Δέσποινα79

Με ποιον τρόπο πίνουν το γάλα τους τα παιδάκια σας;

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ο Νικόλας μου είχε κόψει το γάλα από 1 έτους μέχρι πριν 1 μήνα. Για να τον ξεγελάσουμε του έδινα πρωί βράδυ κρέμα βρεφική κι αντί για νερό του έβαζα γάλα εβαπορέ Νουνού Kid. Ξαφνικά ένα πρωινό επειδή ζήλεψε από το μικρότερο αδερφό του (ο οποίος το πίνει με το κουτάλι της σούπας), ζήτησε γάλα αντί για κρέμα. Του έδωσα το Νουνού Kid με μία κουταλιά Nesquik κι ευτυχώς το ήπιε στο μπιμπερό αλλά με καλαμάκι. Είχαμε καταφέρει να πίνει 260 ml κάθε πρωί έτσι σε 10 το πολύ λεπτά. Τώρα τελευταία δεν φαίνεται να του πολυαρέσει πάλι. Το πίνει, αλλά με φωνές και πίεση. Σκεφτόμουν να δοκίμαζα κάποιον άλλο τρόπο, αλλά τι;

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Διαφημίσεις

Eγω το οτι πινει γαλα ο γιος μου το οφειλω στα μπισκοτα Μιραντα...αλλα το νουνου κιντ δεν του αρεσει με τιποτα και του δινω γαλα του ψυγειου,ισα που το βαζω λιγο στη φωτια να σπασει η πολλη κρυαδα απο το ψυγειο.

Και το πίνει σε κούπα βουτώντας τα μπισκότα;

Σε κουπα με το κουταλι,του εχω λιωσει καμποσα μεσα και μετα το τρωει.

Ο γιος μου πηγε να μου κοψει το γαλα πριν κανα 5 μηνο, βρε με καλαμακια με μπιμπερο με ποτηρια με οτι θες ειχα προσπαθησει τοσους μηνες με το ζορι πιναμε ΟΛΗ μερα 100-150 ml....

Μια μερα οπως χαζευα στο σουπερ εισα την οβομαλτινη (ovomaltine) λεω να παρω μωρε να δοκιμασω μηπως πιει? Αρχισε να μου πινει το παιδι ξανα γαλα...όχι χαζομαρες μου χτυπάει κατι 200 πρωι και βραδυ (400ml) και του κανω εναλλαγες με νες κουικ και ετσι πινουμε επιτελους γαλαααα.

Δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστη αυτη η μεθοδος εγω ξερω οτι μου ξαναπινει γαλατακι!!

rnbh1w3fs.png

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Θυμάμαι κι εγώ ως παιδί είχα αλλάξει 100 τρόπους για να πίνω γάλα.

Βαριούνται μωρέ τα καημένα τα ίδια και τα ίδια!

it's never too late to start all over again

Τι ακριβώς είναι η οβομαλτίνη; Την ανακατευεις με εβαπορέ στο ποτήρι;

Δεσποινα μου εγω του δινω φρέσκο γαλατακι αλλα πάει σε ΟΛΑ τα ειδη γαλατος αρκει να ειναι ζεστό, το ανακατευεις με 3-4 κουταλιτσες και ετοιμο το σοκολατουχο γαλα...

Η οβομαλτίνη συγκεκριμενα εχει και πολλες βιταμινες μεσα οπως αναγραφει επανω..

Θα την εχεις δει στα σουπερ μαρκετ σαν Hemo...

rnbh1w3fs.png

Εγώ δεν θα έβαζα σκευάσματα με ζάχαρη στο γάλα του προκειμένου να το πιει. Τυρί και γιαούρτι δεν τρώνε;

Nothing you would take... Everything you gave...

Αμε...τρωει ενα γιαουρτι το απογευμα και ελαχιστη φετα στο φαγητο του.Λες να φτανει ή μηπως να του δινω γιαουρτι για πρωινο που δεν το θελει ...μην ειστε τοσο απολυτες ειδικα οταν εχετε καλοφαγα παιδια.Δεν ξερετε τι σημαινει να εχεις αγωνια να σου φαει πεντε μπουκιες...καθημερινος αγωνας και πολυ ψυχοφθορος.

Διαφημίσεις

Και εγω μια κουταλιτσα του γλυκου nesquick τους βαζω. επισης παρατηρησα οτι ο μικρος που δεν ειναι λατρεις προτιμα το πιο ελαφρυ,

wQjhp2.png f6fAp2.png

Εγώ δεν θα έβαζα σκευάσματα με ζάχαρη στο γάλα του προκειμένου να το πιει. Τυρί και γιαούρτι δεν τρώνε;

Αυτή την απορία την έχω κ εγώ. Αν ένα παιδί τρώει γιαούρτι κ τυρί ή άλλες τροφές που του δίνουν αυτά που έχει το γάλα για ποιο λόγο πρέπει να αγχωθούμε για το αν πίνει γάλα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Προφανως γιατι με ενα γιαουρτακι τη μερα και λιγα ψιχαλιδια τυρι και αυτα ΑΝ τα φαει,δεν καλυπτονται οι αναγκες σε ασβεστιο...οταν αγχωνομαστε σημαινει οτι προφανως εχουμε πολυ κακοφαγα παιδια και οχι παιδια που τρωνε τα παντα χωρις προβλημα,τρωνε καλες ποσοτητες απο τυρι ωστε να μη μας πειραζει αμα δεν πιουνε και γαλα.

Εμεις τετοιο προβλημα δεν εχουμε με την μεγαλη, ειναι 2ετων και 2μηνων και πινει 300 μλ πρωι και βραδυ και 200 το απογευμα , συν του οτι τρωει και φετα πολυ και γιαουρτι σπιτικο που κανει η πεθερα μου!

YQzpp2.png

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

aLLhp2.png

Τα μωρακια μου!!!

Προφανως γιατι με ενα γιαουρτακι τη μερα και λιγα ψιχαλιδια τυρι και αυτα ΑΝ τα φαει,δεν καλυπτονται οι αναγκες σε ασβεστιο...οταν αγχωνομαστε σημαινει οτι προφανως εχουμε πολυ κακοφαγα παιδια και οχι παιδια που τρωνε τα παντα χωρις προβλημα,τρωνε καλες ποσοτητες απο τυρι ωστε να μη μας πειραζει αμα δεν πιουνε και γαλα.

Σύμφωνοι το κατανοώ αυτό ότι δηλ είναι αγχωτικό να μην τρώει γενικά ένα παιδί, αλλά η απορία μου έγκειται στο γιατί ας πούμε δεν υπάρχει καμία αναφορά σε άλλα είδη τροφίμων όταν ένα παιδί είναι κακόφαγο κ ασκείται τόση "πίεση" για το γάλα συγκεκριμένα. Είναι κάτι που το συστήνουν οι παιδίατροι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Διαφημίσεις

Εμενα ακομα το πινει στο μπιμπερο και ας ειναι 4,5. Στο σχολειο ας πουμε πουι τους το δινουν στο ποτηρι δεν το αγγιζει. Πινει φρεσκο και απο ποσοτητες 150 το πρωι, 200 το μεσημερι και ισως 50 το βραδυ (για να μην κατουριεται). Το καλοκαιρι επινε ενα λιτρο τη μερα, το χειμωνα παντα μειωνει ποσοτητες. Κια μιλαω για σουπερ κακοφαγο παιδι. Το μπιμπερο δεν του το κοβω. Εγω μεχρι τα 7 το επινα στο μπιμπερο 750μλ τη μερα και μολις το κοψαμε με το ζορι ενα ποτηρι το πρωι (και συχνα το πεταγα και στο νεροχυτη οταν δεν εβλεπε η μαμα μου!!!).

s-age.pngs-age.png

Εμεις τετοιο προβλημα δεν εχουμε με την μεγαλη, ειναι 2ετων και 2μηνων και πινει 300 μλ πρωι και βραδυ και 200 το απογευμα , συν του οτι τρωει και φετα πολυ και γιαουρτι σπιτικο που κανει η πεθερα μου!

Είμαστε μικρότερες αλλά ο ντόκτορ μου βαλε χοντρό χέρι την τελευταία φορά για τα 120 μλ που δίνω το μεσημέρι.Αυστηρά 250 το πρωί και 250 το βράδυ μόνο.κακά λιπαρά και φτωχή τροφή μου είπε για την ακρίβεια.

Τα κατέβασα στα 90 και την παλεύω μπας και το κόψουμε σιγά-σιγά.

Αν άκουγε τα δικά σου θα με εκπαραθύρωνε:P:p

NVVvp2.png

Είμαστε μικρότερες αλλά ο ντόκτορ μου βαλε χοντρό χέρι την τελευταία φορά για τα 120 μλ που δίνω το μεσημέρι.Αυστηρά 250 το πρωί και 250 το βράδυ μόνο.κακά λιπαρά και φτωχή τροφή μου είπε για την ακρίβεια.

Τα κατέβασα στα 90 και την παλεύω μπας και το κόψουμε σιγά-σιγά.

Αν άκουγε τα δικά σου θα με εκπαραθύρωνε:P:p

Τί εννοει δηλαδη? Κι αν ειναι φτωχη τροφη γιατι εχουμε τοσο κολλημα με το γαλα ολες μας? Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το γαλα καλυπτει θερμιδες και εγω το απογευμα που θελω να φαει φαγητο δεν του δινω γαλα για να μη χορταινει!Αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο το να θελει να κοψει το παιδι το γαλα.

s-age.pngs-age.png

Ethy συμφωνώ μαζί σου! Για εμάς που κάνουμε αγώνα για να πιουν λίγο γάλα το να βάζουμε και κάτι γλυκό προκειμένου να τα πείσουμε να το δοκιμάσουν δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κακό!

Λοιπόν δεν ήξερα ότι η οβολματίνη είναι το Hemo, εγώ του βάζω Nesquik αλλά 1 μικρή κουταλιά σε 250 ml γάλα. Αλλά σήμερα κάναμε νέο αρνητικό ρεκόρ: 40 λεπτά για να το πιει με το μεγάλο καλαμάκι και με πολύ ζόρι, απειλές και φωνές. Τα νεύρα μου!!!! Αλήθεια πόσο είναι καλά να πίνουν το πρωί; Ο δικός μου δεν πίνει κι άλλη στιγμή, το βράδυ του δίνω φαγητό. Όσον αφορά τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά τρώει 1 μικρό γιαουρτάκι Tedi όταν γυρνάει από το σχολείο κι αυτό είναι όλο.

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

ΕΜΕΝΑ λοιπον δεν τρωει το παιδι, για την ακριβεια αν φαει μια κουταλια φαγητο θα κανω παρτυ...

Εχουμε θεμα με το φαγητο...τυρι τρωει αλλα 2-3 μπουκιτσες και γιαουρτι τρωει, Οπότε επειδη δεν μου τρωει τιποτα ΟΛΗ μερα προτιμω να του δινω με αυτο τον τροπο το γαλα του και να το πινει!!!

rnbh1w3fs.png

Stellinula το πίνει σε ποτήρι ή στο μπιμπερό; Πρέπει να βρω κι εγώ έναν τρόπο να το πίνει πιο γρήγορα. Δεν μου είπατε όμως: πόσα ml γάλα είναι καλό να πίνουν;

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Επειδή και εμείς δίνουμε αγώνα για το γάλα η παιδίατρος μου είχε πει ότι μια φετα τυρί του τοστ αντιστοιχεί σε μια μερίδα γάλα. ο δικός μου με το ζότι πίνει 150 το πρωί και 200 το βράδυ. Θελει μόνο με το μπιμπερό και να του το κρατάω. Διαφορετικά το αφήνει. και μια το βρίσκει κρύο, μια καίει, μια το ένα, μια το άλλο. Δεν έχω δοκιμάσει hemo ή κατι άλλο αλλα θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω. επίσης δεν τρώει πλέον και γιαούρτι. οπότε έχουμε θέμα, αφού από κάπου πρεπει να πάρει ασβέστιο. Ελπίζω να είναι μια φάση και να το ξεπεράσουμε.

Stellinula το πίνει σε ποτήρι ή στο μπιμπερό; Πρέπει να βρω κι εγώ έναν τρόπο να το πίνει πιο γρήγορα. Δεν μου είπατε όμως: πόσα ml γάλα είναι καλό να πίνουν;

Περασαμε απο ΟΛΑ τα σταδια τωρα ξαναπινει ΜΟΝΟ απο μπιμπερο, μεχρι να ξαναβαρεθει και να κανω κατι αλλο παλι!!!

rnbh1w3fs.png

Σύμφωνοι το κατανοώ αυτό ότι δηλ είναι αγχωτικό να μην τρώει γενικά ένα παιδί, αλλά η απορία μου έγκειται στο γιατί ας πούμε δεν υπάρχει καμία αναφορά σε άλλα είδη τροφίμων όταν ένα παιδί είναι κακόφαγο κ ασκείται τόση "πίεση" για το γάλα συγκεκριμένα. Είναι κάτι που το συστήνουν οι παιδίατροι;

Το πρωινο επιβαλλεται και εφοσον δε θελει ουτε πορτοκαλαδα ουτε ψωμι με βουτυρο ουτε μελι ουτε φρυγανιες ουτε τοστ ουτε τιποτα, τι να κανω,να τον στειλω νηστικο σχολειο;

Υ.Γ.Νομιζω η κατηγορια του θεματος ειναι "παιδια 2 ετων",εμενα ο εν λογω γιος ειναι 4,5,αλλα ειναι 2 χρονια που πινει ετσι το γαλα.

Αχ βρε Ethy πώς σε καταλαβαίνω... Κάθε πρωί η ίδια ιστορία. Και το άγχος στο κατακόρυφο να προλάβουμε το σχολικό. Εσένα πόση ώρα κάνει να το πιει;

ΥΓ. Το θέμα είναι για παιδάκια πάνω από 2 ετών, οπότε μας συμπεριλαμβάνει.

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα