Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

χαιρεται! Εχθες εφυγα ξαφνικα, με συγχωρειτε! :D

 

διαμαρτυρία η [δiamartirνa] Ο25 : εκδήλωση με την οποία κάποιος δείχνει αντίθεση, αποδοκιμασία ή άρνηση για κτ., το οποίο τον αφορά και συνήθ. θεωρείται άδικο ή παράνομο

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1&dq=

κατάληψη η [katαlipsi] Ο33 : β. αυθαίρετη ή δυναμική εγκατάσταση σε ένα χώρο, από τον οποίο αρνούμαι να απομακρυνθώ

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7&dq=

 

μία κατάληψη μπορεί να είναι για λόγους διαμαρτυρίας μπορεί και όχι ή μπορεί να ξεκινήσει από διαμαρτυρία και να εξελιχθεί σε κάτι εντελώς διαφορετικό :):)

και φυσικά δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχουν καταλήψεις οι οποίες είναι και πολύ πιο παλιές αν θυμάμαι καλά η zad πχ η οποία ξεκίνησε το 1970 στην Νάντη υπάρχει η κόκκινη φάμπρικα στην Ζυρίχη από το 1980 η οποία επιχορηγείται και από το κράτος στην Δανία από το 1971 κλπ κλπ

ωραια και ενδιαφεροντα τα παραπανω. Ερωτηση : Αν αποδεχτουμε οτι ο καθενας μπορει αυθαιρετα και δυναμικα να εγκατασταθει σε εναν χωρο και να αρνειται να απακρυνθει, Θα ειμαστε ευχαριστημενοι? Δεν νομιζω...γιατι αν ισχυσει αυτο ΓΕΝΙΚΑ και ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, τοτε θα φαμε τα μουστακια μας ολοι μαζι. Διαφωνειτε?

Παιρνω σαν δεδομενο οτι δεν ειναι απλα μια 'εγκατασταση' αλλα μια 'εγκατασταση' με αιτηματα , (ισως διαμαρτυρια ). Και οτι πηγαζει απο τον αλτρουσιμο και το γενικοτερο ενδιαφερον, μετα απο ποσο καιρο παυει να χαρακτηριζεται απλα ως 'εγκατασταση' με αιτηματα? Προφανως εχει εξελιχθει σε κατι αλλο. Τι ειναι αυτο το αλλο??

Αν εγω που δεν ειμαι αναρχικη και προφανως δεν γνωριζω ολες τις λεπτομερειες αλλα και που σαν και εμενα ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο, πως ειναι δυνατον να εκφρασω θετικη αποψη γιατην πολυετη εγκατασταση ΛΙΓΩΝ σε δημοσια κτιρια?

 

Γιατί η μεγάλη χρονική διάρκεια σε ξενίζει; Εγώ το θεωρώ θετικό εφόσον μιλάμε για έναν αυτοδιαχειριζόμενο, ελεύθερο, δημοκρατικό χωρο. Για παράδειγμα μακάρι η Λαμπηδόνα να συνεχίζει να λειτουργεί για χρόνια ακόμα στο Βύρωνα και να καλύπτει το κοινωνικό πολιτιστικο κενο του δήμου μας και όλο και περισσότερος κόσμος να μπλέκεται για να μπορεί να υπάρχει σωστή δημοκρατική λειτουργια.

Δεν εχω γνωση για το τι γινεται ειλικρινα. Αν εχω περιεργεια? Οχι, ουτε περιεργεια εχω. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το βλεπω αρνητικα. Αν με βαλεις ομως να διαλεξω τι προτιμω το να υπαρχουν τετοιοι χωροι (καταληψη-αυτοδιαχειριση) η το να φροντιζει το κρατος να χρησιμοποιει σωστα και για το κοινο καλο ολα τα εγκαταλελειμενα κτιρια, σαφως επιθυμω το δευτερο.

Για να υπαρχει δημοκρατικη λειτουργια πρεπει να αποφασισει το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου. Γιατι για μερικους πχ ειναι προτεραιοτητα το να μαθαινουν αγγλικα αλλα για αλλους το να μαθαινουν μαγειρικη......

Στην ΑΣΟΕΕ μένουν άστεγοι; Είναι εγκαταλελειμμένο κτίριο; Από όοοοολους αυτούς που συμμετέχουν σε αυτές τις προοδευτικές καταλήψεις, κανείς δεν είχε μια άδεια αποθήκη, έναν αχρησιμοποίητο χώρο τέλος πάντων να διαθέσει για το κοινό καλό; Μόνο με την οικειοποίηση της περιουσίας των υπολοίπων (γιατί σε θεωρητικό επίπεδο η δημόσια περιουσία είναι περιουσία όλων) μπορούν να γίνουν αυτές οι αγαθοεργίες;

 

Και τέλος πάντων, για να θεσω κι εγώ ένα από αυτά τα ωραία, αναπάντητα φιλοσοφικά ερωτήματα, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

εγω συμφωνω μαζι σου και εχω πανω κατω τις ιδιες αποριες.

 

 

δεν ξέρω αν ο σκοπος αγίαζει τα μέσα ;

δεν ξέρω αν το ηθικό ειναι νόμιμο ή αν το νόμιμο είναι ηθικό

... :wink:

Το ηθικο θα πρεπει να ειναι νομιμο και το νομιμο να ειναι ηθικο, απλο. Αλλιως δεν γινεται τιποτα.

Εχθες το βραδυ εκανα σεβαστο το οτι δεν μου απαντησες. :) Ειτε επειδη δεν θελεις (μπορει να με θεωρεις και χαζη :cool:) ειτε επειδη δεν μπορεις. Δεν εξελαβα εκεινο το ποστ σου σαν υπεκφυγη αλλα σαν καθαρα αρνηση απαντησης.

 

Σε καμια περιπτωση δεν θελω ταχυρρυθυμα για τις καταληψεις. Δεν εχω σκοπο να κανω καποια. Το 'δεν εχω ασχοληθει με ολες τις καταληψεις' για εμενα ειναι φαουλ. Να εξηγησω. Η υπερασπιζεσαι αυτο το δικαιωμα γενικοτερα και εισαι ετοιμη να λογοδοτησεις και να δωσεις εξηγησεις για αυτες που δεν λειτουργησαν οπως επρεπε, η δεν το υπερασπιζεσαι γενικοτερα και μιλας μεμονωμενα για καποια καλη δουλεια που γινεται σε καποιο μερος της Ελλαδας.

Δεν μπορει να δηλωνει καποιος αναρχικος , υπερασπιστης των καταληψιων αλλα οταν φτανουμε να μιλαμε για κακη οργανωση και ασχημα αποτελεσματα των καταληψεων να επικαλειται οτι μιαλει για συγκεκριμενες καταληψεις.

Και για αυτο εξαλλου ειπα εξαρχης οτι δεν συμφωνω με την αυτοδιαχειριση.....Θα συμβουν 2 καλα αλλα θα συμβει και ενα ασχημο....και η συναινεση μου θα εχει βοηθησει να συμβει και αυτο το ασχημο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

δλδ όποιος ψηφίζει ( παραδειγμα) νέα δημοκρατία θα πρέπει να συμφωνεί με ΟΛΟΥΣ τους βουλευτές του κόμματος και να τους έχει επισκεφθεί και μιλήσει μαζί τους .. ΜΕ ΟΛΟΥΣ !

Είναι και αυτο μία άποψη ! αλλιώς δεν είναι νεοδημοκρατης

 

μαλιστα .....

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχη μου υπηρχε ενα παρκο με βοτανικο κηπο και κτιρια που χτιστηκαν καποτε εις ματην για να βγαλει τις μιζες του ο δημαρχος. Αφου το εφτιαξαν και ξοδεψαν τα εκατομμυρια συνειδητοποιησαν οτι δεν θα μπορουσε ποτε να λειτουργησει το παρκο και παρατηθηκε στην τυχη του να ρημαξει σιγα σιγα και να γινει στεκι ναρκομανων κι αλλων πλασματων της νυχτας. Αρνηθηκαν να ασχοληθουν ξανα μαζι του οι παλιοι αλλα και οι επομενοι δημαρχοι. Δεν υπηρχαν τα κονδυλια ουτε τοτε με τις παχιες αγελαδες.

 

Πριν λιγα χρονια εκαναν καταληψη κατι αντιεξουσιαστες εγιναν ιστοριες και οταν αποχωρησαν το παρεδωσαν σε κατοικους της περιοχης που ηθελαν να δημιουργησουν ενα αυτοδιαχειριζομενο χωρο. Δεν ασχοληθηκα προσωπικα αλλα το εκαναν φιλοι μου οποτε εχω μια ιδεα σχετικα. Καθαρισαν το αχουρι, το εβαψαν εκαναν κατασκευες με δικα τους εξοδα μεχρι που εφτιαξαν φυτωρια μεσα στον βοτανικο κηπο.

 

Ο δημαρχος προσπαθησε σκληρα να τους διωξει γιατι χαλουσαν την πιατσα και τον εδειχναν χαλβα. Εφερνε αστυνομια, προκαλουσε φασαριες, μεχρι και γκαζακια εριξαν μεσα και προκαλεσαν φωτιες για να το καταστρεψουν. Τα παιδια το ξαναφτιαξαν, εκαναν θεατρο, θεατρικη ομαδα, σινελεσχη, καφέ, οργανωνουν σεμιναρια και πολλα μαθηματα, απασχοληση δημιουργικη για παιδια και δημιουργησαν τμημα ¨σπαμε τους μεσαζοντες" και μαζευουν ρουχα. Περισσοτερο καλο εχουμε δει δλδ απο αυτον τον αυτοδιαχειριζομενο χωρο στο δημο παρα απο τον ιδιο τον δημο που παροτι κομμουνια δεν εχουν κουνησει το δαχτυλακι τους να βοηθησουν δημοτες τωρα με την κριση. Μιλαμε για την πληρη απραξια!

 

Φυσικα οταν ο χωρος πετυχε και αρχισε να μαζευει κοσμο, καλη προσοχη και να γινεται γνωστο το εργο ένας απο τους προηγουμενους δημαρχους (αυτος με τα γκαζακια) εφθασε στο σημειο να το παρουσιαζει σαν δικο του εργο! Οι σημερινοι δημαρχαιοι, τα κομμουνια που πριν υποστηριζαν την αυτοδιαχειριση με το που βγηκαν στην εξουσια δεν τους αρεσει αλλα πλεον το ανεχονται. Βασικα θαυμαζω οσους θυσιαζουν τον πολυτιμο χρονο τους για να ασχοληθουν με την προσφορα στον κοσμο, γιατι ξερω την κουραση και το σθενος που χρειαζεται ενω ουσιαστικα δεν κερδιζουν τιποτα. Ξερω επισης οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να διατηρηθει η αυτοδιαχειριση, γινονται συνελευσεις υπαρχουν διαφωνιες και καυγαδες και οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες. Ατομα ολων των ηλικιων αποτελουν τα μελη της ομαδας και μου κανει εντυπωση που συνεχιζουν τη δραση τους τοσα χρονια.

 

Ετσι οπως λειτουργουν οι δημοι στην Ελλαδα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι αν υπαρχουν εστω και λιγοι πετυχημενοι αυτοδιαχειριζομενοι χωροι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα μου άρεσαν αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι που να έχουν ένα πολιτιστικό ενδιαφέρον. Παλιά υπήρχαν πολιτιστικοί σύλλογοι στους δήμους, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη. Πιστεύω ότι αυτοί οι χώροι θα έπρεπε να παρέχονται από τους δήμους σε πολιτιστικούς συλλόγους ή καλλιτεχνικές ομάδες ή εκπαιδευτικά εργαστήρια, οι οποίοι να μπορούν να οργανώσουν ΔΩΡΕΑΝ πολιτιστικές εκδηλώσεις, ανοιχτοί στους πολίτες.

Δεν μου αρέσει η έννοια της "κατάληψης" (εκτός αν είναι σε κάποια δημόσια υπηρεσία που δεν παράγει έργο και απλά υπάρχει για να πηγαίνουν κάποιοι υπάλληλοι και να πληρώνονται τσάμπα χωρίς να εξυπηρετούν τον πολίτη....). Δεν μου αρέσει η εικόνα της διαλυμένης πόρτας και της βρομιάς. Δεν μου αρέσει η εικόνα των εκατοντάδων άδειων μπουκαλιών μπύρας. Δεν μου αρέσουν οι χώροι που δίνουν υπόνοια παρανομίας και παραβατικότητας.

Θα μου άρεσε αυτοί οι χώροι να καλλιεργούν πολιτισμό και όχι βία.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως λειτουργουν οι δημοι στην Ελλαδα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι αν υπαρχουν εστω και λιγοι πετυχημενοι αυτοδιαχειριζομενοι χωροι.

Πολυ καλο ολο το μηνυμα, μπραβο τους.Με το τελευταιο θα διαφωνησω μονο. Να συμβιβαστω δηλαδη με το οτι οι Δημοι τα εχουν κανει σκατα οποτε να αποδεχτω την αυτοδιαχειριση? Προτιμω να βοηθω τον Δημο να καλυτερευει.

 

UFO

Υπαρχει αναρχικος που πιστευει οτι "στους στραβους βασιλευει ο μονοφθαλμος" δηλαδη και για αυτο εγινε αναρχικος? Αστειο μου φαινεται...νομιζα οτι ο αναρχικοι ειναι σιγουροι και απολυτα πιστοι στις πεποιηθησεις τους. Νεοδημοκρατες υπαρχουν σιγουρα.....και πασοκζηδες και απο ολα τα αλλα κοινοβουλευτικα κομματα. Αλλα ως τωρα δεν πιστευα οτι εχουν τετοια λογικη.

μιλας για ανθρωπους, μιλαω για πρακτικη.

Οι νεοδημοκρατες σαφως θα υποστηριζουν την πρακτικη του κομματος τους. Αλλιως δεν θα ειναι νεοδημοκρατες....θα ειναι οι 'ετυχε να ψηφισω Νεα Δημοκρατια, ισως του χρονου ψηφισω και καμενο'. Υπαρχουν οι 'ετυχε να ειμαι αναρχικος'?

Οπως και να εχει ομως, δεν εχουν μεγαλη σημασια ολα αυτα. Σημασια εχουν συγκεκριμενα ερωτηματα που εχουν τεθει, αν μπορουν να απαντηθουν ωστε να εχουν και οι ψιλοασχετοι καλυτερη γνωμη.

Για εμενα λοιπον τα ερωτηματα που ψαχνουν απαντηση στο μυαλο μου και που δεν προκειται να τα ψαξω στα διαφορα μπλογκς, οποτε αν θελει καποιος και ξερει ας μας τα πει εδω, ειναι:

1. η αυθαιρετη και δυναμικη εγκατασταση σε εναν χωρο που δεν μας ανηκει και η αρνηση απομακρυνσης απο αυτον πρεπει να ειναι αποδεχτη?

2. Οταν η καταληψη σταματαει να ειναι διαμαρτυρια ή εγκατασταση με αιτηματα, τι γινεται? ως τι εξελισσεται?

3. Συντηρωντας εστω συνειδησιακα αυτοδιαχειριζομενους χωρους δεν υποθαλπτουμε την πολιτιστικη αναπτυξη του δημου, χωριου, κοινοτητας και εν τελει της χωρας μας?

4. Αν οι χωροι αυτοι παραμενουν αυτοδιαχειριζομενοι, δεν θα υπαρχουν προβληματα οργανωσης αν τελικα περισσοτερος κοσμος θελησει να παρει μερος σε αυτους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη παλιά μου γειτονιά υπήρχε ένα κτίριο υπό κατάληψη με κήπο. Κάθε φορά που πέρναγα έβλεπα ανθρώπους της διπλανής πόρτας να κάθονται σ'ένα τραπέζι στον κήπο και να συζητάνε, να πίνουν καφέ κτλ. Όποιος ήθελε έμπαινε. Ο λόγος ήταν ότι το κτίριο βάσει χρονολογίας που είχε χτιστεί και βάσει αρχιτεκτονικής έπρεπε να κριθεί διατηρητέο και ο σκοπός του δήμου ήταν να το κάνει πάρκινγκ γιατί η περιοχή αντιμετωπίζει μέγα θέμα σ'αυτό. Οπότε μπήκαν μέσα γείτονες με το σύνθημα "όχι άλλο μπετόν" απλά για να εμποδίσουν το έργο της μπουλντόζας. Ακόμα εκεί είναι και μιλάμε για πάνω από 15 χρόνια.

 

Τώρα για Βίλα Αμαλίας. Πριν από 17 χρόνια στην αρχή της εφηβείας μου είχα γνωρίσει κάποια παιδιά από το Μοναστηράκι, teenagers και αυτοί, μοϊκανοί, μέταλλα, πανκ κτλ. Εγώ ανήκα στην 2η κατηγορία. Μας προσκάλεσαν εμένα και την φίλη μου στην Βίλα. Πήγαμε βράδυ με ένα από αυτά τα παιδιά, χτύπησε την πόρτα συνθηματικά, ανοίξανε, ανεβήκαμε. Βρώμα και δυσωδία παντού, καπνός (όχι από απλά τσιγάρα) πυκνός να τον κόψεις με το μαχαίρι, σκωροφαγωμένα έπιπλα, τοίχοι κατάμαυροι γραμένοι με σπρέι (διάφορα συνθηματα), αφίσες περί αναρχίας, συναυλίες στον εν λόγω χώρο κτλ. Κάθισα εγώ κι ένα άλλο παιδί, πίναμε μπύρες και η φίλη πήγε με τον 2 ημερών φίλο της για ξενάγηση στον χώρο. Γύρισε καταενθουσιασμένη γιατί το έκανε για πρώτη της φορά στη σκηνή μιας αίθουσας που χρησιμοποιούσαν για συναυλίες. Αυτό. Μετά από 2 μέρες εξαφανίστηκε ο φίλος της φίλης και χάσαμε τον σύνδεσμο. Δεν ξέρω αν τα πράγματα αλλάξανε από τότε αλλά αυτό που είδα μόνο σεβασμό στον χώρο δεν μου έκανε. Και καλά κάνανε και τους πετάξαν έξω. Βέβαια αυτά τα λέω τώρα στα 32 μου. Τότε πίστευα κι εγώ (δεν ξέρω γιατί-ίσως εφηβεία) σε ότι ήταν εναντίον της εξουσίας. Αργότερα ενταχθηκα κι εγώ στους γιάπηδες με γόβα και κοστούμι.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερασπιζεσαι αυτο το δικαιωμα γενικοτερα και εισαι ετοιμη να λογοδοτησεις και να δωσεις εξηγησεις για αυτες που δεν λειτουργησαν οπως επρεπε, η δεν το υπερασπιζεσαι γενικοτερα και μιλας μεμονωμενα για καποια καλη δουλεια που γινεται σε καποιο μερος της Ελλαδας.

 

Η αυτοδιαχείρηση περιέχει και το "κίνδυνο" να γίνουν μπάχαλο τα πράγματα αφού είναι στην κρίση κάποιων μεμονωμένων ανθρώπων.

 

Κι ένας σύλλογος κατοίκων μιας περιοχής "αυτοδιαχιεριζόμενος" είναι και γίνεται ΤΟ μπάχαλο όταν δεν συμφωνούνε μεταξύ τους παρόλο που υπάρχουν και τα σχετικά καταστατικά.

 

Από πότε το δικαίωμά μου να είμαι υπέρ των συλλόγων (π.χ.) ή των αυτοδιαχειριζόμενων χώρων με υποχρεώνει να είναι σε θέση να απολογηθώ και να λογοδοτώ για περιπτώσεις που δεν λειτούργησαν???????

 

Αυτό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Μου αρέσει (λέμε τώρα) η έννοια και η ιδέα της αυτοδιαχείρισης κι έχω δει αποτελέσματα στην περιοχή μου γιατί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που ενεπλάκησαν στο project είχαν αρκετό IQ για να το "δουλέψουν" σωστά το θέμα.

 

Επειδή σε άλλη αυτοδιαχείριση τα κάνανε μπάχαλο κι επικρατήσαν τα προσωπικά συμφέροντα θα απολογηθώ εγώ γιατί κάτι μπορεί να πάει στραβά?

 

Πάντα υπάρχουν οι 2 όψεις του νομίσματος.

 

Με την ίδια λογική ο "μπαχαλάκιας αυτοδιχειριζόμενος" πρέπει να λογοδοτήσει γιατί ο διπλανός του πάει καλά κι αυτός δεν τα κατάφερε.

Αυτό μου ακούγεται πιο λογικό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η αυτοδιαχείρηση περιέχει και το "κίνδυνο" να γίνουν μπάχαλο τα πράγματα αφού είναι στην κρίση κάποιων μεμονωμένων ανθρώπων.

 

Κι ένας σύλλογος κατοίκων μιας περιοχής "αυτοδιαχιεριζόμενος" είναι και γίνεται ΤΟ μπάχαλο όταν δεν συμφωνούνε μεταξύ τους παρόλο που υπάρχουν και τα σχετικά καταστατικά.

 

Από πότε το δικαίωμά μου να είμαι υπέρ των συλλόγων (π.χ.) ή των αυτοδιαχειριζόμενων χώρων με υποχρεώνει να είναι σε θέση να απολογηθώ και να λογοδοτώ για περιπτώσεις που δεν λειτούργησαν???????

 

Αυτό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Μου αρέσει (λέμε τώρα) η έννοια και η ιδέα της αυτοδιαχείρισης κι έχω δει αποτελέσματα στην περιοχή μου γιατί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που ενεπλάκησαν στο project είχαν αρκετό IQ για να το "δουλέψουν" σωστά το θέμα.

 

Επειδή σε άλλη αυτοδιαχείριση τα κάνανε μπάχαλο κι επικρατήσαν τα προσωπικά συμφέροντα θα απολογηθώ εγώ γιατί κάτι μπορεί να πάει στραβά?

 

Πάντα υπάρχουν οι 2 όψεις του νομίσματος.

 

Με την ίδια λογική ο "μπαχαλάκιας αυτοδιχειριζόμενος" πρέπει να λογοδοτήσει γιατί ο διπλανός του πάει καλά κι αυτός δεν τα κατάφερε.

Αυτό μου ακούγεται πιο λογικό.

Στη μια περιπτωση ομως (σε μια δημοτικη, κοινοτικη κλπ διαχειριση) θα κληθει πραγματι να απολογηθει, ενω στην αλλη (αυτοδιαχειριση) θα πει απλα ενα 'δε βαριεσαι'. Ετσι δεν ειναι?

Αν κατι παει στραβα στις αυτοδιαχειριζομενες θα λογοδοτησει κανεις στην πολιτεια?? Ποιος ειναι αυτος που θα θεωρηθει υπευθυνος?

Αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο για τους αυτοδιαχειριζομενους χωρους, τοτε παω πασο. Αλλα αν τελικα υπαρχει δεν τον κοβω το χωρο και πολυ αυτοδιαχειρζομενο. :)

 

 

 

βρηκα και αυτο ενδιαφερον.

 

http://foititikospalmossxoles.blogspot.gr/2012/10/blog-post_25.html#!/2012/10/blog-post_25.html

Περί αυτοδιαχείρισης[/url]

images?q=tbn:ANd9GcTMYAQj82MkYoJYHbCbiYQ93l18SiGCHTmgwGSyY8dzs-bqn9ZnkQ

Πριν μερικές ημέρες ξεκίνησε να λειτουργεί αυτοδιαχειριζόμενο κυλικείο στη Νομική Σχολή Αθηνών. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που δεν πρέπει να την δούμε μεμονωμένα αλλά σε συνάφεια με άλλες αντίστοιχες κινήσεις εντός και εκτός Πανεπιστημίων σε όλη την χώρα, οι οποίες αναπτύσσουν δράση εδώ και αρκετά χρόνια.

Η έννοια της αυτοδιαχείρισης είναι θεμελιώδης για τους "φανατικούς" της δημοκρατίας -ανεξαρτήτου πολιτικού φάσματος- ενώ χρησιμοποιείται ευρύτατα από τους θεωρητικούς ααρχικούς και τους αντιεξουσιαστές. Στην πραγματικότητα, η αυτοδιαχείριση αναφέρεται σε μια "διοίκηση" κάποιου εγχειρήματος από όλους εκείνους που επηρεάζονται από τις αποφάσεις του. Ο διοικούμενος δηλαδή στην αυτοδιχείριση ταυτίζεται με τον διοικητή μέσα από διαδικασίες άμεσης δημοκρατίας και συλλογικής λήψης αποφάσεων. Ωστόσο, στην Ελλάδα τις περισσότερες φορές η αυτοδιαχείριση χρησιμοποιείται από πολιτικές ομάδες με όλο το θετικό ιδεολογικό της υπόβαθρο για να καλύψει φαινόμενα βίας και παρανομίας.

Οι αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι συνήθως ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο (σπανιότερα σε ιδιώτες), αλλά μετά από κάποια χρονικά διαστήματα εγκατάλειψης καταλαμβάνονται παράνομα από ομάδες με αδιευκρίνιστα πολιτικά χαρακτηριστικά με πρόσχημα το καλό της περιοχής, των κατοίκων ή άλλων κοινωνικών ομάδων. Με κάποιο περίεργο τρόπο, οι χώροι αυτοί τις περισσότερες φορές καταλήγουν κατειλημμένοι από ομάδες αναρχικών-αντιεξουσιαστών που αυτοχαρακτηρίζονται ως ανένταχτοι, αλλά πολιτικά και νομικά υποστηρίζονται από συγκεκριμένους κομματικούς φορείς. Στους χώρους αυτούς μάλιστα συχνά αναπτύσσεται μια οικονομική δραστηριότητα άλλοτε υπέρ του κοινωνικού συνόλου, άλλοτε υπέρ του περιβάλλοντος, η οποία εξελίσσεται χωρίς έλεγχο από τις φορολογικές αρχές, αλλά συχνά και χωρίς έλεγχο από τους "απλούς φίλους του εγχειρήματος". Δεν είναι λίγες οι φορές μάλιστα που σε "αυτοδιαχειριζόμενους" χώρους η αστυνομία βρήκε οπλισμό αντίστοιχο με αυτό των "μπαχαλάκηδων" των διαδηλώσεων. Το επίσημο κράτος απ' ότι φαίνεται ανέχεται αυτούς τους χώρους ενώ με "κάποιον" τρόπο πληροφορείται για τα δρώμενα σε αυτούς -αλλιώς δεν δικιολογείται η επέμβασή/εισβολή του σε τέτοιους χώρους πριν την εκτέλεση εγκλημάτων από συμμετέχοντες στο εγχείρημα της αυτοδιαχείρισης.

Σε μια εποχή όπως η σημερινή, ανεξάρτητα από το αίτημα για νομιμότητα -που αποκτά άλλες διαστάσεις μετά την ανάληψη φανερής εγκληματικής δραστηριότητας από βουλευτές κοινοβουλευτικού κόμματος- οι σκεπτόμενοι και προοδευτικοί φοιτητές της Νομικής Σχολής πρέπει να σκεφτούμε αν το εγχείρημα στο οποίο σκεφτόμαστε να συμμετέχουμε έχει περισσότερες πιθανότητες να εξελιχθεί θετικά παρά αρνητικά. Να σκεφτούμε μήπως γεννιέται με τη συγκατάθεσή μας εντός της σχολής ένας θύλακας παρανομίας που μπορεί να ξεφύγει από τον έλεγχό μας και να δημιουργήσει ακόμη και μια εστία παρακρατικών μόλις έναν όροφο κάτω από την αίθουσα που συνήθως συνέρχεται ο Σύλλογος. Να σκεφτούμε τέλος τις συνολικές συνέπειες της δράσης μας για τη Σχολή, τον Φοιτητικό μας Σύλλογο και τα γύρω εμπορικά καταστήματα (που απασχολούν δεκάδες ασφαλισμένους εργαζόμενους), τον αληθινό σκοπό του εγχειρήματος (ο οποίος απ' ότι φαίνεται είναι κάτι παραπάνω από φτηνό καφέ για όλους) και να πούμε ξεκάθαρα στην κοινωνία ποιος είχε την πρωτοβουλία γι αυτό, ποιοι κομματικοί και ευρύτερα πολιτικοί χώροι στηρίζουν και γιατί αύριο στην διαδήλωση να διακριθεί η δράση του ενός χώρου από την δράση του άλλου στα μάτια της κοινωνίας. Μιας κοινωνίας που εκφασίζεται. Τα έργα ζημιώνει, όχι η συζήτηση. Η βιασύνη ωφελεί τον πονηρό.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι τη λεξη-εννοια αυτοδιαχειριση δεν την αντιλαμβανομαι

στις κοινωνιες των ανθρωπων οδηγει μονον στο μπαχαλο, την αυθαιρεσια την ζουγκλα

 

συμφωνω απολυτα με κινκα και λαιδα αν και εχω ψηφισει συριζα, δεν το ξανακανω βεβαια γιατι με ξενερωνουν αφανταστα αυτες οι θεσεις που ενστερνιζονται καποιοι απο το κομμα η και ολοι στα μουλωχτα η στα φανερα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο ολο το μηνυμα, μπραβο τους.Με το τελευταιο θα διαφωνησω μονο. Να συμβιβαστω δηλαδη με το οτι οι Δημοι τα εχουν κανει σκατα οποτε να αποδεχτω την αυτοδιαχειριση? Προτιμω να βοηθω τον Δημο να καλυτερευει.

 

Οι καταλήψεις και οι αυτοδιαχειρίσεις υπάρχουν γιατί απλά η το κράτος και οι δήμοι είναι ανύπαρκτοι.

Γι'αυτό και οι άνθρωποι "γκρουπάρονται" μπας και δουν Θεού πρόσωπο.

 

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνη με την ιδέα αλλά μπροστά στην αδιαφορία του κράτους, αν αυτό βοηθάει κάποιες στερημένες κοινωνικές ομάδες that fine by me.

 

PS: Κα'να tip να βοηθήσω το Δήμο του Πειραιά έχει? Σοβαρά ρωτάω. Από τους πιο άχρηστους δήμους ever.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περιοχη μου υπηρχε ενα παρκο με βοτανικο κηπο και κτιρια που χτιστηκαν καποτε εις ματην για να βγαλει τις μιζες του ο δημαρχος. Αφου το εφτιαξαν και ξοδεψαν τα εκατομμυρια συνειδητοποιησαν οτι δεν θα μπορουσε ποτε να λειτουργησει το παρκο και παρατηθηκε στην τυχη του να ρημαξει σιγα σιγα και να γινει στεκι ναρκομανων κι αλλων πλασματων της νυχτας. Αρνηθηκαν να ασχοληθουν ξανα μαζι του οι παλιοι αλλα και οι επομενοι δημαρχοι. Δεν υπηρχαν τα κονδυλια ουτε τοτε με τις παχιες αγελαδες.

 

Πριν λιγα χρονια εκαναν καταληψη κατι αντιεξουσιαστες εγιναν ιστοριες και οταν αποχωρησαν το παρεδωσαν σε κατοικους της περιοχης που ηθελαν να δημιουργησουν ενα αυτοδιαχειριζομενο χωρο. Δεν ασχοληθηκα προσωπικα αλλα το εκαναν φιλοι μου οποτε εχω μια ιδεα σχετικα. Καθαρισαν το αχουρι, το εβαψαν εκαναν κατασκευες με δικα τους εξοδα μεχρι που εφτιαξαν φυτωρια μεσα στον βοτανικο κηπο.

 

Ο δημαρχος προσπαθησε σκληρα να τους διωξει γιατι χαλουσαν την πιατσα και τον εδειχναν χαλβα. Εφερνε αστυνομια, προκαλουσε φασαριες, μεχρι και γκαζακια εριξαν μεσα και προκαλεσαν φωτιες για να το καταστρεψουν. Τα παιδια το ξαναφτιαξαν, εκαναν θεατρο, θεατρικη ομαδα, σινελεσχη, καφέ, οργανωνουν σεμιναρια και πολλα μαθηματα, απασχοληση δημιουργικη για παιδια και δημιουργησαν τμημα ¨σπαμε τους μεσαζοντες" και μαζευουν ρουχα. Περισσοτερο καλο εχουμε δει δλδ απο αυτον τον αυτοδιαχειριζομενο χωρο στο δημο παρα απο τον ιδιο τον δημο που παροτι κομμουνια δεν εχουν κουνησει το δαχτυλακι τους να βοηθησουν δημοτες τωρα με την κριση. Μιλαμε για την πληρη απραξια!

 

Φυσικα οταν ο χωρος πετυχε και αρχισε να μαζευει κοσμο, καλη προσοχη και να γινεται γνωστο το εργο ένας απο τους προηγουμενους δημαρχους (αυτος με τα γκαζακια) εφθασε στο σημειο να το παρουσιαζει σαν δικο του εργο! Οι σημερινοι δημαρχαιοι, τα κομμουνια που πριν υποστηριζαν την αυτοδιαχειριση με το που βγηκαν στην εξουσια δεν τους αρεσει αλλα πλεον το ανεχονται. Βασικα θαυμαζω οσους θυσιαζουν τον πολυτιμο χρονο τους για να ασχοληθουν με την προσφορα στον κοσμο, γιατι ξερω την κουραση και το σθενος που χρειαζεται ενω ουσιαστικα δεν κερδιζουν τιποτα. Ξερω επισης οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να διατηρηθει η αυτοδιαχειριση, γινονται συνελευσεις υπαρχουν διαφωνιες και καυγαδες και οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες. Ατομα ολων των ηλικιων αποτελουν τα μελη της ομαδας και μου κανει εντυπωση που συνεχιζουν τη δραση τους τοσα χρονια.

 

Ετσι οπως λειτουργουν οι δημοι στην Ελλαδα πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι αν υπαρχουν εστω και λιγοι πετυχημενοι αυτοδιαχειριζομενοι χωροι.

 

sheer beauty....

 

 

κανείς δεν είπε οτι το αργανωμένο από το κράτος είναι άσχημο....

 

αλλά όταν το ίδιο το κράτος είναι άσχημο, είναι απλά ελπιδοφόρο οτι υπάρχει και αυτή η πλευρά

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. η αυθαιρετη και δυναμικη εγκατασταση σε εναν χωρο που δεν μας ανηκει και η αρνηση απομακρυνσης απο αυτον πρεπει να ειναι αποδεχτη?

 

απο ποιόν ;

σαφώς και δεν ειναι αποδεκτή απο το σύστημα ή /και νόμο !

είναι αποδεκτή και αξιποιήσημη όμως απο τους πολίτες που κάνουν την καταληψη

οι λόγοι διαφέρουν καθώς διαφέρουν και οι καταλήψεις !

και λόγοι μη αποδοχής υπαρχουν επίσης !

 

 

2. Οταν η καταληψη σταματαει να ειναι διαμαρτυρια ή εγκατασταση με αιτηματα, τι γινεται? ως τι εξελισσεται?

 

όπως προαναφέρθηκε :

Αυτό που προσπαθούσα να κάνω περιγράφοντας διάφορες καταλήψεις ήταν να σου πω ότι δεν είναι μόνο η διαμαρτυρία.

Άλλο κάνω κατάληψη μίας ώρας στο υπουργειο, άλλο κάνω κατάληψη στο σχολείο μέχρι να πέσει ο νόμος και άλλο κάνω κατάληψη σε ένα χώρο εγκαταλελημένο. Η τελευταία κατάληψη δεν ειναι για μια στιγμή είναι για όσο... Αν μπεις στα διαφορα blog που έβαλα θα δεις τα γιατί έγινε η κατάληψη και τι θέλουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να συμφωνείς με την κάθε κατάληψη.

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2511620&postcount=49

δηλαδή : υπαρχει ενα κτήριο εγκαταλελημένο απο την πολιτεία δημο κοινότητα

δεν ειναι αξιοποιημένο απλά ειναι εκεί

 

μπαίνει μια ομάδα ανθρωπων και λεει θα το αξιοποιήσουμε !

θα το βαψουμε θα το φτιάξουμε θα κανουμε ανταλλακτήριο

αγαθων και υπηρεσιων

θα κανουμε μαθήματα κλπ

 

η διαμαρτυρία ειναι στην ένοια της εγκαταληψης του κτηρίου

απο εκεί και περα όμως δεν ειναι διαμαρτηρία ειναι - μετατερταπετε σε εναν δυναμικό χώρο

αυτοοργανομένο !

 

η κατάληψη του ΟΛΠ παραδειγμα απο εργαζόμενους είναι αλλο θέμα και συμβαίνει ουσιαστικά με αιτήματα συσχετιζόμενα με τα εργασιακά δικαιωματα και λήγει ( θα ήταν καλό να λήξει ) όταν τα αιτήματα ικανοποιηθούν ή όχι

μετα απο την ρήξη μεταξυ των δυο πλευρών ή μετα απο την ικανοποίηση των αιτημάτων δεν συνεχίζονται τετοιες καταλήψεις !

 

 

3. Συντηρωντας εστω συνειδησιακα αυτοδιαχειριζομενους χωρους δεν υποθαλπτουμε την πολιτιστικη αναπτυξη του δημου, χωριου, κοινοτητας και εν τελει της χωρας μας?

 

εφόσον όπως προείπα δεν γίνεται καταληψη ενός ζωνανου χωρου (μιλόντας για τους αυτοδιαχειριζόενους χώρους )

και εφόσον ο ιδιος ο δήμος υπουργείο πολιτισμού κοινότητα αποο το μέρος τους εχουν εγακατλήψει το κρ΄τηριο τοπο παρκο αυτο πως μπορουμε να μιλαμε για υπόθαλψη πολιτιστικής αναπτυξης ;;;

δεν συνάδει καθώς ειναι ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ ....ειναι ΕΓΑΚΑΤΕΛΛΕΛΗΜΈΝΟ

και δεν υπαρχει ουτε μια ένδειξη ενασχολησης και αξιοποίησης του χώρου αυτου

( θεωρω σαφές οτι ΓΙΑ ΜΕΝΑ η πώληση δημόσιου εγκαταλελειμμένου κτιρίου σε ιδιώτες ΔΕΝ ειναι αξιοποίηση ειναι ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ )

 

4. Αν οι χωροι αυτοι παραμενουν αυτοδιαχειριζομενοι, δεν θα υπαρχουν προβληματα οργανωσης αν τελικα περισσοτερος κοσμος θελησει να παρει μερος σε αυτους?

 

συχνά παρουσιάζονται προβληματα ...

εισέρχονται ανθρωποι απο διαφορετικούς πολιτιστικούς ιδεολογικούς κοινωνικούς και οικονομικους χώρους και μπορέι συχνά τα θεμελια της ελευθερίας αυτοοργανωσης και αυτοδιαχειρισης να

τρατάζονται

αλλα ΠΑΝΤΑ αυτοί οι χώροι έχουν ανοιχτές συνελευσεις

όπου εκει ψυφίζονται διάφορα ζητήματα και συνομιλούν μεταξύ τους οι άνθρωποι αυτοί !

συνεπώς ναι υπαρχει κίνδυνός οργάνωσης

αλλα ειναι αντιμετωπίσημος

 

(όσο αντιμετωπίσιμη ειναι και η διαφωνία πχ που μπορέι να έχει ενα ζευγάρι σε σχεση με την διαπαιδαγώγηση του παιδιου τους !

η λύση εξαρατάται απο το πόσο δεμένο ειναι το ζευγάρι και πόσο οι ιδέες τος συμφωνούν ή και στον χώρο που αφήνει ο ένας στον αλλο για δραση και έκφραση

 

αυτο εξορισμού υπραχει σε αυτούς τους χώρους

αρα τηθετε σε καλή βαση αυτη η λύση στο πιθανό - υποτηθέμενο πρόβλημα που μπορέι να δημιουργήσει η εισχόρηση πολλων αναθρωπων !

Link to comment
Share on other sites

 

 

κανείς δεν είπε οτι το αργανωμένο από το κράτος είναι άσχημο....

 

αλλά όταν το ίδιο το κράτος είναι άσχημο, είναι απλά ελπιδοφόρο οτι υπάρχει και αυτή η πλευρά

με αυτην την πλευρα συμφωνω 100%

Link to comment
Share on other sites

Στη μια περιπτωση ομως (σε μια δημοτικη, κοινοτικη κλπ διαχειριση) θα κληθει πραγματι να απολογηθει, ενω στην αλλη (αυτοδιαχειριση) θα πει απλα ενα 'δε βαριεσαι'. Ετσι δεν ειναι?

Αν κατι παει στραβα στις αυτοδιαχειριζομενες θα λογοδοτησει κανεις στην πολιτεια?? Ποιος ειναι αυτος που θα θεωρηθει υπευθυνος?

Αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο για τους αυτοδιαχειριζομενους χωρους, τοτε παω πασο. Αλλα αν τελικα υπαρχει δεν τον κοβω το χωρο και πολυ αυτοδιαχειρζομενο. :)

 

Θεωρώ ότι το νομικό πλαίσιο που "διέπει" τους αυτοδιαχιεριζόμενους χώρους είναι γενικά οι νόμοι και το σύνταγμα της χώρας.

 

Εξηγώ:

 

Αν σου κάνει κάτι κάποιος σε τέτοιο χώρο θα στραφείς εναντίον του , όπως κι αν στο έκανε έξω στο δρόμο.

 

Μη σου πω ότι μπορείς να και να στραφείς ενάντια στο δήμο ή στο κράτος αν το κτίριο τους ανήκει και δεν έχουν λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα να λήξουν την αυτοδιαχείριση κι εσύ πέρασες απέξω και σου΄ρθε (λέμε τώρα) μια γλάστρα στο κεφάλι που'χαν βάλει εκεί οι "καταληψίες".

 

Κατά τ'αλλα αυτή η ΑΚΡΙΒΗΣ έλλειψη νομικού πλαισίου είναι που δεν με βρίσκει και μένα απόλυτα σύμφωνη.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο ολο το μηνυμα, μπραβο τους.Με το τελευταιο θα διαφωνησω μονο. Να συμβιβαστω δηλαδη με το οτι οι Δημοι τα εχουν κανει σκατα οποτε να αποδεχτω την αυτοδιαχειριση? Προτιμω να βοηθω τον Δημο να καλυτερευει.

 

 

Αμα ο δημος δεν θελει? Με το ζορι δεν γινεται. Επειδη τα εχω ζησει απο κοντα στο δημο μου μεσω φιλων που ηταν και συμβουλοι κλπ για αρκετα χρονια εχω απογοητευτει οικτρα. Βγαλαμε ολα τα κομματα στη δημαρχια. Ουτε ενας δεν εκανε κατι της προκοπης, μονο να βολευτουν κοιταζαν. Το δε παρκο ηταν καταδικασμενο να ρημαχτει. Πως να βοηθησεις το δημο που ΔΕΝ θελει να ασχοληθει με το θεμα? Δεν εχει ουτε κονδυλια ουτε τη διαθεση.

 

Πιστευω οτι αντιθετα θα επρεπε να επικροτησει την πρωτοβουλια των πολιτων και να τους διευκολυνει οπως μπορουσε. Εστω και με την ανοχη του (που αυτο κανει τωρα γιατι ειναι κουκουεδες και χαλαει το επαναστατικο ιματζ αμα φερει τα ΜΑΤ). Σε μας μπορει να ακουγεται ακομψη η εκφραση "καταληψη" αλλα στο εξωτερικο απο οτι μου ειπαν συνηθιζεται να γινονται τετοιες "καταληψεις" σε δημοσιους παρατημενους (παντα) χωρους που καποιες ομαδες αποφασιζουν να διαχειριστουν προσφεροντας εργο στους δημοτες ειτε μεσω πολιτιστικων προγραμματων ειτε μεσω κοινωνικων παροχων. Ουσιαστικα αυτο κανουν, βοηθουν τους δημους προσφεροντας εθελοντικη εργασια και συχνα δικο τους χρημα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ κοριτσια, μετα τα τελευταια καταλαβαινω οτι τα ιδια λεμε πανω κατω. :D

Δεν το περιμενα η αληθεια ειναι , χαχαχα!!!!

Σε γενικες γραμμες λοιπον , συμφωνουμε.

 

"μπαίνει μια ομάδα ανθρωπων και λεει θα το αξιοποιήσουμε !

θα το βαψουμε θα το φτιάξουμε θα κανουμε ανταλλακτήριο

αγαθων και υπηρεσιων

θα κανουμε μαθήματα κλπ "

 

"Κατά τ'αλλα αυτή η ΑΚΡΙΒΗΣ έλλειψη νομικού πλαισίου είναι που δεν με βρίσκει και μένα απόλυτα σύμφωνη. "

 

"Πιστευω οτι αντιθετα θα επρεπε να επικροτησει την πρωτοβουλια των πολιτων και να τους διευκολυνει οπως μπορουσε."

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θαυμαζω οσους θυσιαζουν τον πολυτιμο χρονο τους για να ασχοληθουν με την προσφορα στον κοσμο, γιατι ξερω την κουραση και το σθενος που χρειαζεται ενω ουσιαστικα δεν κερδιζουν τιποτα.

 

Σε αυτό συμφωνώ.

 

Εκεί που διαφωνώ, είναι στη λογική "αφού οι άλλοι παρανομούν/ είναι άχρηστοι", δικαιολογείται και η δικιά μας παρανομία. Αν ο εκάστοτε δήμαρχος είναι άχρηστος, φροντίζω να πάει σπίτι του/ να αποκαλυφθούν οι παρανομίες του και να τιμωρηθεί γι' αυτές. Μαζεύω επίσης κι άλλους με τις ίδιες ιδέες και αφυπνίζω κι άλλο κόσμο ή προσπαθώ οι κινήσεις που θα κάνω να είναι νόμιμες. Καλώς ή κακώς, δεν ζούμε στη ζούγκλα, κι όταν απαιτούμε από τους άλλους να τηρούν τους νόμους, οφείλουμε να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.

 

Αν ο δήμαρχος έφτιαχνε το πάρκινγκ και τα έσοδα τα έκανε μπουζούκια, να πάει φυλακή. Αν όμως έφτιαχνε μια δημοτική βιβλιοθήκη (τυχαίο παράδειγμα), αυτό δεν νομίζω ότι θα χαλούσε κανέναν. Και μέσα στη βιβλιοθήκη θα μπορούσαν να λειτουργήσουν και όλες οι δράσεις που λειτουργούν τώρα στο χώρο της κατάληψης. Δεν νομίζω ότι αν πάει κάποιος και πει σε ένα δήμαρχο "θα προσφέρω δωρεάν μαθήματα αγγλικών σε ενήλικες στη βιβλιοθήκη", θα του το αρνηθεί. Εν ολίγοις θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχουμε αυτά που θέλουμε, πέρα από τα κλισέ που ακολουθούμε εδώ και χρόνια.

 

Αλλά η νοοτροπία του να υποστηρίζουμε με σθένος ότι όλες οι καταλήψεις είναι ευαγή ιδρύματα επειδή έτσι λέει η "γραμμή" που μας δίνουν τα δικά μας μίντια (γιατί μίντια δεν είναι μόνο το μέγκα, είναι κι ο ριζοσπάστης - επίσης τυχαία παραδείγματα) είναι τουλάχιστον φαιδρή.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που διαφωνώ, είναι στη λογική "αφού οι άλλοι παρανομούν/ είναι άχρηστοι", δικαιολογείται και η δικιά μας παρανομία. Αν ο εκάστοτε δήμαρχος είναι άχρηστος, φροντίζω να πάει σπίτι του/ να αποκαλυφθούν οι παρανομίες του και να τιμωρηθεί γι' αυτές. Μαζεύω επίσης κι άλλους με τις ίδιες ιδέες και αφυπνίζω κι άλλο κόσμο ή προσπαθώ οι κινήσεις που θα κάνω να είναι νόμιμες. Καλώς ή κακώς, δεν ζούμε στη ζούγκλα, κι όταν απαιτούμε από τους άλλους να τηρούν τους νόμους, οφείλουμε να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.

 

Αν ο δήμαρχος έφτιαχνε το πάρκινγκ και τα έσοδα τα έκανε μπουζούκια, να πάει φυλακή. Αν όμως έφτιαχνε μια δημοτική βιβλιοθήκη (τυχαίο παράδειγμα), αυτό δεν νομίζω ότι θα χαλούσε κανέναν. Και μέσα στη βιβλιοθήκη θα μπορούσαν να λειτουργήσουν και όλες οι δράσεις που λειτουργούν τώρα στο χώρο της κατάληψης. Δεν νομίζω ότι αν πάει κάποιος και πει σε ένα δήμαρχο "θα προσφέρω δωρεάν μαθήματα αγγλικών σε ενήλικες στη βιβλιοθήκη", θα του το αρνηθεί. Εν ολίγοις θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πετύχουμε αυτά που θέλουμε, πέρα από τα κλισέ που ακολουθούμε εδώ και χρόνια.

 

Αλλά η νοοτροπία του να υποστηρίζουμε με σθένος ότι όλες οι καταλήψεις είναι ευαγή ιδρύματα επειδή έτσι λέει η "γραμμή" που μας δίνουν τα δικά μας μίντια (γιατί μίντια δεν είναι μόνο το μέγκα, είναι κι ο ριζοσπάστης - επίσης τυχαία παραδείγματα) είναι τουλάχιστον φαιδρή.

 

Τα βρισκω πολυ ουτοπικα ολα αυτα στην Ελλαδα μας, οπου ο πολιτικος δεν παει ποτε φυλακη εκτος κι αν τον ανακυρηξει σε αποδιοπομπαιο τραγο το συναφι του. Εμεις καθε τετραετια στο δημο αυτο κανουμε, κραζουμε το δημαρχο βγαζουμε αλλο ο οποιος διαφθειρεται σε χρονο dt και φτου παλι απο την αρχη. Βγαλαμε μεχρι και δημαρχο μη πολιτικο μπας και δουμε ασπρη μερα κι εγινε χειροτερος απατεωνας κι απο τους επαγγελματιες πολιτικους. Αν ηταν δυνατον αυτο που προτεινεις δεν θα χε καταντησει η χωρα στο χαλι που ειναι σημερα. Η νοοτροπια του Ελληνα δυσκολα θα αλλαξει και δυστυχως διαφθειρεται πολυ ευκολα οταν γευτει την εξουσια.

 

Υπηρχαν πολλες προτασεις για να λειτουργησει το παρκο με δωρεαν εργασια και ο δημαρχος αρνηθηκε, εχουν τους λογους και τα συμφεροντα τους μη σου φαινεται περιεργο. Συμφερει να αφηνουν να ρημαζουν καποιες εγκαταστασεις για να μπορεσουν να τις γκρεμισουν και να φτιαξουν κατι αλλο και να βγαλουν κι απο κει λεφτα. Δυστυχως ετσι λειτουργουν τα πραγματα στην Ελλαδα, καθολου περιεργο που χρεωκοπησαμε ετσι.

 

Κατα τα αλλα "καταληψη" απο "καταληψη" διαφερει και ειναι απλα ο ορος που ξενιζει. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κατελαβαν κατι, πηραν ενα χωρο εγκαταλειμενο στη μοιρα του, τον εφτιαξαν και τον εκαναν λειτουργικο για το κοινο. Εκαναν τη δουλεια του δημου δλδ χωρις να πληρωνει δεκαρα. Θα πρεπε να τους πει ευχαριστω. Δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι και να κατακρινουμε ακομα και τις καλες περιπτωσεις στο ονομα μιας νομιμοτητος που στην Ελλαδα του σημερα εχει χασει καθε αξια ως εννοια με τα αισχη που βιωνουμε καθε μερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριο μου χτιστηκε πριν καμμια 25 χρονια ενα εκπληκτικο κτιριο για πολιτιστικο κεντρο, ενα στολιδι σε ολο το νομο. Δεν πιστευαμε την τυχη μας οσο το βλεπαμε να χτιζεται. Τελειωσε και παραδοθηκε για να φιλοξενησει βιβλιοθηκες, αναψυκτηριο, χωρους για παιδια κλπ αλλα ουδεποτε λειτουργησε. Εχει σχεδον καταστραφει απο την εγκαταλειψη. Υπηρξαν πολλες προτασεις για τη λειτουργια του, δηλωθηκε ενδιαφερον για χρηματοδοτηση και δωρεαν προσφορα εργασιας που δεν εγιναν ποτε αποδεκτα γιατι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως φανταζεστε. Υπαρχαν διαφορα γραφειοκρατικα και νομικα τερτιπια και φυσικα αρνητικη διαθεση εκ μερους του δημου. Κι ενω υπηρχαν μεγαλες αναγκες στο χωριο και θα μπορουσε καλλιστα να μεταφερθουν εκει και τα γραφεια της τοπικης αυτοδιοικησης προτιμησαν να νοικιαζουν αλλου κτιρια και να το αφησουν να ρημαξει. Τωρα δεν υπαρχει καν διαθεση να γκρεμιστει και περιμενουν να γινει κι αυτο μονο του ενω ειναι παρα πολυ επικινδυνο για τους διερχομενους.

 

Αν αντιθετα αποφασιζαν οι κατοικοι τοτε να κανουν μια συμβολικη "καταληψη" του κτιριου και να το αξιοποιησουν λειτουργωντας τοσο χρησιμες και απαραιτητες δραστηριοτητες που θα ανεβαζαν το χωριο, τοτε θα το κατακριναμε για καταλυση της νομιμοτητας. Τωρα το βλεπουμε να χανεται νομιμως μαζι με τα εκατομμυρια που πληρωθηκαν για να χτιστει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τα βρισκω πολυ ουτοπικα ολα αυτα στην Ελλαδα μας, οπου ο πολιτικος δεν παει ποτε φυλακη εκτος κι αν τον ανακυρηξει σε αποδιοπομπαιο τραγο το συναφι του. Εμεις καθε τετραετια στο δημο αυτο κανουμε, κραζουμε το δημαρχο βγαζουμε αλλο ο οποιος διαφθειρεται σε χρονο dt και φτου παλι απο την αρχη. Βγαλαμε μεχρι και δημαρχο μη πολιτικο μπας και δουμε ασπρη μερα κι εγινε χειροτερος απατεωνας κι απο τους επαγγελματιες πολιτικους. Αν ηταν δυνατον αυτο που προτεινεις δεν θα χε καταντησει η χωρα στο χαλι που ειναι σημερα. Η νοοτροπια του Ελληνα δυσκολα θα αλλαξει και δυστυχως διαφθειρεται πολυ ευκολα οταν γευτει την εξουσια.

 

Υπηρχαν πολλες προτασεις για να λειτουργησει το παρκο με δωρεαν εργασια και ο δημαρχος αρνηθηκε, εχουν τους λογους και τα συμφεροντα τους μη σου φαινεται περιεργο. Συμφερει να αφηνουν να ρημαζουν καποιες εγκαταστασεις για να μπορεσουν να τις γκρεμισουν και να φτιαξουν κατι αλλο και να βγαλουν κι απο κει λεφτα. Δυστυχως ετσι λειτουργουν τα πραγματα στην Ελλαδα, καθολου περιεργο που χρεωκοπησαμε ετσι.

 

Κατα τα αλλα "καταληψη" απο "καταληψη" διαφερει και ειναι απλα ο ορος που ξενιζει. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κατελαβαν κατι, πηραν ενα χωρο εγκαταλειμενο στη μοιρα του, τον εφτιαξαν και τον εκαναν λειτουργικο για το κοινο. Εκαναν τη δουλεια του δημου δλδ χωρις να πληρωνει δεκαρα. Θα πρεπε να τους πει ευχαριστω. Δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι και να κατακρινουμε ακομα και τις καλες περιπτωσεις στο ονομα μιας νομιμοτητος που στην Ελλαδα του σημερα εχει χασει καθε αξια ως εννοια με τα αισχη που βιωνουμε καθε μερα.

 

Άρα τι; Δεχόμαστε ότι ζούμε σε μια χώρα διεφθαρμένων, όπου τίποτε δεν αλλάζει, εκλέγουμε απλά κάποιους για να τους δώσουμε την ευκαιρία να μας κλέψουν και εμείς βρίσκουμε απλά εγκαταλελειμμένους χώρους και αυτοδιαχειριζόμαστε;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, προφανως ανεχομαστε τους αισχρους κλεφτες πολιτικους επειδη δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως, πληρωνουμε τα σπασμενα τους κι εξαντλουμε το παθος μας για τη νομιμοτητα σε οσους αφιερωνουν τον χρονο και τη καλη τους διαθεση για να κανουν οσα δεν θελουν η δεν μπορουν να κανουν οι δημοτικοι μας αρχοντες.

 

Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε οι ιδιοι οι δημοι να παραχωρουν αυτους τους χωρους στους πολιτες που ενδιαφερονται να προσφερουν υπηρεσιες αντι να γινεται θεμα χωρις λογο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω προσωπικα οτι στην χρεωκοπημενη ηθικα και οικονομικα Ελλαδα του σημερα μονο οι πρωτοβουλίες των πολιτων μπορουν να κανουν μια διαφορα και να προσφερουν ανακουφιση στους πολιτες. Μονο η αλληλεγγυη μεταξυ μας. Απο το κρατος δεν εχουμε να περιμενουμε τιποτα καλο πλεον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω προσωπικα οτι στην χρεωκοπημενη ηθικα και οικονομικα Ελλαδα του σημερα μονο οι πρωτοβουλίες των πολιτων μπορουν να κανουν μια διαφορα και να προσφερουν ανακουφιση στους πολιτες. Μονο η αλληλεγγυη μεταξυ μας. Απο το κρατος δεν εχουμε να περιμενουμε τιποτα καλο πλεον.

 

Εγώ διαφωνώ με τη λογική αυτή. Το κράτος το πληρωνουμε για να μας ανταποδίδει. Γι' αυτό επιμένω ότι καλό είναι να πιέζουμε για νόμιμες καταστάσεις, κι οχι να τους δινεις το πατημα να σου στελνουν τα ΜΑΤ και να σε δερνουν. Δεν εχει νοημα να συνεχισουμε τη συνηθεια αυτη να πληρωνουμε φορους και να πηγαινουν χαμενοι. και τωρα με την τροϊκα απο πανω ειναι μια χρυση ευκαιρια να πανε αρκετοι φυλακη και να δεσμευτουν οι περιουσιες τους.

 

Δεν συνεργαζεται ο δημαρχος; παρανομει; καταγγελια στις αρχες, ολο και καποιος νομικος θα βρισκεται αναμεσα σας που θα μπορει να το σπρωξει το θεμα. σιγα μην τον πληρωνετε για να σας κλεβει. απο καπου πρεπει να γινει η αρχη.

 

οι κινησεις αλληλεγγυης σαφως ειναι αξιεπαινες και πρεπει να συνεχιζονται. πρεπει ομως και να διαχωριζονται απο καταστασεις σοβαρων παρανομιων (βλ. ΑΣΟΕΕ) που και παλι ειναι εις βαρος των πολιτων, γι' αυτο καλο ειναι να επιδιωκουν τη νομιμοτητα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με τη λογική αυτή. Το κράτος το πληρωνουμε για να μας ανταποδίδει. Γι' αυτό επιμένω ότι καλό είναι να πιέζουμε για νόμιμες καταστάσεις, κι οχι να τους δινεις το πατημα να σου στελνουν τα ΜΑΤ και να σε δερνουν. Δεν εχει νοημα να συνεχισουμε τη συνηθεια αυτη να πληρωνουμε φορους και να πηγαινουν χαμενοι. και τωρα με την τροϊκα απο πανω ειναι μια χρυση ευκαιρια να πανε αρκετοι φυλακη και να δεσμευτουν οι περιουσιες τους.

 

Δεν συνεργαζεται ο δημαρχος; παρανομει; καταγγελια στις αρχες, ολο και καποιος νομικος θα βρισκεται αναμεσα σας που θα μπορει να το σπρωξει το θεμα. σιγα μην τον πληρωνετε για να σας κλεβει. απο καπου πρεπει να γινει η αρχη.

 

οι κινησεις αλληλεγγυης σαφως ειναι αξιεπαινες και πρεπει να συνεχιζονται. πρεπει ομως και να διαχωριζονται απο καταστασεις σοβαρων παρανομιων (βλ. ΑΣΟΕΕ) που και παλι ειναι εις βαρος των πολιτων, γι' αυτο καλο ειναι να επιδιωκουν τη νομιμοτητα.

ναι ετσι ειναι...ετσι θα επρεπε να ειναι και ετσι πρεπει να πιεσουμε να ειναι. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας σε γενικές γραμμές με το ποστ αρ. 84 που συμφωνεί με το ποστ 83 και επειδή το τόπικ ξεκίνησε τονίζοντας ότι χρειάζεται η άποψη των μαμάδων, να πω και μερικές σκέψεις ακόμα.

 

Καταρχήν το θέμα εν γένει δεν με ενδιαφέρει, δεν με ενδιαφέρουν τα πάντα όλα που συμβαίνουν ανά πάσα στιγμή στον κόσμο και δεν χρειάζεται να ενδιαφέρουν όλα όλους. Ως εκ τούτου, δεν έχω ακριβώς άποψη για κάποια συγκεκριμένη κατάληψη, αλλά έχω μια εικόνα από τη γενικότερη ιδεολογία και όχι όπως την παρουσιάζουν τα μέσα, αλλά όπως αμυδρά τη θυμάμαι από τα νιάτα μου. Αλλιώς λοιπόν έβλεπα τα πράγματα στα 20 και αλλιώς τώρα, 20 χρόνια μετά και ως μαμά.

 

Λοιπόν τώρα, ως μαμά και ειδικά με αυτά που περνάει ο τόπος, πιστεύω πρέπει να είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί, με τον τρόπο που διαχειρίζεται κανείς τη διαθέσιμη ενέργεια/μέσα για τον ίδιο και για το σύνολο. Ναι, χρειάζεται περισσότερο από κάθε άλλη φορά υπευθυνότητα, προσφορά, αλληλεγγύη, αλλά τείνω να πιστεύω (τείνω, γιατί όπως είπα δεν έχω σίγουρη άποψη για το όλο θέμα) ότι σε τέτοιους χώρους ξοδεύεται ενέργεια από άτομα, η οποία θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αλλού καλύτερα. Σε εκπαίδευση, δικτύωση με ηλεκτρονικά μέσα... Αν σε αυτούς τους χώρους προσφέρουν άνθρωποι συνταξιούχοι, το βλέπω ελαφρώς διαφορετικά.

 

Αυτές οι καταλήψεις μου θυμίζουν κάπως ένα ρεύμα, όπου ορισμένοι με ύφος σίγουρο κιόλας, προτρέπουν τον κόσμο να καλλιεργεί μικρά χωραφάκια, χωρίς ιδιαίτερο οικονομικό αντίκρυσμα.

 

Με αυτή την έννοια, το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό, αξιοπερίεργο που ένας τέτοιος χώρος βρίσκεται μέσα στην ίδια την ΑΣΟΕΕ... Έναν χώρο που θα έπρεπε να πρωτοπορεί σε πρωτοβουλίες παραγωγικές.

 

Ως μαμά, θα ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτική να αφήνω παιδιά να κινούνται σε χώρους όπου έστω και λίγα άτομα έχουν δηλωμένα χαλαρά όρια και απόψεις για διάφορα θέματα.

 

Και είμαι πολύ χαλαρή ως άνθρωπος γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...