Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολια και αντιδρασεις για πολύτεκνες οικογένειες


Recommended Posts

Πως αντιμετωπίζετε τα σχόλια σχετικά με το μέγεθος της οικογένειά σας ? η τα σχόλια σχετικά με το πρόσωπο σας και όσων αποφασίζουν να κάνουν πάνω από ένα η δύο παιδιά?

 

Τι είναι το χειρότερο που έχετε ακούσει ?και πως αντιδράτε?

 

Πρόσφατα ήμουν έξω με τα 3 παιδάκια μου και με την κοιλιά στο στόμα καθώς περιμένω το 4..Τα παιδιά τρέχαν και παίζαν και εγώ ήμουν ήρεμη μ ενώ άλλες μαμάδες με 1 παιδια ήταν στην τσίτα μη αυτο..μη εκει..θα πέσεις εδω..κλπ...

Δεν ειναι οτι εγώ δεν τα προσεχα , αλλά εχουν συνηθίσει να παιζουν και να τρέσουν και ακόμη και αν σκαρφαλώσουν κάπου , ξέρω πως δεν πέφτουν ..η ποτε κυνδινευουν

 

Οπότε ακουσα το εξης : οτι όλες οι μαμαδες με πολλά παιδια είναι ηρεμες γιατι τις τρελαίνουν τα παιδια και παιρνουν ηρεμιστικα, οπότε ότι και αν κανουν αυτά , είναι χαλαρές!! τρελάθηκα!! απιστευτο οτι καποιοι μπορεί να σκέφτονται 'ετσι...

και συνεχισαν λέγοντας..´εδω εμεις ενα εχουμε και μας τρελαίνει...φαντασου εσυ...(με 3 μονο..ξερω μανουλες με 5 -6 και παραπάνω)..φαντασου τι αντιμετωπίζουν αυτές..

 

 

 

Επίσης πολύ φίλος μας που πρόσφατα έμαθε πως περιμένουμε και άλλο μωράκι μας ειπε ..οκ δεν θα το πω στη γυναίκα μου γιατι θα στεναχωρηθεί...(να σημειώσω βεβαια πως η κοπέλα μας εχει τονίσει επανειλημμένα πως δεν θελει αλλο παιδακι )

 

Πως προστατευεται τον εαυτο σας ,μανουλες? Μονο εγώ αισθάνομαι άσχημα με όλα αυτά? φταίνε οι ορμόνες της εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω πώς τους ήρθε η βλακεία για τα ηρεμιστικά, πάντως έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι οι πολύτεκνες είναι πιο cool γενικά. Ίσως ένας από τους πολλούς λόγους για τους οποίους μου είχε κολλήσει πάντα να κάνω τρία παιδιά, είναι για να μην τα πρήζω με την υπερβολική προσοχή μου ;)

 

Εντάξει, ξέρω και cool μητέρες με ένα παιδί.

 

Επίσης πολύ φίλος μας που πρόσφατα έμαθε πως περιμένουμε και άλλο μωράκι μας ειπε ..οκ δεν θα το πω στη γυναίκα μου γιατι θα στεναχωρηθεί...(να σημειώσω βεβαια πως η κοπέλα μας εχει τονίσει επανειλημμένα πως δεν θελει αλλο παιδακι )

 

Καλά, αυτό είναι δικό τους ζήτημα, εσένα τι σε στενοχωρεί; Δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζεται σε κάθε οικογένεια, άσχετα με το τι λένε παραέξω. Κι αν ήθελαν κι άλλο παιδί και για οποιοδήποτε λόγο δεν έκαναν, δεν θα το αναλύσουν σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Ή ήταν χιουμοράκι (κακόγουστο αλλά τί να πεις:?) ή είναι χαζοί. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος μπορεί να λέει κάτι τέτοιο στα σοβαρά! Γενικά νομίζω ότι δεν πρέπει να ασχολείσαι έγκυος γυναίκα. Το πόσα παιδιά έχει ο καθένας είναι δικό του θέμα αποκλειστικά. Ίσως είσαι και λίγο ευαίσθητη λόγω ορμονών, απλά κλείσε τα αυτιά σου σε ότι σε ενοχλεί. Με το καλό το μωράκι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πολυτεκνη δεν ειμαι,θελω ομως να σας πω οτι σας σεβομαι και σας θαυμαζω πολυ!Συγχαρητηρια και να χαιρεστε τις οικογενειες σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζηλευω τις μεγαλες οικογενειες...και αν και ο αντρας μου θελει σαν τρελος κι αλλο(εχουμε 3 )...δυστυχως ηδη ζοριζομαστε οικονομικα... οποτε .. :( δεν μπορω να παρω τετοια αποφαση και πιστευω οτι καποια στιγμη θα το μετανιωσω... αλλα ... :( )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω 3 εχω κ δεν επιτρεπεται να κανω αλλο αν κ θα το εκανα.οικονομικα απο το κακο στο χειροτερο κ τα παιδια μου δεν θα μεγαλωσουν με τις ανεσεις που μεγαλωσα εγω.ομως ξερω οτι δεν χρειαζονται τοσα πολλα για να μεγαλωσουν σωστα.απο τους αλλους περισσοτερο θαυμασμο βλεπω που τα καταφερνω(κ τα 3 αγορια βλεπεις)παρα περιεργα κ κακα βλεμματα.συνηθως στο πρωτο εισαι απειρη κ πεφτεις πανω στο παιδι.στο δευτερο αρχιζεις λιγο να ηρεμεις.ε,μετα στο τριτο δεν καταλαβαινεις τιποτα.κ θα πεσουν κ θα αρρωστησουν,κ θα χτυπησουν κ θα τσακωθουν.ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.παντως τωρα πια καταλαβαινω αυτο που ελεγαν οι παλαιοτεροι ενα παιδι ισον κανενα!ποσο δικιο ειχαν!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως έμαθες να είσαι cool (αλλά προσεκτική)... με τον ίδιο μηχανισμό μαθαίνεις να μη δίνεις σημασία στα σχόλια αυτά, που στο κάτω κάτω δε σε αφορούν. Αν προσέξεις αυτά που σε ενοχλούν έχουν να κάνουν όχι με τη δική σου κατάσταση αλλά με την οπτική γωνία του άλλου και τις πιθανές ανασφάλειές του καθώς και την ιδιοσυγκρασία του. Άρα... πφφφφ σιγά μην ασχοληθείς....

... έχουμε ακούσει όοοολεςςςς και πολλά.... Εεεεε και;; ;)

 

Υ.Γ. Προσωπικά αξιολογώ και δίνω σημασία μόνο σε σχόλια που μου κάνουν οι άνθρωποι που σέβομαι και εμπιστεύομαι. Γιατί από εκείνους θα ακούσω κάτι που θα με βελτιώσει. Ενώ αντίθετα ένας άνθρωπος που δε χαίρει της εκτίμησής μου, αν βγάλει ένα αρνητικό "συμπέρασμα"... τι αξία έχει; Αφού η λογική του και το κριτήριό του δεν είναι για πολλά πολλά...

Επεξεργάστηκαν by alcyon
Προσθήκη ΥΓ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

σκέψου η μάνα μου που είχε 10....κούτες θα τα κατέβαζε τα ηρεμηστικά..!!!

 

Μην σε απασχολούν τέτοια σχόλια απλώς οι μαμάδες μετά το πρωτο παιδί που τρώνε την κρυάδα ηρεμούν,νομίζω εγω!Στο πρώτο είμαστε όλο άγχη γιατί δεν ξέρουμε...

 

By the way κι εγω 3 θέλω..!!

 

Να σου ζήσουν!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετωπίζετε τα σχόλια σχετικά με το μέγεθος της οικογένειά σας ? η τα σχόλια σχετικά με το πρόσωπο σας και όσων αποφασίζουν να κάνουν πάνω από ένα η δύο παιδιά?

 

Τι είναι το χειρότερο που έχετε ακούσει ?και πως αντιδράτε?

 

Πρόσφατα ήμουν έξω με τα 3 παιδάκια μου και με την κοιλιά στο στόμα καθώς περιμένω το 4..Τα παιδιά τρέχαν και παίζαν και εγώ ήμουν ήρεμη μ ενώ άλλες μαμάδες με 1 παιδια ήταν στην τσίτα μη αυτο..μη εκει..θα πέσεις εδω..κλπ...

Δεν ειναι οτι εγώ δεν τα προσεχα , αλλά εχουν συνηθίσει να παιζουν και να τρέσουν και ακόμη και αν σκαρφαλώσουν κάπου , ξέρω πως δεν πέφτουν ..η ποτε κυνδινευουν

 

Οπότε ακουσα το εξης : οτι όλες οι μαμαδες με πολλά παιδια είναι ηρεμες γιατι τις τρελαίνουν τα παιδια και παιρνουν ηρεμιστικα, οπότε ότι και αν κανουν αυτά , είναι χαλαρές!! τρελάθηκα!! απιστευτο οτι καποιοι μπορεί να σκέφτονται 'ετσι...

και συνεχισαν λέγοντας..´εδω εμεις ενα εχουμε και μας τρελαίνει...φαντασου εσυ...(με 3 μονο..ξερω μανουλες με 5 -6 και παραπάνω)..φαντασου τι αντιμετωπίζουν αυτές..

 

 

 

Επίσης πολύ φίλος μας που πρόσφατα έμαθε πως περιμένουμε και άλλο μωράκι μας ειπε ..οκ δεν θα το πω στη γυναίκα μου γιατι θα στεναχωρηθεί...(να σημειώσω βεβαια πως η κοπέλα μας εχει τονίσει επανειλημμένα πως δεν θελει αλλο παιδακι )

 

Πως προστατευεται τον εαυτο σας ,μανουλες? Μονο εγώ αισθάνομαι άσχημα με όλα αυτά? φταίνε οι ορμόνες της εγκυμοσύνης?

μην ανχωνεσε καλη μου...!!!εισαι και σε κρισιμη κατασταση....

τετοια σχολια εχω ακουσει χιλαιδες και καλα και κακα.....αλλες εκφραζουν θαυμασμο αλλες παλι κακια..

μερικες μαμαδες απλα δεν μπορουν να καταλαβουν την...ηρεμια μας αφου αυτες ειναι σε μια μονιμη υστερια.....ΜΗ ΧΤΥΠΗΣΕΙ,ΜΗΝ ΣΠΡΩΓΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ,ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΞΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ,ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΙΩΣΗ.....ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ μια μονιμη υστερια....:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ 3 έχω και ΔΕΝ έχω αποκλείσει ΑΚΟΜΑ κι άλλο παιδί

ο λόγος που θα το αποκλείσω θα ειναι καθαρά το οικονομικό, όμως επειδή υπάρχει ένα φως στην άκρη του δικού μας τούνελ, αφήνω ένα ανοιχτό ενδεχόμενο....

 

αν δεν μας είχαν φέρει σε αυτή την άθλια κατάσταση, όλα θα ήταν διαφορετικά

 

 

το σχόλιο που μου τι δίνει περισσότερο είναι "Καλά δεν έχετε τηλεόραση σπίτι σας" και απαντάω "Τηλεόραση έχουμε, το τρένο των 5 φταίει" :lol: :lol: :lol:....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω εμεις ενα εχουμε και μας τρελαίνει...φαντασου εσυ...(με 3 μονο..ξερω μανουλες με 5 -6 και παραπάνω)..φαντασου τι αντιμετωπίζουν αυτές..

 

Αυτό είναι ένα επιφανειακό συμπέρασμα. Πολύ συχνά και οι μαμάδες με δύο παιδάκια είναι σχετικά πιο χαλαρές.

 

Όταν είχα τα δίδυμα βρέφη, σκεφτόμουν ότι η ζωή θα ήταν πιο εύκολη από πολλές απόψεις, αν είχα και μεγαλύτερο παιδάκι, γιατί τα μωρά δεν θα κρέμονταν συνεχώς και μόνο από εμένα για την απασχόλησή τους. Που ήταν και το πιο ψυχοφθόρο, σε σχέση μα τα ταϊσματα και τα αλλάγματά τους.

 

Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι η ύπαρξη μεγαλύτερων παιδιών στο σπίτι δίνει μια σχετική χαλαρότητα στην ανατροφή των μικρών, γιατί τα μικρά βλέπουν ως παράδειγμα και τα μεγάλα παιδιά και δεν χρειάζεται οι μεγάλοι να κάνουν συνεχώς κάτι. Για τα ζωηρά μικρά ειναι αυτή η παρατήρηση.

 

Τώρα αν εσύ και ο άντρας σου τα έχετε βρει, σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δίνετε λογαριασμό.

 

Πιστεύω οι περισσότερες γυναίκες κατά βάθος θέλουν περισσότερα μωράκια, αν το πάρουμε τελείως συναισθηματικά, αλλά για διάφορους λόγους δεν το πραγματοποιούν. Για τη δική μου, έχουμε κλείσει με δύο. Έζησα από κοντά μια πολύτεκνη οικογένεια και προσωπικά δεν μου άρεσε για τα παιδιά να μοιράζονται τόσο πολύ ό,τι μπορούν να μοιραστούν. Ειδικά σε κρίσιμες εποχές, εφηβείας, σπουδών, οι γονεις δεν είχαν τα αποθέματα να ασχοληθούν όσο έπρεπε και το ρόλο της κοινωνικοποίησης ανέλαβαν οι παρέες, με ανάμικτα αποτελέσματα. Όχι ότι δεν υπάρχουν και πολύ πετυχημένα παραδείγματα πολυμελών οικογενειών.

 

Τέλος πάντων, πιστεύω πίσω από τα σχόλια που ακούς υπάρχει μια κρυφή ζήλεια, γιατί εσύ τόλμησες κάτι που άλλες γυναίκες δεν τολμάνε και αντικειμενικά πήρες ρίσκο να μεγαλώσεις περισσότερα παιδιά. Πιστεύουμε κάποιες, ότι όσο μπορούμε να δώσουμε ενέργεια δική μας στα παιδιά, τόσο μικρότερες πιθανότητες υπάρχουν να πάει κάτι πολύ στραβά με κάποιο από τα παιδιά στο μέλλον. Αυτό μπορεί να έχει μια δόση αλήθειας, αλλά μπορεί και να είναι πλάνη, γιατί κάποιες φορές η υπερπροστασία κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

 

Από εκεί και πέρα είναι ανάγωγο αν κάποιος δεν είναι πολύ δικός σου άνθρωπος να κάνεις σχόλια, σε μια άσχετη παρέα, για το μέγεθος της οικογένειας του άλλου. Αλλά δεν ζούμε σε κανέναν τέλειο κόσμο και τέλος πάντων σε γενικές γραμμές αν κάποιος πάρει τέτοιες αποφάσεις κάποια στιγμή μπορεί να συναντήσει και τέτοιες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω για τις ευχές, και ναι όλες έχετε δίκιο, δεν πρέπει να ασχολούμαστε..

 

Να πω την αλήθεια ,όταν είναι τελείως ξένοι το ξεπερνάω...με πειραζει λιγο όταν τα σχόλια είναι από συγγενεις, κουμπάρους ,φίλους...

Link to comment
Share on other sites

κρίνοντας από τον εαυτό μου θα σου πώ γιατί τα λένε :lol:

 

εγώ έχω ένα παιδάκι, εργάζομαι πολλές ώρες και είμαι και από τις γυναίκες που θέλουν το σπίτι καθαρό και να περνάνε και όλα από το χέρι τους... πανεύκολο έτσι??? :lol: όταν εγώ λοιπόν θέλω ώρες ώρες να πηδήξω από το μπαλκόνι μου κάνει τρομερή εντύπωση πώς γίνεται γυναίκες με 3, 4 και 5 παιδιά να είναι μες την τρελή ηρεμία!!!! οπότε ξέρεις αρχίζω και βρίσκω δικαιολογίες τύπου "εεε μετά το 3ο παιδί σε πιάνει μια απάθια βρε παιδί μου .. έχεις συνηθίσει πια... μιλάει η εμπειρία". Κοινώς φιλενάδα "ΖΗΛΕΎΩ".. θέλω κι εγώ να είμαι ήρεμη, θέλω κι εγώ άλλα 2-3 παιδιά και θέλω κι εγώ να μου λένε τέτοιες βλακείες στον δρόμο :oops:

 

Με το καλό το μωράκι σου!!! :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως αντιμετωπίζετε τα σχόλια σχετικά με το μέγεθος της οικογένειά σας ? η τα σχόλια σχετικά με το πρόσωπο σας και όσων αποφασίζουν να κάνουν πάνω από ένα η δύο παιδιά?

 

Τι είναι το χειρότερο που έχετε ακούσει ?και πως αντιδράτε?

 

Πρόσφατα ήμουν έξω με τα 3 παιδάκια μου και με την κοιλιά στο στόμα καθώς περιμένω το 4..Τα παιδιά τρέχαν και παίζαν και εγώ ήμουν ήρεμη μ ενώ άλλες μαμάδες με 1 παιδια ήταν στην τσίτα μη αυτο..μη εκει..θα πέσεις εδω..κλπ...

Δεν ειναι οτι εγώ δεν τα προσεχα , αλλά εχουν συνηθίσει να παιζουν και να τρέσουν και ακόμη και αν σκαρφαλώσουν κάπου , ξέρω πως δεν πέφτουν ..η ποτε κυνδινευουν

 

Οπότε ακουσα το εξης : οτι όλες οι μαμαδες με πολλά παιδια είναι ηρεμες γιατι τις τρελαίνουν τα παιδια και παιρνουν ηρεμιστικα, οπότε ότι και αν κανουν αυτά , είναι χαλαρές!! τρελάθηκα!! απιστευτο οτι καποιοι μπορεί να σκέφτονται 'ετσι...

και συνεχισαν λέγοντας..´εδω εμεις ενα εχουμε και μας τρελαίνει...φαντασου εσυ...(με 3 μονο..ξερω μανουλες με 5 -6 και παραπάνω)..φαντασου τι αντιμετωπίζουν αυτές..

 

 

 

Επίσης πολύ φίλος μας που πρόσφατα έμαθε πως περιμένουμε και άλλο μωράκι μας ειπε ..οκ δεν θα το πω στη γυναίκα μου γιατι θα στεναχωρηθεί...(να σημειώσω βεβαια πως η κοπέλα μας εχει τονίσει επανειλημμένα πως δεν θελει αλλο παιδακι )

 

Πως προστατευεται τον εαυτο σας ,μανουλες? Μονο εγώ αισθάνομαι άσχημα με όλα αυτά? φταίνε οι ορμόνες της εγκυμοσύνης?

 

 

Πες της και συ ότι πίνει πολλούς καφέδες γι' αυτό έχει πολλά νεύρα. Τι μπιπ είναι αυτές; Να κοιτάει ο καθένας την πάρτη του! Μερικές φορές μας επηρεάζουν ακόμα κι αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε... Και σε μένα συμβαίνει:oops: Μη δίνεις σημασία. Όλα καλά να πάνε με την εγκυμοσύνη :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την τηλεόραση μας το είπαν εμάς (που είμαι έγκυος στο δεύτερο μόλις) αλλά ο άντρας μου - γεια στο στόμα του - απάντησε: Τώρα που έμαθα πως γίνεται, θα τα φάω όλα τα επιδόματα του Στουρνάρα!

 

Το ηλίθιο σχόλιο ήταν από "φίλη" μας που έχει κάνει με τον άντρα της τους άπειρους καυγάδες για δεύτερο παιδάκι κι εκείνος δεν θέλει.

Κρίνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σχόλιο που μου τι δίνει περισσότερο είναι "Καλά δεν έχετε τηλεόραση σπίτι σας"

 

Χι χι, πολύ καλό :lol: Αν αυτό δεν δείχνει ζήλεια, τότε τι δείχνει;

Εννοείται ότι ο αριθμός των παιδιών δε λέει τίποτε για την ποιότητα της σχέσης, αλλά πλάκα πλάκα ... είμαι έγκυος στο τρίτο και ναι, δεν έχουμε τηλεόραση στο σπίτι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χι χι, πολύ καλό :lol: Αν αυτό δεν δείχνει ζήλεια, τότε τι δείχνει;

Εννοείται ότι ο αριθμός των παιδιών δε λέει τίποτε για την ποιότητα της σχέσης, αλλά πλάκα πλάκα ... είμαι έγκυος στο τρίτο και ναι, δεν έχουμε τηλεόραση στο σπίτι :lol:

 

 

Aυτό με την τηλεόραση είναι κλασικό! τόσο που μοιάζει πια αστείο...

 

 

Παντως η αλήθεια ειναι οτι το πρώτο παιδι είναι το δυσκολότερο..έτσι πιστευω εγω ...θυμαμαι πως δουλευα και ειχα μονο το πρωτο μου παιδακι και ημουν συνεχεια πτωμα!!χαλια όμως λέμε...

Το δευτερο μου φάνηκε ευκολότερο ...

Ισως ειναι μια συνήθεια και αυτό..δεν ξέρω.

 

Η καλοπροαίρετη ´ζηλεια´ πάντως δεν ειναι κακό. Καποιες φορές σε οδηγει να κάνεις και άλλα παιδακια , μονο βλέποντας άλλους να τα καταφέρνουν.

 

Αλλά οταν κατι ειπωθεί με αρνητισμό , φαίνεται πιστευω και εκει ενοχλει περισσότερο.Βεβαια όπως ειπε καποια κοπελα ,οταν εισαι εγκυος ενοχλείσαι περισσοτερο..

 

Το μόνο κακό με όλα αυτά τα σχόλια ,και ειδικα οταν ειναι απο ´φιλικα´ πρόσωπα ,ειναι πως τελικα ομαδοποιουν τους ανθρώπους, και καποιες φορες τους ´χωριζουν ´ σε ομαδες. Δηλαδη , πολύτεκνες οικογενειες (5+ ενοοω) κακουν συνηθως παρεα με άλλουσ πολύτεκνους, ενω οσοι εχουν αποδεκτό κοινωνικά νουμερο παιδιών, τα βρίσκουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω πως σας θαυμαζω παρα πολυ μπραβο σας να χερεστε τα παιδακια σας και τις οικογενειες σας...

 

Και να σας πω ουτε πολυτεκνη ειμαι ουτε και θα γινω προφανως αλλα με εκνευριζει παραααααααααα πολυ οταν ακουω ....

 

''Βεβαια κανουν 4-5 παιδια και μετα βγαινουν και κλαιγονται δεν εχουν λεφτα να τα ταισουν..εμ ποιος τους ειπε να τα κανουν??''

 

Εεεε λοιπον κοριτσια οταν το ακουω αυτο μου αναβουν τα λαμπακια λες και ζητησε κανεις απο αυτους τρους καλοθελητες λεφτα να μεγαλωσει τα παιδια του ελεοςςςςςςς....:evil::evil::evil:

 

Με το καλο mama-aga!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου έχουν 16 μήνες διαφορά. Όταν ανακοίνωσα στη δουλειά ότι είμαι έγκυος 2 μηνών αρχίσαν:

- Πάλι;;;

- Γρήγορος ο άντρας σου έτσι; Στο ψαχνό βαράει! (by the way αυτά τα φαλλοκρατικά αστεία που τα έχουν υιοθετήσει και οι γυναίκες μου τη δίνουν στα νεύρα!!!)

- Κλείσε και λίγο τα πόδια σου!

- Πήρες φόρα ε;

- Ε αφού σου έτυχε τι να κάνεις, να το πετάξεις; (ρε δεν έτυχε, ήθελα τα παιδιά μου να έχουν μικρή διαφορά κακό είναι; )

 

Και άλλα πολλά.. Κακία πάντως δεν διέκρινα σε κανέναν. Εντάξει είμαι και καλοπροαίρετη σαν άνθρωπος και πολλές φορές θέλω να πιστεύω ότι και οι άλλοι έτσι είναι. Τα εισέπρατα ως χοντροκομμένα αστεία και προσπερνούσα.

 

Κι εγώ θέλω τρίτο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας πω πως σας θαυμαζω παρα πολυ μπραβο σας να χερεστε τα παιδακια σας και τις οικογενειες σας...

 

Και να σας πω ουτε πολυτεκνη ειμαι ουτε και θα γινω προφανως αλλα με εκνευριζει παραααααααααα πολυ οταν ακουω ....

 

''Βεβαια κανουν 4-5 παιδια και μετα βγαινουν και κλαιγονται δεν εχουν λεφτα να τα ταισουν..εμ ποιος τους ειπε να τα κανουν??''

 

Εεεε λοιπον κοριτσια οταν το ακουω αυτο μου αναβουν τα λαμπακια λες και ζητησε κανεις απο αυτους τρους καλοθελητες λεφτα να μεγαλωσει τα παιδια του ελεοςςςςςςς....:evil::evil::evil:

 

Με το καλο mama-aga!

 

σε ευχαριστώ!

 

τι ωραίο αυτό που γράφει στην υπγραφή σου για την μάνα..τέλειο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κ γω 3 εχω κ δεν επιτρεπεται να κανω αλλο αν κ θα το εκανα.οικονομικα απο το κακο στο χειροτερο κ τα παιδια μου δεν θα μεγαλωσουν με τις ανεσεις που μεγαλωσα εγω.ομως ξερω οτι δεν χρειαζονται τοσα πολλα για να μεγαλωσουν σωστα.απο τους αλλους περισσοτερο θαυμασμο βλεπω που τα καταφερνω(κ τα 3 αγορια βλεπεις)παρα περιεργα κ κακα βλεμματα.συνηθως στο πρωτο εισαι απειρη κ πεφτεις πανω στο παιδι.στο δευτερο αρχιζεις λιγο να ηρεμεις.ε,μετα στο τριτο δεν καταλαβαινεις τιποτα.κ θα πεσουν κ θα αρρωστησουν,κ θα χτυπησουν κ θα τσακωθουν.ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.παντως τωρα πια καταλαβαινω αυτο που ελεγαν οι παλαιοτεροι ενα παιδι ισον κανενα!ποσο δικιο ειχαν!

matilda ειναι δικαιωμα σου να συμφωνεις με ενα αχαρακτηριστο σχολιο των παλαιοτερων θα σου ελεγα ομως οτι σε μας τις μανουλες που εχουμε ενα παιδακι φανταζει προσβλητικο και μονο που το κανεις bold και μαλιστα με κοκκινο χρωμα. Καμια μανουλα δεν θελει να της ακυρωνουν το παιδι της. Φιλικα παντα και ειναι η μονη ενσταση που κανω παρακολουθωντας τυχαια την συζυτηση σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες πρώτη φορά μπαίνω σε συζήτηση νομίζω όμως ότι βρήκα αυτό που έψαχνα και θα μπω στο ψητό έχω πέντε παιδιά και μόλις τα έβαλα για ύπνο και ηρέμησα.

Τώρα ηρέμησα έχω ακούσει και εγώ πολλές φορές ότιι φαίνομαι ήρεμη αλλά σήγουρα δεν είμαι πάντα όπως και νατο κάνεις η μουρμούρα και η γκρίνια δεν παλεύονται ούτε από ένα πόσο μάλλον από πέντε .Νιώθω τόσο κουρασμένη τα βράδια που κοιμάμαι πολλές φορές στον καναπέ και αυτό έχει σαν συνέπεια να αγανακτεί και ο άντρας μου που έχει πιο πολλές αντοχές και θέλει να περνάμε και χρόνο μαζί το βράδυ αφού όλη μέρα δουλεύει προσπαθώ μέχρι και καφέ ξεκίνησα για να μένω ξύπνια λίγο παρα πάνω να δούμε πως θα πάει.

Υπομονή δεν μ' αρέσει αυτή η λέξη αλλά την χρησιμοποιώ γιατί είναι η πιο κατάλληλη θα μεγαλώσουν τα μωρά μας και τότε σήγουρα είναι καλύτερα προωπικά νομίζω ότι τα μεγαλύτερα παιδιά χρειάζονται λιγότερη φροντίδα και είναι και μια παρεούλα μεσα στο σπίτι. Σας κούρασα θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

matilda ειναι δικαιωμα σου να συμφωνεις με ενα αχαρακτηριστο σχολιο των παλαιοτερων θα σου ελεγα ομως οτι σε μας τις μανουλες που εχουμε ενα παιδακι φανταζει προσβλητικο και μονο που το κανεις bold και μαλιστα με κοκκινο χρωμα. Καμια μανουλα δεν θελει να της ακυρωνουν το παιδι της. Φιλικα παντα και ειναι η μονη ενσταση που κανω παρακολουθωντας τυχαια την συζυτηση σας.

Δεν πιστευω οτι αυτη η φραση ακυρωνει σε καμια περιπτωση το παιδακι κανενος!κι εγω μοναχοπαιδι και ολο τετοια ελεγαν στη μαμα μου...δεν με ηξεραν καλα που εκανα για 10!Αλλα κακα τα ψεματα οι ευθυνες, η κουραση ,το αγχος οπως και οι χαρες και τα γελια δεν διπλασιαζονται απλα....πολλαπλασιαζονται σε μεγαλο βαθμο!

Εγω εχω 2 παιδακια,οταν ειχα 1 παιδι εκανα μια δουλεια για παραδειγμα σε 15 λεπτα τωρα κανω 45,εκανα 1 ωρα σιδερο τωρα κανω 3,πηγαινα 5 βολτες τη βδομαδα τωρα παω 2,πηγαιναμε κουνιες καθε μερα αν το επετρεπε ο καιρος απο τοτε που ηρθε το δευτερο σχεδον τις κοψαμε μεχρι που αρχισε κι αυτο να καταλαβαινει και να προσεχει λιγο ,σχεδον 1,5 χρονο δηλαδη,αλλο να κλαιει 1 αλλο να κλαινε και τα 2 ντουετακι στο σ μαρκετ,αλλο 1 γονιος με ενα παιδι για ποδηλαταδα αλλο 1 γονιος με 2 παιδια ποδηλαταδα...μιλαμε για πολυ τρεξιμο!Αλλο να πας για φαγητο με ενα παιδι που καποιος απ τους 2 θα τρωει καποιος μπορει να κυνηγαει αν χρειαζεται...αν χρειαζεται να κυνηγας και τα 2 ποιος θα φαει?:lol:Αλλο ενα παιδακι μονο του μεσα σε ενα σπιτι αλλο 2 παιδακια να τρεχουν και να σκορπανε τον πανικο με τα τρανταχτα τους γελια!Αλλο να κοιμαται αν παιδακι μονο του και αλλο να πεφτει για υπνο και να χαχανιζει κατω απ τα σκεπασματα με το αδεφακι του!Εγω βεβαια μιλαω για μικρη διαφορα ηλικιας!Για μεγαλυτερες διαφορες δεν ξερω

Φανταζομαι βεβαια για καθε ενα παραπανω παιδι θα ειναι ακομη πιο διαφορετικα!

Δεν μιλαμε για την αξια ενος παιδιου αλλα για ολα τα υπολοιπα που συνεπαγονται στο μεγαλωμα ενος παιδιου και στην αλλαγη της καθημερινοτητας!Σωματικα,ψυχολογικα και βεβαιως οικονομικα..

Δεν ακυρωνεται κανεις προς θεου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γύρω στα δύο το μικρό σου; Πολύ σύντομα θα γίνουν όλα πιο εύκολα. Δες και την άλλη όψη:

 

εκανα 1 ωρα σιδερο τωρα κανω 3' date='

Νόμιζα ότι όλα τα ρούχα χρειάζονται σίδερο, διαπίστωσα ότι τα περισσότερα είναι στην πράξη πλύνε-βάλε

πηγαινα 5 βολτες τη βδομαδα τωρα παω 2,πηγαιναμε κουνιες καθε μερα αν το επετρεπε ο καιρος απο τοτε που ηρθε το δευτερο σχεδον τις κοψαμε μεχρι που αρχισε κι αυτο να καταλαβαινει και να προσεχει λιγο ,σχεδον 1,5 χρονο δηλαδη,

πηγαίναμε στην παιδική χαρά για να κουνάω τη μεγάλη, τώρα κάνουν μόνες τους τσουλήθρα και ξεχνούν ότι έχουν μαμά

αλλο να κλαιει 1 αλλο να κλαινε και τα 2 ντουετακι στο σ μαρκετ

έτσι είναι ... αλλά περιορίζεται κάποια στιγμή

αλλο 1 γονιος με ενα παιδι για ποδηλαταδα αλλο 1 γονιος με 2 παιδια ποδηλαταδα...μιλαμε για πολυ τρεξιμο!

κι αυτό έτσι είναι... οπότε προς το παρόν πάμε δύο γονείς με δύο παιδιά για ποδηλατάδα, κι όταν έρθει το τρίτο βλέπουμε.

Αλλο να πας για φαγητο με ενα παιδι που καποιος απ τους 2 θα τρωει καποιος μπορει να κυνηγαει αν χρειαζεται...αν χρειαζεται να κυνηγας και τα 2 ποιος θα φαει?:lol:

θα κυνηγιούνται μεταξύ τους κι οι γονείς θα τρώνε με την ησυχία τους. Κι όταν κουραστούν τα παιδιά απ΄το κυνηγητό, έρχονται και τρώνε κι αυτά.

Αλλο ενα παιδακι μονο του μεσα σε ενα σπιτι αλλο 2 παιδακια να τρεχουν και να σκορπανε τον πανικο με τα τρανταχτα τους γελια!

Πιο εύκολο είναι να τρέχουν και να σκορπούν πανικό και να σ΄αφήνουν να κάνεις τη δουλειά σου, παρά να χρειάζεται να τα απασχολείς εσύ

Αλλο να κοιμαται αν παιδακι μονο του και αλλο να πεφτει για υπνο και να χαχανιζει κατω απ τα σκεπασματα με το αδεφακι του!

Χι χι ... μάντεψε ποιο απ΄τα δύο προτιμούν τα παιδιά :-D

 

Όσο για το "ένα ίσον κανένα"... μου ακούγεται πολύ άσχημο για να το πεις για έναν άνθρωπο. Ελπίζω ότι αυτοί που το έλεγαν δεν συνειδητοποιούσαν τι ακριβώς έλεγαν (το συνήθιζαν παλιά να λένε βαριές κουβέντες χωρίς να το πολυσκέφτονται).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...