Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Τραγικό! Αλλα οι περιπτώσεις παιδιων που χάσανε την ζωή τους η τα πόδια τους η τα δάχτυλα τους απο αυτής της μορφής μηνιγγίτιδας ειναι πολυ περισσότερες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όταν γίνεται κάτι κακό μετά από εμβόλιο ειναι τυχαίο και όλα καλά δεν ήταν το δικό μας παιδί.....πόσα παιδάκια εκεί έξω έχουν πεθάνει στις Αφρικές και στις Ινδίες ήθελα να ήξερα για να θεωρείτε εσείς ασφαλές το εμβόλιο αυτό και τα υπόλοιπα......αλλά να μην πάμε και μακρυά πρίν λίγο καιρό έβλεπα μια εκπομπή για ένα ορφανοτροφείο σε κάποια Βόρεια χώρα, από τις πλέον πολιτισμένες της ευρώπης, στην οποία έκαναν πειραματικά εμβόλια....βρήκαν οι άνθρωποι μετά από τόσες δεκαετίες ομαδικούς τάφους......πολύ μακάβριο αλλά και πάλι τι μας νοιάζει εμας, ο κ@λος μας να είναι καλυμμένος....

Link to comment
Share on other sites

Μαζί κι ο δικός σου, αφού κι εσύ εμβολιάζεις, έτσι; 'Ασε μας με την ανάμνηση του μακαρίτη του James Dean στο ρόλο του επαναστάτη χωρίς αιτία...δεν το 'χεις. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

;

Μαζί κι ο δικός σου, αφού κι εσύ εμβολιάζεις, έτσι; 'Ασε μας με την ανάμνηση του μακαρίτη του James Dean στο ρόλο του επαναστάτη χωρίς αιτία...δεν το 'χεις. :P

 

Πρώτον δεν γέλασα με κανεναν προσωπικά

Δεύτερον μπορεί να έχω κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό αλλά δεν κρίνω εκείνους που θέλουν να εχουν την απόλυτη επιλογή για το δικό τους παιδί

Τριτον δεν έγραψα πουθενα οτι για τις ασθένεις τις Αφρικής φταίνε τα εμβόλια απλά οι δοκιμες γινονται στους "αδύναμους" και "τρίτους κόσμους" εκεί που κανένας δεν θα ξεσηκωθεί και για λιγοστά χρήματα πουλάνε και τα όργανα τους...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν γέλασα με κανεναν προσωπικά

Δεύτερον χρησιμοποιώ πάντα πρώτο πληθυντικό

Τρίτον μπορεί να έχω κάνει επιλεκτικό εμβολιασμό αλλά δεν κρίνω εκείνους που θέλουν να εχουν την απόλυτη επιλογή για το δικό τους παιδί

Τέταρτον δεν έγραψα πουθενα οτι για τις ασθένεις τις Αφρικής φταίνε τα εμβόλια απλά οι δοκιμες γινονται στους "αδύναμους" και "τρίτους κόσμους" εκεί που κανένας δεν θα ξεσηκωθεί και για λιγοστά χρήματα πουλάνε και τα όργανα τους...

 

Ευχαριστώ

 

Πρώτον, χρησιμοποιείς και δεύτερο πληθυντικό, δεύτερον και τον πρώτο πληθυντικό είναι ηλίου φαεινότερον πώς τον χρησιμοποιείς και τρίτον δεν έκρινε εδώ κανένας κανέναν. Ξαναδιάβασε αν θέλεις το ποστ σου.

 

όταν γίνεται κάτι κακό μετά από εμβόλιο ειναι τυχαίο και όλα καλά δεν ήταν το δικό μας παιδί.....πόσα παιδάκια εκεί έξω έχουν πεθάνει στις Αφρικές και στις Ινδίες ήθελα να ήξερα για να θεωρείτε εσείς ασφαλές το εμβόλιο αυτό και τα υπόλοιπα......αλλά να μην πάμε και μακρυά πρίν λίγο καιρό έβλεπα μια εκπομπή για ένα ορφανοτροφείο σε κάποια Βόρεια χώρα, από τις πλέον πολιτισμένες της ευρώπης, στην οποία έκαναν πειραματικά εμβόλια....βρήκαν οι άνθρωποι μετά από τόσες δεκαετίες ομαδικούς τάφους......πολύ μακάβριο αλλά και πάλι τι μας νοιάζει εμας, ο κ@λος μας να είναι καλυμμένος....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Το παιδάκι που αναφέρεται στο δημοσίευμα βρέθηκε στην εντατική γιατί έκανε πνευμονία από εισρόφηση, λόγω των πυρετικών σπασμών. Αν ένα παιδάκι τρώει, την ώρα των σπασμών, μπορεί να πνιγεί και να κάνει εισρόφηση. Ευτυχώς, κάτι τέτοιο συμβαίνει πολύ σπάνια.

 

Οι πυρετικοί σπασμοί είναι μία πιθανή παρενέργεια των εμβολίων. Συνηθέστερα τους προκαλεί το MMR, ειδικά όταν συνδυάζεται με το εμβόλιο της ανεμευλογιάς, δηλαδή το Priorix-tetra. Επειδή οι πυρετικοί σπασμοί συμβαίνουν συχνότερα στα παιδιά 12-24 μηνών, στα παιδιά αυτά αποφεύγουμε το Priorix-tetra, το οποίο, όμως, το κάνουμε άφοβα- αν θέλουμε- στα παιδιά 4-6 ετών, στα οποία συμβαίνουν πολύ σπανιότερα πυρετικοί σπασμοί.

 

Πυρετικούς σπασμούς κάνουν και οι απλές ιώσεις, πολύ-πολύ συχνότερα από τα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο στο άρθρο, το 2009 ήταν η χρονιά-σταθμός για την καταβαράθρωση της αξιοπιστίας των εμβολίων στην Ελλάδα. Όλη εκείνη η παραφιλολογία και ο πανικός για την επιδημία γρίπης, η οποία τελικά ΔΕΝ ήρθε εκείνη τη χρονιά (αλλά τις επόμενες, πιάνοντάς τους όλους απροετοίμαστους), έσπειρε τη σύγχυση και την αμφιβολία στα μυαλά των ανθρώπων κι άντε μετά να τους βγει. Ειδικά για τους θανάτους ευπαθών ομάδων από γρίπη από το 2010 εώς και το 2012, εγώ θεωρώ αποκλειστικά υπεύθυνους τους κακούς χειρισμούς της πολιτείας και την τρομολαγνεία των ΜΜΕ. Βάλανε τα χέρια τους και βγάλαμε τα μάτια μας. :evil:

 

@Scratee, ποια είναι η άποψή σου για το χρονοδιάγραμμα της 2ης δόσης του bexsero;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ακριβώς!

 

Στους υπευθύνους, να προσθέσω και κάποιους μεγαλοκαθηγητές...;)

 

Το χρονοδιάγραμμα καλό είναι να το τηρούμε, κατά το δυνατόν, για μέγιστη αποτελεσματικότητα. Στην πράξη, βέβαια, δεν είναι εύκολο, ειδικά όταν μιλάμε για μικρουλια που είναι κάθε 15 μέρες με μύξα και πυρετό! Για το συγκεκριμένο εμβόλιο, αναμένεται να βγουν καινούριες οδηγίες, τώρα που θα κυκλοφορήσει ευρέως, για το αν θα είναι αναγκαία μία, ακόμη, δόση, σε ηλικία 10 ετών, π.χ.

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!

 

Στους υπευθύνους' date=' να προσθέσω και κάποιους μεγαλοκαθηγητές...;)

 

ΓΕΓΟΝΟΣ! :evil:

 

Το χρονοδιάγραμμα καλό είναι να το τηρούμε, κατά το δυνατόν, για μέγιστη αποτελεσματικότητα. Στην πράξη, βέβαια, δεν είναι εύκολο, ειδικά όταν μιλάμε για μικρουλια που είναι κάθε 15 μέρες με μύξα και πυρετό! Για το συγκεκριμένο εμβόλιο, αναμένεται να βγουν καινούριες οδηγίες, τώρα που θα κυκλοφορήσει ευρέως, για το αν θα είναι αναγκαία μία, ακόμη, δόση, σε ηλικία 10 ετών, π.χ.

 

Εντάξει, αν το θέμα λύνεται με μια δόση ακόμη αργότερα, μικρό το κακό. Ελπίζω οι 4 μέρες που θα βγούμε εκτός προγράμματος, να μην παίξουν και τόσο ρόλο...είναι κρίμα. :-(

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια.Καναμε το εμβολιο της μηνιγγιτιδας αρχες Νοεμβριου.Ολα καλα.Μου εκανε ενα 38,5 της εδωσα ντεπονακι και της επεσε στο μισαωρο 37,3.

Την επομενη μερα 36,6.

Επομενη δοση αρχες Ιανουριου.

Παρενεργια καμια!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/as1cOS5VM3D0000MTc5cHwwMDAzNzI3cHx5b3VyIHRleHQ.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάναμε και τη δεύτερη δόση και τελειώσαμε με το bexsero. Το πρώτο 24ωρο παραπονιόντουσαν και οι 2 για πόνο στο χέρι, ο μεγάλος ανέβασε και δέκατα (37,6). Τους έδωσα ντεπόν πρωί και βράδυ κι από την επόμενη ημέρα, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ας το γράψω κι εδώ, μια που το thread αφορά το συγκεκριμένο εμβόλιο.

 

Το έκαναν και τα 2 παιδιά μου, σε 2 δόσεις. Παρενεργειες: το πρώτο 24 ωρο, πόνος στο σημείο του εμβολίου και δέκατα μόνο ο μεγάλος. Μετά, όλα καλά.

 

Αν μπει στο πρόγραμμα και το καλύπτουν τα ταμεία, θα το κάνω σίγουρα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Έχουμε κάνει εμβόλια αλλά αυτό όχι ακόμα... Είναι πολύ νωρίς και δε θα ήθελα να κάνω πειράματα στα παιδιά μου, παρόλο που αυτήν την αρρώστια την τρέμω. Επίσης και οι δύο παιδίατροι που συμβουλεύομαι κατά καιρούς, μας είπαν όχι:rolleyes:

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ BEXTERO ΤΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΕΝΩ ΤΟ 3 ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ.............ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ Η ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ BEXTERO ΤΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΕΝΩ ΤΟ 3 ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ.............ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ Η ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΜΕ?

 

Ίσως έχεις επηρεαστεί από την ομάδα του Facebook "ΕΜΒΟΛΙΑ: κρυφός φόνος"...

 

Όχι, με τα ως τώρα στοιχεία, προστατεύουμε, δε δολοφονουμε. Όποιος μπορεί να αντέξει το οικονομικό κόστος, καλό είναι να τα προγραμματίσει. Όλοι οι λοιμωξιολογοι το έχουν κάνει στα παιδιά τους, αν αυτό λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση "προστατεύουμε ή δολοφονούμε"; Είδες κανένα παιδί να πεθαίνει από το εμβόλιο; Από την αρρώστια είναι οι θάνατοι...πιο πρόσφατα κρούσματα, τα παιδάκια στην Κρήτη. :(

 

Διάβασε το θρεντ και θα δεις ποιοι εμβολιάσαμε τα παιδιά μας και ποιες "παρενέργειες" είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

@ Scratιe

Αυτό το "όλοι οι λοιμωξιολόγοι το έχουν κάνει στα παιδιά τους" από που προκύπτει;

Εγώ μίλησα με ειδικούς (κλινικό φαρμακολόγο, λοιμωξιολόγο, γνωστό παιδίατρο κ.λπ.) και μου είπαν να περιμένω.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

εχετε διαβασει προσεκτικα το φυλλο οδηγιων του εμβολιου??εστιαστε λιγακι στο χρονικο διαστημα κατα το οποιο ανοσοποιειτε ο οργανισμος εναντι του συγκεκριμενου τυπου μιννηγγιτιδας...παραγραφος 5.1....

 

δεν εχουμε αποφασισει ακομα αν και ποτε θα το κανουμε στον μικρο...η παιδιατρος μας που ειναι εξαιρετικα υπερ των εμβολιων, για το συγκεκριμενο δεν μας εχει δωσει ξεκαθαρη κατευθυνση και αυτο με εχει προβληματισει...

 

 

 

http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2013/20130114125155/anx_125155_el.pdf

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ο κανένας ρωτά αυτούς που εμπιστεύεται και αποφασίζει ανάλογα.

Έτσι έκανες εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι.

Από εκεί μέχρι να επικαλεστούμε τους λοιμωξιολόγους γενικά έχει απόσταση μεγάλη.

π.χ. ο Ιωάννης Καβαλιώτης Παιδίατρος - Λοιμωξιολόγος από τους κορυφάιους στον κλάδο του, δεν συμφωνεί...

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει η παρακάτω παράγραφος γιατί δεν είμαι και επιστήμων;

 

_______

Κλινική αποτελεσματικότητα

Η αποτελεσματικότητα του Bexsero δεν έχει αξιολογηθεί μέσω κλινικών δοκιμών.

Η αποτελεσματικότητα του εμβολίου συνάγεται από την κατάδειξη της επαγωγής

βακτηριοκτόνων αποκρίσεων των αντισωμάτων ορού σε καθένα από τα αντιγόνα του

εμβολίου (βλ. παράγραφο Ανοσογονικότητα).

________

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...