Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί το προτείνουν οι παιδίατροι. Ειλικρινά! Πιθανολογώ πως απλά δεν ενημερώνονται για ότι ισχύει πλέον σχετικά με τη διατροφή και μένουν σε κάποιες βασικές γνώσεις που έχουν πάρει εξαρχής.Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας γράφει για εισαγωγή στερεών μετά τους 6 μήνες κι ότι η βασική του τροφή για τον πρώτο χρόνο είναι το γάλα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

Δεν ξέρω γιατί το προτείνουν οι παιδίατροι. Ειλικρινά! Πιθανολογώ πως απλά δεν ενημερώνονται για ότι ισχύει πλέον σχετικά με τη διατροφή και μένουν σε κάποιες βασικές γνώσεις που έχουν πάρει εξαρχής.Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας γράφει για εισαγωγή στερεών μετά τους 6 μήνες κι ότι η βασική του τροφή για τον πρώτο χρόνο είναι το γάλα.

Το θεωρω λιγακι περιεργο να μην ειναι ενημερωμενοι τοσοι παιδιατροι.. Εδω εχουμε 5  κ μαλιστα μερικοι εχουν κ λαμπρη καριερα.. Επισης μια ξαδερφη  δουλευει στο εξωτερικο σε ανεπτυγμενη χωρα το ιδιο λεει!! Την επομενη φορα που θα μιλησω μαζι της θα τη ρωτησω κ θα ρωτησω κ τη δικια μου παιδιατρο για να δω τι θα μου πουνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το θεωρώ περίεργο, όμως στην πλειοψηφία τους οι παιδίατροι παρότι μπορεί να είναι λαμπροί επιστήμονες δεν έχουν διατροφικές γνώσεις. Ο δικός μου ο παιδίατρος είναι παλιάς κοπής και μεγάλης ηλικίας 60φεύγα. Είναι άσχετος με το θηλασμό παρότι λέει πως είναι θείο δώρο, συστήνει να βάζουμε τα μωρά να κοιμούνται εξαρχής στο δωμάτιο τους και μου την είπε και λίγο όταν του είπα πως μόλις χρόνισε το μωρό άρχισε να τρώει από το οικογενειακό τραπέζι, χωρίς αλάτι βέβαια και πολλά πολλά καρυκεύματα. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου τα μάσαγε, δεν απάντησε με κάποιο επιχείρημα ώστε να σας μεταφέρω, όπως τα μάσαγε κι όταν τον ρώτησα τι προσφέρει το ρυζάλευρο βανίλια που πρότεινε να του δώσω ως πρώτη τροφή. Βέβαια σχετικά με την έναρξη στερεών μου πρότεινε γύρω στον 6ο και με εξέπληξε, άρα που και που ενημερώνεται. Οι παιδίατροι, είναι σημαντικό να είναι καλοί επιστήμονες και να γνωρίζουν πολύ καλά τι κάνουν ιατρικά. Αν συνάμα έχουν διατροφικές ή/και παιδοψυχολογικές γνώσεις είναι το ιδανικό, αλλά που? Σπάνιο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το περίφημο βιβλίο του κ. Παπαβέντση σχετικά με τη διατροφή (ή σε κάποιο άρθρο του) θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι οι 6 μήνες για την έναρξη των στερεών τροφών δεν είναι στάνταρντ και το πότε τελικά θα δώσεις εξαρτάται από την ετοιμότητα του μωρού. Μπορεί να τις ξεκινήσει στους 5-5,5 μήνες, μπορεί να ξεκινήσει στους 7. Δεν είναι απόλυτο το νούμερο, κατά την άποψή του πάντα, την οποία και αναφέρω διότι γνωρίζω πως ο συγκεκριμένος επιστήμονας χαίρει σεβασμού από πολλά μέλη εδώ.

 

Τεσσάρων μηνών βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυακούμε, οι περισσότεροι παιδίατροι περιμένουν να κλείσει το μωρό έστω τους 5 μήνες, απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

εχουν αλλαξει οι οδηγιες  πλεον στερεες τροφες  μπορουν να ξεκινησουν  περιπου στον 4 μηνα  νομιζω πως και τα καινουργια βιβλιαρια πρεπει να το γραφουν δεν ειμαι ομως συγουρη για αυτο...!!!

http://www.euroclinic.gr/article/enarksi-sterewn-trofwn-sta-brefh/

http://prolepsis.gr/new/PRImages/EditorImages/odigoi/Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Βρέφη, Παιδιά και Εφήβους - Κείμενο Επιστημονικής Τεκμηρίωσης.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Στα καινούρια βιβλιάρια γράφει για σύσταση έναρξης στερεών μετά τους 6 μήνες βάση ΠΟΥ αναφέροντας όμως και για εισαγωγή στον 4ο-5ο μήνα βάση ετοιμότητας τους βρέφους, κάτι που ομολογώ πως αγνοούσα. Επειδή το έχω σε pdf  ορίστε και το σχετικό απόσπασμα:
 

ΔΙΑΤΡΟΦΉ
Το μητρικό γάλα είναι ιδανική τροφή για το μωρό σας. Είναι η φυσική τροφή που ταιριάζει
απόλυτα με τις ανάγκες του και προσαρμόζεται σε αυτές όσο το βρέφος μεγαλώνει. Σύμφωνα
με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας τα μωρά δεν χρειάζονται άλλο γάλα ή τροφή τους πρώτους
6 μήνες της ζωής τους και προτείνεται η εισαγωγή στερεών τροφών μετά τους πρώτους 6 μήνες
ζωής. Τελευταία, γίνεται μία επιστημονική συζήτηση για εισαγωγή στερεών τροφών από τον 4ο
-5ο μήνα. Έχει σημασία όμως η αναπτυξιακή ικανότητα και ετοιμότητα του βρέφους.

Αν το μωρό σας θηλάζει αποκλειστικά συστήνεται να λαμβάνει προληπτικά σταγόνες βιταμίνης D
τουλάχιστον τους πρώτους 6 μήνες.
Η εισαγωγή των στερεών τροφών γίνεται παράλληλα με τη συνέχιση του μητρικού θηλασμού.
Η χορήγησή τους πρέπει να γίνει σταδιακά και μπορεί να συνοδευτεί από ποικίλες αντιδράσεις
του παιδιού. Αρκετά παιδιά αρχίζουν να τρώνε γρήγορα μεγάλες ποσότητες, ενώ άλλα
προσαρμόζονται αργά σ’ αυτή την αλλαγή και χρειάζονται ενθάρρυνση ώστε να φάνε μια
ικανοποιητική ποσότητα. Μετά τον 6ο με 8ο μήνα τα στερεά γεύματα είναι 2- 3 την ημέρα.
Η σειρά εισαγωγής και το είδος των τροφών δεν έχουν απαραίτητα τόση σημασία και εξαρτώνται
από τις διατροφικές συνήθειες των λαών και της οικογένειας. Πρέπει όμως να εξασφαλίζεται η
συνολική επάρκεια των θρεπτικών συστατικών.
Το γεύμα των βρεφών καλό είναι να είναι φρέσκο, καλά παρασκευασμένο και συντηρημένο στη
σωστή θερμοκρασία.

 

 

Άαααλλο κι αυτό με το βιβλιάριο. Ο Παπαβέντσης πανηγύριζε που λέει ο λόγος που το ελληνικό παιδικό βιβλιάριο έγινε επιτέλους πιο breastfeeding friendly και γενικότερα πιο baby friendly κι ο δικός μου παιδίατρος είχε σπαστεί γιατί έγινε πιο δυσνόητο είπε. Αν έχετε παλιό και καινούριο βιβλιάριο και τα διαβάσετε θα καταλάβετε πολλές διαφορές.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  Ο παιδίατρος που είχα όταν το μωρό έγινε τεσσάρων μου είχε πει πως οι στερεές ξεκινάν στον πεμπτο με ρυζαλευρο. Μετά αλλαξα και ή καινούργια μου πρότεινε εισαγωγή πάλι στον πεμπτο. Τελικά δεν άκουσα κανέναν κ του έδωσα στερεές στον έκτο ξεκινώντας με φρούτα. 

  Πιστεύω πως οι παιδιατροι δεν είναι υπεύθυνοι για την διατροφή των παιδιών αλλά για τα ιατρικά θέματα. Μπορούν μόνο να συστήσουν και να καθοδηγήσουν μια νέα μαμα (πχ το τεστ αλλεργίας) αλλα για το τι και ποτέ τρώει το παιδί μου έχω εγώ το λόγο.

 

15 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας!!ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και απο 4 μηνων ξεκινησαμε αρχικα με ρυζαλευρο και 15 μερεςς μετα με φρουτοκρεμα(μηλο λιγο αχλαδι και πορτοκαλι)μετα μολις εγινε 5 μηνων ξεκινησαμε χορτοσουπα(πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο)και εχει 1 εβδομαδα που προσθεσαμε μοσχαρι!!ολα αυτα βεβαια με την συμβουλη του γιατρου.ο μικρος μου ειναι δυσκιλοιος και απο 3 μηνων περιπου πιβουμε ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα το almiron comfort.οταν ξεκινησαμε το μοσχαρι προσπσθησαμε να βγαλουμε το comfort με συμβουλη του γιατρου και να του δινω το almiron το 2 γιατι αφου τρωει φρουτα κ λαχανικα θα ενεργειται.η προσπαθεια μα δεν πετυχε αφου ο μικρος αρχισε να μην μπιρει ν κανει κακα κ να εχει αερια οποτε ξαναγυρισαμε στο comfort.εχει ομως 1 εβδομαδα που εχει παρα παρα πολλα αερια σε σημειο που δεν κοιμαται τα βραδια κυπναει αεριζεται κ κλαιει οπως κ κατα τη διαρκεια της ημερας.υπαρχρι περιπτωση να ειναι αυτο αλλεργια?ειχατε παρομοιο περιστατικο με τα μωρακια σας?σημερα του ξεκινησα κ προβιοτικες σταγονες για 3-4 μερες κ μετα μ ειπε ο γιατρος θα δουμε.

  Μία δυσκολία στα κακά έχει και ο δικός μου (δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα αν δεν είναι σκληρά και σαν βοτσαλακια) αλλά την αντιμετώπιζω με τροφές. Εισηγαγα πολύ νωρίς φασολάκια, μπαμπιες, δαμάσκηνα, ακτινίδια. Δοκίμασε να του δίνεις και χαμομηλι, σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει, και νεράκι. Δυστυχώς για τα γάλατα δεν ξέρω να σε βοηθήσω, γιατί θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , balletina είπε:

Κοριτσια μου κ εγω 5 μηνων  περιπου ξεκινησα τις στερεες τροφες αφου ειχα σταματησει το θηλασμο κ εδινα φορμουλα.. Βοηθηστε ομως λιγακι.. Αφου ειναι νωρις γιατι το προτεινουν οι παιδιατροι ?? Δηλαδη δεν ειναι μονο η δικια μου. Περα απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα κ της αδερφης μου το ιδιο (που ειναι σε αλλη πολη) και ολοι οι παιδιατροι στη πολη μ βαση φιλων που μιλαμε στην ιδια ηλικια λενε "αν θες να ξεκινησεις στερεες μπορεις" εγω τη καθυστερησα ενα μηνα γιατι ειχε καλο προγραμμα με το γαλα,ασχ

ετο που δε χαλασε ποτε με τις στερεες.

Εμάς προσωπικά η παιδίατρος μας είπε γύρω στους 5.5 να ξεκινήσουμε και της είπα πως θα εφαρμόσω blw οπότε θα περιμένω να ειναι έτοιμο το μωρό. Και το 6 είναι σχετικό +- είναι. Με συμβούλεψε πάνω σ'αυτό.Γενικά η παιδίατρος μας μας κατευθύνει με βάση της δικές μ επιλογές δεν μου επιβάλει κάτι. Ήξερε από πριν πως δε θα δώσω ετοιμες κρέμες κλπ κ δεν μου τα πρότεινε καν.

Η αδερφή μ σε άλλη πόλη ξεκίνησε πάλι στους 6 μηνες περίπου με τη δική της στρατηγική!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα δεν μου εχει επιβαλλει ποτε κατι κ πολλες φορες μου λεει οτι το ενστικτο της μαμας εινσι αλανθαστο !! Ειναι η παιδιατρος που ειχα κ εγω μικρη κ ακομα αν αρρωστησω αυτη θα παρω!!!! για αυτο την εμπιστευομαι !! Τωρα θα τη ρωτησω για αυτο που κουβεντιαζουμε οταν ξαναπαω!!!! κ θα σας πω τι μου ειπε!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, poulxeria είπε:

Σε αυτό το περίφημο βιβλίο του κ. Παπαβέντση σχετικά με τη διατροφή (ή σε κάποιο άρθρο του) θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι οι 6 μήνες για την έναρξη των στερεών τροφών δεν είναι στάνταρντ και το πότε τελικά θα δώσεις εξαρτάται από την ετοιμότητα του μωρού. Μπορεί να τις ξεκινήσει στους 5-5,5 μήνες, μπορεί να ξεκινήσει στους 7. Δεν είναι απόλυτο το νούμερο, κατά την άποψή του πάντα, την οποία και αναφέρω διότι γνωρίζω πως ο συγκεκριμένος επιστήμονας χαίρει σεβασμού από πολλά μέλη εδώ.

 

Τεσσάρων μηνών βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυακούμε, οι περισσότεροι παιδίατροι περιμένουν να κλείσει το μωρό έστω τους 5 μήνες, απ'όσο ξέρω.

 

Εγώ! Εγώ είμαι ένα από αυτά τα μέλη! :mrgreen: Στη σελίδα του στο fb έχω δει να ανεβάζει άρθρο με σύσταση για έναρξη μετά τους 6 μήνες.

Στο σάιτ του γράφει σχετικά με την ετοιμότητα του μωρού

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/έναρξη-στερεών-τροφών/

 

Πότε μπορώ να αρχίσω στερεές τροφές;

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά να θηλάζουν αποκλειστικά τα μωρά στους πρώτους 6 μήνες της ζωής.Δεν ενδείκνυται ιατρικά να ξεκινήσουν οι στερεές τροφές πριν τους 4 μήνες. Τα μωρά μπορούν να λάβουν στερεά τροφή όταν είναι αναπτυξιακά έτοιμα, δηλαδή:

  • Έχει ωριμάσει το έντερό τους στην πέψη και απορρόφηση θρεπτικών στοιχείων (οπω είναι σδήποτε μετά τους 4 μήνες)
  • Έχουν τουλάχιστον διπλασιάσει το βάρος τους από τη γέννηση
  • Μπορούν να κρατήσουν όρθιο το κεφάλι τους και να κάτσουν με υποστήριξη
  • Μπορούν να συντονίσουν τη μάσηση και την κατάποση
  • Μπορούν να κινήσουν τη γλώσσα τους πίσω-μπρος, δεξιά-αριστερά και άρα δέχονται την τροφή που τους δίνετε με το κουταλάκι και δεν τη βγάζουν βίαια με τη γλώσσα
  • Προσπαθούν και καταφέρνουν να πιάσουν διάφορα αντικείμενα
  • Δε φαίνονται απόλυτα ευχαριστημένα μόνο με το γάλα
  • Διεγείρονται από τη μυρωδιά ή την όψη των φαγητών στο τραπέζι
  • Σε ορισμένα μωρά (νευρολογικά προβλήματα, εντέρου, γαστρεντερίτιδες, αλλεργιες) ο παιδίατρος θα συστήσει η εισαγωγή στερεών τροφών να γίνει αργότερα

Ο σωστός χρόνος απογαλακτισμού πρέπει να καθοριστεί με τη βοήθεια του γιατρού σας, ο οποίος μπορεί να αξιολογήσει καλύτερα την πρόοδο και τις ανάγκες του μωρού σας. Στατιστικά βρίσκεται γύρω στους 6 μήνες της ζωής.

 

Και για όποιον έχει διάθεση για διάβασμα, εδώ γράφει σχετικά με την εισαγωγή στους 4 αντί τους 6 μήνες

http://pediatros-thes.gr/άρθρα/εισαγωγή-στερεών-τροφών-στους-4-ή-στους/

 

Και εδώ το ενδεικτικό σχέδιο εισαγωγής στερεών που προσωπικά πάνω σε αυτό κινήθηκα

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/ενδεικτικό-σχέδιο-εισαγωγής-στερεών/

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα ...εγω κοριτσια αν και ο παιδιατρος μου ειχε πει απο τον 6 μηνα δυστηχως δεν ετρωγε αργησαμε πολυ με το φαει και οταν ξεκινησαμε να τρωμε δεν εφαγε σχεδον ποτε αλιωμενο φαγητο ηθελε να τρωει  μονος τ με τα χερακια τ ...πλεον τρωμε κανονικα αφου γιναμε σχεδον 1 χρ....εγω πιστευω οτι ειναι στο παιδι οτι και να λενε οι γιατροι οσο να θελουμε εμεις αν το μωρο δν θελει δεν θελει ...και θυμαμαι που οι παιδιατροι μου ελεγαν αφου δν τρωει τι κανεις για αυτο σαν να εφτεγα εγω που δεν ετρωγε και μου την ελεγαν απο πανω ...τι να πω ....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

 Ξεκινήσατε πάρα πολύ νωρίς τις στέρεες τροφές. Για το γάλα φόρμουλα σε σχέση με τη δυσκοιλιότητα δυστυχώς δεν γνωρίζω γιατί θηλάζω. 

Τα αέρια δείχνουν πως το πεπτικό του σύστημα δεν ήταν έτοιμο για φαγητό. Η αλλεργία εκδηλώνεται αμέσως αυτό θεωρείται πεπτικό πρόβλημα. Το πορτοκάλι συνήθως το δίνουμε πιο μετά δλδ μπορει να φέρνει αέρια αυτό  κ το μήλο ειναι στουμπωτικό! Το αχλάδι βοηθάει.

Για το ρυζάλευρο ειμαι σίγουρα κατά αλλα κυρίως έδωσες πάρα πολυ νωρίς στερεες και το μωρό δεν ήταν έτοιμο. Μέχρι το εξάμηνο περίπου δίνουμε μόνο γάλα.

Εφόσον τρώτε θα δίνεις και νερό, το οποίο βοηθάει στη δυσκοιλιότητα.

Ο γιατρός σου τι σου λέει για όλα αυτά;; ειναι οκ να τρώει απο 4ων μηνών και το παιδί σου είναι δυσκοιλιο;;

 

Καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση.ο γιατρος μου ειπε οτι ρυθμιζεται το εντερακι του.με δικη του προτροπη ξεκινησανε απο 4 μηνων στερεες.γενικα το προβλημα αρχισε μολις μπηκε η χορτοσουπα.στη αρχη ετρωγε λιγο κ μολις αρχισε να τρωει πιο πολυ κ προσθεσαμε κ το μοσχαρι κ αλλαξαμε κ γαλα ταυτοχρονα πηγαινοντας στο απλο με τη λογικη οτι επειδη τρ ει φρουτα κ λαχανικα δεν θα χρειαζετaι comfort ξεκινησε το προβλημα.μετα απο 4 μερες που ξαναγυρισαμε στο comfort το προβλημα δεν εχει φυγει.μια ςιναι δυσκιλοιος μια οχι.ασπουμε σημερα εχει ζοριστει πολυ να κανει κακα κ δεν μπορει κ κλαιει ολη μερα.εχθες εκανε 2 φορες κακα μια πουρε κ μια πιο σχηματισμενα κ το βραδυ του εδωσα τις προβιοτικες σταγονες λογω των αεριων κ κοιμηθηκε πολυ καλα.κσιρο ειχε να κοιμηθει χωρις κλαμα.αλλα σημερα ζοριζεται πολυ.δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, balletina είπε:

Καλησπερα maimouneli. Αλλεργια δεν ειναι γιατι βρισκεις αιμα στα κακακια του στην αλλεργια ή θα εβγαζε εξανθηματα αν τον πειρςζε κεποιο φρουτο η λαχανικο. Κ εγω στην ιδια ηλικια πανω κατω μπηκα στις στερεες τροφες με τον ιδιο σχεδο τροπο. Η δικια μου επινε φριζολακ ac κ οταν ηταν να παμε στο γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας πηρα το φριζομελ αλλα συνεχισε να εχει αερια κ να γκρινιαζει. Ετσι την ξαναγυρησα στο ειδικο γαλα. το ιδιο με τα κακα της το επαθα οταν της εδωσα μοσχαρι. Δηλαδη την πρωτη φορα δυσκολευοταν πολυ να κανει κακα κ εβγαζε λιγα λιγα μεχρι που τη τριτη μερα τα εβγαλε για τα καλα!! Απο εκει κ περα της εκανα το μοσχαρακι με παραπανω ζουμι στο μουλτι προκειμενου να ειναι πιο αραιο.Το γαλα ποσο καιρο το αλλαξες κ συνεχιζει να εχει αερια? Επισης προσεξες αυτη την αλλαγη οταν αλλαξες το γαλα η οταν εδωσες το μοσχαρι? η γινα ταυτοχρονα αυτα? Δλδ παιζουν 3 ενδεχομενα 1.να εχει επηρεαστει απο την αλλαγη γαλατος 2.να εχει επηρεαστει απο το μοσχαρι καθως ειναι πιο "πυκνο" κ μπορει να στουμπωνει και 3.μπορω οντως να μην ειναι ετοιμο ακομα το πεπτικο του συστημα για στερεες τροφες.

Καλησπερα.ραυτοχρονα ειχα αλλαξει γαλα και ειχα δωσει μοσχαρι.για  4-5 μερες χρησιμοποιησα το απλο γαλα κ δεν μπορουσε να κανει κακα κ μετα απο 4 μερες ξαναγυρισαμε στο comfort.τγς προαλλες που το εδωσα πολυ αρεωμενο το φαγητο εκανε μετα.αλλα ειχε πολλα αερια.γενικοτερα κ να κανει κακα παιδευεται παρα παρα πολυ με τα αερια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μωρέ ξεκινήσατε πολύ νωρίς τις στερεές... Δεν είναι έτοιμο το πεπτικό σύστημα σε αυτή την ηλικία.. Βάση ΠΟΥ τα μωρά ξεκινάνε στερεές στους 6 μήνες και το δικό σου έχει φάει ήδη και ριζάλευρο και φρούτα και λαχανικά και κρέας!!!!! Μήπως να κόβατε για λίγο τις στερεές να επανέλθει το μωρό? Και να τις προσθέσεις εξαρχής μία μία, με τριήμερη εισαγωγή ώστε να δεις τι τον πειράζει ή αντίστοιχα βοηθάει? Πχ συνήθως, μήλο, πατάτα, καρότο είναι στουμπωτικά. Συνήθως! Περί φόρμουλας και τι γάλα πρέπει να δώσεις δεν έχω γνώσεις για να σου απαντήσω.

Αρχιζω κ εγω να πιστευω οτι ξεκινησαμε πολυ νωρις.εμενα ειναι 5,5 μηνων και τρωει πρωι φρουτα μεσημεριανο κρεατοσουπα και απογευμα ρυζαλευρο.γενικοτερα τα ανεχοταν.δλδ μολις μπηκε το μεσημεριανο ψιλιξεκινησε το προβλημα κ κυριως την ημερα πιυ μπηκε το μοσχαρι νομιζω.πιο πριν παλι εκλαιγε αλλα εβαζε τα χερια του στο στομα οποτε πιστευω ηταν τα ουλα του πλεον το στανατησε αυτο κ οταν κλαιει τετντωβει τα ποδαρακια του η τα μαζευει αρα ειναι το πεπτικο του.νομιζω οτι θα του το αλλαξω.θα του βαζω πολυ λιγο πορτοκαλι  κ πολυ κ στ μεσσημεριανο τη μια μερα θα του δωσω πατατα καροτο κρεας σελινο να δω πως θα αντιδρασει κ μετα το ιδιο αλλα χωρις σελινο αλλα με κολοκυθι.αν δεν αλλαξει θα βγαλω το κρεας για λιγες μερες κ θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το ρήμα επιβάλλω και ήταν λάθος μου, κανένας γιατρός δεν επιβάλει κάτι. Απλά η παιδίατρος μας δεν είναι απόλυτη ήθελα να πω και δεν με πιέζει προς μια κατεύθυνση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Vasilo είπε:

Χρησιμοποίησα το ρήμα επιβάλλω και ήταν λάθος μου, κανένας γιατρός δεν επιβάλει κάτι. Απλά η παιδίατρος μας δεν είναι απόλυτη ήθελα να πω και δεν με πιέζει προς μια κατεύθυνση. 

κοριτσι μου καταλαβα πως το εννοεις!! Κ εγω το ιδιο ρημα χρησιμοποιησα!!!! :) Κανενας δε μπορει να σου επιβαλλει!! Απολυτοι γιατροι υπαρχουν που σε κανουν να νιωσεις κ ασχημα αν δεν κανεις αυτο που θα σου πουν!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...κι εμεις ξεκινησαμε βασει του ποσο βλεπαμε ετοιμο το μωρο. Πχ αν μπορει να στηριξει το κεφαλι του, αν δε φαινεται απολυτα ικανοποιημενο με το γαλα κ κατι τετοια, βασει της παιδιατρου παντα. Αυτο σε μας εγινε οταν εγινε το μωρο 5,5 αλλα πολυ πολυ σταδιακα, δλδ μεχρι 10 κουταλιτσες την ημερα, μεχρι να γινει 7, καπου εκει. Ειναι μικρουλικα, συνηθιζουν σιγα σιγα. Απο δυσκοιλιοτητα εχουμε τρελη και στα φρουτα αρχικα εβαζα 1-2 αποξηραμενα δαμασκηνα, μετα καρπουζι, μετα ακτινιδιο και πολυ νερο Και οι λωτοι κανουν καλη δουλεια. Καθολου ρυζαλευρο, λιγο μηλο, λιγη μπανανα, λιγη πατατα, δημητριακα ολικης και βρωμη(παλι βασει της παιδιατρου). Αλλεργια ειναι αιμα στα κακα, αρα το καημενο το παιδακι κατι αλλο το πειραζει.

Να πω και κατι ακομη: θυμωνω παρα πολυ με τους παιδιατρους που δινουν ετσι, αβλεπει, ρυζαλευρο, ειδικα απο τοσο μικρα, και ειδικα απο τη στιγμη που οι συγχρονες συνθηκες παραγωγης ρυζιου σε ολο τον κοσμο περιλαμβανουν απειρα λιπασματα κ φυτοφαρμακα (οχι, στα αλλα δημητριακα, πχ κριθαρι, σιταρι, βρωμη δεν χρειαζονται τοσα φυτοφαρμακα- αν και ενας γεωπονος θα μπορουσε να τα πει καλυτερα). Καποιοι παιδιατροι δινουν ρυζαλευρο μονο σε περιπτωσεις εμετων και κατι τετοιων. Και το οτι εχει κανει καποιος λαμπρη καριερα δεν ισοδυναμει παντα με το οτι ειναι καλος επιστημονας κτλ, ειναι και θεμα pr και αλλων, ειδικα στην επαρχια.

Το θεμα παντως ειναι καθε μαμα να ακολουθει τις επιθυμιες του παιδιου και να βλεπει τι " σηκωνει" και τι οχι κ να προσαρμοζει τις οδηγιες της παιδιατρου και των υπολοιπων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει πριν κάτι ώρες κάτι λινκ από τη σελίδα του Παπαβέντση.  Βλέπω ότι δεν έχει ανέβει και χρειάζεται έγκριση.  Ποιος ξέρει, ίσως λόγω των λινκς.  

 

Xarouli συμφωνώ σε όσα γράφεις! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας!!ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και απο 4 μηνων ξεκινησαμε αρχικα με ρυζαλευρο και 15 μερεςς μετα με φρουτοκρεμα(μηλο λιγο αχλαδι και πορτοκαλι)μετα μολις εγινε 5 μηνων ξεκινησαμε χορτοσουπα(πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο)και εχει 1 εβδομαδα που προσθεσαμε μοσχαρι!!ολα αυτα βεβαια με την συμβουλη του γιατρου.ο μικρος μου ειναι δυσκιλοιος και απο 3 μηνων περιπου πιβουμε ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα το almiron comfort.οταν ξεκινησαμε το μοσχαρι προσπσθησαμε να βγαλουμε το comfort με συμβουλη του γιατρου και να του δινω το almiron το 2 γιατι αφου τρωει φρουτα κ λαχανικα θα ενεργειται.η προσπαθεια μα δεν πετυχε αφου ο μικρος αρχισε να μην μπιρει ν κανει κακα κ να εχει αερια οποτε ξαναγυρισαμε στο comfort.εχει ομως 1 εβδομαδα που εχει παρα παρα πολλα αερια σε σημειο που δεν κοιμαται τα βραδια κυπναει αεριζεται κ κλαιει οπως κ κατα τη διαρκεια της ημερας.υπαρχρι περιπτωση να ειναι αυτο αλλεργια?ειχατε παρομοιο περιστατικο με τα μωρακια σας?σημερα του ξεκινησα κ προβιοτικες σταγονες για 3-4 μερες κ μετα μ ειπε ο γιατρος θα δουμε.

Όταν λες Δεν μπορεί να κάνει κακά του τι εννοείς;κάθε πότε;Κανονικά προβιοτικα έπρεπε να σου είχε δώσει απο πιο νωρίς αν ειχε Θέμα με τη δυσκοιλιότητα.Έχει να κάνει με όλες τις αλλαγές που εγιναν στη διατροφή κ έγιναν κ όλες μαζι

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτησή κ εδώ!

Μπορώ για απόγευμα να δώσω μόνο γιαούρτι η είναι λιγο;;; αντι για κρεμα που  τρώει περίπου 150-190 γραμμάρια να του δίνω κάποιες μέρες γιαούρτι στις ίδιες ποσοτητες η κ παραπάνω αν του αρέσει.   γιαούρτι κανονικό όχι παιδικο με γεύσεις κ αλλά διάφορα...

 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις 5,5 μηνων ξξεκινησαμε τις στερες τροφες αλλα αν τοτε ηξερα αυτα που ξερω τωρα θα ειμουν σιγουρη οτι το μωρο δεν ηταν ετοιμο για στερεες ακομα πρωτον  δε στηριζε το κεφαλακι του, ετσι και αλιως ο μικρος γνωριζε καλητερα απο εμας τις αναγκες του και τις αρνηθηκε τελειως σφραγιζε το στομα του για πολυ καιρο  ειμουν κ ειμαι  κ της αποψης προσφερουμε οσο θελει κ αν θελει κ ετσι δεν τον ζορισα καθολου κ οταν ηταν ετοιμος τις δεχτηκε κ με το παραπανω δεν τον προλαβενα ...........τωρα για την δυσκοιλιοτοτα μου παρουσιασε κ εμενα με τις στερεες καταργησα τελειος την πατατα την μπανανα (η μπανανα δε του αρεσε κ καθολου ετσι κ αλιως ) χρησιμοποιουσα αβοκαντο μπαμιες αποξηραμενα συκα αυτα βασικα μας εσωσαν κ εννοειτε ολα αυτα με εισαγωγη.. επισεις βοηθαει πολυ κ η βρωμη και ειναι καλο επισεις να ενταξετε κ στην διατροφη του μωρου κινοα φαγοπυρο κεχρι οποτε σας δωσει ο παιδιατρος το οκ για την εισαγωγη γλουτενης αν τους αρεσουν φυσικα

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

Αμέ!  Χίλιες φορές γιαουρτάκι κατσικίσιο ή πρόβειο. 

αυτο το κατσικισιο γιαουρτι δε μπορω να το βρω πουθενα ενω διαβαζω πως υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε,  σε πήλινο του Στάμου, σίγουρα κυκλοφορεί σε Σκλαβενίτη και Κρητικό.

 

Είδες τι ωραία που το έγραψες. . Που το μωρό σου ακολούθησε τις ανάγκες του μόνο του.. και πόσο σημαντικό είναι να μην τα πιέζουμε να φάνε!

 

Δυσκοιλιότητα παίζει συχνά με την έναρξη των στερεών.  Το σωστότερο για μένα είναι να κρατάς εισαγωγές ώστε να βλέπεις τι το πειράζει και να το αποφεύγεις. 

 

Maimouneli εγώ θα έκοβα το τρίτο γεύμα και θα ξεκινούσα να αποφεύγω καρότο και πατάτα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το τρίτο γεύμα, καλύτερα να το αφήσεις προς το παρόν. Θεωρητικά τώρα θα ξεκινούσατε να τρώτε το 1 γεύμα. 

Μην ξεχνάς και το νεράκι τώρα που τρώτε και ωμό ελαιόλαδο στα λαχανικά! Εμείς με αβοκάντο είχαμε ξεκινήσει. Βάλε λίγο παραπάνω αχλάδι στα φρούτα εφόσον το έχετε εισάγει ήδη. Κ τέλος θα εκοβα το ρυζάλευρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...