Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Καταρχην χαλαρωσε κοπελα μου εγω δεν ειπα κατι τετοιο..οσον αφορα για τον αν ειμαι καλη η μανα η οχι ασε να το ξερω εγω..εσενα λογος δε σου πεφτει...εγω απλα ειπα αν διαβασες καλα το post μου παραπανω οτι αν παθαινε κατι η μικρη μου θα ετρεχα σα τρελη στους διαδρομους των νοσοκομειων να βρω γιατρο ( γιαυτο ειπα οτι μπορει να ειμαι υπερβολικη) και οχι να ψαχνω απαντησεις απο το διαδικτυο...απλα τα πραγματα..οποιος καταλαβε καταλαβε...

και μονο που μπηκα τωρα στη διαδικασια να απαντησω και πολυ ειναι..σημασια εχει οτι το μωρακι χαθηκε και δε γυριζει....

 

Εσύ πρεπει να χαλαρωσεις καταρχάς δεν νομίζεις;;;;

Εμένα σίγουρα δεν μου πέφτει λόγος,πέφτει σε σένα όμως ;;; Τι μπηκες στον κόπο να μας πεις τι θα έκανες εσυ και πως αλλάζεις εσυ το παιδι;;;; Δεν μας ενδιαφερεισ εσυ όμως!! Μας νοιάζει το αγγελουδι που χάθηκε!!! Γι'αυτο κανε μας τη χάρη και όπως το'πες ηδη μη μπενεις στο κόπο να απαντήσεις!! Το καταλάβαμε,είσαι υπεράνω εσυ και σαν μάνα και σαν άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

χθες καποιος καπου, με απειλησε με μηνυση γιατι ειπα οτι λεει χαζομαρες (αλλη λεξη χρησιμοποιησα). Ελεγε τα απιστευτα για την μανα... Σημερα η ιατροδικαστικη εξεταση δικαιωνει αυτη την μανα που δεν εχει να αντιμετωπισει μονο τον θανατο του παιδιου της αλλα και την κατακραυγη του κοσμου.

Λυπαμαι πολυ για το αγγελουδακι που εφυγε ετσι γιατι καποιοι δεν ηξεραν να κανουν το καθηκον τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εύκολα κρίνεται τους ανθρώπους όμως ειναι απίστευτο!!!!

Ελεος πια!!!!!

Αυτη η μάνα έχασε το μωρακι της και δεν της φτάνει αυτο που μονο εκείνη ξέρει τι περνάει,να εχει και εσάς να υην κρίνεται και να λέτε αυτα τα σκληρά λόγια!!!τι να πω;;;; Είμαστε και μάνες!!!!!!

 

Και συμφωνω πολυ μ αυτο το μηνυμα...απο χτες που διαβασα αυτο το ποστ μ ενοχλει το ποσο ευκολα κρινουμε

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθουμε να μην μιλαμε... να σκεφτομαστε πρωτα και να κρινουμε πρωτα τον εαυτο μας και λιγοτερο τους αλλους :(

 

Συμφωνώ μαζι σου!! Ολοι μιλάνε εκ του ασφαλούς!!!!ολες πια θα τρεχανε θα κάνανε και θα ρανανε!!! Δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στα νησιά,απο νησί ειμαι και ξέρω πόσοι άνθρωποι έχουν φύγει άδικα χωρίς βοήθεια επειδη λείπει ο γιατρός,επειδη εχει απαγορευτικό και.. Και ... Και

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου αποψη ειναι συμφωνη με της abbie. θεωρω οτι το παιδακι κατι ειχε το οποιο δεν το ειχαν εντοπισει και η μαμα ως απειρη δεν το καταλαβε.

Αν φταιει, δεν μπορω να ξερω....δε με νοιαζει κι ολας. ενα μωρουλι χαθηκε και αυτο μονο εχει σημασια.

Ειναι τοσο κριμα, αδιανοητο!!!!! Να το εχει ο θεος στη ζεστασια του!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.cretalive.gr/crete/view/ragisan-kardies-gia-to-brefos-fws-sta-aitia-thanatou-tha-rijei-h-iatrodikas/60794

 

Συγκλονισμένος μίλησε στην εφημερίδα «Espresso» ο δήμαρχος Λέρου κ. Μιχάλης Κόλιας: "Επειδή είχα πρόβλημα με τη μητέρα μου, εκείνη τη μέρα έτυχε να βρίσκομαι στο νοσοκομείο. Με κάλεσαν οι γιατροί στην Παιδιατρική Κλινική, όπου η μάνα με τον σύντροφό της είχαν πάει το παιδί. Οι εικόνες που αντίκρισα όταν οι γιατροί με οδήγησαν στη θερμοκοιτίδα πραγματικά με σόκαραν. Είδα ένα νεογέννητο που είχε ακριβώς την εικόνα που έχουν τα υποσιτισμένα βρέφη της Αιθιοπίας. Ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση, γεμάτο πληγές με πύον, γιατί το δερματάκι του άρχισε να σκάει από την ασιτία, και άπλυτο. Αμέσως ενημερώθηκε ο εισαγγελέας της Κω, ενώ έσπευσε και η αστυνομία που πήρε καταθέσεις. Προσωπικά θεωρώ πως πρόκειται για καθαρή αμέλεια, εγκληματική"

Η 24χρονη είχε μετακομίσει τους τελευταίους μήνες στη Λέρο, σύμφωνα με το lerosnews.gr για να ζήσει με τον πατέρα του παιδιού, που είναι στρατιωτικός.

Ο εισαγγελέας της Κω έχει ασκήσει ποινική δίωξη κατά της μητέρας για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.

 

TAGS

 

 

Link to comment
Share on other sites

ενα μωρουλι χαθηκε και αυτο μονο εχει σημασια.

 

Αν τελικά επιβεβαιωθεί ότι υπήρχε εξαρχής ιατρικό θέμα που δεν διαγνώστηκε στο κέντρο υγείας που επισκέφτηκε η μητέρα, για μένα δεν έχει μόνο σημασία ότι χάθηκε ένα μωράκι. Έχει σημασία ότι χάθηκε ένα μωράκι από ανικανότητα των καθ' ύλην αρμόδιων κι ακόμα περισσότερο έχει σημασία ότι βγήκαν όλοι οι σχετικοί και άσχετοι (βλ. δήμαρχος Λέρου) στα κανάλια να πετάξουν τη λάσπη τους και να κάνουν μια 24χρονη άπειρη μάνα που μόλις έχασε το μωρό της να φαίνεται από ανίκανη μέχρι τρελή κι εγκληματικά αδιάφορη. Ντροπή τους και για μένα έχει μεγάλη σημασία να τιμωρηθούν όλοι τους, αλλά δυστυχώς δεν τρέφω ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι συμφωνη με της abbie. θεωρω οτι το παιδακι κατι ειχε το οποιο δεν το ειχαν εντοπισει και η μαμα ως απειρη δεν το καταλαβε.

Αν φταιει, δεν μπορω να ξερω....δε με νοιαζει κι ολας. ενα μωρουλι χαθηκε και αυτο μονο εχει σημασια.

Ειναι τοσο κριμα, αδιανοητο!!!!! Να το εχει ο θεος στη ζεστασια του!!!

 

λαιδα, εδωπερα στην δικη μας περιπτωση, οι γιατροι και η επισκεπτρια υγειας, ο αντρας μου κι εγω που ειχαμε ηδη ενα παιδι και ολοι οι φιλοι και συγγενεις μας δυο μηνες δεν καταλαβαν τιποτα! και οταν εγινε τελικα διαγνωση μας ειπε κατα λεξη ο γιατρος, μιλαμε για εβδομαδες, οχι μηνες!!!!

 

το μωρο αυτο ειπαν οτι υποσιτιζοταν επειδη δεν το ταιζε γαλα η μαμα του, σωστα? και πως διαπιστωθηκε αυτο? ισως - και λεω ισως - η πρωτεινη στο αιμα να ηταν σε χαμηλα επιπεδα (οπως και στο δικο μου μωρο), και αυτο θα μπορουσε να οφειλεται σε 3 λογους, 1ον διατροφη, 2ον το συκωτι (να μην παραγει το albumin) και 3ον τα νεφρα (να χανουν ολο το albumin). Εχουν εκει οι γιατροι την εμπειρια για ολες τις σπανιες αρρωστιες που υπαρχουν? ή απλως ειδαν μια μικρη κοπελιτσα, με τα προβληματα της κι αυτη, και εβγαλαν ενα βιαστικο συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρεπει να χαλαρωσεις καταρχάς δεν νομίζεις;;;;

Εμένα σίγουρα δεν μου πέφτει λόγος,πέφτει σε σένα όμως ;;; Τι μπηκες στον κόπο να μας πεις τι θα έκανες εσυ και πως αλλάζεις εσυ το παιδι;;;; Δεν μας ενδιαφερεισ εσυ όμως!! Μας νοιάζει το αγγελουδι που χάθηκε!!! Γι'αυτο κανε μας τη χάρη και όπως το'πες ηδη μη μπενεις στο κόπο να απαντήσεις!! Το καταλάβαμε,είσαι υπεράνω εσυ και σαν μάνα και σαν άνθρωπος!!!

 

 

 

Την άποψη μου θα την εκφράζω ελεύθερα όπως ελεύθερα την εκφράζεις και εσύ και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια του forum.Δημοκρατία άλλωστε έχουμε.Αν δε σου αρέσει να μη διαβάζεις τα ποστ μου.. Δε καταλαβαίνω το λόγο που επιτέθηκες προσωπικά σε εμένα μόνο..και το ότι δε συμφωνείς μαζί μου σου δίνει το δικαίωμα να μου προσάπτεις χαρακτηρισμούς του τύπου αν είμαι καλή μάνα (με ειρωνεία) και αν είμαι υπεράνω άνθρωπος.

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ ΜΙΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΑΔΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τελικά επιβεβαιωθεί ότι υπήρχε εξαρχής ιατρικό θέμα που δεν διαγνώστηκε στο κέντρο υγείας που επισκέφτηκε η μητέρα, για μένα δεν έχει μόνο σημασία ότι χάθηκε ένα μωράκι. Έχει σημασία ότι χάθηκε ένα μωράκι από ανικανότητα των καθ' ύλην αρμόδιων κι ακόμα περισσότερο έχει σημασία ότι βγήκαν όλοι οι σχετικοί και άσχετοι (βλ. δήμαρχος Λέρου) στα κανάλια να πετάξουν τη λάσπη τους και να κάνουν μια 24χρονη άπειρη μάνα που μόλις έχασε το μωρό της να φαίνεται από ανίκανη μέχρι τρελή κι εγκληματικά αδιάφορη. Ντροπή τους και για μένα έχει μεγάλη σημασία να τιμωρηθούν όλοι τους, αλλά δυστυχώς δεν τρέφω ελπίδες.

εχεις δικιο αλλα ακου πως θα γινει στην πραξη: αν αποδειχτει οτι φταιει η μαμα θα σημαινει οτι εχει ψυχολογικα προβληματα (αλλιως τι?) οποτε θα εχει το ακαταλογιστο. Να αποδειχτει οτι φταινε οι γιατροι και οι αρμοδιοι, αν φταινε, αποκλειεται.....

ενω εχεις δικιο λοιπον, ουτε εγω τρεφω ελπιδες...για αυτο και εγραψα οτι δεν εχει σημασια πλεον.

Link to comment
Share on other sites

λαιδα, εδωπερα στην δικη μας περιπτωση, οι γιατροι και η επισκεπτρια υγειας, ο αντρας μου κι εγω που ειχαμε ηδη ενα παιδι και ολοι οι φιλοι και συγγενεις μας δυο μηνες δεν καταλαβαν τιποτα! και οταν εγινε τελικα διαγνωση μας ειπε κατα λεξη ο γιατρος, μιλαμε για εβδομαδες, οχι μηνες!!!!

 

το μωρο αυτο ειπαν οτι υποσιτιζοταν επειδη δεν το ταιζε γαλα η μαμα του, σωστα? και πως διαπιστωθηκε αυτο? ισως - και λεω ισως - η πρωτεινη στο αιμα να ηταν σε χαμηλα επιπεδα (οπως και στο δικο μου μωρο), και αυτο θα μπορουσε να οφειλεται σε 3 λογους, 1ον διατροφη, 2ον το συκωτι (να μην παραγει το albumin) και 3ον τα νεφρα (να χανουν ολο το albumin). Εχουν εκει οι γιατροι την εμπειρια για ολες τις σπανιες αρρωστιες που υπαρχουν? ή απλως ειδαν μια μικρη κοπελιτσα, με τα προβληματα της κι αυτη, και εβγαλαν ενα βιαστικο συμπερασμα?

εσυ ξερεις λεπτομερειες και σαφως ξερεις καλυτερα απο εμενα. Εγω που δεν ξερω τιποτα, θεωρω οτι δεν μπορει απο τη μια να ψαχνει βοηθεια και απο τη αλλη να το αφηνει να πεθαινει...κατι συμβαινει που δεν το ξερουμε.

Κανονικα μεχρι να βγει το ακριβες πορισμα κανεις δεν μπορει να ξερει τι συνεβη...κριμα ρε παιδια...κριμα την ψυχουλα.

Link to comment
Share on other sites

κριμα η ψυχουλα...ποναει η ψυχη μου...

 

αν ειναι αληθεια οσα γραφονται ειναι τραγικο.....πληγες απο πυον ειχε στο κορμακι του απο την ασιτια...

 

για να ασκησει διωξη ο εισαγγελεας κατι θα ειδαν , τι να πω....

 

αν ολα εγιναν απο αμελεια-αγνοια...αυτη η μανα πως θα το αντεξει....

 

τα παιδια μας κ τα ματια μας.....ας μας λενε κουραστικες, ας ρωταμε το παραμικρο στο γιατρο, ας μας βαρεθουν στο νοσοκομειο να μας βλεπουν, να επιμενουμε, κανενα αλλο μωρακι μην παθει κατι αναλογο...παναγια μου...προς θεου, καμμια μας δε γεννηθηκε σουπερ μαμα η επαγγελματιας μαμα, ολες προσπαθουμε, αγωνιζομαστε, ρωταμε για να κανουμε το καλυτερο για τα παιδια μας.....ισως οντως να ελλειπε ο γιατρος κ να ειχε απαγορευτικο, να μην μπορουσε να τοο παει καπου το μωρο ....ισως να μην φταιει η μανα.....ισως λαθος οδηγιες, η νατα καταλαβε λαθος.....τι να πουμε...τραγικο....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αυτό είναι το πιο σημαντικό και δυστυχώς δεν αλλάζει. Τώρα όσον αφορά τις αιτίες έχω μπερδευτεί . Αν κοιτάξεις στο ιντερνετ οι πληροφορίες είναι αντιφατικές και δεν ξέρεις τι να πιστέψεις. Το πόρισμα θα είναι προφανώς ένα και μη αμφισβητήσιμο. Τώρα αν κάποιες από εμάς σπεύσαμε να "κρίνουμε" την μάνα δεν είναι γιατί εμείς είμαστε καλύτερες (άλλωστε ποιος μπορεί να το κρίνει αυτό) ? Κρίναμε ένα γεγονός έτσι όπως παρουσιάστηκε από τον Τύπο (σύσσωμο) ο οποίος παρουσίασε την μάνα ως υπεύθυνη . Μην ξεχνάτε ότι καθημερινά βομβαρδιζόμαστε από αρνητικές ειδήσεις που τελικά απ'ό,τι φαίνεται διογκώνεται από μεγάλη μερίδα του Τύπου. Αναμένουμε λοιπόν το τελικό πόρισμα (πάλι απο τον Τύπο) αν και δυστυχώς το κακό έγινε !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

εσυ ξερεις λεπτομερειες και σαφως ξερεις καλυτερα απο εμενα. Εγω που δεν ξερω τιποτα, θεωρω οτι δεν μπορει απο τη μια να ψαχνει βοηθεια και απο τη αλλη να το αφηνει να πεθαινει...κατι συμβαινει που δεν το ξερουμε.

Κανονικα μεχρι να βγει το ακριβες πορισμα κανεις δεν μπορει να ξερει τι συνεβη...κριμα ρε παιδια...κριμα την ψυχουλα.

 

ουτε κι εγω ξερω τιποτα! οταν διαβασα το ποστ της κοπελας στο αλλο φορουμ ομως, πρησμενα ματακια και ληθαργος, πραγματικα ανησυχισα οτι το μωρο μπορει να ηταν νεφρωσικο. Γιαυτο παρακολουθησα την ιστορια και πραγματικα λυπαμαι παρα πολυ που ειχε αυτη την καταληξη.

 

ας μη λεμε επρεπε να κανει αυτο η εκεινο, εγω θα εκανα το αλλο.... δεν ξερουμε τι εγινε ακριβως (εδωπερα ουτε οι γιατροι ξερουν, σωστα?) και το ξαναλεω, θα μπορουσε να συμβει στην καθεμια μας... κι εγω θα μπορουσα να παω στον γιατρο της γειτονιας μου και να πω γιατι δεν το καταλαβες, κι εμενα θα μπορουσαν να μου πουν οτι το μωρο ειχε γενικευμενο οιδημα και πως μου ξεφυγε... εμεις νομιζαμε οτι ηταν γεματουλης... το ιδιο και ο γιατρος της γειτονιας ειπε οτι επαιρνε το βαρος (ενω ηταν κατακρατηση νερου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Δήμαρχος δεν είναι γιατρός και καλύτερα θα έκανε, σαν δημόσιο πρόσωπο, να μετράει περισσότερο τα λόγια του. Λες και γεννηθήκαμε χθες και δεν ξέρουμε τι γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία...λες και θα είναι η πρώτη φορά που χάθηκε ανθρώπινη ζωή από ιατρικό λάθος! Πόσοι άνθρωποι πήγαν με εμφανή συμπτώματα εμφράγματος στο νοσοκομείο, τους έδιωξαν και πέθαναν από δεύτερο στο σπίτι τους; Σε πόσα παιδιά έχει γίνει λάθος διάγνωση και βρέθηκαν μετά οι γονείς να τρέχουν; Πώς μου τη δίνουν που μόλις γίνει η στραβή, κοιτάνε μόνο πώς να τα κουκουλώσουν!

 

Αν όντως αποδειχθεί πως το μωρό είχε κάποιο πρόβλημα υγείας εκ γεννετής, όπως αυτό που αναφέρει η Abbie ή κάποιο παρόμοιο, που δλδ δεν είναι εύκολο να διαγνωστεί από τις πρώτες μέρες και χρειάζεται στη συνέχεια μια πολύ ψυλλιασμένη μαμά και έναν πολύ αετομάτη νεογνολόγο, που θα κάνει αμέσως εισαγωγή και θα παραπέμψει για τις απαραίτητες εξετάσεις, δυστυχώς, το μωράκι, με τις συνθήκες που επικρατούσαν, δεν είχε καμια πιθανότητα. Γι' αυτό και είπα παραπάνω, για μένα το λάθος εκ μέρους της οικογένειας ήταν που δεν κάθισε η κοπέλα να γεννήσει στη Θεσσαλονίκη, όπου βρισκόταν η οικογένειά της (αν κατάλαβα καλά). Έτσι κάνουν πολλές επίτοκες από γειτονικές περιοχές (πχ Σέρρες, Κιλκίς). Εκεί θα είχε πάει στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου, που έχουν εξειδικευμένους νεογνολόγους εξ αρχής κι ίσως να προλάβαινε. Τώρα, στη Λέρο...τρέχα γύρευε. Αν, από την άλλη, απλά ήταν η καταγωγή της από Θεσσαλονίκη και δεν είχε δικούς της εκεί...ήταν της μοίρας το γραφτό, που λένε.

 

Επίσης, κορίτσια, οι εντάσεις δεν ταιριάζουν σε αυτό το θέμα...μη γίνουμε κι εδώ όπως αλλού, που τα διαβάζεις κι αναγουλιάζεις. Εκφράζουμε τη θλίψη μας, εκθέτουμε τις απόψεις μας, αλλά το γεγονός είναι μη αναστρέψιμο...και τέτοια θέματα καλά είναι να υπάρχουν και να μην κλειδώνονται, για να ενημερώνεται ο κόσμος. Σήμερα ήταν αυτή η κοπέλα, αύριο μπορεί να είμαστε εμείς, η αδελφή, η κολλητή μας...από όλη αυτή την σπαρακτική ιστορία, ας μάθουμε τουλάχιστον να αναγνωρίζουμε τα ανησυχητικά σημάδια, πριν να είναι αργά, μήπως κάποτε μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάποια άλλη ζωούλα να σωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν αυτή η κοπέλα, αύριο μπορεί να είμαστε εμείς, η αδελφή, η κολλητή μας...από όλη αυτή την σπαρακτική ιστορία, ας μάθουμε τουλάχιστον να αναγνωρίζουμε τα ανησυχητικά σημάδια, πριν να είναι αργά, μήπως κάποτε μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάποια άλλη ζωούλα να σωθεί.

 

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

λιγο αυτη αγραμματη, στο ιντερνετ μπαινουν και αγραμματοι ποιος ξερει σε τι πληροφοριες επεσε επανω και πως τι φιλτραρε-κατανοησε, λιγο να βρισκοτανε σε επιλοχειο καταθλιψη, λιγο με ψυχιατρικα ζητηματα που μπορει να προυπηρχαν, λιγο τ οτι δεν ειχε κανεναν διπλα της, λιγο η απομονωση και η απειρια, ο αντρας απων,,πολυ θελει να πεθανει το νεογεννητο οταν η μαμα του δεν ειναι σε θεση για ολους αυτους τους λογους να το φροντισει?

 

Πρέπει κάποιος να ξέρει γράμματα για να μεγαλώσει ένα μωρό;Δεκάδες και δεκάδες γενιές ανθρώπων μεγάλωσαν από αγράμματες μάνες.

 

εχω κατι θειαδες σε κατι χωρια απομωνομενες μια ζωη ισα ισα το ονομα τους γραφουν αντε βαλτες στο ιντερνετ τι να ψαξουν και τι να καταλαβουν

Αυτές οι θειάδες φαντάζομαι δεν θα περίμεναν από το internet για να σώσουν το μωρό τους.

 

Βγαζεις ακρη???

Το αποτελεσμα μετραει...

Αλλο ενα αγγελουδακι στον ουρανο.[/quote

 

Όταν κάποιος εγκληματεί,μετράει και η πράξη.

 

Η χειροτερή μου περίοδος ήταν όταν τα παιδιά έκλαιγαν και δεν μπορούσαν να μου δώσουν μία ένδειξη για το που μπορεί να υποφέρουν!

Κι' εκείνη η μαμά νέα και άπειρη που να φανταστεί τι της επιφύλασσε η μοίρα??

Που να το φανταστεί όταν έλεγε ότι το μωρό μου δεν τρώει,δεν ξυπνάει,δεν ανοίγει τα μάτια του και είναι κρύο όσο και να το ντύνω;

 

Λυπάμαι αλλά όσο και αν ψάχνω δεν βρίσκω καμία δικαιολογία.Δεν είχε γιατρό.Δεν είχε και κανέναν άνθρωπο σε όλο το νησί να ρωτήσει;Ποιά μάνα από όλες μας θα της έλεγαν για ένα μωρό ότι δεν τρώει, δεν ξυπνάει, είναι κρύο και δεν θα σκεφτόταν αμέσως ότι διατρέχει θανάσιμο κίνδυνο;Ας το πήγαινε σε έναν παθολόγο,σε έναν οποιοδήποτε γιατρό,και να μην το αναλάμβανε δεν μπορεί να μην επεσήμανε την σοβαρότητα της κατάστασης του.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/blog/article/667210

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/272990/toys-giatroys-tis-leroy-katigorei-i-mitera-toy-atyhoy-vrefoys#ixzz2Ink22rT1

 

Edδω καπου αναφερει πως το μωρο ηταν προωρο...Τι να πω εγω ειπα πως δεν ειναι γιατι μια μαμα που μιλησε με την μητερα του βρεφους νομιζω την ρωτησε και ειπε πως δεν ειναι...αν ειναι τελικα και εκανα λαθος εγω συγνωμη!Ειναι δεν ειναι σημασια εχει πως χαθηκε...

 

Ας ειμαστε λιγο συμμαζεμενες..ελεος ειμαστε και μανες μερικες εδω μεσα λιγο μυαλο ρε κοριτσια ειναι δυνατον μια μαμα να αφηνει το μωρο της απλυτο λερωμενο και με πληγες?και να το εβλεπε ο πατερας η θεια κτλ και να μην λεγαν κατι??να προσεχουμε λιγο τι λεμε που ζουμε δηλαδη??αν μπει αυριο μεθαυριο αυτη η μανουλα και δει τα ποστ με ποση ευκολια και σιγουρια την καταδικασαν καποιοι(βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι και εγω στην αρχη ειπα καποια πραγματα παραπανω) πως θα νιωσει??

 

Χαθηκε ενα παιδακι και δεν χαθηκε ουτε απο καμμια αρρωστια ουτε απο καποιοι διαπιστωμενο προβλημα...χαθηκε απο αμελεια καποιων!

 

Καμμια μας δεν ηταν μπροστα κανεις δεν ξερει τι μπορει να εγινε στα σιγουρα εγω οτι ειπα το ειπα γιατι μιλησα με μαμα που μιλουσε συνεχως με την μητερα του βρεφους!

 

Πιο πολυ θα επρεπε να μας προβληματιζει ποσοι ανθρωποι και παιδια πανε χαμενοι στα νησια με το μπαχαλο που επικρατει παρα να κατακραξουμε αυτη την μανα που υποτιθεται ειχε το μωρο βρωμικο με πληγες παραμελλημενο οπως θελουν καποιοι δημοσιογραφοι για να καλυψουν καποιους αλλους...

 

Λιγο ανθρωπια!

 

Υγ. Διβαστε πρωτα καποιες εδω μεσα πρωτου να πειτε ας το πηγαινε σε καποιο γιατρο αλλης ειδικοτητας κτλ...πηγε η κοπελα λεμε οταν θελετε να συεμμετεχετε σε μια συζητηση διαβαζετε πρωτα πως εχουν τα πραγματα πριν εκφερεται γνωμη

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αναφέρετε συνέχεια την λέξη τσάι ενώ ήταν χαμομήλι και φοβάμαι μην μπει στο υποσυνείδητο καμίας νέας μαμάς το λάθος και έχουμε άλλα. Το ΤΣΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέχρι την ηλικία των 4 ετών. Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί μπέρδεψε τα φακελάκια η πεθερά μου στον ανηψιό μου (10 μηνών) και όταν το κατάλαβαν η γιατρός τους έβαλε να τρέξουν στο Παίδων όπου το κράτησαν 2 νύχτες κάνοντας άπειρες εξετάσεις. Ευτυχώς το είχε δώσει πολύ αραιόμένο με γάλα και δεν του πείραξε τα οργανάκια του.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αναφέρετε συνέχεια την λέξη τσάι ενώ ήταν χαμομήλι και φοβάμαι μην μπει στο υποσυνείδητο καμίας νέας μαμάς το λάθος και έχουμε άλλα. Το ΤΣΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέχρι την ηλικία των 4 ετών. Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί μπέρδεψε τα φακελάκια η πεθερά μου στον ανηψιό μου (10 μηνών) και όταν το κατάλαβαν η γιατρός τους έβαλε να τρέξουν στο Παίδων όπου το κράτησαν 2 νύχτες κάνοντας άπειρες εξετάσεις. Ευτυχώς το είχε δώσει πολύ αραιόμένο με γάλα και δεν του πείραξε τα οργανάκια του.

ναι εχεις απολυτο δικιο....χαμομηλι λοιπον! Αν και κανονικα ουτε χαμομηλι θα επρεπε να παιρνουν τα παιδακια .... Το γαλα της μαμας ειναι οτι καλυτερο και αν δεν θηλαζει η μαμα το γαλα φορμουλα!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις απολυτο δικιο....χαμομηλι λοιπον! Αν και κανονικα ουτε χαμομηλι θα επρεπε να παιρνουν τα παιδακια .... Το γαλα της μαμας ειναι οτι καλυτερο και αν δεν θηλαζει η μαμα το γαλα φορμουλα!

 

Όντως! Κι εγώ ποτέ δεν έδωσα χαμομήλι κι ας επέμενε η πεθερά μου και προσπάθησα με τα χίλια ζόρια (ανύπαρκτες θηλές που πλήγιαζαν με ανυπόφορους πόνους και εντέλει σώθηκα από τις θηλές chicco) για αποκλειστικό θηλασμό 3 μήνες για να μην πιει τα χημικά από τόσο μικρό και μέχρι 9 μηνών μερικό θηλασμό. Ό,τι προστάζει η φύση και το ένστικτό μας είναι το καλύτερο για τα παιδιά μας.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=109243&cid=312

 

Εδώ υποτίθεται πως παρουσιάζεται η άποψη της οικογένειας για την υπόθεση. Λέω υποτίθεται, γιατί με τόσες αντικρουόμενες πληροφορίες, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω και τα αναμεταδίδω με κάθε επιφύλαξη.

 

Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεται και πάλι πως το μωρό ήταν πρόωρο (και μάλιστα αλλού διάβασα πως τους άφησαν να φύγουν την 4η ημέρα) και πως οι οδηγίες ήταν να το ταϊζει ανα 4ωρο γάλα εναλλάξ με χαμομήλι. Μα ποιος παιδίατρος μπορεί να έδωσε τέτοια οδηγία; Και μάλιστα σε πρόωρο;:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποιος να ξέρει γράμματα για να μεγαλώσει ένα μωρό;Δεκάδες και δεκάδες γενιές ανθρώπων μεγάλωσαν από αγράμματες μάνες.

 

 

Αυτές οι θειάδες φαντάζομαι δεν θα περίμεναν από το internet για να σώσουν το μωρό τους.

 

Βγαζεις ακρη???

Το αποτελεσμα μετραει...

Αλλο ενα αγγελουδακι στον ουρανο.[/quote

 

Όταν κάποιος εγκληματεί,μετράει και η πράξη.

 

 

Που να το φανταστεί όταν έλεγε ότι το μωρό μου δεν τρώει,δεν ξυπνάει,δεν ανοίγει τα μάτια του και είναι κρύο όσο και να το ντύνω;

 

Λυπάμαι αλλά όσο και αν ψάχνω δεν βρίσκω καμία δικαιολογία.Δεν είχε γιατρό.Δεν είχε και κανέναν άνθρωπο σε όλο το νησί να ρωτήσει;Ποιά μάνα από όλες μας θα της έλεγαν για ένα μωρό ότι δεν τρώει, δεν ξυπνάει, είναι κρύο και δεν θα σκεφτόταν αμέσως ότι διατρέχει θανάσιμο κίνδυνο;Ας το πήγαινε σε έναν παθολόγο,σε έναν οποιοδήποτε γιατρό,και να μην το αναλάμβανε δεν μπορεί να μην επεσήμανε την σοβαρότητα της κατάστασης του.

 

δεν καταλαβες τι θελω να πω προφανως

 

απαντησα σε μηνυμα συγκεκριμενο κοπελας που ελεγε,,,στο ιντερνετ ηξερε να μπει να παρει πληροφοριες,,,

και λεω ε! και τι σημαινει αυτο?, οποιος μπαινει στο ιντερνετ καταλαβαινει και τι διαβαζει? μην τα απομωνονουμε ετσι τα ποστ προφανως απανταω σε καποιον για κατι πολυ συγκεκριμενο

 

αν δεν σου πει καποιος 2-3 πραγματα ειτε γιατρος ειτε μαμη ειτε πιο εμπειρος ειτε πιο εξυπνπος απο σενα ειτε πιο ισορροπημενος ψυχικα μπορει και να τα σκατωσεις και να συμβει το κακο, φιλοσοφια θελει?,,

Link to comment
Share on other sites

http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=109243&cid=312

 

Εδώ υποτίθεται πως παρουσιάζεται η άποψη της οικογένειας για την υπόθεση. Λέω υποτίθεται, γιατί με τόσες αντικρουόμενες πληροφορίες, δεν ξέρω πια τι να πιστέψω και τα αναμεταδίδω με κάθε επιφύλαξη.

 

Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεται και πάλι πως το μωρό ήταν πρόωρο (και μάλιστα αλλού διάβασα πως τους άφησαν να φύγουν την 4η ημέρα) και πως οι οδηγίες ήταν να το ταϊζει ανα 4ωρο γάλα εναλλάξ με χαμομήλι. Μα ποιος παιδίατρος μπορεί να έδωσε τέτοια οδηγία; Και μάλιστα σε πρόωρο;:shock:

Και εγω εμαθα ειπε ο πατερας πως θα ασκησουν διωξη και καλα θα κανουν....

οσο για τον αν ειναι πρωορο η οχι μπερδευτηκα και εγω γιατι η μητερα ειπε πως δεν ειναι δεν ξερω!

 

Αλλα και πρωορο να μην ειναι το παιδι δεν δινεις χαμομηλι εναλλαξ απο το γαλα...ελεος!! Αυτο θα πρεπει να μας προβληματιζει η σταση του καθε παιδιατρου και οι πολυτιμες συμβουλες του!:evil::evil::evil:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...