεπειτα μπεταντιν.Για ενα δυο σπυρακια του μεγαλο μου μονο βαζουμε την Fucidin.

 

Τριτη βραδυ λοιπον ελεγχος -----βγαζουμε από ένα ακομη.Τεταρτη χθες κανενα.πριν λιγο τελειωσαμε τον ελεγχο ο μεγαλος μου σαν να βγαζει ένα ακομη..αλλα είναι μικρο για να πιαστει ισως αυριο…

 

 

Δευτερα ξεκινανε τα σχολεια..τι να κανω?ποσες μερες να τον κρατησω σπιτι?και αν παει εξαμηνο?και αν κολησει και το μικρο μου εξι μηνων μωρακι?και αν κολησουν τα υπολοιπα παιδια ?να μιλησω στις δασκαλες?να μην μιλησω(δεν το βρισκω σωστο)να στιγματιστει το παιδι μου?να το βαλω στην απομονωση?ποιο παιδακι ειχε και κολησε?

 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..

Και σε μάς έτσι έγινε ( κόλλησε ο καημένος ο Απόστολος απο την Θεοδώρα, επειδη τα έκανα μαζί μπάνιο στήν μπανιέρα).

Η Θεοδώρα είχε στήν αρχή 4, 5 στά χεράκια της και μετά σιγά σιγά πέρυσι το καλοκαίρι ΕΦΥΓΑΝ από μόνα τους! ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ! Και σε μένα μια γιατρός - τζιμάνι:mad:... είχε πεί για καυτηριασμό και μάλιστα πήγε να της τραβήξει ένα μεγάλο σπυράκι πάνω στόν ώμο της, χωρίς αναισθητικό, χωρίς τίποτα!!! Πήρα το παιδί κι έφυγα.Σιγά μη καθόμουν:shock:!

3 μήνες περίπου μετά, άρχισε να βγάζει ο Απόστολος τέτοια σπυράκια, στο εσωτερικό των μπράτσων του, στη μασχάλη του, μέχρι και στον πωπό του.Εβγαλε ένα σωρό!!! Περίμενα να "κάνουν τον κύκλο τους και να φύγουν", δοκίμασα διάφορα "γιατροσόφια" .....τίποτα! Τελικά σήμερα είναι μιά χαρά! Το μόνο που κάνω , μετά το μπάνιο βάζω betadin ( αυτό με το πινελάκι όμως) και απο πάνω hansaplast, για να μην έρχεται σε επαφή με υγιές δέρμα , περιμένω να μαραθεί 3-4 μέρες και μετά πάλι το ίδιο! Αυτή τη στιγμή ο Απόστολος ειναι 3 και έχει πλέον μόνο κανά 2 μικρά και μαραμένα, έτοιμα να φύγουν!!! Η δε Θεοδώρα? Καθόλου;) και ελπίζω να μην ξαναβγάλουν ποτέ, ούτε ο ένας, ουτε η άλλη...

4XDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο μικρουλης μου ταλαιπωρειται απο 14 μηνων εχουμε κανει ααφαιρεση με λαβιδα 4 φορες ηδη κ τωρα ξαναπηγαμε κ μας εδωσε bedatine k fucidin. κ μας ειπε μα τι το κανετε το μικρο κ κολλαει....??? κ τωρα μετα απο τοσοους μηνες θυμηθηκε να μας πει να μην τον πλενουμε με σφουγγαρι αλλα με τα χερια.για να μην σπανε λεει κ μεταδιδονται. μας εδωσε κ ειδικο αφρολουτρο της frezyderm καταλληλο κ για την ατοπικη που εχουμε. θα ξαναπαμε σε15 ημερες να μας δει.

μα ποτε θα του φυγουν επιτελους?????????

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί γονείς,

 

Πριν από 6 μήνες το κοριτσάκι μου μολύνθηκε από μολυσματική τέρμινθο. Στην αρχή νομίζαμε πως ήταν ελιά. Και ο παιδίατρος αυτό μου είπε πως ήταν ελιά. Στην συνέχεια οι "ελιές" πολλαπλασιάστηκαν και έγιναν τουλάχιστον 30. Εκεί κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά. Πήγαμε σε 2 δερματολόγους και μας είπαν πως είναι κάποια ίωση και ότι συνεχώς πολλαπλασιάζονται και για να περάσουν μπορεί να χρειαστούν και 2 χρόνια συν ότι είναι και κολλητικό. Μας έδωσαν και ένα ιώδιο το οποίο δεν έκανε τίποτε-μάλλον είχε τα αντίθετα αποτελέσματα δηλαδή οι "ελίτσες" μεγάλωναν. Μας είπαν πως η μόνη λύση είναι η αφαίρεση. Έψαξα στο internet και διάβασα τις συζητήσεις σας. Να είναι καλά μια μαμά η οποία ανέφερε για το φάρμακο TERMI Q-το οποίο μας έσωσε. Μίλησα πριν την ίαση με τους δερματολόγους και μου είπαν πως δεν το χρησιμοποιούν, δεν ξέρω γιατί...και εδώ αφήνω πολλά ερωτηματικά γιατί δυστυχώς ακόμη και εδω ίσως υπάρχουν συμφέροντα πάσης είδους, ποσοστά από φαρμακοβιομηχανίες, περισσότερο κέρδος των γιατρών λόγω μεγαλύτερης συχνότητας επισκέψεων κ.λ.π. Τέλος πάντων-το θέμα είναι ότι έτσι ταλαιπωρούν και σοκάρουν μικρά παιδιά και αυτό είναι άθλιο-αν γνωρίζουν για το φάρμακο-το οποίο θα βρείτε από της φαρμακαποθήκες Argofarm και ΣΙΣΘΕ. Επιτείνεται στα φαρμακεία και εγω δυσκολεύτηκα να το βρώ υπάρχει όμως στην αγορά. Ελπίζω να βοήθησα. Δοκιμάστε το ώστε να μην ταλαιπωρούνται τα αγγελούδια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητοί γονείς,

 

Πριν από 6 μήνες το κοριτσάκι μου μολύνθηκε από μολυσματική τέρμινθο. Στην αρχή νομίζαμε πως ήταν ελιά. Και ο παιδίατρος αυτό μου είπε πως ήταν ελιά. Στην συνέχεια οι "ελιές" πολλαπλασιάστηκαν και έγιναν τουλάχιστον 30. Εκεί κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά. Πήγαμε σε 2 δερματολόγους και μας είπαν πως είναι κάποια ίωση και ότι συνεχώς πολλαπλασιάζονται και για να περάσουν μπορεί να χρειαστούν και 2 χρόνια συν ότι είναι και κολλητικό. Μας έδωσαν και ένα ιώδιο το οποίο δεν έκανε τίποτε-μάλλον είχε τα αντίθετα αποτελέσματα δηλαδή οι "ελίτσες" μεγάλωναν. Μας είπαν πως η μόνη λύση είναι η αφαίρεση. Έψαξα στο internet και διάβασα τις συζητήσεις σας. Να είναι καλά μια μαμά η οποία ανέφερε για το φάρμακο TERMI Q-το οποίο μας έσωσε. Μίλησα πριν την ίαση με τους δερματολόγους και μου είπαν πως δεν το χρησιμοποιούν, δεν ξέρω γιατί...και εδώ αφήνω πολλά ερωτηματικά γιατί δυστυχώς ακόμη και εδω ίσως υπάρχουν συμφέροντα πάσης είδους, ποσοστά από φαρμακοβιομηχανίες, περισσότερο κέρδος των γιατρών λόγω μεγαλύτερης συχνότητας επισκέψεων κ.λ.π. Τέλος πάντων-το θέμα είναι ότι έτσι ταλαιπωρούν και σοκάρουν μικρά παιδιά και αυτό είναι άθλιο-αν γνωρίζουν για το φάρμακο-το οποίο θα βρείτε από της φαρμακαποθήκες Argofarm και ΣΙΣΘΕ. Επιτείνεται στα φαρμακεία και εγω δυσκολεύτηκα να το βρώ υπάρχει όμως στην αγορά. Ελπίζω να βοήθησα. Δοκιμάστε το ώστε να μην ταλαιπωρούνται τα αγγελούδια μας.

 

Εμάς εδώ στο Ηράκλειο, η δερματολόγος αμέσως μου έγραψε το TERMI-Q και το βρήκα στο φαρμακείο. Όταν μας το έδωσε η μικρή είχε 2-3 σημεία που ήταν σαν "ελίτσα" αλλά στο χρώμα του δέρματος όχι σκούρα. Τις το έβαζα όπως μου είπε και είδα τεράστια διαφορά γιατί άρχισε να συρρικνώνεται. Δεν έχει εξαφανιστεί τελείως γιατί κάποια στιγμή σταμάτησα να τις το βάζω γιατί όταν αρχίσει να συρρικνώνεται κάνει κάτι σαν μικρή πληγούλα και την έτσουζε και αντιδρούσε η μικρή μου. Η βλακεία μου βέβαια είναι ότι δεν ενημέρωσα την γιατρό μου και το σταμάτησα από μόνη μου. Μετά από ένα μήνα και σχεδόν μέσα σε ένα βράδυ, η μικρή γέμισε με μικρά σπυράκια με λευκό τελείωμα. Στην αρχή ήταν τόσο πολύ και κόκκινο χωρίς τα άσπρα, που η παιδίατρος που το είδε μου είπε ότι είναι μυκητίαση και να της βάζω EOSIN (ιώδιο). Έτσι και έκανα ώσπου τελικά αυτό που κατάφερα είναι να επιδεινωθούν τόσο πολύ και να πάθει και ένα είδος εγκαύματος γιατί το EOSIN δεν θέλει παραπάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα, πράγμα που δεν μου είπε η γιατρός.

Η δερματολόγος πήγε να κάνει μια προσπάθεια με την λαβίδα να της τραβήξει μία, αλλά η μικρή μούγκριξε από τον πόνο. Τελικά μας παρέπεμψε σε παιδοχειρουργό όπου τώρα πάμε εκεί. Προς το παρόν μας κάνει μια θεραπεία με betadin για να επουλωθούν τα εγκαύματα και μετά θα δούμε πως θα εξαλείψουμε την τέρμινθο επεμβατικά.

 

Πάντως θέλω να πω ότι είναι τόσο συγκεχυμένες οι γνώσεις των γιατρών σχετικά με την συγκεκριμένη πάθηση που μια ο ένας λέει μύκητες, μια μου λέει μυρμηγκιά μια τέρμινθος και εγώ δεν ξέρω τελικά τι είναι αυτό που συμβαίνει στο κοριτσάκι μου και ταλαιπωρείται. Είναι και σε πολύ δύσκολο σημείο σε εμάς οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια εχω απελπιστει ο μικρος μου εχει γεμισει παρα πολλα παιδευομμαστε απο 14 μηνων κ αντι να λιγοστευουν ειναι κ ολο περισοτερα.

δεν ξερω πως θα αντεξει το αγορακι μου να του τα βγαλουν ολα αυτα....:(

επισης εχω νευριασει παρα πολυ με την δερματολογο που τον παρακολουθει γιατι εκτος οτι παρελειψε να μας πει οτι απαγορευεται η χρηση σφουγγαριου μας κλεινει οποτε την βολευει ραντεβου κ οχι συντομα οπως πρεπει κ οταν λογω ασθενειας του μικρου το ακυρωσα μου το εκλεισε ξανα πολυ αργοτερα με αποτελεσμα να γεμιζει μερα με την μερα το μικρο μου:(

βοηθηστε με σας παρακαλω αν εχετε να μου προτεινετε καλο δερματολογο

κ ανθρωπο με κατανοηση, κοντα στις περιοχες Ανω Λιοσια, Ιλιον, Καματερο, πετρουπολη θα με σωσετε!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

my billy, έχω πάρα πολύ καλό δερματολόγο (δοκιμασμένο από γνωστούς και συγγενείς σε δύσκολες παθήσεις) αλλά είναι στο Χαλάνδρι. Το καλό όμως είναι οτι μπορείς να πας και χωρίς ραντεβού και πρωινά. Με Εθνική και Αττική οδό, το Χαλάνδρι δεν είναι πια τόσο μακριά. Να σου στείλω τα στοιχεία; Αν είναι να γλιτώσει το παιδάκι, ας πάτε και λίγο παράεξω...

Link to comment
Share on other sites

my billy, έχω πάρα πολύ καλό δερματολόγο (δοκιμασμένο από γνωστούς και συγγενείς σε δύσκολες παθήσεις) αλλά είναι στο Χαλάνδρι. Το καλό όμως είναι οτι μπορείς να πας και χωρίς ραντεβού και πρωινά. Με Εθνική και Αττική οδό, το Χαλάνδρι δεν είναι πια τόσο μακριά. Να σου στείλω τα στοιχεία; Αν είναι να γλιτώσει το παιδάκι, ας πάτε και λίγο παράεξω...

στειλε μου βρε κοπελα μου! ναι δεν ειναι κ πολυ μακρια εξαλλου ειμαι πολυ κοντα στην αττικη οδο. σε ευχαριστω παρα πολυ:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμάς η δερματολόγος μας παρέπεμψε σε παιδοχειρουργό, διότι ήταν τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα που δεν μπορούσε να το αντιμετωπίσει με απλή θεραπεία και χρειαζόταν επέμβαση με αναισθησία.

Βρήκαμε έναν πάρα πολύ καλό και μετά από ένα μήνα θεραπείας προχωρήσαμε στην επέμβαση.

Ευτυχώς όλα πήγαν πάρα πολύ καλά αλλά λόγω του σημείου ταλαιπωρούμαστε ακόμα γιατί η περιοχή είναι σχεδόν πάντα υγρή από το πάμπερς και οι πληγές δεν κλείνουν.

Πάντως απ'ότι μου είπε ο παιδοχειρουργός επειδή η τέρμινθος είναι κολλητική και μεταφέρεται από το ένα σημείο στο άλλο με το ξύσιμο κυρίως, παρόλη την διαδικασία που περάσαμε, δεν αποκλείεται ότι θα ξαναβγούν επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιο σημείο που δεν έχει ακόμα εκδηλωθεί και να εμφανιστεί αργότερα.

 

Και το πιο περίεργο απ'όλα ξέρετε πιο είναι; Την προηγούμενη της επέμβασης ο γιατρός μου είπε να την ελέγξω πολύ προσεκτικά και να του σημειώσω με στυλό όποιο σημείο θεωρώ εγώ ύποπτο. Ετσι και το έκανα και τη γέμισα τη μικρή κυκλάκια σε όλο της το σώμα. Ακόμα και μια κοκκινίλα του τη σημείωνα. Και ενώ πιστεύαμε ότι η μόλυνση ήταν μόνο στα εξωτερικά γεννητικά όργανα, όταν μου την έβγαλαν από το χειρουργείο διαπίστωσα ότι είχε βρει ο γιατρός εστίες και στο υπόλοιπο σώμα της (στο λαιμό, στα χέρια, στην πλάτη κτλ) Έπεσα από τα σύννεφα όταν διαπίστωσα ότι αυτά που έλεγα εγώ "αθώες κοκκινίλες" και τις σημείωσα με το στυλό πιο πολύ για πλάκα, τελικά ήταν αυτός ο βρωμοϊός!!!!!

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω απελπιστει ο μικρος μου εχει γεμισει παρα πολλα παιδευομμαστε απο 14 μηνων κ αντι να λιγοστευουν ειναι κ ολο περισοτερα.

δεν ξερω πως θα αντεξει το αγορακι μου να του τα βγαλουν ολα αυτα....:(

επισης εχω νευριασει παρα πολυ με την δερματολογο που τον παρακολουθει γιατι εκτος οτι παρελειψε να μας πει οτι απαγορευεται η χρηση σφουγγαριου μας κλεινει οποτε την βολευει ραντεβου κ οχι συντομα οπως πρεπει κ οταν λογω ασθενειας του μικρου το ακυρωσα μου το εκλεισε ξανα πολυ αργοτερα με αποτελεσμα να γεμιζει μερα με την μερα το μικρο μου:(

βοηθηστε με σας παρακαλω αν εχετε να μου προτεινετε καλο δερματολογο

κ ανθρωπο με κατανοηση, κοντα στις περιοχες Ανω Λιοσια, Ιλιον, Καματερο, πετρουπολη θα με σωσετε!

 

my billy κορίτσι μου, απ'ότι κατάλαβα η δερματολόγος σας, κάθε φορά που εμφανίζεται ένα προσπαθεί τοπικά να του το αφαιρέσει;;;; Αν κατάλαβα καλά τότε το κακόμοιρο το παιδάκι σου πρέπει να ταλαιπωρείται πάρα πολύ.

 

Επειδή το έζησα, κάνε μια επίσκεψη και σε ένα παιδοχειρουργό. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την επιλογή μου να επισκεφτώ έναν, γιατί όπως γράφω και στο προηγούμενο μήνυμα μου, όταν την έβαλε στο χειρουργείο της βρήκε και πολλές άλλες εστίες που δεν μπορούσε η δερματολόγος μας να το δει με μια απλή εξέταση. Και τώρα που είμαστε στη μετεγχειρητική περίοδο, μας βλέπει ανά δύο μέρες και μου είπε ότι αν παρατηρήσω οτιδήποτε περίεργο να του το δείξω για να το αντιμετωπίσει από την έναρξη του.

 

Όσο για το χειρουργείο μη σε φοβίζει. Ήταν κάτι πάρα πολύ απλό και γρήγορο. Της έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πρίν. Την πήγα και στην παιδίατρο της την προηγούμενη μέρα για να την εξετάσει για τυχόν κρυώματα και τέτοια που μπορεί να επέφεραν οποιαδήποτε επιπλοκή και την επόμενη μέρα πρωί-πρωί πήγαμε στην κλινική. Επειδή περίμενα έξω από το χειρουργείο, μέσα σε 20 λεπτά την άκουσα να κλαίει και ησύχασα ότι όλα πήγαν καλά. Η μικρή μου έκλεγε επειδή ξύπνησε μέσα σε ένα χώρο με ένα σωρό άγνωστους από πάνω της. Δεν πόνεσε καθόλου και δεν μου παραπονέθηκε ποτέ ότι πονάει. Από την πρώτη στιγμή μέχρι και σήμερα ποτέ δεν έβαλε τα χεράκια της στις πληγές σαν να την ενοχλούσαν. Οπότε θεωρώ ότι όλα πήγαν τέλεια.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

my billy κορίτσι μου, απ'ότι κατάλαβα η δερματολόγος σας, κάθε φορά που εμφανίζεται ένα προσπαθεί τοπικά να του το αφαιρέσει;;;; Αν κατάλαβα καλά τότε το κακόμοιρο το παιδάκι σου πρέπει να ταλαιπωρείται πάρα πολύ.

 

Επειδή το έζησα, κάνε μια επίσκεψη και σε ένα παιδοχειρουργό. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη με την επιλογή μου να επισκεφτώ έναν, γιατί όπως γράφω και στο προηγούμενο μήνυμα μου, όταν την έβαλε στο χειρουργείο της βρήκε και πολλές άλλες εστίες που δεν μπορούσε η δερματολόγος μας να το δει με μια απλή εξέταση. Και τώρα που είμαστε στη μετεγχειρητική περίοδο, μας βλέπει ανά δύο μέρες και μου είπε ότι αν παρατηρήσω οτιδήποτε περίεργο να του το δείξω για να το αντιμετωπίσει από την έναρξη του.

 

Όσο για το χειρουργείο μη σε φοβίζει. Ήταν κάτι πάρα πολύ απλό και γρήγορο. Της έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πρίν. Την πήγα και στην παιδίατρο της την προηγούμενη μέρα για να την εξετάσει για τυχόν κρυώματα και τέτοια που μπορεί να επέφεραν οποιαδήποτε επιπλοκή και την επόμενη μέρα πρωί-πρωί πήγαμε στην κλινική. Επειδή περίμενα έξω από το χειρουργείο, μέσα σε 20 λεπτά την άκουσα να κλαίει και ησύχασα ότι όλα πήγαν καλά. Η μικρή μου έκλεγε επειδή ξύπνησε μέσα σε ένα χώρο με ένα σωρό άγνωστους από πάνω της. Δεν πόνεσε καθόλου και δεν μου παραπονέθηκε ποτέ ότι πονάει. Από την πρώτη στιγμή μέχρι και σήμερα ποτέ δεν έβαλε τα χεράκια της στις πληγές σαν να την ενοχλούσαν. Οπότε θεωρώ ότι όλα πήγαν τέλεια.

καθε φορα τα αφαιρει με λαβιδα.

αλλα τωρα που εχει παντου κ στα γεννητικα οργανα μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι θα του τσιμπησει με την λαβιδα τους ορχεις:shock:

η αληθεια ειναι οτι κ εγω θεωρω οτι μονο με ολικη ναρκωση θα απαλαγουμε μια κ εξω, ελπιζω δηλαδη......

ηδη μια απο τις φορες που τα αφαιρεσαμε του τα καυτηριασε πχειρουργος, αλλα επειδη ειχαμε χειρουργηθει για αλλο λογο κ του το ζητησα. ομως φοβαμαι ξανα την ολικη ναρκωση.....:|

θα παω σε εναν αλλον δερμτολογο ακομη μια φορα κ θα δω πως θα πραξω.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι η νάρκωση που της έκαναν δεν ήταν όπως άλλων χειρουργείων. Ήταν κάτι σαν μέθη, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Τη Δευτέρα θα ξαναπάω στον παιδοχειρουργό και θα τον ρωτήσω πως ακριβώς ήταν.

Πρέπει να της έβαλαν ένα μασκάκι εισπνοής αλλά σε πολύ μικρή δόση.

Αφού όπως σου είπα την πήραν στις 7:30 και στις 8:00 μου την έφεραν στο δωμάτιο ξύπνια. Για κανένα τέταρτο ακόμα ήταν λίγο αναστατωμένη και έκλαιγε (χωρίς να καταλαβαίνω γιατί, αφού δεν πονούσε) και είχε τα μάτια της κλειστά. Αλλά μετά το τέταρτο ήρθε στα ίσια της και μάλιστα είχε πάρα πολύ καλή διάθεση.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κάνετε γιατί ξέρω πόσο αγχωτικό είναι όλο αυτό. Αυτά δεν καταλαβαίνουν πολλά πράγματα αλλά νομίζω ότι εμείς αγχωνόμαστε περισσότερο γιατί δεν ξέρουμε την εξέλιξη της.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

καθε φορα τα αφαιρει με λαβιδα.

αλλα τωρα που εχει παντου κ στα γεννητικα οργανα μου ειναι αδιανοητο να σκεφτω οτι θα του τσιμπησει με την λαβιδα τους ορχεις:shock:

η αληθεια ειναι οτι κ εγω θεωρω οτι μονο με ολικη ναρκωση θα απαλαγουμε μια κ εξω, ελπιζω δηλαδη......

ηδη μια απο τις φορες που τα αφαιρεσαμε του τα καυτηριασε πχειρουργος, αλλα επειδη ειχαμε χειρουργηθει για αλλο λογο κ του το ζητησα. ομως φοβαμαι ξανα την ολικη ναρκωση.....:|

θα παω σε εναν αλλον δερμτολογο ακομη μια φορα κ θα δω πως θα πραξω.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες

 

λοιπον πηγαμε χθες στην ευρωκλινικη παιδων. εκει μας ειπε μια δερματολογος οτι ανταποκρινεται πολυ καλα στην θεραπεια με airol που κανουμε εδω κ 1μιση μηνα περιπου. κ αν θελουμε να του συνεχισουμε κ με την termi Q . ηταν πιο χαλαρη στο θεμα της αμμεσης αναγκαιοτητας του να αφαιρεθουν ενω ή αλλη επεμενε να τον βλεπει καθε 15 μερες.....

Η χθεσινη ειπε πως μπορουμε να βαζουμε κ εναλλαξ τις 2 αλοιφες.

αυτο παλι που με μπερεεψε ειναι οτι η προηγουμενη δερματολογος που μας εδωσε την 1η θεραπεια μας ειπε οχι στην περιοχη των γεν. οργανων ενω χθες μας ειπαν να του βαζουμε κ εκει:confused:

 

βοηθηστε βρε κοριτισια κ παλι! σε εσας τι σας ειχαν πει σε σχεση με τις αλοιφες αυτες στα γεννητικα οργανα? βαζατε ή οχι???

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι κοριτσάκι και δεν ξέρω αν έχει διαφορά με τα αγοράκια.

Την airol που λες δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το termi-q που της έχω βάλει, δεν μου είπε η δερματολόγος κάτι για αυτό. Ισα-ίσα που εμάς ήταν μόνο στα γεννητικά όργανα, οπότε δεν είχαμε άλλη επιλογή.

 

Αλλά πες μου κάτι. Λες ότι το termi-q είναι κρέμα;;;; Γιατί εμάς ήταν ένα μπουκαλάκι υγρό και είχε ένα πλαστικό πινελάκι που της έκανα τοπικά την θεραπεία. Παρόμοιο με αυτό που διαφημίζουν στην τηλεόραση για τις κοινές μυρμηγκιές.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...