Δέσποινα79

Με ποιον τρόπο πίνουν το γάλα τους τα παιδάκια σας;

Recommended Posts

Εμενα ευτυχως για την ωρα πινουν γαλα και τα δυο.. Η μεγαλη βεβαια (7 χρ.) τωρα πια μονο ενα ποτηρι το πρωι με καλαμακι και αυτο το "λιβανιζει" μιση ωρα :rolleyes:.. Αλλα γενικα ειναι πολυ κακοφαγη, οποτε χαιρομαι που ακομα πινει εστω και αυτο... Βεβαια οχι σκετο, φρεσκ γαλα με μια κουταλια χεμο..

Ο μικρος πινει 250 μλ πρωι και βραδυ με πολυ ορεξη και ενδιαμεσα τρωει και κρεμουλες κλπ αλλα ειναι το αντιθετο της αδελφης του, για την ωρα τρωει τα παντα με ορεξη...

Παντως αυτο που λετε για εναλλακτικες τροφες του γαλακτος στο δικο μου τουλαχιστον παιδι τα θεωρω ανεφαρμοστα... Ταχινι, αμυγδαλογαλα κλπ απλα δεν θα τα δοκιμασει καν, εδω δεν τα τρωει ουτε τα "νορμαλ" ασε που αν της βαλω να φαει πρωινο σε μορφη δημητριακων θα πρεπει να ξεκινησουμε 1 ωρα νωριτερα γιατι τρωει με ρυθμους χελωνας αν δεν τη ταισουμε :confused::confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Διαφημίσεις

To κατσικισιο ειναι οντως καλο,υπολειπεται καποιων συστατικων αλλα δεν υπαρχει προβλημα εφοσον μπορεις να το βρεις. Κατα τα αλλα,δεν απαντω,διοτι τοσυγκεκριμενο ποστ αναφερεται σε εμμονες και σε πλυσεις εγκεφαλου λες και τα ποστ τα δικα μου και καποιων αλλων που μιλουμε για εντελως κακοφαγα παιδια, δεν υπαρχουν...τωρα το αν εχουμε εμεις τις εμμονες ή οι ομαδες που μιλουν περι μοσχαριων,επετρεψε μου να εχω και γω γνωμη(διαφορετικη απο τη δικη σου),εφοσον εχω περασει απο αυτες τις ομαδες και ξερω τι γινεται...

Γνωρίζω ότι συζητάμε για κακόφαγα παιδιά παράλληλα όμως βλέπω ότι και το topic είναι πολύ συγκεκριμένο και αφορά μόνο το γάλα. Απλώς σκέφτηκα ότι θα μπορούσα ίσως να προτείνω εναλλακτικές στους πολύ επίμονους με το γάλα γονείς με σκοπό να βοηθήσω τα παιδάκια που δυσκολεύονται. Δε σε κατηγόρησε κανένας προσωπικά για εμμονές. Όπως είδες μίλησα στο πρώτο πληθυντικό πρόσωπο συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου...

Τέλος πάντων, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να αντιδικούμε. Ευτυχώς στις μέρες μας οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές και η πρόσβαση μας σε αυτές πανεύκολη και έτσι μπορεί ο κανθένας μας να διαμορφώσει τη δική του άποψη. Και φυσικά να την παραθέσει σε αντίστοιχα forum...

Και για τις μανούλες που ενδιαφέρονται, το αμυγδαλόγαλα εγώ το βρίσκω σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων.

Καλό απόγευμα σε όλους!

Δέσποινα με δημητριακά εχεις δοκιμάσει μήπως του αρέσουν; επίσης αν του έκανες το απόγευμα κανένα μιλκσεικ με γάλα κ μπανάνα; κι εμένα μη νομίζεις πολύ κακοφαγος μόνο γάλα κ φρούτα τρώει με όρεξη.

Αν του βάλω δημητριακά για πρωινό θα πρέπει κι εμείς να ξεκινήσουμε να τρώμε 1 ώρα πριν. Μασάει πάρα πολύ αργά για αυτό και του έδινα μέχρι 2 ετών αλεσμένα (από τις μεγαλύτερες βλακείες μου)! Μάλλον θα συνεχίσω με το γάλα με σοκολάτα μέχρι να το βαρεθεί κι αυτό. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον nanana.

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Το κακαο στο γαλα, δεν αφηνει τον οργανσμο να απορροφησει το ασβεστιο! (Το μπλοκαρει!)

Γνωστος μου επαθε οστεοπωροση ενω επινε 3-4 milko την ημερα! (αντι για καφε)

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο περι απορροφησης δεν σε αμφισβητω καθολου ΑΛΛΑ μην συγκρινουμε το μιλκο με το κανονικο γαλα που του βαζουμε λίγο νεςκουικ - χεμο ή δεν ξερω τι αλλο εχει βγει σε σκονη (μερικα απο αυτα ειναι και εμπλουτισμενα με βιταμινες).....

το μιλκο ειναι λιωμενα παγωτα με επεξεργασια για να ερθει στην μορφη και στην αναλογη γευση :?

φυσικα και επαθε οστεοπωροση ο γνωστος σου με τετοιου ειδους ρόφημα απορω πως δεν επαθε και τιποτα αλλο με 4 τετοια ημερησιως!!!

Κι εγώ έχω ακουσει ότι το κακάο δε βοηθά στην απορρόφηση του ασβεστίου αλλά κι εμένα αν δεν έπινε γάλα θα του βάζα.απ το να μην πίνει καθόλου τουλάχιστον έστω κι έτσι κάτι θα απορροφήσει ας απορροφήσει λιγοτερο απ' οτο αν ήταν σκετο. Τώρα που το θυμήθηκα κάποια στιγμη στα καρφουρ είχα δει νεσκουικ αλλά όχι κακάο αλλά με γεύση φράουλα για το γάλα χωρίς κακάο. Για δείτε το μήπως τους αρέσει τι να πω.

Δέσποινα απλά σε καταλαβαίνω γιατί εγώ αν εξαιρέσεις το γάλα γενικά υον κυνηγάω για ένα κομμάτι κρέας κ μασάει κι εμένα πολύ αργά. Ουτρ χυμό θελει το πρωί να ξεμπερδευεις κ να το παλέψεις το απόγευμα που δε σας πιέζει κ ο χρόνος με το γάλα;

Λοιπόν εχτές είχαμε πάει στην παιδίατρο και μου επιβεβαίωσε αυτό που λέτε ότι όταν το γάλα συνδιάζεται με κακάο δεν γινεται σωστή απορρόφηση σιδήρου. Απλά με συμβούλεψε να του βάζω πολύ λίγο και σιγά σιγά να το κόψω. Πάνω που αρχίσαμε να το συνηθίζουμε έτσι, ανατράπηκαν πάλι όλα...

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Λοιπόν εχτές είχαμε πάει στην παιδίατρο και μου επιβεβαίωσε αυτό που λέτε ότι όταν το γάλα συνδιάζεται με κακάο δεν γινεται σωστή απορρόφηση σιδήρου. Απλά με συμβούλεψε να του βάζω πολύ λίγο και σιγά σιγά να το κόψω. Πάνω που αρχίσαμε να το συνηθίζουμε έτσι, ανατράπηκαν πάλι όλα...

σιδηρου ή ασβεστιου τελικα?:confused:

σιδηρου ή ασβεστιου τελικα?:confused:

Ο συνδιασμος γαλακτοκομικου με κακαο, δεν αφηνει τον οργανισμο να απορροφησει το ασβεστιο.

Ο συνδιασμος γαλακτοκομικου με οτιδηποτε εχει σιδηρο, δεν αφηνει τον οργανισμο να απορροφησει το σιδηρο

Διαφημίσεις

Πινει φρεσκο γαλα (οχι εμπλουτισμενο) χλιαρο ,με το ποτηρακι nuk που εχει στομιο σιλικονης.

Πρωι και μεσημερι-βραδυ πριν τον υπνο απο 300ml.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Επειδή δεν το θέλει καθόλου το γάλα (πέρα από το θηλασμό), και επειδή πιστεύω ότι δεν θηλάζει όσο χρειάζεται, του φτιάχνω ή κουάκερ ή corn flakes με 250 γρ περίπου φρέσκο γάλα το πρωΐ και το απόγευμα τρώει ένα γιαούρτι με μέλι. Τώρα μέσα στη μέρα θα φάει και τυρί. Θεωρώ ότι καλυπτόμαστε.

jTosp2.png

ο μικρος μου 18 μηνων, δεν επινε ποτε περισσοτερο απο 150μλ γαλα, προφανως επειδη δεν του αρεσε αν και ειχαμε δοκιμασει πολλα γαλατα. μια μερα σκεφτηκα να του βαλω στο γαλα ενα κουταλακι του γλυκου απο την κρεμα δημητριακων που τρωει, το αποτελεσμα ηταν θεικο!!! του αρεσε τοσο πολυ που πλεον εχουμε αυξησει στα 300μλ!!!

Επαναφέρω το θέμα γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με το γάλα στο ένα μου παιδάκι, αποφασίσαμε να το κόψουμε, κοντεύει τα 5 και δεν το θέλει με τίποτα.

Είναι όντως το γάλα βλαβερό; ή είναι ένας νέος αστικός μύθος;

Οι γνώμες των παιδιάτρων είναι διαφορετικές.

Τουλάχιστον να ξέρουμε, είναι βλαβερό; είναι θρεπτικό;

Τι άλλο πρωϊνό δίνεις σε παιδάκι που σταματάει το γάλα;

Εδώ που τα λέμε.. το ασβέστιο που παρέχει ένα ποτήρι γάλα το βρίσκει από 1002 πηγές. Γιατί παλιά μας μεγάλωναν με γάλα;;;

Επαναφέρω το θέμα γιατί αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με το γάλα στο ένα μου παιδάκι, αποφασίσαμε να το κόψουμε, κοντεύει τα 5 και δεν το θέλει με τίποτα.

Εδώ που τα λέμε.. το ασβέστιο που παρέχει ένα ποτήρι γάλα το βρίσκει από 1002 πηγές. Γιατί παλιά μας μεγάλωναν με γάλα;;;

Το γάλα έχει την πιο υψηλή διατροφική αξία μετά το αυγό. Όχι μόνο λόγω του ασβεστίου.

Βλαβερό δεν το λες σε καμία περίπτωση. Απλώς η μόδα της εποχής είναι να ψαχνόμαστε για εναλλακτικές διατροφές...

Όταν λες δεν το θέλει, τι εννοείς; Το πειράζει; δεν του αρέσει η γεύση; Γαλακτοκομικά γενικώς τρώει;

Αν έχει κάποια αλλεργία ή δυσανεξία είναι θέμα που πρέπει να συζητήσεις με τον παιδίατρο. Αν απλώς δεν του αρέσει, προσπάθησε να του βρεις κάποια άλλη μάρκα ή να του το σερβίρεις διαφορετικά.

Διαφημίσεις

Ο μικρός μου (τώρα 7 ετών) έπινε το γάλα του σε μπιμπερό (ακόμα και όταν έφτασε 4 ετών). Ο παιδίατρος μου είπε να μην του το δίνω σε μπιμπερό. Όταν λοιπόν του είπα ότι δεν θα πίνει γάλα η απάντηση ήταν ότι δεν πειράζει. Πρωινό τρώει δημητριακά σε γάλα (τις περισσότερες φορές χωρίς να πίνε το γάλα από το μπολ). Το μοναδικό γάλα που πίνει πια με ευχαρίστηση είναι της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

8HQvp2.png

Το γάλα έχει την πιο υψηλή διατροφική αξία μετά το αυγό. Όχι μόνο λόγω του ασβεστίου.

Βλαβερό δεν το λες σε καμία περίπτωση. Απλώς η μόδα της εποχής είναι να ψαχνόμαστε για εναλλακτικές διατροφές...

Όταν λες δεν το θέλει, τι εννοείς; Το πειράζει; δεν του αρέσει η γεύση; Γαλακτοκομικά γενικώς τρώει;

Αν έχει κάποια αλλεργία ή δυσανεξία είναι θέμα που πρέπει να συζητήσεις με τον παιδίατρο. Αν απλώς δεν του αρέσει, προσπάθησε να του βρεις κάποια άλλη μάρκα ή να του το σερβίρεις διαφορετικά.

Οχι, δεν έχουμε αλλεργίες ή δυσανεξίες, απλά δεν της αρέσει. Ηδη βάζω μέλι ή νέσκουικ, όσο πιο πολύ σοκολατένιο, τόσες πιθανότητες να το πιει.

Τρώει κεφίρ γιαούρτι ή και απλό - όχι καθημερινά, και λίγη παρμεζάνα που και που. Δεν τρώει άλλα γαλακτοκομικά.

Οχι, δεν έχουμε αλλεργίες ή δυσανεξίες, απλά δεν της αρέσει. Ηδη βάζω μέλι ή νέσκουικ, όσο πιο πολύ σοκολατένιο, τόσες πιθανότητες να το πιει.

Τρώει κεφίρ γιαούρτι ή και απλό - όχι καθημερινά, και λίγη παρμεζάνα που και που. Δεν τρώει άλλα γαλακτοκομικά.

Εγώ θα έλεγα να μην της το κόψεις τελείως. Συζήτησε μαζί της να δεις πως της αρέσει καλύτερα να το πίνει (με μέλι όπως είπες, νεσκουικ, δημητριακά ή οτιδήποτε άλλο), ή ποια ώρα της αρέσει να το πίνει (όχι απαραίτητα το πρωί). Επίσης αν της αρέσει ζεστό, κρύο, χλιαρό κτλ

Ένα άλλο tip: Μην της βάζεις μεγάλες ποσότητες σε ποτήρι ή στο πιάτο και της φαίνεται βουνό να το τελειώσει.

Υποτίθετε ότι το γάλα το δίνουμε στα παιδιά μας για το ασβέστιο. Όταν το γάλα αναμειγνύεται με οτιδήποτε σοκολατένιο παύει να γίνεται και σωστή απορρόφηση ασβεστίου, οπότε ποιος ο λόγος?

Και εμένα η μικρή μου δεν το πίνει το γάλα της, με τίποτα όμως. Βέβαια εμείς μόλις αποθηλάσαμε, της έχω δοκιμάσει να πιει 2-3 είδη, δεν της αρέσουνε, θα συνεχίσω να δοκιμάζω τρόπους (εκτός από μπιμπέρο) εαν δεν τα καταφέρουμε θα βρούμε άλλους τρόπους να παίρνουμε το ασβέστιο μας:roll: Στενοχωριέμαι μόνο επειδή είναι αρκετά μικρή αλλιώς εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα.

Με παρηγορεί τουλάχιστον ότι στην ηλικία που είναι χρειάζεται 700-1000 ασβέστιο, δεν είναι δύσκολο να το καταφέρουμε ακόμα και χωρίς το γάλα:roll:

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Ένα άλλο tip: Μην της βάζεις μεγάλες ποσότητες σε ποτήρι ή στο πιάτο και της φαίνεται βουνό να το τελειώσει.

Ποιες ποσότητες μιλάμε;;; :lol: καλέ της βάζω σε ένα μικρό μπουκαλάκι/ζωάκι της τάπερ, κάπου 150ml. Και δεεεεν τα πίνει.

Κάποιες φορές όμως μου το ζητάει μόνη της.

Επίσης κάπου κάπου της κάνω μιλκ σέικ με φρούτα/γιαούρτι ή κεφίρ και φρούτα και το πίνει ευχάριστα κρύο.

Ισως να μείνω σε αυτά.. θα δω. Θα δοκιμάσω να μιλήσουμε και να συμφωνήσουμε. Καταλαβαίνει τώρα.

Ποιες ποσότητες μιλάμε;;; :lol: καλέ της βάζω σε ένα μικρό μπουκαλάκι/ζωάκι της τάπερ, κάπου 150ml. Και δεεεεν τα πίνει.

Κάποιες φορές όμως μου το ζητάει μόνη της.

Βάλτης 50 ml σε σφηνάκι να το δει και σαν παιχνίδι!:mrgreen: Να δεις που μπορεί να πιει και 200ml έτσι

Βάλτης 50 ml σε σφηνάκι να το δει και σαν παιχνίδι!:mrgreen: Να δεις που μπορεί να πιει και 200ml έτσι

Αααα! Τι μου θύμισες!! Μια εποχή την είχε πιάσει το ανάποδο τη δικιά μου και δεν έπινε γάλα, βρήκα κι εγώ ένα φλιτζανάκι του καφέ, μεγαλούτσικο όμως, και της έβαζα σ'αυτό. Το είχε βρει παιχνίδι και έπινε 4-5 τέτοια για πλάκα...!! :lol::lol:

n50jp3.png

Αααα! Τι μου θύμισες!! Μια εποχή την είχε πιάσει το ανάποδο τη δικιά μου και δεν έπινε γάλα, βρήκα κι εγώ ένα φλιτζανάκι του καφέ, μεγαλούτσικο όμως, και της έβαζα σ'αυτό. Το είχε βρει παιχνίδι και έπινε 4-5 τέτοια για πλάκα...!! :lol::lol:

ε, μα σου λέω δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο... Θέλει επίσης να νιώθουν ότι έχουν τον έλεγχο. Εγώ τα ρωτάω αν θέλουν, πως το θέλουν, πόσο θελουν σε τι ποτήρι ή μπολ το θέλουν...:mrgreen: Και αν απαντήσουν ότι δεν θέλουν, δεν δείχνω ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα