Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Ναι εννοείται είναι όλα σημειωμένα με ημερομηνίες αυτοκόλλητα τα πάντα στο βιβλιάριο. Ήξερε ότι ήταν 20 μηνών στην πρώτη δοση φυσικά. Ελλιπής γνώση ήταν, αμέλεια. Μόλις μίλησα και με μια παιδίατρο στην περιοχή μου και μάντεψε! Μου είπε πως αυτό ισχυε από πάντα και δεν υπάρχει κανένα πρόσφατο συνέδριο ή νέα οδηγία...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποια στιγμή η βοηθός σημείωσε όλα τα εμβολια που είχαν να γίνουν, κ έτσι έβλεπα τι εχουμε

Να πω την αλήθεια δ ασχολήθηκα κ πολυ, το εμβολιο το είχε η παιδιατρος δ χρειαζόταν να το πάρω εγω

Sunshine προσωπικά στη θέση σου το επόμενο ραντεβού, κ την τελευταία δόση, θα τα εκανα σε νέο παιδιατρο. Ουτε θα τον ξαναεπαιρνα τον συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Ναι εννοείται είναι όλα σημειωμένα με ημερομηνίες αυτοκόλλητα τα πάντα στο βιβλιάριο. Ήξερε ότι ήταν 20 μηνών στην πρώτη δοση φυσικά. Ελλιπής γνώση ήταν, αμέλεια. Μόλις μίλησα και με μια παιδίατρο στην περιοχή μου και μάντεψε! Μου είπε πως αυτό ισχυε από πάντα και δεν υπάρχει κανένα πρόσφατο συνέδριο ή νέα οδηγία...........

καλε ναι εννοητε οτι ισχυε απο παντα εμεις το καναμε πριν 4 μηνες οταν ηταν 10 μηνων κ η γιατρος μας το ειχε πει απο τοτε που γεννηθηκε σαν ενα πλανο εμβολιων. βασικα ηταν βλακεια του που στο εκανε 20 μηνων κ αφου αργησε τοσο δεν περιμενε ενα τετραμηνο να σου κανει δυο δοσεις. τωρα για τεσσερις μηνες εισαι σιγουρη οτι χρειαζετε κ αλλη δοση? μηπως επειδη ειναι πολυ κοντα σε δυο χρονων δεν χρειαζετε κ τριτη δοση? μπερδεμα μαλλον μπερδεψε τις δοσολογιες αυτος κ τα εκανε μανταρα 

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να σας ενημερώσω τι απέγινε , η εξήγηση που μου δόθηκε ήταν ότι στο πρόσφατο συνέδριο παγιώθηκε ότι χρειάζεται τρίτη δόση καθώς στο μέλλον θα υπάρξει και τεταρτη περίπου στα 4 χρόνια,καθώς τα νέα δεδομένα δείχνουν ότι περίπου 4 χρόνων το παιδί παύει να καλύπτεται. Και καλά δηλαδή υπήρχαν παιδιά που έκαναν μόνο δύο δόσεις κι ας μην είχαν κλεισει τα 2 και ήταν καλυμμένα, είχαν ανοσία, και ότι η τρίτη που λέγεται αναμνηστική ως τώρα ήταν υπό αμφισβήτηση και καλά για αυτό δεν μου την είχε αναφέρει. Με λίγα λόγια ότι ως τώρα η τρίτη δόση ήταν η επιστημονική άποψη αλλά τώρα είναι επιστημονικό δεδομένο. Λίγο αρες μαρες κουκουναρες δηλαδή. Δεν ξέρω ακόμα κι έτσι να είναι, προσπαθωντας να κρίνω κιόλας μια συνολική στάση και συμπεριφορά σε πολλά θέματα τείνω να επιβεβαιώσω πως χρειάζομαι καινούριο παιδίατρο. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι είναι και σχετικά μακριά,έχω και αρκετά πιο κοντινούς στο σπίτι, αλλά πήγαινα γιατί μου φαινόταν καλός και μου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Αλλά να τραβιέμαι μακριά για να ακούω αερολογιες μάλλον δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Λοιπόν είπα να σας ενημερώσω τι απέγινε , η εξήγηση που μου δόθηκε ήταν ότι στο πρόσφατο συνέδριο παγιώθηκε ότι χρειάζεται τρίτη δόση καθώς στο μέλλον θα υπάρξει και τεταρτη περίπου στα 4 χρόνια,καθώς τα νέα δεδομένα δείχνουν ότι περίπου 4 χρόνων το παιδί παύει να καλύπτεται. Και καλά δηλαδή υπήρχαν παιδιά που έκαναν μόνο δύο δόσεις κι ας μην είχαν κλεισει τα 2 και ήταν καλυμμένα, είχαν ανοσία, και ότι η τρίτη που λέγεται αναμνηστική ως τώρα ήταν υπό αμφισβήτηση και καλά για αυτό δεν μου την είχε αναφέρει. Με λίγα λόγια ότι ως τώρα η τρίτη δόση ήταν η επιστημονική άποψη αλλά τώρα είναι επιστημονικό δεδομένο. Λίγο αρες μαρες κουκουναρες δηλαδή. Δεν ξέρω ακόμα κι έτσι να είναι, προσπαθωντας να κρίνω κιόλας μια συνολική στάση και συμπεριφορά σε πολλά θέματα τείνω να επιβεβαιώσω πως χρειάζομαι καινούριο παιδίατρο. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι είναι και σχετικά μακριά,έχω και αρκετά πιο κοντινούς στο σπίτι, αλλά πήγαινα γιατί μου φαινόταν καλός και μου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Αλλά να τραβιέμαι μακριά για να ακούω αερολογιες μάλλον δε λέει.

Εγώ πάντως που η μικρή μου είναι σχεδόν 3 χρόνων 10 μηνών που είχε κάνει το εμβόλιο κατευθείαν μου είχε πει ότι πριν τα 2 χρειάζονται 3 δόσεις... Ίσως σου είπε όλα αυτά για να φανεί ότι όντως αυτό ίσχυε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω έχει κλονιστεί οριστικά πια η εμπιστοσύνη μου. Και αυτό από εμπειρία σε μένα απαξ και συμβεί, δύσκολα με ξανακερδιζει πλέον ένας άνθρωπος. Γενικά είμαι της άποψης να κρίνεις συνολικά κάποιον από όσα χρόνια τον γνωρίζεις και όχι από ένα μεμονωμένο περιστατικο. Εδώ όμως μιλάμε για πολλά μικρά περιστατικά αλλά και το τελευταίο να κρίνω μόνο,το θεωρώ αρκετά χοντρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Λοιπόν είπα να σας ενημερώσω τι απέγινε , η εξήγηση που μου δόθηκε ήταν ότι στο πρόσφατο συνέδριο παγιώθηκε ότι χρειάζεται τρίτη δόση καθώς στο μέλλον θα υπάρξει και τεταρτη περίπου στα 4 χρόνια,καθώς τα νέα δεδομένα δείχνουν ότι περίπου 4 χρόνων το παιδί παύει να καλύπτεται. Και καλά δηλαδή υπήρχαν παιδιά που έκαναν μόνο δύο δόσεις κι ας μην είχαν κλεισει τα 2 και ήταν καλυμμένα, είχαν ανοσία, και ότι η τρίτη που λέγεται αναμνηστική ως τώρα ήταν υπό αμφισβήτηση και καλά για αυτό δεν μου την είχε αναφέρει. Με λίγα λόγια ότι ως τώρα η τρίτη δόση ήταν η επιστημονική άποψη αλλά τώρα είναι επιστημονικό δεδομένο. Λίγο αρες μαρες κουκουναρες δηλαδή. Δεν ξέρω ακόμα κι έτσι να είναι, προσπαθωντας να κρίνω κιόλας μια συνολική στάση και συμπεριφορά σε πολλά θέματα τείνω να επιβεβαιώσω πως χρειάζομαι καινούριο παιδίατρο. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι είναι και σχετικά μακριά,έχω και αρκετά πιο κοντινούς στο σπίτι, αλλά πήγαινα γιατί μου φαινόταν καλός και μου είχε εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Αλλά να τραβιέμαι μακριά για να ακούω αερολογιες μάλλον δε λέει.

 

Αν και ανήκουμε σε αυτούς που δεν το έχουν κάνει (γιατί δεν έχω πειστεί για την ανοσοκάλυψή του), τα δεδομένα ίσως όντως έχουν πρόσφατα αλλάξει. Η παρακάτω εικόνα είναι από την ίδια την εταιρία και μάλιστα αναφέρει ότι αν γίνει η πρώτη δόση μέσα στον πρώτο χρόνο, χρειάζονται συνολικά τρεις εμβολιασμοί (2 για τον κύριο εμβολιασμό και ένα booster), ενώ σε εμβολιασμό σε μικρότερα έχει δύο σχήματα, εκ των οποίων το ένα σχήμα φτάνει τις 4 δόσεις.

 

dosing-and-administration-chart-new.png

 

Από την ίδια εταιρία αλλά τμήμα της από άλλη χώρα εμφανίζεται ο παρακάτω πίνακας (παλαιότερος)

New-Bexsero-dosing-schedule.png

 

Η διαφορά μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου είναι ότι στο booster. Αν το ψάξετε λίγο, όντως υπάρχουν σχετικές δημοσιεύσεις που αλλάζουν τα δεδομένα σχετικά με την αναγκαιότητα του booster. Λογικό είναι, αφού το εμβόλιο είναι σχετικά νέο και αρχίζουν σιγά σιγά να βγαίνουν στατιστικά. To πρόβλημα ωστόσο με τον γιατρό σου είναι ότι ουσιαστικά και πάλι σου λέει λάθος, αφού το νέο φυλλάδιο του φαρμάκου (όπως κυκλοφορεί στο εξωτερικό, εδώ ακόμα δεν έχει φτάσει) λέει ότι δεν υπάρχει ανάγκη για booster όταν ο πρώτος εμβολιασμός έχει γίνει από 12 μηνών και πάνω και ο 2ος σε διάστημα μεγαλύτερο των δύο μηνών. 

gskpro.com/content/dam/global/hcpportal/en_CA/products/Bexsero/pdf/8I-Dose-card-HI-RES.pdf

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Νομίζω έχει κλονιστεί οριστικά πια η εμπιστοσύνη μου. Και αυτό από εμπειρία σε μένα απαξ και συμβεί, δύσκολα με ξανακερδιζει πλέον ένας άνθρωπος. Γενικά είμαι της άποψης να κρίνεις συνολικά κάποιον από όσα χρόνια τον γνωρίζεις και όχι από ένα μεμονωμένο περιστατικο. Εδώ όμως μιλάμε για πολλά μικρά περιστατικά αλλά και το τελευταίο να κρίνω μόνο,το θεωρώ αρκετά χοντρό.

Είχα δει το θέμα που είχες με τον παιδίατρο σου και χθες που πήγαμε στον δικό μας παιδίατρο για εμβόλιο τον ρώτησα τι παίζει,αν άλλαξε κάτι στις δόσεις κλπ κλπ και μου είπε ότι εξαρχής ήταν 3 δόσεις εφόσον γίνει η πρώτη πριν τα 2,και 2 δόσεις αν γίνει μετά τα 2 έτη.Μου φαίνεται ότι για να καλύψει μια γκάφα του,κάνει άλλες τόσες.Κι εγώ θα άλλαζα παιδίατρο στη θέση σου εφόσον υπάρχουν κ άλλα μικρά μικρά που έχουν κλονίσει την εμπιστοσύνη σου

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα του απαντούσα ότι εκείνος δ ηταν σωστά ενημερωμένος γτ όλοι οι υπόλοιποι παιδίατροι ενημέρωσαν τους πελάτες τους για 3δοσεις πριν τα δυο χρονια(μην ξεχνάμε ότι η σχέση μας είναι πελατειακή, από αλλού είδους επαγγελματία θα δεχοσουν πιστεύω πολύ λιγότερες ανακρίβειες) 

Κ αν μου ελεγε κτ τύπου τότε να πας σε αλλο παιδιατρο, θα του απαντούσα ότι ακριβώς αυτό θα κανω:mrgreen:

(μη με παρεξηγητε, την τελευταία βδομάδα έχω παρά πολλά νεύρα για ανεξήγητο λογο:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, vtgian said:

 

Αν και ανήκουμε σε αυτούς που δεν το έχουν κάνει (γιατί δεν έχω πειστεί για την ανοσοκάλυψή του), τα δεδομένα ίσως όντως έχουν πρόσφατα αλλάξει. Η παρακάτω εικόνα είναι από την ίδια την εταιρία και μάλιστα αναφέρει ότι αν γίνει η πρώτη δόση μέσα στον πρώτο χρόνο, χρειάζονται συνολικά τρεις εμβολιασμοί (2 για τον κύριο εμβολιασμό και ένα booster), ενώ σε εμβολιασμό σε μικρότερα έχει δύο σχήματα, εκ των οποίων το ένα σχήμα φτάνει τις 4 δόσεις.

 

dosing-and-administration-chart-new.png

 

Από την ίδια εταιρία αλλά τμήμα της από άλλη χώρα εμφανίζεται ο παρακάτω πίνακας (παλαιότερος)

New-Bexsero-dosing-schedule.png

 

Η διαφορά μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου είναι ότι στο booster. Αν το ψάξετε λίγο, όντως υπάρχουν σχετικές δημοσιεύσεις που αλλάζουν τα δεδομένα σχετικά με την αναγκαιότητα του booster. Λογικό είναι, αφού το εμβόλιο είναι σχετικά νέο και αρχίζουν σιγά σιγά να βγαίνουν στατιστικά. To πρόβλημα ωστόσο με τον γιατρό σου είναι ότι ουσιαστικά και πάλι σου λέει λάθος, αφού το νέο φυλλάδιο του φαρμάκου (όπως κυκλοφορεί στο εξωτερικό, εδώ ακόμα δεν έχει φτάσει) λέει ότι δεν υπάρχει ανάγκη για booster όταν ο πρώτος εμβολιασμός έχει γίνει από 12 μηνών και πάνω και ο 2ος σε διάστημα μεγαλύτερο των δύο μηνών. 

gskpro.com/content/dam/global/hcpportal/en_CA/products/Bexsero/pdf/8I-Dose-card-HI-RES.pdf

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ενδιαφέρουσες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα στα μέλη του Φορουμ, θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο Bexsero. Είναι απαραίτητο στην Ελλάδα του 2020?Ακόμα ενμέσω πανδημίας και όλων αυτών των παγκόσμιων θεμάτων, είναι καλό να κάνω το εμβόλιο σε παιδάκι 7 μηνών εφόσον το μεγαλύτερο ποσοστο των μωρών κάνει υψηλό πυρετό μετα?Μπορώ να το αναβαλω να το κάνω πιο μετά στο παιδάκι?Γενικά ποια είναι η άποψη σας για το Bexsero?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, parent39 said:

Καλημέρα στα μέλη του Φορουμ, θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο Bexsero. Είναι απαραίτητο στην Ελλάδα του 2020?Ακόμα ενμέσω πανδημίας και όλων αυτών των παγκόσμιων θεμάτων, είναι καλό να κάνω το εμβόλιο σε παιδάκι 7 μηνών εφόσον το μεγαλύτερο ποσοστο των μωρών κάνει υψηλό πυρετό μετα?Μπορώ να το αναβαλω να το κάνω πιο μετά στο παιδάκι?Γενικά ποια είναι η άποψη σας για το Bexsero?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εμένα ο δικός μου είναι 2,5 και δεν το έχουμε κάνει ακόμη. Είναι προγραμματισμένο για τέλος του μήνα, αλλά τώρα δεν ξέρω , γιατί εκκρεμεί και της ηπατίτιδας που ήταν για τέλος Φλεβάρη και ούτε αυτό έχουμε κάνει ακόμη. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι όσο δεν πάει παιδικό, δεν χρειάζεται. τον Σεπτέμβρη ξεκινάμε, γι ' αυτό το προγραμματίσαμε. Προσωπικά δεν έχω ακούσει άλλον να το έκανε σε τόσο μικρό μωρό. Όλοι οι γινείς που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, μετά τα 2 το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στον μεγάλο το κάναμε πριν χρονίσει και μάλιστα καναμε 3 δόσεις αν θυμάμαι καλά για αυτό τον λόγο. 

 

Τώρα το μικρό κοντευει 6 μηνών και δεν έχουμε συζητήσει ακομα για το bexero (έχουμε αλλη παιδιατρο) αλλά και να μου πει για τωρα θα το αναβάλλουμε για αργότερα.  Όπως της ζήτησα την τελευταία φορά που τον είδε να αναβάλλουμε της γαστρεντεριτιδας το οποίο ανήκει επίσης στα προαιρετικα και η πρώτη δόση τον είχε πειράξει. 

 

Γενικα που ρωτάς, .είμαι πολύ υπέρ στο να το κάνεις κάποια στιγμή.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, parent39 είπε:

Καλημέρα στα μέλη του Φορουμ, θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο Bexsero. Είναι απαραίτητο στην Ελλάδα του 2020?Ακόμα ενμέσω πανδημίας και όλων αυτών των παγκόσμιων θεμάτων, είναι καλό να κάνω το εμβόλιο σε παιδάκι 7 μηνών εφόσον το μεγαλύτερο ποσοστο των μωρών κάνει υψηλό πυρετό μετα?Μπορώ να το αναβαλω να το κάνω πιο μετά στο παιδάκι?Γενικά ποια είναι η άποψη σας για το Bexsero?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εμείς είχαμε κάνει την πρώτη δόση γύρω στον 10ο μήνα γιατί σιγουρα ολοκληρώσαμε τις τρεις δοςείς πριν τα δυο άρα λογικά εγινε στους 10-12-24 μηνες. Εμεις δουλεύουμε σε σχολείο κ ίσως γι αυτό μας το σύστησε τοσο νωρις η παιδίατρος. ο δικος μαα γενθκα δεν εχει ενοχλησεις στα εμβολια κ σ αυτό μόνο λίγο πυρετό έκανε. Πολλοί γονείς δεν το κανουν κ ειναι κ ακριβο. Το θεμα ειναι οτι εμεις δεν εχουμε τις γνωσεις να κρινουμε αν ειναι αναγκαιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εγώ το έκανα στην κόρη μου στους 10 μήνες γιατί θα πήγαινε παιδικο και φοβόμουν... Επιπλέον, εργάζομαι σε νοσοκομείο και ο σύζυγος με πολύ κόσμο, οπότε αισθανομουν τεράστια ανασφάλεια να το αφήσω ακάλυπτο το παιδί.... Αν δεν πήγαινε παιδικο και η εργασία η δική μου δεν ήταν με αρρώστους, θα το άφηνα για πιο μετά, μπας και γλίτωνα και το 300€!!! Συζήτησε το με την/ τον παιδίατρο σου και μη βιαζεσαι... Για την ιστορία, πάντως, η δικιά μου ούτε πυρετο έκανε, ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζει ο πυρετός, δεν κάνουν όλα τα παιδια, εγώ το έκανα λίγο πριν κλείσει τα 2 χρόνια ο γιος μου κυρίως γιατί πήγαινε παιδικό, ακόμα κ να κάνουν περνάει συντομα. Είναι σπάνια ασθενεια αλλά πολύ σοβαρή, παρόλο το υψηλό κόστος είμαι υπέρ. Αλλά για τη δική σου περίπτωση για μωρό 7 μηνών εν μέσω κορονοϊου δεν θα το ρισκαρα να πάω σε παιδιατρικό ιατρείο για κάτι τέτοιο, ακόμα και με όλα τα μέτρα ασφαλείας κλπ.  Εξάλλου υποθέτω πως αυτήν την περίοδο πως να κολλήσει, φαντάζομαι στο σπίτι θα είναι το παιδάκι. Θα το άφηνα για αργότερα όταν περάσει αυτή η φάση. Δεν θα το θεωρούσα κατεπείγον και ίσως και ο παιδίατρος σου να σου πει το ίδιο, συζητητε το μαζί του. Πάντως σαν εμβόλιο είμαι υπέρ απλά θα το καθυστερουσα λόγω της παρούσας κατάστασης.

 

Η επίσημη θέση των λοιμοξιολογων είναι ως 2 χρόνων να μην αναβάλλονται τα υποχρεωτικά εμβόλια, το bexsero δεν είναι στα υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, parent39 said:

Καλημέρα στα μέλη του Φορουμ, θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο Bexsero. Είναι απαραίτητο στην Ελλάδα του 2020?Ακόμα ενμέσω πανδημίας και όλων αυτών των παγκόσμιων θεμάτων, είναι καλό να κάνω το εμβόλιο σε παιδάκι 7 μηνών εφόσον το μεγαλύτερο ποσοστο των μωρών κάνει υψηλό πυρετό μετα?Μπορώ να το αναβαλω να το κάνω πιο μετά στο παιδάκι?Γενικά ποια είναι η άποψη σας για το Bexsero?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

το bexsero δεν ανήκει στα υποχρεωτικα εμβόλια ούτως ή άλλως. Οπότε αποφάσιζουν οι γονεις, αφού ενημερωθούν, εάν και πότε θα το κάνουν. Προσωπικά εν μέσω καραντίνας και πανδημίας δεν θα το έκανα στο παιδί μου, θεωρώ ότι το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από το ωφελος του εμβολίου. Επίσης είμαστε σε καραντίνα πού θα τον πάθει το παιδί τον μηνιγγιτιδοκοκκο? Επίσης, επειδη ρωτάς γενικά την άποψή μας, η δική μου προσωπική άποψη είναι να κανουμε αυτά που προβλέπονται από το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμων και όχι τα προαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Μη σε προβληματίζει ο πυρετός, δεν κάνουν όλα τα παιδια, εγώ το έκανα λίγο πριν κλείσει τα 2 χρόνια ο γιος μου κυρίως γιατί πήγαινε παιδικό, ακόμα κ να κάνουν περνάει συντομα. Είναι σπάνια ασθενεια αλλά πολύ σοβαρή, παρόλο το υψηλό κόστος είμαι υπέρ. Αλλά για τη δική σου περίπτωση για μωρό 7 μηνών εν μέσω κορονοϊου δεν θα το ρισκαρα να πάω σε παιδιατρικό ιατρείο για κάτι τέτοιο, ακόμα και με όλα τα μέτρα ασφαλείας κλπ.  Εξάλλου υποθέτω πως αυτήν την περίοδο πως να κολλήσει, φαντάζομαι στο σπίτι θα είναι το παιδάκι. Θα το άφηνα για αργότερα όταν περάσει αυτή η φάση. Δεν θα το θεωρούσα κατεπείγον και ίσως και ο παιδίατρος σου να σου πει το ίδιο, συζητητε το μαζί του. Πάντως σαν εμβόλιο είμαι υπέρ απλά θα το καθυστερουσα λόγω της παρούσας κατάστασης.

 

Η επίσημη θέση των λοιμοξιολογων είναι ως 2 χρόνων να μην αναβάλλονται τα υποχρεωτικά εμβόλια, το bexsero δεν είναι στα υποχρεωτικά.

Εσύ τελικά τι έκανες με τον παιδιατρο, ? Τον άλλαξες, ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε την τρίτη δόση την προηγούμενη εβδομάδα. Στην  πρώτη δόση ανέβασε το παιδί 39,3 για δύο μέρες και μετά είχε λίγα δέκατα. Στη δεύτερη δόση παρουσίασε δέκατα 37,5 για λίγες μέρες. Στην τρίτη δόση όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμάς μόλις κλείσει το χρόνο θα κάνει ένα neisvac που είναι για μηνιγγιτιδοκοκκο, άλλο είναι αυτό;

Ένα είναι υποχρεωτικό άλλο είναι προαιρετικό. Για άλλον τύπο το καθένα. Το bexsero είναι προαιρετικο. 

Link to comment
Share on other sites

 

@little lamb

To neisvac είναι για την μηνιγγίτιδα C (υποχρεωτικο, καλύπτεται από τα ταμεία), το bexsero για την B (προαιρετικό,100 ευρώ περίπου ανά δόση). 

@marakiz ναι άλλαξα. Έχω βρει μια εδώ κοντά που πήγα μια φορά το Φεβρουάριο για μια ίωση του γιου και κάποιες φορές μιλήσαμε στο τηλ.σχετικα καλη μου φανηκε..έχω υπόψη αν μπορέσω να δω κι άλλους στο μέλλον πριν καταλήξω. 

Link to comment
Share on other sites

Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι; Η δικιά μας μας φαίνεται αρκετά καλή κι έχω δει κι εδώ που τη συστήνουν. Απλά η μικρή μας είναι μόνο ενός οπότε δεν την έχουμε δει ακομα πάρα πολλές φορές, αλλά γενικά καλή μας φαίνεται, είναι και νέα κ την είχαμε επιλέξει επειδή είναι και σύμβουλος θηλασμού. Αν θες στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Στον μεγάλο μου γιο το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας το κάναμε μετά που έκλεισε τα δύο χρόνια στην πρώτη δώσει δεν είχε τίποτα αν θημαμαι καλά πόναγε λίγο το χέρι του στο αλαγμα της μπλούζας στη δεύτερη δώσει όμως έφτασε σχεδόν 40 πυρετό κ πονούσε το χεράκι του δύο μέρες αλλά ήταν κ η περίοδο που είχε ξεκινήσει παιδικό κ είχε εξασθένησει ο οργανισμός του από τις ιώσεις μετά από δύο μέρες ήταν περδικη... Κ στον δεύτερο μου γιο θα το κάνουμε τώρα που θα κλείσει τα δύο..!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...