Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bρέφος 33 ημερών κατέληξε από ασιτία και υποθερμία


Lisbet

Recommended Posts

Ν' αγιάσει το στόμα σου κοπέλα μου!!!!Το τοποθετείς πολύ σωστά!!!

Άντί να μας ενοχλεί το ανύπαρκτο κράτος πρόνοιας, έχουμε κιόλας λιθοβολήσει τη μάνα!!!

 

Δεν είμαι από αυτές που δικαιολογούν το κράτος . Καθημερινά βλέπω τις ελλείψεις του

Στην προκειμένη περίπτωση όμως για να παρέμβει θα πρέπει να γίνει κάποια αναφορά / καταγγελία από το συγγενικό περιβάλλον της κοπέλας. Για να παρέμβει το κράτος θα πρέπει και κάποιος να το ειδοποιήσει... εδώ από ό,τι βλέπω δεν υπήρχε κάτι μεμπτό σύμφωνα με την θειοκουνιάδα : φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτή που το γέννησε.

 

Αν εγώ είμαι έγκυος και παίρνω ναρκωτικά , καπνίζω και κάνω ότι βλακεία μου περάσει από το μυαλό , το κράτος θα φταίει που πιθανότατα θα γεννήσω ένα μωρό με προβλήματα υγείας ?

 

Δεν θέλω να υποτιμήσω το ρόλο των κρατικών φορέων αλλά στην προκειμένη περίπτωση όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση εγώ και ο πατέρας του είμαστε υπεύθυνοι για το παιδί μας και κανένας άλλος. Αν εγώ όμως στερούμαι μητρικού ενστίκτου, βασικής νοημοσύνης ή κοινής λογικής θα πρέπει η μάνα μου, ο άντρας μου , ή δεν ξέρω ποιος να ενημερώσει τους αρμόδιους φορείς για να με απομακρύνουν ως ανίκανη να μεγαλώσω το παιδί μου.

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 337
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 26 δημοσιεύσεις

  • Lisbet

    Lisbet 25 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 17 δημοσιεύσεις

  • Velv

    Velv 16 δημοσιεύσεις

Αφού την έχεις δικάσει, καταδικάσει και φυλακίσει, θεωρώ άσκοπο να σου παραθέσω τις σκέψεις μου.

 

Μπορεί κατα βάθος να έχεις και δίκιο, εσύ ξέρεις!

 

Δεν καταδίκασα κανέναν ,δεν εχω τέτοια αρμοδιότητα!απλα λέω πως οτι και να λέμε το μωρο εξαρτιοταν απο τη μάνα!

Βαση γιατρών το παιδι ήταν παραμελημμενο απο ποιον απο τη μάνα!

Αφου θεωρείς άσκοπο να παραθεσεις τις σκέψεις σου σε μένα κανε το τότε στις άλλες μανουλες που δεν το χωράει ο νους τους πως να δικαιολογησουμε το θάνατο ενος βρέφους τελειομηνο!

Δεν με νοιάζει η μάνα!αλλα το ποσο πρεπει να υπέφερε!ελεγε πολλα ψέματα η κοπέλα!αν δεν υπήρχε παιδιατρος υπήρχε νοσοκομείο!ας το πήγαινε!δεν ξερω!

Αλλα καλο θα ήταν να ακούσουμε και όλες τις πλευρές αν ποτε γίνει αυτο!η ουσία ειναι πως το μωρο δν γυρίζει πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι να πιστεψω πως μπηκε στον κοπο να μιλαει σε φορουμ για την κατασταση του παιδιου αλλα δεν πηρε τον παιδιατρο ενα τηλεφωνο.Σαφως και ο παιδιατρος διαγνωση απο τηλεφωνου δε μπορει να κανει αλλα θεωρω οτι σε ενα μωρο 30 ημερων το πρωτο που οφειλε να ρωτησει ειναι αν και ποσο τρωει το μωρο.Αυτη η απλουστατη ερωτηση αρκουσε για να καταλαβει πολλα.

 

Ψεμματα να πει για να καλυψει πως το παιδι ηταν αλλου να το δεχτω...ψεμματα για το ποσα μλ πινει το μωρο τη μερα γιατι να πει?

 

 

Να διευκρινήσω ότι κάνω εικασίες. Περιμένω τους πραγματικούς δικαστές κάποια στιγμή να βρουν τι έγινε.

 

Στο φόρουμ μπορεί να μπήκε για να έχει άλλοθι. Όλα αυτά τα ψέμματα που είπε αν δεν ήταν σκόπιμα, τότε τί ηταν; Αν διαβάσεις τα μηνύματά της θα δεις ένα σωρό αντιφάσεις. Ούτε η ίδια θυμόταν τι είχε πει προηγουμένως. Οπότε είτε υπήρχε σκοπιμότητα από την αρχή, είτε μόλις κατάλαβε το πως θα καταλήξει η ιστορία, μπήκε κάπου δημόσια να το παίξει κλαίουσα μανούλα. Ή δεν έχει πεαφή με την πραγματικότητα, αλλά δεν το πιστεύω.

ή μπορεί όντως να πήρε τον παιδίατρο και να του είπε άλλα αντί άλλων στο τηλ, όπως έλεγε και στο φόρουμ Αν έγινε τηλεφώνημα θα βρεθεί κατά τη διάρκεια της δικαστικής έρευνας.

 

Αν πήγε (και πότε) στο νοσοκομείο και την έδιωξαν και αυτό θα μπορέσει να αποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Eάν το νοσοκομείο διαπίστωσε κάτι στη μητέρα γιατί την άφησαν να φύγει με το νεογέννητο? Και αν την άφησαν να φύγει γιατί δεν όρισαν κάποια παρακολούθηση στο μωρό? Παιδίατρος γιατί να μην υπάρχει στο νησί? γι' αυτή τη πρόνοια μιλάω.

 

Εξαρχής η γνώμη μου είναι ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση! αν και πιστεύω ότι την ακριβή αλήθεια θα φροντίσουν να μη τη μάθουμε.

 

Μία φίλη μου γέννησε το Σεπτέμβριο στο νοσοκομείο της Πάτρας και ταυτόχρονα 8 μωρά μπήκαν στην ΜΕΝΝ λόγω μικροβίου που είχαν πάρει από τη μαμά τους. Και οι 8 μαμάδες το ίδιο μικρόβιο, δεν το νομίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να διευκρινήσω ότι κάνω εικασίες. Περιμένω τους πραγματικούς δικαστές κάποια στιγμή να βρουν τι έγινε.

 

Στο φόρουμ μπορεί να μπήκε για να έχει άλλοθι. Όλα αυτά τα ψέμματα που είπε αν δεν ήταν σκόπιμα, τότε τί ηταν; Αν διαβάσεις τα μηνύματά της θα δεις ένα σωρό αντιφάσεις. Ούτε η ίδια θυμόταν τι είχε πει προηγουμένως. Οπότε είτε υπήρχε σκοπιμότητα από την αρχή, είτε μόλις κατάλαβε το πως θα καταλήξει η ιστορία, μπήκε κάπου δημόσια να το παίξει κλαίουσα μανούλα. Ή δεν έχει πεαφή με την πραγματικότητα, αλλά δεν το πιστεύω.

ή μπορεί όντως να πήρε τον παιδίατρο και να του είπε άλλα αντί άλλων στο τηλ, όπως έλεγε και στο φόρουμ Αν έγινε τηλεφώνημα θα βρεθεί κατά τη διάρκεια της δικαστικής έρευνας.

 

Αν πήγε (και πότε) στο νοσοκομείο και την έδιωξαν και αυτό θα μπορέσει να αποδειχθεί.

 

τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ. επί μέρες ήμουν σίγουρη πως το φταίξιμο ήταν των γιατρών, του κράτους, του συστήματος υγείας. πλέον δεν υπάρχουν δικαιολογίες. δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποια με επιλόχειο κατάθλιψη, μπαίνει σ' ένα φόρουμ κι αντί να πει τον πόνο της, πιάνει κουβέντα για το σεξ και για το νυφικό που θέλει ν' αγοράσει.

 

Αχ Θεέ μου,το ίδιο ακριβώς συναίσθημα έχω και εγώ.

αυτού του μωρού του πρέπανε νανουρίσματα όχι μοιρολόγια από μάνες ξένες.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου ως γονεις ειμαστε απολυτα υπευθυνοι για τη ζωη και υγεια των παιδιων μας, ειναι υποχρεωση μας να ειμαστε σε ετοιμοτητα να εντοπισουμε αλλαγες στη συμπεριφορα τους ή προβληματα. Αν ομως για καποιο λογο ειμαστε ανικανοι να το κανουμε τοτε φυσικα εχει ευθυνη και το κρατος να προστατεψει τα παιδια.

Δυστυχως το μωρακι ηταν ατυχο μαλλον, ολα του πηγαν στραβα, απο πλευρας γονιων, απο πλευρας παπουδων, απο τους γιατρους... νομιζω πως αν κατι απο αυτα ηταν διαφορετικο ισως να ειχε σωθει αλλα δυστυχως ολα ηταν εις βαρος του.

Μακαρι η δικαιοσυνη να κανει σωστη ερευνα και να πληρωσουν οσοι εφταιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή για το μωρούλι εκείνο είναι πλέον αργά αλλά για κάποιο άλλο όχι σας παραθέτω το παρακάτω

*************************************************

Ένα αγοράκι 2,5 ετών έχει άμεση ανάγκη για αιμοπετάλια καθώς πάσχει από λευχαιμία. Ο μικρός που κατάγεται από τη Φιλιππιάδα νοσηλεύεται στο νοσοκομείο Παίδων.

 

Όσοι επιθυμούν να προσφέρουν παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το νοσοκομείο Παίδων στο τηλ. 2107452036. Η ανάγκη είναι άμεση και η διαδικασία πρέπει να διενεργηθεί στην Αθήνα.

 

************************************************

 

http://www.zougla.gr/greece/article/agoraki-25-eton-xriazete-emopetalia

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο roubies viewpost.gif

Αχ Θεέ μου,το ίδιο ακριβώς συναίσθημα έχω και εγώ.

Velv

αυτού του μωρού του πρέπανε νανουρίσματα όχι μοιρολόγια από μάνες ξένες.

 

Πόσο δίκιο έχεις Velv.Και εγώ προσωπικά δεν είμαι και μάνα.Διάβασα τις ανακοινώσεις ιστροδικαστή και γυναικολόγου και δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που θελω πολυ να μαθω ,οχι απο αυτα που εγραφε η μανα στο φορουμ,αλλα απο ενα επισημο πορισμα ειναι εαν το παιδι ειχε παει την προηγουμενη μερα στο νοσοκομειο και το ξαναστειλανε σπιτι και αν το μωρο το ειχε δει παιδιατρος στο σπιτι της πρωτες μερες της μικρης του ζωης.

αν αυτα ειχαν συμβει η μανα οσο και να φταει λογω χαζομαρας(εγκληματικης),καταθλιψης,απειριας και δεν ξερω κι εγω τι αλλο,το μεγαλυτερο εγκλημα το εκαναν οι γιατροι που το εστειλαν σπιτι αφου προφανως αυτη η κατασταση δεν εγινε μεσα σε λιγες ωρες και αν ο παιδιατρος στις 10-15 μερες ειχε παει στο σπιτι να δει το παιδι δεν παρατηρησε τπτ παραξενο?το μωρο ειχε παρει βαρος?ηταν καθαρο?η μανα πως ηταν?Γιατι ο μαιευτηρας λεει οτι το ζευγαρι ηταν καπως περιεργο?Αλλος κανεις δεν το ειδε?Δεν μπορουσε να κανει τπτ?να την κρατησει μεσα να την δει κανας ειδικος?λεω εγω τωρα...αλλα δεν τους νοιαζει...απαξ και κανουν τη δουλεια τους πανε σπιτι τους και κοιμονται ησυχοι.Τι σημαινει δεν εισαι ειδικος να κρινεις την ψυχολογικη κατασταση?Ποσο δυσκολο ειναι να ζητησεις βοηθεια?Κια τι σημαινει ζητησε να της κοψουν το γαλα?ε και?ποσες και ποσες το κανουν?!Και τι σημαινει κι αλλες γυναικες χαμηλου διαννητικου επιπεδου και iq mςγαλωουν μια χαρα τα παιδια τους ?μας δουλευει?βλεπεις μια κοπελα "νοητικα καπως"και ενας αντρα στα ιδια επιπεδα και δεν κανεις τπτ επειδη καποιες αλλες τα καταφερνουν?Και συ που ξερεις αν υπαρχει πισω καποιος αλλος συγγενης που μπορει να αναλαβει?

Σε αυτη την ιστορια ολοι φταινε,δεν ξερω ποιος φταει πιο πολυ?Μανα,πατερας,παπουδες,γειτονες,γιατροι κτλ,το σιγουρο ειναι ενα οτι σε ενα κρατος χωρις υποδομες και με ανθρωπους-πολιτες αδιαφορους τετοια εγκληματα μπορει να μην συμβαινουν καθε μερα με τετοια εξελιξη-καταληξη αλλα θα συμβαινουν αλλα μικροτερα που απο τυχη δεν ειναι μοιραια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο φόρουμ μπορεί να μπήκε για να έχει άλλοθι. Όλα αυτά τα ψέμματα που είπε αν δεν ήταν σκόπιμα, τότε τί ηταν; Αν διαβάσεις τα μηνύματά της θα δεις ένα σωρό αντιφάσεις. Ούτε η ίδια θυμόταν τι είχε πει προηγουμένως. Οπότε είτε υπήρχε σκοπιμότητα από την αρχή, είτε μόλις κατάλαβε το πως θα καταλήξει η ιστορία, μπήκε κάπου δημόσια να το παίξει κλαίουσα μανούλα. Ή δεν έχει πεαφή με την πραγματικότητα, αλλά δεν το πιστεύω.

Με κάλυψες...

 

'Ετυχε να παρακολουθήσω το θέμα της από την αρχή. Δεν ενεπλάκησα όπως άλλες κοπέλες διότι παρατήρησα κάποιες αντιφάσεις (έλεγε πως περιμένει κοριτσάκι, μετά είπε πως ήταν αγοράκι-έλεγε πως το μωρό γεννήθηκε στους επτά μήνες, μετά πως ήταν τελειόμηνο κλπ) που μ'έκαναν να αμφιβάλλω για την αλήθεια του πράγματος.

 

Η συνέχεια δυστυχώς με διέψευσε.

 

Δεν ήμουν μπροστά για να αποδώσω ευθύνες... δεν κρίνω εξ΄ιδίων... η κοινή λογική όμως μου υποδεικνύει πως όταν μια μάνα έχει μπροστά της ένα βρέφος 1 μηνού νωθρό, που δεν τρώει, δεν κλαίει, δεν ανοίγει τα μάτια του, ΔΕΝ περιμένει την επόμενη μέρα να το τρέξει στο νοσοκομείο, κυρίως δε όταν όλοι στο φόρουμ τη συμβουλεύουν να το πάει την ίδια στιγμή, ΔΕΝ κάθεται να συζητάει τι είδους νυφικό θα φορέσει, εν ολίγοις ΔΕΝ χρονοτριβεί!!

 

Είχε επιλόχειο κατάθλιψη, ήταν αγαθή, δεν είχε άνθρωπο δίπλα της να τη στηρίξει ουσιαστικά (και μη μου πείτε για την κουνιάδα, διότι παρακολούθησα το βίντεο και έφριξα) οι οδηγίες σίτισης από την κλινική ήταν λανθασμένες, οι γιατροί του νοσοκομείου δεν έκριναν σωστά την κρισιμότητα της κατάστασης...

 

Εάν υποθέσουμε πως όλα αυτά ισχύουν, ας μην μας κάνει εντύπωση που η ιστορία κατέληξε με τον τρόπο που κατέληξε :(

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε αυτή τη μητέρα στη δυστυχία της, με το πόνο της και τις τύψεις της, που είναι η μεγαλυτερη της τιμωρια .

 

Μη τη δικαζουμε και εμεις. Τους φτάνουν οι δημοσιογράφοι Που πάντα τρέχουν να προλάβουν τέτοια γεγονότα για λόγους τηλεθέασης και παίρνουν το δήθεν ʽʼ περίλυπο ύφοςʼʼ , διασύροντας το κάθε ταλαίπωρο , και από πίσω τρίβουν τα χέρια για τα ποσοστά τηλεθέασης.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε σε τι ψυχολογική κατάσταση βρισκόταν, ώστε να φτάσει στο σημείο να παραμελήσει το ίδιο το παιδί της, κάτι που ούτε τα ζώα δεν κάνουν . Μην κρίνουμε με βάση τον εαυτό μας. Δεν ξέρουμε Τι ζωή έκανε , τι βιώματα είχε , τι ουσίες η τι φάρμακα μπορεί να έπαιρνε πριν την εγκυμοσυνη και μπορει να την είχαν οδηγήσει σε αυτή τη συγχηση και σε ψυχολογικό τέλμα. (ίσως και για αυτό ήθελε να κόψει το γάλα). Σιγουρα ηταν μια πολυ αρρωστημενη κατασταση, εφοσον δεν μπορουσε να παρεχει τα βασικα στο παιδι της κατι που ακομα οι διανοητικα καθυστερημενοι ανθρωποι μπορουν και το κανουν τελεια λογω του δυνατου μητρικου ενστικτου.

 

Γνωρίζω μια περίπτωση πολύ μορφωμένων γονιών , που η μάνα δεν ήθελε καθόλου το παιδί της μετά τη γέννα και το εγκατέλειψε στη γιαγιά. Όμως το παιδί αυτό ήταν τυχερό γιατί γεννήθηκε σε ένα περιβάλλον που το βοήθησε να ζήσει και στήριξαν τη μητέρα ψυχολόγοι και ψυχίατροι . Στο τέλος η μάνα βρήκε τις ισορροπίες της και πήρε το παιδί της πίσω. Σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που δεν βγαινουν ποτε στη δημοσιοτητα.

 

Ο γυναικολόγος , μορφωμένος άνθρωπος που τους είδε τόσο ιδιόρρυθμους και διαπίστωσε ότι ήταν σε μεγάλη σύγχυση , που είδε μια μάνα χωρίς τον πραγματικό πατερά του παιδιού, να λέει το φοβερό ότι ήταν 5 μηνών ενώ γεννούσε γιατί δεν έκανε κάτι; Γιατί τους άφησε να φύγουν;

 

Όμως που να απευθυνθεί και αυτός; στο ανύπαρκτο κράτος; Που δεν έχει μηχανισμούς στήριξης τέτοιων περιπτώσεων, ώστε να προλαβαίνει το χειρότερο . Σε ενα κρατος που πάντα ενεργεί εκ των υστέρων; AΦου έχει γίνει το κακό.

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry: Δεν εχω λόγια να πω...... για οτι εγινε. Καταρχην να ευχήθω ο Θεος να αναπαυσει την ψυχούλα του. Ενημερωθηκα για το περιστατικο απο τον αντρα μου και αμέσως εκεινο το βράδυ μπηκα για να ενημερωθω. Διαβασα ολα τα σχολεια στο αλο forum που εκανε η μαμα χωρις να διαβασω αυτα τα σχολεια εδω. Τα διαβασα και τα ξαναδιαβασα και αρχισα να καταλαβαινω οτι κατι δεν πήγαινε καλα με τη μαμα γιατι ενω τα αλλα μελη της ελεγαν ή την ρωτουσαν κατι (ακριβος δεν θυμαμαι) αυτη απαντουσε σε συγκεκριμενες ερωτήσεις και αυτο πολυ λακωνικα. Δεν θελω να πω τι θα εκανα εγω αν το παιδι μου ηταν ετσι αλλα ενα τηλεφωνο ωφειλε να παρει απο τα τοσα που της εδωσαν.

Τελος παντων ηλπιζα το παιδι να ειχε κατι παθολογικο και περιμενα πολυ την απαντηση του ιατροδικαστη και των υπολοιπων. Με εχει λυπησει πολυ το γεγονος οτι τελικα δεν ειχε κατι παθολογικο. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο χαλια ψυχολογικα μπορει να εισαι για να αφησεις να χαθει ενα ανηπερασπιστο πλασμα. Και δεν τη δικαζω μπορει οντως να μην ηθελε το παιδι και να αλλαξε η ζωή της μετα απο καποιο μηνα και και και και...... και δικαιομα της ολα αυτα αλλα υπαρχουν και τα ορφανοτροφια οταν νομιζεις οτι ειτε ψυχολογικα, ειτε οικονομικα ειτε ακομα και ηθικα δεν μπορεις να μεγαλώσεις ενα παιδι.

Οσο αφορα για το κρατος τους γιατρους και ολο το συστημα παντα ετσι ηταν και αν βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα τρεχεις πας αλλου αυτο δεν ηταν κατασταση μιας μερας αυτο ηταν πολλων.

Επισης μπορει να με πειτε ξερολα αλλα δεν ειμαι απλα εσπισης ειχα καταλαβει οτι αυτος ή δεν ηταν ο πατερας του παιδου ή δεν το ηθελε το παιδι και την παντρευτικε απο υποχρεωση γιατι ηταν εγκυος γιατι ακομα και ενας πατερας παρατηρει πραγματα. Τελος παντων αποψη μου παντα.

Λυπαμαι παρα πολυ για το αποτελεσμα ας γινοταν καλα το παιδι.....

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε αυτή τη μητέρα στη δυστυχία της, με το πόνο της και τις τύψεις της, που είναι η μεγαλυτερη της τιμωρια .

 

Μη τη καταδικαζουμε και εμεις. Τους φτάνουν οι δημοσιογράφοι Που πάντα τρέχουν να προλάβουν τέτοια γεγονότα για λόγους τηλεθέασης και παίρνουν το δήθεν ʽʼ περίλυπο ύφοςʼʼ , διασύροντας το κάθε ταλαίπωρο , και από πίσω τρίβουν τα χέρια για τα ποσοστά τηλεθέασης.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε σε τι ψυχολογική κατάσταση βρισκόταν, ώστε να φτάσει στο σημείο να παραμελήσει το ίδιο το παιδί της, κάτι που ούτε τα ζώα δεν κάνουν . Μην κρίνουμε με βάση τον εαυτό μας. Δεν ξέρουμε Τι ζωή έκανε , τι βιώματα είχε , τι ουσίες η τι φάρμακα μπορεί να έπαιρνε πριν την εγκυμοσυνη και μπορει να την είχαν οδηγήσει σε αυτή τη συγχηση και σε ψυχολογικό τέλμα. (ίσως και για αυτό ήθελε να κόψει το γάλα). Σιγουρα ηταν μια πολυ αρρωστημενη κατασταση.

 

Γνωρίζω μια περίπτωση πολύ μορφωμένων γονιών , που η μάνα δεν ήθελε καθόλου το παιδί της μετά τη γέννα και το εγκατέλειψε στη γιαγιά. Όμως το παιδί αυτό ήταν τυχερό γιατί γεννήθηκε σε ένα περιβάλλον που το βοήθησε να ζήσει και στήριξαν τη μητέρα ψυχολόγοι και ψυχίατροι . Στο τέλος η μάνα βρήκε τις ισορροπίες της και πήρε το παιδί της πίσω. Σίγουρα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που δεν βγαινουν ποτε στη δημοσιοτητα.

 

Ο γυναικολόγος , μορφωμένος άνθρωπος που τους είδε τόσο ιδιόρρυθμους και διαπίστωσε ότι ήταν σε μεγάλη σύγχυση , που είδε μια μάνα χωρίς τον πραγματικό πατερά του παιδιού, να λέει το φοβερό ότι ήταν 5 μηνών ενώ γεννούσε γιατί δεν έκανε κάτι; Γιατί τους άφησε να φύγουν;

 

Όμως που να απευθυνθεί και αυτός; στο ανύπαρκτο κράτος; Που δεν έχει μηχανισμούς στήριξης τέτοιων περιπτώσεων, ώστε να προλαβαίνει το χειρότερο . Σε ενα κρατος που πάντα ενεργεί εκ των υστέρων; AΦου έχει γίνει το κακό.

 

Συμφωνώ από τη πρώτη σου λέξη μέχρι τη τελευταία σου τελεία!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως πολλές μητέρες που μολις γενησουν δε θέλουν τα παιδιά τους...ακομα κι αν πριν τη γεννά ήταν οι πιο φυσιολογικοί ανθρωποι. Βέβαια η συγκεκριμένη στο άλλο φόρουμ φαινόταν κ πριν τη γεννά να πέφτει σε αντιφάσεις...το ότι περιμενε κοριτσι πχ κ γενησε αγόρι; εκτός αν δεν την παρακολουθούσε κανένας γυναικολογος κ επειδή ήθελε κοριτσι ελεγε ότι περιμενει κορίτσι...τι να πω. Όσο για το γάλα πολλές μητέρες ζητάνε να τους κόψουν το γάλα κι όμως μεγαλώνουν άψογα τα παιδιά τους η συγκεκριμένη όμως με την κατάληξη που είχε με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως είχε σκοπό απ' την αρχή να το αφήσει νηστικό το παιδί... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι αναρωτιεμαι αυτοι οι γιατροι που βγαινουν τωρα στα καναλια με τοση ευκολια και λενε οτι ειχαν δει οτι κατι δεν πηγαινε καλα με αυτη την μανα η με αυτο το ζευγαρι, αναρωτηθηκαν πως παει το παιδακι και αν αφου ηταν τοσο περιεργοι γονεις, το φροντιζουν καλα?

Αλλα , οκ, το ξεγεννησαμε , το κρατησαμε 4 μερες στο νοσοκομειο και μετα τους αφησαμε να φυγουν, να φυγουν και απο πανω μας οι ευθυνες και ολα καλα.Σε μια τοσο κλειστη κοινωνια και εν ετη 2013 να μη νοιαζομαστε και γιατροι , επιστημονες μορφομενοι ανθρωποι πραμα ........μωρε μπραβο!!!!!

Αντε η μανα κατα τα λεγομενα τους δεν φροντισε το μωρακι, ο Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του, εσυ κυριε Γυναικολογε που ειδες απο την αρχη πως κατι δεν παει καλα ...........τι εκανες?

 

Κανεις δεν ενοχληθηκε επισης απο τον γυναικολογο που κατηγορησε τη μητερα επειδη δεν ηθελε να θηλασει και του ζητησε να παρει χαπια? Και μας το προσφερε ως αλλο ενα στοιχειο που καταδεικνυει την εγκληματικη της φυση? Συνηθιζει να σχολιαζει κατ αυτον τον τροπο ολες τις μητερες που ξεγεννα και δεν θηλαζουν? Και αυτο κατα τη γνωμη του αποδεικνυει οτι ειναι κακη μητερα? Για κατι τετοια σχολια εχουν γινει ΟΙ σφαγες στο φορουμ.

 

Εγω μπορει να ειμαι φανατικη υπερμαχος του θηλασμου και να θηλαζω νηπια αλλα βρηκα εξαιρετικα κακογουστο και κακοβουλο το σχολιο του. Μαλιστα με κανει να αμφισβητω τις προθεσεις που τον εκαναν να δωσει αυτη την συνεντευξη οπως κι οτιδηποτε λεει σε αυτη.

 

Καιρος δεν ειναι να κλειδωθει αυτο το τοπικ? Γεμισε υποψηφιους ντετεκτιβ και εισαγγελεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όντως πολλές μητέρες που μολις γενησουν δε θέλουν τα παιδιά τους...ακομα κι αν πριν τη γεννά ήταν οι πιο φυσιολογικοί ανθρωποι. Βέβαια η συγκεκριμένη στο άλλο φόρουμ φαινόταν κ πριν τη γεννά να πέφτει σε αντιφάσεις...το ότι περιμενε κοριτσι πχ κ γενησε αγόρι; εκτός αν δεν την παρακολουθούσε κανένας γυναικολογος κ επειδή ήθελε κοριτσι ελεγε ότι περιμενει κορίτσι...τι να πω. Όσο για το γάλα πολλές μητέρες ζητάνε να τους κόψουν το γάλα κι όμως μεγαλώνουν άψογα τα παιδιά τους η συγκεκριμένη όμως με την κατάληξη που είχε με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως είχε σκοπό απ' την αρχή να το αφήσει νηστικό το παιδί... :(

 

 

εχεις δικιο nanana..υπαρχουν κοπελες, θα εχετε ακουσει κατα το παρελθον που λογω της επιλοχειας καταθλιψης δεν ηθελαν το μωρο και μαλιστα αν θυμαστε καποιες περιπτωσεις στο εξωτερικο γιατι δεν θυμαμαι να εχει συμβει κατι τεοιο εδω δεν οδηγουσαν το μωρο σε αργο θανατο να το πω ετσι ,οπως ισως και να εγινε στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα αν θυμαστε το επνιγαν με τα ιδια τους τα χερια..μανες δολοφονοι δηλαδη κυριολεκτικα!!

οσον αφορα το οτι δεν ηθελε να θηλασει μην ειμαστε αυστηροι σε αυτο..οπως ειπες πολλες μανες τους ζητησαν να κοπει το γαλα και μεγαλωσαν τα παιδια του μια χαρα...τωρα αν η συγκεκριμενη κοπελα ειχε αλλα στο μυαλο της η ειχε κακη προθεση μονο αυτη το ξερει.....

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος , μορφωμένος άνθρωπος που τους είδε τόσο ιδιόρρυθμους και διαπίστωσε ότι ήταν σε μεγάλη σύγχυση , που είδε μια μάνα χωρίς τον πραγματικό πατερά του παιδιού, να λέει το φοβερό ότι ήταν 5 μηνών ενώ γεννούσε γιατί δεν έκανε κάτι; Γιατί τους άφησε να φύγουν;

 

Έλα ντε! Με το να βγαίνει κατόπιν εορτής και να εκφέρει και άποψη τον εαυτό του εκθέτει που αντιλήφθηκε ότι η περίπτωση ήταν ιδιάζουσα και απλά αδιαφόρησε, απαράδεκτος.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,συμφωνω απολυτα με την αποψη που θετετε οσον αφορα τον γυναικολογο!

Υποτιθετε πως καποια στοιχεια ψυχολογιας τα γνωριζε,επρεπει να αντιληφθει πως το κοριτσι βρισκοταν σε πληρη συγχηση!

Το θεμα ειναι πως,οποιος και να ειναι ο αρμοδιος για τον θανατο του βρεφους,η μανα χρηζει ψυχολογικης περιθαλψης!Πρεπει να βοηθηθει στον τομεα αυτο μιας και εντοπιζεται ολο και περισσοτερο πως υπαρχει καποιο προβλημα!Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου,αυτη τη φορα το κρατος να ενεργησει σωστα και δικαια!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ βρε κοριτσια,δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα!Αυτο το κοριτσι,δεν το παρακολουθουσε κανενας γυναικολογος καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης?Εξετασεις δε γινοντουσαν?Υπερηχοι?

'Η κατι δεν καταλαβα εγω καλα!Οχι οτι εχει σημασια,αλλα νιωθω πως βρισκομαι σε τριτοκοσμικες χωρες οπου υπαρχει η ελλειψη παιδειας και ανθρωπιας!

 

 

ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος , μορφωμένος άνθρωπος που τους είδε τόσο ιδιόρρυθμους και διαπίστωσε ότι ήταν σε μεγάλη σύγχυση , που είδε μια μάνα χωρίς τον πραγματικό πατερά του παιδιού, να λέει το φοβερό ότι ήταν 5 μηνών ενώ γεννούσε γιατί δεν έκανε κάτι; Γιατί τους άφησε να φύγουν;

 

Έλα ντε! Με το να βγαίνει κατόπιν εορτής και να εκφέρει και άποψη τον εαυτό του εκθέτει που αντιλήφθηκε ότι η περίπτωση ήταν ιδιάζουσα και απλά αδιαφόρησε, απαράδεκτος.

 

 

του είπε του γιατρού πως είναι 5 μηνών έγκυος δλδ; ή απλά γυρνούσε κι έλεγε στον σύντροφό της πως ήταν 5 μηνών έγκυος για να πιστέψει ο σύντροφος πως ήταν δικό του το παιδί;

 

συγνώμη αλλά ο γιατρός έκανε τη δουλειά του και την έκανε πολύ καλά. βοήθησε μια γυναίκα να γεννήσει με καισαρική τομή γιατί είχε έρθει η ώρα της και γιατί το μωρό ήταν ισχυακό. δεν φταίει ο γυναικολόγος, δεν φταίει ο παιδίατρος.

 

βρε κορίτσια, οικογένεια αυτή η κοπέλα δεν έχει; κι αυτός ο σύντροφος πού βρίσκεται τελικά;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η κοπελα ειναι ψυχοπαθης, ειχε συγχυση η ειναι βαρεμενη. Δεν εχει κανενα νοημα ολη αυτη η διερευνηση.

 

Αυτο που ειπε ηταν οτι ηξερε πως ηταν 7 μηνων εγκυος γιατι ετσι της ειχαν πει στη Θεσσαλονικη που την παρακολουθουσαν, δεν ειχε σκοπο να γεννησει στη Λερο, ενιωσε ασχημα και πηγε στο νοσοκομειο κι εκει της ειπαν οτι ηταν 42 βδομαδων και γεννουσε. Εξου και η συγχυση τους. Θα γινε καποια πατατα στη θεσσαλονικη οπου την παρακολουθουσαν, συμβαινουν κι αυτα. Μπορει να μην ειχε οικονομικη δυνατοτητα να πηγαινει σε ιδιωτη γιατρο, μπορει να μην εκανε υπερηχους καθε μηνα, συμβαινει κι αυτο. Και φυσικα συμβαινει πολυ να κανουν λαθος το φυλο του παιδιου στον υπερηχο. Ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια φορα ειναι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο φόρουμ έγραφε πώς γέννησε 7 μηνών, πως είχε πόνους και πήγε για υπέρηχο και την έβαλαν για γέννα. Πουθενα δεν λέει ότι το μωρό ήταν τελειόμηνο, αυτό το είπε ο ιατροδικαστής. Τώρα όντως το πίστευε ή το έλεγε για να πείσει τον φίλο της ότι ήταν δικό του ποιός ξέρει.

Ο γυναικολόγος στη συνέντευξη που έδωσε (το link υπάρχει πιό πάνω) αναφέρει πώς η κοπέλα είπε ότι ήταν 5 μηνών ενώ είχε πόνους γέννας και ότι παρατήρησε ότι τόσο εκείνη όσο και ο σύντροφός της ήταν ιδιόρυθμοι. Σαφώς και έκανε σωστά τη δουλειά του αφού την ξεγέννησε με επιτυχία αλλά κατ'εμέ η δουλειά ενός γιατρού δεν τελειώνει εκεί. Αφού είδε ορισμένα πράγματα που τον ξένισαν όπως ο ίδιος παραδέχεται γιατί δεν έκανε κάτι, να ειδοποιήσει μία αρμόδια υπηρεσία, έναν ψυχολόγο, κάποιον. Τώρα τί να το κάνουμε που βγαίνει και τα λέει όλα αυτά να τπυ πούμε μπράβο για την οξυδέρκεια του;

(Το σχόλιο για τη διακοπή του θηλασμού δεν το σχολιάζω το θεωρώ εντελώς άκυρο και άσχετο)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

του είπε του γιατρού πως είναι 5 μηνών έγκυος δλδ; ή απλά γυρνούσε κι έλεγε στον σύντροφό της πως ήταν 5 μηνών έγκυος για να πιστέψει ο σύντροφος πως ήταν δικό του το παιδί;

 

 

Eτσι λεει στη συνεντευξη του ο γιατρος. Ριξε μια ματια εδω

http://www.madata.gr/epikairotita/social/250979.html

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα ελεγε σε ολα τα ποστ οτι ηταν 7 μηνων εγκυος, αυτο ηξερε αυτο ελεγε. Το οτι ο γιατρος μιλαει για 5 μηνων σημαινει ειτε οτι αυτος κανει λαθος και δεν θυμαται (πολυ πιθανον) η οτι προσπαθει να προκαλεσει πιο αρνητικες εντυπωσεις (δειτε μια τρελη!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...