v@sso

εισαγωγη στερεων τροφων(συνοπτικος πινακας)

Recommended Posts

On 1/6/2018 at 11:33 ΠΜ, Dust pink είπε:

Δεν τα προσθέτω ακόμη (σπανάκι, μαρούλι  ρόκα, φύλο παντζαριου κάτι άλλο δεν θυμάμαι..) επίσης ξεκινήσαμε και με όσπρια 1 φορά την εβδομάδα στον 6ο.

Μία χαρα! Εγώ στον 8 όγδοο άρχισα τα όσπρια και τα πράσινα απ τον έκτο. Δεν είχα κανένα περιορισμό απ την παιδίατρο. Αν και ρόκα μιας και το αναφερες δεν έτυχε ακόμα να δώσω!

On 30/5/2018 at 2:46 ΜΜ, Elfer είπε:

Το ιδιο κανω κ εγώ αλλά επειδή είναι φρούτο κ δεν ξεφλουδιζει σκέφτηκα μήπως αλλάξει τη γεύση του

Ή γεύση τους δεν αλλάζει αν τα ξεπλύνεις καλά μετά. Ίσως να έχουν μυρωδιά ξυδιού όμως!

Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Mama_Anesti_ είπε:

Μία χαρα! Εγώ στον 8 όγδοο άρχισα τα όσπρια και τα πράσινα απ τον έκτο. Δεν είχα κανένα περιορισμό απ την παιδίατρο. Αν και ρόκα μιας και το αναφερες δεν έτυχε ακόμα να δώσω!

Από θέμα διατροφής ούτε και εμείς είχαμε πρόβλημα. Ήταν ανοιχτός ο γιατρός χωρίς περιορισμό (εκτος από κάποιες εξαιρέσεις) . Έμεινα πολύ ικανοποιημένη από το πρόγραμμα του και ήταν 100% σ αυτά που και εγώ ήθελα να δώσω στο μωρό!

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια καλημέρα! Θέλω τα φώτα σας! Η μικρή μου 6,5 μηνών σε λίγες μέρες, έχει ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου τη φρουτόκρεμα και ήδη έχει δοκιμάσει πολλούςσυνδυασμούς φρούτων (βοηθάει και  η εποχή). Πριν 5-6 μέρες ξεκινήσαμε χορτόσουπα και προς το παρόν κινούμαστε στο κλασικό μοτίβο πατάτα - καρότο - κολοκύθι με έμφαση στο κολοκυθάκι γιατί είναι δυσκοίλια και επιπλέον δείχνει να το προτιμά. Η γιατρός μας είδε χθες και μου είπε να της προσθέσω το κρέας  και να αρχίσω να δίνω και άλλα λαχανικά. Δε μου έβαλε περιορισμούς στα λαχανικά και μου είπε ότι μπορώ να δώσω οτιδήποτε εποχής, γλυκοπατάτα, πατζάρι, μελιτζάνα κτλ κτλ. Μόνο ντομάτα και κρεμμύδι μου είπε όχι. 

Από την εμπειρία σας υπάρχουν άλλα λαχανικά εποχής που μπορώ να προσθέσω ή κάποιο που καλύτερα να αποφύγω; Επίσης για να τη βοηθήσω στη δυσκοιλιότητα τι θα μπορούσα να δώσω;

πρίν από 8 λεπτά , Anna3011 είπε:

Από την εμπειρία σας υπάρχουν άλλα λαχανικά εποχής που μπορώ να προσθέσω ή κάποιο που καλύτερα να αποφύγω; Επίσης για να τη βοηθήσω στη δυσκοιλιότητα τι θα μπορούσα να δώσω;

Εμενα περα των απαγορευμενων τροφων του πρωτου ετους (μελι, ζαχαρη κα) δεν μου ειπε να αποφυγω κατι, οτι τρωμε κι εμεις απλα αναλατο. Αυτη την εποχη μπορεις να δωσεις μελιτζανα, κολοκυθακι, κολοκυθα, φασολακια, πιπεριες, μπαμιες, αρακα και την ντοματα με το κρεμμυδι που δεν ξερω γιατι σας το απαγορευσε.

Για την δυσκοιλιοτητα βοηθαει η βρωμη (μουλιασμενη με λιγο πετιμεζι αντι του μελιου, κανελα και λιγο μπανανα) και τα λαδερα. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
    • Μου αρέσει 1

πρίν από 49 λεπτά , Anna3011 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Θέλω τα φώτα σας! Η μικρή μου 6,5 μηνών σε λίγες μέρες, έχει ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου τη φρουτόκρεμα και ήδη έχει δοκιμάσει πολλούςσυνδυασμούς φρούτων (βοηθάει και  η εποχή). Πριν 5-6 μέρες ξεκινήσαμε χορτόσουπα και προς το παρόν κινούμαστε στο κλασικό μοτίβο πατάτα - καρότο - κολοκύθι με έμφαση στο κολοκυθάκι γιατί είναι δυσκοίλια και επιπλέον δείχνει να το προτιμά. Η γιατρός μας είδε χθες και μου είπε να της προσθέσω το κρέας  και να αρχίσω να δίνω και άλλα λαχανικά. Δε μου έβαλε περιορισμούς στα λαχανικά και μου είπε ότι μπορώ να δώσω οτιδήποτε εποχής, γλυκοπατάτα, πατζάρι, μελιτζάνα κτλ κτλ. Μόνο ντομάτα και κρεμμύδι μου είπε όχι. 

Λοιπόν μιας και έχει και μένα δυσκοιλιότητα απέφυγε πατάτα, μήλο, ρύζι σε μεγάλη ποσότητα. Από φρούτα βοηθούν ακτινίδιο , αβοκάντο πορτοκάλι χυμό και το αχλάδι.

Από λαχανικά φασολάκια ,αρακά σαν λαδερο , κολοκυθάκια.

Η βρώμη όπως σου είπε και η @Sentir...natureza μόυλιασμενη σε νερό ,εγω ακόμη δεν δίνω μέλι οπότε σαν απόγευματινο τρώει γιαούρτι πρόβειο, βρώμη, φρούτα (αχλάδι , βερίκοκα λίγη μπανάνα, αβοκάντο ) τρελός συνδιασμός για δυσκοιλιότητα...

Προσωπικά , χάρη των φρούτων και των λαχανικών (έμφαση σε αυτά που σου έγραψα) κόψαμε το ειδικό γάλα και το έντερο λειτούργησε ρολόι , επιπλέον δεν υποφέρει το μωρό! 

Τέλος, αν δίνεις κάποια έτοιμη κρέμα (πχ ρυζαλευρο βανίλια) κόψε την χρήση της. Προτίμησε φρέσκα υλικά που βοηθούν την σωστή λειτουργία του εντέρου! 

• Μου αρέσει 2

θα συμφωνησω με τις προηγουμενες

πατατα,ρυζι με μετρο ισως κ το καροτο

βοηθανε τα λαδερα,φασολακια,μπαμιες,εμας κ το σπανακι κ φυσικα κολοκυθακι

μπορεις να βαζεις βρωμη στη φρουτοκρεμα με ακτινιδιο,αχλαδι,δαμασκηνα κ συκα.κ τα ξερα.οχι πολυ μηλο-μπανανα

κρεμμυδι-ντοματα βαλαμε απλα οχι ;πο τα πρωτα.αρχικα το κρεμμυδι ολοκληρο για γευση κ μετα κανονικα τριμμενο στο φαγητο.κ με την ντοματα στην αρχη χωρις φλουδα κ σπορια,αλλα σιγα σιγα ολοκληρη

• Μου αρέσει 1

Απ όσα διαβάζω έχω την εντύπωση πως τα περισσότερα μωρά κατά την εισαγωγή στα στερεά παρουσιάζουν παροδική δυσκοιλιότητα. Όταν το έντερο συνηθίσει να λειτουργεί κ με στερεές εξαφανίζεται.

Κ ο δικος μου είχε μία δυσκολια, δοκίμαζα τα πάντα (νερά, χαμομήλι, ακτινίδια, βρώμη, αχλάδι, πράσινα, μπαμπιες, όχι πατάτα-καροτο-ρυζι-μπανανα). Ώσπου ξαφνικά γύρω στο χρόνο τα πράγματα στρωσανε. 

Θελω να πω πως στις περισσότερες περιπτώσεις το έντερο θέλει το χρόνο του για να συνηθίσει, βοηθώντας το παράλληλα όσο γίνεται.

• Μου αρέσει 1

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Μου δώσατε ιδέες και θα τις εφαρμόσω από αύριο. Δεν ήξερα ότι μπορώ να δώσω μπάμιες, φασολάκια και αρακά μαγειρεμένα σαν λαδερό, για κάποιο λόγο πίστευα ότι για το μωρό όλα πρέπει να είναι νερόβραστα :?. Επίσης το σπανάκι επιτρέπεται; Η γιατρός μου λέει ναι αλλά διάβασα ότι κάποιες δεν το εισάγετε νωρίς.

@Dust pink θα εφαρμόσω τις συνταγές σου και θα σου πω εντυπώσεις γιατί και εμείς όπως και εσείς είμαστε δυσκοίλιες από πολύ νωρίς. Αντιμετωπίζαμε όμως ωραιότατα την κατάσταση με ειδικό γάλα που έδινα ως συμπλήρωμα. Το παράδοξο είναι ότι έκανα εισαγωγή στις στερεές με ρυζάλευρο και δεν επηρεάστηκαν καθόλου οι κενώσεις της. Δεν ξέρω πως, ίσως επειδή πήρα βιολογικό ολικής άλεσης και το έφτιαχνα με ειδικό γάλα. Το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε με το μήλο και τη μπανάνα. Εκεί είχαμε σκληρά κακά και κλάμα κατά την αφόδευση. Το αντιμετωπίζουμε περιορίζοντας τις ποσότητες αυτών των φρούτων και πλέον 7κάνει κακά χωρίς πολύ κόπο αλλά παραμένουν σκληρά. Το αβοκάντο δεν είχα σκεφτεί να το δώσω αν και έχω πάντα σπίτι γιατί το τρώω σαν τρελή. Επίσης θα αντικαταστήσω ρυζέλευρο με γιαουρτάκι. Εσύ ποιό γιαουρτάκι δίνεις;

@Mama_Anesti_ νομίζω ότι είναι λογικό με την εισαγωγή των στερεών να γίνονται δυσκοίλια. Το εντεράκι τους παθαίνει ξαφνικά ένα σοκ. Εμείς είχαμε και μια προδιάθεση και ήρθε και έδεσε. Στο μεταξύ αρνείται να πιεί και νερό (με το ζόρι με κουταλάκι δίνω λίγο) και η κατάσταση δυσκολεύει περισσότερο. Που θα πάει, θα το βρούμε...

πρίν από 8 λεπτά , Anna3011 είπε:

μπάμιες, φασολάκια και αρακά μαγειρεμένα σαν λαδερό, για κάποιο λόγο πίστευα ότι για το μωρό όλα πρέπει να είναι νερόβραστα :?

Το τέταρτο λαχανικό που έκανα εισαγωγή ήταν το φρέσκο φασολάκι, έπειτα μπαμπιες και σπανάκι! Αρχικα τα εβραζα και έβαζα στο μπλέντερ το λάδι. Αργότερα το έβαζα λίγο πριν σβήσω το φαγητό ίσα ίσα να πάρει μία βραση!

πρίν από 25 λεπτά , Anna3011 είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Μου δώσατε ιδέες και θα τις εφαρμόσω από αύριο. Δεν ήξερα ότι μπορώ να δώσω μπάμιες, φασολάκια και αρακά μαγειρεμένα σαν λαδερό, για κάποιο λόγο πίστευα ότι για το μωρό όλα πρέπει να είναι νερόβραστα :?. Επίσης το σπανάκι επιτρέπεται; Η γιατρός μου λέει ναι αλλά διάβασα ότι κάποιες δεν το εισάγετε νωρίς.

@Dust pink θα εφαρμόσω τις συνταγές σου και θα σου πω εντυπώσεις γιατί και εμείς όπως και εσείς είμαστε δυσκοίλιες από πολύ νωρίς. Αντιμετωπίζαμε όμως ωραιότατα την κατάσταση με ειδικό γάλα που έδινα ως συμπλήρωμα. Το παράδοξο είναι ότι έκανα εισαγωγή στις στερεές με ρυζάλευρο και δεν επηρεάστηκαν καθόλου οι κενώσεις της. Δεν ξέρω πως, ίσως επειδή πήρα βιολογικό ολικής άλεσης και το έφτιαχνα με ειδικό γάλα. Το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε με το μήλο και τη μπανάνα. Εκεί είχαμε σκληρά κακά και κλάμα κατά την αφόδευση. Το αντιμετωπίζουμε περιορίζοντας τις ποσότητες αυτών των φρούτων και πλέον 7κάνει κακά χωρίς πολύ κόπο αλλά παραμένουν σκληρά. Το αβοκάντο δεν είχα σκεφτεί να το δώσω αν και έχω πάντα σπίτι γιατί το τρώω σαν τρελή. Επίσης θα αντικαταστήσω ρυζέλευρο με γιαουρτάκι. Εσύ ποιό γιαουρτάκι δίνεις;

@Mama_Anesti_ νομίζω ότι είναι λογικό με την εισαγωγή των στερεών να γίνονται δυσκοίλια. Το εντεράκι τους παθαίνει ξαφνικά ένα σοκ. Εμείς είχαμε και μια προδιάθεση και ήρθε και έδεσε. Στο μεταξύ αρνείται να πιεί και νερό (με το ζόρι με κουταλάκι δίνω λίγο) και η κατάσταση δυσκολεύει περισσότερο. Που θα πάει, θα το βρούμε...

Ενδεικτικά έγραψα κάποιες τροφές σίγουρα υπάρχουν και άλλες που βοηθούν και μου διαφεύγουν. Εγώ δεν έδωσα καθόλου ρυζαλευρο. Γιαούρτι παίρνω βιολογικό πρόβειο (έχει σε όλα τα μάρκετ) σε κεσεδάκι ,βγάζω την πέτσα και κάνω μίξη με βρώμη και φρούτα.  Μήλο, ρύζι, πατάτα, μπανάνα και ζυμαρικά δημιουργούν  θέμα όταν δίνονται σε ποσότητα. Μήλο  πχ δίνω το πολύ 1/4 στην φρουτοκρεμα.Σχετικά με το νερό τους πρώτους μήνες δεν εντυπωσιάζονται τα μωρά...σιγά σιγά δίνοντας του μερικές σταγόνες συνηθίζει. Α, το μπρόκολο επίσης βοηθά στην δυσκοιλιότητα μέσα στο μεσημεριανό του πχ (μοσχάρι, αρακά, μπρόκολο , φασολάκια, λίγο καρότο ,κρεμμύδι και  κριθαράκι ή άλλο ζυμαρικό, μπορείς επίσης να βάλεις και τραχανά). 

Αυτά τα "βραχάκια" μας παιδεύαν και εμας από την γέννηση σχεδόν...μέσω της διατροφής άλλαξε τελείως η "εικόνα"

Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Dust pink είπε:

Ενδεικτικά έγραψα κάποιες τροφές σίγουρα υπάρχουν και άλλες που βοηθούν και μου διαφεύγουν. Εγώ δεν έδωσα καθόλου ρυζαλευρο. Γιαούρτι παίρνω βιολογικό πρόβειο (έχει σε όλα τα μάρκετ) σε κεσεδάκι ,βγάζω την πέτσα και κάνω μίξη με βρώμη και φρούτα.  Μήλο, ρύζι, πατάτα, μπανάνα και ζυμαρικά δημιουργούν  θέμα όταν δίνονται σε ποσότητα. Μήλο  πχ δίνω το πολύ 1/4 στην φρουτοκρεμα.Σχετικά με το νερό τους πρώτους μήνες δεν εντυπωσιάζονται τα μωρά...σιγά σιγά δίνοντας του μερικές σταγόνες συνηθίζει. Α, το μπρόκολο επίσης βοηθά στην δυσκοιλιότητα μέσα στο μεσημεριανό του πχ (μοσχάρι, αρακά, μπρόκολο , φασολάκια, λίγο καρότο ,κρεμμύδι και  κριθαράκι ή άλλο ζυμαρικό, μπορείς επίσης να βάλεις και τραχανά). 

Αυτά τα "βραχάκια" μας παιδεύαν και εμας από την γέννηση σχεδόν...μέσω της διατροφής άλλαξε τελείως η "εικόνα"

Ελπίζω να στρώσουμε και εμείς γιατί δε μπορώ να το βλέπω να ταλαιπωρείται το καημένο. Σήμερα σφιγγόταν από το πρωί και είχε ασυνήθιστη γκρίνια. Αργά το βράδυ τα κατάφερε. 

πρίν από 13 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ελπίζω να στρώσουμε και εμείς γιατί δε μπορώ να το βλέπω να ταλαιπωρείται το καημένο. Σήμερα σφιγγόταν από το πρωί και είχε ασυνήθιστη γκρίνια. Αργά το βράδυ τα κατάφερε. 

Τι τρώει γενικά; Ποιο είναι το πρόγραμμα δηλαδή και τι προϊόντα βάζεις;

Επειδή ξανακοίταξα το ποστ σου. Δεν θα τα μαγειρεύεις σαν "λαδερο" το ελαιόλαδο πρέπει να μπαίνει φρέσκο στο πιάτο του παιδιού πάνω από την τροφή. Θα τα βραζεις η θα τα ψήνεις ανάλατα ,ίσως λίγες σταγόνες λεμόνι κατά το μαγείρεμα μετά αλεθεις και προσθέτεις το λάδι .

11 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Τι τρώει γενικά; Ποιο είναι το πρόγραμμα δηλαδή και τι προϊόντα βάζεις;

Επειδή ξανακοίταξα το ποστ σου. Δεν θα τα μαγειρεύεις σαν "λαδερο" το ελαιόλαδο πρέπει να μπαίνει φρέσκο στο πιάτο του παιδιού πάνω από την τροφή. Θα τα βραζεις η θα τα ψήνεις ανάλατα ,ίσως λίγες σταγόνες λεμόνι κατά το μαγείρεμα μετά αλεθεις και προσθέτεις το λάδι .

Λοιπόν συνοπτικά το πρόγραμμα αυτών των ημερών: πρωί γάλα, δεκατιανό φρούτα εποχής σε συνδυασμούς (έχει δοκιμάσει πολλά, περιόρισα μήλο - μπανάνα που από αυτά ξεκίνησε το πρόβλημα), μεσημέρι χορτόσουπα (πατάτα - καρότο - κολοκύθι προς το πάρον με μια κουταλιά φρεσκο λάδι και λίγο λεμονι στο μπλέντερ, τώρα ξεκινήσαμε - από αύριο εισάγω κρεας), απόγευμα ρυζάλευρο (θα αντικατασταθεί με γιαουρτάκι), βράδυ γάλα. Τώρα με την εισαγωγή νέων λαχανικών πιστεύω θα το φτιάξουμε.

Σχετικά με την παρασκευή των λαχανικών έτσι όπως τα λες είχα καταλάβει ότι πρέπει να τα κάνω αλλά επειδή διάβασα για λαδερά αναρωτήθηκα αν μπορώ να βάζω λίγο λαδάκι κατά το μαγείρεμα.

πρίν από 2 λεπτά , Anna3011 είπε:

Λοιπόν συνοπτικά το πρόγραμμα αυτών των ημερών: πρωί γάλα, δεκατιανό φρούτα εποχής σε συνδυασμούς (έχει δοκιμάσει πολλά, περιόρισα μήλο - μπανάνα που από αυτά ξεκίνησε το πρόβλημα), μεσημέρι χορτόσουπα (πατάτα - καρότο - κολοκύθι προς το πάρον με μια κουταλιά φρεσκο λάδι και λίγο λεμονι στο μπλέντερ, τώρα ξεκινήσαμε - από αύριο εισάγω κρεας), απόγευμα ρυζάλευρο (θα αντικατασταθεί με γιαουρτάκι), βράδυ γάλα. Τώρα με την εισαγωγή νέων λαχανικών πιστεύω θα το φτιάξουμε.

Σχετικά με την παρασκευή των λαχανικών έτσι όπως τα λες είχα καταλάβει ότι πρέπει να τα κάνω αλλά επειδή διάβασα για λαδερά αναρωτήθηκα αν μπορώ να βάζω λίγο λαδάκι κατά το μαγείρεμα.

Προσωπικά προτιμώ το φρέσκο ελαιόλαδο πάνω από το φαγητό. Εκτός από το γιαούρτι το απόγευμα μπορείς να δώσεις βρώμη (φουσκωμένη η βρασμένη ) με φρούτα χωρίς προσθήκη γιαουρτιού η τραχανά γλυκό. Ρώτησε όμως και τον παιδίατρο σου!

πρίν από 26 λεπτά , Dust pink είπε:

Προσωπικά προτιμώ το φρέσκο ελαιόλαδο πάνω από το φαγητό. Εκτός από το γιαούρτι το απόγευμα μπορείς να δώσεις βρώμη (φουσκωμένη η βρασμένη ) με φρούτα χωρίς προσθήκη γιαουρτιού η τραχανά γλυκό. Ρώτησε όμως και τον παιδίατρο σου!

Θα ρωτήσω. Ευχαριστώ!

Διαφημίσεις

Κορίτσια για να μην είμαστε υπερβολικές ή των άκρων αν βάλει μια κουταλιά της σούπας κατα το μαγείρεμα δε θα πάθει κατι το παιδί αλλά ούτε κ θα του κάτσει βαρύ,συνήθως δε φτιάχνουμε μια μερίδα ακριβώς.Δε θυμάμαι @Anna3011 πόσο είναι η μικρή σου.Αφού σου είπε η γιατρός να βάλεις σπανάκι να βάλεις!!!Κάνει θαύματα!!Μπορείς να βάλεις ίσα που μια κουταλιά της σούπας λάδι για να περάσεις λίγο το σπανάκι και το κρεμμύδι.Βάλε τριμμένη ντομάτα με λίγο νεράκιμ,λεμόνι και άνηθο για άρωμα και περιόρισε το ρύζι.Αβοκάντο επίσης κάνει δουλειά!!Δινε γενναία ποσότητα απι κολοκυθάκια που είναι και η εποχή τους τώρα,φασολάκια το ίδιο.Το μπρόκολο εγώ θα το εδινα τον χειμώνα γτ δεν είναι η ωρα τους τώρα απλά αν δώσεις να ξέρεις οτι μπορεί να έχει αέρια και να την ενοχλούν αλλα αυτό θα το δεις στην πράξη.Τώρα που έχει πολλά φρούτα μη δίνεις καθόλου μπανάνα και μήλο,προτίμησε άλλα που δεν υπάρχουν τον χειμώνα για να μη βαριέται κιόλας τα ιδια και τα ίδια.Τώρα αν θέλεις να επιμείνεις σε κάποιο προτίμησε την μπανάνα μαζι με αβοκάντο.

• Μου αρέσει 3

αγαπημενο απογευματινο του μικρου,κυριως πιο παλια ηταν αβοκαντο,με βρωμη,γιαουρτι(τα κλασικα με την πετσα απο 7μ) κ κανελα.οχι.καθε μερα το ιδιο

επισης εβραζα μηλο(η κ αχλαδι μπορεις),με σταφιδες κ κανελα,το ελιωνα κ το εβαζα με βρωμη,η γιαουρτι,η κ σαν μαρμελαδα αργοτερα με ψωμακι(καποια στιγνη δ πολυετρωγε φρουτα οποτε ψαχνομουν με διαφορα)

σπανακι εισαγαμε απο περιπου 7μ,ετσι κ αλλιως δ τρωμε καθε μερα,κ η ποσοτητα των παιδιων ειναι αρκετα μικρη(εχουμε τη δυνατοτητα δικων μας λαχανικων οποτε προτιμω οτι εχουμε καθε εποχη)

πραγματι κ το μπροκολο βοηθαει

εμεις δ ειχαμε μεγαλη δυσκολια με τα κακα,ακομη κ με θηλασμο εκανε 1φορα στις 5μερες,αλλα οχι με ιδιαιτερο πονο ουτε σκληρα(μονο μια φορα εκανε ραγαδα κ πονουσε)

πλεον 19μ μπορω να πω οτι δ εχει θεμα,ειτε επειδη μεγαλωσε κ συνηθισε ειτε επειδη πλεον τρωει κ καλυτερα

παντα επινε πολυ νερο.δοκιμασε σε κανενα μηνα κ εκπαιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι σιλικονης

• Μου αρέσει 2

Εφόσον έχετε πρόβλημα δυσκοιλιότητας εγώ θα σου πρότεινα για αρχή να κόψεις τέλειος την μπανάνα το μήλο και την πατάτα δίνε άλλα φρούτα τώρα που είναι η εποχή τους να φτιάξει το έντερα κι κ αν θες αργότερα ξανά κάνεις εισαγωγή σε αυτά να δεις πως θα πάει . !! Αυτά που βοηθάνε για τη δυσκοιλιότητα είναι ακτινίδιο αβοκάντο αποξηραμένα δαμάσκηνα κ σύκα ( σε εμάς προπάντων το σύκο έκανε θαύματα ) είναι κ η εποχή τους σε λίγο καιρό ..!!! Μετά το κολοκύθι φασολάκια μπάμιες σπανάκι προσωπικά σε όλα του τα φαγητά πάντα έβαζα δύο μπάμιες μέσα ..κ όταν θα κάνετε εισαγωγή στα δημητριακά ή βρώμη βοηθάει πάρα πολύ ..!! Θα σου πρότεινα επίσης τώρα που θα κάνετε εισαγωγή στο κρέας μη βάλεις μεγάλη ποσότητα επειδή το έντερα κι του είναι είδη πιεσμένο γιατί κ το κρέας μπορεί να του κάνει δυσκοιλιότητα.. και το αλο θαυματουργό στη δυσκοιλιότητα είναι το λάδι ..σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να βάλεις κ δύο κουταλακια για να βοηθήσεις το παιδί .. το ένα μπορείς να το βάλεις στο τέλος του μαγειρέματος να πάρει μια βραση κ το αλο ομο στο πλεντερ όταν τα αλεθεις ...!!!!!

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Δεδομένου ότι το γάλα πρέπει να είναι σχεδόν το 100% της διατροφής σε αυτή την ηλικία, είναι λογικό να έχει πάθει σοκ ο οργανισμός της. Εκτός αν εννοείς ότι πίνει γάλα και μετά λίγο φαγητό; 

Το πρόγραμμα που αναφέρεις, με την πλειοψηφία των γευμάτων στερεά αν καταλαβαίνω καλά, είναι πρόγραμμα παιδιού που έχει περάσει το έτος. Σαφώς και μπορεί ένα μωρό που π.χ. θηλάζει κάθε 2 ώρες να φάει και 3 φορές τη μέρα στερεά, αλλά αν όλα κι όλα τα γεύματα είναι 5, δεν μπορεί να είναι τα 3 στερεές! Καταρχήν κινδυνεύει άμεσα με αφυδάτωση.

@ΑΡΓΚ τι να σου πω; Εντολές γιατρού ακολουθώ και δίνω νερό ασφαλώς προκειμένου να μην αφυδατωθεί. Εμείς ξεκινήσαμε νωρίς στερεές (αρχή 5ου) λόγω προβλήματος παλινδρόμησης. Δεδομένου δε ότι η μικρή δε μπαίνει στο στήθος και της δίνω το γάλα μου αντλημένο, η ποσότητα του οποίου  δεν επαρκεί για πάνω από 2 γεύματα, δε στερώ από το παιδί δικό μου γάλα. Όσο βγάζω πίνει. Αλλιώς θα έδινα φόρμουλα. Θα ρωτήσω ωστόσο τη γιατρό σχετικά με την ποσότητα γάλακτος που απαιτεί η ηλικία της γιατί με προβλημάτισες ομολογώ.

6 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

@ΑΡΓΚ τι να σου πω; Εντολές γιατρού ακολουθώ και δίνω νερό ασφαλώς προκειμένου να μην αφυδατωθεί. Εμείς ξεκινήσαμε νωρίς στερεές (αρχή 5ου) λόγω προβλήματος παλινδρόμησης. Δεδομένου δε ότι η μικρή δε μπαίνει στο στήθος και της δίνω το γάλα μου αντλημένο, η ποσότητα του οποίου  δεν επαρκεί για πάνω από 2 γεύματα, δε στερώ από το παιδί δικό μου γάλα. Όσο βγάζω πίνει. Αλλιώς θα έδινα φόρμουλα. Θα ρωτήσω ωστόσο τη γιατρό σχετικά με την ποσότητα γάλακτος που απαιτεί η ηλικία της γιατί με προβλημάτισες ομολογώ.

Κι εγώ ασφαλώς γιατρός δεν είμαι, αλλά ό,τι έχω διαβάσει και ό,τι μου είχε πει η παιδίατρος ήταν ότι τα στερεά είναι ουσιαστικά για εξοικείωση με νέες υφές και γεύσεις τους πρώτους μήνες, και ότι ακόμη και στο χρόνο πάνω από το 50% των θερμίδων πρέπει να προέρχεται από μητρικό ή φόρμουλα. Θυμάμαι 3 γεύματα στερεών εκεί στους 8-9 μήνες, αλλά τα μεν παιδιά μου που θήλαζαν ακόμη θήλαζαν πολλές φορές τη μέρα, η δε μεγάλη μου που έπινε φόρμουλα, σίγουρα έπινε ακόμη τουλάχιστον 4 μπουκάλια, και σχετικά μικρές μερίδες στερεών, δηλαδή δε βασιζόμασταν στα στερεά να την "κρατήσουν" 3 ώρες.

Kαλησπέρα

Η κόρη μου είναι 5 μηνών και κάτι και μας είπε η γιατρος να ξεκινήσουμε στερεες τροφές αρχίζοντας με πατατα καρότο και κολοκύθι. Εδώ βλέπω οτι την ατατα καρότο και κολοκύθι την αρχίσατε τον 6 μήνα μήπως είναι νωρίς; Στην επόμενη εβδομάδα συνεχίζουμε με μοσχάρι (ποντίκι) και μετά με φρουτόκρεμα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επίσης μου είπε να δίνω νερό από τη βρύση. Το φοβάμαι λίγο αυτό, Ευχαριστώ

Επεξεργάστηκαν by dafni12

πρίν από 30 λεπτά , dafni12 είπε:

Kαλησπέρα

Η κόρη μου είναι 5 μηνών και κάτι και μας είπε η γιατρος να ξεκινήσουμε στερεες τροφές αρχίζοντας με πατατα καρότο και κολοκύθι. Εδώ βλέπω οτι την ατατα καρότο και κολοκύθι την αρχίσατε τον 6 μήνα μήπως είναι νωρίς; Στην επόμενη εβδομάδα συνεχίζουμε με μοσχάρι (ποντίκι) και μετά με φρουτόκρεμα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Επίσης μου είπε να δίνω νερό από τη βρύση. Το φοβάμαι λίγο αυτό, Ευχαριστώ

5,5 μηνών ξεκινούν οι στέρεες είστε μέσα στα χρονικά πλαίσια. Γενικά και σε έμας και σε άλλους πρώτο γεύμα στερεων ως δεκατιανο δίνουν φρουτοκρεμα ένα ένα φρούτο ανα 3μερη εισαγωγή. Πρώτο συνήθως δίνουν μήλο ή αχλάδι. Τώρα όμως που είναι καλοκαίρι και υπάρχει ποικιλία φρούτων μπορείτε να ξεκινήσετε με κάτι άλλο πχ πεπόνι. Ανάλογα τι είπε η γιατρός. Και μετά την φρουτοκρεμα αρχίζει η χορτοσουπα (πατάτα,καρότο κολοκύθι κτλ.). Το αντίστροφο (πρώτα μεσημεριανό και μετά φρουτοκρεμα ) πρώτη φορά το ακούω. Ίσως έχει λόγο που σας το είπε ,τι να πω.

Κρέας προσωπικά έδωσα μολις έκλεισε τον 6ο , μοσχάρι /κοτόπουλο.

Για νερό βρύσης δεν ξέρω ....είναι σε όλες τις περιοχές καλό;;; Δεν έχει βακτηρίδια;; Εγώ φίλτρου η εμφιαλωμένο δίνω, και απ' ότι θυμάμαι αυτά μου είπε και ο παιδίατρος.

πρίν από 48 λεπτά , dafni12 είπε:

Kαλησπέρα

Μπορεί να σε ξεκινάει με λαχανικά γτ τα φρουτα εποχης είναι λίγο πιο ιδιαίτερα,δε γίνεται σαν πρώτη στερεα να δώσεις πχ καρπούζι.Αυτη βέβαια ειναι κ η δική μου εκτίμηση. Εσύ απο πού πίνεις νερό;Αν πίνεις απο τη βρύση απο εκει θα δώσεις και στο παιδί.Απο τη στιγμή που μπαίνει σε στερεά τροφή και τρώει με κουτάλι αποστείρωση γιοκ!Τωρα αν είσαστε πχ σε νησί ή στην περιοχή σας το νερό δεν είναι αποδεδειγμένα καλό ,ναι θα δώσεις εμφιαλωμένο.Ως προς το νωρίς για καρότο και κολοκύθι,δεν ξερω που το είδες, αλλά εννοείται ότι δεν είναι..99% είναι τα πρώτα που βάζουν οι παιδίατροι. 

πρίν από 50 λεπτά , dafni12 είπε:

Kαλησπέρα

Εγώ αν ξεκινούσα τώρα λαχανικά θα έδινα για να μπορέσω να δώσω σύντομα χρονικά το κρέας μιας και τα μωρά μετά το εξάμηνο έχουν περισσότερο ανάγκη την πρόσληψη σιδηρου.

Για το νερό δεν χρειάζεται όταν τρώει με κουτάλι να είναι αποστειρωμενο. Το καλύτερο νομίζω είναι το φίλτρου. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα