Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ???


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Θα συμφωνησω κι εγω πως καλυτερα το μωρο να τρωει κατα βουληση οσον αφορα τις ωρες, αρκει να μην ξεπερναει την ημερησια προσληψη ml (που και παλι αυξανονται στα αλματα αναπτυξης οπως ειπωθηκε). Ειναι οντως βαρβαρο να πειναει νωριτερα και να το αφηνουμε να κλαιει και ο παιδιατρος ειναι τραγικος, ψαξε να βρεις καποιον που αντιμετωπιζει τα βρεφη σαν ανθρωπους με αξιοπρεπεια και σεβασμο στις ατομικες τους αναγκες, οχι σαν μια μαζα που το ταϊζουμε και το κοιμιζουμε απλα για να επιβιωσει.

 

Επιπλεον, δεν ξερω αν θα εχει καποια σημασια για σενα και αν θα ηθελες ακομη να θηλασεις αλλα καλυτερα να διευκρινιζουμε καποια πραγματα για να μην υπαρχει παραπληροφορηση. Η πιθανοτητα να μην ειχες γαλα ειναι σχεδον ανυπαρκτη (και ισχυει μονο σε πραγματικα ελαχιστες εξαιρεσεις οπου συνυπαρχουν προβληματα υγειας). Κατα τ'αλλα ΟΛΕΣ οι γυναικες εχουν γαλα για να θρεψουν τα παιδια τους και πιθανοτατα οι λαθος αντιληψεις και συμβουλες σε οδηγησαν στην πεποιθηση οτι δεν εχεις γαλα (οπως το να θηλαζεις με προγραμμα-καθε 3 ωρες), οπως και χιλιαδες γυναικες στη χωρα μας τις τελευταιες δεκαετιες. Ειδικα δε, αν σε κατευθυνε ο ιδιος παιδιατρος ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει ιδεα απο θηλασμο. Επισης, το βαρος που εχασε ειναι στα φυσιολογικα, τα περισσοτερα τα μωρα χανουν περιπου το 10% του βαρους τους τις πρωτες μερες, εσεις χασατε λιγο παραπανω αλλα ετσι κι αλλιως γεννηθηκε μεγαλο μωρακι και τα κιλα ηταν καλα ακομη και με την μειωση. 

 

Να ξερεις πως αν θελεις ακομη να θηλασεις μπορεις να τα καταφερεις! Το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομη και οσο πιο μικρο (και κοντα στο τοκετο) τοσο πιο καλες οι πιθανοτητες! Απλα θα χρειαστει να εχεις επιμονη και υπομονη και οπωσδηποτε καταλληλη καθοδηγηση απο συμβουλο θηλασμου (κατα προτιμηση συμβουλο θηλασμου-παιδιατρο) και σιγουρα να βρεις αλλον παιδιατρο διοτι σημερα ειναι το αυστηρο προγραμμα στο φαγητο, αυριο θα σε συμβουλεψει για αυστηρο προγραμμα στον υπνο αφηνοντας το μωρο να κλαιει για να κοιμηθει, στο μελλον θα σου προτεινει φαριν-λακτε κτλ. Καποιο παιδιατροι απλα ακολουθουν ξεπερασμενες πρακτικες και δεν λενε να εκσυγχρονιστουν και να εναρμονιστουν με τις διεθνεις οδηγιες. Ο,τι κι αν αποφασισεις να κανεις με τον θηλασμο, ειτε θελεις να προσπαθησεις, ειτε να συνεχισεις με τροποποιημενο γαλα....αλλαξε παιδιατρο!

Δες κι εδω: https://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω προβληματιστεί με το θέμα παιδίατρος γιατί είμαο γενικά πολυ ευχαριστημένη μαζί του!είναι πάντα στο τηλεφωνο οταν τον ζητήσω αλλά και με όποιον άλλο τροπο χρειαστώ πχ να στειλω φωτο με viber να στειλω μηνυμα τα παντα!μου τα εξηγει όλα αναλυτικά!για να περιγραψω καλυτερα τι μου ειπε μηπως και εγω δεν τα εγραψα καλά ! Μου εχει πει να ταιζω καθε 3 ωρες για να μην υπονομευσω τον θηλασμο μου ! Οπως σας είπα ξεκινάω πρωτα με θηλασμο καθε γευμα του μπεμπη απλα το παιδι σε λιγα λεπτα κλαιει γιατι δεν τρωει το γαλατάκι που θέλει. Ομως επειδη του ειπα οτι το παιδι πειναει νωριτερα καποιες φορες μου ειπε οτι φυσικα και δεν θα αφησουμε το παιδι να πειναει και οτι μπορω να δινω ενα συμπληρωμα λιγα ml αν ειναι πολυ νωριτερα απο το 3ωρο. Εγω απλα αν ειναι στις 2 με 2μιση ωρες δινω κανονικα το γευμα του! Να σημειωσω οτι εχτες ζυγισα τον μπεμπακο μου και ειναι 5200 ζωη να’χει απο 4385 που ηταν στις 27/05. 
τωρα τα εγραψα πιο αναλυτικα!συγχωρεστε με αν η πρωτη μου αναρτηση ηταν ελιπής! Πρωτη φορά γραφω εδω !ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, zzoitsaa είπε:

Οπως σας είπα ξεκινάω πρωτα με θηλασμο καθε γευμα του μπεμπη απλα το παιδι σε λιγα λεπτα κλαιει γιατι δεν τρωει το γαλατάκι που θέλει

Αυτό που μάλλον σας συμβαίνει είναι σύγχυση θηλών. Το μωρό μαθαίνει την εύκολη ροή του μπιμπερό και όταν κάθεται στο στήθος δυσανασχετεί που πρέπει να πασχίσει για να βγάλει το γάλα. Δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκει γάλα απλά πρέπει να κουραστεί περισσότερο για να το πιει από ότι με το μπιμπερό, γι' αυτό και στα νεογέννητα πού βρίσκονται ακόμα στην κατάκτηση της δεξιότητας του θηλασμού όταν δίνουμε συμπλήρωμα το δίνουμε με τη σύριγγα και όχι με το μπιμπερό. Το μωράκι σου πλέον γνωρίζει ότι μετά το στήθος θα πάρει το μπιμπερό για αυτό δεν θέλει να κάθεται στο στήθος και δυσανασχετεί. Αν θέλεις να θηλάσεις και να κόψεις το συμπλήρωμα θα σου πρότεινα να μιλήσεις άμεσα με σύμβουλο θηλασμό. Είναι ακόμα νωρίς έχεις πολύ καλές πιθανότητες να το καταφέρεις αν το θέλεις. Σε γενικές γραμμές θηλάζεις συχνότερα το παιδί και μειώνεις σταδιακά το συμπλήρωμα αλλά λεπτομέρειες θα σου πει ο σύμβουλος θηλασμού. 

 
Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό το  μωρο να κλαίει σε λίγα λεπτά από τη στιγμή που ξέρει πως μπορεί να φάει πολύ πιο εύκολα από το να προσπαθεί να θηλάσει,εγω που δεν ήθελα να θηλασω ξεκίνησα να κάνω μια μικρή προσπάθεια μετά τα δύο πρώτα εικοσιτετράωρα φυσικά και το μωρό δυσανασχέτουσε όταν το έβαζα στο στήθος και έκλαιγε  γιατι είχε μάθει το μπιμπερό,από τη στιγμή που θηλάζεις βαλε το μωρό στο στήθος όταν πεινάει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Sentir_natureza, σε όλα. Μην το αφήνεις να πεινάει το δόλιο, και πήγαινε και σ' έναν ακόμα παιδίατρο να δεις τι θα σου πει (και για τον θηλασμό, αν σε ενδιαφέρει).

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/6/2020 at 9:53 ΜΜ, zzoitsaa είπε:

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

 

Χρειάζεσαι άλλο παιδίατρο χτες. Μέχρι να βρεις άλλο παιδίατρο, τάιζε το καημένο το παιδί όποτε πεινάει. Αυτό που κάνετε τώρα είναι επικίνδυνο, βασανιστικό, και σηκώνει και επώνυμη καταγγελία για την παιδίατρο στον ιατρικό σύλλογο, αν είναι δυνατόν;

Από εκεί και πέρα, τα θηλάζοντα σε αυτή την ηλικία χρειάζονται 10-12 Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ θηλασμούς τη μέρα, μίνιμουμ 15-20 λεπτά σε κάθε στήθος, δηλαδή ένα μωρό που ανησυχείς για το βάρος το θηλάζεις 12 και περισσότερες ώρες τη μέρα, χωρίς αυτό να υποδηλώνει πρόβλημα με το γάλα, και υπολογίζεις ότι θα πίνει 30 ml ανάώρα μεταξύ θηλασμών, συνήθως δηλαδή αν θηλάζει κάθε 2 ώρες, θα πίνει συνολικά το πολύ 60 ml, γι αυτό και αν χρειαστεί συμπλήρωμα, δίνεις λίγο (π.χ. 30 ml) και συχνά. 

Κοινώς δεν μπορείς να θηλάσεις γιατί η παιδίατρος σας έβαλε σε αυστηρό πρόγραμμα αποθηλασμού και το μωρό σου κλαίει γιατί έχει πλαντάξει στην πείνα λόγω του ότι η παιδίατρος σας είναι επικίνδυνη.

On 9/6/2020 at 6:39 ΜΜ, zzoitsaa είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω προβληματιστεί με το θέμα παιδίατρος γιατί είμαο γενικά πολυ ευχαριστημένη μαζί του!είναι πάντα στο τηλεφωνο οταν τον ζητήσω αλλά και με όποιον άλλο τροπο χρειαστώ πχ να στειλω φωτο με viber να στειλω μηνυμα τα παντα!μου τα εξηγει όλα αναλυτικά!για να περιγραψω καλυτερα τι μου ειπε μηπως και εγω δεν τα εγραψα καλά ! Μου εχει πει να ταιζω καθε 3 ωρες για να μην υπονομευσω τον θηλασμο μου ! Οπως σας είπα ξεκινάω πρωτα με θηλασμο καθε γευμα του μπεμπη απλα το παιδι σε λιγα λεπτα κλαιει γιατι δεν τρωει το γαλατάκι που θέλει. Ομως επειδη του ειπα οτι το παιδι πειναει νωριτερα καποιες φορες μου ειπε οτι φυσικα και δεν θα αφησουμε το παιδι να πειναει και οτι μπορω να δινω ενα συμπληρωμα λιγα ml αν ειναι πολυ νωριτερα απο το 3ωρο. Εγω απλα αν ειναι στις 2 με 2μιση ωρες δινω κανονικα το γευμα του! Να σημειωσω οτι εχτες ζυγισα τον μπεμπακο μου και ειναι 5200 ζωη να’χει απο 4385 που ηταν στις 27/05. 
τωρα τα εγραψα πιο αναλυτικα!συγχωρεστε με αν η πρωτη μου αναρτηση ηταν ελιπής! Πρωτη φορά γραφω εδω !ευχαριστω και πάλι!

 

Ο παιδίατρός σου έχει καταστρέψει το θηλασμό σου. Οι νορμάλ οδηγίες είναι θηλασμοί κάθε 2 ώρες, 3 τη νύχτα, ή και συχνότερα αλλά όχι αραιότερα (με νεογέννητο που δεν παίρνει καλά βάρος), ιδανικά αγκαλιά όλη μέρα και "μπούκωμα" τη θηλή στο στόμα όποτε κλάψει, χασμουρηθεί κλπ, επιμονή 15-20 λεπτά σε κάθε στήθος, και μόνο μετά από αυτό, ελάχιστο συμπλήρωμα, της τάξης των 20-30 ml. Ο γιατρός σας σας έχει σε εντατικό πρόγραμμα απογαλακτισμού.Με τα τερατώδη μπουκάλια που δίνεις, το στήθος σου προφανώς και δεν έχει πια γάλα, χρειάζεστε σύμβουλο θηλασμού για επαναγαλακτισμό αν σε ενδιαφέρει να επαναφέρεις το γάλα σου.

On 10/6/2020 at 1:30 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Αυτό που μάλλον σας συμβαίνει είναι σύγχυση θηλών. Το μωρό μαθαίνει την εύκολη ροή του μπιμπερό και όταν κάθεται στο στήθος δυσανασχετεί που πρέπει να πασχίσει για να βγάλει το γάλα. Δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκει γάλα απλά πρέπει να κουραστεί περισσότερο για να το πιει από ότι με το μπιμπερό, γι' αυτό και στα νεογέννητα πού βρίσκονται ακόμα στην κατάκτηση της δεξιότητας του θηλασμού όταν δίνουμε συμπλήρωμα το δίνουμε με τη σύριγγα και όχι με το μπιμπερό. Το μωράκι σου πλέον γνωρίζει ότι μετά το στήθος θα πάρει το μπιμπερό για αυτό δεν θέλει να κάθεται στο στήθος και δυσανασχετεί. Αν θέλεις να θηλάσεις και να κόψεις το συμπλήρωμα θα σου πρότεινα να μιλήσεις άμεσα με σύμβουλο θηλασμό. Είναι ακόμα νωρίς έχεις πολύ καλές πιθανότητες να το καταφέρεις αν το θέλεις. Σε γενικές γραμμές θηλάζεις συχνότερα το παιδί και μειώνεις σταδιακά το συμπλήρωμα αλλά λεπτομέρειες θα σου πει ο σύμβουλος θηλασμού. 

 

Το μωρό πίνει πια 90-120 ml ανα 3 ώρες ξένο αν καταλαβαίνω καλά, ενώ πρώτα θηλάζει λίγα λεπτά. Άρα ο γιατρός έχει πια κόψει το γάλα της μαμάς, και είναι δύσκολο να αναστρααφεί αυτό, οπωσδήποτε θέλει σύμβουλο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2020 at 9:53 PM, zzoitsaa said:

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

καλησπερα και να σου ζήσει!προφανως ο παιδιατρος για να το πει κατι παραπανω θα ξερει...εγω τον ταιζα οποτε πεινουσε,και τωρα που ειναι 2μιση ! εμενα η παιδαιτρος και κυριως λόγω ππαλινδρομησης μου προτεινε να του δίνω περισσοτερα και μικροτερα γευματα...μπορει να τον ταιζα και καθε 1μιση ωρα δεν μπορω να θυμηθω και πολυ καλα ,και ασχετο οταν ειχα γεννησει και ρωτουσα την μαμα μου ¨"μαμα εγω ποσο ετρωγα σε αυτη την ηλικία" και μου απαντουσε "δεν θυμαμαι βρε κοριτσακι μου " και γω ημουν σιγουρη οτι θα θυμαμαι τα παντα και μετα απο 30 χρόνια για το παιδι μου και τελικα δυσκολεύομαι μετα από 2μιση χρόνια! χαχα!τεσπα!γνωμη μου ειναι να το ταιζεις το παιδι όποτε πειναει ,νοομιζω ειναι καλυτερα για το στομαχακι τους..

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 5:39 PM, zzoitsaa said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω προβληματιστεί με το θέμα παιδίατρος γιατί είμαο γενικά πολυ ευχαριστημένη μαζί του!είναι πάντα στο τηλεφωνο οταν τον ζητήσω αλλά και με όποιον άλλο τροπο χρειαστώ πχ να στειλω φωτο με viber να στειλω μηνυμα τα παντα!μου τα εξηγει όλα αναλυτικά!για να περιγραψω καλυτερα τι μου ειπε μηπως και εγω δεν τα εγραψα καλά ! Μου εχει πει να ταιζω καθε 3 ωρες για να μην υπονομευσω τον θηλασμο μου ! Οπως σας είπα ξεκινάω πρωτα με θηλασμο καθε γευμα του μπεμπη απλα το παιδι σε λιγα λεπτα κλαιει γιατι δεν τρωει το γαλατάκι που θέλει. Ομως επειδη του ειπα οτι το παιδι πειναει νωριτερα καποιες φορες μου ειπε οτι φυσικα και δεν θα αφησουμε το παιδι να πειναει και οτι μπορω να δινω ενα συμπληρωμα λιγα ml αν ειναι πολυ νωριτερα απο το 3ωρο. Εγω απλα αν ειναι στις 2 με 2μιση ωρες δινω κανονικα το γευμα του! Να σημειωσω οτι εχτες ζυγισα τον μπεμπακο μου και ειναι 5200 ζωη να’χει απο 4385 που ηταν στις 27/05. 
τωρα τα εγραψα πιο αναλυτικα!συγχωρεστε με αν η πρωτη μου αναρτηση ηταν ελιπής! Πρωτη φορά γραφω εδω !ευχαριστω και πάλι!

 

 

Το 3ωρο είναι μια γενική οδηγία, μιλώντας αποκλειστικά για το γάλα σε σκόνη, δεδομένου οτι στην περίπτωση αυτή είναι και συγκεκριμένες οι ποσότητες μέσα στη μέρα. Δε νομίζω οτι είναι υπερβολικά μεγάλο το διάστημα, φυσικά με τις απαραίτητες προσαρμογές που ταιριάζουν στο παιδί. Έχεις δοκιμάσει να αυξήσεις λίγο την ποσότητα ώστε να μην πεινάει πριν τις 3 ώρες; Το αν αυτό θα γίνει με θηλασμό ή γάλα σε σκόνη, είναι δικό σου θέμα.

 

Απο κει και πέρα, υπάρχει μια κακιά συνήθεια στην Ελλάδα ο γιατρός να θεωρείται αυθεντία και να δίνει λεπτομερέστατες οδηγίες για τα πάντα. Στο βαθμό που δεν τίθεται θέμα υγείας, νομίζω οτι κάθε συμβουλή του παιδιάτρου μπορεί απλώς να αντιμετωπίζεται ως συμβουλή και όχι ως οδηγία. Δεν ταιριάζει το φαγητό και ο ύπνος κάθε μωρού στο βασικό μοντέλο που έχει ο γιατρός στο μυαλό του. Εάν είστε ευχαριστημένοι με το κομμάτι της υγείας (π.χ. γενική παρακολούθηση, εμβολιασμοί κλπ.) και κυρίως με το κομμάτι της διαφάνειας και της συννενόησης (=ο γιατρός οφείλει να εξηγεί ποιες είναι οι δυνατότητες, ποια προτείνει και γιατί, ενώ ο γονιός είναι αυτός που αποφασίζει) δε βλέπω κανένα λόγο να αλλάξεις γιατρό. Για ειδικευμένα θέματα, όπως είναι ο θηλασμός, μπορείς να απευθυνθείς στους ειδικούς.....δεν είναι δεδομένο οτι κάθε παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού ή αναπτυξιολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...