Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαγνητικη τομογραφια σε βρεφος 4μιση μηνων


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους ,ο μικροτερος μου γιος προκειτε να κανει μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου και αυχενα την επομενη βδομαδα , ο μικρος ειναι 4μιση μηνων . Θα θελα να ρωτησω , γιατι θα με φαει η αγωνια μεχρι να παμε στην παιδιατρο ,πως γινεται , ξερω οτι θα κοιμηθει με μεθη , αλλα γενικως ειμαι λιγο σοκαρισμενη γιατι ειναι πολυ μικρος και εχει περασει πολλα ως τωρα απο εξετασεις και γιατρους .Γενικως αμα καποια μαμα εχει κανει την εξεταση θα θελα να μαθω τη διαδικασια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια χαρα, εχθές κάναμε την δεύτερη μαγνητική εγκεφάλου στον μεσαιο μου πιτσιρικά.

Ενα βασικό είναι ότι η μαγνητική δεν έχει κάτι επικίνδυνο π.χ ακτινοβολία κακη απλα έχει θόρυβο και το παιδι πρέπει να κάθεται ακίνητο για κάποια ώρα γιαυτο και τα μικρά τα κοιμιζουν.

Και στο Αγια Σοφία που το κάναμε (την αλλη την είχαμε κάνει σε συμβεβλημένο κέντρο γιατί δεν υπήρχαν ραντεβου συντομα) ήμουνα μαζι με τον νικολάκο μέχρι να κοιμηθει, μετα βγηκα έξω μέχρι να τελειώσει. Στη συνέχεια μας μεταφέρανε στο θάλαμο βραχιας νοσηλείας για να συνέλθει και να του βγάλουν τον ορο.

Θα σου πουν οδηγείες συγκεκριμένες π.χ απο πότε δεν πρέπει να πιει γάλα. Δεν πρέπει να είναι άρρωστο γιατί δεν μπορεί να πάρει αναισθησία. Αυτά όμως φαντάζομαι στα έχουν πει ηδη.

Ευχομαι να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα, μια πεντακάθαρη μαγνητική και να μην ξαναταλαιπωρηθεί το πλασματάκι σου :-)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πριν λίγο καιρό κάναμε κι εμείς μαγνητική εγκεφάλου στην κορούλα μας. Ήταν 13 μηνών περίπου. Μας είχαν πει να μη φάει τίποτα 6 ώρες πριν την εξέταση. Εμείς την κάναμε στο μητέρα. Της έβαλαν ορό και μόλις μπήκε το φάρμακο και άρχισε να δρα, μου ζήτησαν να βγω έξω στο σαλονάκι και να περιμένω. Γύρω στη μισή ώρα κράτησε η διαδικασία. Μετά περιμέναμε κανα μισάωρο να συνέλθει και φύγαμε. Οι οδηγίες ήταν για καμιά ώρα να μην της δώσω τίποτα να φάει, μετά λίγο νεράκι και πιο μετά μια μικρή ποσότητα γαλατάκι. Το μεσημέρι έφαγε το φαγητό της κανονικά. Δεν ταλαιπωρήθηκε το παιδάκι, πιο δύσκολο τελικά ήταν για εμάς που μας είχε φάει η αγωνία και για τη διαδικασία και για τα αποτελέσματα... Ευτυχώς, όλα καλά! Το ίδιο εύχομαι και για το μωρό σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ,ο μικροτερος μου γιος προκειτε να κανει μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου και αυχενα την επομενη βδομαδα , ο μικρος ειναι 4μιση μηνων . Θα θελα να ρωτησω , γιατι θα με φαει η αγωνια μεχρι να παμε στην παιδιατρο ,πως γινεται , ξερω οτι θα κοιμηθει με μεθη , αλλα γενικως ειμαι λιγο σοκαρισμενη γιατι ειναι πολυ μικρος και εχει περασει πολλα ως τωρα απο εξετασεις και γιατρους .Γενικως αμα καποια μαμα εχει κανει την εξεταση θα θελα να μαθω τη διαδικασια .

Καλησπέρα! Ο μικρός μου γιός έκανε μαγνητική εγκεφάλου 10 μηνών, σε συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο (για να πάρουμε γρηγορότερα αποτελέσματα, ευτυχώς όλα ΟΚ). Όντως τους δίνουν μέθη, δεν πρέπει το παιδί να είναι άρρωστο. Για 6 ώρες πριν (νομίζω) δεν πρέπει να έχει φάει τίποτα (νομίζω και να μην πιεί υγρά για 4 ώρες). Αφού το παιδί συνέλθει, δίνεις μετά από καμία ώρα τσαγάκι και μετά σταδιακά, γάλα (αν δίνεις ξένο, αρχικά δίνεις λίγο και αραιό και στη συνέχεια προοδευτικά αυξάνεις την πυκνότητά του στα επόμενα γεύματα). Παρατηρείς πάντα να επανέλθει το παιδί στις φυσιολογικές του αντιδράσεις.

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι ολόψυχα, να είναι αυτή η τελευταία σας ταλαιπωρία... Να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια , ναι και εμεις σε νοσοκομειο θα την κανουμε , αλλα στο διαβαλκανικο , οποτε αποτελεσματα θα εχουμε αμεσα . Μου τα ειπανε αυτα και μενα στο τηλ , ενα πραγμα καταλαβα οτι ο καιμενουλης δεν γλυτωνει την ταλαιπωρια , οχι τοσο με την ε3εταση οσο με το γαλα μετα , γιατι θα ειναι νηστικος ηδη 5 ωρες και μετα μιση ωρα η εξεταση , μιση ωρα να συνελθει και καμια ωρα για να πιει λιγο τσαγακι και μετα απο αυτο γαλατακι (ναι ξενο δινουμε , ενα αντιαλλεργικο ) θα σκασει στο κλαμα ο καιμενος , ειναι και μικρουλης ρε γμτ μολις 4μιση μηνων και κατι ψηλα . Αν βεβαια δεν το ακυρωσουμε αυτη τη βδομαδα γιατι ειναι αρρωστος σημερα με φαρμακα για να συνελθει και δεν νομιζω οτι μπορει να του φυγει η ιωση εως την τεταρτη που ειναι το ραντεβου

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απορία: Πώς μπορείς να κρατήσεις ένα βρέφος κάτω του έτους νηστικό για 6 ώρες; Λογικά το πας πρωί αλλά όταν ξυπνάει για να πάει για την εξέταση δεν φωνάζει;

 

Εύχομαι να είναι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

E ναι μαλλον θα προσπαθησουμε να το ξεγελαμε μεχρι να επιτραπει να φαει , αν και αναβαλλεται η μαγνιτικη για την τεταρτη γιατι ο πιτιρικας ειναι αρρωστος με πυρετο και ιωση , θα μας πει αυριο η παιδιατρος ποτε θα μπορουμε με ασφαλεια να την κανουμε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...