Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το ονομα του παιδιου..


mpempisx.

Recommended Posts

Ναι! Πραγματικα! Γιατι σε ξενιζει?

Ετσι ειναι κανονικα το σωστο να γινεται, και αυτο κανουν αρκετοι ανθρωποι! Δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιεις ενα χριστιανικο ονομα εαν το παιδι δεν ειναι βαπτισμενο. Οποιος ειναι χριστιανος πρεπει να το ακολουθει. Εαν καποιος δεν ειναι, γιατι να δωσει χριστιανικο ονομα?

 

 

Πέρα από τα θέματα της θρησκείας, καλό είναι να βλέπουμε και τα θέματα των παιδιών.

 

Από 5 μηνών (είπα και παραπάνω) ένα παιδί αμθαίνει το όνομα του και μαθαίνει να ανταποκρίνεται σε αυτό.

 

Αν στους 15 μήνες δεν έχει ένα σταθερό όνομα, αλλά ο ένας το αποκαλεί "Μπέμπη", ο άλλος "Μωρό" και ο τρίτος "Ζουζούνι", και ξαφνικά του δώσουν μετά από κάποιον καιρό και ένα άλλο όνομα "κανονικό" το παιδί ποιο όνομα θα μάθει;

 

Για σκεφτείτε τον εαυτό σας. Ας πούμε ότι είναι μια γυναίκα που τη λένε "Μαρία", και το αφεντικό της θέλει να τη φωνάζει "Π'οπη", η μαμά της "Ρούλα", ο άντρας της "Μαίρη" κοκ, είναι η όχι μπέρδεμα; Πολλαπλασιάστε το αυτό για ένα μικρό παιδί που τώρα γνωρίζει τον κόσμο και τον εαυτό του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκτος τοπικ ειναι αλλα οποιος ειναι τυπικος χριστιανος και θελει να τηρει τα χριστιανικα ηθη πρεπει να βαφτιζει πουρνο πουρνο το παιδι του, κατα τους 3 μηνες συνηθως. Επειτα θρησκεια ασπαζεται το μωρο, τι πειραζει δλδ να το λενε με το ονομα του απο πριν? Μονο εμεις οι Ελληνες ειμαστε τοσο καλοι χριστιανοι? Οι ξενοι δινουν ονομα απο το μαιευτηριο.

 

Και για να πουμε κατι σχετικα με το θεμα, κοπελια κανε αυτο που σου λεει η Ανδρομεδα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,στη τελική συμβόλαιο υπογράψατε για το όνομα????τι πάει να πεί του το υποσχέθηκες ή έτσι είχατε συμφωνήσει και τέτοια???Το όνομα των γονιών μας το δίνουμε για να τους τιμήσουμε-ευχαριστήσουμε που μας έφεραν στον κόσμο,μας μεγάλωσαν κοπιάστηκαν για να μας προσφέρουν οτι καλύτερο.'Ομως και εκείνοι σαν γονείς οφείλουν να σέβονται την απόφασή μας να διαλέξουμε ένα άτομο με το οποίο θα κάνουμε οικογένεια (δε μιλάω για κάνα εγκληματία)πόσο μάλλον μια κοπέλα σαν κ εσένα που τους χάρισε και ένα εγγονάκι να χαίρονται.Και εσείς αργότερα έτσι οφείλετε να πράττετε σα γονείς στον γιό σας.Στην προκειμένη όμως περίπτωση ο πεθερός σου δεν αξίζει να του κάνετε αυτή την τιμή.Ο άντρας σου γιατί επιμένει τόσο σε αυτό???Για ποιό ακριβώς λόγο θέλει να τον τιμήσει????που σου φέρεται απαίσια κ δε σε σέβεται σα γυναίκα του γιού του κ σα μάνα του εγγονού του???που δε σε θέλει σπίτι του???

Το πρόβλημα όπως σου είπαν κ άλλες κοπέλες το έχει ο άντρας σου.Δώσε του να καταλάβει οτι εκείνος πρέπει να σε υποστηρίζει (σε όσα βέβαια έχεις δίκιο).Σήμερα είναι το όνομα ,αύριο θα είναι κάτι άλλο.Δώσε του να καταλάβει οτι δεν ανέχεσαι τέτοιο υποβιβασμό,γυναίκα του είσαι.Αν δεν αλλάξει και βάζει πιο πάνω τους γονείς του πρέπει να αντιμετωπίσεις τη σκληρή αλήθεια ,οτι ο άντρας σου δεν αξίζει να είναι μαζί σου,όπως εσύ και καμιά γυναίκα δεν αξίζουν τέτοια αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα θέματα της θρησκείας, καλό είναι να βλέπουμε και τα θέματα των παιδιών.

 

Από 5 μηνών (είπα και παραπάνω) ένα παιδί αμθαίνει το όνομα του και μαθαίνει να ανταποκρίνεται σε αυτό.

 

Αν στους 15 μήνες δεν έχει ένα σταθερό όνομα, αλλά ο ένας το αποκαλεί "Μπέμπη", ο άλλος "Μωρό" και ο τρίτος "Ζουζούνι", και ξαφνικά του δώσουν μετά από κάποιον καιρό και ένα άλλο όνομα "κανονικό" το παιδί ποιο όνομα θα μάθει;

 

Για σκεφτείτε τον εαυτό σας. Ας πούμε ότι είναι μια γυναίκα που τη λένε "Μαρία", και το αφεντικό της θέλει να τη φωνάζει "Π'οπη", η μαμά της "Ρούλα", ο άντρας της "Μαίρη" κοκ, είναι η όχι μπέρδεμα; Πολλαπλασιάστε το αυτό για ένα μικρό παιδί που τώρα γνωρίζει τον κόσμο και τον εαυτό του!

 

Παντως, το δικο μου, που το βαφτισα 15 μηνων, καθως και της φιλης μου, που το βαπτισε 18, δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα! Ισα-ισα, που το ψιλοκαταλαβε κιόλας, και το χαρηκε, οταν του ειπε, οτι θα πηγαινανε τοτε στην εκκλησια και οτι ο παππας και ο νονος θα του δινανε το ονοματακι του...

Το εχω ακουσει και εγω αυτο που λενε για μπερδεματα, οπως επισις και για διπλα ονοματα,, υπικοριστικα και αλλα, που υποτιθεται οτι προκαλουν συγχιση στο παιδι...

Απο την εμπειρια μου και μονο, εχω να πω οτι πολυ κακο για το τιποτα, και οτι κανενα μπερδεμα ή προβλημα δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Παντως, το δικο μου, που το βαφτισα 15 μηνων, καθως και της φιλης μου, που το βαπτισε 18, δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα! Ισα-ισα, που το ψιλοκαταλαβε κιόλας, και το χαρηκε, οταν του ειπε, οτι θα πηγαινανε τοτε στην εκκλησια και οτι ο παππας και ο νονος θα του δινανε το ονοματακι του...

Το εχω ακουσει και εγω αυτο που λενε για μπερδεματα, οπως επισις και για διπλα ονοματα,, υπικοριστικα και αλλα, που υποτιθεται οτι προκαλουν συγχιση στο παιδι...

Απο την εμπειρια μου και μονο, εχω να πω οτι πολυ κακο για το τιποτα, και οτι κανενα μπερδεμα ή προβλημα δεν υπαρχει...

 

Η εμπειρία ενός ατόμου δεν μπορεί να αναιρέσει τόσες και τόσες μελέτες σε όλο τον κόσμο.

 

Μπράβο που το παιδί σου δεν έιχε κανένα πρόβλημα (ή φάνηκε ότι δεβ είχε κανένα θέμα) και μπράβο και στο παιδί της φίλης σου.

 

Καλό είναι, όμως, να μην γενικέυουμε καταστάσεις μέσα από προσωπικές μας εμπειρίες.

 

Είναι γεγονός ανδιαμφισβήτητο ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν ποια είναι. Και είναι επίσης ανδιαμφισβήτητο ότι αυτή η διαδικασία αρχίζει στον 5ο μήνα. Οποιαδήποτε εναλλακτική "προσέγγιση" στο παιδί, κινδυνέυει να του δημιουργήσει σύγχιση. Έτσι, λοιπό, ένα παιδί από τον 5ο μήνα τουλάχιστον οφείλουμε να το καλούμε με το όνομα του (είτε αυτό είναι υποκοριστικό κάποιου ονόματος που έχουμε επιλέξει, είτε είναι χριστιανικό όνομα, είτε είναι μουσουλμανικό, είτε είναι αρχαιοελληνικό, είτε είναι όποιο άλλο), αν θέλουμε να μην μπερδέψουμε το παιδί μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη,στη τελική συμβόλαιο υπογράψατε για το όνομα????τι πάει να πεί του το υποσχέθηκες ή έτσι είχατε συμφωνήσει και τέτοια???Το όνομα των γονιών μας το δίνουμε για να τους τιμήσουμε-ευχαριστήσουμε που μας έφεραν στον κόσμο,μας μεγάλωσαν κοπιάστηκαν για να μας προσφέρουν οτι καλύτερο.'Ομως και εκείνοι σαν γονείς οφείλουν να σέβονται την απόφασή μας να διαλέξουμε ένα άτομο με το οποίο θα κάνουμε οικογένεια (δε μιλάω για κάνα εγκληματία)πόσο μάλλον μια κοπέλα σαν κ εσένα που τους χάρισε και ένα εγγονάκι να χαίρονται.Και εσείς αργότερα έτσι οφείλετε να πράττετε σα γονείς στον γιό σας.Στην προκειμένη όμως περίπτωση ο πεθερός σου δεν αξίζει να του κάνετε αυτή την τιμή.Ο άντρας σου γιατί επιμένει τόσο σε αυτό???Για ποιό ακριβώς λόγο θέλει να τον τιμήσει????που σου φέρεται απαίσια κ δε σε σέβεται σα γυναίκα του γιού του κ σα μάνα του εγγονού του???που δε σε θέλει σπίτι του???

Το πρόβλημα όπως σου είπαν κ άλλες κοπέλες το έχει ο άντρας σου.Δώσε του να καταλάβει οτι εκείνος πρέπει να σε υποστηρίζει (σε όσα βέβαια έχεις δίκιο).Σήμερα είναι το όνομα ,αύριο θα είναι κάτι άλλο.Δώσε του να καταλάβει οτι δεν ανέχεσαι τέτοιο υποβιβασμό,γυναίκα του είσαι.Αν δεν αλλάξει και βάζει πιο πάνω τους γονείς του πρέπει να αντιμετωπίσεις τη σκληρή αλήθεια ,οτι ο άντρας σου δεν αξίζει να είναι μαζί σου,όπως εσύ και καμιά γυναίκα δεν αξίζουν τέτοια αντιμετώπιση.

 

Κοιτα, αυτο το "συμβολαιο υπογραψατε", δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να λεγεται, διοτι, το ζευγαρι πρεπει να μπορει να στηριζεται ο ενας στον αλλο, να εχει βαρυτητα η αποφαση που παιρνουν απο κοινου, να μπορει ο ενας να εμπιστευτει τον αλλο. Δεν ειναι σωστο να λεμε και να ξελεμε.

 

ΟΜΩΣ! Στην προκειμενη περιπτωση, (εαν καταλαβα καλα), τα δεδομενα αλλαξαν αφου παρθηκε απο κοινου η αποφαση αυτη! Η συζητηση για το ονομα πρεπει να προηγηθηκε του καβγα με τον παππου... Εφ'οσων λοιπον τα δεδομενα αλλαξαν, βαση αυτου και μονο αυτου, μπορει η κοπελα να ζητησει απαναδιαπραγματευση για το ονομα με τον συζυγο.

Απο την πλευρα του, ο συζυγος, εαν ειναι σωστος, θα πρεπει να μπει στην θεση της κοπελας και να την νοιωσει και να την στηρηξει.

Αυτα ολα σε εναν ιδανικο γαμο... Για την περιπτωση της κοπελας, δεν μπορω να γνωριζω φυσικα. Καλο ειναι ομως να γνωριζουμε, οτι καποιοι ανθρωποι οταν βλεπουν οτι γινομαστε χαλι να μας πατησουν, οχι απλως πατανε, αλλα σκουπιζουν και τα ποδια τους!

Καλο ειναι να βαζει κανεις νερο στο κρασι του, αλλα να σιγουρευεται οτι το κανει και το εταιρον ημισι, καθως και να κρινει ανθρωπους σωστα....

Να μην δινει πολλα σε ανθρωπους που μονο να εκμεταλλευονται ξερουν...

Με αυτους πρεπει να ειναι πιο σκληρη( για δικο της καλο).

 

Ακομη, το να θελεις το παιδι, αλλα οχι την μαμα, δεν το καταλαβαινω. Τι παει να πει αυτο? Το παιδι παει μαζι με την μαμα, και σε οποιον αρεσει. Εγω, θα πηγαινα,με το βιβλιαρακι μου και θα καθομουνα μπαστακας απο διπλα, κατ'αρχην να ελεγχω την κατασταση (Υγειας του, τροφη, τουαλετα, κλπ), και κατα δευτερο, (οταν μεγαλωσει), να ελεγχω το τι του λενε. Τετοιοι ανθρωποι, μονο κακα λογια θα εχουν να πουν για την μαμα, και να προκαλεσουν τετοια συγχιση στο κεφαλακι του, που οταν το ανακαλυψεις θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο, αλλα θα ειναι πια αργα...

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία ενός ατόμου δεν μπορεί να αναιρέσει τόσες και τόσες μελέτες σε όλο τον κόσμο.

 

Μπράβο που το παιδί σου δεν έιχε κανένα πρόβλημα (ή φάνηκε ότι δεβ είχε κανένα θέμα) και μπράβο και στο παιδί της φίλης σου.

 

Καλό είναι, όμως, να μην γενικέυουμε καταστάσεις μέσα από προσωπικές μας εμπειρίες.

 

Είναι γεγονός ανδιαμφισβήτητο ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν ποια είναι. Και είναι επίσης ανδιαμφισβήτητο ότι αυτή η διαδικασία αρχίζει στον 5ο μήνα. Οποιαδήποτε εναλλακτική "προσέγγιση" στο παιδί, κινδυνέυει να του δημιουργήσει σύγχιση. Έτσι, λοιπό, ένα παιδί από τον 5ο μήνα τουλάχιστον οφείλουμε να το καλούμε με το όνομα του (είτε αυτό είναι υποκοριστικό κάποιου ονόματος που έχουμε επιλέξει, είτε είναι χριστιανικό όνομα, είτε είναι μουσουλμανικό, είτε είναι αρχαιοελληνικό, είτε είναι όποιο άλλο), αν θέλουμε να μην μπερδέψουμε το παιδί μας

 

 

Αυτην την αποψη, την εχω ακουσει πολλες φορες, ομως, δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ για καποια περιπτωση οπου δημιουργηθηκε προβλημα στο παιδι...

Μηπως τελικα, ορισμενα στερεοτυπα ειναι απλως για να καταρριπτονται, και μηπως τελικα γινομαστε καπως υπερβολικοι μερικες φορες "προς οφελος του παιδιου ΚΑΙ ΜΟΝΟ"?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτο το "συμβολαιο υπογραψατε", δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να λεγεται, διοτι, το ζευγαρι πρεπει να μπορει να στηριζεται ο ενας στον αλλο, να εχει βαρυτητα η αποφαση που παιρνουν απο κοινου, να μπορει ο ενας να εμπιστευτει τον αλλο. Δεν ειναι σωστο να λεμε και να ξελεμε.

 

Έχεις δίκιο, μπορεί να ''ακούστηκε'' λάθος έτσι όπως το έγραψα το ''συμβόλαιο υπογράψατε???''.

Εννοείται πώς δεν είναι σωστό να λέμε και να ξελέμε και εγώ συμφωνω σε αυτό, αλλά και μόνη σου το είπες οτι η κοπελα μπορεί να ζητήσει επαναδιαπραγματευση για το ονομα,εφόσον προέκυψε αυτό το μπάχαλο μετά τη συμφωνία τους. όπώς επίσης μόνη σου είπες οτι το ζευγάρι πρεπει να μπορει να στηριζεται ο ενας στον αλλο.η κοπέλα στήριγμα από τον άντρα της δε βρίσκει για αυτό και έθεσα σαν επιχείρημα το ''συμβόλαιο υπογράψατε''.Θα ήταν λάθος από μέρος μου να πώ οτι μπορεί να αλλάξει γνώμη για το όνομα γιατί έτσι της κάπνισε ή γιατί θυμήθηκε οτι δεν της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την αποψη, την εχω ακουσει πολλες φορες, ομως, δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ για καποια περιπτωση οπου δημιουργηθηκε προβλημα στο παιδι...

Μηπως τελικα, ορισμενα στερεωτυπα ειναι απλως για να καταρριπτονται, και μηπως τελικα γινομαστε καπως υπερβολικοι μερικες φορες "προς οφελος του παιδιου ΚΑΙ ΜΟΝΟ"?

 

Η ανάπτυξη των αισθήσεων των παιδιών στερεότυπο;;;;

 

Με την ίδια λογική και τα αντανακλαστικά είναι στερεότυπα και οι εξετάσεις που κάνουν οι γιατροί για να δουν τα αντανακλαστικά είναι επίσης στερεότυπα.....

 

Τα σημεία ανάπτυξης είναι ορισμένα (παίζουν ανάλογα με το παιδί λίγο πριν ή λίγο μετά) αλλά κανείς δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει.

Μια απλή αναζήτηση να κάνεις τόσο σε ελληνικά όσο και σε ξένα sites θα τα βρεις αυτά. Το να αναφέρονται παντού τα ίδια στάδια χωρίς διαοφοροποιήσεις (εγώ τουλάχιστον δεν ε΄χω βρει πουθενά, αν βρει κάποιος ας μου το υποδείξει να το κοιτάξω) κάτι λέει.

Άρα, δεν πρόκειται για υπερβολές αλλά για πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την αποψη, την εχω ακουσει πολλες φορες, ομως, δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ για καποια περιπτωση οπου δημιουργηθηκε προβλημα στο παιδι...

Μηπως τελικα, ορισμενα στερεωτυπα ειναι απλως για να καταρριπτονται, και μηπως τελικα γινομαστε καπως υπερβολικοι μερικες φορες "προς οφελος του παιδιου ΚΑΙ ΜΟΝΟ"?

 

Θα συμφωνήσω μιας και εμείς είμαστε 14 μηνών, και ακούμε το όνομα μας αλλά και το "αγάπη μου" το "μωρό μου" το "καρδούλα μου" το "αστεράκι μου" το "γλυκό μου μπουρεκάκι μου" το "μαργαριτούλα μου" κι ένα σωρό συναφή υποκοριστικά. Ισως είναι λάθος, δεν το έχω σκεφτεί, αλλά δεν δείχνει να έχει μπερδευτεί. Εξαίρεση κι εμείς;;;

Ασχετο: Οταν το ζευγάρι παιδιά πάντως τα βρίσκει, βρίσκει και τον τρόπο να ελέγξει τις σχέσεις του με τους υπόλοιπους. Αν πάει ο ένας να εκμεταλευτεί τον άλλον και υπάρχουν τέτοια πείσματα, η σχέση πάει κατά διαόλου, δεν οδηγεί πουθενά και τα προβλήματα έτσι θα χρονίζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω μιας και εμείς είμαστε 14 μηνών, και ακούμε το όνομα μας αλλά και το "αγάπη μου" το "μωρό μου" το "καρδούλα μου" το "αστεράκι μου" το "γλυκό μου μπουρεκάκι μου" το "μαργαριτούλα μου" κι ένα σωρό συναφή υποκοριστικά. Ισως είναι λάθος, δεν το έχω σκεφτεί, αλλά δεν δείχνει να έχει μπερδευτεί. Εξαίρεση κι εμείς;;;

Ασχετο: Οταν το ζευγάρι παιδιά πάντως τα βρίσκει, βρίσκει και τον τρόπο να ελέγξει τις σχέσεις του με τους υπόλοιπους. Αν πάει ο ένας να εκμεταλευτεί τον άλλον και υπάρχουν τέτοια πείσματα, η σχέση πάει κατά διαόλου, δεν οδηγεί πουθενά και τα προβλήματα έτσι θα χρονίζουν.

 

Βρε κορίτσια συγνώμη γιατί θα με τρελάνετε τώρα!

 

Απευθύνεσαι στο παιδί σου με όλα αυτά τα όμορφα επίθετα. Το παιδί δεν έχει ένα όνομα που είναι ένα σημείο αναφοράς; Δεν γνωρίζει ότι αν ακούσει το "Μαρία" απευθύνεσαι σε αυτή; Δεν γνωρίζει ότι κάθε φορά που θα ακούει "Μαρία" θα απευθύνεσαι σε αυτή;

Το "αγάπη μου" πανέμορφο, αλλά φωνάζεις μόνο αυτή έτσι; Αν το ακούει αντιλαμβάνεται ότι απευθύνεσαι σε αυτή και μόνο; Το ίδο με όλα όσα έχεις αναφέρει;

 

Φαντάσου τον εαυτό σου. Είσαι ενήλικο άτομο. Σε λένε "Δέσποινα" (λέω ένα όνομα στην τύχη). Στη ζωή σου κανένας δεν σε φωνάζει "Δέπσοινα", αλλά "Μαρία", "αγάπη", "Κατερίνα", "Αφροξυλάνθη" και όπως αλλιώς κατέβει στο κεφάλι του καθένα, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρότυπο επανάληψης (π.χ. ο άντρας σου να σε λέει μόνο "αγάπη" ή η μαμά σου μόνο "Κατερίνα") και αυτό γίνεται για όλη σου τη ζωή, όπου και αν πας. Μπερδέυεσαι ή όχι; Μπορείς να καταλάβεις πότε απευθύνονται σε σένα ή στην διπλανή σου; Αρχίζεις να ψάχνεσαι;

 

Φανταστείτε, τώρα, ένα μωρό που μόλισς αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του. Αρχίζει στον 5ο μήνα να αντιλαμβάνεται ότι είναι ΄"Θανάσης" και ότι η μαμά του έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Ο "Θανάσης", λοιπόν, μπορεί να γίνει και "παλικάρι" και "αγάπη" και "ζουζούνι", αλλά ο "Θανάσης" αυτομάτως χάνει το σημείο αναφοράς του που είναι αυτή η μικρή λεξούλα "Θανάσης" πυ του προσδίδει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

 

Και πάντα μιλάω για 5ο μήνα. Αν αυτό δεν ξεκαθαρίσει, τότε στον 15ο, ναι το παιδί έχει πολλές περισσότερες πιθανότητες να είναι μπερδεμένο και να μην έχει σημείο αναφοράς και να μην γνωρίζει τον εαυτό του.

 

Δεν το λέω εγώ, που άλλωστε είμαι μόνο μια νηπιαγωγός ειδικής αγωγής. Το λένε τόσοι και τόσοι αναγνωρισμένοι παγκοσμίως επιστήμονες εδώ και πολλές δεκαετίες, μετά από πολλά πειράματα και μελέτες. Αν τώρα εσείς μπορείτε να τους βγάλετε off, κάντε το. Γράψτε και μία μελέτη και βγάλτε τους off. Και εγώ θα σας παραδεχτώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με σχεδόν όλες τις προλαλήσασες. Αυτή η συμφωνία έγινε πριν τσακωθεί τόσο άσχημα με τα πεθερικά της. Υποτίθεται ότι δίνουμε το όνομα στο παιδί μας (της μαμας, μπαμπά, πεθερού, πεθεράς) για να τιμήσουμε τον άνθρωπο από τον οποίο δίνουμε το όνομα. Το θεωρώ και λίγο υποκρισία, τι δηλαδή? "τιμώ τον πεθερό μου και δίνω το όνομα του στο παιδί μου? ή κάνω το χατήρι στον άντρα μου που δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του να φέρει αντιρρήσεις στον μπαμπάκα του?" Γιατί πρέπει να είναι υπεράνω και να μην υπερασπιστεί το δίκιο της? ή αυτό που πιστεύει τέλοσπάντων... αλλάξανε τα δεδομένα και άλλαξε γνώνη και εκείνη... ΟΚ συμφωνώ να μην δώσουνε όνομα από την μεριά της μαμάς αλλά τουλάχιστον ένα ουδέτερο.... οπότε συμβιβάζονται όλοι, ρίχνουν όλοι νερό στο κρασί τους και πολύ σημαντικό δεν θίγεται ο εγωισμός κανενός (ίσως λίγο του πεθερού χιχιχιχι) Σε ότι αφορά αν πρέπει να βλέπει ο παππούς το παιδί θα διαφωνήσω μαζί σου. Σίγουρα, λάθος η αντίδραση του άντρα σου να το παίρνει και να το παει με το έτσι θέλω αλλά .......... Ίσως να παιρνάω το ίδιο στο συγκεκριμένο όμως κομμάτι και θα σου πω εγω τι κάνω (και όχι με ελαφρια τη καρδία). Έχω αποφάσίσει ότι το παιδί μου πρέπει να διαμορφώσει μόνος του γνώμη ακόμα και για ανθρώπους που ίσως εγώ δεν συμπαθώ ή ίσως πιστεύω ότι δεν έχουν να του προσφέρουν τίποτα (δεν εννοώ υλικά). Τον παίρνει λοιπόν άντρας μου και τον πηγαίνει με την συγκατάθεση μου βέβαια.... Κάποια κοπέλα ανέφερε πιο κάτω τι θα γίνει αν θα ρωτήσει το παιδί "γιατί η μαμά δεν έρχεται ποτε στη "γιαγιά" "παππού" και πηγαίνω μόνο με τον μπαμπά μου?" Είναι καλύτερα να πηγαίνω και εγώ μαζί τους και να υποκρίνομαι ότι όλα είναι τέλεια. Θα καταλάβει λοιπόν ο μικρός μου ότι οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν και τα καλά και τα κακά. Δεν μπορούμε να αγαπάμε όλους τους ανθρώπους το ίδιο, ούτε μπορούμε να ταιριάζουμε με όλους και άλλα πολλά που έχω σκεφτεί......

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοριτσι μου,σου γραφει ενα ατομο που η ιστορια της με τα πεθερικα της ειναι πανομοιοτυπη.οτι θελεις να με ρωτησεις στειλε μου πμ.

μια συμβουλη μοναχα θα σου πω δημοσιως:

"τον αντρα σου,το παιδι σου κ τα ματια σου...εχε τον με το καλο,ποτε ξανα μην πεις κακια κουβεντα γι αυτους τους αχρειους και θα δεις οτι θα το καταλαβει καποια στιγμη,μολις αλλαξεις εσυ θα αλλαξει κ εκεινος.ο θεος κοιταει μην στεναχωριεσαι"

εγω κοριτσι μου που εχω κ κορη,τι να πω!!!ακολουθει το ονομα???!!!!δηλαδη στο αγορι τι θα κανω???ασε που τα πραγματα στο αγορι(αν θα κανω βεβαια)ειναι πανω μου πλεον κ εχει συζητηθει κ δημοσιως κ τελεσιδικα,μετα την νιλα που επαθα με την μικρη.

γνωμη μου:

βαλε το ονομα του πεθερου σου,γιατι κοριτσι μου το μονο που πετυχαινουμε εμεις οι ανθρωποι ειναι να γκαντεμιαζουμε,να γλωσσοτρωμε και να γρουσουζευουμε το ιδιο μας το αιμα,το παιδι μας!το παιδι δεν φταιει σε τιποτα.σε νιωθω κοριτσι μου κ συμπασχω,αλλα αυτη ειναι η ζωη κ δυστυχως ή ευτυχως ετσι θελησαμε να ζησουμε.κανε αλλη μια καλη πραξη κ θα ανταμιφθεις στη ζωη σου,θα φανει η αξια σου...οτι θες εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki,

δεν θα ηθελα να συνεχισουμε την αντιπαραθεση... Δεν εχω καποιο τροπο να σου αποδειξω οτι το παιδακι μου ειναι μια χαρα μετα ....την συγχιση που του προκαλεσα αποκαλωντας το "μπεμπη" πριν παρει ονοματακι!

Μην σου πω, οτι μετα ειχε μεγαλυτερη συγχιση οταν προσπαθουσα να του εξηγησω οτι το Γιαννης ειναι το ιδιο ονομα με το Ιωαννης που βαπτιστηκε!

Αυτο, δεν μπορουσε στην αρχη να το καταλαβει!

Φυσικα και απο την πρωτη ημερα, εμαθε να γυρνα και στα δυο, καθως και σε ολα τα υποκοριστικα (Johny, Γιαννακης, κα!)Ηξερε οτι ΟΛΑ ηταν δικα του! Και του αρεσε! Καθως επισις και το "Αντρακι μου", "κουκλε μου", κα. Σε ολα γυρναει! Αυτο που αργησε να καταλαβει ειναι μονο οτι αλλιως σε βαπτιζει ο παππας (ιωαννης) και αλλιως σε φωναζουν (Γιαννης) , και αυτο ειναι το ΙΔΙΟ ονομα! Εκει μονο ειχα καποιο θεμα για να ειμαι ειλικρινης!

Ειμαστε τελειως off topic, οπωτε θα σε παρακαλουσα, εαν δεν σε καλυψα ουτε αυτην την φορα, να μου στειλεις πμ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Πραγματικα! Γιατι σε ξενιζει?

Ετσι ειναι κανονικα το σωστο να γινεται, και αυτο κανουν αρκετοι ανθρωποι! Δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιεις ενα χριστιανικο ονομα εαν το παιδι δεν ειναι βαπτισμενο. Οποιος ειναι χριστιανος πρεπει να το ακολουθει. Εαν καποιος δεν ειναι, γιατι να δωσει χριστιανικο ονομα?

!

 

Τι ειναι σωστο να γινεται? Γιατι μπερδευουμε την βαφτιση με τ ονομα? Δεν εχει καμια σχεση ...

Εμενα ο παπας στην μεγαλη μου κορη της εκανε ονοματοδοσια οταν σαραντησε στην εκκλησια.. και μας ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση τ ονομα με την βαφτιση...ασχετα αν προηγειται του βαπτισματος...αφου πρεπει να παρει κι ενα ονομα το μωρο.

Στα διδυμα δεν εκανα ονοματοδοσια (ηταν αλλος παπας..δεν μας το προτινε δεν το ζητησαμε) αλλα θα ηταν καπως να φωναζω τα μωρα μπεμπα Α και μπεμπα Β ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι! Πραγματικα! Γιατι σε ξενιζει?

Ετσι ειναι κανονικα το σωστο να γινεται, και αυτο κανουν αρκετοι ανθρωποι! Δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιεις ενα χριστιανικο ονομα εαν το παιδι δεν ειναι βαπτισμενο. Οποιος ειναι χριστιανος πρεπει να το ακολουθει. Εαν καποιος δεν ειναι, γιατι να δωσει χριστιανικο ονομα?

 

Τωρα, οσων αφορα στα "χατηρακια"των παππουδογιαγιαδων, οσο βρισκουν θα κανουν! Οσο δινεις, τοσο και αλλο τοσο ζητανε!

Εγω βρηκα εξίσου απαιτητικο και θρασυτατο το γεγονος Εαν υποκυψει και σε αυτο, ποιος ξερει τι αλλο θα της ζητησει μετα!

 

 

Επέτρεψέ μου να σου πω ότι αυτό είναι λάθος. Το όνομα κανονικά σύμφωνα με την θρησκεία το δίνεις την 7η μέρα. Η βάφτιση γίνεται για να γίνει χριστιανός όχι να πάρει όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πριν την βαπτιση του μικρού , λόγω της συμπεριφοράς του πεθερου, είπα στον άντρα μου οτι δεν θελω τελικά να μπει το όνομα του πατέρα μου. Ξέρεις την μου ειπε ο άντρας μου? Οτι η συμφωνία ήταν μεταξύ των δυο μας και δεν ειχε να κάνει με το χαρακτήρα των δικών μας .Σωστος ? Σωστοτατος...ΒΕβαια εμένα με υποστήριξε σε ολα τα αλλα...

Οπότε νομίζω οτι η μάχη για το όνομα νομίζω οτι ειναι δευτερευουσης σημασίας, επικεντρωσου στο οτι ο άντρας σου δεν σε υποστηρίζει γενικότερα και δεν επιβάλλει στους γονείς του έστω να σε ανέχονται με σεβασμό. Το τελευταίο θα με πληγώνε πολυ αλλα και πάλι θα εστρεφα τον θυμό μου στον άντρα μου και οχι σε ενα παρωχημένο μοντέλο ανθρώπου όπως ο πεθερος μου και ο πεθερος σου.

Μπορει να ακουστεί υπερβολικό τώρα αλλα στο μέλλον το παιδι θα αντιληφθεί οτι ο πατέρας του δεν σε υπολογίζει και αμφισβητεί το ρολο σου/δυναμική σου μέσα στην οικογένεια σας και θα αντιγράψει την συμπεριφορά του μπαμπά απέναντι σου.

Εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα μια ήρεμη και ενωμένη οικογενεια

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

loipon eimai kainourgia sto parents kai tha grapso gia proti fora.etixe vrika to proto thema auto kai tixenei na me endiaferei poli.exo ena moro 10 minon kai prin kano paidi imoun tis apopsis oti an einai na akougontai ta onomata ton papoudon as akougontai mia fora oxi ola ta prota ksaderfia na exoun to idio onoma, opos ginete fisika sto xorio mou.otan emeina egkyos o antras mou ithele sto patera tou ego omos oxi giati o petheros mou to eixe idi akousei to onoma kai genika sto soi iparxei poly auto to onoma.ego epemena toso poli poly pou elega ston antra mou na to poume opos thelei autos oxi omos auto to sigkekrimeno onoma(xoris na exo kati me ton pethero mou)mexri pou tou eipa an ithele na to vgalei kai sto diko tou onoma.alla ekeinos mou eipe oti den ginete pateras kai gios me to idio onoma.h moira omos mou epekse asximo paixnidi kai telika gios mou pire to onoma tou antros mou afou skotothike tin hmera feugontas apo thn kliniki.gia auto dino mia simvouli se oles sas.den peirazei to onoma oti kai na einai kalo,ygies kai eutixismeno paidi na einai.vlepeis emena telika egine apo mia meria to xatiri mou alla exo xasei tin misi mou zoi kai leo tin misi giati tin alli misi tin exei tora o gios mou.

Link to comment
Share on other sites

loipon eimai kainourgia sto parents kai tha grapso gia proti fora.etixe vrika to proto thema auto kai tixenei na me endiaferei poli.exo ena moro 10 minon kai prin kano paidi imoun tis apopsis oti an einai na akougontai ta onomata ton papoudon as akougontai mia fora oxi ola ta prota ksaderfia na exoun to idio onoma, opos ginete fisika sto xorio mou.otan emeina egkyos o antras mou ithele sto patera tou ego omos oxi giati o petheros mou to eixe idi akousei to onoma kai genika sto soi iparxei poly auto to onoma.ego epemena toso poli poly pou elega ston antra mou na to poume opos thelei autos oxi omos auto to sigkekrimeno onoma(xoris na exo kati me ton pethero mou)mexri pou tou eipa an ithele na to vgalei kai sto diko tou onoma.alla ekeinos mou eipe oti den ginete pateras kai gios me to idio onoma.h moira omos mou epekse asximo paixnidi kai telika gios mou pire to onoma tou antros mou afou skotothike tin hmera feugontas apo thn kliniki.gia auto dino mia simvouli se oles sas.den peirazei to onoma oti kai na einai kalo,ygies kai eutixismeno paidi na einai.vlepeis emena telika egine apo mia meria to xatiri mou alla exo xasei tin misi mou zoi kai leo tin misi giati tin alli misi tin exei tora o gios mou.
Ο Θεος να σου δινει δυναμη για να μεγαλωσεις το παιδακι σου,κι ευχομαι να το καμαρωνεις παντα γερο και ευτυχισμενο.Δυστυχως πολλες φορες χανουμε την ουσια της ζωης και των σχεσεων,κι εστιαζουμε στον εγωιστικο μικροκοσμο μας.Να εισαι παντα καλα και καλη δυναμη.
Link to comment
Share on other sites

Emmaki, η μικρούλα μου ναι, δεν φαίνεται να είναι μπερδεμένη. Τι να κάνω τώρα;;

Κι εγώ έχω 2 ονόματα και με φωνάζουν με τρίτο που είναι συνοθήλευμα των δύο. Στο σχολείο με το επίσημο όμως. Στη δουλειά με το υποκοριστικό, στο σπίτι ανέκαθεν όλοι "μικρή".

Απλά συμφωνώ ότι μπορεί να συμβούν διάφορα τέτοια που αναφέρεις σε μερικές περιπτώσεις, συμφωνώ ότι έχουν αναπτύξει θεωρίες οι ειδικοί, ψυχολόγοι κλπ κλπ αλλά εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Κι επειδή όπως λέει κι η άλλη κοπέλα είμαστε off topic καλό είναι να σταματήσουμε την αντιπαράθεση. Ετσι κι αλλιώς δεν οδηγεί πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

loipon eimai kainourgia sto parents kai tha grapso gia proti fora.etixe vrika to proto thema auto kai tixenei na me endiaferei poli.exo ena moro 10 minon kai prin kano paidi imoun tis apopsis oti an einai na akougontai ta onomata ton papoudon as akougontai mia fora oxi ola ta prota ksaderfia na exoun to idio onoma, opos ginete fisika sto xorio mou.otan emeina egkyos o antras mou ithele sto patera tou ego omos oxi giati o petheros mou to eixe idi akousei to onoma kai genika sto soi iparxei poly auto to onoma.ego epemena toso poli poly pou elega ston antra mou na to poume opos thelei autos oxi omos auto to sigkekrimeno onoma(xoris na exo kati me ton pethero mou)mexri pou tou eipa an ithele na to vgalei kai sto diko tou onoma.alla ekeinos mou eipe oti den ginete pateras kai gios me to idio onoma.h moira omos mou epekse asximo paixnidi kai telika gios mou pire to onoma tou antros mou afou skotothike tin hmera feugontas apo thn kliniki.gia auto dino mia simvouli se oles sas.den peirazei to onoma oti kai na einai kalo,ygies kai eutixismeno paidi na einai.vlepeis emena telika egine apo mia meria to xatiri mou alla exo xasei tin misi mou zoi kai leo tin misi giati tin alli misi tin exei tora o gios mou.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ......Τα είπες όλα εσύ.

Εύχομαι καλό κουράγιο,να πάνε όλα καλά από εδώ κ μπρός στη ζωή σου και να χαίρεσαι το γιόκα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ, πόσο τυχερή νιώθω που προλάβαμε να βαπτίσουμε την κούκλα μας πριν το μεγάλο μπαμ!!! Και ευτυχώς ο άντρας μου καταλαβαίνει ποιοι θέλουν το καλό μας και ποιοι όχι και δεν απαίτησε όνομα γονιών. Ευτυχώς, γιατί αν δεν το έχεις ζήσει λες και τι έγινε είναι το παιδάκι σου και δεν έχει σημασία, αλλά εγώ που το ζω θα σου πω πόσο σε καταλαβαίνω.

Βέβαια ξέρεις που κόλλησα και είμαι έτοιμη να κλάψω...στο ότι το μωρό φεύγει από σένα χωρίς τη θέλησή σου, έστω κι αν είναι με το μπαμπά του.

Εμείς δεν μιλάμε καθόλου και ο άντρας μου σπάνια και κυρίως για να βριστούν. Και μας το πρόβλημα ήταν ότι ήθελαν να χωρίσουμε και να φύγω εγώ από το σπίτι και να μείνει ο γιος τους και η μπέμπα μας. Και φυσικά φύγαμε μακριά γαι να γλυτώσουμε (μέναμε πάνω- κάτω!!!αθάνατη ελληνική οικογένεια!!)

Νομίζω ότι πρέπει να κάνετε μια σοβαρή και χωρίς εγωισμούς συζήτηση με τον άντρα σου και να του εξηγήσεις κυρίως ότι το μωρό έχει και μαμά και μπαμπά και δεν πρέπει να γίνεται τίποτα χωρίς τη θέληση και των δύο. Επειδή είχαμε κι εμείς το ίδιο θέμα αν πρέπει να το βλέπουν ή όχι (μας έβγαλαν από τη δύσκολη θέση διότι δε θέλουν να το βλέπουν γιατί το γέννησα εγώ!!) και πήραμε γνώμη ειδικού θα σου πω ότι εσείς θα βάλετε τα όρια σας, πρέπει μεταξύ σας να τα βρείτε.

Πες του πόσο σημαντικό είναι και για τη σχέση σας και για το παιδί να καταλάβει πως πρέπει να σέβεται και τα δικά σας συναισθήματα και ότι τώρα έχει δική του οικογένεια και φυσικά δεν ξεχνάμε τους γονείς αλλά από κάποια ηλικία και μετά έχουμε δική μας άποψη!!

Και αφού υπάρχει θέμα και με τους άλλους, και μένα έχουν θέμα με πολλούς από τη δική τους οικογένεια, συνέχεια κατηγορούν τους πάντες, μάλλον δεν κάναμε εμείς κάτι λάθος. Υπάρχουν άνθρωποι που τραβάνε και επιθυμούν τις φασαρίες αυτό κατάλαβα και ένιωσα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

loipon eimai kainourgia sto parents kai tha grapso gia proti fora.etixe vrika to proto thema auto kai tixenei na me endiaferei poli.exo ena moro 10 minon kai prin kano paidi imoun tis apopsis oti an einai na akougontai ta onomata ton papoudon as akougontai mia fora oxi ola ta prota ksaderfia na exoun to idio onoma, opos ginete fisika sto xorio mou.otan emeina egkyos o antras mou ithele sto patera tou ego omos oxi giati o petheros mou to eixe idi akousei to onoma kai genika sto soi iparxei poly auto to onoma.ego epemena toso poli poly pou elega ston antra mou na to poume opos thelei autos oxi omos auto to sigkekrimeno onoma(xoris na exo kati me ton pethero mou)mexri pou tou eipa an ithele na to vgalei kai sto diko tou onoma.alla ekeinos mou eipe oti den ginete pateras kai gios me to idio onoma.h moira omos mou epekse asximo paixnidi kai telika gios mou pire to onoma tou antros mou afou skotothike tin hmera feugontas apo thn kliniki.gia auto dino mia simvouli se oles sas.den peirazei to onoma oti kai na einai kalo,ygies kai eutixismeno paidi na einai.vlepeis emena telika egine apo mia meria to xatiri mou alla exo xasei tin misi mou zoi kai leo tin misi giati tin alli misi tin exei tora o gios mou.

Τι να σου πω κούκλα μου δεν ξέρω!!Εγώ παρόλα τα προβλήματα με τα πεθερικά μου λόγω πολλών προβλημάτων και 2 παλίδρομων έλεγα ότι δεν με νοιάζει το όνομα και με πείραξε πάρα πολύ που το έκαναν θέμα...αλλά με τη δική σου ιστορία παίρνουμε όλοι ένα μάθημα. Να σου δώσει ο Θεούλης δύναμη να σταθείς στο μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,στη τελική συμβόλαιο υπογράψατε για το όνομα????τι πάει να πεί του το υποσχέθηκες ή έτσι είχατε συμφωνήσει και τέτοια???Το όνομα των γονιών μας το δίνουμε για να τους τιμήσουμε-ευχαριστήσουμε που μας έφεραν στον κόσμο,μας μεγάλωσαν κοπιάστηκαν για να μας προσφέρουν οτι καλύτερο.'Ομως και εκείνοι σαν γονείς οφείλουν να σέβονται την απόφασή μας να διαλέξουμε ένα άτομο με το οποίο θα κάνουμε οικογένεια (δε μιλάω για κάνα εγκληματία)πόσο μάλλον μια κοπέλα σαν κ εσένα που τους χάρισε και ένα εγγονάκι να χαίρονται.Και εσείς αργότερα έτσι οφείλετε να πράττετε σα γονείς στον γιό σας.Στην προκειμένη όμως περίπτωση ο πεθερός σου δεν αξίζει να του κάνετε αυτή την τιμή.Ο άντρας σου γιατί επιμένει τόσο σε αυτό???Για ποιό ακριβώς λόγο θέλει να τον τιμήσει????που σου φέρεται απαίσια κ δε σε σέβεται σα γυναίκα του γιού του κ σα μάνα του εγγονού του???που δε σε θέλει σπίτι του???

Το πρόβλημα όπως σου είπαν κ άλλες κοπέλες το έχει ο άντρας σου.Δώσε του να καταλάβει οτι εκείνος πρέπει να σε υποστηρίζει (σε όσα βέβαια έχεις δίκιο).Σήμερα είναι το όνομα ,αύριο θα είναι κάτι άλλο.Δώσε του να καταλάβει οτι δεν ανέχεσαι τέτοιο υποβιβασμό,γυναίκα του είσαι.Αν δεν αλλάξει και βάζει πιο πάνω τους γονείς του πρέπει να αντιμετωπίσεις τη σκληρή αλήθεια ,οτι ο άντρας σου δεν αξίζει να είναι μαζί σου,όπως εσύ και καμιά γυναίκα δεν αξίζουν τέτοια αντιμετώπιση.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κολλημα δεν θα ξεπεραστει ποτε!λες και αν το παιδι εχει ενα ασχετο ονομα θα το αγαπανε λιγοτερο???????????η απλα δεν θελουν να παραδεχτουν οτι δεν μπορουν να επιβαλλονται πλεον στα παιδια τους και φρικαρουν??????

εμεις εχουμε αποφασισει ηδη το ονομα και ειναι ασχετο τελειως!!ποιο το νοημα να υπαρχουν 10 ατομα με το ιδιο ονομα στο σοι στη τελικη?το ονομα του πεθερου μου εχει και ο αδερφος μου και αλλοι 20 στο σοι του αντρα μου!και της πεθερα το ιδιο!

και στη τελικη αφου προσπαθουν να επιβληθουν χωρις καν να εχει γεννηθει το παιδι εμεις αποφασισαμε να το πουμε με ασχετο ονομα....

βεβαια διαβασα και το μηνυμα της giolakou και πραγματικα στεναχωρεθηκα αλλα τοσος χαμος για μια ψωρο-περηφανια????ελεος!!!απαιτουν να τους "τιμησουμε" ενω αυτοι δεν νοιαζονται για το τι θελουμε εμεις...!!!!δεν γινεται να τους κανουμε ολα τα χατηρια στη τελικη!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...