heelp

θελω παιδι, δεν θελει εκεινος λογω κρισης

Recommended Posts

help,νομίζω ότι το ποστ σου είναι προϊόν ώριμης σκέψης! Κάπου τα σκέφτηκες και τα υπολόγισες. Ναι, κανένας άντρας δεν διακινδυνεύει μία εγκυμοσύνη για μια στιγμή ηδονής. Μαλλον μέσα του επικρατεί το χάος. Πιθανών να θέλει παιδί, αλλά να φοβάται να πάρει το ρίσκο. Βλέπεις έχουμε μεγαλώσει και με την εικόνα του άντρα "κουβαλητή". Άσχετα αν πλέον και εμείς έχουμε καλούς μισθούς κλπ στο μυαλό των περισσότερων αντρών, τα πράγματα είναι αλλιώς. Δεν ξέρω, αλλά αν "σιωπούσες" για λίγο ίσως αυτή η μία επαφή να γινόταν δύο, τρεις και πάει λέγοντας. Αφού σου είπε ότι τον πιέζεις άστον για λίγο ελεύθερο, να πάρει δυο ανάσες. Γιατί υπό πίεση, σκεφτόμαστε αντιδραστικά!

Πόσο χαίρομαι όταν βλέπω γυναίκες να κρατάνε την ανεξαρτησία τους! ? Εχω φίλες, κρεμασμένες πάνω στην σχέση τους, προσωπική ζωή 0. Πάντα κοινή. Και πόσο διαφορετική είμαι εγώ.. Θέλω τον χρόνο μου με τον εαυτό μου. Και ευτυχώς και ο άντρας μου είναι έτσι. Ακόμα και τώρα, που είμαι έγκυος στον τέταρτο, μου φωνάζει ότι δε με βλέπει το σπίτι. Εγώ λοιπόν, είμαι παντρεμένη εδώ και δύο χρόνια, φοβερά ερωτευμένη με τον άντρα μου, και περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι, ύστερα από μία άθλια χρονιά γεμάτη προβλήματα και στεναχώριες. Είχα ένα θεματάκι με την μία ωοθήκη μου, είχα ένα κυστικό μόρφωμα και έκανα λαπαροσκόπηση τελικά. Ευτυχώς, όλα έγιναν για καλό.

Είμαι λιγάκι πιο μικρή, 29, και μέχρι τα 25 ο γάμος μου φαινόταν πανηγύρι. Οταν όμως δεθηκα πολύ με τον άντρα μου, άλλαξε όλη μου η σκέψη.

Αρα, τελικά το να βρίσκουμε τον "άνθρωπο" μας είναι μεγάλο πράγμα! Αν και ο δικός σου σύντροφος είναι ο άνθρωπος σου, τότε θα ακούτε ο ένας τον άλλον και σίγουρα θα βρείτε τον δρόμο σας!

Μακάρι να σας πάνε όλα καλά!

Τώρα, αν μέσα στον θυμό μας λέμε πράγματα, όλοι λέμε. Και εγώ τον κυνηγάω να τον σκοτώσω! Αρκεί μετά, να τα ξεπερνάμε!

ποσο χαιρομαι για σενα!! μπραβο κοριτσακι! με το καλο το μωρακι.κ εννοειται οτι δνε πρεπει να χασεις την προσωπικη σου ζωη.εγω πιστευω οτι το παιδι μου θα το εχω μαζι μου ακομα κ σε συναυλιες!! ακομα κ σε φεστιβαλ..Κ οπου παω.δεν μπορω να καθομαι σπιτι κ να μενω νοικοκυρα.με πιεζει με αγχωνει.εχω συγκεκριμενες ωρες που κανω δουλειες, που κοιταω το σπιτι μου κ συγκεκριμενες ωρες που εφαρμοζω την κοινωνικοτητα μου..συγκεκριμενες μερες κ ωρες την εβδομαδα εχω πραγματα στα οποια ακουμπαω τον εαυτο μου κ ξεφευγω απο ολα.αν δνε τα ειχα αυτα θα ειχα τρελλαθει.παιρναω γενικα παρα πολυ ομορφα με αυτα που κανω κ γω κ ο αντρας μου..κ πιστευω οτι αυτο μας εχει κρατησει..ο καθενας ομως ξεχωριστα, ο καθενας στον χωρο του.

χαιρομαι για σενα που το εχεις παρει ετσι κ δεν καθεσαι σπιτι να περιμενεις απλα να γεννησεις.το νιωθω καπως pathetic αυτο με το να καθεσαι συνεχεια σπιτι κ επειδη θα γινεις μανα τηα πρεπει να κοβεις απο ολους κ απο ολα.

οσο για το αν θα του πω γιατι τελειωνει μεσα μου..δεν προκειται.αστον...στην τελικη μπορει κ να την "πατησουμε"...χαχααχαχ!

κ επισης ειπα να χαλαρωσω κ να τον αφησω ελευθερο.δεν θελω να ξανακανω κουβεντα γι αυτο πια.δεν εχει νοημα κανενα.οσο πιεζω τοση αντισταση θα εχω..θα τον αφησω.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα.

heelp μου είχα καιρό να μπω και χαίρομαι πολύ που βλέπω τα νέα σου.Χαίρομαι επίσης που ήρθαν και άλλα κορίτσια να πουν τη γνώμη τους.Εγώ στην έχω ξαναπεί και το ξέρεις.Δεν πιστεύω ότι σε κοροιδεύει.Πραγματικά το οικονομικό είναι το πρόβλημα.Όμως ο άνθρωπός σου φαίνεται να έχει επηρεστεί από αυτό σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του.Πιστεύω λοιπόν πως αφού βρήκες συμβουλευτική και μάλιστα δωρεάν να πας και εσύ και εκείνος οπωσδήποτε.Ίσως αυτό τον βοηθήσει να ξεμπλοκάρει,να ξεκλειδώσει λίγο τα συναισθήματά του και να ηρεμήσει.Και επαναλαμβάνω δεν το λέω αυτό μόνο για το θέμα παιδί,αλλά γενικά.Δεν γίνεται ένας άνθρωπος να ζει έτσι,χωρίς όνειρα,χωρίς σχέδια για το μέλλον.Να χάνει στιγμές από τη ζωή του.Αυτά τα χρόνια δεν θα γυρίσουν πίσω ποτέ και δεν πρέπει να τα χαρίσουμε σε κανέναν.Ο άντρας σου δεν μπορεί να το δει αυτό αυτή τη στιγμή και πνίγεται.'Όχι ότι τα προβλήματα δεν είναι υπαρκτά.Είναι και παραείναι,αλλά δεν τα λύνουμε με το να σταματάμε να ζούμε και να ονειρευόμαστε.Για μένα από εκεί ξεκινά το πρόβλημα γι'αυτό και μια άλλη φορά παλαιότερα σου είχα πει να πάτε σε έναν ειδικό να τον βοηθήσει.Αν το καταφέρετε αυτό,τότε και πρόγραμμα θα βάλει και θα δει τη ζωή διαφορετικά.Αλοίμονο αν σταματούσε η ζωή μας λόγω κρίσης.Για μένα άσε λίγο στην άκρη το θέμα παιδί και επικεντρώσου στο θέμα αλλαγής ψυχολογίας.Πείστον να πάτε στη συμβουλευτική που βρήκες.Νομίζω θα είναι μια καλή αρχή.Και αν δεν δεις ούτε τότε αλλαγή,τότε θα δεις ανάλογα πως θα πράξεις.Είναι σημαντικό με τον σύντροφό μας να έχουμε κοινά πλάνα και σχέδια για την κοινή ζωή μας.Δεν αρκεί μόνο η αγάπη δυστυχώς.Και βέβαια είσαι νέα,αλλά και το θέμα παιδί θέλει το χρόνο του.Νομίζω πως αν δοκιμάσετε με τον ειδικό δεν θα χάσετε.

Τα δικά μου νέα είναι σχεδόν όπως τα ξέρεις.Μόνο που φτάνει σιγά σιγά ο καιρός για την εξωσωματική.Στα τέλη του άλλου μήνα ξεκινάω και να σου πω την αλήθεια νιώθω μια όμορφη ανυπομονισία.Ελπίζω να πετύχει αν και δεν είναι εύκολο με την πρώτη προσπάθεια,αλλά πάω με θετική ψυχολογία.Θα χαρώ πολύ να ξανακούσω νέα σου.Να περνάς όμορφα κοριτσάρα μου!!!!

zouzou σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!Να την απολαύσεις και να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου κοπέλα μου!!!!

Kορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ - πολύ για τις ευχές σας!

Τις ανταποδίδω φυσικά, να είστε ευτυχισμένες και να εκπληρωθούν όλες σας οι επιθυμίες!

Περυσι τα χριστουγενα ανακοινωσα σστον αντρα μου οτι θελω να κανουμε ενα παιδακι.ειμαστε 9 χρονια μαζι εγω ειμαι 28αυτος ειναι 37...καποια στιγμη πρεπει να το αποφασισουμε.αυτος αισθανετε ανασφαλεια λογω κρισης...δεν θελει να μπει σε αυτην την διαδικασια...η κριση δεν θα περασει ποτε σε αντιθεση με τα χρονια που περνανε πολυ γρηγορα...δεν ειναι πλεον πιτσιρικας..οσο μεγαλωνεις δεν εχεις κουραγιο να παιξεις να τρεξεις να κανεις καποια πραγματα μαζι με το παιδι σου.εγω του το ξεκαθαρισα οτι αυτο θελω στην ζωη μου οικογενεια αυτο ηθελα απο μικρη.η πεθερουλα μου ομως του τριβελιζει το κεφαλι οτι δεν ειναι εποχες για παιδια...και οτι δεν μπορουν να μας βοηθησει.εγω δεν περιμενω κατι απο αυτην...αλλα τουλαχιστον μην τον επηρεαζει..:-(.πραγμα αδιανοητο για αυτην ...με λατρευει απο οτι καταλαβατ μου το διχνι συχναε

Περυσι τα χριστουγενα ανακοινωσα σστον αντρα μου οτι θελω να κανουμε ενα παιδακι.ειμαστε 9 χρονια μαζι εγω ειμαι 28αυτος ειναι 37...καποια στιγμη πρεπει να το αποφασισουμε.αυτος αισθανετε ανασφαλεια λογω κρισης...δεν θελει να μπει σε αυτην την διαδικασια...η κριση δεν θα περασει ποτε σε αντιθεση με τα χρονια που περνανε πολυ γρηγορα...δεν ειναι πλεον πιτσιρικας..οσο μεγαλωνεις δεν εχεις κουραγιο να παιξεις να τρεξεις να κανεις καποια πραγματα μαζι με το παιδι σου.εγω του το ξεκαθαρισα οτι αυτο θελω στην ζωη μου οικογενεια αυτο ηθελα απο μικρη.η πεθερουλα μου ομως του τριβελιζει το κεφαλι οτι δεν ειναι εποχες για παιδια...και οτι δεν μπορουν να μας βοηθησει.εγω δεν περιμενω κατι απο αυτην...αλλα τουλαχιστον μην τον επηρεαζει..:-(.πραγμα αδιανοητο για αυτην ...με λατρευει απο οτι καταλαβατ μου το διχνι συχναε

πολυ προβληματιζομαι οταν ακουω τετοιες ιστοριες (για ζευγαρια, γιατι για πεθερες τις εχω συνηθισει! ).

εισαι σε καλη ηλικια, ωστε σε 5-10 χρονια να χεις κανα 2 παιδακια. τωρα με ποιον... ειναι αλλη υποθεση!

9Kmap2.png

lupip2.png

Διαφημίσεις

Το θεμα για μενα προσωπικα ειναι οτι τον αγαπαω και θελω να κανω οικογενεια μαζι του..

Ααν ηθελα παιδι με τον καθενα θα το ειχα..αλλα δεν θελω και εναν ανθρωπο που θα το κανει αναγκαστηκα χωρις να το θελει δεν εχει νοημα..η λεξη οικογενεια ειναι πολυ σημαντικη. μονο που πολυ δεν το καταλλαβαινουν...οικογενεια δεν ειναι ενας αντρας και μια γυναικα μονο ειναι και τα παιδια...αλλιως δεν βρισκω το λογο να παντρευοντε...

κοριτσι μου..ειδα τωρα αυτο το μηνυμα...κ ομολογω οτι στενοχωρηθηκα πολυ καθως κ εγω τα περασα τοσο μα τοσο εντονα!! βλεπεις εγω ειχα ανοιξει αυτο το θεμα καποτε..ειναι πολυ ψυχοφθορο να θες εσυ παιδι κ οχι εκεινος ..το περασα , εκλαψα παλεψα..φρικαρα! μιλησα φωναξα εκανα τα παντα! μεχρι που εφτασα σε σημειο να χωρισω.

το σκεφτηκα απο δω το σκεφτηκα απο κει..3 χρονια παρακαλαγα..μεχρι που καποια στιγμη σωπασα..σταματησα..χαλαρωσα..κατι μου ελεγε μεσα μου οτι εκεινος θα το ζητησει απο μονος του.δεν ξερω γιατι..απλα το αφησα.κοντεψα να παω στο τρελλαδικο κ αλλαξα εντελως αποψη.αρχισα να μη μιλαω καθολου γι αυτο.χαμογελουσα κ εκανα την ζωη μου.οτυ μιλουσα τρυφερα κ γλυκα.δνε εδινα βαση στο θεμα παιδι.καθολου..σε πληροφορω οτι εδω κ 2 μηνες ο καλος μου...οταν εχουμε επαφες δεν με ρωταει πια αν μπορει να ολοκληρωσει μεσα μου.το κανει χωρις φοβο κ ενδοιασμο..τον νιωθω ελευθερο εντελως ..δεν του ειπα τιποτα, δεν ενεφερα τιποτα..τον αφηνω.το κανει συνεχεια..ειτε ειναι μεση του κυκλου ειτε ειναι τελος, αυτος ολοκληρωνει μεσα μου.ειναι εμφανες..οτι χαλαρωσε..ειδε οτι δεν τον πιεζω κ εχει αφεθει..μιλαμε τον προηγουμενο μηνα ειχαμε 10 επαφες τουλαχιστον κ ολες ελευθερες..ασχετο βεβαια το οτι ακομα δεν εχω πιασει παιδι κ ειναι ενα θεμα που διερευνω, νιωθω οτι περασαμε στην φαση που ηθελα επιτελους!!! ετσι να κανεις κ εσυ..αφου το ανεφερες κ το εχει στο μυαλο του..ξαναπες του κατι μετα απο κανα μηνα παλι για να μη νομιζει οτι δεχτηκες αυτο που σου ειπε κ οτι ακομα το θελεις το παιδακι..κ μετα αστον..αστον να χαλαρωσει..θα του ερθει μονο του θα δεις!! αλλωστε εισαι νεα.πολυ νεα! τι να πω κ γω που ειμαι 35????!!! εγω γενικα αφηνα υπονοουμενα οτι δνε το εχω ξεχασει κ οτι ακομα το θελω ..παντα το ανεφερα κ μετα το αφηνα..τον αφηνα να σκεφτει..μεχρι που την τελευταια φορα που το ειπα μαλωσαμε πολυ..μου ειπε οτι τον πιεζω κ να τον αφησω ησυχο..εκει το βουλωσα ..σωπασα τελειως κ αρχισε μονος του να τελειωνει μεσα μου.ευχομαι ρε κοριτσι να γινει συντομα αυτο που θελεις!! δεν φανταζεσαι ποσο πολυ σε νιωθω!!!

Αχ το ιδιο και εγω ζω....στεναχωριεμαι τοσο...θελω το παιδι μου να μην είναι μόνο του πια....

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Καλησπερα σε ολους 

Η συζηγος μου δεν θελει παιδι ,εγω ηθελα παρα πολυ και δυσκολευομουν πολυ να <<συμβηβαστω >>με αυτη της την αποφαση 

Η μονη σκεψη που πραγματικα με λυτρωσε ειναι οτι την αγαπω πολυ και οτι την επελεξα για συντροφο μου πολυ πριν τεθει καποιο θεμα για παιδι 

Η αγαπη και ο σεβασμος για τον ανθρωπο μας και τις επιλογες του μου εδειξε οτι πρεπει αν οντος αγαπας τον αλλο να εισαι εκει 

Το να χωρισω ηταν το ευκολο σεναριο 

Το να μεινω και να το παλεψω μαζι της με εκανε να νιωσω πιο δυνατος 

Και κατι ακομα ....

Οσο πιο επιμονοι -ες  ειστε με το ΘΕΛΩ σας τοσο πιο εντονα πιεζεται τον αλλο τον οποιο εσεις επιλεξατε και αγαπατε ....

Αν θελετε κατι να αλαξει ...δωστε χωρο και χρονο στον αλλο να δει οτι υπαρχει και αυτο το σεναριο που ο ιδιος θελει και το σεβεστε  αλλα και το δικο σας σεναριο ....

Ειναι πολυ πιθανο για τους ιδιους λογους που εσεις ειπατε ενταξει ...ας παμε ετσι πλεον ....να πει και ο αλλος !

Να εμπιστευτει πιο πολυ την σχεση μαζι σας και να κανει το βημα που ισως να μην εκανε ....η δυναμη σας θα γινει και δυναμη του η της...

ΑΓΑΠΗ ....ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ειτε γινει ειτε οχι ....αυτη τα κανει ολα πιο ευκολα 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα