Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Ας δεχτούμε ότι ο γιατρός είπε κάθε δίωρο εναλλάξ μπουκάλι - χαμομήλι. Εκείνη όταν αγόρασε το κουτί με το γάλα δεν διάβασε τις οδηγίες; Εκεί δεν είδε τα ημερίσια γεύματα του μωρού; Δεν της μπήκαν ψίλοι στα αυτία; Δεν μπορούσε να ξαναπάρει τηλέφωνο να επιβεβαιώσει; Δεν το έβλεπε να αδυνατίζει; Αφού έγραφε στο φόρουμ, δεν της ήταν τίποτα να κοιτάξει τα θέματα διατροφής και φροντίδας.

 

Η δε θεία είναι μέσα στο ψέμα....

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=252314 σήμερα στις 12 εκδόθηκε το πόρισμα του ιατροδικαστή. αν το έχει βρει κάποια ας το παραθέσει.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Ας δεχτούμε ότι ο γιατρός είπε κάθε δίωρο εναλλάξ μπουκάλι - χαμομήλι. Εκείνη όταν αγόρασε το κουτί με το γάλα δεν διάβασε τις οδηγίες; Εκεί δεν είδε τα ημερίσια γεύματα του μωρού; Δεν της μπήκαν ψίλοι στα αυτία; Δεν μπορούσε να ξαναπάρει τηλέφωνο να επιβεβαιώσει; Δεν το έβλεπε να αδυνατίζει; Αφού έγραφε στο φόρουμ, δεν της ήταν τίποτα να κοιτάξει τα θέματα διατροφής και φροντίδας.

 

Η δε θεία είναι μέσα στο ψέμα....

 

αχ....συμφωνω....με ολα οσα λες.

 

εγω γεννησα κ τα 2 καλοκαιρι κ που κ που εδινα λιγο χαμομηλ για ενυδατωσηι, αλλα θυμαμαι στη συσκευασια τονιζε πως το χαμομηλι ειναι για ενυδατωση κ δεν υποκαθιστουμε το γευμα με το γαλα, απλα συμπληρωνουμε...

 

μα κ ετσι να της ειπαν, σημαινει καθε 2ωρο να πινει το μωρο.....εδω ελεγε επινε καθε 7 ωρες:shock:( μια γαλα μια χαμομηλι.)

 

η δε θεια.....ειπε εφταμηνιτικο, γεννηθηκε 3500 ακουσα στο βιντεο(κ 2900 που λετε, παλι ρε παιδια επταμηνιτικο γιγας ηταν????) κ εχουν χαρτι πως ηταν πλεον 4100....αν ισχυουν αυτα που λεει μια χαρα βαρος επαιρνε το μωρο,αφου μετα τη γεννα χανει το 10% περιπου του βαρους κ το ανεκτησε με το παραπανω ....... τι στο καλο εγινε?

 

απο συγχιση κ αμηχανια μηπως τα μπερδευε.....τι να πω....

 

κριμα το μωρακι....

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση για την ευθύνη των άλλων γονιών του φόρουμ: Αν προσέξετε τις ημερομηνίες ανάρτησης, η μητέρα απευθύνθηκε στο φόρουμ Παρασκευἠ βράδυ, και την επόμενη μέρα το απόγευμα είχε ολοκληρωθεί η αερομεταφορά στην Κρήτη.

 

Δεν βλέπω καμμιά χρονοτριβή ή αδιαφορία. Ίσα ίσα, μερικές φορές το ενδιαφέρον ξεπερνούσε κάποια όρια (δεν τηλεφωνείς κάθε τρεις και λίγο ένα νοσοκομείο απαιτώντας πληροφορίες για κάποιον χωρίς να μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι στενός συγγενής).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταπέλτης για τη μητέρα του άτυχου βρέφους που έχασε τη ζωή του στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ηρακλείου μετά την μεταφορά του από τη Λέρο, ήταν σήμερα ο ιατροδικαστής, ο οποίος παρουσίασε τα αποτελέσματα της ιατροδικαστικής εξέτασης που διενήργησε, με τα λεγόμενά του πραγματικά να σοκάρουν! Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή Ηρακλείου κ. Μανόλη Μιχαλοδημητράκη, ο θάνατος του βρέφους οφείλεται σε υποσιτισμό, έλλειψη γάλακτος και νερού, γεγονός που οδήγησε στην ολική ανατροπή του οργανισμού του βρέφους, το οποίο ξεψύχησε, παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών να το κρατήσουν στη ζωή.

Ο ιατροδικαστής, διαπίστωσε επίσης ότι το βρέφος είχε ελλιπή καθαριότητα, ενώ παρά το ότι δεν έφερε κακώσεις, διαπίστωσε σημάδια από έντονα συγκάματα που οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το 36 ημερών αγγελούδι δεν είχε τη φροντίδα που θα έπρεπε.

Περισσότερα σε λίγο

 

 

διαβαζω, διαβαζω κ τι να πω.....αν επινε γαλα κ χαμομηλι, μηπως καποια δυσαπορροφηση?μηπως το γαλα δεν ηταν το σωστο?καποια αλλεργια?πχ στο αγελαδινο κλπ?

 

αν επινε γαλα κ χαμομηλι πως ο θάνατος του βρέφους οφείλεται σε υποσιτισμό, έλλειψη γάλακτος και νερού, γεγονός που οδήγησε στην ολική ανατροπή του ?ακομη κ να εδινε εναλλαξ γαλα κ χαμομηλι...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ, τρελαίνομαι. είμαι μάνα και πονάω για το παιδί που χάθηκε. δεν το φρόντιζε τελικά; γιατί; με λίγη παραπάνω φροντίδα ίσως να ζούσε το μωρό.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν ξέρουμε τίποτε. Το πόρισμα του ιατροδικαστή λέει απλώς τις αιτίες θανάτου, κι αυτή είναι η μόνη δουλειά ενός ιατροδικαστή. Τα άλλα είναι δουλειά του εισαγγελέα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδιά....σκεφτομαι συνεχεια ποσο υπέφερε αυτό το μωράκι που δε μπορούσε να μιλήσει...μετα κοιτάω το δικό μου στα ματια κ με πιάνουν τα κλάμματα...η αλήθεια είναι πως δεν πιστεύω ότι το κάνε επίτηδες η κοπέλα αλλά ίσως λίγο η μοναξιά λίγο η ανιδεοτητα λίγο η εξάντληση που ίσως να την έκανε να κοιμάται κι αυτή κανένα 7 ωρο λέω εγώ τώρα...δε θελει πολύ ένα μωράκι για να γίνει το κακό. Νομίζω κ 2-3 μέρες να υποσιτιστηκε να έτρωγε ανά 7 ωρο δηλαδή είναι αρκετές για να του κάνουν κακό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο για το συγκαμα το θεωρώ το λιγοτερο...ολες ξέρουμε ποσο εύκολα γίνεται ακομα κι αν το προσεχείς πολύ το μωράκι...αν κοιμήθηκε πχ 7 ώρες με την ίδια πάνα κ είχε κάνει κακακια του ε λογικό είναι να συγκαει.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδιά....σκεφτομαι συνεχεια ποσο υπέφερε αυτό το μωράκι που δε μπορούσε να μιλήσει...μετα κοιτάω το δικό μου στα ματια κ με πιάνουν τα κλάμματα...η αλήθεια είναι πως δεν πιστεύω ότι το κάνε επίτηδες η κοπέλα αλλά ίσως λίγο η μοναξιά λίγο η ανιδεοτητα λίγο η εξάντληση που ίσως να την έκανε να κοιμάται κι αυτή κανένα 7 ωρο λέω εγώ τώρα...δε θελει πολύ ένα μωράκι για να γίνει το κακό. Νομίζω κ 2-3 μέρες να υποσιτιστηκε να έτρωγε ανά 7 ωρο δηλαδή είναι αρκετές για να του κάνουν κακό...

Έτσι ακριβώς νιώθω κι εγώ όταν κοιτάω την δική μου τις τελευταίες μερες!!! Λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σίγουρο ότι η μάνα ό,τι έκανε το έκανε εξ αμελείας. Αλλιώς ούτε πληροφορίες από το διαδίκτυο θα έψαχνε ούτε θα το πήγαινε στο νοσοκομείο. Προφανώς ήταν αδύνατον για αυτήν να φροντίσει μόνη της ένα βρέφος, για διάφορους λόγους που δεν ξέρουμε. Σαφώς ούτε η ίδια ούτε το οικογενειακό της περιβάλλον μπορούσε να αντιληφθεί τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και σίγουρα δεν είναι η μόνη σε αυτόν τον κόσμο.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

όσο για το συγκαμα το θεωρώ το λιγοτερο...ολες ξέρουμε ποσο εύκολα γίνεται ακομα κι αν το προσεχείς πολύ το μωράκι...αν κοιμήθηκε πχ 7 ώρες με την ίδια πάνα κ είχε κάνει κακακια του ε λογικό είναι να συγκαει.

 

Συμφωνώ.

Εμένα η δικιά μου όταν ήταν βρέφος πάθαινε τρελά συγκάματα αν και την άλλαζα αμέσως μόλις έκανε κακά της. Μιλάμε για πληγές με αίμα. Είχε πρόβλημα με το πεπτικό της. Αν κάποιος έβλεπε σε τι κατάσταση ήταν θα μου έπαιρνε το παιδί λόγω αμέλειας και κακοποιησης.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταπέλτης για τη μητέρα του άτυχου βρέφους που έχασε τη ζωή του στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ηρακλείου μετά την μεταφορά του από τη Λέρο, ήταν σήμερα ο ιατροδικαστής, ο οποίος παρουσίασε τα αποτελέσματα της ιατροδικαστικής εξέτασης που διενήργησε, με τα λεγόμενά του πραγματικά να σοκάρουν! Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή Ηρακλείου κ. Μανόλη Μιχαλοδημητράκη, ο θάνατος του βρέφους οφείλεται σε υποσιτισμό, έλλειψη γάλακτος και νερού, γεγονός που οδήγησε στην ολική ανατροπή του οργανισμού του βρέφους, το οποίο ξεψύχησε, παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών να το κρατήσουν στη ζωή.

Ο ιατροδικαστής, διαπίστωσε επίσης ότι το βρέφος είχε ελλιπή καθαριότητα, ενώ παρά το ότι δεν έφερε κακώσεις, διαπίστωσε σημάδια από έντονα συγκάματα που οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το 36 ημερών αγγελούδι δεν είχε τη φροντίδα που θα έπρεπε.

Περισσότερα σε λίγο

 

 

διαβαζω, διαβαζω κ τι να πω.....αν επινε γαλα κ χαμομηλι, μηπως καποια δυσαπορροφηση?μηπως το γαλα δεν ηταν το σωστο?καποια αλλεργια?πχ στο αγελαδινο κλπ?

 

αν επινε γαλα κ χαμομηλι πως ο θάνατος του βρέφους οφείλεται σε υποσιτισμό, έλλειψη γάλακτος και νερού, γεγονός που οδήγησε στην ολική ανατροπή του ?ακομη κ να εδινε εναλλαξ γαλα κ χαμομηλι...

που το γραφει αυτο?γιατι εγω μολις τωρα διαβασα στο zoygkla.gr οτι μαλλον συμφωνα με τον ιατροδικαστη δεν φταει η μανα αλλα το μωρακι ηταν απο την αρχη της γεννησης του αρρωστο!αχχχχ δεν ξερουμε τι να πρωτοπιστεψουμε πια!ελεοςςςς
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάποιος έβλεπε σε τι κατάσταση ήταν θα μου έπαιρνε το παιδί λόγω αμέλειας και κακοποιησης.

 

... εκτός αν ανήκε στη διαρκώς συρρικνούμενη μειονότητα των Ευρωπαίων που έχουν έρθει στη ζωή τους σε επαφή με πραγματικά παιδιά και δεν τα γνωρίζουν μόνο από διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συγκλονιστει κι εγώ...δε ξέρω τι έγινε στα αλήθεια κ έχω κι εγώ πολλές απορίες...η κοπέλα λέει ότι ήταν 7μηνιτικο ίσως μπορεί να το διαβεβαιώσει με κανέναν υπέρηχο β επιπέδου πχ η ο πρώην γυναικολόγος της στη Θεσσαλονίκη αλλά είναι δυνατόν 7μηνιτικο να μη χρειάστηκε αναπνευστική υποστήριξη; περιεργο μου φαίνεται εδω άλλες κανουνε ενέσεις κορτιζόνης για να αποφύγουν αναπνευστικά προβλήματα κ πάλι δεν τα αποφεύγουν. Επίσης ο παιδίατρος δε ζήτησε να ξαναδεί το παιδί στις 10 μέρες για εξέταση; πρέπει να χουν γίνει λάθη κ απ' τις 2 πλευρες...μα χαμομήλι εναλλάξ με γάλα; δηλαδή γάλα ανά 6 ώρες; τραγικό...την κοπριά τη λυπάμαι όπως κ να χει...

H δικια μου παντως που γεννηθηκε 1120 ουτε αναπνευστικα προβληματα ειχε, ουτε υποστηριξη ειχε, ουτε καν της εδωσαν οξυγονο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλα αυτά θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί εάν το κράτος στο οποίο ζουμε είχε επισκέπτριες υγείας. Στο εξωτερικό ύπάρχει αυτός ο θεσμός και ουσιαστικά αφορά νοσηλεύτριες/μαίες οι οποίες είναι υποχρεωμένες να πάνε στην κατοικία του νεογέννητου μετά το εξιτήριο από το μαιευτήριο κάθε 1-2 εβδομάδες στην αρχή και αργότερα πιο αραιά για να δίνουν συμβουλές στη μητέρα, να μετράνε ύψος βάρος κτλ και γενικά να αξιολογούν την κατάσταση του βρέφους. Επίσης, εαν δουν ότι πέρα από την υγεία, οι υπόλοιπες συνθήκες στις οποίες μεγαλώνει το παιδί δεν είναι οι κατάλληλες (συνθήκες υγιεινής κτλ) καλούν την πρόνοια.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω πως η συγκεκριμένη μάνα το έκανε επίτηδες.... αλλά από την άλλη εάν μία γυναίκα πάσχει από πολύ σοβαρή επιλόχειο κατάθλιψη έχει ξανα-ακουστεί να εγκαταλείψει τελείως το παιδί και να μη θέλει να ασχοληθεί με αυτό. Άρα η πολιτεία πρέπει να είναι κοντά στα παιδιά και να υπερασπίζεται τα δικαιωματά τους (με πρώτο και βασικό το δικαίωμα στη ζωή)...

 

Το βασικό είναι πως το μωράκι πίσω δεν γυρνά και πως για μια ακόμα φορά βιώνουμε την έλλειψη πρόνοιας σε ότι αφορά τα δικαιώματα των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σίγουρο ότι η μάνα ό,τι έκανε το έκανε εξ αμελείας. Αλλιώς ούτε πληροφορίες από το διαδίκτυο θα έψαχνε ούτε θα το πήγαινε στο νοσοκομείο. Προφανώς ήταν αδύνατον για αυτήν να φροντίσει μόνη της ένα βρέφος, για διάφορους λόγους που δεν ξέρουμε. Σαφώς ούτε η ίδια ούτε το οικογενειακό της περιβάλλον μπορούσε να αντιληφθεί τη σοβαρότητα της κατάστασης. Και σίγουρα δεν είναι η μόνη σε αυτόν τον κόσμο.

 

Μπορεί οι αναφορές στο φόρουμ να ήταν για να καλύψει τον εαυτό της.

Link to comment
Share on other sites

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=252588

 

 

 

Υπόνοιες για «ανθρωποκτονία» άφησε ο ιατροδικαστής

Λόγω εγκληματικής παραμέλησης έσβησε το βρέφος των 35 ημερών από τη Λέρο

 

Web only

 

24/01/2013 14:38

 

 

Για εγκληματική παραμέληση του βρέφους απο τη Λέρο που εξέπνευσε το μεσημέρι της περασμένης Τρίτης στο Περιφερειακό Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου, έκανε λόγο σήμερα, Πέμπτη, ο ιατροδικαστής κ.Μιχαλοδημητράκης που διενέργησε νεκροψία-νεκροτομή στη σορό του.

 

Αφήνοντας υπόνοιες για «ανθρωποκτονία» , ο ιατροδικαστής τόνισε πως ο θάνατος του βρέφους των 35 ημερών επήλθε απο υποσιτισμό και συγκεκριμένα απο έλλειψη γάλακτος, γεγονός που οδήγησε στην ολική ανατροπή του οργανισμού του βρέφους, το οποίο ξεψύχησε, παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών να το κρατήσουν στη ζωή.

 

Όπως είπε, δεν υπήρχαν σημάδια κακοποίησης, αλλά ήταν εμφανής η παραμέληση και εξωτερικά, απο την άποψη της

υγιεινής, αφού έφερε συγκάματα.

 

Απο το μαιευτήριο εξήλθε με βάρος 3.470 γραμμάρια, ενώ όταν το Σάββατο διεκομίσθη στο ΠΑΓΝΗ σε κωματώδη κατάσταση, με αεροδιακομιδή απο την Λέρο, το βάρος του ήταν μόλις 3.400 γραμμάρια, κάτι αδιανόητο για ένα βρέφος 35 ημερών.

 

Διαβάστε περισσότερα στο flashnews.gr

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

που το γραφει αυτο?γιατι εγω μολις τωρα διαβασα στο zoygkla.gr οτι μαλλον συμφωνα με τον ιατροδικαστη δεν φταει η μανα αλλα το μωρακι ηταν απο την αρχη της γεννησης του αρρωστο!αχχχχ δεν ξερουμε τι να πρωτοπιστεψουμε πια!ελεοςςςς

 

το λινκ που παραθεσα ειναι απλα το εκανα επικοληση να φαινεται ανοιχτο.πατα το συνδεσμο πιο κατω αυτο ειναι

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε και αυτο....δεν ξερω κατι παραπανω

 

http://www.zougla.gr/blog/article/667210

 

Νομίζω ότι το άρθρο αυτό βασίζεται σε λόγια της κουνιάδας. Πάντως όχι του ιατροδικαστή...

Link to comment
Share on other sites

διαβαστε και αυτο....δεν ξερω κατι παραπανω

 

http://www.zougla.gr/blog/article/667210

 

 

χθεσινο ειναι αυτο το αρθρο....σημερα αλλα λενε....τι να πεις....

αυτό το άρθρο δεν είναι από δημοσιογράφο. δεν ισχύει προφανώς.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...