Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνων δεν κοιμαται χωρις εμενα


Μπουρμπουρ1

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια...εχω ενα αγορακι 6 μηνων(εγινε στις 7-1-16 6 μηνων)το οποιο την ημερα κοιμαται μονο πανω στο στηθος επειδη πιπιλαει(δεν παιρνει πιπιλα)για κανενα 20λεπτο με μισαωρο το πολυ....το απογευμα κοιμαται στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω οχι στο δικο του...ατο δικο του θα τον βαλω απο βδομαδα...φυσικα το βραδυ θα ξυπνησει 2 φορες για να τον θηλασω και να πιπιλησει και ξανακοιμαται....το ερωτημα μου ειναι μηπως τον κακομαθαινω ή μηπως τον εχω κακομθαθει;με εχπυν ζαλισει οτι δεν θα ξεκολαει και οτι θα μαθει ετσι κτλ.....κοριτσια βοηθεια sos...πειτε μου τι να κανω...περιμενω..

 

Εσύ πώς αισθάνεσαι με την κατάσταση? Υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί προσωπικά ή απλά έχεις μπουχτίσει με όσα σου λένε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εσύ πώς αισθάνεσαι με την κατάσταση? Υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί προσωπικά ή απλά έχεις μπουχτίσει με όσα σου λένε?

 

Εχω μπουχτισει και κουραστει με οσα μου λενε...με εχουν ζαλισει....

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα Bite! δυστυχώς υπάρχουν πολλοί αδιάκριτοι..αλλά μην τους δίνεις σημασία! εχω και εγώ μερικούς στον κύκλο μου και εκνευρίζομαι μονο που τολμανε να με ρωτησουν για τον υπνο της κορης μου...με αυτο το υφος οτι δεν αποδεχονται τα οσα κανω! αν εσυ και ο συζηγος σου κινειστε στην ιδια κατευθυνση τοτε μην τους λογαριαζεις.... κ μπορεις κ πολυ ευκολα να μην τους απαντας!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

πως με τρελαινουν κατι τετοιοι ανθρωποι!!!!! Κουκλα εμεις ειμαστε 8.5 μηνων και κοιμομαστε θηλαζοντας αν δεν το εκανα θα σερνομουν η μικρη ξυπναει 3-4 κατα την διαρκεια της νυχτας το ιδιο κανουμε και κατα την διαρκεια της ημερας εκτος αν ειναι καποια απο τις γιαγιαδες της εδω οποτε αναλαμβανει αυτη αλλα και παλι στην αγκαλια τους θα κοιμηθει. Να μην σε νοιαζει τι λενε θα κανεις οτι βολευει τους ρυθμους της οικογενειας σου. Εμενα αυτο μας βολευε αυτο καναμε και ειμαστε ολοι χαρουμενοι. Και οποιος ρωταει να απαντας με χιουμορ εγω σε μια γνωστη μου που ηξερα οτι ρωταει για να με ζαλισει μετα στην ερωτηση που κοιμαται απαντησα στο μπαλκονι για περνουμε τον αερα μας:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως με τρελαινουν κατι τετοιοι ανθρωποι!!!!! Κουκλα εμεις ειμαστε 8.5 μηνων και κοιμομαστε θηλαζοντας αν δεν το εκανα θα σερνομουν η μικρη ξυπναει 3-4 κατα την διαρκεια της νυχτας το ιδιο κανουμε και κατα την διαρκεια της ημερας εκτος αν ειναι καποια απο τις γιαγιαδες της εδω οποτε αναλαμβανει αυτη αλλα και παλι στην αγκαλια τους θα κοιμηθει. Να μην σε νοιαζει τι λενε θα κανεις οτι βολευει τους ρυθμους της οικογενειας σου. Εμενα αυτο μας βολευε αυτο καναμε και ειμαστε ολοι χαρουμενοι. Και οποιος ρωταει να απαντας με χιουμορ εγω σε μια γνωστη μου που ηξερα οτι ρωταει για να με ζαλισει μετα στην ερωτηση που κοιμαται απαντησα στο μπαλκονι για περνουμε τον αερα μας:-P

 

Εισαι απιστευτη....να χαιρεσαι το μωρακι σου...και μου λενε και το αλλο για σενα το λεμε για να μην κουραζεσαι και ταλαιπωρηθεις...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απιστευτη....να χαιρεσαι το μωρακι σου...και μου λενε και το αλλο για σενα το λεμε για να μην κουραζεσαι και ταλαιπωρηθεις...

 

κλασικη ατακα.... αλλα ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω? Το οτι γινεσαι μανα σημαινει κουραση (μην παρεξηγηθω δεν το λεω αρνητικα) ειτε θηλαζεις ,ειτε ταιζεις με μπιμπερο, ειτε κοιμαται μαζι σου, ειτε κοιμαται χωρια σου, ειτε το εχεις αγκαλια, ειτε δεν το εχεις απο την στιγμη που γινεσαι μανα τιποτα δεν ειναι το ιδιο ολα αλλαζουν. Απο εκει και περα ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος το πως θα διαχειριστει τον χρονο του με το παιδι του και πως θα το μεγαλωσει. Γι αυτο σου ειπα δες τι κανει καλο στην οικογενεια σου και αυτο ακολουθα καλες και οι συμβουλες αλλα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα, χρονια πολλα!

Εχω πολυ καιρο να γραψω και οι λογοι ειναι οτι με επιασαν τα ψυχολογικα μου, φυγαμε για χριστουγεννα και το κυριοτερο το μωρο δεν μου αφηνει χρονο.

 

Οπως μου λενε ολοι θα μου πειτε κι εσεις οτι εγω φταιω γιατι την εμαθα ετσι αλλα εδω και πολυ καιρο η κατασταση εχει ως εξης:

Την ημερα δεν καθεται μονη της παρα ελαχιστα, ακομη κι αγκαλια να την εχω δεν ησυχαζει αν δεν της δινω συνεχως καποιο ερεθισμα.Τη νυχτα κοιμομαστε μαζι για δικη μου ευκολια γιατι ξυπνα ακομα καθε 2-3 ωρες για να φαει και αλλιως ταλαιπωρουμαι πολυ.Με τα πιο πανω δεν εχω προβλημα, τα θεωρω λιγο πολυ φυσιολογικα για ενα μωρο.Λαθος;;;

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν με αποδεσμευει τις ωρες που κοιμαται την ημερα.Αν κοιμηθω μαζι της κατα τη διαρκεια της ημερας μπορει να κοιμηθει και ενα τριωρο αλλα αν σηκωθω απο διπλα της ξυπναει το αργοτερο μετα απο 45'.Αν ξαναξαπλωσω μαζι της θα ξανακοιμηθει αλλα με δυσκολια θα ξανασηκωθω κι αυτο επαναλαμβανεται πολλες φορες.Το αποτελεσμα δεν βρισκω χρονο ουτε για τις βασικες δουλειες αλλα ουτε και μια στιγμη προσωπικου χρονου.

Δοκιμασα να την κοιμιζω σε πιο αραια διαστηματα, να την κουραζω, να την σηκωνω αν δεν θελει να κοιμηθει μονη της, τζιφος! το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα μωρο που γρινιαζει απο νυστα.Βοηθεια απο καποιον που μπορω να την αφησω για λιγο ειτε ξυπνια ειτε κοιμισμενη δεν εχω.

Τωρα πηρα ενα αρκουδακι για να κοιμομαστε μαζι και να το αφηνω στη θεση μου αλλα δεν εχω προλαβει ακομη να δω αποτελεσματα.Θαπιασει λετε;Υποθετω οτι το προβλημα προκυπτει απο τον θηλασμο.Μηπως χρειαζονται γενικοτερες αλλαγες;Μη μου πειτε να την αφησω να κλαιει δεν αντεχουν τα νευρα μου, το κλαμα της ειναι ιδιαιτερα στρεσογονο για μενα.

Οταν ηταν πιο μωρο ηταν καλυτερα τα πραγματα.Μαλλον κατι εκανα λαθος ε;Τι με συμβουλευετε; μπορω να κανω κατι 'η θα πρεπει απλως να περιμενω να μεγαλωσει;

 

καλημέρα! για να είμαι ειλικρινής έτσι όπως τα περιγράφεις, μου θυμίζεις εμένα... εννοείται ότι η υπερβολική κούραση δημιουργεί υπερένταση και γκρίνια στα μωρά οπότε καλό είναι να το αποφεύγεις. επίσης, προσπάθησε να κρατήσεις ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα.

επισης, μην υποκυπτεις στις πιεσεις του περιβαλλοντος που δεν αντιλαμβανονται οτι τα μωρα μας θελουν αγαπη και πολλες αγκαλιες και ξερουν να τις διεκδικησουν!!!

πιστεύω ότι δεν έκανες κάποιο λάθος, απλά το μωράκι σου μεγάλωσε και έχει καλύτερη αντίλληψη! ξέρει να διεκδικεί αυτά τα οποία θέλει. θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να την κοιμίζεις μαζί σου (είναι μεγάλη ευκολία) και να σηκώνεσαι όποτε νομίζεις ότι έχει κοιμιθεί βαθιά...να περάσει δλδ κπ διάστημα. κ ας ξυπνησει. προσπάθησε μετά να την ξανακοιμίσεις κοκ.

μια αλλη προσέγγιση θα ήταν να άρχιζες να δοκιμάζεις έναν άλλο τρόπο να κοιμίσεις το μωρό, πχ στο καρότσι, ή να σε βοηθούσε κάποιος άλλος να το κοιμίσεις (πχ η γιαγια).

είναι μεγάλο θέμα το να μην εχεις χρονο να ασχοληθεις με κατι αλλο....

εμενα αυτο που με βοηθησε ειναι να βαζω μικρους στοχους (πχ να συνιθισει την κουνια της) και σιγα σιγα επιδιωκα με ηρεμους και ομορφους τροπους να τους πετυχω. ολα πιστευω οτι ειναι θεμα επιμονης!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απιστευτη....να χαιρεσαι το μωρακι σου...και μου λενε και το αλλο για σενα το λεμε για να μην κουραζεσαι και ταλαιπωρηθεις...

 

Αχ σας ευχαριστώ τόσο πολύ που νοιάζεστε, το εκτιμώ πραγματικά. Γιαυτό θα σας εκμεταλλευτώ λιγουλάκι, τώρα που το μωρό με έχει ανάγκη. Εσύ έλα κάθε Δευτέρα, εσύ κάθε Τετάρτη κι εσύ κάθε Πέμπτη για σφουγγάρισμα, πλύσιμο, σίδερο, σίδερο, σίδερο σίδερο, σούπερ μάρκετ.... Ή δεν εννούσατε αυτό;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...