Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρενοχληση στο φροντιστηριο


ZWH

Recommended Posts

Η αγγλική γλώσσα έχει μια ειδική λέξη για αυτό που έκανε το άλλο παιδί. Λέγεται grooming.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Child_grooming

 

Το πλησίασμα ενός παιδιού σταδικά με απώτερο κακο σκοπό. ¨Ετσι ώστε να κάμψουν τις αντιστάσεις του.

 

Ξέρουν οι θύτες ότι αυτό που κάνουν είναι απαράδεκτο συνήθως για αυτό και δεν το κάνουν εντελώς ανοιχτά.

 

Πφφ... ευτυχώς δεν είχα τέτοια εμπειρία στο δικό μου συγγενικό κύκλο ούτε και αντελήφθην τίποτα σε κάποιο άλλο κοντινό πρόσωπο. Όμως έβλεπα αρκετό Μικρούτσικο μεσημεριανάδικο στα 90s πιο μεγάλη - τον θυμάται κανείς με τους καλεσμένους του στην πολυθρόνα; - και είχε αρκετές τέτοιες ιστορίες. Συνήθως με ενήλικα προς παιδί. Καλά, εκείνοι οι άνθρωποι ήταν ειδικές περιπτώσεις, πολύ ακραίες και φαινόταν ότι οι οικογένειές τους είχαν αφήσει τα παιδιά στο έλεος της τύχης. Φαίνεται ότι αντίστοιχα συνέβαιναν και συμβαίνουν και σε πιο μεσαίες οικογένειες. Έφηβοι πια, κάνα-δυο φίλοι μου είχαν εκμυστηρευτεί κάποιες καταστάσεις που τους είχαν συμβεί στην παιδική ηλικία.

 

Μια πολύ γνωστή που το παραδέχτηκε ότι της συνέβη είναι η διάσημη Oprah. Έχει πει διάφορα πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αγγλική γλώσσα έχει μια ειδική λέξη για αυτό που έκανε το άλλο παιδί. Λέγεται grooming.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Child_grooming

 

Το πλησίασμα ενός παιδιού σταδικά με απώτερο κακο σκοπό. ¨Ετσι ώστε να κάμψουν τις αντιστάσεις του.

To grooming γίνεται από ενήλικα προς ανηλικο. Όχι μεταξύ δύο παιδιών.

 

Μην λέμε ότι μας κατέβει στο μυαλό!

 

Σας παραπέμπω εδώ (ή τέλος πάντων ανοίξτε ένα λεξικό, το ίδιο κάνει): http://simple.wikipedia.org/wiki/Child_grooming

 

Child grooming is a term which describes the following situation. When an adult becomes friends with a child, this is sometimes done for a reason. The reason is to lower the inhibitions of the child and to prepare for sexual abuse. So, action taken by an adult to form a trusting relationship with a child, with the intent of later having sexual contact, is "child grooming".

 

Στα ελληνικά μεταφράζεται ως παρενόχληση - αποπλάνηση - σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκου.

Link to comment
Share on other sites

Στον ορισμό θα τα χαλάσουμε; Αν το ορίσουμε όπως λες, τέτοιο grooming διδάχτηκε από κάποιον άλλο ενήλικα πιθανότατα ο θύτης του τόπικ, οπότε πάλι άσχετο δεν το λες.

 

Το grooming όμως είναι άσχετο από ηλικίες μπορεί να συμβεί και ανάμεσα σε δύο ενήλικες. Οι περισσότεροι βιαστές είναι γνωστοί του θύματος.

 

Της όπρα όταν της συνέβη δεν ήταν και μεγάλος ο ξάδερφός της. Δεν νομίζω ότι την ένοιαξε και τόσο πολύ η ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αργά και νυστάζεις... Πρώτη φορά ακούς ότι τέτοιες συμπεριφορές μπορεί να μην εμφανίζονται ξεκάρφωτα, αλλά να συμβαίνουν επειδή το παιδί τις γνώρισε πρώτα με κάποιο άλλο τρόπο.

 

Δεν ξέρω αν παρακολούθησες το τόπικ, αλλά ναι, το έγραψα ότι μπορει και να είναι ένας αθώος πειραματισμός. Η ηλικία όμως του παιδιου δεν το δικαιολογεί αυτό. Δεν είναι παιδί που παίζει το γιατρό στο προνήπιο.

 

Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι θες και πού το πας.

 

Εν πάσει περιπτώσει ήθελα να εξηγήσω γιατί το παιδί-θύμα δεν αντέδρασε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δε νυστάζω καθόλου αγαπητή μου. Άλλο πράγμα είναι να λες ότι τέτοιες συμπεριφορές τις έχει γνωρίσει ένα παιδί από το περιβάλλον του και τις αναπαράγει και άλλο να ισχυρίζεσαι ότι κάποιος έβαλε ένα 9χρονο να αποπλανήσει ένα άλλο 9χρονο για να το εκμεταλλευτεί σεξουαλικά και να το βγάλει στην πορνεία. Είπαμε να έχουμε φαντασία, αλλά όχι τόσο καλπάζουσα!!

 

Πιάσαμε την τρίχα και την κάναμε τριχιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. Εσύ όταν έκανες φροντιστήριο παρακολουθούσες τους συμμαθητές σου να χαμουρεύονται την ώρα των αγγλικών; Έχουν προχωρήσει τόσο οι εποχές και οφείλουμε να το δεχτούμε και αυτό;

 

Δεν είναι κάτι σοβαρό αυτό που περιγράφεται εδώ; Προσπαθω να καταλάβω τι εννοείς, λέγοντας ότι κάνουμε την τρίχα τριχιά, αλλα δεν μπορώ :|

 

Τώρα διαβάζω και αυτό που λες για την πορνεία και είναι ένα συμπέρασμα που δεν γράφτηκε εδώ. Πραγματικά είναι πολύ αργά φαίνεται. Πού το είπα αυτό για την πορνεία; :confused:

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το grooming, εφόσον υπάρχει κάποια ειδική λέξη για αυτό είναι κάτι μελετημένο επαρκώς και έβαλα λινκ γιατί πιστεύω ότι μας είναι χρήσιμο ως ανάγνωσμα, ως μαμάδες με τις κεραίες ανοιχτές.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε βρε κοριτσάκι μου τον ορισμό που έβαλες ΕΣΥ περί child grooming και θα δεις πού κολλάει η πορνεία. Πουθενά δεν κολλάει βασικά, γι' αυτό και είπα να μην αφήνουμε τη φαντασία μας να καλπάζει και να μην λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.

 

Η συμπεριφορά του άλλου παιδιού στα αγγλικά λέγεται sexual bullying και δεν είναι τόσο εξωπραγματική στα παιδιά αυτής της ηλικίας όσο πας να παραστήσεις. Ούτε σημαίνει ότι από πίσω κρύβεται ένα μεγάλο κύκλωμα κακών ανθρώπων που κατευθύνουν τον παρενοχλητή. Ψάξτο λίγο με το σωστό όρο στο ίντερνετ και θα δεις.

 

Ορίστε και ένα άρθρο αρκετά ενδιαφέρον που μιλάει για τέτοιες συμπεριφορές σε παιδιά δημοτικού και γυμνασίου: http://www.psychologytoday.com/blog/what-your-child-needs-know-about-sex-and-when/201109/beware-the-young-sexualized-bully

 

Δεν προσπαθώ να μειώσω το γεγονός, απλά αυτό που λέω είναι ότι άλλο πράγμα είναι να έρχεσαι αντιμέτωπος με ένα παιδί που παρενοχλεί και άλλο να φαντασιώνεσαι κυκλώματα κακοποιών.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα άποψη. Ωστόσο σε αυτή την ιστορία το πράγμα έγινε κρυφά και σταδιακά, και στα δύο (μέχρι τώρα γνωστά) θύματα και για αυτό πήγε το μυαλό μου στο grooming. Τους βιασμούς κτλ δεν τους ανέφερα. Το πράγμα από τη στιγμή που αποκτάει σαρκική χροιά μπορεί να πάει όσο μακριά μπορεί να το φανταστεί κανείς, αλλά προσωπικά δεν το πήγα καθόλου εκεί.

 

Grooming είναι να φέρει κανείς σταδιακά τον άλλον εκεί που θέλει, έτσι ώστε να μην έχει πολλές πιθανότητες να αντισταθεί.

 

http://www.survivorsmanchester.org.uk/impact/legacy-issues/grooming/

 

Πιθανόν το grooming σε αρκετές περιπτώσεις να ταυτίζεται με child grooming γιατί είναι ξεκάθαρο ότι στην περιπτωση αυτή αποτελεί αξιόποινη πράξη, ενώ ανάμεσα σε ανήλικους τα όρια είναι πιο θολά, άσχετα τι γράφτηκε πιο πριν.

 

 

 

 

Το άλλο που λες, δεν ειναι τόσο κρυφό:

 

argues that sexual harassment in schools is a form of gendered violence that often happens in the public arena.

 

http://her.hepg.org/content/7080h5t354300557/

 

Αλλά έχει σημασία να παίζουμε με τις λέξεις και τα λινκς; Ήθελα να εξηγήσω γιατί το ένα παιδί δεν αντέδρασε αμέσως. Έχεις κάτι να σχολιάσεις πάνω σε αυτό;

 

Και αν πήγε το μυαλό μου εκεί είναι γιατί υπάρχει το σενάριο και το άλλο παιδί να χρειάζεται κάποια κατανόηση και προστασία, αντί για καταδίκη. Δεν ξέρω, συζητάμε εδώ.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Edit: Αφού διάβασα πολλές φορές τα ποστ σου ξανά, κατάλαβα τι νόμισες ότι ήθελα να πω. Ότι λέγοντας ότι το παιδί θύτης διδάχτηκε τη συμπεριφορά από κάπου ότι κάποιος ενήλικος το έβαλε να το κάνει σε τρίτο παιδί; Αυτό θα ήταν όντως παράλογο. Δεν το είπα όμως κάπου αυτό.

 

Ήθελα να πω ότι πολλοί sexual predators είτε είναι ενήλικοι είτε είναι ανήλικοι έχουν συχνά ιστορικό να έχουν υποστεί οι ίδιοι ως θύματα κάποια συμπεριφορά, την οποία στη συνέχεια αναπαράγουν οι ίδιοι σε άλλα άσχετα θύματα, επειδή κάπου μέσα τους το αποδέχτηκαν αυτό ως κάτι που συμβαίνει κάποιες φορές. Νόμιζα ότι είναι αρκετά κοινό φαινόμενο ώστε να μη χρειάζεται πολλά λόγια για να το εξηγήσω, ή τέλος πάντων, μπορεί να είχα κάποια συστολή γιατί το θέμα είναι ευαίσθητο και δεν ήθελα να το κάνω και πολύ λιανά. Να που έγινε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Η συμπεριφορά του άλλου παιδιού στα αγγλικά λέγεται sexual bullying και δεν είναι τόσο εξωπραγματική στα παιδιά αυτής της ηλικίας όσο πας να παραστήσεις.

ειναι εξωπραγματικη. Αν δεν ηταν το 50% των 9χρονων θα 'επιανε ' τους φιλους του σε ωρα μαθηματος. Αφου δεν συμβαινει, ευτυχως, ειναι εξωπραγματικη και ετσι δηλαδη πρεπει να μεινει και να το βλεπουμε αλλιως χαθηκαμε!

 

χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο της love to dance και ενω συμφωνω στ οτι η εκφραση αλητακια κλπ δεν ειναι η καλυτερη

νομιζω οτι η κοπελα θελει να πει οτι περιμενει απο το σχολειο να κανει τη δουλεια του ανεξαρτητως απο το τι συμβαινει στο σπιτι ενος παιδιου που ξεφευγει, θελει να πει οτι η ευθυνη δεν μπορει να γινει μπαλακι απο το σχολειο στους γονεις

φυσικα και ειναι ετσι, πρεπει επιτελους ο καθε ενας να αναλαμβανει τις ευθυνες του.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομενη στο "αλητακια", και παιδια με "κακη ανατροφη", μιλησα γενικα. Δεν ειπα οτι το συγκεκριμενο ειναι αλητακι. Κακη ανατροφη παντως, σιγουρα εχει.

Και ναι!

Στον κοσμο, υπαρχουν και αλητακια και παιδια με κακη ανατροφη, και κακομαθημενα,και καλομαθημενα, και ανευθυνα, και δυσκολα, και απροσαρμοστα, και, και, και...

Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις με τα δικα μας παιδια!

Δεν ειναι στο χερι μας η σωστη διαπαιδαγωγηση ολων των παιδιων! (για τους γονεις μιλαω, οχι για τους εκπαιδευτικους).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εμπιστευεσαι το παιδι σου καπου,πχ φροντιστηριο, σχολειο, ξενο σπιτι, γιαγια, γειτονισσα, παραλληλα, αυτος που δεχεται το παιδι, εχει καποια πολυ σοβαρη ευθυνη. Για Ο,ΤΙ συμβει, σε αυτον θα ριξεις τις ευθυνες!

Κατανοητο ως εδω?

Οσων αφορα στον δρομο, οταν κυκλοφορει το παιδι,

οχι, δεν θα ριξεις ευθυνες καπου συγκεκριμενα, διοτι το παιδι, εαν κυκλοφορει μονο του στο δρομο, (το δικο μου, οχι, διοτι ειναι πολυ μικρο), δεν το εχει αναλαβει καποιος για να του ριξεις ευθυνες. Εαν ομως, συμβει κατι παρανομο, οπως αυτο, τοτε, ναι, ειναι θεμα της αστυνομιας. Διαφωνεις?

Οσων αφορα τον θυτη, και αν θα φτιαξει στο μελλον η συμπεριφορα του, νομιζω ειναι ενα θεμα που δεν το αναλυουμε εδω, διοτι, η θεματοθετρια, αλλο προβλημα εθεσε. Το προβλημα της ειναι τι κανει εκεινη με το παιδι της , εαν καταλαβα καλα.

Αλητακια και παιδια με κακη ανατροφη, παντα υπηρχαν,παντα θα υπαρχουν. Δεν θα λυσουμε εμεις το προβλημα συμπεριφορας τους.

Γονεις εχουν, ας ασχοληθουν αυτοι!

Εαν δεν ασχοληθουν εγκαιρως, τα βλεπω δυστηχως να καταληγουν σε καμια φυλακη. Ομως, ξαναλεω, δεν ειναι αυτο το προβλημα μας!

 

 

Για την περίπτωση στο δρόμο, το λέω σαν παράδειγμα, γιατί μένεις εκεί;

Αν γίνει κάτι στις τουαλέτες του φροντιστηρίου; πρέπει να υπάρχει και εκεί επιτηρητής; Στην σχολική τάξη, πριν μπει η δασκάλα στην αίθουσα;

Η καθηγήτρια δεν το είδε, τι να κάνουμε τώρα, να τη σταυρώσουμε, να καλέσουμε και γι΄αυτήν τον εισαγγελέα μαζί με το 9 χρονο αλητάκι με την κακή ανατροφή;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Το φροντιστήριο είναι πρώτα απλά μια επιχείρηση και ως επιχείρηση θα προσπαθήσει πρώτα να προστατέψει την φήμη του και μετά όλα τα άλλα. Αυτή είναι μια πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε όχι και αυτό δεν αλλάζει. Πελάτες του είστε και εσείς, πελάτες του είναι όμως και οι άλλοι γονείς. Το ότι μια δασκάλα έχει κάνει μαθήματα ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο δεν την κάνει αυτόματα ικανή να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις και ειδικά αν δεν έχει ξανααντιμετωπίσει κάτι ανάλογο. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η εμπειρία δεν μπορεί να αντικατασταθεί σε καμία περίπτωση από τις γνώσεις όπως μην ξεχνάμε ότι η πρώτη αντίδραση του καθενός σε ένα μη αναμενόμενο περιστατικό που ταυτόχρονα είναι και δυσάρεστο δεν μπορεί να είναι πάντα η σωστή (όλοι μας αντιδράμε με διαφορετικό τρόπο στην ίδια κατάσταση) Επίσης το να συμβουλεύονται ψυχολόγο για τέτοια ζητήματα μπορεί να είναι και κόστος για αυτούς οπότε τι λέμε τώρα, σιγά μην μπούνε σε αυτή τη διαδικασία. Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά περιγράφω απλά μια πραγματικότητα, άσχημη μεν αλλά πραγματικότητα, πάντα κατά την άποψή μου. Έχοντας λοιπόν υπόψη τα παραπάνω θα επαναλάβω αυτό που είπα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Με έμμεσο (αλλά παράλληλα σαφέστατο και κατανοητότατο) τρόπο θα τους απειλούσα ότι αν ξανασυμβεί το οτιδήποτε στο παιδί μου, εκτός από να το αποκρίνω από το φροντιστήριο θα φροντίσω να ενημερωθούν όλοι οι γονείς για το περιστατικό αλλά και για τη δική τους αντίδραση σ΄ αυτό. Αν αυτό δεν τους ταρακουνούσε δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που θα το έκανε. Από εκεί και έπειτα θα εστίαζα στο παιδί μου και στο τι πρέπει να κάνω για το ίδιο. Πολύ συχνά τα συναισθήματα που έχουμε για μια κατάσταση και κυρίως αυτό της οργής και του θυμού διοχετεύονται προς λάθος κατεύθυνση χωρίς ούτε εμείς οι ίδιοι να το αντιλαμβανόμαστε. Θα συμβουλευόμουν πάντως οπωσδήποτε κάποιο παιδοψυχολόγο. Ένας ειδικός πάντα μπορεί να σε καθοδηγήσει πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση στο δρόμο, το λέω σαν παράδειγμα, γιατί μένεις εκεί;

Αν γίνει κάτι στις τουαλέτες του φροντιστηρίου; πρέπει να υπάρχει και εκεί επιτηρητής; Στην σχολική τάξη, πριν μπει η δασκάλα στην αίθουσα;

Η καθηγήτρια δεν το είδε, τι να κάνουμε τώρα, να τη σταυρώσουμε, να καλέσουμε και γι΄αυτήν τον εισαγγελέα μαζί με το 9 χρονο αλητάκι με την κακή ανατροφή;

 

Εαν εξακολουθεις να πιστευεις οτι ο καθενας μπορει να κανει οτιδηποτε θελει, να μενει ατιμωρητος, να μπορει να το επαναλαμβανει ακομα και καθε μερα εαν θελει, ο διευθυντης σπουδων του φροντιστηριου να μενει απαθης σε ολα αυτα, να κοιταζει ως θεατης, ε...

Δεν εχω να πω κατι αλλο!

Τα παραταω

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ξενερωνω με την καραμελα περι μαθηματων ψυχολογιας που πρεπει να εχεις κανει προκειμενου να πεις σε ενα παιδι σταματα να κανεις αυτο που κανεις γιατι απαγορευεται

επισης ξενερωνω και με τις εγγλεζικες ορολογιες που αναμασαμε ολοι, κουτσοι στραβοι κι αναποδοι, για τα φαινομαινα αυτα της βιας λες και εχει σημασια πως το λενε οι αγγλοι, η λες και ολοι εδω μεσα ειμαστε ψυχολογαρες και κανουμε σεμιναρια

 

σημασια εχει η ουσια, και η ουσια ειναι οτι ειναι εξωφρενικο να χουφτώνονται τα 10χρονα μεταξυ τους, εννοω καποιος να το κανει και ο αλλος να το ανεχεται, ουτε αυτος που το κανει εχει δικαιωμα να το κανει ουτε ο αλλος που το δεχεται ειναι υποχρεωμενος να το δεχεται και ο ενηλικας ειναι υποχρεωμενος να διαμεσολαβησει να επεμβει και να βροντηξει δια της παρουσιας του κι οχι δια της αδιαφοριας του

 

ευαισθησια, χρειαζεται συνεση και σοβαροτητα απο τον ενηλικα και συνηθως τα προβληματα λυνονται κι αν δεν λυνονται με μια δυο κουβεντες ομορφες και σταρατες τοτε χρειαζεται ψυχοθεραπευτης για ψυχοθεραπεια

 

κι ολοι μπορουμε να πουμε σε ενα παιδι εκτος οριων μια κουβεντα κι ας μην εχουμε κανει ταχυρρυθμα ψυχολογιας η ψυχοσπουδες κι ας μην ξερουμε πως το λενε οι αγγλοι το ψυχοφαινομενο

Link to comment
Share on other sites

Παντως η σταση του φροντιστηριου (να ζητησει χρονο , να επικοινωνησει με τους γονεις του παιδιου, και να απαντησει _εστω κι αν το παιδι αρνηθηκε οτι εγιναν αυτα-) δεν ειναι κακη. Ισα ισα που επιληφθκε αμεσα και μαλιστα σ ενα θεμα "ταμπου". Και η Ζωη εκανε τα σωστα βηματα δειχνοντας εμπιστοσυνη στο δικο της παιδι. Αν ομως υποβοσκει ενα τετοιο αρνητικο κλιμα, υποψιες σεξουαλικης παρενοχλησης στοφροντιστηριο σιγα-σιγα θα εξαπλωθει. Οι γονεις του αλλου παιδιου εχουν δικαιωμα να μαθουν ποιος κατηγορει το παιδι τους. Εν κατακλειδι εγω θα εκανα συζητηση και με τους γονεις του, προσπαθωντας να δωσω μια πιο αναλαφρη χροια (αστεισμοι της ηλικιας μεταξυ αγοριων κ.λ.), αλλα ταυτοχρονα με σταθεροτητα θα απαιτουσα να μην ξανασυμβει. Συνεχισε Ζωη να εισαι φιλη με τον γιο σου για να μπορει να σου μιλαει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν εξακολουθεις να πιστευεις οτι ο καθενας μπορει να κανει οτιδηποτε θελει, να μενει ατιμωρητος, να μπορει να το επαναλαμβανει ακομα και καθε μερα εαν θελει, ο διευθυντης σπουδων του φροντιστηριου να μενει απαθης σε ολα αυτα, να κοιταζει ως θεατης, ε...

Δεν εχω να πω κατι αλλο!

Τα παραταω

Καλημερα!

 

Δεν είπα πουθενά αυτά που λες,

αλλά αν εσύ αυτά κατάλαβες,

καλά κάνεις και τα παρατάς.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να δειτε την ταινια του πολανσκι carnage με k.winslet j.foster

εχει δημιουργηθει ενα θεμα αναμεσα σε δυο συμμαθητες και βρισκονται οι γονεις και των δυο παιδιων στο σπιτι της μιας απο τις δυο οικογενειες να μιλησουν, να τα βρουν, να καταλαβουν ωστε να βοηθησουν τα παιδια τους

Ε! το που θα οδηγησει αυτη η συναντηση και σε τι περιεργα μονοπατια θα βαλει τον καθε γονιο ξεχωριστα αυτη η κουβεντα καλυτερα να το δειτε, οποιος τυγχανει να ενδιαφερεται δηλαδη

 

προσωπικα δεν εχω καμια διαθεση να πιασω κανενα γονιο κανενας παιδιου να του πω και να μου πει, ειναι πιθανοτατο να μπουμε και οι δυο σε αμυνα με διαφορα ευτραπελα και υπεκφυγες οσο ωριμοι κι αν ειμαστε

 

η διαμεσολαβηση αρα του σχολειου, του δασκαλου, του ψυχολογου η του οποιοδηποτε αλλου πιο αντικειμενικου, ειναι αναγκαστικη αν θελουμε να λυθει ενα ζητημα προς οφελος ολων δηλαδη

 

εγω με τον αλλον γονιο δεν εχω να πω τιποτα σε πρωτο προσωπο για παρεξηγησεις που αφορουν μεσα στο σχολειο και για δυο παιδια που δεν ειναι καν φιλοι, ο δασκαλος οφειλει σε συνεργασια με τον καθε γονιο ξεχωριστα να λυσει το θεμα χωρις να εμπλακουν οι γονεις σε επικυνδινες συναντησεις-συνομιλιες μεταξυ τους, οι γονεις μιλανε με το δασκαλο και συνεργαζονται μαζι του για το καλο του παιδιου τους ξεχωριστα, αν το καναμε ολοι στον βαθμο που πρεπει δεν θα υπηρχε κανενα θεμα αναμεσα στα παιδια μας

Link to comment
Share on other sites

Το να έγινε ότι έγινε και η δασκάλα να μην το είδε δεν είναι απίθανο, δυστυχώς σε μία τάξη δεν μπορείς να τα βλέπεις ούτε να τα προλαβαίνεις όλα. Ούτε μπορείς να αποτρέψεις τα πάντα, μακάρι να μπορούσαμε. Όμως από τη στιγμή που ενημερώνεσαι για ένα γεγονός τόσο σοβαρό οφείλεις να το αντιμετωπίσεις και να αναλάβεις τις ευθύνες σου.

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάποιος ειδικές γνώσεις ψυχολογίας για να σκεφτεί να βάλει το παιδί που συμπεριφέρθηκε έτσι σε μπροστινό θρανίο ούτως ώστε να το ελέγχει καλύτερα και να πει μια ίστορία στη τάξη με σχετικό θέμα κάνοντας μία συζήτηση για τα όρια στη συμπεριφορά μας προς τους άλλους και που πρέπει να σταματάμε και ότι αν κάτι μας ενοχλεί το αναφέρουμε αμέσως χωρίς ντροπή.

Συμφωνώ πως μία συζήτηση μεταξύ των γονιών κατά πάσα πιθανότητα θα οδηγήσει σε σύγκρουση οπότε δεν έχει νόημα. Η δασκάλα πρέπει να ενημερώσει τους γονείς και να επιλύσει η ίδια το ζήτημα μαζί τους.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να δειτε την ταινια του πολανσκι carnage με k.winslet j.foster

εχει δημιουργηθει ενα θεμα αναμεσα σε δυο συμμαθητες και βρισκονται οι γονεις και των δυο παιδιων στο σπιτι της μιας απο τις δυο οικογενειες να μιλησουν, να τα βρουν, να καταλαβουν ωστε να βοηθησουν τα παιδια τους

Ε! το που θα οδηγησει αυτη η συναντηση και σε τι περιεργα μονοπατια θα βαλει τον καθε γονιο ξεχωριστα αυτη η κουβεντα καλυτερα να το δειτε, οποιος τυγχανει να ενδιαφερεται δηλαδη

 

προσωπικα δεν εχω καμια διαθεση να πιασω κανενα γονιο κανενας παιδιου να του πω και να μου πει, ειναι πιθανοτατο να μπουμε και οι δυο σε αμυνα με διαφορα ευτραπελα και υπεκφυγες οσο ωριμοι κι αν ειμαστε

 

η διαμεσολαβηση αρα του σχολειου, του δασκαλου, του ψυχολογου η του οποιοδηποτε αλλου πιο αντικειμενικου, ειναι αναγκαστικη αν θελουμε να λυθει ενα ζητημα προς οφελος ολων δηλαδη

 

εγω με τον αλλον γονιο δεν εχω να πω τιποτα σε πρωτο προσωπο για παρεξηγησεις που αφορουν μεσα στο σχολειο και για δυο παιδια που δεν ειναι καν φιλοι, ο δασκαλος οφειλει σε συνεργασια με τον καθε γονιο ξεχωριστα να λυσει το θεμα χωρις να εμπλακουν οι γονεις σε επικυνδινες συναντησεις-συνομιλιες μεταξυ τους, οι γονεις μιλανε με το δασκαλο και συνεργαζονται μαζι του για το καλο του παιδιου τους ξεχωριστα, αν το καναμε ολοι στον βαθμο που πρεπει δεν θα υπηρχε κανενα θεμα αναμεσα στα παιδια μας

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω πιο απόλυτα.Και μένα η γνώμη μου είναι ότι οι γονείς δεν χρειάζεται να μιλάνε μεταξύ τους αφού το γεγονός έγινε σε έναν εκπαιδευτικό χώρο.Οι γονείς -και είναι λογικό-ο καθένας από την μεριά του θα υποστηρίξει το παιδί του,γιατί με αυτήν την τακτική στο υποσεινήδητό του υπερασπίζεται τον τρόπο με τον οποίο με μεγαλώνει το παιδί του,πράγμα που και αυτό λογικό είναι.Γι'αυτό πρέπει να μεσολαβήσει ο δάσκαλος και να επικεντρωθεί στην κάθε οικογένεια ξεχωριστά και χωρίς να αναφέρει την άλλη οικογένεια.Μόνο έτσι κατά τη γνώμη μου θα βοηθηθούν και οι δύο οικογένειες και τα δύο παιδιά.

Σίγουρα jackrussel δεν χρειάζεται για όλα να συμβουλευόμαστε ψυχολόγο,όμως σε μια τέτοια περίσταση,τουλάχιστον ο δάσκαλος θα έπρεπε να τον συμβουλευτεί για 2 λόγους.Πρώτον ώστε όταν μιλήσει με το παιδί-θύμα να μάθει όσα περισσότερα μπορεί,χωρίς να το κάνει να νιώσει ότι το αμφισβητεί και να του δώσει ταυτόχρονα ένα ένα αίσθημα ασφάλειας στο φροντιστήριο(στην προκειμένη περίπτωση).Και δεύτερον ώστε να μπορέσει να πάρει όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται από το παιδί-θύτη,για να κατανοήσει ο δάσκαλος υπό ποιό καθεστώς έγινε η ενέργεια αυτή και ύστερα να μιλήσει με τους γονείς του παιδιού.Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ.Γιατί αν το 9χρονο παιδί -θύτης με την σωστή καθοδήγηση που θα είχα από τον ψυχολόγο,μου παραδεχόταν με όποιον τρόπο την ενέργειά του θα μπορούσα και εγώ μετά να αντιμετωπίσω διαφορετικά τους γονείς,χωρίς να μπαίνω σε συζητήσεις που δεν έχουν νόημα του τύπου "αποκλείεται το παιδί μου να το έκανε αυτό κλπ."

Link to comment
Share on other sites

roubbies

πιστευω στον ρολο του ψυχολογου και του ψυχοθεραπευτη και ναι καλο ειναι να ακουμπαμε στον ωμο τους και να ρωταμε και να δουλευουμε τα θεματα μας, ειτε απο την πλευρα του γονιου ειτε του παιδιου ειτε του καθηγητη

 

εχει γινει ομως, δυστυχως, καραμελα και μοδα να λες πηγα-παω θα παω στον παιδοψυχολογο και ρωτησα και μου ειπε και μου εκανε χωρις ομως ουσιαστικο και ειλικρινες νοιαξιμο,

πολλες φορες δυστυχως γινεται ο παιδοψυχολογος ενα αλλοθι η ενα καλαθι σκουπιδιων οταν γονεις και εκπαιδευτικοι απευθυνονται σε αυτον γιατι απλα συνηθιζεται τελευταια η γιατι καποιος τους παρεπεμψε κι αυτο ξανα δυστυχως, το κανουν χωρις να ειναι διατεθειμενοι να εκτεθουν πραγματικα σε ενα ειλικρινη διαλογο με τον εαυτο τους αλλα θολωνοντας ακομα περισσοτερο τα νερα και αποφευγοντας στο τελος να αναλαβουν την ευθυνη που τους αναλογει

 

φανταζομαι οτι ολοι εδω μεσα που εχουν δουλεψει με παιδια θα ξερουν οτι συχνα τα πραγματα που προκυπτουν ειναι πιο απλα στην προσεγγιση τους, στην πραξη εννοω, απ οτι στην θεωρια, αρκει να μην γυρισεις το κεφαλι σου

 

εννοειται οταν ενα θεμα σε ξεπερνα θα ηταν θετικο να ζητησεις τη γνωμη καποιου περισσοτερο εμπειρου αλλα κυριως αποστασιωποιημενου απο αυτο που αντιμετωπιζεις εσυ ως εκπαιδευτικος και που σε φερνει σε αδιεξοδο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για τη συγκεκριμενη ιστορια αποψη δε μπορω να εκφρασω δεδομενου οτι δεν εχω καταλαβει πως εγινε η κινηση...εννοω εγινε στα πλαισια παιχνιδιου...στα πλαισια κοροιδιας..στα κρυφα..στα φανερα κλπ.επισης δε γνωριζουμε τπτ για το παιδι που εκανε την κινησ υτη...ειναι κατα τ'αλλα ενα παιδι νορμαλ...ησυχο...δηιουργει αλλες ιστοριες...εχει καποιο συγκεκριμενο οικογενειακο θεμα...το εχει ξανακανει?

Μπορει να ειναι το κολοπαιδο του φροντιστηριου που δεν εχει μαθει ουτε να σεβεται ουτε τιποτα...μπορει ομως και να ειναι ενα παιδι κατα τ'αλλα απομακρο και κλειστο το οποιο εχει το ιδιο υποστει σεξουαλικη κακοποιηση.

Προσωπικα αλλιως θα αντιδρουσα στην καθε περιπτωση.Γενικα σα γονιος η αποψη μου ειναι πως οπως εχω υποχρεωση να μαζεψω-μαλωσω-οριοθετησω το παιδι μου αν και οποτε κανει κατι λαθος...ομοιως εχω και το δικαιωμα να ενημερωθω για το τι εχει κανει το παιδι μου πρωτη απόλους.Υπο αυτη την εννοια διαφωνω τελειως με την αποψη 'ενημερωσα το φροντιστηριο και ως εκει...με τους γονεις του αλλου δεν εχω να πω τπτ'.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για τη συγκεκριμενη ιστορια αποψη δε μπορω να εκφρασω δεδομενου οτι δεν εχω καταλαβει πως εγινε η κινηση...εννοω εγινε στα πλαισια παιχνιδιου...στα πλαισια κοροιδιας..στα κρυφα..στα φανερα κλπ.επισης δε γνωριζουμε τπτ για το παιδι που εκανε την κινησ υτη...ειναι κατα τ'αλλα ενα παιδι νορμαλ...ησυχο...δηιουργει αλλες ιστοριες...εχει καποιο συγκεκριμενο οικογενειακο θεμα...το εχει ξανακανει?

Μπορει να ειναι το κολοπαιδο του φροντιστηριου που δεν εχει μαθει ουτε να σεβεται ουτε τιποτα...μπορει ομως και να ειναι ενα παιδι κατα τ'αλλα απομακρο και κλειστο το οποιο εχει το ιδιο υποστει σεξουαλικη κακοποιηση.

Προσωπικα αλλιως θα αντιδρουσα στην καθε περιπτωση.Γενικα σα γονιος η αποψη μου ειναι πως οπως εχω υποχρεωση να μαζεψω-μαλωσω-οριοθετησω το παιδι μου αν και οποτε κανει κατι λαθος...ομοιως εχω και το δικαιωμα να ενημερωθω για το τι εχει κανει το παιδι μου πρωτη απόλους.Υπο αυτη την εννοια διαφωνω τελειως με την αποψη 'ενημερωσα το φροντιστηριο και ως εκει...με τους γονεις του αλλου δεν εχω να πω τπτ'.

Θα το εξηγησω μια ακομη φορα.

Σε 4 συνεχομενα μαθηματα, την ωρα του μαθηματος εγινε οτι εγινε. Δεν υπηρξε πλακα, κοροιδια ή οτιδηποτε αλλο!!!!!

Ναι δεν εχω σκοπο να μιλησω με τους αλλους γονεις για ολους τους λογους που αναφερετε εκτος βεβαια εαν ερθουν με τσαμπουκα οι ιδιοι ή αν ζητησουν ευθυνες απο το δικο μου παιδι.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν εχω καμια διαθεση να πιασω κανενα γονιο κανενας παιδιου να του πω και να μου πει, ειναι πιθανοτατο να μπουμε και οι δυο σε αμυνα με διαφορα ευτραπελα και υπεκφυγες οσο ωριμοι κι αν ειμαστε

 

η διαμεσολαβηση αρα του σχολειου, του δασκαλου, του ψυχολογου η του οποιοδηποτε αλλου πιο αντικειμενικου, ειναι αναγκαστικη αν θελουμε να λυθει ενα ζητημα προς οφελος ολων δηλαδη

 

εγω με τον αλλον γονιο δεν εχω να πω τιποτα σε πρωτο προσωπο για παρεξηγησεις που αφορουν μεσα στο σχολειο και για δυο παιδια που δεν ειναι καν φιλοι, ο δασκαλος οφειλει σε συνεργασια με τον καθε γονιο ξεχωριστα να λυσει το θεμα χωρις να εμπλακουν οι γονεις σε επικυνδινες συναντησεις-συνομιλιες μεταξυ τους, οι γονεις μιλανε με το δασκαλο και συνεργαζονται μαζι του για το καλο του παιδιου τους ξεχωριστα, αν το καναμε ολοι στον βαθμο που πρεπει δεν θα υπηρχε κανενα θεμα αναμεσα στα παιδια μας

 

ωραία όλα αυτά, μακάρι να γίνονται (η διαμεσολάβηση, η συνεργασία κλπ)

μοιάζουν ιδανικά, αλλά πολλά εξαρτώνται και από την σοβαρότητα της κατάστασης και από την ιδιοσυγκρασία μας.

Εγώ δεν θα περίμενα την επόμενη εβδομάδα για να πάω στο φροντιστήριο να δω τι έκανε με την διαμεσολάβηση. Θέλω απαντήσεις τώρα, και τις θέλω από τους γονείς του παιδιού, θέλω να το μάθουν από πρώτο χέρι και όχι τι θα τους πει η ιδιοκτήτρια, η οποία εδώ που τα λέμε και επιχειρηματίας είναι, τους βλέπει δηλ. όλους σαν πελάτες(δεν εξετάζω αν κάνει καλά ή όχι, αλλά αναγνωρίζω μια πιθανή αλήθεια).

Η συνάντηση με τους άλλους γονείς δεν σημαίνει αναγκαστικά και μαλλιοτράβηγμα.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Θα το εξηγησω μια ακομη φορα.

Σε 4 συνεχομενα μαθηματα, την ωρα του μαθηματος εγινε οτι εγινε. Δεν υπηρξε πλακα, κοροιδια ή οτιδηποτε αλλο!!!!!

Ναι δεν εχω σκοπο να μιλησω με τους αλλους γονεις για ολους τους λογους που αναφερετε εκτος βεβαια εαν ερθουν με τσαμπουκα οι ιδιοι ή αν ζητησουν ευθυνες απο το δικο μου παιδι.

 

Το ενδεχομενο να πεσει ο ουρανος να τους πλακωσει και να θελησουν απλα και ανθρωπινα να ζητησουν συγγνωμη το θεωρεις απιθανο δλδ?Τους γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να πεσει ο ουρανος να τους πλακωσει και να θελησουν απλα και ανθρωπινα να ζητησουν συγγνωμη το θεωρεις απιθανο δλδ?Τους γνωριζεις?

Για μένα πάντως ως μητέρα όσο σοβαρό είναι να μου πει το παιδί μου ότι υπέστη κάτι τέτοιο άλλο τόσο σοβαρό είναι να μάθω ότι το παιδί μου το έκανε.

Αν αποσιωπούν όσοι το γνωρίζουν πώς θα βοηθήσω το παιδί μου, πώς θα προλάβω τα χειρότερα, πώς θα καταλάβω τί θέλει να πει με όλο αυτό;

Εμένα θα μου έπεφταν τα μούτρα και εκτός από τα χίλα συγνώμη θα στρεφόμουν προς το δικό μου παιδί να δω γιατί τα κάνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...