Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

KALHMERA KYRIES MOY! (KAI KYRIOI AN YPARXOYN)

 

EPEIDH PROSFATA ANAKALYPSA THN YPARKSH TOY EMBOLIOY NA SAS RWTHSW AN GNWRIZETE

 

1) YPARXEI KINDYNOS NA EPHREASEI THN ANAPTYKSH TOY PAIDIOY (PARAPLHGIA KTL.) OTAN AYTH EINAI ARGH OYTWS H ALLWS (OPWS TO MMR)?

 

2) POIA EINAI TA SYMPTWMATA? (EXW TON MIKRO ME PYRETO APO X8ES 38+ XWRIS BHXA H KATI ALLO)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

argini καλύτερα δεν θα μπορούσες να τα πείς, και με επιχειρήματα. Ατομα σαν την thampellina και την κουμπάρα μου θα έπρεπε να τους παίρναν την γονική επιμέλεια. Αλλά έχουν με το μέρος τους βλέπεις και τους γιατρούς, αφού βάζουν σφραγίδα ότι τα κάνανε τα εμβόλια, ενώ δεν τα έχουν κάνει!!!!Και έτσι παίρνουν το χαρτί για να τα γράψουν στο δημοτικό. Θα έπρεπε και των γιατρών αυτών να τους κλείνουν τα ιατρεία και με την βούλα. Δώσαν και όρκο στον Ιπποκράτη, τρομάρα τους.

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA KYRIES MOY! (KAI KYRIOI AN YPARXOYN)

 

EPEIDH PROSFATA ANAKALYPSA THN YPARKSH TOY EMBOLIOY NA SAS RWTHSW AN GNWRIZETE

 

1) YPARXEI KINDYNOS NA EPHREASEI THN ANAPTYKSH TOY PAIDIOY (PARAPLHGIA KTL.) OTAN AYTH EINAI ARGH OYTWS H ALLWS (OPWS TO MMR)?

 

2) POIA EINAI TA SYMPTWMATA? (EXW TON MIKRO ME PYRETO APO X8ES 38+ XWRIS BHXA H KATI ALLO)

 

Eσυ ΠΟΥ διαβασες ότι το MMR κανει παραπληγία?????

Εχεις το παιδί με 38+ χωρις εμφανή εστια λοίμωξης και δεν το πας να εξετασθεί από γιατρό??

Αν φοβάσαι ότι το παιδι εχει μηνιγγιτιδα πήγαινε κατευθειαν σε γιατρό!!

Είναι δυνατον να ρωτας στα φορουμ?????

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA KYRIES MOY! (KAI KYRIOI AN YPARXOYN)

 

EPEIDH PROSFATA ANAKALYPSA THN YPARKSH TOY EMBOLIOY NA SAS RWTHSW AN GNWRIZETE

 

1) YPARXEI KINDYNOS NA EPHREASEI THN ANAPTYKSH TOY PAIDIOY (PARAPLHGIA KTL.) OTAN AYTH EINAI ARGH OYTWS H ALLWS (OPWS TO MMR)?

 

2) POIA EINAI TA SYMPTWMATA? (EXW TON MIKRO ME PYRETO APO X8ES 38+ XWRIS BHXA H KATI ALLO)

 

1) δεν εχει σημειωθεί κατι αλλα κανενας δεν ξερει τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις

2) πόσο χρόνων ειναι ο μικρός σου; Μπορει να ειναι κανενας ιός... Τι είπε ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ φοβάμαι να το κάνω ακόμα.. ξέρω γω είναι πολύ καινούργιο. επιπλέον ακριβό. της έχω κάνει όλα τα υπόλοιπα εμβόλια συμπεριλαμβανομένου του μινιγγιτιδοκοκου???? (πως το λένε δεν θυμάμαι ) αλλα΄αυτό θα της το κάνω όταν μπει στο πρόγραμμα.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

KATARXHN DEN XREIAZETAI KAMIA EPI8ESH APO TH STIGMH POY EIMAI EYGENIKH APENANTI SE OLOYS.

 

EXW EPIKOINWNHSEI HDH ME THN GIATRO KAI MONO EAN PERASOYN 48 WRES YPSHLOY PYRETOY EXOYME 8EMA.

 

OSON AFORA TO MMR DEN DIABASA POY8ENA KAI TIPOTA AFOY RWTAW THN PAIDIATRO MAS GIA OLA.

 

O MIKROS EINAI 21,5 MHNWN KAI ANAPTYKSIAKA EINAI 13 MHNWN KA8WS EXEI KA8YSTERHSH MYELINWSHS. AYTOS EINAI KAI O LOGOS POY H GIATROS DEN KANEI TO MMR PROTOY O NEYROLOGOS DWSEI TO OK. SYMFWNA KAI ME TOYS DYO TA BARIA EMBOLIA MPOREI NA EPHREASOYN TO NEYRIKO SYSTHMA.

Link to comment
Share on other sites

KATARXHN DEN XREIAZETAI KAMIA EPI8ESH APO TH STIGMH POY EIMAI EYGENIKH APENANTI SE OLOYS.

 

EXW EPIKOINWNHSEI HDH ME THN GIATRO KAI MONO EAN PERASOYN 48 WRES YPSHLOY PYRETOY EXOYME 8EMA.

 

OSON AFORA TO MMR DEN DIABASA POY8ENA KAI TIPOTA AFOY RWTAW THN PAIDIATRO MAS GIA OLA.

 

O MIKROS EINAI 21,5 MHNWN KAI ANAPTYKSIAKA EINAI 13 MHNWN KA8WS EXEI KA8YSTERHSH MYELINWSHS. AYTOS EINAI KAI O LOGOS POY H GIATROS DEN KANEI TO MMR PROTOY O NEYROLOGOS DWSEI TO OK. SYMFWNA KAI ME TOYS DYO TA BARIA EMBOLIA MPOREI NA EPHREASOYN TO NEYRIKO SYSTHMA.

 

Καλα 38+ σε αυτη την ηλικια δεν ειναι τιποτα τραγικό, αν του έδωσες παυσίπονο σιγουρα θα εχει κατέβει :-)

Για τα εμβόλια καλύτερα να κανεις οτι σε συμβουλεύουν οι γιατροι του μικρού σου αφου ξέρουν καλα την περιπτωση του

Η αλήθεια ειναι οτι δεν έχουν αποδείξει οτι κανενα απο τα δυο εμβόλια επηρεάζει νευρολογικά τα παιδια αλλα η αποφαςη ειναι παντα δική σου

Link to comment
Share on other sites

argini καλύτερα δεν θα μπορούσες να τα πείς, και με επιχειρήματα. Ατομα σαν την thampellina και την κουμπάρα μου θα έπρεπε να τους παίρναν την γονική επιμέλεια. Αλλά έχουν με το μέρος τους βλέπεις και τους γιατρούς, αφού βάζουν σφραγίδα ότι τα κάνανε τα εμβόλια, ενώ δεν τα έχουν κάνει!!!!Και έτσι παίρνουν το χαρτί για να τα γράψουν στο δημοτικό. Θα έπρεπε και των γιατρών αυτών να τους κλείνουν τα ιατρεία και με την βούλα. Δώσαν και όρκο στον Ιπποκράτη, τρομάρα τους.

 

Βαζουν σφραγιδα? Αυτο δεν το ειχα φανταστει....Πιστευα παντα οτι οταν πανε Δημοτικο, οποιες ειναι, θα φανει και θα αναγκαστουν να τα κανουν. Αμαν!...

 

Ελπιζω να μην το εννοουν οταν λενε οτι δεν κανουν κανενα εμβολιο, αλλα οτι παραλειπουν μερικα...ελπιζω να μην εννοουν λοιπον καποια βασικα, οπως πχ του τετανου, το οποιο πρεπει οπωσδηποτε να το κανεις, γιατι δεν ειναι κατι που αντιμετωπιζεται με κανεναν τροπο αν το παθεις, ουτε κολλαει εξαλλου...το παθαινεις αν χτυπησεις σε μεταλλικο αντικειμενο η τρυπηθεις με αγκαθι κλπ που εχει το κλωστιδιο.

 

Εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα, επειδη λογω ΓΟΠ που συνεχιζεται μεχρι σημερα στα 5 μας, (παντα επιδεινωνεται πολυ η κατασταση και τα καναμε απο την αρχη πιο αραια απο το προγραμμα του Υπουργειου) εχουμε μεινει πολυ πισω, εχω σε εκκρεμοτητα 3 εμβολια και το μαντου, κι εχω αγχωθει. Τωρα που προστεθηκα και αυτο, λεω να της κανω 1-2 ακομα, αν και ειμασταν νοσοκομειο πριν λιγες μερες και μου ειπαν αν θελω (παντα σε εμας οι ευθυνες....) να το αναβαλλω παλι :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute SE EYXARISTW PARA POLY GIA TO ENDIAFERON. ELPIZW NA EINAI KALA KAI TA 2 SOY TA PAIDAKIA EIDIKA META TO 8EMAPOY EIXATE.

 

GENIKA H PAIDIATROS MAS EINAI KATAPLHKTIKOS AN8RWPOS KAI APODEDEIGMENA LEITOYRGOS TOY EPAGGELMATOS THS KAI THS EXW APOLYTH EMPISTOSYNH.

 

TO MWRO DEN EXEI KANEI POTE KATI PARISSOTERO APO ENA APLO SYNAXI KAI PYRETO DOKSA TW 8EW.

 

FOBOMASTE ME TH GIATRO KAI TO PARAMIKRO POY MPOREI NA TON EPHREASEI STHN NEYROLOGIKH TOY ANAPTYKSH.

Link to comment
Share on other sites

Babycute SE EYXARISTW PARA POLY GIA TO ENDIAFERON. ELPIZW NA EINAI KALA KAI TA 2 SOY TA PAIDAKIA EIDIKA META TO 8EMAPOY EIXATE.

 

GENIKA H PAIDIATROS MAS EINAI KATAPLHKTIKOS AN8RWPOS KAI APODEDEIGMENA LEITOYRGOS TOY EPAGGELMATOS THS KAI THS EXW APOLYTH EMPISTOSYNH.

 

TO MWRO DEN EXEI KANEI POTE KATI PARISSOTERO APO ENA APLO SYNAXI KAI PYRETO DOKSA TW 8EW.

 

FOBOMASTE ME TH GIATRO KAI TO PARAMIKRO POY MPOREI NA TON EPHREASEI STHN NEYROLOGIKH TOY ANAPTYKSH.

Να σαι καλα :-)

Υποθέτω οτι δεν έχετε κανει το mmr, αν οχι ρωτά την γιατρο σου αν μπορει να κανει τα τρία εμβόλια μόνα τους (ιλαρα ερυθρά μαγουλαδες). Αν υπήρχε μια υπόνοια για mmr, λένε οτι αν τα κανεις μόνα τους υπαρχει 0% ρίσκο.. Απλα ειναι πιο ακριβά και μπορει να μην βρεις των μαγουλαδων (ειναι εξεζητημένο)!

 

Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα :-)

Υποθέτω οτι δεν έχετε κανει το mmr, αν οχι ρωτά την γιατρο σου αν μπορει να κανει τα τρία εμβόλια μόνα τους (ιλαρα ερυθρά μαγουλαδες). Αν υπήρχε μια υπόνοια για mmr, λένε οτι αν τα κανεις μόνα τους υπαρχει 0% ρίσκο.. Απλα ειναι πιο ακριβά και μπορει να μην βρεις των μαγουλαδων (ειναι εξεζητημένο)!

 

Ολα να σου πανε καλα!

 

 

KALHMERA!

 

OXI DEN TO EXOYME KANEI KAI EF'OSON DEN PAME PAIDIKO TO KA8YSTEROYME OSO GINETAI, DHL. MEXRI NA DEIKSEI SHMADIA BELTIWSHS (NA PERPATHSEI, MILHSEI, MIMH8EI KAI OLA OSA PREPEI NA KANEI ESTW KAI PIO ARGA). OLA TA ALLA TA EXEI KANEI.

 

MALLON STO TELOS 8A TA KANOYME XWRIA OPWS EIPES AYTO LEEI KAI H GIATROS.

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA!

 

OXI DEN TO EXOYME KANEI KAI EF'OSON DEN PAME PAIDIKO TO KA8YSTEROYME OSO GINETAI, DHL. MEXRI NA DEIKSEI SHMADIA BELTIWSHS (NA PERPATHSEI, MILHSEI, MIMH8EI KAI OLA OSA PREPEI NA KANEI ESTW KAI PIO ARGA). OLA TA ALLA TA EXEI KANEI.

 

MALLON STO TELOS 8A TA KANOYME XWRIA OPWS EIPES AYTO LEEI KAI H GIATROS.

 

Άντε καλη επιτυχία με το καλο το μπεμπακι να περπατήσει και να μιλήσει !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kακό είναι που δεν εμβολιάζεις τα παιδιά σου. Αν είμασταν σε ευνομούμενο κράτος θα σου είχε ασκηθεί ποινικη διωξη α) για παραμέληση ανηλίκου και β) για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο ( όχι μόνο για τα παιδιά σου αλλά και για τους συμμαθητες τους που πιθανως λογω αλλεργιας δεν μπορουν να εμβολιαστουν)....

Με κάτι τέτοιους ανεύθυνους γονεις που μαθαινουν ιατρικη μεσω ιντερνετ θα γυρισουμε στην εποχη που είχαμε επιδημιες...

ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙ...

Είναι η λεγόμενη ανοσια της αγέλης....

 

Εισαι απλα...ΘΕΑ!!! Ακριβως οπως τα λες ειναι! Τα ιδια λεει και ο παιδιατρος μας.

Ηδη εχουν εμφανιστει ασθενειες που ειχαν εξαλειφθει...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

βοήθησε με λίγο σε παρακαλώ. Σε ποιο μήνα του παιδιού αφορά αυτό το εμβόλιο; Ο μικρος μου ειναι 8 μηνών. Επειδή δεν τα θυμάμαι ,και επειδή λίγο πολύ όλοι οι γιατροί ακολουθούν το ίδιο προγράμμα εμβολιασμού, πιστεύεις ότι έχει ήδη γίνει; Δηλώνω άγνοια και πολύ τρόμο γύρω απο όλα αυτά και κατα συνέπεια η απόφαση μόνο δική μου δεν μπορεί να ειναι

Link to comment
Share on other sites

 

Γι'αυτό, ο σωστός παιδίατρος οφείλει να γράφει όχι μόνο ποιο εμβόλιο κάνει κάθε φορά, αλλά και τον αριθμό παρτίδας και την ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

βοήθησε με λίγο σε παρακαλώ. Σε ποιο μήνα του παιδιού αφορά αυτό το εμβόλιο; Ο μικρος μου ειναι 8 μηνών. Επειδή δεν τα θυμάμαι ,και επειδή λίγο πολύ όλοι οι γιατροί ακολουθούν το ίδιο προγράμμα εμβολιασμού, πιστεύεις ότι έχει ήδη γίνει; Δηλώνω άγνοια και πολύ τρόμο γύρω απο όλα αυτά και κατα συνέπεια η απόφαση μόνο δική μου δεν μπορεί να ειναι

 

Αν αναφέρεσαι στο καινούριο, το Bexsero, θα το ήξερες, αν είχε γίνει, γιατί κοστίζει 116 ευρώ και δεν το δικαιολογούν τα ταμεία!

 

Άν αναφέρεσαι στο Meningitec, παρτίδες του οποίου ανακλήθηκαν, στην ηλικία των 8 μηνών θα έπρεπε να έχει ήδη κάνει 2 δόσεις το μωρό. Υπάρχουν, ωστόσο, άλλες 2 εταιρίες με ισοδύναμα εμβόλια: Neisvac-c και Menjugate-kit.

Link to comment
Share on other sites

Eμάς η παιδίατρος μας το πρότεινε να το κάνουμε, μόλις προχθές κάναμε και τη δεύτερη δόση. Πριν ρώτησα 3 διαφορετικούς παιδιάτρους μέσω γνωστών και μου είπαν ακριβώς το ίδιο! Να γίνει το εμβόλιο διότι τα κρούσματα μηνιγγίτιδας έχουν αυξηθεί, όσον αφορά τις παρενέργειες, η μία παιδίατρος μου είπε ότι, ένα εμβόλιο πριν κυκλοφορήσει έχει παρακολουθηθεί μια 20ετία πριν, οπότε ούτε από εκεί έπρεπε να ανησυχώ!

Όσον αφορά το εμβόλιο που αναφέρεται ότι αποσύρθηκε δεν έχει σχέση με το ΒΕΧSERO! Το bexsero είναι της Νοvartis και πριν το 2015 δεν προβλέπεται να μπει στη λίστα!

Link to comment
Share on other sites

Μας το πρότεινε η παιδίατρός μας από τον Ιούνιο και επειδή το έψαξα το θέμα, έμαθα τα ακόλουθα:

1. η εθνική επιτροπή εμβολιασμού (που έχει την ευθύνη να προτείνει νέα εμβόλια για εισαγωγή στη λίστα υποχρεωτικών και πληρωμένων από το Δημόσιο) δεν λειτουργούσε για πολλούς μήνες (είχε λήξει η θητεία της). Ανανεώθηκε πρόσφατα, οπότε θα κρίνει και το εμβόλιο αυτό στο 2015.

2. σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχει εγκριθεί από τους αντίστοιχους ΕΟΦ αλλά δεν έχει ενταχθεί στα υποχρεωτικά. Στην Αγγλία αρκετοί τους κράζουν διότι δεν το εντάσσουν λόγω κόστους. Στις ΗΠΑ δεν έχει εγκριθεί και δεν κυκλοφορεί ακόμα.

Από τότε που μας το πρότεινε η παιδίατρός μας έχω συζητήσει με πολύ γνωστό κλινικό φαρμακολόγο (με τον οποίο έχω συνεργαστεί στο παρελθόν και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη) καθώς και με 2 πολύ γνωστούς και καλούς (κατά γενική ομολογία) παιδιάτρους.

Οι 2 στους 3 μου είπαν να περιμένω και ο δεύτερος παιδίατρος να το κάνουμε. Εκείνος το κάνει σε όλους τους μικρούς ασθενείς του.

 

Καταλήξαμε με τη σύζυγο να περιμένουμε μερικούς μήνες.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο καινούριο, το Bexsero, θα το ήξερες, αν είχε γίνει, γιατί κοστίζει 116 ευρώ και δεν το δικαιολογούν τα ταμεία!

 

Άν αναφέρεσαι στο Meningitec, παρτίδες του οποίου ανακλήθηκαν, στην ηλικία των 8 μηνών θα έπρεπε να έχει ήδη κάνει 2 δόσεις το μωρό. Υπάρχουν, ωστόσο, άλλες 2 εταιρίες με ισοδύναμα εμβόλια: Neisvac-c και Menjugate-kit.

 

όχι δεν αναφέρομαι στο bexsero. Κατάλαβα τα έχει ήδη κάνει. Τώρα, να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...