Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να είμαι αγόρι....


Recommended Posts

Όταν λέμε "ανησυχητικό"... τι ακριβώς εννοούμε;

 

φανταζομαι μια συμπεριφορα εμμονικη που ενω ειναι φυσιολογικη ως ερωτημα γυρω στα 3 στα 6-πρωτη δημοτικου ας πουμε συνεχιζει να τειθεται απο το παιδι γεμιζοντας το με αγχος που το καθηλωνει

 

πχ λεει η ανηψια μου σχεδον 3 ετων κλαιουσα στην παραλια κι ενω τραβαει το πουλακι του 4χρονου αδερφου της

,,,γιατι εγω δεν εχω πουλι κι εχω λακουβα?

αυτη η χαριτωμενη κατα τ αλλα στιγμη ατακα για τον ενηλικα ειναι κατι πολυ δυσκολο για την πιτσιρικα, ερχεται ομως ο ενηλικας με κατανοηση και στοργη και λεει πεντε πραγματα που καθησυχαζουν την μικρη, η μικρη μεγαλωνει θετει κι αλλα ερωτηματα και οι γονεις ειναι εκει ακουν απαντουν και η μικρη συνειδητοποιει και διαχωριζει ποιος ειναι τι καταρχην ως φυλο, δεν εννοω ρολους τωρα, αλλα το φυλο, ετσι ταυτιζεται με το φυλο της μαμας η του μπαμπα και προχωραει σε πιο περιπλοκα πραγματα και εννοιες και ερωτησεις πια, αλλα το ερωτημα σε σχεση με τον διαχωρισμο των φυλων το εμπεδωνει γυρω στα 3-4

 

αν το ερωτημα της αυτο για καποιο λογο δεν απαντηθει, δεν το δεχεται η δεν επιθυμει να ταυτιστει με την απολυτοτητα της απαντησης, ξερεις δεν εχεις πουλι σαν τον αδερφο σου γιατι εισαι κοριτσι κι εμεις τα κοριτσια εχουμε κατι αλλο, και περναει ο καιρος και συνεχιζει να την απασχολει αυτο ως θεμα κι οχι αυτο που θα επρεπε να την ενδιαφερει κατα τα 6 ε! τοτε ρωταμε κανεναν της δουλειας τι να πω!

 

αν ο γιος μου σε 3 χρονια απο τωρα μου λεει ειμαι σαν τα κοριτσακια και δεν εχω πουλι και μου το λεει επι 3 χρονια το ιδιο και αγχωνεται ε τοτε ειναι ανησυχητικο

στα 3 του δεν ειναι αλλα στα 5 φανταζομαι ναι

 

στα 6 πρωτη δημοτικου αλλος ανηψιος μου λεει στην μανα του, μαμα μου ειπε ο κωστας-συμμαθητης οταν παω 18 χρονων θα κανω σεξ, τι ειναι σεξ μαμα-πονηρο γελακι?

αυτο ειναι ερωτημα ενος 6-7 χρονου

 

θελω να πω οτι καθε ηλικια εχει τα ερωτηματα της, τα αγχη της και τα πραγματα που πρεπει να συνειδητοποισει σε σχεση με τα φυλα αλλα και με τους ρολους

ανησυχητικο ειναι αυτο που εμμενει ως ερωτημα οργανωνεται ως συμπτωμα και αγχωνει το παιδι, οταν τα ερωτηματα δεν γινονται ολο και πιο περιπλοκα αναλογα με την ηλικια μαλλον ανησυχουμε

 

ολο αυτο ειναι εκτιμηση δικη μου δεν τα διαβασα καπου απο καμια αυθεντια οποτε μπορει και να λεω μπουρδες, ετσι το νοιωθω

 

νομιζω οτι ο γονιος που ασχολειται με το παιδι του ξερει ποτε να ανησυχησει πραγματικα

σβηστα ολα και κρατα αυτο ως απαντηση,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα τα παιδια δεν εχουν εκφρασει ποτε κατι τετοιο....η κολλητουλα τους που ειναι ολη μερα μαζι τους εχει δηλωσει απο τα 2-3 μεχρι και σημερα που ειναι 5.5 οτι ειναι αγορι....Και το συζηταμε με τη μητερα της γιατι εχει και αυτη τις ανησυχιες της....

Βασικα δεν το δηλωνει μονο, αλλα και το υποστηριζει :-). Οκ, κανει παρεα με αγορια, αλλα ποσο θα συνεχιστει αυτο? Να κανει παρεα ΜΟΝΟ με αγορια??

 

Όταν θα νιώσει την ανάγκη να κάνει παρέα με κορίτσια, να είσαι σίγουρη ότι θα το κάνει.

 

Προφανώς εννοεί ότι η συμπεριφορά της και τα γούστα της είναι σαν αυτά των αγοριών και άρα είναι και η ίδια αγόρι.

Δεν είναι καλόλου κακό ή ανησυχητικό να παίζει μόνο με αγόρια, αν μόνο με αγόρια "τη βρίσκει", περνάει καλά!

Πρέπει, όμως. η μαμά, σε συννενόηση με τη δασκάλα ή με κάποιον ψυχολόγο (απλά και μόνο για να θέσει σωστά το θέμα), να της εξηγήσει ότι ο χαρακτηρισμός "αγόρι"/"κορίτσι" βασίζεται σε βιολογικά χαρακτηριστικά, τα οποία (θέλει δεν θέλει) τα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει, όμως. η μαμά, σε συννενόηση με τη δασκάλα ή με κάποιον ψυχολόγο (απλά και μόνο για να θέσει σωστά το θέμα), να της εξηγήσει ότι ο χαρακτηρισμός "αγόρι"/"κορίτσι" βασίζεται σε βιολογικά χαρακτηριστικά, τα οποία (θέλει δεν θέλει) τα έχει.

Δεν το δεχεται....στην καλυτερη περιπτωση κανει πως δεν το ακουει. Θελει να φοραει αγοριστικα, να παιζει με αγορια και αγοριστικα παιχνιδια και να μιμειται αντρικους ρολους.

Ειχε ξεκοψει η μαμα της για αυτον ακριβως το λογο...ηθελε να μην συγκρινεται με τα αγορακια συνεχως αλλα δεν αλλαξε κατι.

Η συμπεριφορα της και το περπατημα της ακομη ειναι αγοριστικα....και μου λεει η μαμα της 'ανησυχω'.

Τωρα πια για να ειμαι ειλκρινης και εμενα μου φαινεται περιεργο...δεν ειναι μωρο.

Αλλα απο την αλλη το παιδι δεν κανει κατι κακο και δεν θελουμε να του δειξουμε οτι αυτη η συμπεριφορα ροβληματιζει καποιον....

Το μονο φως στο τουνελ ειναι οτι της αρεσουν κατι μηχανοβιοι στην τηλεοραση!!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δεχεται....στην καλυτερη περιπτωση κανει πως δεν το ακουει. Θελει να φοραει αγοριστικα, να παιζει με αγορια και αγοριστικα παιχνιδια και να μιμειται αντρικους ρολους.

Ειχε ξεκοψει η μαμα της για αυτον ακριβως το λογο...ηθελε να μην συγκρινεται με τα αγορακια συνεχως αλλα δεν αλλαξε κατι.

Η συμπεριφορα της και το περπατημα της ακομη ειναι αγοριστικα....και μου λεει η μαμα της 'ανησυχω'.

Τωρα πια για να ειμαι ειλκρινης και εμενα μου φαινεται περιεργο...δεν ειναι μωρο.

Αλλα απο την αλλη το παιδι δεν κανει κατι κακο και δεν θελουμε να του δειξουμε οτι αυτη η συμπεριφορα ροβληματιζει καποιον....

Το μονο φως στο τουνελ ειναι οτι της αρεσουν κατι μηχανοβιοι στην τηλεοραση!!:D

 

Το "δεν το δέχεται" είναι μεγάλη κουβέντα.

Τιθα πει δεν το δέχεται; Πώς της έχει παρουσιαστεί και δεν το δέχεται; Όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν πράγματα που έχουν τα κορίτσια/γυναίκες και δεν έχουν τα αγόρια/άντρες (και ανάποδα). Υπάρχουν πράγματα που κάνουν/έχουν τα κορίσια (π.χ. περίοδος) που δεν έχουν τα αγόρια (και αντίστροφα φυσικά). Αυτό, όσο και αν δεν μας αρέσει, δεν αλλάζει. Έτσι είμαστε φτιαγμένοι. Αυτό πρέπει να συνειδητοποιήσει το κορίτσι και θα γίνει με κουβέντα, με εικόνες, με παραδείγματα (δεν έχει ούτε ντροπές ούτε τίποτα σε αυτά τα θέματα). Σε λίγα χρόνια θα του έρθει περίοδος. Δεν πρέπει να ξέρει τι είναι αυτό και γιατί θ α το έχει; Δεν πρέπει να ξέρει ότι αυτό τη διαφοροποιεί από τα αγόρια;;;;

 

Όσο για τη συμπεριφορά..... Προσωπικά, το ξαναείπα, ως πιτσιρίκι έκανα παρέα αποκλειστικά με αγόρια, έπαιζα αποκλειστικά με αυτοκινητάκια και μπάλες, έβλεπα ποδόσφαιρό, σκάλιζα μηχανές κλπ κλπ. Και όμως, πλέον είμαι γυναίκα, το ξέρω και το χαίρομαι. Αν και δεν φοράω πάλι ποτέ φούστες, μου αρέσει το μπλε και το μάυρο, βλέπω ακόμα ποδόσφαιρο, τα βρίσκω πιο πολύ με άντρες-φίλους παρά με γυναίκες κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Dimitrak, Καληςπερα, βλέπω η συζήτηση έγινε πριν αρκετά χρόνια..  και επειδή διανυω μια παρόμοια κατάσταση με τη μεγάλη μου κόρη (σχεδόν 3,5 χρόνων) εδω κ 4 μηνες! Ήθελα να ξερω την εξέλιξη στη δικιά ΔΟΥ περίπτωση. Σε ευχαριστώ εκ των προτερων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Μη δίνεις σημασία, είναι η ηλικία του ψαξίματος. Κι εμένα η κόρη μου καφέ φορά που με βλέπει στο μπάνιο με ρωτάει αν έχω πιπί συνέχεια μαι της λέω, και ο μπαμπας με ρωτάει έχει πουλί? Να της λέω τα κορίτσια πιπί, τα αγόρια πουλί. Τις προάλλες μου λέει, έχεις πουλί και ο μπαμπας πιπί. Και γέλαγε. Τι να πεις...το χειρότερο δε είναι ότι δεν λέει καθαρά τη λέξη πουλί και το λέει μετά συγχωρήσεως "μου... νι" Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει κάνει αυτό το συσχετισμό πουλι με μ.. Εφόσον ποτέ δεν έχουμε πει αυτή τη λέξη αλλά δε μιλάει και καθαρά. Και φανταστείτε πως νιώθω όταν στην. παιδική χαρά βλέπει πουλάκια και φωνάζει "μαμααα μου... νακιαααααα" 

Από που να κρυφτώ δεν ξέρω... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μη δίνεις σημασία, είναι η ηλικία του ψαξίματος. Κι εμένα η κόρη μου καφέ φορά που με βλέπει στο μπάνιο με ρωτάει αν έχω πιπί συνέχεια μαι της λέω, και ο μπαμπας με ρωτάει έχει πουλί? Να της λέω τα κορίτσια πιπί, τα αγόρια πουλί. Τις προάλλες μου λέει, έχεις πουλί και ο μπαμπας πιπί. Και γέλαγε. Τι να πεις...το χειρότερο δε είναι ότι δεν λέει καθαρά τη λέξη πουλί και το λέει μετά συγχωρήσεως "μου... νι" Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει κάνει αυτό το συσχετισμό πουλι με μ.. Εφόσον ποτέ δεν έχουμε πει αυτή τη λέξη αλλά δε μιλάει και καθαρά. Και φανταστείτε πως νιώθω όταν στην. παιδική χαρά βλέπει πουλάκια και φωνάζει "μαμααα μου... νακιαααααα" 

Από που να κρυφτώ δεν ξέρω... 

Σορυ που γελαω και σορυ που θα αναφερω κατι άσχετο αλλα η ολη φαση σας μου θυμισε την αδερφη μου, η οποία μικρη τα παπούτσια τα ελεγε που....τσα!!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Και το φωναζε καμαρωτα καμαρωτα στο δρόμο, στην παιδικη χαρα και οπου έβλεπε παπούτσια και της εκαναν εντύπωση!!! Η μανα μ ειχε φαρι τρελο κραξιμο απο κατι γριες και γερους παντως, ουκ ολιγες φορές!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...