Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με ποιον τρόπο πίνουν το γάλα τους τα παιδάκια σας;


Recommended Posts

μα καλα! Δεν ξερετε οτι το κοκκινο καλαμακι πινει πιο γρηγορα? σαν φεραρι???

Δυστυχως αν δεν θελουν δεν υπαρχει τροπος να το πιουν πιο γρηγορα (αλλα σιγουρα με το καλαμακι κανουν λιγοτερη ωρα απο οτι απο το κυπελο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τί εννοει δηλαδη? Κι αν ειναι φτωχη τροφη γιατι εχουμε τοσο κολλημα με το γαλα ολες μας? Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το γαλα καλυπτει θερμιδες και εγω το απογευμα που θελω να φαει φαγητο δεν του δινω γαλα για να μη χορταινει!Αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο το να θελει να κοψει το παιδι το γαλα.

Θεωρεί λογική ποσότητα μέχρι τα 500 μλ για τα παιδιά πέραν του ενός έτους.

Τα υπόλοιπα τα θεωρεί βλαβερά.Αλλά όπως επισήμαναν οι κοπέλες δεν είμαι ακόμα στην ηλικία σας οπότε είμαι λίγο οφ τόπικ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mmdd φαίνεται καλή η ιδέα σου με το κόκκινο καλαμάκι. Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί και θα σας πω. Πάντως με πολύ ζόρι ο δικός μου πίνει 250 ml το πρωί με το καλαμάκι. Είναι καλά; Όπως σας είπα το μεσημέρι μετά το μεσημεριανό του σχολείου τρώει ένα γιαουρτάκι Tedi και το βράδυ τρώει ό,τι φαγητό έχουμε.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ethy πώς σε καταλαβαίνω... Κάθε πρωί η ίδια ιστορία. Και το άγχος στο κατακόρυφο να προλάβουμε το σχολικό. Εσένα πόση ώρα κάνει να το πιει;

ΥΓ. Το θέμα είναι για παιδάκια πάνω από 2 ετών, οπότε μας συμπεριλαμβάνει.

 

Eγω του το δινω,του φτιαχνω περιπου 180γραμ. και κανει ενα δεκαλεπτο να φαει οσο φαει...ποτε δεν το τρωει ολο το πρωι και αν εχει περασει και καμια ιωση,εκει αστο,ειναι τραγωδια...τρεις κουταλιες και παει νηστικος...το τραγικο ειναι οτι δεν τρωει ουτε το κολατσιο στο νηπιαγωγειο,αν ετρωγε εκει δε θα με πειραζε να μην ετρωγε σπιτι...ο,τι και να του εχω βαλει δεν το θελει,συνηθως δεν αγγιζει καν...το βραδυ τωρα,επειδη συνηθως δε θελει φαϊ πινει παλι γαλα με τον ιδιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που του είπα για το μαγικό καλαμάκι που πίνει πιο γρήγορα, ενώ φάνηκε να του αρέσει η φάση, κάναμε κανά 15λεπτο να το πιούμε (πάλι καλά), αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάθε 30 ml μου έλεγε ότι δεν θέλει άλλο κι ότι θα κάνει εμετό. Και ρεβόταν κιόλας λες κι είχε φάει γουρουνόπουλο. Πάντως σήμερα του έβαλα παστεριωμένο πλήρες γάλα με το Nesquik και μάλλον του έπεσε βαρύ... Υπάρχει όντως περίπτωση το παστεριωμένο γάλα να είναι πιο βαρύ από το εβαπορέ Νουνού Kid που πίνει συνήθως ;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω λεω λοιπόν, τι τραβαμε εμεις οι μανες που τα παιδια μας δεν τρωνε ή δεν πινουν...Ολα τα πιθανα κανουμε μπας και καταφερουμε το 1/8 απο ΟΛΑ αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε! Κι ακούς για άλλα παιδάκια που παρακαλάνε και για άλλο γάλα ή φαγητό και τα χαίρομαι!!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που του είπα για το μαγικό καλαμάκι που πίνει πιο γρήγορα, ενώ φάνηκε να του αρέσει η φάση, κάναμε κανά 15λεπτο να το πιούμε (πάλι καλά), αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάθε 30 ml μου έλεγε ότι δεν θέλει άλλο κι ότι θα κάνει εμετό. Και ρεβόταν κιόλας λες κι είχε φάει γουρουνόπουλο. Πάντως σήμερα του έβαλα παστεριωμένο πλήρες γάλα με το Nesquik και μάλλον του έπεσε βαρύ... Υπάρχει όντως περίπτωση το παστεριωμένο γάλα να είναι πιο βαρύ από το εβαπορέ Νουνού Kid που πίνει συνήθως ;

 

Μπορει να εχει διαφορετικη αραιωση. Εσυ το εχεις δοκιμασει? Αυτο που επιναν τα δικα μου ειχε εντονη γευση βανιλιας (και αλλιωνε τον καφε μου)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, διαβάζω όλα τα posts εδώ και λίγη ώρα και πραγματικά αναρωτιέμαι πόση πλύση εγκεφάλου έχουμε φάει όλα αυτά τα χρόνια για το γάλα... Μου φαίνεται αδιανόητο το πόσο άγχος σας προκαλλεί το γεγονός ότι μπορεί το παιδάκι σας να μη θέλει να πιει γάλα. Το ότι μπορεί να μην το ανέχεται ο οργανισμός του, το έχετε σκεφτεί; Το αγελαδινό γάλα είναι από τις χειρότερες τροφές για τον άνθρωπο! Είναι φτιαγμένο για μικρά μοσχαράκια και όχι για μικρά παιδάκια και περιέχει και τα ανάλογα θρεπτικά συστατικά... Όταν κάποιο παιδάκι λέει ότι δεν μπορεί να πιει άλλο γιατί του έρχεται εμμετός, μπορεί και να λέει την αλήθεια! Αντί να σκάτε που δεν πίνει το γάλα του γιατί δεν ψάχνετε εναλλακτικές; Και δεν εννοώ εμπλουτισμένες σκόνες σοκολάτας που απλώς αλλάζουν τη γέυση και όχι την ουσία ούτε φυσικά τα χημικά υποκατάστατα σκευάσματα με διάφορες γεύσεις... Γιατί δε δοκιμάζετε για παράδειγμα τα αμύγδαλα; ακόμα και σε μορφή ροφήματος είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου και έχουν και πολύ ωραία γεύση. Προφανώς υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές και απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο από εμάς... Ακόμα και το κατσικίσιο γάλα, αν επιμένετε τόσο σε αυτού του είδους την τροφή, είναι πολύ καλύτερο για τα μικρά μας! Δε θέλω να σας πάρω από τα μούτρα και δεν σας κάνω παρατήρηση. Θέλω μόνο το καλύτερο για τα παιδάκια μας! Εμένα ο δικός μου ούτε να το μυρίσει το γάλα δε θέλει. Εκτός από το μητρικό δεν πίνει τίποτα άλλο... Έχω όμως βάλει στη διατροφή του το αμυγδαλόγαλα, είτε σκέτο οποιαδήποτε ώρα της μέρας είτε με δημητριακά στο πρωινό του και τρώμε και αρκετό τυράκι. Και είμαι ησύχη! Για σκεφτείτε το λιγάκι... Την καλημέρα μου σε όλες της μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Αυτό που βλέπω τελικά είναι ότι οι απόψεις διείστανται σχετικά με το γάλα. Είχα ακούσει κι εγώ ότι το κατσικίσιο γάλα είναι το καλύτερο για τα παιδιά, αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι άλλες μελέτες δείχνουν άλλα. Επειδή ακριβώς είχα μπερδευτεί κι εγώ ρώτησα 2 παιδιάτρους και οι 2 μου είπαν ότι άμα το πίνουν το καλύτερο είναι το εβαπορέ παιδικό επειδή ακριβώς έχει πιο πολλά θρεπτικά συστατικά για τα παιδιά. Γι'αυτό κατέληξα σ'αυτό.

Σήμερα ο δικός μου το ήπιε πιο καλά γιατί του έλεγα να πούμε στον πατέρα του ψέματα ότι δεν το πίνει και να έρθει και να δει ότι το έχει πιει όλο.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Το κακαο στο γαλα, δεν αφηνει τον οργανσμο να απορροφησει το ασβεστιο! (Το μπλοκαρει!)

Γνωστος μου επαθε οστεοπωροση ενω επινε 3-4 milko την ημερα! (αντι για καφε)

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν προσπαθούσαμε πρίν τρείς μήνες περίπου να κόψουμε το μπιμπερό..... Τελίκα εμείς βρήκαμε τον τρόπο.... Θέλει να πίνει το γάλα του (πρωί - βράδυ) με την κούπα και καλαμάκι αλλά μόνο όταν τον έχω αγκαλιά. Δηλαδή όπως όταν πίναμε με το μπιμπερό. Αν το βάλεις να κάτσει σε καρέκλα και να το πιει μόνος του δεν θα πιει γουλιά. Συμφωνώ πάντως με την κοπελά ότι σίγουρα υπάρχουν παιδιά που γευστικά δεν αντέχουν το γάλα...

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα για τον καφέ ότι είναι επικύνδινος για τα κόκαλα μαζί με το γάλα. Και σίγουρα δεν είναι το ίδιο το Milko που είναι το χειρότερο σε κατεργασία γάλα με το γάλα των παιδιών μας που του βάζουμε 1 κουταλιά Nesquik ή κάτι ανάλογο. Έτσι νομίζω εγώ. Εσείς τι λέτε;

Το αμυγδαλόγαλα πώς φτιάχνεται; Το πουλάνε έτοιμο;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα για τον καφέ ότι είναι επικύνδινος για τα κόκαλα μαζί με το γάλα. Και σίγουρα δεν είναι το ίδιο το Milko που είναι το χειρότερο σε κατεργασία γάλα με το γάλα των παιδιών μας που του βάζουμε 1 κουταλιά Nesquik ή κάτι ανάλογο. Έτσι νομίζω εγώ. Εσείς τι λέτε;

Το αμυγδαλόγαλα πώς φτιάχνεται; Το πουλάνε έτοιμο;

 

 

Το θεμα, δεν ειναι το κατα ποσο κατεργασμενο ή οχι ειναι το milko και το καθε milko. Το θεμα ειναι το κακαο απο μονο του σε συνδιασμο με ασβεστιο!

Εαν ο σκοπος που πινεις το γαλα ειναι το ασβεστιο, ε, αυτα τα δυο απλα δεν πανε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, διαβάζω όλα τα posts εδώ και λίγη ώρα και πραγματικά αναρωτιέμαι πόση πλύση εγκεφάλου έχουμε φάει όλα αυτά τα χρόνια για το γάλα... Μου φαίνεται αδιανόητο το πόσο άγχος σας προκαλλεί το γεγονός ότι μπορεί το παιδάκι σας να μη θέλει να πιει γάλα. Το ότι μπορεί να μην το ανέχεται ο οργανισμός του, το έχετε σκεφτεί; Το αγελαδινό γάλα είναι από τις χειρότερες τροφές για τον άνθρωπο! Είναι φτιαγμένο για μικρά μοσχαράκια και όχι για μικρά παιδάκια και περιέχει και τα ανάλογα θρεπτικά συστατικά... Όταν κάποιο παιδάκι λέει ότι δεν μπορεί να πιει άλλο γιατί του έρχεται εμμετός, μπορεί και να λέει την αλήθεια! Αντί να σκάτε που δεν πίνει το γάλα του γιατί δεν ψάχνετε εναλλακτικές; Και δεν εννοώ εμπλουτισμένες σκόνες σοκολάτας που απλώς αλλάζουν τη γέυση και όχι την ουσία ούτε φυσικά τα χημικά υποκατάστατα σκευάσματα με διάφορες γεύσεις... Γιατί δε δοκιμάζετε για παράδειγμα τα αμύγδαλα; ακόμα και σε μορφή ροφήματος είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου και έχουν και πολύ ωραία γεύση. Προφανώς υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές και απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο από εμάς... Ακόμα και το κατσικίσιο γάλα, αν επιμένετε τόσο σε αυτού του είδους την τροφή, είναι πολύ καλύτερο για τα μικρά μας! Δε θέλω να σας πάρω από τα μούτρα και δεν σας κάνω παρατήρηση. Θέλω μόνο το καλύτερο για τα παιδάκια μας! Εμένα ο δικός μου ούτε να το μυρίσει το γάλα δε θέλει. Εκτός από το μητρικό δεν πίνει τίποτα άλλο... Έχω όμως βάλει στη διατροφή του το αμυγδαλόγαλα, είτε σκέτο οποιαδήποτε ώρα της μέρας είτε με δημητριακά στο πρωινό του και τρώμε και αρκετό τυράκι. Και είμαι ησύχη! Για σκεφτείτε το λιγάκι... Την καλημέρα μου σε όλες της μανούλες!

 

To κατσικισιο ειναι οντως καλο,υπολειπεται καποιων συστατικων αλλα δεν υπαρχει προβλημα εφοσον μπορεις να το βρεις. Κατα τα αλλα,δεν απαντω,διοτι τοσυγκεκριμενο ποστ αναφερεται σε εμμονες και σε πλυσεις εγκεφαλου λες και τα ποστ τα δικα μου και καποιων αλλων που μιλουμε για εντελως κακοφαγα παιδια, δεν υπαρχουν...τωρα το αν εχουμε εμεις τις εμμονες ή οι ομαδες που μιλουν περι μοσχαριων,επετρεψε μου να εχω και γω γνωμη(διαφορετικη απο τη δικη σου),εφοσον εχω περασει απο αυτες τις ομαδες και ξερω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω το ερώτημα είναι πως πίνουν το γάλα τα παιδιά και όχι εάν πρέπει να πίνουν. Λοιπόν απαντώντας σε αυτό που ρωτήθηκε πραγματικά εμένα αφού γάνιαζα να το πίνουν περίπου στην ηλικία των δικών σας το σταμάτησα για περίπου ένα χρόνο, απλά δεν μπορούσα άλλο. Μετά λοπόν άρχισα σιγά-σιγά με λίγο νεσκουικ τώρα ο ένας το πίνει πρωί-βράδυ και ο άλλος μισό το πρωί και μία κούπα το βράδυ. Χαλάρωσα γιατί δεν μπορούσα να το τραβάω όλο αυτό. Τώρα η διακοπή έφταιξε, μεγάλωσαν ποιος ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, διαβάζω όλα τα posts εδώ και λίγη ώρα και πραγματικά αναρωτιέμαι πόση πλύση εγκεφάλου έχουμε φάει όλα αυτά τα χρόνια για το γάλα... Μου φαίνεται αδιανόητο το πόσο άγχος σας προκαλλεί το γεγονός ότι μπορεί το παιδάκι σας να μη θέλει να πιει γάλα. Το ότι μπορεί να μην το ανέχεται ο οργανισμός του, το έχετε σκεφτεί; Το αγελαδινό γάλα είναι από τις χειρότερες τροφές για τον άνθρωπο! Είναι φτιαγμένο για μικρά μοσχαράκια και όχι για μικρά παιδάκια και περιέχει και τα ανάλογα θρεπτικά συστατικά... Όταν κάποιο παιδάκι λέει ότι δεν μπορεί να πιει άλλο γιατί του έρχεται εμμετός, μπορεί και να λέει την αλήθεια! Αντί να σκάτε που δεν πίνει το γάλα του γιατί δεν ψάχνετε εναλλακτικές; Και δεν εννοώ εμπλουτισμένες σκόνες σοκολάτας που απλώς αλλάζουν τη γέυση και όχι την ουσία ούτε φυσικά τα χημικά υποκατάστατα σκευάσματα με διάφορες γεύσεις... Γιατί δε δοκιμάζετε για παράδειγμα τα αμύγδαλα; ακόμα και σε μορφή ροφήματος είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου και έχουν και πολύ ωραία γεύση. Προφανώς υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές και απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο από εμάς... Ακόμα και το κατσικίσιο γάλα, αν επιμένετε τόσο σε αυτού του είδους την τροφή, είναι πολύ καλύτερο για τα μικρά μας! Δε θέλω να σας πάρω από τα μούτρα και δεν σας κάνω παρατήρηση. Θέλω μόνο το καλύτερο για τα παιδάκια μας! Εμένα ο δικός μου ούτε να το μυρίσει το γάλα δε θέλει. Εκτός από το μητρικό δεν πίνει τίποτα άλλο... Έχω όμως βάλει στη διατροφή του το αμυγδαλόγαλα, είτε σκέτο οποιαδήποτε ώρα της μέρας είτε με δημητριακά στο πρωινό του και τρώμε και αρκετό τυράκι. Και είμαι ησύχη! Για σκεφτείτε το λιγάκι... Την καλημέρα μου σε όλες της μανούλες!

 

Και εγώ παρόμοιες σκέψεις είχα κ εξέφρασα την απορία μου...Κάποιες εναλλακτικές τροφές πλούσιες σε ασβέστιο ίσως βοηθούσαν κ τις μαμάδες που πιέζονται κ αγχώνονται αλλά κ τα παιδιά. Το έχω ξανακούσει για το αμυγδαλόγαλα ότι έχει καλή διατροφική αξία. Από που το αγοράζεις; Και το ταχίνι είναι πλούσιο σε ασβέστιο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εμενα γαλα δεν πινει τελεια

καποιες φορες αλλα τελευταια καθολου

αφου δεν το θελει δεν σκαω, ουτε γιαουρτι τρωει γιατι εχει δυσανεξια

αρα δινω τυρι

 

μεταγγιση δεν μπορω να του κανω με γαλα ουτε και πείθομαι για την χρησιμοτητα του, ουτε ομως και για την μη χρησιμοτητα του, θελω να πω αν του αρεσε θα εδινα εφοσον δεν του αρεσει δεν δινω και δεν σκαω

 

το πρωι τρωι τραχανα με παρμεζανα, που εχει παααρα πολυ ασβεστιο, ενα κουτακι σπιρτοκουτο τριμμενης παρμεζανας ειναι μια ποτηρακλα γαλα σε ασβεστιο

 

στο μεσημεριανο του ο,τι και να ναι θα τριψω τυρι η ανθοτυρο

το απογευμα θα φαι μπανανα και 2 φετες κιτρινο τυρι, επισης πλουσιο σε ασβεστιο

 

το βραδυ τρωι βραδυνο και la vache qui rit

θηλασε και 2,5 χρονια, ο,τι καλυτερο μπορω κανω αλλα να επιμενω για κατι που δεν του αρεσει ποτε, εξαλλου η διατροφη ειναι ευχαριστηση κι οχι φαρμακο

 

αρα η διατροφη τους πρεπει να κινειται σε πλαισια ευχαριστησης κι οχι αντιβιωσης

 

οι εξετασεις του σε ασβεστιο βρισκονται στα ανωτερα φυσιολογικα και αυτο δεν οφειλεται στο αγελαδινο γαλα που δεν ηπιε παρα ελαχιστα στη ζωη του

 

παντως απο περιεργεια οσες λετε οτι εχετε κακοφαγα παιδια καντε μια εξεταση να δειτε σιδηρο και ασβεστιο

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου συγκεκριμένα ό,τι και να του δώσεις τρώει με ευχαρίστηση ελάχιστο και το υπόλοιπο με παιχνίδι, τηλεόραση κτλ. Καμιά φορά τον ζορίζω κι εγώ προκειμένου να φάει λίγο παραπάνω. Τα ίδια τραβάω και με το γάλα. Δεν είπα ότι δεν το θέλει. Απλά τον απασχολώ ή του φωνάζω όπως κάνω και με τα υπόλοιπα γεύματά του. Το ξέρω ότι φταίω εγώ, γιατί από τότε που γεννήθηκε τον πίεζα να πιει ή να φάει. Οπότε δυστυχώς η ώρα του γεύματος δεν είναι και η αγαπημένη μας.

Για να επανέρθουμε και λίγο στο θέμα μας: 1) Τελικά το αμυγδαλόγαλο πού το πουλάνε;

2) Επειδή με βάλατε σε σκέψη για την 1 κουταλιά Nesquik που του βάζω κάθε πρωί στο γάλα, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να του αρέσει καλύτερα; (Το μέλι το φοβάμαι, μην του φέρει διάρροια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου συγκεκριμένα ό,τι και να του δώσεις τρώει με ευχαρίστηση ελάχιστο και το υπόλοιπο με παιχνίδι, τηλεόραση κτλ. Καμιά φορά τον ζορίζω κι εγώ προκειμένου να φάει λίγο παραπάνω. Τα ίδια τραβάω και με το γάλα. Δεν είπα ότι δεν το θέλει. Απλά τον απασχολώ ή του φωνάζω όπως κάνω και με τα υπόλοιπα γεύματά του. Το ξέρω ότι φταίω εγώ, γιατί από τότε που γεννήθηκε τον πίεζα να πιει ή να φάει. Οπότε δυστυχώς η ώρα του γεύματος δεν είναι και η αγαπημένη μας.

Για να επανέρθουμε και λίγο στο θέμα μας: 1) Τελικά το αμυγδαλόγαλο πού το πουλάνε;

2) Επειδή με βάλατε σε σκέψη για την 1 κουταλιά Nesquik που του βάζω κάθε πρωί στο γάλα, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να του αρέσει καλύτερα; (Το μέλι το φοβάμαι, μην του φέρει διάρροια.

 

αμυγδαλογαλα το το πουλανε σε μαγαζι με βολογικα

εχει κι ενα αλλο απο ρυζι με γευση βανιλια κι αυτο εχει λεει πολυ ασβεστιο

 

εγω δοκιμασα τα παντα αλλα δεν του αρεσει τιποτα

 

αλλα δεν καταλαβα ο δικος σου απο τα αλλα γενικα τρωει? το θεμα του ειναι με την ποσοτητα η απεχθανεται απλα καποια πραγματα?

κρεμες-ρυζογαλο για πρωινο?

γιαουρτι?

θελω να πω αν δεν ειναι γαλα και ειναι κατι πιο στερεο θα το φαει?

 

συγνωμη για τις ερωτησεις προσπαθω να καταλαβω

ανησυχεις γιατι τρωει λιγο και θες να τρωει πιο πολυ γενικα η συγκεκριμενα για το γαλα?

 

η αναπτυξη του στις καμπυλες πως ειναι?

 

παντως τα παιδια περνανε φασεις τωρα δεν το πινει σε κανενα μηνα θα το ξαναπινει

η πιεση παντως απο εμας τα μπουκωνει και τα κανει αντιδραστικα, απο εμενα αυτο καταλαβα, οσο ειμαι χαλαρη εγω οταν δεν πολυτρωει αυτος οι κυκλοι της αφαγιας του κρατουν πιο λιγο,

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου συγκεκριμένα ό,τι και να του δώσεις τρώει με ευχαρίστηση ελάχιστο και το υπόλοιπο με παιχνίδι, τηλεόραση κτλ. Καμιά φορά τον ζορίζω κι εγώ προκειμένου να φάει λίγο παραπάνω. Τα ίδια τραβάω και με το γάλα. Δεν είπα ότι δεν το θέλει. Απλά τον απασχολώ ή του φωνάζω όπως κάνω και με τα υπόλοιπα γεύματά του. Το ξέρω ότι φταίω εγώ, γιατί από τότε που γεννήθηκε τον πίεζα να πιει ή να φάει. Οπότε δυστυχώς η ώρα του γεύματος δεν είναι και η αγαπημένη μας.

Για να επανέρθουμε και λίγο στο θέμα μας: 1) Τελικά το αμυγδαλόγαλο πού το πουλάνε;

2) Επειδή με βάλατε σε σκέψη για την 1 κουταλιά Nesquik που του βάζω κάθε πρωί στο γάλα, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να του αρέσει καλύτερα; (Το μέλι το φοβάμαι, μην του φέρει διάρροια.

 

Να το σερβιρεις με δημητριακα ολικης αλεσεως και μελι (μην το φοβασαι, ασε που εινι full στα θρεπτικα συστατικα!), με μπισκοτα, με τοστακι, με ψωμι και μαρμελαδα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να του δωσεις φρεσκο, μηπως του ερθει πιο ελαφρυ και το πιει πιο ευκολα (αφου ρευοταν με το αλλο μπορει οντως να τον βαραινει).

Κι εμενα με μπιμπερο το πινει ακομα, σε ποτηρι πινει πολυ λιγο. Ενα κολπακι που εχω βρει για τον φρεσκο χυμο που δεν πολυπινει ειναι κατι καλαμακια που το μισο μερος τους ειναι διαφανο (νομιζω απο το ικεα?) και του λεω να ρουφηξει για να δουμε τον χυμο και χαιρεται και αυτος και πινει!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 1 μέτρο και 15,5 κιλά. Το πρόβλημα είναι η ποσότητα σε όλα τΑ γεύματα, ότι είναι πολύ αργός και είναι και αρκετά επιλεκτικός. Για περίπου 1,5 χρόνο που είχε κόψει το γάλα του έδινα κρέμες βρεφικές κι αντί για νερό έβαζα γάλα. Μόνος του μου ζήτησε πριν κανά μήνα γάλα με σοκολάτα και το καθιερώσαμε για πρωινό.

Σήμερα του έδωσα το γάλα του με μέλι και ξενέρωσε τελείως. Αφού του το έδωσα με το κουτάλι της σούπας με το ζόρι σχεδόν.

Από αύριο πάλι Νουνού Kid με Nesquik και βλέπουμε.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι 2,5 κ πίνει πολυυυ γάλα...κ να φανταστειτε ότι του δίνω πολύ λιγοτερο από αυτό που μου ζητάει γιατί είναι ικανός καθεε 2 ώρες να πίνει γάλα. Πρωί μεσημέρι βράδυ το θελει σε μπιμπερό κ πίνει αλμιρον growning up σε υγρή μορφη. Στα ενδιάμεσα αν ζητήσει του βάζω φρέσκο σε ποτήρι. Παλιά υπήρχαν κάτι καλαμάκια με πςριςεγα σχήματα ψάξτε σε τπτ τζάμπο μήπως το δουν για παιχνίδι. Πάντως η πολύ πίεση μπορεί να φέρνει κ αντίθετα αποτελεσματα. Μπορείς να του φτιάχνεις κρέμες άνθος αραβοσίτου Γιώτης με γάλα η ρυζόγαλο εναλλάξ να μη βαριέται. Τέλος δοκίμασε να φτιάξεις καμία ιστορία του στυλ πχ ο αγαπημένος σου ήρωας (βρες ένα παιδικό που να του αρέσει) πίνει απ' αυτό το καινούριο γάλα πχ κ έγινε δυνατός η απ' αυτό το καινούριο κακάο κ παρτου καοτονικ αντί για νεσκουικ άλλωστε όλα ίδια είναι. Εχεις δοκιμάσει να του δώσεις φρεσκο αλλά κρυο- σε θερμοκρασία δωματίου; δε ξςρω τι ;λλο να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ nanana τι τυχερή που είσαι! Τελικά υπάρχουν παιδάκια που ζητάνε και πίνουν εύκολα το γάλα τους!

Τελικά το Nesquik με το Νουνού Kid του αρέσει καλύτερα από όλα. Απλά θέλει υπομονή και επιμονή! Τελοσπαντων δεν μπορείς να τα έχεις όλα!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...