Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Βρε παιδιά, αν η κουνιἀδα σας ἠ η πεθερἀ σας εἰχαν την ευκαιρία να γίνουν το πρόσωπο της βραδυάς δίνοντας συνέντευξη σε κανάλι, τι νομίζετε ότι θα έλεγαν για σας;

πες τα....ειλικρινα με σοκαρει το ποσο δεν πιστευετε καποιες στην ανθρωπινη βλακεια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

πόσες φορές τα παιδιά κρέμονται κάτω από αδύναμους γονείς...

 

πόσες φορές η ζωή μας κρέμεται κάτω από το αισχρό κράτος με ανεπαρκείς μηχανισμούς...

 

εκεί που ο γονιός έχει μία αδυναμία, πρέπει να παρεμβαίνουν οι κοινωνικοί μηχανισμοί...

 

να προστατεύουν τους αδύναμους, να βοηθούν και να στηρίζουν...

 

το κακό έγινε, όχι γιατί η μητέρα ήταν ανεπαρκής, πάντα θα υπάρχουν ανεπαρκείς γονείς.....

 

όχι μόνο γιατί το κράτος ήταν απών... γιατί εμείς έχουμε μάθει να δεχόμαστε σαν γεγονός την απουσία του...

 

αλλά και γιατί εμείς, σαν πολίτες, δεν αντιδρούμε ποτέ....

 

σκέφτηκε κάποια από όλες αυτές τις μαμάδες που γράφανε στο φόρουμ με την ίδια κοπέλα να πάρει ένα τηλέφωνο στην πρόνοια και να αναφέρει το γεγονός? να χώσει την μούρη της εκεί που δεν την σπέρνουν και να πάρει ένα τηλέφωνο στην αστυνομία ή στο δήμο της Λέρου?

αν η μητέρα τα έλεγε περίεργα, αν κάποια από εμάς βρισκόταν στην φάση που παρατηρούσε κάτι επικίνδυνο, θα έβγαινε από την βολή της να εκτεθεί και να χωθεί?

 

απλές σκέψεις για όλους μας, για την ενεργή συμμετοχή και εμπλοκή στην διαδυκτιακή μας πραγματικότητα, που έχει σαν προϋπόθεση να ζοριστούμε, να ξεβολευτούμε, και να εκτεθούμε ανεπανόρθωτα...

 

για μένα το θέμα έχει άμεση σχέση και με τα φόρουμ, τις λανθάνουσες κοινωνικές μας σχέσεις, που όμως μπορούν να έχουν πολύ αληθινά και τραγικά αποτελέσματα...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ λυπηρό γεγονός και ένα είναι σίγουρο.

 

Άτυχο μωράκι και Δυστυχισμένη μάνα και ακόμα πιο δυστυχισμένη εάν ειναι αυτη υπευθυνη για το θανατο του παιδιου της.

 

Δεν εχω διαβάσει καθόλου λεπτομέρειες γιατι με στενοχωρουν πολύ τετοια γεγονοτα και δεν πιστεύω όσα βγαίνουν στη δημοσιότητα γιατί αφενός υπάρχει συγκάλυψη και αφετέρου οι δημοσιογράφοι πέφτουν σαν τα κοράκια επάνω στα εύκολα θύματα, και το ζωντανό εύκολο θύμα εδώ είναι η μάνα.

 

Όμως αυτό που πρέπει να μας απασχολήσει πολύ σοβαρά , σαν γονείς, είναι η ιατρική περίθαλψη που είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην Ελλάδα και τα πιο πολλα νοσοκομεία σήμερα υπολειτουργούν, χωρίς υλικά και χωρίς ειδικευμενους γιατρούς ούτε καν ειδικευόμενους πολλες φορες, και δυστυχώς σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις είμαστε ακάλυπτοι και στο έλεος του Θεού.

Link to comment
Share on other sites

moon child, εγώ νομίζω πως οι κοπέλες εκείνου του φόρουμ συμπεριφερθήκανε πολύ σωστά, στις πρώτες σελίδες του θέματος τουλάχιστον...σωστές συμβουλές της δίνανε, βασικά της λέγανε ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ζητήσανε το κινητό της και μιλήσανε μαζί της, της βρήκανε τηλέφωνα από άλλους γιατρούς στη Λέρο, από τις δικές τους παιδιάτρους, μέχρι και πού μπορούσε να απευθυνθεί για την αεροδιακομιδή του μωρού!

 

Από εκεί και πέρα, βρήκανε κάποια παλιότερα μηνύματα της κοπέλας, κάπως μπερδεμένα κι αντιφατικά, νομίζανε πως μπορεί να τους έκανε κάποιος πλάκα...παίρνανε συνέχεια τηλέφωνο στο νοσοκομείο της Λέρου για να μάθουν αν έγινε εισαγωγή...ήτανε και βράδυ, τι περισσότερο μπορούσαν να κάνουνε; Να πάρουν την Πρόνοια το άλλο πρωί και να μιλάνε γενικώς κι αορίστως για μια Μαρία, που δεν ξέρανε ούτε το επώνυμό της; Μπορεί να φταίξανε διάφοροι σε αυτοί την ιστορία, μπορεί και να ήταν η κακιά η ώρα, αλλά δε νομίζω πως σε εκείνες τις κοπέλες θα μπορούσε να καταλογιστεί το παραμικρό. Άσχετα αν στη συνέχεια το θέμα πήρε την τροπή που πήρε.

Link to comment
Share on other sites

πες τα....ειλικρινα με σοκαρει το ποσο δεν πιστευετε καποιες στην ανθρωπινη βλακεια....

 

Παιδιά, δεν το είπε για να την εκθέσει..το είπε για να την υποστηρίξει:!::!::!:

 

Είπε ότι το μωράκι δεν είχε πληγές ή πύον από την ασιτία που λένε όλοι, αλλά αυτό το "έγκαυμα" από τις πάνες τις οποίες η μαμά δεν άλλαζε για το λόγο που σας έγραψα πριν. :!::!:

Επίσης, είπε ότι και η Μαρία και Λευτέρης ήταν για πρώτη φορά γονείς και οι γιατροί φταίνε γιατί παρέλειψαν να τους δώσουν γραπτές οδηγίες για το τι έπρεπε να κάνουν σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού...και έτσι αυτοί δεν ήξεραν...

Θα ψάξω να βρω το λινκ να δείτε το βίντεο

 

Καλό παράδεισο στο μωρό !! Ήταν άτυχο...(όποιος και αν φταίει τελικά)

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδε το θεμα στις ειδησεις(για το μωρακι που πεθανε απο ασιτια) η 13αχρονη κορη μου και σοκαρισμενη με ρωτησε ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗς ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΡΕς?????σοκαριστικα εγω με την εκφραση που ειδα στα ματια της....με την απογοητευση και την τρεμαμενη φωνη της....και ετρεξε και πηρε αγκαλια τον μικρο τησ αδελφο....και μου ξαναλεει..ΔΕΝ ΛΥΠΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ τΗς???ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΣΕ??/??

κλεινω κατευθυαν την τηλεωραση και της λεω πως οι δημοσιογραφοι ξεχασαν να που πως το μωρακι ηταν πολυ αρωστο και δεν μπορουσε να φαει....γιαυτο και πεθανε....

και εγω πιστευω πως κατι αλλο συμβαινει.....δεν νομιζω να φταιει μονο η αδιαφορια της μανας και η ανευθυνοτητα της....κατι αλλο φταιει.....απλα δεν το χωραει ο νους μου πως να χαθει ετσι μια ψυχουλα....πως..?????:(:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

lisbet δεν μιλάω για τις συγκεκριμένες κοπέλες, το συγκεκριμένο περιστατικό... θέλω να μιλήσω για το ζήτημα της ευθύνης γενικά...

 

και μπράβο στα κορίτσια που έκαναν όλα αυτά...

 

μιλάω για το γεγονός οτι σε όλα τα πράγματα πρώτα κρίνουμε και μετά νιώθουμε ευθύνη.

η μάνα, η συγκεκριμένη, είναι έυκολος, πολύ εύκολος στόχος...

 

αλλά όλοι έχουμε ευθύνη για το τί συμβαίνει δίπλα μας...

 

πρώτα η μάνα, μετά το κράτος και οι πολίτες του.

 

όταν είχα το πρώτο μου μωρό λεχούδι, ένιωθα οτι είχα ένα alien αγκαλιά... καμία σχέση με την λατρεία που έχω τώρα στο παιδί... αυτό που πυροδότησε την μητρότητα ήταν το ανήμπορο του βρέφους... η απόλυτη εξάρτηση και αδυναμία του... αν εγώ δεν ήμουν καλά, αν ήμουν μόνη, ποιός θα προστάτευε αυτό το πλάσμα? γιατί τα παιδιά να κρέμονται τόσο από την κατάσταση του γονιού? αν εγώ μια μέρα ξυπνήσω σχιζοφρενής, ποιός θα σώσει το παιδί μου? θα αρκεστούν όλοι να αποδώσουν δικαιοσύνη ρίχνοντας μου το φταίξιμο, το παιδί που θα χαθεί, θα υποφέρει κτλ, ποιός θα το σώσει?

 

ποιό είναι το θέμα? η επίρριψη ευθυνών ή η προστασία των αδυνάτων?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πόσες φορές τα παιδιά κρέμονται κάτω από αδύναμους γονείς...

 

πόσες φορές η ζωή μας κρέμεται κάτω από το αισχρό κράτος με ανεπαρκείς μηχανισμούς...

 

εκεί που ο γονιός έχει μία αδυναμία, πρέπει να παρεμβαίνουν οι κοινωνικοί μηχανισμοί...

 

να προστατεύουν τους αδύναμους, να βοηθούν και να στηρίζουν...

 

το κακό έγινε, όχι γιατί η μητέρα ήταν ανεπαρκής, πάντα θα υπάρχουν ανεπαρκείς γονείς.....

 

όχι μόνο γιατί το κράτος ήταν απών... γιατί εμείς έχουμε μάθει να δεχόμαστε σαν γεγονός την απουσία του...

 

αλλά και γιατί εμείς, σαν πολίτες, δεν αντιδρούμε ποτέ....

 

σκέφτηκε κάποια από όλες αυτές τις μαμάδες που γράφανε στο φόρουμ με την ίδια κοπέλα να πάρει ένα τηλέφωνο στην πρόνοια και να αναφέρει το γεγονός? να χώσει την μούρη της εκεί που δεν την σπέρνουν και να πάρει ένα τηλέφωνο στην αστυνομία ή στο δήμο της Λέρου?

αν η μητέρα τα έλεγε περίεργα, αν κάποια από εμάς βρισκόταν στην φάση που παρατηρούσε κάτι επικίνδυνο, θα έβγαινε από την βολή της να εκτεθεί και να χωθεί?

 

απλές σκέψεις για όλους μας, για την ενεργή συμμετοχή και εμπλοκή στην διαδυκτιακή μας πραγματικότητα, που έχει σαν προϋπόθεση να ζοριστούμε, να ξεβολευτούμε, και να εκτεθούμε ανεπανόρθωτα...

 

για μένα το θέμα έχει άμεση σχέση και με τα φόρουμ, τις λανθάνουσες κοινωνικές μας σχέσεις, που όμως μπορούν να έχουν πολύ αληθινά και τραγικά αποτελέσματα...

 

Συμφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου..επειδή διαβάζω το θέμα στο άλλο φόρουμ πολλές κραυγές αγωνίας της έλεγαν να τρέξει στο νοσοκομείο, άλλες τις έβρισκαν γιατρούς..πολλοί κινητοποίησαν και γνωστούς τους..ωστόσο κανένας δεν ήταν εκεί να βλέπει τι πραγματικά συμβαίνει..

όπως επίσης διαβάζω ότι δεν άνοιγε το μωρό τα μάτια για μια ολόκληρη μέρα..καλά η μητέρα μπορεί για χ λόγους να είναι ανεπαρκής...η γειτόνισσα που είπε η μητέρα ότι ήταν μαζί δεν είδε ότι όντως κάτι δεν πάει καλά;;

 

οι κοπέλες του φόρουμ πώς να καλέσουν την πρόνοια, την αστυνομία, το δήμο;;τι στοιχεία να δώσουν, τι ονοματεπώνυμο, τι στοιχεία κατοικίας, τι να πουν για την κατάσταση του μωρού;; Είδαν κάτι;;...μέχρι ένα σημείο αναρωτιούνταν μέχρι και αν ήταν τρόλ...

 

Αυτά για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί γενικώς μεγάλο μέρος της κοινωνίας δεν είμαστε ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι και σε άλλα ανθρώπινα προβλήματα που γνωρίζουμε και κάνουμε ότι κοιτάμε αλλού...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είπε ότι και η Μαρία και Λευτέρης ήταν για πρώτη φορά γονείς και οι γιατροί φταίνε γιατί παρέλειψαν να τους δώσουν γραπτές οδηγίες για το τι έπρεπε να κάνουν σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού...και έτσι αυτοί δεν ήξεραν...

 

Μακάρι να δινόντουσαν οι οδηγίες αυτές γραπτώς.. και οι νέες μαμάδες θα είχαν έναν τυφλοσούρτη για τον πρώτο δύσκολο καιρό, και θα ήταν και πιο εύκολο να αποδίδονται ευθύνες σε γιατρούς που δίνουν οδηγίες για τάισμα ανά τρίωρο αυστηρά και ενδιάμεσα χαμομήλι και δυστυχώς δεν είναι και λίγοι!

Link to comment
Share on other sites

 

όταν είχα το πρώτο μου μωρό λεχούδι, ένιωθα οτι είχα ένα alien αγκαλιά... καμία σχέση με την λατρεία που έχω τώρα στο παιδί... αυτό που πυροδότησε την μητρότητα ήταν το ανήμπορο του βρέφους... η απόλυτη εξάρτηση και αδυναμία του... αν εγώ δεν ήμουν καλά, αν ήμουν μόνη, ποιός θα προστάτευε αυτό το πλάσμα? γιατί τα παιδιά να κρέμονται τόσο από την κατάσταση του γονιού? αν εγώ μια μέρα ξυπνήσω σχιζοφρενής, ποιός θα σώσει το παιδί μου? θα αρκεστούν όλοι να αποδώσουν δικαιοσύνη ρίχνοντας μου το φταίξιμο, το παιδί που θα χαθεί, θα υποφέρει κτλ, ποιός θα το σώσει?

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ μαζί σου. Το ίδιο συνέβη και σε μένα, και λάθος οδηγίες ακολούθησα και ό,τι θες...φανταστείτε ότι στο πρώτο μου μωρό, για μερικές μέρες στην αρχή, επειδή είχα δει στην κλινική να του δίνουν ζαχαρόνερο, του έδινα κι εγω! Όταν τηλεφώνησα στην παιδίατρο, για άσχετο θέμα κι έτυχε να το αναφέρω, έμεινε κάγκελο η γυναίκα, μόνο που δε με έβρισε...αυτά παθαίνεις άμα είσαι πρωτομάνα άπειρη και μόνη! Και θηλασμό ανά δίωρο με τρίωρο, με 10 λεπτά στο κάθε στήθος κλπ. Ευτυχώς, όταν είδα ότι δε λειτουργούσε, μου 'κοψε και άλλαξα τροπάρι και κατάφερα να θηλάσω αρκετούς μήνες. Άλλα ήμουν και 30 χρονώ μουλάρα, στην πόλη μου, είχα και δικούς μου και 100 παιδίατρους για 2η γνώμη...στα 24, μόνη σε ένα ερημονήσι, δεν ξέρω κι εγώ τι χαϊρι θα είχα. Το σκέφτομαι κι ανατριχιάζω. Παναγια μου, βοήθα τα παιδάκια όλου του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να δινόντουσαν οι οδηγίες αυτές γραπτώς.. και οι νέες μαμάδες θα είχαν έναν τυφλοσούρτη για τον πρώτο δύσκολο καιρό, και θα ήταν και πιο εύκολο να αποδίδονται ευθύνες σε γιατρούς που δίνουν οδηγίες για τάισμα ανά τρίωρο αυστηρά και ενδιάμεσα χαμομήλι και δυστυχώς δεν είναι και λίγοι!

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου. Τα μωρά δεν είναι ηλεκτρικές συσκευές να έχουν οδηγίες. Καθένα έχει δικές του ανάγκες. Και από μόνο του το μητρικό ένστικτο σε οδηγεί να σκύβεις και να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του παιδιού σου. Και κάνεις και υποθέσεις και σκέφτεσαι διάφορα...δεν μπορείς να βασίζεσαι σε εγχειρίδιο...Παλιά είχαν εγχειρίδιο και μεγάλωναν τα παιδιά τους;; Εμείς είμαστε ανίκανοι ως νέα γενιά να ακολουθήσουμε το ένστικτο και θέλουμε τον τυφλοσούρτη που άμα δεν πάει καλά κάτι να "πασάρουμε" τις ευθύνες στο συντάκτη του και εμείς να είμαστε άμοιροι ευθυνών;;

 

Έχεις ένα παιδί ληθαργικό τόσες ώρες και δεν ανησυχείς;

 

Και είσαι νέος γονιός και έστω δε γνωρίζεις τίποτα από παιδιά.

Η κοινή λογική δε σου χτυπάει καμπανάκια;;

 

Όταν ξέρεις ότι θα φέρεις μια ψυχή στον κόσμο για την οποία είσαι 100% υπεύθυνος έχεις 9 ολόκληρους μήνες να προετοιμαστείς γι' αυτό. Κάτσε, ρώτα, μάθε, διάβασε...έστω τα βασικά που να με πάρει και να με σηκώσει βραδιάτικα....:evil::evil:

 

Και συμβαίνει αυτό το τραγικό (όποιος και να φταίει, γονείς, γιατροί, νοσοκομείο, λάθος οδηγίες παιδιάτρου). Και δεν έχεις τη στοιχειώδη λογική να μη βγαίνεις στην τηλεόραση να λες αυτά;; Αυτό και μόνο του κάτι δείχνει...

 

Και το λέω και αναφέρομαι στη θεία του μωρού.

όμως δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστη και τη συμπεριφορά και τον τρόπο που σχολίασε το γεγονός ο δήμαρχος του νησιού....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου..επειδή διαβάζω το θέμα στο άλλο φόρουμ πολλές κραυγές αγωνίας της έλεγαν να τρέξει στο νοσοκομείο, άλλες τις έβρισκαν γιατρούς..πολλοί κινητοποίησαν και γνωστούς τους..ωστόσο κανένας δεν ήταν εκεί να βλέπει τι πραγματικά συμβαίνει..

όπως επίσης διαβάζω ότι δεν άνοιγε το μωρό τα μάτια για μια ολόκληρη μέρα..καλά η μητέρα μπορεί για χ λόγους να είναι ανεπαρκής...η γειτόνισσα που είπε η μητέρα ότι ήταν μαζί δεν είδε ότι όντως κάτι δεν πάει καλά;;

 

οι κοπέλες του φόρουμ πώς να καλέσουν την πρόνοια, την αστυνομία, το δήμο;;τι στοιχεία να δώσουν, τι ονοματεπώνυμο, τι στοιχεία κατοικίας, τι να πουν για την κατάσταση του μωρού;; Είδαν κάτι;;...μέχρι ένα σημείο αναρωτιούνταν μέχρι και αν ήταν τρόλ...

 

Αυτά για τη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί γενικώς μεγάλο μέρος της κοινωνίας δεν είμαστε ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι και σε άλλα ανθρώπινα προβλήματα που γνωρίζουμε και κάνουμε ότι κοιτάμε αλλού...

 

θα ήθελα πάντως να μάθω τι σκέφτονται τώρα οι ίδιες... που σίγουρα θα κάνουν καιρό να συνέλθουν, από αυτή την τόσο περίεργη επαφή και ανάμειξη...

 

συμμετείχαν κατα κάποιο τρόπο σε ένα δράμα που ποτέ δεν αντίκρυσαν, έμαθαν λεπτομέρειες που δεν μπορούσαν να κρίνουν την αλήθεια τους, επηρρεάστηκαν και επηρρέασαν ίσως κάποια που ποτέ δεν γνώρισαν... και στο τέλος βρέθηκαν μπλεγμένες σε μια υπόθεση εγκληματικής αμέλειας, θες της μάνας, θες του κράτους...

 

ιντερνετ, ήθη και έθιμα της νέας επικοινωνιακής πρακτικής μας. πώς πρέπει άραγε να το χειριστούμε?

 

(και δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω σε τπτ από αυτά, και γω γνώριζα για σπίτι στην δίπλα γειτονιά που μαλώναν και δέρνονταν όλη μέρα, αλλά ποτέ δεν κάλεσα την πρόνοια)

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμφωνώ μαζί σου. Το ίδιο συνέβη και σε μένα, και λάθος οδηγίες ακολούθησα και ό,τι θες...φανταστείτε ότι στο πρώτο μου μωρό, για μερικές μέρες στην αρχή, επειδή είχα δει στην κλινική να του δίνουν ζαχαρόνερο, του έδινα κι εγω! Όταν τηλεφώνησα στην παιδίατρο, για άσχετο θέμα κι έτυχε να το αναφέρω, έμεινε κάγκελο η γυναίκα, μόνο που δε με έβρισε...αυτά παθαίνεις άμα είσαι πρωτομάνα άπειρη και μόνη! Και θηλασμό ανά δίωρο με τρίωρο, με 10 λεπτά στο κάθε στήθος κλπ. Ευτυχώς, όταν είδα ότι δε λειτουργούσε, μου 'κοψε και άλλαξα τροπάρι και κατάφερα να θηλάσω αρκετούς μήνες. Άλλα ήμουν και 30 χρονώ μουλάρα, στην πόλη μου, είχα και δικούς μου και 100 παιδίατρους για 2η γνώμη...στα 24, μόνη σε ένα ερημονήσι, δεν ξέρω κι εγώ τι χαϊρι θα είχα. Το σκέφτομαι κι ανατριχιάζω. Παναγια μου, βοήθα τα παιδάκια όλου του κόσμου...

 

οχι καλή μου, υπάρχει και χειρότερο...

 

το πρώτο μια χαρά το είχα, στο δεύτερο που σκύλιασα και είπα αυτή την φορά θα θηλάσω, έστω και με το ένα μου σωστό στήθος, και έφτασα στα 35 μου να τον υποσιτίσω για ένα μήνα? 4200 γέννα, 3950 ενός μήνα. για χατήρι του αποκλειστικού, να καταφέρω να μήν δώσω ξένο...

 

και κοιμόταν μακάριο και το δικό μου το πουλάκι, σαν να χόρταινε, ώρες άσωτες αν δεν τον ξυπνούσα, και ας έχανε κάθε μέρα βάρος... δεν θέλει πολύ το κακό να γίνει... αν δεν τον ζύγιζα και δεν τον παρακολουθούσα συνεχεια με σύμβουλο θηλασμού και παιδίατρο, αν ήμουν μικρή και άπειρη, μπορεί και το δικό μου μωρό να κινδύνευε...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω μαζί σου. Τα μωρά δεν είναι ηλεκτρικές συσκευές να έχουν οδηγίες. Καθένα έχει δικές του ανάγκες. Και από μόνο του το μητρικό ένστικτο σε οδηγεί να σκύβεις και να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του παιδιού σου. Και κάνεις και υποθέσεις και σκέφτεσαι διάφορα...δεν μπορείς να βασίζεσαι σε εγχειρίδιο...Παλιά είχαν εγχειρίδιο και μεγάλωναν τα παιδιά τους;; Εμείς είμαστε ανίκανοι ως νέα γενιά να ακολουθήσουμε το ένστικτο και θέλουμε τον τυφλοσούρτη που άμα δεν πάει καλά κάτι να "πασάρουμε" τις ευθύνες στο συντάκτη του και εμείς να είμαστε άμοιροι ευθυνών;;

 

Έχεις ένα παιδί ληθαργικό τόσες ώρες και δεν ανησυχείς;

 

Και είσαι νέος γονιός και έστω δε γνωρίζεις τίποτα από παιδιά.

Η κοινή λογική δε σου χτυπάει καμπανάκια;;

 

Όταν ξέρεις ότι θα φέρεις μια ψυχή στον κόσμο για την οποία είσαι 100% υπεύθυνος έχεις 9 ολόκληρους μήνες να προετοιμαστείς γι' αυτό. Κάτσε, ρώτα, μάθε, διάβασε...έστω τα βασικά που να με πάρει και να με σηκώσει βραδιάτικα....:evil::evil:

 

Στις περισσότερες χώρες όμως της κατηγορίας Ελλάδας, ποτέ δεν αφήνονται οι γονείς παντελώς μόνοι τον πρώτο καιρό, είτε θα υπάρχει κάποιο σύστημα που θα παρακολουθούνται από μαίες, είτε ναι, θα έχουν πάρει γραπτές οδηγίες για το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι. Διότι όπως αποδεικνύεται, οι προφορικές οδηγίες μπορούν και να ξεχαστούν ή να παρερμηνευτούν με τραγικές συνέπειες.

 

Καλώς ή κακώς, παιδιά δεν κάνουν μόνο οι ενημερωμένοι και οι σωματικά και ψυχικά υγιείς. Καλό θα είναι να λειτουργεί ένα σύστημα προστασίας για όλα τα παιδιά.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό που εμάς μας φαίνεται αυτονόητο δεν είναι για όλους, κάποιοι χρειάζονται περισσότερη υποστήριξη.

 

Τώρα το τι λέει η θεία κι ο μπατζανάκης είναι πολύ σχετικό, η θεία μπορεί να νομίζει ότι τα λέει για καλό, ενώ θα ήταν προτιμότερο να πει απλά "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ".

Link to comment
Share on other sites

 

μιλάω για το γεγονός οτι σε όλα τα πράγματα πρώτα κρίνουμε και μετά νιώθουμε ευθύνη.

η μάνα, η συγκεκριμένη, είναι έυκολος, πολύ εύκολος στόχος...

 

αλλά όλοι έχουμε ευθύνη για το τί συμβαίνει δίπλα μας...

 

πρώτα η μάνα, μετά το κράτος και οι πολίτες του.

 

. αυτό που πυροδότησε την μητρότητα ήταν το ανήμπορο του βρέφους... η απόλυτη εξάρτηση και αδυναμία του... αν εγώ δεν ήμουν καλά, αν ήμουν μόνη, ποιός θα προστάτευε αυτό το πλάσμα? γιατί τα παιδιά να κρέμονται τόσο από την κατάσταση του γονιού? αν εγώ μια μέρα ξυπνήσω σχιζοφρενής, ποιός θα σώσει το παιδί μου? θα αρκεστούν όλοι να αποδώσουν δικαιοσύνη ρίχνοντας μου το φταίξιμο, το παιδί που θα χαθεί, θα υποφέρει κτλ, ποιός θα το σώσει?

 

ποιό είναι το θέμα? η επίρριψη ευθυνών ή η προστασία των αδυνάτων?

 

Ποσο δικιο εχεις σε ολα. Πολλες φορες τα εχω σκεφτει.

Η επιρριψη ευθυνων και η κριτικη ειναι ευκολο , η προστασια ειναι δυσκολο. Επισης οι αδυναμοι στη κοινωνια της Ελλαδας , δυσκολα επιβιωνουν .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιντερνετ, ήθη και έθιμα της νέας επικοινωνιακής πρακτικής μας. πώς πρέπει άραγε να το χειριστούμε?

 

Η επικοινωνία δεν νομίζω ότι αλλάζει σε κάτι. Ας πούμε ότι το νετ είναι η εικονική βρύση του χωριού. Εκεί που παλιά η μάνα θα έβγαινε στη βρύση να ζητήσει βοήθεια, τώρα πάει σε ένα φόρουμ με μαμάδες. Δεν πιστεύω ότι στη μία ή στην άλλη περίπτωση θα έπαιρνε απαραίτητα καλύτερες συμβουλές.

 

Πόσες μαμάδες είναι εδώ μέσα και σε όλα τα αντίστοιχα φόρουμ λόγω μοναξιάς, ας το σκεφτούμε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε όντως ότι της είπε ο γιατρός να του δίνει εναλαξ χαμομήλι και γάλα;Ή τα μπερδεψε η ίδια;Εγώ νομίζω μάλλον το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.childit.gr/v2/index.php/childitnews/40-newscat/386-qq

 

Και επειδη αναφεραμε οδηγιες γιατρων οριστε κοριτσια...Να οδηγιες νοσοκομειου εν ετη 2010....

 

Ντροπη και αισχος....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε όντως ότι της είπε ο γιατρός να του δίνει εναλαξ χαμομήλι και γάλα;Ή τα μπερδεψε η ίδια;Εγώ νομίζω μάλλον το δεύτερο.

 

Αυτή είναι και δική μου μεγάλη απορία. Κι εγώ προς το δεύτερο κλίνω...όπως επίσης, θα ήθελα πολύ να μάθω αν τελικά ήταν πρόωρο το μωρό ή όχι. Τηλεόραση δε βλέπουμε, η θεία του μωρού που μίλησε, είπε τίποτα σχετικά με αυτό;

 

moonchild, τελικά τα ήσυχα τα μωρά είναι πρόβλημα για τις μάνες. Δε σου δίνουν ρε παιδί μου ένα σήμα κινδύνου, να ανησυχήσεις, να ψαχτείς...με όλα αυτά που διαβάζω σήμερα, κάνω το σταυρό μου που το πρώτο μου ήταν γκρινιάρικο και με είχε στην τσίτα συνέχεια, ώσπου ανακάλυψα το φοβερό: το μωρό ήθελε θήλασμα! Θήλασμα για την πείνα, θήλασμα για τη δίψα, θήλασμα για τον ύπνο, θήλασμα για τους κολικούς, για τα πάντα θήλασμα! Και μη νομίζετε...χειρότερα είναι να ακούς την πεθερά και τη γειτόνισσα, "άστο και λίγο να κλάψει, να ανοίξουν τα πνευμόνια του, δώστου και λίγο ξένο" κλπ. Εγώ είμαι της άποψης, δε σου λύνει το πρόβλημα ο ένας γιατρός, πας σε άλλον. Θα μου πείτε, το θέμα είναι και να υπάρχει γιατρός για να πας...:?

Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία δεν νομίζω ότι αλλάζει σε κάτι. Ας πούμε ότι το νετ είναι η εικονική βρύση του χωριού. Εκεί που παλιά η μάνα θα έβγαινε στη βρύση να ζητήσει βοήθεια, τώρα πάει σε ένα φόρουμ με μαμάδες. Δεν πιστεύω ότι στη μία ή στην άλλη περίπτωση θα έπαιρνε απαραίτητα καλύτερες συμβουλές.

 

Πόσες μαμάδες είναι εδώ μέσα και σε όλα τα αντίστοιχα φόρουμ λόγω μοναξιάς, ας το σκεφτούμε λίγο.

 

καμία σχέση...

 

στην βρύση βλέπεις, ακούς, μυρίζεις, ψυχανεμίζεσαι, αντιλαμβάνεσαι...

 

πχ... η μάνα λέει ότι λέει...

 

αλλα τρίζει στην βρύση, σβέλτα τα χέρια της, συγκεντρωμένη στις δουλειές της....

 

η μάνα λέει οτι λέει...

 

αλλά το βλέμα είναι χαμένο... σπασμωδικές κινήσεις, βρώμικα ρούχα, λάθος δρόμος για το σπίτι...

 

κάτι δεν πάει καλά...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι λετε? Με ποια λογικη να φωναζαν την προνοια?

 

με την λογική οτι αυτός είναι ο λόγο ύπαρξης της...

 

δεν κατακρίνω τις κοπέλες... είναι δύσκολο να κρίνεις σωστά μεσα από το νετ και να ανακατευτείς, εδώ είναι δύσκολο και όταν βλέπεις...

 

αλλα δεν μου βγαίνει από το μυαλό οτι ίσως μια τέτοια παρέμβαση να ήταν σωτήρια...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θεωρειτε οτι ντε και καλα θα επρεπε να ζητησει βοηθεια απο την γειτονια? Εννοω δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι κοινωνικοι και δεν εχουν φιλους στην περιοχη που μολις εχουν μετακομισει. Γιατρος δεν υπηρχε.. λανθασμενες οδηγιες πηρε.......

Εμενα με επρηζε η μανα μου και στα δυο παιδια να δωσω χαμομηλι. Δεν εδινα γιατι ηταν που ηταν κακοφαγα, αν τους εδινα και χαμομηλι δεν θα πεινουσαν ποτε!!!!

Γνωστη μου σε ιατρικο χωρο ακουσε τον γιατρο της που της ειπε οτι αν το 50 ημερων μωρο της εχει μονο βηχα και οχι πυρετο δεν χρειαζεται να το δει.. μετα απο λιγες μερες κατεληξε στο νοσοκομειο με δυσπνοια, μισο βημα πριν την πνευμονια..

Να σας πω για γιατρο που εδωσε σαν οδηγια επειδη το μωρο επαιρνε κατα την γνωμη του πολυ βαρος, να του δινει το γαλα αραιωμενο? και η ιδια η μανα του ειχε τυφλη εμπιστοσυνη? Επειδη οι περισσοτερες ειναι ψαγμενες ή ψαχνονται, δεν σημαινει οτι ολες οι μαμαδες ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

με την λογική οτι αυτός είναι ο λόγο ύπαρξης της...

 

δεν κατακρίνω τις κοπέλες... είναι δύσκολο να κρίνεις σωστά μεσα από το νετ και να ανακατευτείς, εδώ είναι δύσκολο και όταν βλέπεις...

 

αλλα δεν μου βγαίνει από το μυαλό οτι ίσως μια τέτοια παρέμβαση να ήταν σωτήρια...

Εαν μπω εγω και πω ρε κοριτσια το μωρο μου δεν τρωει, προσπαθω αλλα δεν, εχω παρει τον γιατρο και μου λεει να μην ανησυχω.. στο νοσοκομειο δεν υπαρχει γιατρος να το παω τι να κανω?, εσυ θα μου στειλεις την προνοια?
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...