Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Και εμάς το ίδιο είχε πει πριν 2 χρόνια νομίζω. Τώρα μας είπε ότι πλέον έχει δοκιμαστεί σε πολλές χώρες και έχει μπει σε πολλά εθνικά συστήματα εμβολιασμών. Δεν έχει μπει στην Ελλάδα για οικονομικούς λόγους. Επίσης ότι έχει παραχθεί με μια διαδικασία διαφορετική (και πιο ασφαλή) από τα υπόλοιπα.

 

Απο την Ευρώπη νομίζω μόνο η Μ. Βρετανία το εχει εντάξει στο εθνικό προγραμμα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ και υπερθεματίζω:

"All 6,000 Princeton students were offered the vaccine, and 89% of students received at least one dose within 2 months of the outbreak. By the end of the 2-year outbreak, there were 9 cases of MenB reported on campus and 1 death."

 

Αυτοί που νόσησαν και ο 1 που πέθανε είχε κάνει το εμβόλιο ;;;

 

Διαβάστε προσεκτικά.

 

1) Οι φοιτητές εμβολιάστηκαν αφού ξέσπασε επιδημία στο κολλέγιο, πράγμα που σημαίνει ότι οι περισσότεροι ήδη είχαν έρθει σε επαφή με φορείς ή/και νοσούντες. Σε απλά ελληνικά, κάποιοι από αυτούς, ήδη είχαν κολλήσει την ασθένεια, οπότε ήταν αργά για το εμβόλιο, το οποίο προλαμβάνει, κατά μία έννοια, την ασθένεια, δεν την καταστέλει.

 

2) "received at least one dose" που σημαίνει, κάνανε τουλάχιστον 1 δόση. Με 1 δόση όμως, δεν επιτυγχάνεται ανοσοποίηση. Χρειάζεται και δεύτερη και μάλιστα αυστηρά σε διάστημα 1-2 μηνών από την πρώτη. Πόσοι ήταν αυτοί που κάνανε και τη δεύτερη; Δε μας λέει. Μπορεί να ήταν και 5%, καθώς οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την εντύπωση αυτή που παρουσιάζεις, "κάνανε το εμβόλιο" (και άρα είναι 100% καλυμένοι no matter what), έτσι γενικώς και αορίστως. Όμως τα εμβόλια δε λειτουργούν έτσι, δεν ισχυρίζεται κανείς κάτι τέτοιο, ούτε οι ίδιες οι εταιρείες που τα παράγουν.

 

Η δική μας παιδίατρος μας είπε εξ αρχής ότι υπάρχει πιθανότητα να δοθεί οδηγία για 3η αναμνηστική δόση κατά τη διάρκεια της εφηβείας, σε παιδιά που έκαναν τις αρχικές δόσεις σε μικρή ηλικία. Όπως γίνεται και με το άλλο εμβόλιο της μηνιγγίτιδας (meningitec-memveo).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, χωρίς κριτική διάθεση, επαναλαμβάνω οτι προστατευεστε απο μια σπάνια αλλά πολύ σοβαρή ασθένεια, οκ σε οποίο ποσοστό θέλετε, όμως δεν γνωρίζετε τις παρενέργειες του εμβολίου, οι οποίες σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν έχουν διαπιστωθεί. Δεν σας αποασχολει τι είδους παρενέργειες μπορεί να ειναι αυτές;

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι στο εξής: Για το εμβόλιο, υπάρχουν δεδομένα. Μπορεί να μη σε καλύπτουν για να σε πείσουν να το κάνεις, σε 20 χρόνια θα είναι περισσότερα οπωσδήποτε, δε διαφωνώ, αλλά υπάρχουν.

 

Για παρενέργειες δεν υπάρχει κανένα δεδομένο, σε κανένα ποσοστό. Τι είδους παρενέργειες είναι αυτές που θέλεις να περιμένεις για διαπιστώσεις την ύπαρξή τους; Προφανώς όχι άμεσες, αλλά μακροπρόθεσμες. Πόσο μακροπρόθεσμες; Δεκαετίας, ας πούμε; Πώς θα αποδειχθεί η σύνδεση του εμβολίου με την όποια υποτιθέμενη βλάβη;

 

Ελπίζω να μην ακούγομαι κάπως, είναι καλόπιστα τα ερωτήματά μου, γιατί δυσκολεύομαι να κατανοήσω τη λογική της συγκεκριμένης αναμονής.

 

YΓ το σίγουρα υπάρχουν παρενέργειες, από πού προκύπτει; Ποιος το λέει;

Link to comment
Share on other sites

Απο την Ευρώπη νομίζω μόνο η Μ. Βρετανία το εχει εντάξει στο εθνικό προγραμμα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Ναι η Μ. Βρετανία που δεν εχει καν την ανεμοβλογιά στο προγράμμα, αλλα θεώρησε αυτο τοςο επικίνδυνο ωστε να το εντάξει

Κάνετε ρε κοριτςια της ανεμοβλογιάς που παρεπιμπτωντως υπαρχει ειδικο φάρμακο για βαριές περιπτώσεις (αλλο που δεν το διαφημίσουν οι γιατροί) και δεν κάνετε της μυνηγγιτιδας που το λιγοτερο ακρωτηριάζονται μέλη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι το 66% ειναι χαμηλο ποσοστο BabyCute.

Το 70% που εχει το εμβολιο της γριπης οι γιατροι το θεωρουν σχετικα ανεπαρκες . Τα παιδικα συνηθως εχουν καλυψη πανω απο 90%.

 

Πολυ φοβαμαι οτι αργοτερα θα βγει νεο εμβολιο και θα χρειαστει να γινει παλι.

Εμεις ακομα δεν εχουμε κανει.

 

Δηλαδη στα 100 παιδια να σωθούμε 66 ειναι χαμηλό;

Αν ακολουθήσουμε την συμβουλη της συμφορουμφιτισας μηδέν θα σωθούν!!

Δηλαδη πρεπει η 80 η τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα 100 παιδια να σωθούμε 66 ειναι χαμηλό;

Αν ακολουθήσουμε την συμβουλη της συμφορουμφιτισας μηδέν θα σωθούν!!

Δηλαδη πρεπει η 80 η τιποτα;

 

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, πρέπει να σου πω οτι δε δίνω καμια συμβουλή σε κανέναν.

Στη συζήτηση συμμετέχω γιατί προβληματίζομαι για το θέμα και με ενδιαφέρει να ανταλλάξω απόψεις με άλλους γονείς.

Βλέπω οτι υπάρχουν γονείς που είναι τοσο σίγουροι για την απόφαση τους να κάνουν το εμβόλιο και προσπαθώ να δανειστώ την επιχειρηματολογία τους.

Δυστυχώς εγώ δεν είναι σίγουρη για την ορθότητα καμιας απόφασης απο τις δυο, γι αυτό και επιλέγω απλώς να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ δεν είναι σίγουρη για την ορθότητα καμιας απόφασης απο τις δυο, γι αυτό και επιλέγω απλώς να περιμένω.

 

 

επιλεγω το ιδιο...

 

επιπροσθετως, οταν εχεις εναν παιδιατρο,που οχι μονον ειναι υπερ των εμβολιων,αλλα δεν σου εχει δωσει την εναλλακτικη να μην κανεις καποια και πριν προλαβεις να εκ-φερεις αντιρρησεις,την εχει πατησει την ενεση στο παιδι....και για το συγκεκριμενο σου λεει "αναμενουμε"...τοτε ναι,προβληματιζεσαι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, πρέπει να σου πω οτι δε δίνω καμια συμβουλή σε κανέναν.

Στη συζήτηση συμμετέχω γιατί προβληματίζομαι για το θέμα και με ενδιαφέρει να ανταλλάξω απόψεις με άλλους γονείς.

Βλέπω οτι υπάρχουν γονείς που είναι τοσο σίγουροι για την απόφαση τους να κάνουν το εμβόλιο και προσπαθώ να δανειστώ την επιχειρηματολογία τους.

Δυστυχώς εγώ δεν είναι σίγουρη για την ορθότητα καμιας απόφασης απο τις δυο, γι αυτό και επιλέγω απλώς να περιμένω.

 

Ναι αλοιμονο φιλη μου όντως δεν συμβουλέψες εναντίον...

Αλλα ειναι πολύ λεπτή η γραμμή στο του τι συμβουλεύει κάποιος και το τι ειπε ο γιατρος τους....

Προσωπικά λόγω του οτι εχω αρκετη εμπειρια/γνωςη απο ιούς, ειμαι εναντίον του mmr, σκέφτεσαι τι πανικό θα προκαλέσω αν πω οτι η Παιδιατρος μου συμμετείχε σε συγκεκριμενη έρευνα οπου αποδείχτηκε οτι το συγκεκριμενο προκάλεσε αναπτυξιακή επιπλοκή στο 90% των συμμετέχων ;

Για σκέψου....

Δεν θελω να πάρω καμμια στο λαιμό μου (για σκέψου έστω και μια να μην το κανει λόγω της έρευνας στην οποια αναφέρθηκα, με τραγικά αποτελέσματα για το παιδι της...)

 

Στην τελική κοριτςια καντε οτι καταλαβαίνετε για τα παιδια σας, το θεμα δεν ειναι να βγούμε απο κανω, αρκεί να ξέρετε τα γεγονότα και το ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, πρέπει να σου πω οτι δε δίνω καμια συμβουλή σε κανέναν.

Στη συζήτηση συμμετέχω γιατί προβληματίζομαι για το θέμα και με ενδιαφέρει να ανταλλάξω απόψεις με άλλους γονείς.

Βλέπω οτι υπάρχουν γονείς που είναι τοσο σίγουροι για την απόφαση τους να κάνουν το εμβόλιο και προσπαθώ να δανειστώ την επιχειρηματολογία τους.

Δυστυχώς εγώ δεν είναι σίγουρη για την ορθότητα καμιας απόφασης απο τις δυο, γι αυτό και επιλέγω απλώς να περιμένω.

 

Εμένα τουλάχιστον, πάντως, μου δίνεις διαφορετική εντύπωση. Ειδικά όταν επιμένεις ότι σίγουρα υπάρχουν παρενέργειες του bexsero, χωρίς να τις κατονομάζεις, ούτε να διευκρινίζεις από πού προκύπτει αυτή σου η άποψη. Ή όταν πλάθεις θεωρίες βασιζόμενη σε έναν απατεώνα.

 

Να μου επιτρέψεις να σου πω πως το αντίθετο δείχνεις να έχεις δανειστεί...την "επιχειρηματολογία" και την τρομολαγνεία των ακραίων αντιεμβολιαστών, που πετάνε κουβέντες στον αέρα, χωρίς καμια επιστημονική βάση, για να προκαλέσουν εντύπωση. Ίσως δεν το καταλαβαίνεις κι εσύ η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική κοριτςια καντε οτι καταλαβαίνετε για τα παιδια σας, το θεμα δεν ειναι να βγούμε απο κανω, αρκεί να ξέρετε τα γεγονότα και το ρίσκο!

 

 

τα πραγματικα γεγονοτα οπως επισης και το ρισκο,δεν τα μαθαινουμε απο το διαδυκτιο ομως...ο καθενας ακολουθει τις οδηγιες του γιατρου του...το οτι εσυ παραθετεις την ταδε ερευνα που διαβασες και εγω παραθετω τα ταδε ποσοστα που διαβασα,δεν συγκαταλεγονται ουτε στα πραγματικα γεγονοτα,ουτε στα ποσοστα του ρισκου που υπαρχει...αυτοι που πραγματικα τα γνωριζουν αυτα, μαλλον δεν κυκλοφορουν αναμεσα μας...οποτε, γιατροι δεν γινομαστε απο το ιντερνετ...πολλοι παιδιατροι ειπαν με το καλημερα της εμφανισης του εμβολιου,τρεχατε,στους γονεις...πολλα αλλοι ομως ειπαν, περιμενετε, και πολλοι γονεις διαβαζοντας απο το διαδυκτιο οτι βρηκαν,ετρεξαν να το κανουν στα παιδια τους,για να ειναι ησυχοι...η αληθεια ειναι καπου στην μεση ακομα και θα επρεπε να μας προβληματιζει το γεγονος οτι και οι παιδιατροι δεν εχουν μια κοινη αποψη σχετικα...οποτε δεν εχει καποιο νοημα να την λεμε στους γονεις που τηρουν σταση αναμονης μιλωντας για ποσοστα και ρισκα,ουτε οι υπολοιποι να την λεμε στους αλλους που επιλεγουν να προχωρησουν στο εμβολιο...και παει λεγοντας...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος κράτησε μια στάση αναμονής όταν πρωτοβγήκε αλλά πέρισυ ήταν κάθετος ότι πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο.

Αν εμπιστεύεσαι τον παιδίατρό σου, ακολουθείς τις συμβουλές του (αυτό ισχύει και για τις 2 περιπτώσεις).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα 100 παιδια να σωθούμε 66 ειναι χαμηλό;

Αν ακολουθήσουμε την συμβουλη της συμφορουμφιτισας μηδέν θα σωθούν!!

Δηλαδη πρεπει η 80 η τιποτα;

 

Με αυτη τη λογικη και 10% καλυψη να παρεχει ενα εμβολιο τοτε να το κανουμε, εφοσον ειναι καλυτερο απο το 0.

 

Ο στοχος των εμβολιων ειναι να καλυψουν τουλαχιστον το 90%, ωστε τα παιδια μας να ειναι ασφαλη. Τοτε θεωρειται καλο ενα εμβολιο και οτι προστατευει εναν πληθυσμο απο την συγκεκριμενη ασθενεια. Και φανταζομαι οτι θα υπαρχει και οριο στο ποσοστο καλυψης για να κυκλοφορησει ενα εμβολιο στην αγορα, γιατι δεν μπορει να φορτωνουμε τους οργανισμους των παιδιων με προσθετες επιβλαβεις ουσιες με τοσο μικρες πιθανοτητες. Εδω μια αντιβιωση δινουμε στο παιδι η ενα ντεπον και το σκεφτομαστε. Στις οδηγιες σε ολα τα φαρμακα αναγραφονται οτι σε περιτωσεις θηλασμου η εγκυμοσυνης ο γιατρος θα συγκρινει τα υπερ και τα κατα απο την ληψη του φαρμακου και με το εμβολιο δεν θα συγκρινουμε? Στο Παιδων ενας παιδοχειρουργος, μου ειχε πει οτι πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 1,50 απο ενα εμβολιο για να κανουμε επεμβαση σε ενα παιδι. Οποτε καταλαβαινετε ποσο επηρεαζει εναν οργανισμο.

 

 

 

Εμενα με προβληματιζει ομως το αλλο.

Το εμβολιο αυτο ειναι μια επανασταση στην ιατρικη, εφοσον τοσα χρονια οι γιατροι το περιμεναν. Δεν θα επρεπε να ειχε ενταχθει επομενως στο εθνικο συστημα εμβολιασμου ολων των χωρων? Και καλα για την Ελλαδα το καταλαβαινω επειδη ειναι φτωχη και το κοστος ειναι μεγαλο , οι αλλες χωρες ομως γιατι οχι ακομα? Τι περιμενουν?

Σιγουρα ενας λογος ειναι το υψηλο κοστος σε σχεση με την συχνοτητα εμφανισης της νοσου, αλλα ειναι μονο αυτο?

 

 

Και σε μας η παιδιατρος μας εχει πει να το κανουμε και μαλλον φετος θα το κανουμε και στα δυο παιδια, παρολες τις αμφιβολιες μου. Φοβαμαι να παρω το ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Παιδων ενας παιδοχειρουργος, μου ειχε πει οτι πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 1,50 απο ενα εμβολιο για να κανουμε επεμβαση σε ενα παιδι. Οποτε καταλαβαινετε ποσο επηρεαζει εναν οργανισμο.
Συμπληρωνω 1.50 μηνα

 

 

Kαι να προσθεσω babycute, στον προβληματισμο σου. Αν 66% ειναι τελικα το ποσοστο καλυψης, τοτε ενα 34% παιδιων εχει φορτωθει με επιβλαβεις ουσιες χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπληρωνω 1.50 μηνα

 

 

Kαι να προσθεσω babycute, στον προβληματισμο σου. Αν 66% ειναι τελικα το ποσοστο καλυψης, τοτε ενα 34% παιδιων εχει φορτωθει με επιβλαβεις ουσιες χωρις λογο.

 

66% σας φαίνεται παιδια χαμηλο ποσοστό καλυψης? Και μιλαμε για μηνιγγίτιδα, έτσι?

Επιπλεον τα ποσοστα δεν τα εμπιστεύομαι ποτε.

Και επιτελους δεν φορτωνονται επιβλαβεις ουσιες, φροντιζουν για την ανοσια ολου του πληθυσμου-και τη δικη τους ασφαλεια!

Τελος αν ρωτησετε τη μητερα του παιδιου στο παιδων που ηταν ενα περιστατικο σε ολοκληρη περιοχη, αν θα προτιμουσε στη θεση σας να ειχε κανει το εμβολιο αντι να αναλυει ποσοστα και να το σκεφτεται, τι θα σας απαντουσε λετε?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε το, αξιζει

 

http://www.eimaimama.gr/2016/11/ta-pedia-mias-allis-epochis-pou-den-theloume-na-epanelthi.html

 

Οπως λεει στο τελος:

 

" Δεν είμαστε υγιείς επειδή οι ιοί και τα βακτήρια με τα οποία συγκατοικούμε σε αυτό τον πλανήτη, έγιναν «απολιθώματα». Είμαστε υγιείς επειδή υπάρχει μία κρίσιμη μάζα εμβολιασμένων ατόμων που προφυλάσσει από εξάπλωση μιας πανδημίας από τους ίδιους ιούς και βακτήρια που κάποτε θέριζαν. Και όσο το αντιεμβολιαστικό κίνημα αυξάνεται, όσο η κρίσιμη αυτή μάζα πέφτει, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να εμφανιστούν κρούσματα «vintage» ασθενειών. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας εξηγεί πως προκειμένου να επιτευχθεί συλλογική ανοσία ενάντια σε λοιμώδη νοσήματα και να αποφευχθεί η εκδήλωση επιδημιών, η εμβολιαστική κάλυψη του πληθυσμού πρέπει να φθάνει στο 95%.

Και κατανοώ. Το όνειρο κάθε γονιού είναι να προσφέρει στα παιδιά του το καλύτερο δυνατό σε όλους τους τομείς, πόσον μάλλον στον τομέα της υγείας.

 

Όμως ως γονείς, ας ενημερωθούμε σωστά για να μην γίνουν τελικά τα παιδιά μας θύματα της αμάθειάς μας.

 

Υγ 1: Oχι. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν χρηματίζεται από τις Φαρμακοβιομηχανίες

 

ΥΓ 2: Όχι. Ως μητέρα/πατέρας δεν γνωρίζεις εσύ καλύτερα τι είναι πιο σωστό για το δικό σου παιδί όσον αφορά στον εμβολιασμό. Το ότι έγινες γονιός δε σε κάνει αυτομάτως και ειδικό στην Ανοσολογία και Παιδιατρική. Ούτε το «youtube» θωρείται πηγή έγκυρης άντλησης των πληροφοριών σου.

 

ΥΓ 3: Ναι. Όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν παρενέργειες. Ακόμα και το Panadol. Όπως και κάθε φορά που οδηγείς υπάρχει περίπτωση να βρεθείς σε ατύχημα. Η ζώνη θα σου σώσει τη ζωή. Σε κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί η ίδια η ζώνη να σε πληγώσει. Τι αποφασίζεις;"

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με προβληματιζει ομως το αλλο.

Το εμβολιο αυτο ειναι μια επανασταση στην ιατρικη, εφοσον τοσα χρονια οι γιατροι το περιμεναν. Δεν θα επρεπε να ειχε ενταχθει επομενως στο εθνικο συστημα εμβολιασμου ολων των χωρων? Και καλα για την Ελλαδα το καταλαβαινω επειδη ειναι φτωχη και το κοστος ειναι μεγαλο , οι αλλες χωρες ομως γιατι οχι ακομα? Τι περιμενουν?

 

Εχει ενταχθει σε παρα πολλες χώρες ηδη. Και ηδη ο παιδιατρικος συλλογος εκανε εκκληση να ενταχθει και στα δικα μας. Μακαρι, γιατι κοστιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη και 10% καλυψη να παρεχει ενα εμβολιο τοτε να το κανουμε, εφοσον ειναι καλυτερο απο το 0.

 

Ο στοχος των εμβολιων ειναι να καλυψουν τουλαχιστον το 90%, ωστε τα παιδια μας να ειναι ασφαλη. Τοτε θεωρειται καλο ενα εμβολιο και οτι προστατευει εναν πληθυσμο απο την συγκεκριμενη ασθενεια. Και φανταζομαι οτι θα υπαρχει και οριο στο ποσοστο καλυψης για να κυκλοφορησει ενα εμβολιο στην αγορα, γιατι δεν μπορει να φορτωνουμε τους οργανισμους των παιδιων με προσθετες επιβλαβεις ουσιες με τοσο μικρες πιθανοτητες. Εδω μια αντιβιωση δινουμε στο παιδι η ενα ντεπον και το σκεφτομαστε. Στις οδηγιες σε ολα τα φαρμακα αναγραφονται οτι σε περιτωσεις θηλασμου η εγκυμοσυνης ο γιατρος θα συγκρινει τα υπερ και τα κατα απο την ληψη του φαρμακου και με το εμβολιο δεν θα συγκρινουμε? Στο Παιδων ενας παιδοχειρουργος, μου ειχε πει οτι πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 1,50 απο ενα εμβολιο για να κανουμε επεμβαση σε ενα παιδι. Οποτε καταλαβαινετε ποσο επηρεαζει εναν οργανισμο.

 

 

 

Εμενα με προβληματιζει ομως το αλλο.

Το εμβολιο αυτο ειναι μια επανασταση στην ιατρικη, εφοσον τοσα χρονια οι γιατροι το περιμεναν. Δεν θα επρεπε να ειχε ενταχθει επομενως στο εθνικο συστημα εμβολιασμου ολων των χωρων? Και καλα για την Ελλαδα το καταλαβαινω επειδη ειναι φτωχη και το κοστος ειναι μεγαλο , οι αλλες χωρες ομως γιατι οχι ακομα? Τι περιμενουν?

Σιγουρα ενας λογος ειναι το υψηλο κοστος σε σχεση με την συχνοτητα εμφανισης της νοσου, αλλα ειναι μονο αυτο?

 

 

Και σε μας η παιδιατρος μας εχει πει να το κανουμε και μαλλον φετος θα το κανουμε και στα δυο παιδια, παρολες τις αμφιβολιες μου. Φοβαμαι να παρω το ρισκο.

 

Τότε που το είχα ψάξει, νομίζω είχα βάλει σε κάποιο thread εμβολίων σχετικά links, όλες οι χώρες μιλούσαν για υπερβολικό κόστος σε σύγκριση με τον χαμηλό κίνδυνο, λόγω των λίγων, κατά την άποψή τους, κρουσμάτων. Καμία δεν αναφέρθηκε σε οτιδήποτε άλλο.

 

Πάντως, αν μιλάμε για επιβλαβείς ουσίες των εμβολίων, τότε δεν πρέπει να κάνουμε καθόλου. Η BabyCute έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που είπε παραπάνω - δηλαδή, πήρες το ρίσκο των επιβλαβών ουσιών, κάνοντας στα παιδιά σου το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και διστάζεις να το πάρεις για αυτό της μηνιγγίτιδας; Τη στιγμή που ήδη το έχεις πάρει και αυτό, κάνοντας το meningitec, που αφορά σε άλλους ορότυπους της μηνιγγίτιδας, να προσθέσω.

 

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τη Χαρά-Μαρία.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε το, αξιζει

 

http://www.eimaimama.gr/2016/11/ta-pedia-mias-allis-epochis-pou-den-theloume-na-epanelthi.html

 

Οπως λεει στο τελος:

 

" Δεν είμαστε υγιείς επειδή οι ιοί και τα βακτήρια με τα οποία συγκατοικούμε σε αυτό τον πλανήτη, έγιναν «απολιθώματα». Είμαστε υγιείς επειδή υπάρχει μία κρίσιμη μάζα εμβολιασμένων ατόμων που προφυλάσσει από εξάπλωση μιας πανδημίας από τους ίδιους ιούς και βακτήρια που κάποτε θέριζαν. Και όσο το αντιεμβολιαστικό κίνημα αυξάνεται, όσο η κρίσιμη αυτή μάζα πέφτει, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να εμφανιστούν κρούσματα «vintage» ασθενειών. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας εξηγεί πως προκειμένου να επιτευχθεί συλλογική ανοσία ενάντια σε λοιμώδη νοσήματα και να αποφευχθεί η εκδήλωση επιδημιών, η εμβολιαστική κάλυψη του πληθυσμού πρέπει να φθάνει στο 95%.

Και κατανοώ. Το όνειρο κάθε γονιού είναι να προσφέρει στα παιδιά του το καλύτερο δυνατό σε όλους τους τομείς, πόσον μάλλον στον τομέα της υγείας.

 

Όμως ως γονείς, ας ενημερωθούμε σωστά για να μην γίνουν τελικά τα παιδιά μας θύματα της αμάθειάς μας.

 

Υγ 1: Oχι. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν χρηματίζεται από τις Φαρμακοβιομηχανίες

 

ΥΓ 2: Όχι. Ως μητέρα/πατέρας δεν γνωρίζεις εσύ καλύτερα τι είναι πιο σωστό για το δικό σου παιδί όσον αφορά στον εμβολιασμό. Το ότι έγινες γονιός δε σε κάνει αυτομάτως και ειδικό στην Ανοσολογία και Παιδιατρική. Ούτε το «youtube» θωρείται πηγή έγκυρης άντλησης των πληροφοριών σου.

 

ΥΓ 3: Ναι. Όλα τα φάρμακα μπορεί να έχουν παρενέργειες. Ακόμα και το Panadol. Όπως και κάθε φορά που οδηγείς υπάρχει περίπτωση να βρεθείς σε ατύχημα. Η ζώνη θα σου σώσει τη ζωή. Σε κάποιες πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπορεί η ίδια η ζώνη να σε πληγώσει. Τι αποφασίζεις;"

 

 

Πω πω τι φανατισμος ειναι αυτος? :shock:

Σε ποιον νομιζεις οτι απευθυνεσαι , σε εκπροσωπο του αντιεμβολιαστικου κινηματος ?:rolleyes::shock:

 

Ευτυχως που μας ενημερωσες βρε Χαρα-Μαρια, εμας τους αμαθεις που ενημερωνομαστε απο το youtube, για να σωσουμε τα παιδια μας! Σε ευχαριστουμε πολυ!!:lol:

Μονο μια μικρη διαφορα το αρθρο που παρεθεσες αναφερεται σε πανδημιες , η μηνιγγιτιδα δεν ειναι πανδημια.

 

Αυτο με τη ζωνη , τελειως αστοχο.!

 

Επι την ευκαιρια ρωτηστε και τους γιατρους σας ποια θεωρουνται καλα εμβολια, τι ειναι πανδημια και ριξτε μια ματια στα στατιστικα του ΚΕΕΛΠΝΟ για την πορεια της νοσου τα τελευταια 12 χρονια και καντε μια συγκριση με τα ποσοστα σοβαρων παρενεργειων που εχει το εμβολιο, απο τις οδηγιες. Εδω ειχα γραψει για τα ποσοστα της νοσου πριν 2 χρονια, οταν το ειχα ψαξει , για να μην μας πιανει πανικος και νομιζουμε οτι κινυνδυνευουμε αμεσα. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2675699#post2675699

Γιατι απο την στιγμη που βγηκε το εμβολιο μας επιασε ενα αμοκ τις Ελληνιδες μητερες, ενω τοσα χρονια δεν το ειχαμε κανει..

 

Ναι τα ποσοστα για την μητερα αυτη που αρρωστησε το παιδι της δεν εχουν κανενανα νοημα, οπως και για την μητερα που 1/100000 το παιδι της θα αρρωστησει σοβαρα απο μια παρενεργεια. Και στα εμβολια υπαρχουν και αυτες οι πιθανοτητες, το αναγραφουν τα ιδια, δεν ειναι δικα μου. Και για να ειναι αποτελεσματικα τα εμβολια και να εξολοθρεψουν εναν ιο θα πρεπει να εχουν και ικανοποιητικο ποσοστο καλυψης .

 

 

Τελικα επισημα Αγγελινα ξερεις ποιες χωρες το εχουν ενταξει στο εθνικο συστημα υγειας, αν και δεν με ενδιαφερει τοσο, απο εδω το διαβασα και εθεσα εναν προβληματισμο . Αλλα ουτε εναν προβληματισμο δεν μπορεις να εχεις και σε κατατασσουν στο κινημα αντιεμβολιαστων η οτι δεν εμβολιαζεις τα παιδια σου!

 

 

Πανδημία (από τις ελληνικές λέξεις παν (όλος) και δήμος (πληθυσμός)) είναι μια επιδημία λοιμωδών ασθενειών που εξαπλώνεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς σε μια μεγάλη περιοχή και απειλεί το σύνολο του πληθυσμού. Μια επιδημική ασθένεια που παραμένει σταθερή όσον αφορά τον αριθμό ανθρώπων που αρρωσταίνουν δεν θεωρείται πανδημία.
Aπο το λεξικο
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τι φανατισμος ειναι αυτος? :shock:

Σε ποιον νομιζεις οτι απευθυνεσαι , σε εκπροσωπο του αντιεμβολιαστικου κινηματος ?:rolleyes::shock:

 

Ευτυχως που μας ενημερωσες βρε Χαρα-Μαρια, εμας τους αμαθεις που ενημερωνομαστε απο το youtube, για να σωσουμε τα παιδια μας! Σε ευχαριστουμε πολυ!!:lol:

Μονο μια μικρη διαφορα το αρθρο που παρεθεσες αναφερεται σε πανδημιες , η μηνιγγιτιδα δεν ειναι πανδημια.

 

Και στα εμβολια υπαρχουν και αυτες οι πιθανοτητες, το αναγραφουν τα ιδια, δεν ειναι δικα μου. Και για να ειναι αποτελεσματικα τα εμβολια και να εξολοθρεψουν εναν ιο θα πρεπει να εχουν και ικανοποιητικο ποσοστο καλυψης .

 

Δεν μιλησα με φανατισμο σε κανεναν, δεν απευθυνθηκα καν σε εσενα οταν μιλουσα για το λινκ, απλα απαντησα αναλογα [και παλι οχι σε εσενα προσωπικα ή σε αλλο μελος αλλα γενικα] σε συγκεκριμενα επιχειρηματα που διαβαζουμε συχνα εδω μεσα καθε φορα που μιλαμε για οποιοδηποτε εμβολιο. Παρέθεσα ενα κειμενο που ετυχε να βγει σημερα στο face και αναφεροταν σε γεγονοτα, πως ηταν η κατασταση προ εμβολιων. Το γενικευσα ισως, αλλα θεωρησα καλη ευκαιρια να σας βαλω αυτο το κειμενο, διοτι απαντα σε πολλα ερωτηματα. Κι ας μην εχουμε πανδημια. Πχ απαντα σε αυτο που λες για τις παρενεργειες. Ειναι θεμα οπτικης ισως.

 

Για το συγκεκριμενο εμβολιο, λοιπον, ανεφερα σε αλλο ποστ παραπανω οτι ο ελληνικος ιατρικος συλλογος προτεινε να μπει στα υποχρεωτικα και μαλιστα ανεφερε οτι ο μικρος αριθμος περιστατικων δε μειωνει τη σημασια του, διοτι α) η νοσος ειναι πολυ συχνα θανατηφορα και β) δεν απεχουμε προς το να γινει πανδημια εαν συνεχιστουν τα κρουσματα. Τα ποσοστα αλλαζουν, αυτο λεμε. Αν δεν γινεται εμβολιασμος, αυξανονται τα κρουσματα και για να εχει γινει υποχρεωτικο σε τοσες χωρες, υπαρχει προβλημα. Το ποσο αποτελεσματικο ειναι, το λενε σε διαφορα δημοσιευματα, αυτα που διαβασα εγω τα ελεγαν καλα και δε θεωρω δοκιμο να μπουμε σε αντιπαραθεση διοτι η θεση μου ειναι οτι και 1% πιθανοτητα παραπανω να εχει το παιδι μου να καλυφθει, θα το κανω.

Αυτα ελπιζω να απαντουν στα ερωτηματα σας επακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επισημα Αγγελινα ξερεις ποιες χωρες το εχουν ενταξει στο εθνικο συστημα υγειας, αν και δεν με ενδιαφερει τοσο, απο εδω το διαβασα και εθεσα εναν προβληματισμο . Αλλα ουτε εναν προβληματισμο δεν μπορεις να εχεις και σε κατατασσουν στο κινημα αντιεμβολιαστων η οτι δεν εμβολιαζεις τα παιδια σου!

 

summer wine, δεν είναι έτσι. Κάποιος εκφράζει έναν προβληματισμό και κάποιος άλλος δίνει την άποψή του πάνω σε αυτόν. Είναι το θέμα τέτοιο, που, όσο να 'ναι, δεν προσφέρεται για χαλαρή κουβεντούλα, ιδιαίτερα όταν διατυπώνονται ανακρίβειες, ας το πω ευγενικά. (ΔΕΝ αναφέρομαι σε εσένα)

 

Όσο για το ποστ της Χαράς-Μαρίας δεν απευθυνόταν σε σένα αποκλειστικά, ξεκινούσε λέγοντας "διαβάστε το, αξίζει".

 

Για τις χώρες, θα ξαναψάξω και θα γράψω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Η Ιρλανδία, που θα εντάξει το bexsero στo πρόγραμμα εθνικού εμβολιασμού τον άλλο μήνα (Δεκέμβριος 2016), θα καλύπτει αρχικά μόνο τα βρέφη που γεννήθηκαν από τον Οκτώβριο του 2016 κι έπειτα.

 

Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα.

 

Who will be entitled to receive this vaccine free of charge in Ireland?

 

Babies as part of the Primary Childhood Immunisation Schedule

 

From December 2016 babies born on or after 1 October 2016 will be vaccinated with MenB alongside other routine immunisations at 2, 4 and 12 months of age. There will be no MenB catch up programme for older children.

http://www.meningitis.org/menb-vaccine

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...