Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Εγώ! Εγώ είμαι ένα από αυτά τα μέλη! :mrgreen: Στη σελίδα του στο fb έχω δει να ανεβάζει άρθρο με σύσταση για έναρξη μετά τους 6 μήνες.

Στο σάιτ του γράφει σχετικά με την ετοιμότητα του μωρού

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/έναρξη-στερεών-τροφών/

 

Πότε μπορώ να αρχίσω στερεές τροφές;

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά να θηλάζουν αποκλειστικά τα μωρά στους πρώτους 6 μήνες της ζωής.Δεν ενδείκνυται ιατρικά να ξεκινήσουν οι στερεές τροφές πριν τους 4 μήνες. Τα μωρά μπορούν να λάβουν στερεά τροφή όταν είναι αναπτυξιακά έτοιμα, δηλαδή:

  • Έχει ωριμάσει το έντερό τους στην πέψη και απορρόφηση θρεπτικών στοιχείων (οπω είναι σδήποτε μετά τους 4 μήνες)
  • Έχουν τουλάχιστον διπλασιάσει το βάρος τους από τη γέννηση
  • Μπορούν να κρατήσουν όρθιο το κεφάλι τους και να κάτσουν με υποστήριξη
  • Μπορούν να συντονίσουν τη μάσηση και την κατάποση
  • Μπορούν να κινήσουν τη γλώσσα τους πίσω-μπρος, δεξιά-αριστερά και άρα δέχονται την τροφή που τους δίνετε με το κουταλάκι και δεν τη βγάζουν βίαια με τη γλώσσα
  • Προσπαθούν και καταφέρνουν να πιάσουν διάφορα αντικείμενα
  • Δε φαίνονται απόλυτα ευχαριστημένα μόνο με το γάλα
  • Διεγείρονται από τη μυρωδιά ή την όψη των φαγητών στο τραπέζι
  • Σε ορισμένα μωρά (νευρολογικά προβλήματα, εντέρου, γαστρεντερίτιδες, αλλεργιες) ο παιδίατρος θα συστήσει η εισαγωγή στερεών τροφών να γίνει αργότερα

Ο σωστός χρόνος απογαλακτισμού πρέπει να καθοριστεί με τη βοήθεια του γιατρού σας, ο οποίος μπορεί να αξιολογήσει καλύτερα την πρόοδο και τις ανάγκες του μωρού σας. Στατιστικά βρίσκεται γύρω στους 6 μήνες της ζωής.

 

Και για όποιον έχει διάθεση για διάβασμα, εδώ γράφει σχετικά με την εισαγωγή στους 4 αντί τους 6 μήνες

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/εισαγωγή-στερεών-τροφών-στους-4-ή-στους/

 

Και εδώ το ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών που προσωπικά πάνω σε αυτό κινήθηκα

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

Αυτό που θεωρώ πως σίγουρα πρέπει να κρατήσουμε από τα παραπάνω και είναι και αυτό που υιοθετούν όλοι οι παιδίατροι νομίζω, είναι το "όχι πριν τους 4 μήνες". Στο δε βιβλίο περί προσχολικής διατροφής (τελικά στο βιβλίο το είχα διαβάσει) ο κ. Παπαβέντσης γράφει το εξής: "H οδηγία του ΠΟΥ χρειάζεται να προσαρμόζεται κάθε φορά στις ανάγκες του μωρού. Aνάμεσα στους τέσσερις και στους οκτώ μήνες της ζωής το φυσιολογικό βρέφος θα γευτεί τις πρώτες του κρεμούλες. Πότε ακριβώς πρέπει να ξεκινήσουμε τις στερεές τροφές στο μικρό μας; Η καλύτερη απάντηση είναι: Όποτε το ζητήσει εκείνο". Και αναλύει παρακάτω στο βιβλίο τα σημάδια ετοιμότητας.

Πιο πριν γράφει: "Γύρω στους 5-6 μήνες της ζωής (το μωρό) θα κάνει τις πρώτες του αδέξιες προσπάθειες να γευτεί αραιές κρεμώδεις τροφές". Μπορεί άνετα δηλαδή να μην είναι στους 6 αλλά στους 5 μήνες.

Tώρα αυτά αν υποθέσουμε ότι εμπιστευόμαστε τον κ. Παπαβέντση πάντα, κάποια άλλη μητέρα ίσως εμπιστεύεται περισσότερο τον παιδίατρό της. Κουβέντα πάνω σε αυτά που γράφει ένας εκ των πολλών παιδιάτρων κάνουμε, χωρίς να θέλω καθόλου να υποτιμήσω τον συγκεκριμένο, μιας και έχω διαβάσει βιβλία του.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με αυτό που έγραψε η @xarouli, ότι δηλαδή "η καθε μαμα θα πρέπει να ακολουθει τις επιθυμιες του παιδιου και να βλεπει τι " σηκωνει" και τι οχι κ να προσαρμοζει τις οδηγιες της παιδιατρου και των υπολοιπων ". Αυτό το πριν τους 6 μήνες δεν πρέπει να τρώει στερεές μου κάνει απόλυτο, κάθε μωρό είναι διαφορετικό, σίγουρα συμφωνούμε όλες σε αυτό. Δεν μπορεί όλα να είναι έτοιμα στους 6 μήνες, έτσι δεν είναι?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να προσθεσω και κατι ακομη, που για μενα- μπορει και λαθος μου να ειναι αυτο- συπληρωνει την προσεγγιση του "οταν ειναι ετοιμο το μωρο". Οι γιαγιαδες μας, ισως και οι μαμαδες καποιων εδω, δεν ειχαν μπλεντερ ουτε ετοιμες κρεμες. Ξεκινουσαν να δινουν στερεες οταν το μωρο μπορουσε να στηριζει το κεφαλι του και απλα πολτοποιουσαν με καποιο τροπο τις τροφες, ή με το πηρουνι ή με το χερι. Προσπαθω να φανταστω την πρωτογονη μανα, πως θα ταιζε το μικρο της. Κατι τετοιο δε θα εκανε? Οποτε το 4 μηνων συν μια μερα ή και το αναποδο, 8 μηνων (εχω αντιστοιχο παραδειγμα) ειναι και αντιεπιστημονικο και βαρβαρο για τα παιδια.

Κι εγω θα εκοβα το ρυζαλευρο παντως- εναλλακτικα δωσε του κατι αλλες με δημητριακα ολικης ή κανε και εναλλαγη με γιαουρτι.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, poulxeria είπε:

Αυτό που θεωρώ πως σίγουρα πρέπει να κρατήσουμε από τα παραπάνω και είναι και αυτό που υιοθετούν όλοι οι παιδίατροι νομίζω, είναι το "όχι πριν τους 4 μήνες". Στο δε βιβλίο περί προσχολικής διατροφής (τελικά στο βιβλίο το είχα διαβάσει) ο κ. Παπαβέντσης γράφει το εξής: "H οδηγία του ΠΟΥ χρειάζεται να προσαρμόζεται κάθε φορά στις ανάγκες του μωρού. Aνάμεσα στους τέσσερις και στους οκτώ μήνες της ζωής το φυσιολογικό βρέφος θα γευτεί τις πρώτες του κρεμούλες. Πότε ακριβώς πρέπει να ξεκινήσουμε τις στερεές τροφές στο μικρό μας; Η καλύτερη απάντηση είναι: Όποτε το ζητήσει εκείνο". Και αναλύει παρακάτω στο βιβλίο τα σημάδια ετοιμότητας.

Πιο πριν γράφει: "Γύρω στους 5-6 μήνες της ζωής (το μωρό) θα κάνει τις πρώτες του αδέξιες προσπάθειες να γευτεί αραιές κρεμώδεις τροφές". Μπορεί άνετα δηλαδή να μην είναι στους 6 αλλά στους 5 μήνες.

Tώρα αυτά αν υποθέσουμε ότι εμπιστευόμαστε τον κ. Παπαβέντση πάντα, κάποια άλλη μητέρα ίσως εμπιστεύεται περισσότερο τον παιδίατρό της. Κουβέντα πάνω σε αυτά που γράφει ένας εκ των πολλών παιδιάτρων κάνουμε, χωρίς να θέλω καθόλου να υποτιμήσω τον συγκεκριμένο, μιας και έχω διαβάσει βιβλία του.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με αυτό που έγραψε η @xarouli, ότι δηλαδή "η καθε μαμα θα πρέπει να ακολουθει τις επιθυμιες του παιδιου και να βλεπει τι " σηκωνει" και τι οχι κ να προσαρμοζει τις οδηγιες της παιδιατρου και των υπολοιπων ". Αυτό το πριν τους 6 μήνες δεν πρέπει να τρώει στερεές μου κάνει απόλυτο, κάθε μωρό είναι διαφορετικό, σίγουρα συμφωνούμε όλες σε αυτό. Δεν μπορεί όλα να είναι έτοιμα στους 6 μήνες, έτσι δεν είναι?

 

 

Να σου πω. Αν υπολογίσουμε πως ο ΠΟΥ συνιστά επίσης αποκλειστικό θηλασμό για τους πρώτους 6 μήνες ζωής και αυτό είναι κάτι που κατά κόρον δεν γίνεται, τότε ναι, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Αλλά για πες μου. Πόσοι από τους παιδίατρους  κοιτούν πραγματικά τα σημάδια ετοιμότητας του κάθε βρέφους ξεχωριστά και συστήνουν την έναρξη στερεών αναλόγως??? Γιατί έχω την εντύπωση πως σε όλα τα μωρά έχουν απλά την ίδια τακτική?? Ένα πλάνο για όλα τα μωρά που αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται αυτό προτείνουν. Πόσα από τα μωρά που ξεκίνησαν στους 4 και στους 5 μήνες ζωής, μπορούσαν πραγματικά να καθίσουν καλά έστω και με υποστήριξη?

 

Και για να το δούμε ανά περίπτωση. Δε νομίζω να έγραφε κάποια μαμά ότι ξεκίνησε το μωρό της να δοκιμάζει στερεές στους 5,5 μήνες κι εγώ σαν σπασικλάκι να πήγαινα να της γράψω «μα ο ΠΟΥ μετά τους 6 μήνες συνιστά». Προφανώς και θα ήταν υπερβολή. Όμως ένα μωρό που είναι 5,5 μηνών και τρώει ΗΔΗ τρία γεύματα, πώς να στο πω. Στεναχωριέμαι. Εδώ εμείς οι ενήλικες κάνουμε κάποια δίαιτα λόγω ασθένειας και μετά τρώμε σιγά σιγά και ελαφριά φαγητά, μέχρι να επανέλθει το στομάχι μας.

 

Σχετικά με τον Παπαβέντση δεν τον αντιμετωπίζω σαν ιντερνετικό ευαγγέλιο. Τον ακολουθώ όμως διότι είναι εμφανώς ενημερωμένος περί θηλασμού, διατροφής αλλά και παιδοψυχολογίας, κάτι που ο δικός μου δεν είναι, όπως και οι περισσότεροι παιδίατροι. Ενημερώνομαι λοιπόν ποικιλοτρόπως για διάφορα θέματα. Όπως επίσης σε σχέση με το θηλασμό, χρωστάω μερίδιο "επιτυχίας" στο βιβλίο της Πατσούρου , γιατί με αυτό ενημερώθηκα πλήρως και ήμουν προετοιμασμένη για όποιες δυσκολίες ή/και λάθος πληροφορίες. Ο δικός μου παιδίατρος μια φορά που χρειάστηκε με ενημέρωσε λάθος.

 

Στον παιδίατρο μου όμως θα απευθυνθώ για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει να κάνει με ιατρικό λόγο. Αυτός παρακολουθεί το παιδί μου, αυτός ξέρει το ιστορικό του, αυτόν θα ακούσω για οτιδήποτε παθολογικό, αυτόν εμπιστεύομαι κι αυτός είναι συνυπεύθυνος για την υγεία του.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Εμεις αρχισαμε στους 5 μηνες και στα δυο μου παιδια μου. Το θεμα είναι ότι πατε παρα πολύ γρηγορα. Δηλαδη αν αρχισατε με ρυζαλευρο στους 4,5 μηνες συνεχιζετε ετσι μεχρι τους 5,5, μετα μπαινουν τα φρουτα και μετα από έναν μηνα παμε για τα αλλα. Σιγα σιγα...

 

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε πει η γιατρος οταν το φαει ολο κ κοψω το συμπληρωμα απο το γαλα τοτε να εκανα το επομενο βημα.. Δηλαδη οταν εφαγε ολο το ρυζαλευρο ξεκινησα χορτοσουπα οταν εφαγε τη χορτοσουπα εδωσα μοσχαρι κλπ. Οταν εφαγε το μοσχαρι εκοψα το ρυζαλευρο κ εδινα φρουτα το πρωι. Βεβαια εμενα η δικη μου τα πηγε απο μονη της γρηγορα γιατι της αρεσαν πολυ. Κ ναι η γιατρος μου εκρινε πρωτα αν στεκοταν κανονικα αν μας κοιταγε στο στομα οταν τρωγαμε εμεις για το βαρος μου ειχε πει αν θυμαμαι καλα να ηταν 2πλαδιο απο τη γεννηση? δε θυμαμαι κ καλα!! κ το κυριοτερο θυμαμαι με ειχε παρει κ τηλεφωνο να με ρωτησει αν το εκανε η μικρη. Οταν ετρωγε με το κουταλι αν το εβγαζε παλι με τη γλωσσα της δηλαδη τη κινηση που πιπιλαει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Να σου πω. Αν υπολογίσουμε πως ο ΠΟΥ συνιστά επίσης αποκλειστικό θηλασμό για τους πρώτους 6 μήνες ζωής και αυτό είναι κάτι που κατά κόρον δεν γίνεται, τότε ναι, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Αλλά για πες μου. Πόσοι από τους παιδίατρους  κοιτούν πραγματικά τα σημάδια ετοιμότητας του κάθε βρέφους ξεχωριστά και συστήνουν την έναρξη στερεών αναλόγως??? Γιατί έχω την εντύπωση πως σε όλα τα μωρά έχουν απλά την ίδια τακτική?? Ένα πλάνο για όλα τα μωρά που αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται αυτό προτείνουν. Πόσα από τα μωρά που ξεκίνησαν στους 4 και στους 5 μήνες ζωής, μπορούσαν πραγματικά να καθίσουν καλά έστω και με υποστήριξη?

 

Και για να το δούμε ανά περίπτωση. Δε νομίζω να έγραφε κάποια μαμά ότι ξεκίνησε το μωρό της να δοκιμάζει στερεές στους 5,5 μήνες κι εγώ σαν σπασικλάκι να πήγαινα να της γράψω «μα ο ΠΟΥ μετά τους 6 μήνες συνιστά». Προφανώς και θα ήταν υπερβολή. Όμως ένα μωρό που είναι 5,5 μηνών και τρώει ΗΔΗ τρία γεύματα, πώς να στο πω. Στεναχωριέμαι. Εδώ εμείς οι ενήλικες κάνουμε κάποια δίαιτα λόγω ασθένειας και μετά τρώμε σιγά σιγά και ελαφριά φαγητά, μέχρι να επανέλθει το στομάχι μας.

 

Σχετικά με τον Παπαβέντση δεν τον αντιμετωπίζω σαν ιντερνετικό ευαγγέλιο. Τον ακολουθώ όμως διότι είναι εμφανώς ενημερωμένος περί θηλασμού, διατροφής αλλά και παιδοψυχολογίας, κάτι που ο δικός μου δεν είναι, όπως και οι περισσότεροι παιδίατροι. Ενημερώνομαι λοιπόν ποικιλοτρόπως για διάφορα θέματα. Όπως επίσης σε σχέση με το θηλασμό, χρωστάω μερίδιο "επιτυχίας" στο βιβλίο της Πατσούρου , γιατί με αυτό ενημερώθηκα πλήρως και ήμουν προετοιμασμένη για όποιες δυσκολίες ή/και λάθος πληροφορίες. Ο δικός μου παιδίατρος μια φορά που χρειάστηκε με ενημέρωσε λάθος.

 

Στον παιδίατρο μου όμως θα απευθυνθώ για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει να κάνει με ιατρικό λόγο. Αυτός παρακολουθεί το παιδί μου, αυτός ξέρει το ιστορικό του, αυτόν θα ακούσω για οτιδήποτε παθολογικό, αυτόν εμπιστεύομαι κι αυτός είναι συνυπεύθυνος για την υγεία του.

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι πολλοί παιδίατροι φαίνεται να εχουν εκ των προτερων ορίσει μια χ ηλικία για την εισαγωγή στις στερεές, ανεξαρτήτως ετοιμότητας, γι'αυτό κι εγώ όπως είπα είμαι της άποψης ότι πρέπει να παρακολουθούμε και λίγο το μωρό και να μην το βάζουμε σε καλούπια.

Και σε αυτό που γράφεις για τα τρία γεύματα πριν τους 6 μήνες, επίσης συμφωνώ.

Γενικώς δε διαφωνούμε σε κάτι, απλώς σχολίασα συγκεκριμένα τη φράση " Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας γράφει για εισαγωγή στερεών μετά τους 6 μήνες κι ότι η βασική του τροφή για τον πρώτο χρόνο είναι το γάλα. ". Μη νομίζεις ότι όλοι το διαβάζουν με τον ίδιο τρόπο, και αντιλαμβάνονται ότι το "6", δεν είναι απόλυτο νούμερο.

Τέλος δεν είπα πουθενά ότι ο κ. Παπαβέντσης αντιμετωπίζεται από εσένα ή κάποιον άλλο ως ιντερνετικό ευαγγέλιο, στ'αλήθεια δε χρειαζόταν να το διευκρινίσεις. Μάλιστα κι εγώ από ένα σημείο και μετά ακολούθησα κάτι πολύ κοντινό στο πλάνο που προτείνει, διότι η 1η μας παιδίατρος μας έβαζε πχ τρεις καινούργιες τροφές ανά μήνα :confused: και με το ρυθμό που μας πήγαινε θα είχε φάει ελάχιστα πράγματα το μωρό μέχρι το έτος, ενώ υποτίθεται κατά την ίδια παιδίατρο γύρω στο έτος έπρεπε τα είχε δοκιμάσει σχεδον όλα. Άσχετο και λίγο σχετικό, αλλά αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που την αλλάξαμε, ότι δηλαδή στο τέλος φτάναμε να κάνουμε του κεφαλιού μας σε διάφορα πράγματα οπότε άκυρος ο ρόλος της. Σκέψου κιόλας να σου κάνει το μωρό αλλεργία στην ντομάτα για παράδειγμα, ενώ ο παιδίατρος σου την εχει δώσει για τον επόμενο μήνα. 'Αντε τώρα να εξηγήσεις εσύ ότι ακολουθείς δικό σου πλάνο και τον συμβουλεύεσαι μόνο για τα ιατρικά. Τεσπά, καλό είναι πιστεύω να αισθανόμαστε άνετα να συμβουλευόμαστε το γιατρό και για άλλα θέματα, πλην των εμβολίων και των εποχικών ιώσεων. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχουμε παρερμηνεύσει κάτι που έχουμε διαβάσει και να μας βοηθήσει να το δούμε αλλιώς. Αν είμαστε εξαρχής αρνητικοί στις συμβουλές του, ενδεχομενως να χάνουμε χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω για τον Παπαβέντση διότι εύλογα κάποιος που διαβάζει θα μπορούσε να αναρωτηθεί "είναι δυνατόν να ακολουθεί το πλάνο διατροφής ενός άλλου παιδίατρου?? Τον δικό της τι τον έχει". Κι όμως είναι, αφού πραγματικά σε πολλά θέματα ο δικός μας είναι οπισθροδομικός και δεν ταιριάζουμε.

 

Αυτός συστήνει να κοιμάται το μωρό εξαρχής στο δωμάτιο του κι εγώ κάνω συγκοίμηση ακόμα. Είχε ελαφριά διάρροια το παιδί μια μέρα και μου είπε πως δεν κάνει να τον θηλάσω, κάτι που είναι τελείως λάθος πληροφορία και ισχύει για όλα τα υπόλοιπα γάλατα, όχι όμως το μητρικό. Ήθελε να ξεκινήσουμε με ρυζάλευρο βανίλια και όταν τον ρώτησα τι προσφέρει, δεν είχε κάτι να μου πει. Ήθελε στις πρώτες τροφές να βάλουμε καρότο-πατάτα-κολοκύθι και τον ρώτησα αν έχει αλλεργία σε κάποιο πως θα ξέρουμε ποιο. Και μου απάντησε πως θα ήταν κάτι σπάνιο αλλά ΑΝ κάνει αλλεργία θα τα δοκιμάσεις μετά ένα ένα. Άρα ΑΝ όντως είχε αλλεργία σε μια από αυτές τις τροφές αναγκαστικά θα την ξαναέτρωγε για να δούμε ποια είναι. :confused: Ενώ θα μπορούσαμε πολύ απλά να κρατήσουμε 2-3μερη εισαγωγή. (Παρεμπιπτόντως, αλλεργία δεν έκανε, όμως του προκαλούσε δυσκοιλιότητα ΚΑΙ η πατάτα ΚΑΙ το καρότο). Ήθελε να βάλουμε τροφές όπως αυγό και γιαούρτι κανονικό μετά τον χρόνο ενώ είναι πολύ θρεπτικές και δεν υπάρχει λόγος τέτοιας καθυστέρησης. Του είπα ότι ξεκίνησε κομματάκια όταν ήταν 8 μηνών και μου είπε ότι βιάζομαι όπως μου είπε ότι βιάζομαι όταν μετά το χρόνο άρχισε να τρώει από το οικογενειακό τραπέζι. Γιατί τι πειράζει τον ρώτησα, δεν βάζουμε αλάτι και δεν τα κάνουμε βαριά τα φαγητά. Δεν είχε πραγματικά πιο σοβαρή απάντηση πέρα το ότι βιάζομαι. Όμως το να τρώει μαζί μας λειτουργεί καλύτερα, τόσο θρεπτικά όσο και ψυχολογικά. Βλέπει πως τρώει ότι τρώμε, δεν του δίνουμε άλλα φαγητά ώστε να ζηλεύει. Έχω κι άλλα πολλά παραδείγματα που κάποια μαμά μπορεί να μην την πείραζαν, εμένα όμως ναι.

 

Και θα ρωτήσει κάποιος τώρα -εύλογα πάλι- γιατί δεν τον αλλάζω. Γιατί μετά από έρευνα που έχω κάνει μεταξύ φίλων και γνωστών, όλοι σε κοντινές περιοχές λειτουργούν πανομοιότυπα. Έχω βρει μια γιατρό που είναι και σύμβουλος θηλασμού και έχει διάφορες γενικές γνώσεις πέρα της ιατρικής όπου την επισκέφτηκα για να πάρω δεύτερη γνώμη για όσα κάνω σε σχέση με διατροφή και γενικά με καλύπτει. Είναι πιο μακριά όμως και δεν μας βολεύει συν ότι έχει μέσο όρο αναμονής μια ώρα. Εφόσον λοιπόν ο παιδίατρος που έχουμε τώρα με καλύπτει ιατρικά, δεν υπάρχει λόγος να μην έχω κάποιον που να είναι δίπλα μας και μπορώ να τον βρω/δω ανά πάσα στιγμή. Μέχρι τώρα μας έχει καθοδηγήσει σωστά και του έχω εμπιστοσύνη, έτσι λοιπόν συμβιβάζομαι (γιατί αυτή είναι η σωστή λέξη). Θα τον άλλαζα μόνο στην περίπτωση που τους πρώτους μήνες δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος το μωρό και με έβαζε να δώσω ξένο. Οι περισσότεροι παιδίατροι που δεν έχουν γνώσεις θηλασμού, το προτείνουν με ευκολία. Θα πήγαινα σε κάποιον σύμβουλο θηλασμού κι ας ήταν μακριά για να με καθοδηγήσει σωστά. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ...εγω πιστευω οτι το ψαχνουμε πολυ με το φαγητο εγω προσωπικα δεν το εψαξα αφησα το παιδι να μου δειξει ποτε θα φαει και τι οταν ηταν ετοιμος απλα το εδειξε ..δλδ ε μενα απο μικρη η μαμα με ταιζε κανονικο φαει αλλα με θυλαζε αποκλιστικα 2 χρονια με ταιζε απο 4 μηνων και τα αλλα τα αδερφια μ αυτος ηταν ο πρωτος λογος ο 2 οτι δεν ειχε το οικονομικο την ανεση να δοκιμαζει διαφορες κρεμες η κατι αλλο και να το πεταει ..και δεν επαθα απολυτος τιποτα ..για αυτο απλα ειναι καλο να μαθεις και να ακουσεις 2 πραγματα αλλα ως εκει τα υπολειπα θα μας καθοθηγησει το μωρο και η διεσθησει μας ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βρε Αγγελική μου το "κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε, τι πάθαμε".... 

Μπορεί κάτι να πάθαμε και να μην το ξέρουμε ότι οφείλεται εκεί..
Μπορεί εμείς να μην πάθαμε, αλλά να έπαθε κάποιος άλλος.
Προσωπικά δεν με εκφράζει καθόλου. Κατά τα άλλα ενημερωνόμαστε όσο θέλουμε θα πω εγώ και ακολουθούμε σίγουρα τη διαίσθησή μας  θα συμφωνήσω.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια γιατι ψαχνομουν αναρωτιομουνα συνεχεια τι θα φαει ποτε πως και παει λεγοντας και επειδη εχω μηληση με πολλους γιατρους κανενας δεν συμφωνουσε σχεδον ποτε με τον αλλον με αποτελεσμα να μαγειρευω και στο τελος να τα πεταω και η ψηχολογια στο μηδεν γτ δεν μου τρωει μηπως δεν του αρεσει το φαει και να και τα νευρα και τα κλαματα και οι γιατροι να με μαλονουν δλδ υποστιριξη μηδεν απο πουθενα και  ενιωθα τυψεις μεχρι που οταν ηρεμησα και χαλαρωσα αρχιζει να μου το ζηταει μονος του δλδ θελω να πω οτι δεν χρειαζεται ολος αυτος ο πανικος οταν δεν τρωει..δεν λεω να το αφησουμε και στην τυχη του ετσι ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν στον πανικό για όταν δεν τρώει, δεν συζητούσαμε γι αυτό ίσως. Σίγουρα δεν χρειάζεται πανικός, ίσα ίσα ο πανικός κι η πίεση φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν ψαχνεις στο ιντερνετ μιλας με παιδιατρους στα βιβλια σχετικα με ολα που αφορουν με το φαει απο ποτε ξεκινα πως και τ λπ..δεν διμειουργιτε λιγο πανικος.και επιτα ακολουθουν και τα αλλα ....εγω το ανεφερο για τα κοριτσια που γινονται πρωτη φορα μανουλες ...με αυτοι την ενοια τα λεω .τωρα στο ποσο σωστη ειμαι δεν γνωριζω απλα αυτη ειναι η γνωμη μ.γτ εγω περασα ενα "μικρο" σοκ με αυτο το θεμα ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις ναι. Απλά εγώ όσο πιο προετοιμασμένη είμαι, τόσο λιγότερο άγχος έχω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση προλαβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό το άγχος και τον πανικό. Εγώ ήμουν προετοιμασμένη με αυτοπεποίθηση και ακολούθησα εύκολα τους ρυθμούς του μωρού. Το να μην τρώει σ αυτές τις ηλικίες δν είναι λόγος για πανικό! Είναι η φάση που κάνει γνωριμία με τις τροφές και παίζει δεν μας ενδιαφέρει να χορταίνει. Αρκει να πίνει το γάλα του.Οι ποσότητες που χρειάζεται το μωρό είναι πολύ μικρότερες απ αυτές που θέλουμε να τρώει.

Επίσης διαβάζοντας για τη διατροφή κατάλαβα πως δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στις τροφές (πλην αλάτι/ζάχαρη/μέλι και φρέσκο γάλα εως 12 μηνών). Τα υπόλοιπα κ με μια δική σου λογική να τα εισάγεις είναι οκ για το παιδί. Εγώ αυτό πιστεύω.

Εννοείται αλλεργίες και ενοχλήσεις αφορούν το κάθε παιδί/είδος ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.η αληθεια ειναι οτι αυτες τις μερες με τις προβιοτικες σταγονες ειναι πολυ καλυτερα.δε  εχει αερια κ κανει κακα.παιδευεται καποιες φορες αλλα κανει.οταν λετε να κοψω το τριτο γευμα ποιο εννοειται?το μεσημεριανο?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

οταν λετε να κοψω το τριτο γευμα ποιο εννοειται?το μεσημεριανο?

Εγώ αν θυμάμαι καλά.. ξεκίνησα με το μεσημεριανό και στην πορεία έβαλα δεκατιανό κ μετά απογευματινό. Επειδή θηλάζουμε όμως κ είχαμε αυθόρμητα γεύματα όλη τη μέρα καλύτερα να μας πουν κ τα κορίτσια πως να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγραφα κ εγω ακριβώς το ίδιο..ξεκινάς με απογευματινό,συνεχίζεις με το ενδιάμεσο πρωινό κατά τις 10-11 δλδ,μετά το μεσημεριανό κ για τα άλλα έχεις δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!!!μια μερα που δεν προλαβα να μαγειρεψω εδωσα στον μικρο μου γαλα το μεσσημερι κ παρατηρησα οτι το βραδυ κοιμηθηκε τελεια!!!ουτε γκρινιες ουτε κλαματα ουτε ενοχλησεις τιποτα!!το εκανα δοκιμαστικα για 3 μερες κ κοιμοταν πολυ καλα!!!προχθες το μεσσημερι ειπα να μην του δωσω ξανα κρεατοσουπα η κοτοσουπα αλλα μονο λαχανικα μηπως κ τον πειραζει το κρεας κ δεν κοιμαται υο βραδυ.του εδωσα πατατα κ καροτο την 1 μερα κ πατατα λιγη και πιο πολυ καροτο την 2η μερα.και τα 2 βραδια δεν κοιμηθηκς καλα.ειχε γκρινια κ ενοχλησεις.αυτο ομως συμβαινει μονο τ βραδυ καθολη τη διαρκεια της ημερα ειναι οκ.τι να κανω?στις 28 νοεμβριου εγινε 6 μηνων.να μην του δωσω φαγητο?πως θα αναπτυχθει?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!!μια μερα που δεν προλαβα να μαγειρεψω εδωσα στον μικρο μου γαλα το μεσσημερι κ παρατηρησα οτι το βραδυ κοιμηθηκε τελεια!!!ουτε γκρινιες ουτε κλαματα ουτε ενοχλησεις τιποτα!!το εκανα δοκιμαστικα για 3 μερες κ κοιμοταν πολυ καλα!!!προχθες το μεσσημερι ειπα να μην του δωσω ξανα κρεατοσουπα η κοτοσουπα αλλα μονο λαχανικα μηπως κ τον πειραζει το κρεας κ δεν κοιμαται υο βραδυ.του εδωσα πατατα κ καροτο την 1 μερα κ πατατα λιγη και πιο πολυ καροτο την 2η μερα.και τα 2 βραδια δεν κοιμηθηκς καλα.ειχε γκρινια κ ενοχλησεις.αυτο ομως συμβαινει μονο τ βραδυ καθολη τη διαρκεια της ημερα ειναι οκ.τι να κανω?στις 28 νοεμβριου εγινε 6 μηνων.να μην του δωσω φαγητο?πως θα αναπτυχθει?

κακακια του κανει κανονικα;;;; συνηθως η πατατα και μετα το καροτο δημιουργουν στα μωρα δυσκοιλιοτητα...εγω στη θεση σου θα αφερουσα τελειος την πατατα (οπως και το εκανα βασικα ποτε δε του εβαζα πατατα στα φαγητα του...) για να δεις πως θα αντηδρασει και βαζεις αλλα λαχανικα που να εχεις κανει βεβαια εισαγωγη.. και να ξερεις βεβαια πως μεχρι το χρονο η βασικη τροφη του μωρου ειναι το γαλα και οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες.. αρα και γαλα να πινει μονο για λιγο καιρο και να τρωει μονο δυο με τρεις κουταλιες απο το φαγακι του μια χαρα θα αναπτηχθει... παντως καλο ειναι να δεις αν το πειραζει κατι και τι τον πειραζει.... μπορει και αυτη η αντιδραση του απλα να ηταν τυχαια... μηπως τρωει μεγαλη μεριδα το μεσημερι και του πεφτει βαρια στο στομαχακι του και δε μπορει να τη χονεψει;; ολα αυτα πρεπει να τα κοιταξεις....!!!!! ειναι μικρουλη ακομα και δε πρεπει να το φορτωνεις το στομαχακι του με μεγαλες μεριδες φαγητο να τρωει λιγο και μετα να συμπληρωνεις με γαλα......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πατάτα δεν του δίνω πάντα γιατί κάνει δυσκοιλιοτητα. Αντίθετα του δίνω κολοκύθι και λιγο καρότο σε καθημερινή βάση και άλλα λαχανικά. 

 

4 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!!μια μερα που δεν προλαβα να μαγειρεψω εδωσα στον μικρο μου γαλα το μεσσημερι κ παρατηρησα οτι το βραδυ κοιμηθηκε τελεια!!!ουτε γκρινιες ουτε κλαματα ουτε ενοχλησεις τιποτα!!το εκανα δοκιμαστικα για 3 μερες κ κοιμοταν πολυ καλα!!!προχθες το μεσσημερι ειπα να μην του δωσω ξανα κρεατοσουπα η κοτοσουπα αλλα μονο λαχανικα μηπως κ τον πειραζει το κρεας κ δεν κοιμαται υο βραδυ.του εδωσα πατατα κ καροτο την 1 μερα κ πατατα λιγη και πιο πολυ καροτο την 2η μερα.και τα 2 βραδια δεν κοιμηθηκς καλα.ειχε γκρινια κ ενοχλησεις.αυτο ομως συμβαινει μονο τ βραδυ καθολη τη διαρκεια της ημερα ειναι οκ.τι να κανω?στις 28 νοεμβριου εγινε 6 μηνων.να μην του δωσω φαγητο?πως θα αναπτυχθει?

 

Δεν θυμάμαι από ποτέ ξεκινησατε τις στερεές αλλά αφού είναι έξι μηνών δίνε μικρή ποσότητα από ένα λαχανικο κ πρόσθεσε σιγά σιγά τα υπόλοιπα. Μπορείς να δοκιμασεις να τα βράσεις στο ζουμί απ το μοσχάρι και να μην δώσεις ακομα το κρέας

 

Το ότι κοιμήθηκε καλύτερα μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός. (Μπορεί να μην είχε αέρια που το ζοριζαν, ή να είχε κάνει κακά προηγουμένως κτλ) Δώσε συγκεκριμένο λαχανικο για λίγες μέρες να δεις αντιδράσεις.

 

  Αν θυμαμαι καλά έχετε θέμα  δυσκοιλιότητας? Εμένα με έσωσε το αχλάδι, του βάζω ένα μεγάλο στην φρουκρεμα ελάχιστη μπανάνα καθόλου μήλο και χυμό από μανταρίνι και πορτοκάλι. Συγνώμη αλλά ξέχασα αν έχεις κάνει εισαγωγή σε αυτά τα φρούτα!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!!μια μερα που δεν προλαβα να μαγειρεψω εδωσα στον μικρο μου γαλα το μεσσημερι κ παρατηρησα οτι το βραδυ κοιμηθηκε τελεια!!!ουτε γκρινιες ουτε κλαματα ουτε ενοχλησεις τιποτα!!το εκανα δοκιμαστικα για 3 μερες κ κοιμοταν πολυ καλα!!!προχθες το μεσσημερι ειπα να μην του δωσω ξανα κρεατοσουπα η κοτοσουπα αλλα μονο λαχανικα μηπως κ τον πειραζει το κρεας κ δεν κοιμαται υο βραδυ.του εδωσα πατατα κ καροτο την 1 μερα κ πατατα λιγη και πιο πολυ καροτο την 2η μερα.και τα 2 βραδια δεν κοιμηθηκς καλα.ειχε γκρινια κ ενοχλησεις.αυτο ομως συμβαινει μονο τ βραδυ καθολη τη διαρκεια της ημερα ειναι οκ.τι να κανω?στις 28 νοεμβριου εγινε 6 μηνων.να μην του δωσω φαγητο?πως θα αναπτυχθει?

6 μηνών τα μωρά κανονικά αρχίζουν τα στερεά. Οι οδηγίες της γιατρού μας οδηγούσαν σε ένα πλήρες γεύμα στους 7 μήνες, αρχίζοντας με μία κουταλίτσα στους 6 και αυξάνοντας, και εφόσον το παιδί δεν είχε ενοχλήσεις. Κρέας είχαμε βάλει από όσο θυμάμαι μετά τους 8, και πάλι κάθε μωρό είναι διαφορετικό, μπορεί κάποιο να είναι έτοιμο αργότερα.

Εμάς μας είχε επιμείνει πολύ ότι μέχρι το χρόνο η κύρια τροφή είναι το γάλα, και το μόνο μη διαπραγματεύσιμο, στα υπόλοιπα αν κάτι το πειράζει το παιδί κάνουμε πίσω και ξαναδοκιμάζουμε μετά από 15 μέρες. Με όσα λες, προσωπικά θα μείωνα τα στερεά, θα έκοβα προσωρινά το κρέας και θα περίμενα λίγο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ παλι κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!με συμβουλη του γιατρου για 1 εβδομαδα δεν θα του δινω φαγητο το μεσσημερι αλλα γαλα.απο δευτερα που το ξεκινησα κοιμαται καλυτερα το βραδυ!!!οχι τελεια αλλα πολυ καλυτερα.κακακια του κανει κανονικα!!!οταν βεβαια τις προηγουμενες μερες του ειχα δωσει πατατα καροτο λιγο δυσκολευοταν αλλα εκανε.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ακομα κ χθες στα κακα του εβγαζε κομματια απο το καροτο που το ειχα δωσει ενω τα ειχα αλεσει παρα πολυ καλα!ηταν κυριολεκτικα αλοιφη το φαγητο.ναι ειχαμε κ εχουμε θεμα με δυσκιλοιοτητα κ του δινω ειδικο γαλα για αυτο το λογο.το μεσημεριανο του το ταιζα μεχρι τις 3.30 το παρα πολυ.κ το θεμα ειναι οτι τ αρεσει κιολας κ η κρεατοσουπα κ η κοτοσουπα αλλα κ η χορτοσουπα απλως του προκαλουν αερια κ εχει θεμα τ βραδυ.δηλαδη να του δινω λιγο φαγητο κ πιο πολυ γαλα το μεσσημερι?συνηθως του εδινα 100-150ml φαγητο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maimouneli είπε:

Καλημερα κ παλι κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!με συμβουλη του γιατρου για 1 εβδομαδα δεν θα του δινω φαγητο το μεσσημερι αλλα γαλα.απο δευτερα που το ξεκινησα κοιμαται καλυτερα το βραδυ!!!οχι τελεια αλλα πολυ καλυτερα.κακακια του κανει κανονικα!!!οταν βεβαια τις προηγουμενες μερες του ειχα δωσει πατατα καροτο λιγο δυσκολευοταν αλλα εκανε.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ακομα κ χθες στα κακα του εβγαζε κομματια απο το καροτο που το ειχα δωσει ενω τα ειχα αλεσει παρα πολυ καλα!ηταν κυριολεκτικα αλοιφη το φαγητο.ναι ειχαμε κ εχουμε θεμα με δυσκιλοιοτητα κ του δινω ειδικο γαλα για αυτο το λογο.το μεσημεριανο του το ταιζα μεχρι τις 3.30 το παρα πολυ.κ το θεμα ειναι οτι τ αρεσει κιολας κ η κρεατοσουπα κ η κοτοσουπα αλλα κ η χορτοσουπα απλως του προκαλουν αερια κ εχει θεμα τ βραδυ.δηλαδη να του δινω λιγο φαγητο κ πιο πολυ γαλα το μεσσημερι?συνηθως του εδινα 100-150ml φαγητο

Βασικά τα 150 αν του δώσεις απο φαγητό δε χρειάζεται να δωσεις κ γάλα επιπλέον είναι αρκετό.Μπορεί ομως κ 100 να φάει κ να είναι εντάξει.Αυτό θα το δεις κ εσυ στην πορεια.Να ξέρεις οτι κ το καρότο είναι στουμπωτικο.Οι οδηγίες που είχαμε εμείς για τη δυσκοιλιότητα είναι μια μέτρια πατάτα,1 ροδέλα(!) καρότο κ ένα κολοκύθι ολόκληρο.Τα αέρια μπορεί να τα έχει γτ σφίγγεται να κάνει κακά του κ δεν μπορεί.Προσωπική μου γνώμη είναι οτι το 3:30 για μεσημεριανό είναι κάπως αργά (εξαρτάται κ απο το πρόγραμμα ύπνου όμως) κ ίσως να του πέφτει βαρύ αν πχ δίνεις 5-6 κρεμα κ 8-9 γάλα.Απο ποσότητες θα δίνεις ότι σου ειπε ο γιατρός κ αφου το μωρό μπορεί να το υποστηρίξει.Αν είναι χορτάτος δεν έχει νόημα να του δίνεις κ φαγητό κ γάλα γτ θα φρακαρει.Ααα στις σούπες τι βάζεις μέσα απο λαχανικά;Μόνο πατάτα καρότο;Μήπως πχ βάζεις κρεμμύδι στο ζουμί ακόμα κ αν δεν του το δίνεις να το φάει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...