Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

εχετε διαβασει προσεκτικα το φυλλο οδηγιων του εμβολιου??εστιαστε λιγακι στο χρονικο διαστημα κατα το οποιο ανοσοποιειτε ο οργανισμος εναντι του συγκεκριμενου τυπου μιννηγγιτιδας...παραγραφος 5.1....

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λιγάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει, ο κανένας ρωτά αυτούς που εμπιστεύεται και αποφασίζει ανάλογα.

Έτσι έκανες εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι.

Από εκεί μέχρι να επικαλεστούμε τους λοιμωξιολόγους γενικά έχει απόσταση μεγάλη.

π.χ. ο Ιωάννης Καβαλιώτης Παιδίατρος - Λοιμωξιολόγος από τους κορυφάιους στον κλάδο του, δεν συμφωνεί...

 

 

Συμφωνώ. Κανείς δεν μπορεί να επικαλεστεί τους λοιμωξιολόγους γενικά. Ρωτώντας, ωστόσο, τους ειδικούς των 2 μεγαλύτερων παιδιατρικών νοσοκομείων της χώρας, έχεις μία καλή εικόνα και ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Εκτός αν έχεις επικοινωνία πιο προσωπικού τύπου με τον Καβαλιώτη, οπότε γνωρίζεις κάτι περισσότερο, η ένστασή του, από ό,τι έχω καταλάβει από τα γραφόμενά του, έγκειται στην υπέρμετρη διαφήμιση και προβολή, που έλαβε το εν λόγω εμβόλιο, σε σημείο να τρέχουν πανικόβλητοι οι γονείς και να ¨σκάνε¨τα 450ευρα, για τις δύο δόσεις των 2 παιδιών τους. Σκέψου ότι στο σεμινάριο παιδιατρικών λοιμώξεων του Οκτωβρίου, υπήρχε εισήγηση με τον τίτλο ¨Το τέλος της μηνιγγιτιδικοκκικής νόσου", τίτλο ο οποίος δέχτηκε αρνητική κριτική (νομίζω πάλι από τον Καβαλιώτη, αλλά δεν παίρνω όρκο). Το ρεζουμέ την αντιρρήσεων των δικών του, αλλά και του άλλου εξαιρετικού λοιμωξιολόγου, του Σπυρίδη, είναι ότι έγινε τεράστιος ντόρος για ένα εμβόλιο έναντι πολύ βαριάς, μεν, αλλά και πολύ σπάνιας νόσου, ασκώντας μεγάλη πίεση στους γονείς, σε καιρό οικονομικής κρίσης. Διαβάζοντας, λοιπόν, όλα αυτά, κι εγώ, έκανα την...παρασκηνιακή ερώτηση του τι έκαναν όσοι παιδολοιμωξιολόγοι είχαν ανήλικα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει η παρακάτω παράγραφος γιατί δεν είμαι και επιστήμων;

 

_______

Κλινική αποτελεσματικότητα

Η αποτελεσματικότητα του Bexsero δεν έχει αξιολογηθεί μέσω κλινικών δοκιμών.

Η αποτελεσματικότητα του εμβολίου συνάγεται από την κατάδειξη της επαγωγής

βακτηριοκτόνων αποκρίσεων των αντισωμάτων ορού σε καθένα από τα αντιγόνα του

εμβολίου (βλ. παράγραφο Ανοσογονικότητα).

________

 

Eννοει πως δεν εχουν κανει το εμβολιο πχ σε ποντικια τα οποια μετα τα εφεραν σε επαφη με το ιον και δεν αρρωστησαν.

Συμπεραινεται η αποτελσματικοτητα του εμβολιου εξεταζοντας τον ορο και βλεποντας πως υπαρχουν αντισωματα για τη μηνιγγιτιδα. Η υπαρξη αντισωματων ειναι ενδειξη πως εισεβαλε ο ιος στον οργανισμο και ως αντιδραση παραχθηκαν αντισωματα η υπαρξη των οποιων αποδεικνυει οτι πλεον εχουμε ανοσια στη μηνιγγιτιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα ηταν μηνιγγιτιδας Β τα κρουσματα στην κρητη?

 

Ναι αυτο που έχασε τη ζωή του τουλαχιςτον :-(

Τωρα πανε να εμβολιασουνε το νηπιαγωγο που πήγαινε μπάς και...

 

http://www.creteplus.gr/news/entoni-anisuhia-kai-stin-kriti-meta-ta-sunehomena-krousmata-miniggitidas-116388.html

 

 

Σε όποιον αμφιβάλει το ρίσκο παμε να μειώσουμε κοριτσια!

Σκέψου η μάνα του παιδιου αυτού να σκεφτόταν να κανει το εμβολιο και να μην το εκανε γιατι καποιος της έδειξε κατι ψηλά γράμματα σε άρθρο!

Link to comment
Share on other sites

"Την ίδια ώρα, γονείς σπεύδουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, μολονότι το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β -από την οποία, σύμφωνα με την Αντιπεριφέρεια Χανίων, είχε προσβληθεί το παιδί που έχασε τη ζωή του- δεν καλύπτεται από τα Ασφαλιστικά Ταμεία και κοστίζει 105 ευρώ η κάθε δόση του.

 

Τις τελευταίες ημέρες, και μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, σύμφωνα με τον πρόεδρο των φαρμακοποιών, είχαν διατεθεί χίλια εμβόλια από τον Συνεταιρισμό Φαρμακοποιών Χανίων. Παράλληλα, μέτρα πρόληψης λαμβάνει η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων τόσο στην Κίσαμο όπου ζούσε το 4χρονο παιδί όσο και ευρύτερα στον Νομό."

 

Από το λινκ που έβαλε παραπάνω η BabyCute.

 

Είναι αυτό που έχουμε πει τόσες φορές, ότι αν ξεσπάσει μια επιδημία, θα δούμε τους περισσότερους γονείς να παρατανε τις θεωρίες και να τρέχουν για εμβόλιο. Στην προκειμένη περίπτωση, δε χρειάστηκε επιδημία, δύο κρούσματα, που όμως χτυπήσαν ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ πόρτα, ήταν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

"Την ίδια ώρα, γονείς σπεύδουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, μολονότι το εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα Β -από την οποία, σύμφωνα με την Αντιπεριφέρεια Χανίων, είχε προσβληθεί το παιδί που έχασε τη ζωή του- δεν καλύπτεται από τα Ασφαλιστικά Ταμεία και κοστίζει 105 ευρώ η κάθε δόση του.

 

Τις τελευταίες ημέρες, και μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, σύμφωνα με τον πρόεδρο των φαρμακοποιών, είχαν διατεθεί χίλια εμβόλια από τον Συνεταιρισμό Φαρμακοποιών Χανίων. Παράλληλα, μέτρα πρόληψης λαμβάνει η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων τόσο στην Κίσαμο όπου ζούσε το 4χρονο παιδί όσο και ευρύτερα στον Νομό."

 

Από το λινκ που έβαλε παραπάνω η BabyCute.

 

Είναι αυτό που έχουμε πει τόσες φορές, ότι αν ξεσπάσει μια επιδημία, θα δούμε τους περισσότερους γονείς να παρατανε τις θεωρίες και να τρέχουν για εμβόλιο. Στην προκειμένη περίπτωση, δε χρειάστηκε επιδημία, δύο κρούσματα, που όμως χτυπήσαν ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ πόρτα, ήταν αρκετά.

 

AYTO!

(πριν λιγο που μπηκα να διαβασω και γω ειδα πως το ενα απο τα 2 ηταν μηνιγγιτιδας Β )

Link to comment
Share on other sites

"

 

Είναι αυτό που έχουμε πει τόσες φορές, ότι αν ξεσπάσει μια επιδημία, θα δούμε τους περισσότερους γονείς να παρατανε τις θεωρίες και να τρέχουν για εμβόλιο. .

 

 

αγγελινα επειδη καποιοι γονεις αναρωριουνται, δεν σημαινει οτι μιλανε για "θεωριες" οπως αναφερεις...ειναι δικαιωμα του καθενος να δεχεται αμασητα ή οχι καποια πραγματα...

 

 

αυτο που μου εξηγησαν σχετικα με το εμβολιο, ειναι οτι ετσι οπως τα γραφει το φυλλο οδηγιων, η ανοσια που παρεχει δεν ειναι περαν το ενος ετους...και κανεις δεν ξερει να απαντησει αν για να προφυλαχτει ενα παιδι, πρεπει να κανει συνεχως αναμνηστικες δοσεις και καθε ποτε...και το δευτερο που μου ειπαν, ειναι οτι η οποια καλυψη παρεχει δεν ξεπερνα το 70%, δεν καλυπτει δηλαδη μεγαλο αριθμο τυπων που προκαλουν το προβλημα...μπακαλιστικα, ετσι τα καταλαβα....αρα και επειδη δεν εχουν γινει μελετες για καποιον που εχει κανει το εμβολιο και ερθει σε επαφη με νοσουντα, αν τελικα θα νοσησει και ο ιδιος και σε τι βαθμο, καποιοι ειναι επιφυλακτικοι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις για ένα νέο εμβόλιο. Δεν αναφερόμουν σε γονείς που εμβολιάζουν, αλλά ο παιδίατρος τους είπε να περιμένουν για το bexsero. Αλίμονο. Για τις άλλες θεωρίες συνομωσίας έλεγα, που αναπτύσσουν οι ταγμένοι πολέμιοι του εμβολιασμού, δε μιλάω για μέλη του φόρουμ, αλλά γενικά.

 

Ο παιδίατρός σου σου τα είπε αυτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις για ένα νέο εμβόλιο. Δεν αναφερόμουν σε γονείς που εμβολιάζουν, αλλά ο παιδίατρος τους είπε να περιμένουν για το bexsero. Αλίμονο. Για τις άλλες θεωρίες συνομωσίας έλεγα, που αναπτύσσουν οι ταγμένοι πολέμιοι του εμβολιασμού, δε μιλάω για μέλη του φόρουμ, αλλά γενικά.

 

Ο παιδίατρός σου σου τα είπε αυτά;

 

 

οχι ομως ο δικος μου παιδιατρος...

 

η αληθεια ειναι οτι αν η καλυψη που παρεχει ειναι οντως του ετους και μετα εξασθενει αμεσα, δεν θα το κανω....αλλα δεν ξερω ποιος τελικα μπορει να απαντησει σε αυτο απολυτα...το φυλλο οδηγιων γραφει με σαφηνεια οτι δεν υπαρχουν μελετες σχετικα...με την σκεψη του μετα το λεω, δηλαδη, καθε χρονο θα κανω ενα εμβολιο τετοιας δυναμικοτητας στο παιδι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας είπε η παιδιάτρος μας να το κάνουμε. Αν δεν πηγαίναμε παιδικό σταθμό δεν θα το θεωρούσε άμεσο. Αλλά τώρα το θεωρεί αναγκαίο και άμεσο. Εγώ είμαι μπερεδεμένη και έχω αμφιβολίες για το αν το παιδί γίνεται πειραματόζωο (κλινική δοκιμή και follow up μέσω των παιδιάτρων) και όχι για το κόστος.

Επίσης είμαι σχεδόν πεπεισμένη ότι διεξάγουν "κοινωνικό πείραμα" με εμάς τους γονείς για το πόσοι θα πληρώσουν ιδιωτικά το εμβόλιο εν μέσω οικονομικής κρίσης. Πόσοι δηλαδή θα βρουν για την υγεία του παιδιού τους και ας μην έχουν (όπως βρηκαν να αγοράσουν και τα βιβλία για το σχολείο). Διότι ίσως στοχευουν στο τέλος της δωρεαν παιδείας και υγείας στο μέλλον και θέλουν να δουν με πραγματικές αντιδράσεις τι μέλλει γενεσθαι. Γι αυτο πιστευω πήρε και τόσο μεγάλη διάσταση το θέμα την διαφήμισης.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα θεωρία συνωμοσιολογίας η τελευταία τοποθέτηση ..παιδιά πειραματόζωα ως προς την υγεία και γονείες πειραματόζωα ως προς την τσέπη..ποιοι εγκέφαλοι τα σκαρφίζονται αραγε όλα τούτα? μένω άφωνη για μια ακόμη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε, βρε παιδιά, για ποιο χρόνο μιλάτε;

 

Η ανοσιακή απάντηση προβλέπεται να κρατήσει εφ'όρου ζωής, στόχος που ισχύει για όλα τα εμβόλια, εξάλλου. Εκείνο που αναμένεται να ξεκαθαριστεί, με την ευρεία κυκλοφορία του εμβολίου, είναι το ιδανικό σχήμα, που θα εξασφαλίσει αυτή την ανοσία. Στην πράξη, θα παρακολουθηθούν κάποια παιδιά, όσον αφορά τα αντισώματα που διατηρούν, σε βάθος χρόνου. Αν προκύψει, από τις μελέτες, ότι τα αντισώματα φθίνουν, μετά από 8 χρόνια, π.χ., θα προστεθεί μία επαναληπτική δόση. Για την ακρίβεια, θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστεί επαναληπτική δόση, κατά την εφηβεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω κοριτσια τους το εκανα την δευτερα το βραδυ, εχω ενα αγορακι 8χρονων και ενα κοριτσακι 2χρονων, δημοτικο και βρεφικο αντιστοιχα....μετα απο συζητησεις που ειχα και με την παιδιατρο αποφασισαμε να τους το κανουμε....θεωρω οτι εκανα το σωστο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Και γω φοβάμαι τις παρενέργειες επειδή είναι καινουργιο. Το κόστος είναι το λιγοτερο. Αλήθεια, οι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι το προτεινουν αν ένα παιδι παει παιδικό;

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε' date=' βρε παιδιά, για ποιο χρόνο μιλάτε;

 

Η ανοσιακή απάντηση προβλέπεται να κρατήσει εφ'όρου ζωής, στόχος που ισχύει για όλα τα εμβόλια, εξάλλου. Εκείνο που αναμένεται να ξεκαθαριστεί, με την ευρεία κυκλοφορία του εμβολίου, είναι το ιδανικό σχήμα, που θα εξασφαλίσει αυτή την ανοσία. Στην πράξη, θα παρακολουθηθούν κάποια παιδιά, όσον αφορά τα αντισώματα που διατηρούν, σε βάθος χρόνου. Αν προκύψει, από τις μελέτες, ότι τα αντισώματα φθίνουν, μετά από 8 χρόνια, π.χ., θα προστεθεί μία επαναληπτική δόση. Για την ακρίβεια, θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι θα χρειαστεί επαναληπτική δόση, κατά την εφηβεία.[/quote']

 

Κι εγώ αυτό ξέρω. Κόλλησα προς στιγμήν. Και στο εμβόλιο της ηπατίτιδας Β, που το έκανα ενήλικη, μου είχαν πει μετά από κάποια χρόνια να κάνω εξετάσεις για να δω αν έχω αντισώματα κι αν όχι να κάνω επαναληπτική δόση. Τελικά είχα και δεν έκανα.

 

Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και στην περίπτωση του bexsero.

 

Από όσο γνωρίζω, το μόνο εμβόλιο που έχει διάρκεια ενός έτους είναι το αντιγριππικό κι αυτό γιατί ο ιός μεταλλάσσεται συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ μπορεί να είναι, αλλά ΠΟΙΑ; ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ασθένειες προστατεύουν; Το διαβάζεις το χαρτάκι του εμβολίου πριν το πας στον παιδίατρο; Εμένα μου φαίνεται πως ΟΧΙ.

 

Η ερώτησή σου περί πανδημίας είναι σοβαρή;:rolleyes: Αν εσύ δεν θέλεις να κάνεις τον κόπο να ψάξεις 1-2 στοιχειώδη πράγματα, δεν θα το κάνω εγώ για σένα.

 

Σε κάθε περίπτωση, εμένα μου αρκεί και 1 περιστατικό παιδικού θανάτου από μηνιγγίτιδα το χρόνο για να εμβολιάσω, εφ' όσον υπάρχει εμβόλιο. Δε λέω σε κανέναν να σκέφτεται ή να πράττει όπως εγώ.

 

κάτσε ντε, κι αν δεν διαβάζω το χαρτάκι, το ΜΜR πώς το ξέρω, μύρισα τα δάχτυλά μου;

 

το παιδί ξεκίνησε τους εμβολιασμούς του στους 2 μήνες από την γέννησή του με το Πενταβακ, συνέχισε με MMR, Μεντζουκέητ, Εντζεριξ, Βαριβαξ, πρεβεναρ (όχι με αυτή τη σειρά) και τέλος με Μπεξέρο. ζητώ συγνώμη προκαταβολικά που δεν θυμάμαι τις ονομασίες των εμβολίων και πρέπει ν' ανατρέξω στο βιβλιάριο του παιδιού μου για να δώσω αναφορά στη έταιρη συμφορουμίτρια η οποία σαφέστατα ενδιαφέρεται περισσότερο από μένα για το παιδί της.

 

το εμβόλιο το κάναμε όπως αναφέρω. η γιατρός μας εξήγησε πως τ' ότι είναι καινούργιο στην Ελλάδα δεν σημαίνει τίποτα και πως τα παιδιά που έχουν εμβολιαστεί απ' αυτό στο εξωτερικό είναι σημαντικός αριθμός για να θεωρείται και ασφαλές και δοκιμασμένο. στην πρώτη δόση όλα καλά, το παιδί διαμαρτυρήθηκε λίγο για το χέρι του αλλά ως εκεί. στη δεύτερη δόση, (8 Ιανουαρίου) το παιδί ανέβασε την ίδια μέρα πυρετό, και κοκκίνησε σε χέρι, αυτί, μάγουλο και λαιμό απ' την μεριά του εμβολίου. του έδωσα το μεσημέρι αντιπυρετικό (για πυρετούς πάνω από 38 και κάτω από 39 βαθμούς κελσίου χρησιμοποιούμε Depon συρόπι υπολογίζουμε το βάρος του διά 2+2 ml. για πυρετούς άνω του 39 δίνουμε Algofren που είναι και αντιφλεγμονώδες και υπολογίζουμε το βάρος του παιδιού διά 2 σε ml) αλλά ίδρωσε πολύ και στην προσπάθεια μου να του αλλάξω ρούχα, ξύπνησε κι άρχισε να ουρλιάζει απ' τον πόνο στο χέρι. του έκοψα τα ρούχα με ψαλίδι και τον πήρα αγκαλιά γυμνό γιατί έκλαιγε και με ρωτούσε γιατί μιμί μαμά, ήμουν ανίκανη να κάνω τ' οτιδήποτε, μόνο αγκαλιά, θα περάσει καρδιά μου, θα περάσει ψυχή μου. 4 ώρες, με το παιδί να κλαίει και να ουρλιάζει, ανίκανη να το βοηθήσω, δεν δεχόταν τίποτα στο χέρι, ούτε καν κομπρέσα. ήρθε τελικά ο πατέρας του με αλουμινόνερο και του βάλαμε κομπρέσες απ' αυτό και τελικά υποχώρησε ο ερεθισμός. την επόμενη μέρα ο πυρετός του παιδιού έφτασε στο 39,7. όπως βλέπεις το φύλλο στο δέντρο να κουνιέται στο παραμικρό αεράκι, έτσι έτρεμε. τον πήγαμε σε κλινική, γιατί η γιατρός μας δεν είχε ιατρείο εκείνη τη μέρα, και μας είπε η γιατρός που τον είδε πως το μπεξέρο τα κάνει αυτά και πως το αριστερό του αυτί όπως και η αριστερή του αμυγδαλή είχαν ερεθιστεί. μας είπε να περιμένουμε 2 24ωρα από το εμβόλιο (είχε ήδη περάσει το ένα). και περιμέναμε δίνοντας κάθε 3ωρο εναλλάξ (όπως μας συμβούλεψε) αλγκοφρεν και ντεπόν. μέρα και νύχτα θερμομετρούσαμε ανά 1,5 ώρα, για να είμαστε σίγουροι πως το παιδί ανταποκρίνεται στ' αντιπυρετικά, αλλά ο πυρετός συνέχιζε να είναι υψηλός. ακόμη κι όταν τα 2 24ωρα περάσανε. ημέρα Κυριακή 11/01 τον ξαναείδε η γιατρός του και μας είπε πως τελικά είναι ίωση. την Τρίτη το παιδί ήταν εντελώς καλά. τον κράτησα σπίτι όλη τη βδομάδα και την Δευτέρα 19/01 τον πήγα παιδικό. το πρωί της Τρίτης 20/01 το παιδί ανέβασε πυρετό. σήμερα είναι καλά και την Δευτέρα θα ξαναπάει παιδικό. έχω να κοιμηθώ απ' τις αρχές Δεκέμβρη, το παιδί μου, συνέχεια με αντιπυρετικά και 2 αντιβιώσεις. πότε θα τελειώσει όλο αυτό;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως δε συσχετίζεις τον ερεθισμό σε ΑΡΙΣΤΕΡΟ αυτί και ΑΡΙΣΤΕΡΗ αμυγδαλή, με το ότι έγινε το εμβόλιο στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι...

 

Ο έντονος πόνος, για ώρες μετά, είναι σίγουρα παρενέργεια του εμβολίου, από τις πιο συνηθισμένες. Θα το κάνω στον εαυτό μου αύριο, οπότε θα σας πω και την προσωπική μου εμπειρία. Τα υπόλοιπα ήταν, σαφέστατα, ίωση που, δυστυχώς, συνέπεσε με τον εμβολιασμό. Συμβαίνει, κάποιες φορές, όταν γίνονται εμβόλια το χειμώνα, με τις ιώσεις στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως το κάναμε στο ποδι και πόνεςε μια μερα μονο

Δεν καταλαβαινω με ποια λογική αποφασίζουν που το κάνουν αλλα νομιζω μπουτι ειναι καλύτερα γιατι εχει πιο πολυ λίπος

 

Velv περαστικα, ειναι άτιμοι οι χειμώνες, δωςε στο παιδι βιταμίνες και προβιοτικα να δυναμωσει το ανοςοποιητικο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως δε συσχετίζεις τον ερεθισμό σε ΑΡΙΣΤΕΡΟ αυτί και ΑΡΙΣΤΕΡΗ αμυγδαλή, με το ότι έγινε το εμβόλιο στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι...

 

χαχα! οντως γκαντεμια...ολα αριστερα...! Αλλα τι να κανουμε στο κατω κατω ειναι εποχη που ολα πανε προς τα αριστερα;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως δε συσχετίζεις τον ερεθισμό σε ΑΡΙΣΤΕΡΟ αυτί και ΑΡΙΣΤΕΡΗ αμυγδαλή, με το ότι έγινε το εμβόλιο στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι...

 

 

το μόνο σίγουρο είναι πως δεν συσχετίζω τον ερεθισμό με τον Ερμή που είναι ανάδρομος. όσο για τους ερεθισμούς, όλως τυχαίως, ήταν στο αριστερό χέρι και στον λαιμό και στο αυτί και στο μάγουλο, απ' αυτά που είδα εγώ. την αμέσως επόμενη μέρα που τον είδε η γιατρός στην κλινική, μας είπε πως εσωτερικά είναι ερεθισμένα αυτί και αμυγδαλή απ' την αριστερή μεριά πάλι. όλως τυχαίως εκείνη μια χαρά τα συσχέτισε.

 

με τι να τα συσχετίσω μάτια μου;

 

.....

Velv περαστικα, ειναι άτιμοι οι χειμώνες, δωςε στο παιδι βιταμίνες και προβιοτικα να δυναμωσει το ανοςοποιητικο

να είσαι καλά, ότι μπορούμε κάνουμε αλλά ειλικρινά φοβάμαι.

 

Ναι αυτο που έχασε τη ζωή του τουλαχιςτον :-(

Τωρα πανε να εμβολιασουνε το νηπιαγωγο που πήγαινε μπάς και...

 

http://www.creteplus.gr/news/entoni-anisuhia-kai-stin-kriti-meta-ta-sunehomena-krousmata-miniggitidas-116388.html

 

 

Σε όποιον αμφιβάλει το ρίσκο παμε να μειώσουμε κοριτσια!

Σκέψου η μάνα του παιδιου αυτού να σκεφτόταν να κανει το εμβολιο και να μην το εκανε γιατι καποιος της έδειξε κατι ψηλά γράμματα σε άρθρο!

 

σκέψου να μην είχε αυτή η μάνα λεφτά να το πληρώσει το ρημάδι.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...