Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)


v@sso

Recommended Posts

1 minute ago, λιλουμ said:

Δεν έχει καθόλου σπυράκια! ! !

Τίποτα απολύτως! ! ! !

Να έφυγαν τόσο γρήγορα τα σπυράκια της αλλεργίας; ο γιατρός μου είπε δύσκολο να έφυγαν τόσο γρήγορα!

ισως και απο την ζεστη να ηταν.... εσυ κανε οτι σου ειπε ο παιδιατρος φυσικα για να εισαι απολυτα συγουρη...!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 293
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουτε εγω ζυγιζω,αλλα οι ποσοτητες σας λιλουμ ειναι μεγαλες για πρωτες μερες.τρωμε πιο λιγο,κ λογικο λογω μεγεθους στομαχιου,ζεστης,δοντιων,αλλα κ φοβομουν αν φαει πολυ μην του πεσει "βαρυ" η δ πιει πολυ γαλα

Κ γω στο δευτερο ημουν πιο χαλαρη με τη συχνοτητα εισαγωγης νεων τροφων

Τπτ δ θα ναι τα σπυρακια

Κ νομιζω οτι λιγοδυσκοιλιοτητα στην αρχη ειναι φυσιολογικη,μεχρι προν λιγο πεινανε μονο γαλα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

Ουτε εγω ζυγιζω,αλλα οι ποσοτητες σας λιλουμ ειναι μεγαλες για πρωτες μερες.τρωμε πιο λιγο,κ λογικο λογω μεγεθους στομαχιου,ζεστης,δοντιων,αλλα κ φοβομουν αν φαει πολυ μην του πεσει "βαρυ" η δ πιει πολυ γαλα

Κ γω στο δευτερο ημουν πιο χαλαρη με τη συχνοτητα εισαγωγης νεων τροφων

Τπτ δ θα ναι τα σπυρακια

Κ νομιζω οτι λιγοδυσκοιλιοτητα στην αρχη ειναι φυσιολογικη,μεχρι προν λιγο πεινανε μονο γαλα

Τα σπυράκια μάλλον είναι από την ζέστη+τα σάλια! Τι πρωί δεν έχει τίποτα κ μετά σιγά-σιγά προς το απόγευμα κάνουν την εμφάνισή τους πρόσωπο κ σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια θα τρελαθώ! Είμαι κ άνθρωπος που το άγχος το έχω στο πετσί μου...

 

Λοιπόν χθες φάγαμε χορτοσουπα γιατί είδαμε ή μάλλον πίστεψα ότι τα σπυράκια είναι από την ζέστη. Σήμερα όπως πάντα το πρωί τα σπυράκια ήταν σε καλύτερη κατάσταση(όσο περνάει η ώρα είναι πιο έντονα, κυρίως το βράδυ) σήμερα όμως ενώ κάνει κακά κάθε πρωί περίπου 08:00-09:00 δεν έκανε. Έκανε κατά της 11:00 κ ήταν λίγα κανονικά ούτε αραιά ούτε σφιχτά αλλά είχε κ λίγα κακά σαν της κατσικας(δεν ξερω πως αλλιώς να τα περιγράψω,συγνώμη) δεν ήταν πολλά 3-4 μικρά μπαλάκια. Έχω ακούσει ότι όταν είναι έτσι σημαίνει ότι μάλλον έχουμε θέμα δυσκοιλιοτητα. 

Κ τώρα τι κανουμε;;; υπάρχει περίπτωση να είναι τα φρούτα; έχουν όμως περάσει πολλές μέρες από τότε που τα ξεκίνησε. Το ίδιο κ στη κρεμα. 

Λέω ότι είναι από τα λαχανικά. Τι να κάνω; θα δω κ αύριο πως θα πάει κ μετά να κόψω κάποιο λαχανικό;;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αρχίσει να παραφρονείς :) Προφανώς πλάκα κάνω, αλλά πραγματικά πρέπει λίγο να χαλαρώσεις. Αντε και το μικρούλι έχει για μία μέρα λίγο δυσκοιλιότητα. Και; 

Αν δεις εξανθήματα, το παιδί γίνει κόκκινο, κάνει εμετούς, πονάει κλπ κλπ, προφανώς θα ανησυχήσεις. 

Αλλά κατά τα άλλα, άνθρωπος είναι, μία μερα θα φάει πολυ, μια μέρα λίγο, 2 μέρες θα ενεργηθεί από 10 φορές και μετά μια βδομάδα καθολου. 

Προσπάθησε να το δεις πιο χαλαρά, το άγχος ούτε σε εσένα κάνει καλό, ούτε και στο μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝ είναι αλλεργία από τα λαχανικά, θα πρέπει να τα κόψεις όλα και να τα εισάγεις ξανά ένα ένα για να δεις ποιο το πειράζει. Κι άρα αναγκαστικά να ξαναβγάλει σπυράκια όταν θα φάει αυτό που το πειράζει. Η δυσκοιλιότητα είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε μωρά που έχουν συνηθίσει να πίνουν γάλα, όμως μπορεί κι αυτό να είναι σημάδι αλλεργίας (τα κακά κατσίκας).

 

Ταλαιπωρία χωρίς λόγο για τα παιδιά κι έξτρα άγχος/αμφιβολία για τους γονείς επειδή υπάρχουν παιδίατροι (μαζί και ο δικός μου) που θεωρούν πως σπάνια πειράζουν κάποια λαχανικά. Και για τα παιδιά που τα πειράζουν σπάνια τι γίνεται? Γι αυτό λοιπόν πρέπει να γίνεται σταδιακά η εισαγωγή του κάθε τροφίμου, όσο ακίνδυνο κι αν είναι γενικά ένα πχ λαχανικό, ποτέ δεν ξέρουμε αν είναι ακίνδυνο ειδικά. Η μόνη ασφαλής μέθοδος είναι να γίνεται σταδιακά. 

 

Εύχομαι να έτυχε και να μην είναι αλλεργία.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

ΑΝ είναι αλλεργία από τα λαχανικά, θα πρέπει να τα κόψεις όλα και να τα εισάγεις ξανά ένα ένα για να δεις ποιο το πειράζει. Κι άρα αναγκαστικά να ξαναβγάλει σπυράκια όταν θα φάει αυτό που το πειράζει. Η δυσκοιλιότητα είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε μωρά που έχουν συνηθίσει να πίνουν γάλα, όμως μπορεί κι αυτό να είναι σημάδι αλλεργίας (τα κακά κατσίκας).

 

Ταλαιπωρία χωρίς λόγο για τα παιδιά κι έξτρα άγχος/αμφιβολία για τους γονείς επειδή υπάρχουν παιδίατροι (μαζί και ο δικός μου) που θεωρούν πως σπάνια πειράζουν κάποια λαχανικά. Και για τα παιδιά που τα πειράζουν σπάνια τι γίνεται? Γι αυτό λοιπόν πρέπει να γίνεται σταδιακά η εισαγωγή του κάθε τροφίμου, όσο ακίνδυνο κι αν είναι γενικά ένα πχ λαχανικό, ποτέ δεν ξέρουμε αν είναι ακίνδυνο ειδικά. Η μόνη ασφαλής μέθοδος είναι να γίνεται σταδιακά. 

 

Εύχομαι να έτυχε και να μην είναι αλλεργία.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω πελαγώσει!

Λέω να σταματήσω τα λαχανικά για κάνα 2 μέρες. 

Να δω πως θα πάνε κ τα σπυράκια μας.  Δυστυχώς έχει ζέστη κ αντε να καταλάβω από τι είναι τα σπυράκια μας.

Σκέφτηκα να δώσω  ένα ένα τα λαχανικά. 1η  μέρα μόνο πατάτες για 3 μέρες. Μετά πατάτα κ καρότο για 3 μέρες μετά πατάτα καρότο κολοκύθι άλλες 3 μέρες.

 

 

Πλέον έχει σπυράκια μόνο στα χέρια κ στο στήθος. Δεν έχει στο στόμα!!!

Γνωρίζεις εάν αυτό παίζει κάποιο ρόλο;

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες. Έχω ερώτηση.η μικρή μου είναι 5.5μηνων έχει το εξής πρόγραμμα 8,12,15:00-15:30,18:00-18:30 κ μπάνιο 21:00 κ τελευταίο γεύμα 21:30 κ νάνι. Θα της ξεκινήσω φρουτοκρεμες σπιτικές  πότε θα ήταν η καλύτερη  ώρα πιστεύεται ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, καλό θα ήταν να το δει ο γιατρός σου, σίγουρα κάτι τον πειράζει αφού έτσι στο έκανε κ τις προάλλες (καλά θυμάμαι?). Ιντερνετική διάγνωση δεν είναι καλό να υπάρχει (επειδή μπορεί να αφορά κάτι ιατρικό), η καθεμιά μας μπορεί να σου πει εντελώς εμπειρικά.

 

Τώρα περί διατροφής που αναφέρεις συμφωνώ. Θα του σταματούσα για λίγες μέρες τις εισαγωγές και θα έδινα μόνο γάλα μέχρι να επανέλθει το εντεράκι του. Μετά θα τα εισήγαγα ένα ένα με τριήμερη εισαγωγή. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Αχ κορίτσια θα τρελαθώ! Είμαι κ άνθρωπος που το άγχος το έχω στο πετσί μου...

 

Λοιπόν χθες φάγαμε χορτοσουπα γιατί είδαμε ή μάλλον πίστεψα ότι τα σπυράκια είναι από την ζέστη. Σήμερα όπως πάντα το πρωί τα σπυράκια ήταν σε καλύτερη κατάσταση(όσο περνάει η ώρα είναι πιο έντονα, κυρίως το βράδυ) σήμερα όμως ενώ κάνει κακά κάθε πρωί περίπου 08:00-09:00 δεν έκανε. Έκανε κατά της 11:00 κ ήταν λίγα κανονικά ούτε αραιά ούτε σφιχτά αλλά είχε κ λίγα κακά σαν της κατσικας(δεν ξερω πως αλλιώς να τα περιγράψω,συγνώμη) δεν ήταν πολλά 3-4 μικρά μπαλάκια. Έχω ακούσει ότι όταν είναι έτσι σημαίνει ότι μάλλον έχουμε θέμα δυσκοιλιοτητα. 

Κ τώρα τι κανουμε;;; υπάρχει περίπτωση να είναι τα φρούτα; έχουν όμως περάσει πολλές μέρες από τότε που τα ξεκίνησε. Το ίδιο κ στη κρεμα. 

Λέω ότι είναι από τα λαχανικά. Τι να κάνω; θα δω κ αύριο πως θα πάει κ μετά να κόψω κάποιο λαχανικό;;

αν σου εκανε δυσκοιλιοτητα απο τα λαχανικα κοψε πατατα και καροτο συνηθως η πατατα κανει δυσκοιλιοτιτα στον δικο μου η πατατα του εκανε δυσκοιλιοτητα και δε του τη βαζω στο φαγακι του ακομα και τωρα...... αργοτερα μπορεις να προσθετεις και μια με δυο μπαμιες στο φαγακι βοηθανε πολυ.....!!!!τωρα απο τα φρουτα δυσκοιλιοτητα κανει η μπανανα και το μηλο συνηθως...!!!!αλλα να ξερεις οτι σε παρα πολλα μωρα δυσκοιλιοτιτα κανει και το ρυζαλευρο....τωρα για το αν ειναι αλεργια η οχι εκει ξερει να σου απαντησει καλυτερα ο γιατρος σου... αλλα αν κρινω και απο τον δικο μου γιο και περιση ολο το καλοκαιρι ηταν μεσα στα σπυρια αλλα και φετος....απο τη ζεστη.......!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Konstantin voil είπε:

Καλησπέρα μανούλες. Έχω ερώτηση.η μικρή μου είναι 5.5μηνων έχει το εξής πρόγραμμα 8,12,15:00-15:30,18:00-18:30 κ μπάνιο 21:00 κ τελευταίο γεύμα 21:30 κ νάνι. Θα της ξεκινήσω φρουτοκρεμες σπιτικές  πότε θα ήταν η καλύτερη  ώρα πιστεύεται ; 

γεια σου και να σου ζησει το μωρακι σου...!!!! συνηθως τη φρουτοκρεμα τη δινουμε στο δευτερο γευμα του μωρου...!!!! τωρα συγουρα οταν θα ξεκινησετε θα σου πει και ο γιατρος σου ποια θα ειναι η καταλληλη ωρα για να τη ξεκινησεις...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιλουμ σταματα τα κ δωσε μετα απο κανα δυο μερες ενα ενα

Το μηλο η μπανανα το καροτο κ το ρυζαλευρο κανουν πολυ δυσκοιλιοτητα.το κολοκυθακι,το αχλαδι,το δαμασκηνο βοηθανε

Μακαρι να ναι απο τη ζεστη τα σπυρακια.σιγουροι δ μπορουμε να μαστε

Κωνσταντινα 8ξυπναει πινει γαλα κ μενει ξυπνια μεχρι 12;οπου πινει γαλα κ κοιμαται;εγω θα τα εδινα 10-11

Link to comment
Share on other sites

Δυσκοιλιοτητα δεν είναι το να κάνει το παιδί σχηματισμένα κόπρανα, αυτό συμβαίνει όταν μπουν στερεά. Δυσκοιλιότητα είναι να πονά, να μην ενεργείται, γενικά να μη δουλεύει το έντερο. 

Τουλάχιστον σε μωρό που θηλάζει, ανησυχούμε για δυσκοιλιότητα μετά από καμιά δεκαριά μέρες χωρίς κενώσεις. 

Από τη στιγμή που υπάρχει γέυμα με πατάτα, καρότο, ρύζι κλπ, τα κόπρανα θα είναι πια σχηματισμένα. Το μόνο που θα πρέπει να θυμάσαι είναι να δίνεις απαραίτητα πια νερό μαζί με τα στερεά και επίσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσα στη μέρα, γιατί όταν μπουν γεύματα στερεών το γάλα δεν αρκεί πια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας πολύ χρήσιμες!

Εννοείται ότι έχω μιλήσει με το γιατρό ξανά κ ξανά! ! !

Την πρώτη μέρα που έφαγε λαχανικά είχε μετά κοκκινίλα είπε ο γιατρός σταματά τα λαχανικά για 1-2 μέρες. Ακριβώς την επόμενη μέρα το παιδί δεν είχε τίποτα. Για σιγουριά όμως δεν του έδωσα. Είδα όμως ότι είχε βγάλει στα χέρια κ στο στήθος, προς το βράδυ. Εκεί είπαμε ότι εφόσον δεν έφαγε λαχανικά κ έβγαλε σπυράκια είναι από την ζέστη! Του έδωσα ξανά λαχανικά την επόμενη( ο καιρός ήταν καλύτερος, η θερμοκρασία έπεσε κατά πολύ) είδα ότι τα σπυράκια δεν ήταν κόκκινα. 

Άρα είναι από την ζέστη.

Βέβαια θα τον δει κ ο γιατρός. Κ για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ πίστευα ότι είναι από την ζέστη γιατί τότε άρχισε να βγάζει κάτι λίγα επειδή όμως μετά από 1-2 μέρες άρχισε να έχει πολύ ζέστη κ άρχισα τα λαχανικά μπερδεύτηκα. 

 

Όσο για τα κακά μας. Έκανε κανονικά το απόγευμα κ κάτι λίγα κανονικά σήμερα το πρωί.

Θα δω πως θα πάει κ μετά θα σταματήσω το μήλο θα δω τι θα γίνει αλλιώς θα σταματήσω την μπανάνα ή την πατάτα διάβασα τα φρούτα κ τα λαχανικά που ίσως φέρνουν δυσκοιλιοτητα οπότε θα πράξω αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λιλουμ είπε:

Όσο για τα κακά μας. Έκανε κανονικά το απόγευμα κ κάτι λίγα κανονικά σήμερα το πρωί.

Θα δω πως θα πάει κ μετά θα σταματήσω το μήλο θα δω τι θα γίνει αλλιώς θα σταματήσω την μπανάνα ή την πατάτα διάβασα τα φρούτα κ τα λαχανικά που ίσως φέρνουν δυσκοιλιοτητα οπότε θα πράξω αναλόγως.

 

Tι ακριβώς προσπαθείς να διορθώσεις; Αν το παιδί ενεργείται και δεν πονάει, τι είναι αυτό που σε πειράζει και θα κάνεις αλλαγές στη διατροφή; Αυτό το "κρεμώδες" του μωρού που πίνει μόνο γάλα τελείωσε από τη στιγμή που μπήκε φαγητό και πλέον θα πρέπει να σε ανησυχεί κιόλας όταν έχετε αρκετά γεύματα στερεών;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, λιλουμ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας πολύ χρήσιμες!

Εννοείται ότι έχω μιλήσει με το γιατρό ξανά κ ξανά! ! !

Την πρώτη μέρα που έφαγε λαχανικά είχε μετά κοκκινίλα είπε ο γιατρός σταματά τα λαχανικά για 1-2 μέρες. Ακριβώς την επόμενη μέρα το παιδί δεν είχε τίποτα. Για σιγουριά όμως δεν του έδωσα. Είδα όμως ότι είχε βγάλει στα χέρια κ στο στήθος, προς το βράδυ. Εκεί είπαμε ότι εφόσον δεν έφαγε λαχανικά κ έβγαλε σπυράκια είναι από την ζέστη! Του έδωσα ξανά λαχανικά την επόμενη( ο καιρός ήταν καλύτερος, η θερμοκρασία έπεσε κατά πολύ) είδα ότι τα σπυράκια δεν ήταν κόκκινα. 

Άρα είναι από την ζέστη.

Βέβαια θα τον δει κ ο γιατρός. Κ για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ πίστευα ότι είναι από την ζέστη γιατί τότε άρχισε να βγάζει κάτι λίγα επειδή όμως μετά από 1-2 μέρες άρχισε να έχει πολύ ζέστη κ άρχισα τα λαχανικά μπερδεύτηκα. 

 

Όσο για τα κακά μας. Έκανε κανονικά το απόγευμα κ κάτι λίγα κανονικά σήμερα το πρωί.

Θα δω πως θα πάει κ μετά θα σταματήσω το μήλο θα δω τι θα γίνει αλλιώς θα σταματήσω την μπανάνα ή την πατάτα διάβασα τα φρούτα κ τα λαχανικά που ίσως φέρνουν δυσκοιλιοτητα οπότε θα πράξω αναλόγως.

εφοσον σου εκανε δυσκοιλιοτητα τωρα που ξεκινησατε τα λαχανικα καλυτερα να σταματησεις πρωτα να βαζεις τροφες απο τα λαχανικα που κανουν δυσκοιλιοτητα γιατι αν ηταν απο τα φρουτα θα σου ειχε κανει ιδη εφοσων τα τρωτε αρκετο καιρο...και μετα βλεπεις και πρατεις αν θα χρειαστει να αφερεσεις κατι απο τα φρουτα η οχι....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

εφοσον σου εκανε δυσκοιλιοτητα τωρα που ξεκινησατε τα λαχανικα καλυτερα να σταματησεις πρωτα να βαζεις τροφες απο τα λαχανικα που κανουν δυσκοιλιοτητα γιατι αν ηταν απο τα φρουτα θα σου ειχε κανει ιδη εφοσων τα τρωτε αρκετο καιρο...και μετα βλεπεις και πρατεις αν θα χρειαστει να αφερεσεις κατι απο τα φρουτα η οχι....

ααα ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση κ εγώ το είχα σκεφτεί ότι δεν μπορεί να είναι από τα φρούτα γιατί όντως έχουμε καιρό που τα αρχίσαμε. Το ξέχασα όμως!  Εάν δω ότι συνεχίζει θα κοιτάξω τα λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Δύο παρατηρησούλες από μένα,

α) Όταν ξεκινούν στερεές αλλάζουν μορφή τα κακά του μωρού, είναι πια σχηματισμένα αλλά μαλακά. Τα κακά "κατσίκας" δεν είναι απλά σχηματισμένα, είναι δείγμα δυσκοιλιότητας.

β)Η μπανάνα, συνήθως, όταν δίνεται ώριμη βοηθάει αντί στουμπώνει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

λιλουμ εμένα ο μικρός (3 ετών) έχει σπιθουράκια γύρω από το στόμα εδώ και κανα μήνα. Το πρωί πέφτουν και όσο περνάει η ώρα ξαναφουντώνουν. Είναι ανάλογα και τις μέρες. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό η αλλεργία. Είμαι σίγουρη ότι είναι ο συνδυασμός σάλια - ζέστη - βρώμα από τα χέρια του!!! Υποθέτω ότι και εσένα το ίδιο είναι, μην αγχώνεσε. Ειδικά τα μωρά, βγάζουν κατά καιρούς διάφορα δερματικά κυρίως από τη ζέστη. Είναι τόσο ευαίσθητα. Απλά εσένα συνέπεσε με την εισαγωγή των λαχανικών και αγχώθηκες. Μπορεί να τον ερεθίζουν και τα λαχανικά λίγο αλλά θα τα συνηθίσει (δεν εννοώ αλλεργία αλλά ερεθισμός από το πασάλειμμα την ώρα που τρώει). 

Όσο για αυτό για τα κακά κατσίκας, πραγματικά μην ασχολείσαι. Αν για κάποιες μέρες δεν ενεργηθεί καθόλου ή αν όταν ενεργείται δείχνει ότι πονάει μόνο τότε να ανησυχήσεις. Όπως σου είπαν και οι άλλες, όσο αλλάζει η διατροφή του, τόσο θα αλλάζει και η μορφή των κοπράνων και η συχνότητα των κενώσεων. 

Εμάς για τη λαχανόσουπα η οδηγίες του γιατρού ήταν να έχει μέσα ενδεικτικά καρότο, ντομάτα,κολοκύθι, πατάτα, ρύζι, κρεμμύδι και ότι άλλο θέλουμε και φυσικά ελαιόλαδο.  Δεν μου είχε πει να αποφύγω κάποια λαχανικά, εκτός και αν θεωρούσε ότι αυτονόητα θα αποφύγω κάποια όπως τη μελιτζάνα (έτσι και αλλιώς βραστή είναι αηδία, δεν έβαλα ποτέ!!!). Εγώ μόνο τον είχα ρωτήσει για τα μανιτάρια και μου είπε ότι καλύτερα να τα αποφύγω γιατί είναι αλλεργιογόνα και έτσι και αλλιώς διατροφικά δεν δίνουν κάτι σημαντικό σε αυτή την ηλικία.  

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια. Τα σπυράκια υποχώρησαν αρκετά, τρώμε πατάτα,καρότο,κολοκύθι κ κοτόπουλο κ δεν φαίνονται να φουντώνουν. Η θερμοκρασία έπεσε οπότε 100% ήταν από την ζέστη τα σπυράκια μας. 

4 μέρες έτσι. Κ μετά ακριβώς τα ίδια λαχανικά με μοσχάρι για άλλες 4 μέρες. 

Όσο για τα κακά μας όλα πάνε καλά.

Η αλήθεια είναι τρόμαξα πολύ. 

Μου είπαν ότι στη 2 η μέρα που έχω κοτόπουλο εάν δεν βγάλει τίποτα την 3 η μέρα να δοκιμάζω κάτι νέο στα λαχανικά. π.χ αντί για κολοκύθι να βάλω αρακά! + πατάτα καρότο κ κοτόπουλο. Μου το είπε φίλη που της το είπε παιδίατρος. Ανά 2 μέρες βάζει κάτι καινούργιο. Ο δικός μου γιατρός είπε 3-4 μέρες. Εγώ το κάνω ανά 4 μέρες. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!!ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και απο 4 μηνων ξεκινησαμε αρχικα με ρυζαλευρο και 15 μερεςς μετα με φρουτοκρεμα(μηλο λιγο αχλαδι και πορτοκαλι)μετα μολις εγινε 5 μηνων ξεκινησαμε χορτοσουπα(πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο)και εχει 1 εβδομαδα που προσθεσαμε μοσχαρι!!ολα αυτα βεβαια με την συμβουλη του γιατρου.ο μικρος μου ειναι δυσκιλοιος και απο 3 μηνων περιπου πιβουμε ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα το almiron comfort.οταν ξεκινησαμε το μοσχαρι προσπσθησαμε να βγαλουμε το comfort με συμβουλη του γιατρου και να του δινω το almiron το 2 γιατι αφου τρωει φρουτα κ λαχανικα θα ενεργειται.η προσπαθεια μα δεν πετυχε αφου ο μικρος αρχισε να μην μπιρει ν κανει κακα κ να εχει αερια οποτε ξαναγυρισαμε στο comfort.εχει ομως 1 εβδομαδα που εχει παρα παρα πολλα αερια σε σημειο που δεν κοιμαται τα βραδια κυπναει αεριζεται κ κλαιει οπως κ κατα τη διαρκεια της ημερας.υπαρχρι περιπτωση να ειναι αυτο αλλεργια?ειχατε παρομοιο περιστατικο με τα μωρακια σας?σημερα του ξεκινησα κ προβιοτικες σταγονες για 3-4 μερες κ μετα μ ειπε ο γιατρος θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας!!ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και απο 4 μηνων ξεκινησαμε αρχικα με ρυζαλευρο και 15 μερεςς μετα με φρουτοκρεμα(μηλο λιγο αχλαδι και πορτοκαλι)μετα μολις εγινε 5 μηνων ξεκινησαμε χορτοσουπα(πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο)και εχει 1 εβδομαδα που προσθεσαμε μοσχαρι!!ολα αυτα βεβαια με την συμβουλη του γιατρου.ο μικρος μου ειναι δυσκιλοιος και απο 3 μηνων περιπου πιβουμε ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα το almiron comfort.οταν ξεκινησαμε το μοσχαρι προσπσθησαμε να βγαλουμε το comfort με συμβουλη του γιατρου και να του δινω το almiron το 2 γιατι αφου τρωει φρουτα κ λαχανικα θα ενεργειται.η προσπαθεια μα δεν πετυχε αφου ο μικρος αρχισε να μην μπιρει ν κανει κακα κ να εχει αερια οποτε ξαναγυρισαμε στο comfort.εχει ομως 1 εβδομαδα που εχει παρα παρα πολλα αερια σε σημειο που δεν κοιμαται τα βραδια κυπναει αεριζεται κ κλαιει οπως κ κατα τη διαρκεια της ημερας.υπαρχρι περιπτωση να ειναι αυτο αλλεργια?ειχατε παρομοιο περιστατικο με τα μωρακια σας?σημερα του ξεκινησα κ προβιοτικες σταγονες για 3-4 μερες κ μετα μ ειπε ο γιατρος θα δουμε.

 Ξεκινήσατε πάρα πολύ νωρίς τις στέρεες τροφές. Για το γάλα φόρμουλα σε σχέση με τη δυσκοιλιότητα δυστυχώς δεν γνωρίζω γιατί θηλάζω. 

Τα αέρια δείχνουν πως το πεπτικό του σύστημα δεν ήταν έτοιμο για φαγητό. Η αλλεργία εκδηλώνεται αμέσως αυτό θεωρείται πεπτικό πρόβλημα. Το πορτοκάλι συνήθως το δίνουμε πιο μετά δλδ μπορει να φέρνει αέρια αυτό  κ το μήλο ειναι στουμπωτικό! Το αχλάδι βοηθάει.

Για το ρυζάλευρο ειμαι σίγουρα κατά αλλα κυρίως έδωσες πάρα πολυ νωρίς στερεες και το μωρό δεν ήταν έτοιμο. Μέχρι το εξάμηνο περίπου δίνουμε μόνο γάλα.

Εφόσον τρώτε θα δίνεις και νερό, το οποίο βοηθάει στη δυσκοιλιότητα.

Ο γιατρός σου τι σου λέει για όλα αυτά;; ειναι οκ να τρώει απο 4ων μηνών και το παιδί σου είναι δυσκοιλιο;;

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Γεια σας!!ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας,ο μικρος μου ειναι 5,5 μηνων και απο 4 μηνων ξεκινησαμε αρχικα με ρυζαλευρο και 15 μερεςς μετα με φρουτοκρεμα(μηλο λιγο αχλαδι και πορτοκαλι)μετα μολις εγινε 5 μηνων ξεκινησαμε χορτοσουπα(πατατα καροτο κολοκυθακι σελινο)και εχει 1 εβδομαδα που προσθεσαμε μοσχαρι!!ολα αυτα βεβαια με την συμβουλη του γιατρου.ο μικρος μου ειναι δυσκιλοιος και απο 3 μηνων περιπου πιβουμε ειδικο γαλα για δυσκιλοιοτητα το almiron comfort.οταν ξεκινησαμε το μοσχαρι προσπσθησαμε να βγαλουμε το comfort με συμβουλη του γιατρου και να του δινω το almiron το 2 γιατι αφου τρωει φρουτα κ λαχανικα θα ενεργειται.η προσπαθεια μα δεν πετυχε αφου ο μικρος αρχισε να μην μπιρει ν κανει κακα κ να εχει αερια οποτε ξαναγυρισαμε στο comfort.εχει ομως 1 εβδομαδα που εχει παρα παρα πολλα αερια σε σημειο που δεν κοιμαται τα βραδια κυπναει αεριζεται κ κλαιει οπως κ κατα τη διαρκεια της ημερας.υπαρχρι περιπτωση να ειναι αυτο αλλεργια?ειχατε παρομοιο περιστατικο με τα μωρακια σας?σημερα του ξεκινησα κ προβιοτικες σταγονες για 3-4 μερες κ μετα μ ειπε ο γιατρος θα δουμε.

Καλησπερα maimouneli. Αλλεργια δεν ειναι γιατι βρισκεις αιμα στα κακακια του στην αλλεργια ή θα εβγαζε εξανθηματα αν τον πειρςζε κεποιο φρουτο η λαχανικο. Κ εγω στην ιδια ηλικια πανω κατω μπηκα στις στερεες τροφες με τον ιδιο σχεδο τροπο. Η δικια μου επινε φριζολακ ac κ οταν ηταν να παμε στο γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας πηρα το φριζομελ αλλα συνεχισε να εχει αερια κ να γκρινιαζει. Ετσι την ξαναγυρησα στο ειδικο γαλα. το ιδιο με τα κακα της το επαθα οταν της εδωσα μοσχαρι. Δηλαδη την πρωτη φορα δυσκολευοταν πολυ να κανει κακα κ εβγαζε λιγα λιγα μεχρι που τη τριτη μερα τα εβγαλε για τα καλα!! Απο εκει κ περα της εκανα το μοσχαρακι με παραπανω ζουμι στο μουλτι προκειμενου να ειναι πιο αραιο.Το γαλα ποσο καιρο το αλλαξες κ συνεχιζει να εχει αερια? Επισης προσεξες αυτη την αλλαγη οταν αλλαξες το γαλα η οταν εδωσες το μοσχαρι? η γινα ταυτοχρονα αυτα? Δλδ παιζουν 3 ενδεχομενα 1.να εχει επηρεαστει απο την αλλαγη γαλατος 2.να εχει επηρεαστει απο το μοσχαρι καθως ειναι πιο "πυκνο" κ μπορει να στουμπωνει και 3.μπορω οντως να μην ειναι ετοιμο ακομα το πεπτικο του συστημα για στερεες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ξεκινήσατε πολύ νωρίς τις στερεές... Δεν είναι έτοιμο το πεπτικό σύστημα σε αυτή την ηλικία.. Βάση ΠΟΥ τα μωρά ξεκινάνε στερεές στους 6 μήνες και το δικό σου έχει φάει ήδη και ριζάλευρο και φρούτα και λαχανικά και κρέας!!!!! Μήπως να κόβατε για λίγο τις στερεές να επανέλθει το μωρό? Και να τις προσθέσεις εξαρχής μία μία, με τριήμερη εισαγωγή ώστε να δεις τι τον πειράζει ή αντίστοιχα βοηθάει? Πχ συνήθως, μήλο, πατάτα, καρότο είναι στουμπωτικά. Συνήθως! Περί φόρμουλας και τι γάλα πρέπει να δώσεις δεν έχω γνώσεις για να σου απαντήσω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου κ εγω 5 μηνων  περιπου ξεκινησα τις στερεες τροφες αφου ειχα σταματησει το θηλασμο κ εδινα φορμουλα.. Βοηθηστε ομως λιγακι.. Αφου ειναι νωρις γιατι το προτεινουν οι παιδιατροι ?? Δηλαδη δεν ειναι μονο η δικια μου. Περα απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα κ της αδερφης μου το ιδιο (που ειναι σε αλλη πολη) και ολοι οι παιδιατροι στη πολη μ βαση φιλων που μιλαμε στην ιδια ηλικια λενε "αν θες να ξεκινησεις στερεες μπορεις" εγω τη καθυστερησα ενα μηνα γιατι ειχε καλο προγραμμα με το γαλα,ασχ

ετο που δε χαλασε ποτε με τις στερεες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...