Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"No cry sleep solution" vs "Κοιμησου παιδι μου"


Franklin

Recommended Posts

Με αφορμη ενα νεαρο ζευγαρι που εκθειαζε και συνεστηνε σε αλλο ζευγαρι τη μεθοδο του βιβλιου "Κοιμησου παιδι μου" που προτεινει να "εκπαιδευσεις" το μωρο σου να κοιμαται συνεχομενα αφηνοντας το να κλαιει ακομη και σε σημειο εμετου μονο του στο δωματιο του διαπιστωσα οτι ενω το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι ευρεως γνωστο αναμεσα στα νεαρα ζευγαρια ελαχιστοι γνωριζουν το " αντιθετο" βιβλιο και την απευθυνω σε ολους οσοι εχουν χρησιμοποιησει τη μεθοδο αυτου του βιβλιου: Οταν αγορασατε διαβασατε και συμφωνησατε με τον εαυτο σας να κανετε το μωρο σας να κοιμαται αφηνοντας το να κλαιει για χ ωρα,γνωριζατε οτι υπαρχει κι αλλο βιβλιο το "the no cry sleep solution" για το ιδιο ακριβως προβλημα αλλα με τελειως διαφορετικη μεθοδο,χωρις καθολου κλαμα; Οσοι το γνωριζατε γιατι επιλεξατε να ακολουθησετε το πρωτο βιβλιο;

 

Σημ: Παρακαλω να μην κλειδωθει το θεμα λογω υπαρξης παρομοιου,εδω μιλαμε συγκεκριμενα για συγκριση δυο βιβλιων καθαρα,οχι γενικα και αοριστα για προβληματα υπνου κ εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Franklin εγώ είχα διαβάσει το 'the no cry sleep solution' και με βάση αυτό προσπάθησα να φτιάξω ένα πρόγραμμα στη μικρή μου όταν ήταν 5μηνών περίπου και έκλαιγε. Εμένα με βοήθησε πολύ αλλά αυτό για να έχει αποτέλεσμα θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιείς πολύ και το 'ενστικτό σου' και να προσπαθείς να καταλάβεις το μωρό.. αντιθέτως το 'κοιμήσου παιδί μου' είναι πολύ πιο απλό σαν μέθοδος που όλοι όσοι 'αντέχουν' μπορούν να ακολουθήσουν! Σε αυτή τη μέθοδο ήταν κάθετος ο σύζυγός μου που δεν συμφωνούσε με τίποτα και έτσι δεν την δοκιμάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο το no "no-cry sleep solution" έχω διαβάσει τα βασικά σημεία και το ίδιο ειχα κάνει και απο το "κοινησου παιδί μου".

Η δευτερη μου φάνηκε πιο αποτελεσματική μέθοδος γι'αυτό και επέλεξα να διαβάσω το βιβλίο.

Τελικά, δεν έκανα κατά γράμμα εφαρμογή, αλλά βρηκα μέσα πολύ χρήσιμες συμβουλές και σε ορισμένα σημεια με βοήθησε να κατανοήσω κάποια πράγματα σχετικά με τον υπνο του μωρού.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν αγορασα το κοιμησου παιδι μου δυστυχως δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν διαρετικες "μεθοδοι"εκπαιδευσης υπνου!

Αν το ηξερα δεν θα το αγοραζα ποτε!το εφαρμοσα μια μερα ειδα οτι για την δικη μας οικογενεια ειναι βαρβαρο αλλα...με βοηθησε να καταλαβω ποσο σημαντικο ειναι το προγραμμα και η ρουτινα και η συνεπεια οταν θελεις ναπετυχεις κατι με το παιδι οποτε εφαρμοσα την ιδεα αλλα χωρις κλαμα!

Βασικα εφαρμοσα το βιβλιο xωρις να αφησω τα παιδια μου να κλαψουν πανω απο 30 δευτερολεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο μου γιο δεν ήξερα την υπαρξη του δεύτερου βιβλιου έτσι αγόρασα το κοιμήσου παιδί μου. Δε μπόρεσα σε καμία περίπτωση να το εφαρμόσω, ένα βράδυ προσπάθησα και κατέληξα να καυγαδίσω με τον άντρα μου!!! οπότε το άφησα και προσπάθησα μ εδικές μου μεθόδους να τον κοιμίζω. Βέβαια νομίζω ότι σε μερικά πράγματα έχει δίκιο ειδικά με το θέμα ρουτίνας. Στο μικρό γιο μου δεν προσπάθησα φυσικά να κάνω τπτ από το βιβλιο. Προσπαθω να μην τον αφήσω να κλαίει ούτε για ένα λεπτο. Κοιμάται στην αγκαλιά μου κ μετά απτοητος συνεχίζει τον ύπνο του στην κούνια του. Θα ήθελα ακόμα να προσθέσω πως το κοιμήσου παιδί μου δε λέει να αφήνεις το μωρό να κλαίει συνεχώς ακομα κ αν κάνει εμετο. Έχει συγκεκριμένα λεπτα που το αφήνεις μόνο του και πάντα δηλώνεις την παρουσία σου δε το αφήνεις να σπαράζει σε καμία περίπτωση επίσης όσον αφορά τον εμετο λεει να μη το πάρεις αγκαλιά και να μη το χαιδεψεις απλά να προσπαθήσεις να το ησυχάσεις κ μετά πάλι να το αφήσεις μόνο. Τέλος πάντων έγω προσωπικά είμαι εναντίον των μεθόδων (απλά άργησα να το καταλάβω) και υπέρ του ενστίκτου το οποίο είναι αλάνθαστο!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω διαβάσει μόνο το "Κοιμήσου παδί μου" αλλά δεν μπόρεσα να το εφαρμόσω. Το θεωρώ όμως μια πολύ ωραία μέθοδο! Το παιδί δεν παθαίνει τίποτα, κοιμάται αμέσως και εσύ έχεις λίγη ώρα το βράδυ να χαλαρώσεις. Εμένα μου παίρνει μία ώρα να τον κοιμήσω και βγαίνω πτώμα από το δωμάτιό του.

Μέσα στη μέρα μια χαρά τον αφήνω να κλαίει στην προσπάθειά του να πάρει την αρχηγία :D αλλά το βράδυ μου κακοφαίνεται δυστυχώς.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το είχα πάρει όταν το μωρο ηταν ημερών το "κοιμησου παιδι μου" επειδη μου το σύστησε η παιδιατρος,όμως όταν το διάβασα κατάλαβα οτι δεν μας ταιριάζει καθόλου,με στρεσαρει πολυ το κλάμα του μωρου.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το the no-cry sleep solution μετά από ένα σχετικά σύντομο, αλλά εντατικό ψάξιμο. Πιο πριν είχα κάπως αμυδρά υπόψη τις μεθόδους με κλάμα, χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο συγκρεκριμένο βιβλίο. Ήταν η εποχή που δεν εργαζόμουν έξω από το σπίτι και έβλεπα το ξενύχτι ως δική μου υποχρέωση.

 

Αν κρίνω από τη δική μας εμπειρία, σε αυτά τα βιβλία φτάνει κανείς όταν έχει εξαντλήσει το ένστικτό του και έχοντας αφήσει μια κατάσταση να συνεχίζεται, περιμένοντας να δει πού θα το πάει το παιδί και τελικά φαίνεται ότι το παιδί από μόνο του δεν καταλήγει κάπου που να εξυπηρετεί την υπόλοιπη οικογένεια. Στο μεταξύ όμως έχει συσσωρευτεί η κούραση και κανείς μπορεί να μην παίρνει και τις πιο ψύχραιμες αποφάσεις. Η μέθοδος με κλάμα υπόσχεται πιο άμεσα αποτελέσματα. Συχνά το ξενύχτι αυτό είναι πιο δύσκολο για το γονιό, ακόμα και σε σχέση με τη φάση του νεογέννητου και η κούραση έχει μαζευτεί.

 

Σε εμάς έπιασε το the no-cry sleep solution αρκετά άμεσα και εύκολα. Ωστόσο, αν δεν έπιανε αυτό, υπήρχαν δύο δρόμοι. Ή θα δοκιμάζαμε τη μέθοδο του κλάματος ή θα αναλάμβανε ο σύζυγος όλα τα ξενύχτια, εφόσον εκείνος ήταν πιο επιρρεπής στο να λυπηθεί το παιδί περισσότερο από τον ξενυχτισμένο γονιό... Ή είχε περισσότερες αντοχές ο ίδιος στο ξενύχτι.

 

Πάντως, χωρίς να το ξέρουμε είχαμε ακολουθήσει από τη γέννηση τις αρχές του the no-cry, δηλαδή χωρίς κλάμα είχε μάθει το παιδί από τη γέννηση να αποκοιμιέται χωρίς να απασχολεί κάποιον μεγάλο. Για ένα διάστημα που ξεχαστήκαμε, οδηγηθήκαμε στο να χρειαστούμε βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το the no-cry sleep solution μετά από ένα σχετικά σύντομο, αλλά εντατικό ψάξιμο. Πιο πριν είχα κάπως αμυδρά υπόψη τις μεθόδους με κλάμα, χωρίς να έχω διαβάσει κάποιο συγκρεκριμένο βιβλίο. Ήταν η εποχή που δεν εργαζόμουν έξω από το σπίτι και έβλεπα το ξενύχτι ως δική μου υποχρέωση.

 

Αν κρίνω από τη δική μας εμπειρία, σε αυτά τα βιβλία φτάνει κανείς όταν έχει εξαντλήσει το ένστικτό του και έχοντας αφήσει μια κατάσταση να συνεχίζεται, περιμένοντας να δει πού θα το πάει το παιδί και τελικά φαίνεται ότι το παιδί από μόνο του δεν καταλήγει κάπου που να εξυπηρετεί την υπόλοιπη οικογένεια. Στο μεταξύ όμως έχει συσσωρευτεί η κούραση και κανείς μπορεί να μην παίρνει και τις πιο ψύχραιμες αποφάσεις. Η μέθοδος με κλάμα υπόσχεται πιο άμεσα αποτελέσματα. Συχνά το ξενύχτι αυτό είναι πιο δύσκολο για το γονιό, ακόμα και σε σχέση με τη φάση του νεογέννητου και η κούραση έχει μαζευτεί.

 

Σε εμάς έπιασε το the no-cry sleep solution αρκετά άμεσα και εύκολα. Ωστόσο, αν δεν έπιανε αυτό, υπήρχαν δύο δρόμοι. Ή θα δοκιμάζαμε τη μέθοδο του κλάματος ή θα αναλάμβανε ο σύζυγος όλα τα ξενύχτια, εφόσον εκείνος ήταν πιο επιρρεπής στο να λυπηθεί το παιδί περισσότερο από τον ξενυχτισμένο γονιό... Ή είχε περισσότερες αντοχές ο ίδιος στο ξενύχτι.

 

Πάντως, χωρίς να το ξέρουμε είχαμε ακολουθήσει από τη γέννηση τις αρχές του the no-cry, δηλαδή χωρίς κλάμα είχε μάθει το παιδί από τη γέννηση να αποκοιμιέται χωρίς να απασχολεί κάποιον μεγάλο. Για ένα διάστημα που ξεχαστήκαμε, οδηγηθήκαμε στο να χρειαστούμε βιβλίο.

είμαι σε φάση απόγνωσης με το θέμα του ύπνου,η μικρή μου είναι 6,5 μηνών..σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να την αφήσω να κλαίει για να "μάθει"..που μπορώ να βρω το βιβλίο αυτό;είναι μόνο στα Αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Τότε το είχα βρει ηλεκτρονικά. Έχει περάσει όμως πολύς καιρός και δεν ξέρω να το ξαναβρώ με τον ίδιο τρόπο. Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος με πμ. Θα μπορούσες να το παραγγείλεις από το ιντερνετ, ως βιβλίο. Είναι στα αγγλικά.

 

Άσχετα με τα υπόλοιπα, δες μήπως κρυώνει το παιδί και είναι η ζέστη αυτό που αναζητάει. Σε εμάς βέβαια είχε συμβει αυτό καλοκαίρι. Έχει να κάνει πιο πολύ με την ηλικία του παιδιού. Απλά επειδή αυτή την εποχή κάνει κρύο και τα δικά μου που μιλάνε μου το λένε, σκέφτηκα και αυτό με το κρύο.

 

Το βασικό είναι ο τρόπος που αποκοιμιέται το παιδί. Αν μάθει να αποκοιμιέται με τη βοήθεια του μεγάλου, αυτό θα ζητάει και στην ηλικία που αρχίζει να μισοξυπνάει επειδή γυρνάει πιο συχνά πλευρό σε σχέση με πριν. Δηλαδή πιο συχνά σε σχέση με νεογέννητο. Αν στον πρώτο ύπνο, σταδιακά φτάσετε να μην απασχολείται πολύ ένας μεγάλος, αυτομάτως θα εξαφανιστούν τα ενδιάμεσα ξυπνήματα, γιατί το παιδί θα μάθει να ξανακοιμάται μόνο του, όπως οι μεγάλοι, όταν αλλάζουν πλευρό. Αν θηλάζει, είναι ελαφρώς πιο σύνθετο, γιατί μπορεί και η πείνα να παίζει κάποιο ρόλο. Σταδικά θα κοπούν και τα ξυπνήματα από πείνα και θα αυξηθεί η τροφή/γάλα μέσα στη μέρα, γιατί και τα παιδιά στην ουσία αγαπάνε το βραδυνό ύπνο, άπαξ και καταλάβουν το πώς να αποκοιμιούνται.

 

Το the no-cry υποστηρίζει το να οδηγηθεί κανείς στο ίδιο αποτέλεσμα, με διαφορετικό όμως τρόπο. Η μέθοδος κλάματος είναι ο τρόπος ο γονιός να πει στο παιδί οτι μπορεί εκείνο να κοιμηθεί μόνο του και ότι το κλάμα του για λίγες μέρες (αν ο γονιός είναι αρκετά συνεπής) είναι ένα μικρό τίμημα σχετικά. Εντάξει, το δεύτερο μέρος δεν το καταλαβαίνει ουσιαστικά το μωράκι. Η μέθοδος του the no-cry περνάει το ίδιο μήνυμα στο μωρό, αλλά πολύ πιο σταδιακά. Ο γονιός, παρακολουθώντας το μωρό, σταδιακά εμπλέκεται όλο και λιγότερο στη διαδικασία ύπνου του παιδιού, έτσι ώστε να φτάσει το παιδί αφού χαλαρώσει (εδώ μπορεί να μην αποδεσμευτεί ο γονιός αν θέλει), να μπορεί να κλείσει τα μάτια και να αποκοιμηθεί όσο είναι μόνο του. Όταν από μισοκοιμισμένο μπορει το παιδί μόνο του να ξανακοιμηθεί, σταματάνε τα βραδυνά ξυπνήματα.

 

Αν τυχόν ξυπνάς για πιπίλα, έχω ακούσει ότι σε μικρό διάστημα θα μπορεί το παιδί να τη βρίσκει μόνο του. Κάποιες μαμάδες αφήνουν σκόρπιες μερικές πιπίλες στην άκρη του στρώματος να τις βρίσκει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω διαβάσει κ τα 2.κ εγώ συμφώνησα με κάποια πράγματα που έλεγε το κοιμησου μωρο μου αλλά σε καμία περίπτωση δ μπορούσα να εφαρμόσω την μέθοδο του κλάματοσ.επίσης με το άλλο βιβλίο παρά τις προσπάθειες μου δ κατάφερα κάτι.τελικά σιγά σιγά κ εκεί γύρω στο χρόνο κ αφού αποθηλασα κιόλας είδαμε διαφορά στον ύπνο.τώρα το μικρούλι ενώ ξεκινήσαμε μια χαρά είναι λίγο τζαναμπετικο τις τελευταίες μέρες...γ να δούμε..πάντως θέλει λίγη υπομονή κ όλα στρωνουν..είναι κρίμα να κλαίει ένα μωράκι.ξέρετε γ πότε ξεπετάγονται?είναι κούραση το ξέρω αλλά δ είναι γ πάντα αυτη η κατάσταση.αυτό πρέπει να χουμε στο νου μας.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

είμαι σε φάση απόγνωσης με το θέμα του ύπνου,η μικρή μου είναι 6,5 μηνών..σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να την αφήσω να κλαίει για να "μάθει"..που μπορώ να βρω το βιβλίο αυτό;είναι μόνο στα Αγγλικά;

 

Εγω το ειχα παραγγειλει απο το amazon αλλα εδω διαβασα οτι το εχει και ο Παπασωτηριου.Ναι ειναι στα αγγλικα αλλα εχει απλη γραφη δεν εμπλεκει επιστημονικες ορολογίες κλπ. Εγω ειχα τοτε μια 16 μηνη κορη που θηλαζε και ξυπνουσε καθε 20λεπτα εκ γενετής και ετοιμαζομουν να γεννησω το δευτερο.Αγορασα το κοιμησου παιδι μου επειτα απο συστασεις φιλων,εκνευριστηκα τοσο πολυ απο οσα εγραφε που πρωτη μου φορα πεταω βιβλιο στα σκουπιδια και πανω στην απελπισια μου και στο αγχος για το διπλο ξυπνημα με το νεογεννητο που ερχοταν ανακαλυψα το the no cry. Μου πηρε μια βδομαδα να μαθω τη μεγαλυτερη να κοιμαται συνεχομενα μεχρι και στο πατωμα με την κοιλια στο στομα κρατωντας της το χερακι με θυμαμαι να ξαπλωνω καθ υποδειξη του The no cry και μολις την εμαθα να κοιμαται αδιακοπα γεννησα......Το δευτερο το εκπαιδευσα απο την πρωτη ωρα αφου ειχα μαθει απ εξω το βιβλιο και ξυπναγε αν κ νεογεννητο και αποκλειστικα θηλαζων μωρο καθε 4ωρες. Αυτο με το 4ωρο ειναι και στο παιδι,αλλα το οτι δεν εκανε τα καμωματα του πρωτου παιδιου το οφειλω 100% σε οσα διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

είμαι σε φάση απόγνωσης με το θέμα του ύπνου,η μικρή μου είναι 6,5 μηνών..σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να την αφήσω να κλαίει για να "μάθει"..που μπορώ να βρω το βιβλίο αυτό;είναι μόνο στα Αγγλικά;

 

Έχω το no cry σε ηλεκτρονική μορφή. Αν θελεις μπορώ να σου το στείλω!

 

Από το "κοιμήσου παιδί μου" έχω διαβάσει μόνο ένα απόσπασμα που υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο.

 

Το no cry μου φάνηκε καταπληκτικό βιβλίο. Έμαθα πολλά για τον ύπνο των μωρών αν και ποτέ δεν έκανα κάποια σοβαρή προσπάθεια να το εφαρμόσω. Την περίοδο των διακοπών που είχαμε πάει για 15 μέρες στα πεθερικά μου έκανα το λάθος να μάθω στο μώρό να κοιμάται στο κρεβάτι μου μαζί μου και τώρα πάλι άρχισε να φοβάται τη νύχτα που ξυπνάει και να θέλει να το πάρω μαζί μου για να ξανακοιμηθεί. Χθες πήρα την απόφαση να εφαρμόσω επιτέλους πιστά τη μέθοδο.

 

Έχω δοκιμάσει και να την αφήσω να κλαίει (μέχρι 10 λεπτά) Τον πρώτο καιρό είχε πιάσει και αποκοιμιόταν μόνη της και για ένα διάστημα δεν ξυπνούσε τη νύχτα. Όμως δεν θα το ξανακάνω. Δυστυχώς δεν είναι το κάνω μία φορά και ξεμπέρδεψα, τουλάχιστον δεν πιάνει σε όλα τα μωρά μόνιμα. Με μια αλλαγή περιβάλλοντος, μια αρρώστεια ο ύπνος του μωρού μπορεί να επηρεαστεί οπότε άντε πάλι να το αφήνεις να κλαίει για να μάθει να κοιμάται. Δε μου αρέσει να συνδέσει το μωρό τη διαδικασία του ύπνου με αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία.

 

Πάντως όποια μέθοδο και να ακολουθήσει κανείς χρειάζεται υπομονή, γιατί δεν αλλάζουν οι συνήθειες του μωρού και το βιολογικό του ρολόι από τη μια μέρα στην άλλη.

 

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι το no cry είναι γραμμένο με πολύ ανθρώπινο τρόπο και με πολύ σεβασμό στις επιλογές parenting που κάνει ο γονιός (π,χ. αν το μωρό θηλάζει ή αν πίνει ξένο γάλα, αν κοιμάται σε δικό του κρεβάτι ή μαζί με το γονιό). Αντίθετα αυτό που δε μου άρεσε στο απόσπασμα που διάβασα από το "κοιμήσου παιδί μου" είναι ο τρόπος που βλέπει το παιδί. Ουσιαστικά υπονοεί ότι το παιδί απλά θέλει να περάσει το δικό του όταν κλαίει και όχι ότι κλαίει π.χ. από φόβο ή από ταλαιπωρία.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Εχω κ εγω εναν μπεμπη 6 μηνων που ξυπνάει απειρες φορες μεσα στη νυχτα κ θελω να διαβασω το βιβλιο No cry solution γιατι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να αφησω το μωρο μου να κλαιει ωστε να κοιμηθει...Δεν το βρισκω ηλεκτρονικα...υπαρχει καποια συγκεκριμενη διευθυνση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το έχω κ εγώ.αν θες να στο στείλω.

 

Το έχεις ηλεκτρονικά?Θα μπορούσες να το στείλεις & σε μένα?:-)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

είχα διαβάσει και τα δύο, πρώτα το κοιμήσου παιδί μου κυριώς για να δω τον τρόπο σκέψης του συγγραφέα αφού ήταν από την αρχή φανερό ότι δεν θα χρησιμοποιούσα αυτή την μέθοδο, δεν ταίριαζε ούτε σε μένα, ούτε στο παιδί μου και σαφώς δεν είναι για παιδιά που θηλάζουν, και πιστεύω ότι δεν κάνει και για παιδιά κάτω του έτους

από αυτό κράτησα κάποια πράγματα άσχετα με την μέθοδο του ύπνου που με/μας βοήθησαν και σίγουρα συμφωνώ με αυτό που αναφέρει και η opal ότι αφήνει να εννοηθεί (ή μάλλον το λέει καθαρά) :lol::lol: ότι το βρέφος και αργότερα το νήπιο έχει δημιουργηθεί με μόνο σκοπό να σε κάνει να ....υποφέρεις και να σου .....σπάσει τα νεύρα :lol::lol: για να περάσει το δικό του πράγμα που δεν μου άρεσε ούτε και εμένα

 

το no cry έπεσε στα χέρια μου ευτυχώς πριν αποθηλάσω την κόρη μου και σίγουρα με βοήθησε με τις συμβουλές του τις οποίες και πάλι δεν ακολούθησα κατά γράμμα πάντως είναι ποιο φιλικό για γονείς και παιδιά που θηλάζουν (πράγμα βασικό για μένα εκείνη την εποχή)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια νομίζω το έστειλα σε όλες σας!καλή επιτυχία!

εγω δεν το πήρα:(σου ξαναστελνω το mail μου.Σε ποιό μέρος της Εύβοιας είσαι??Εγώ είμαι Χαλκίδα:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...