Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ τελος!-ΤΕΤΑΡΤΗ χειρουργειο!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


σιδερενιος ο μπομπιρας και αλλο κακο μακρια απο δω!!!!

arius, με το καλο και η δικη σας εγχειρηση, να πανε ολα τελεια και μακρια μακρια μακρια οοοολα τα ασχημα πια!

Link to comment
Share on other sites

σιδερενιος ο μπομπιρας και αλλο κακο μακρια απο δω!!!!

arius, με το καλο και η δικη σας εγχειρηση, να πανε ολα τελεια και μακρια μακρια μακρια οοοολα τα ασχημα πια!

Link to comment
Share on other sites

σιδερενιος ο μπομπιρας και αλλο κακο μακρια απο δω!!!!

arius, με το καλο και η δικη σας εγχειρηση, να πανε ολα τελεια και μακρια μακρια μακρια οοοολα τα ασχημα πια!

 

:lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Σε μια από τις επανεξετάσεις ρουτίνας, το νεογνολογικό διέγνωσε ότι το κεφαλάκι του μωρού μας σταμάτησε να μεγαλώνει. Η αξονική έδειξε ότι σχεδόν όλες οι ραφές και οι πηγές κλείσανε - και είναι μόνο 10 μηνών. Φυσικά, η εξήγηση που πήραμε είναι ότι συμβαίνει σε πρόωρα. Δυο γιατροί είπανε να περιμένουμε κάνα δίμηνο, και τρεις να το εγχειρήσουμε άμεσα. Μιας και ένας από τους τρεις ήταν ο παιδοχειρούργος, μπαίνουμε όσο πιο άμεσα μπορούμε, στις 26 του Μαϊου. Άλλη μια δοκιμασία, που θα την περάσουμε κι αυτή ελπίζοντας να είναι η τελευταία...

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μια από τις επανεξετάσεις ρουτίνας, το νεογνολογικό διέγνωσε ότι το κεφαλάκι του μωρού μας σταμάτησε να μεγαλώνει. Η αξονική έδειξε ότι σχεδόν όλες οι ραφές και οι πηγές κλείσανε - και είναι μόνο 10 μηνών. Φυσικά, η εξήγηση που πήραμε είναι ότι συμβαίνει σε πρόωρα. Δυο γιατροί είπανε να περιμένουμε κάνα δίμηνο, και τρεις να το εγχειρήσουμε άμεσα. Μιας και ένας από τους τρεις ήταν ο παιδοχειρούργος, μπαίνουμε όσο πιο άμεσα μπορούμε, στις 26 του Μαϊου. Άλλη μια δοκιμασία, που θα την περάσουμε κι αυτή ελπίζοντας να είναι η τελευταία...

 

ευχομαι να ειναι περαστικα!!που θα ειναι σιγουρα!!!!λιγο θα ζοριστειτε,το καταλαβαινω γιατι το περασα,ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ γολγοθας,αλλα δυστυχως αυτα τυχαινουν στη ζωη μας και πρεπει να εχουμε τη δυναμη και το κουραγιο να τα ξεπερναμε!!!

που θα την κανετε?

 

περιμενουμε νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση θα γίνει στο Παπαγεωργίου, στην παιδοχειρουργική. Ο χειρούργος μας είπε ότι είναι μια συνήθης διαδικασία, και δεν θα είναι επίπονη για το μικρό, απλά θέλει 8 μέρες νοσηλεία. Δεν έχω ξανακούσει για αυτή την επέμβαση, οπότε τον πίστεψα. Τι εννοείς ότι θα ζοριστούμε και ότι είναι ΜΕΓΑΛΟΣ Γολγοθάς; Σε ρωτάω, για να μπορέσω να πάρω δύναμη και κουράγιο πριν πέσω από τα σύννεφα!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η επέμβαση θα γίνει στο Παπαγεωργίου, στην παιδοχειρουργική. Ο χειρούργος μας είπε ότι είναι μια συνήθης διαδικασία, και δεν θα είναι επίπονη για το μικρό, απλά θέλει 8 μέρες νοσηλεία. Δεν έχω ξανακούσει για αυτή την επέμβαση, οπότε τον πίστεψα. Τι εννοείς ότι θα ζοριστούμε και ότι είναι ΜΕΓΑΛΟΣ Γολγοθάς; Σε ρωτάω, για να μπορέσω να πάρω δύναμη και κουράγιο πριν πέσω από τα σύννεφα!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΕΤΩΝ.

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 17 ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ 5 ΜΗΝΩΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΕΣ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΖΟΡΙΣΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ .

ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ 3ΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΞΟΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΠΟΙΟΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ?ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΕΤΩΝ.

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 17 ΜΗΝΕΣ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ 5 ΜΗΝΩΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΕΣ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΖΟΡΙΣΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ .

ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ 3ΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΞΟΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΠΟΙΟΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ?ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ

 

Ο παιδίατρος δεν διέγνωσε τίποτα, το βρήκαν στην εξέταση που κάνουνε στο νεογνολογικό του Παπαγεωργίου που πηγαίνουμε κάθε δυο μήνες για επανεξέταση, στο 10ο μήνα. Προβληματίζομαι πολύ για τον παιδίατρο, που θα έπρεπε να το είχε διαγνώσει - αν και δεν μπορώ μάλλον να περιμένω πολλά από έναν παιδίατρο μιας μικρής επαρχιακής πόλης που δεν έχει εξοικείωση με τα πρόωρα. Μάλλον είναι το σημάδι για να βρω κάποιον γιατρό πιο έμπειρο για την περίπτωσή μας, γιατί το παιδί επί 4 μήνες δεν έβαλε γραμμάριο και ο παιδίατρος λέει "δεν πειράζει, μου αρκεί που είναι ευδιάθετο" - και ήδη είναι κάτω από τα φυσιολογικά όρια, ενώ παίρνει κανονικά το ύψος του!

Κάναμε μια αξονική που επιβεβαίωσε το κλείσιμο των ραφών. Πήγαμε στον διευθυντή της παιδοχειρουργικής του Παπαγεωργίου, που μας είπε ότι κάνουν την επέμβαση αυτός και η ομάδα του με νευροχειρούργο και πλαστικό, ότι δεν θα γλυτώσουμε στο τέλος την επέμβαση αν περιμένουμε κάνα δίμηνο ακόμη, και πως όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Το δίμηνο της αναμονής το πρότεινε ο παιδίατρος - αυτός που δεν το είχε διαγνώσει αρχικά - αλλά και ο διευθυντής της νεογνολογικής, ενώ την επέμβαση άμεσα την πρότειναν μια παιδίατρος από Αθήνα και η γιατρός από το νεογνολογικό που έκανε τη διάγνωση.

Προβληματίζομαι έντονα. Μήπως έπρεπε να περιμένω το δίμηνο που μου πρότειναν, για να μην ταλαιπωρήσω το μωρό; Μήπως με την καθυστέρηση του προκαλέσω κάποιο πρόβλημα, που δεν έχει για την ώρα;

Η επέμβαση θα γίνει στο Παπαγεωργίου στις 26/5, και μας είπαν ότι η νοσηλεία θα είναι 8 μέρες. Φαντάζομαι ότι εκεί θα γίνεται και η παρακολούθηση στη συνέχεια, μόνο που μαζί με το νεογνολογικό θα κλείνουμε ραντεβού και με το παιδοχειρουργικό. Και παρακαλάω να βελτιωθεί το βάρος του με την επέμβαση, γιατί διαφορετικά μας βλέπω επόμενη εισαγωγή στην παιδιατρική κλινική μέχρι να εντοπίσουν την αιτία.

Ήμουν ψύχραιμη, ως αισιόδοξος άνθρωπος που είμαι γενικά, αλλά θέλω να ξέρω τι να περιμένω, για να προετοιμαστώ κατάλληλα. Μπορώ να πω, ότι μετά από αυτά που μου περιγράψατε, δεν ξέρω αν έχω την ίδια ψυχραιμία που είχα στην άγνοιά μου, αλλά σίγουρα πρέπει να οπλιστώ με πιότερο κουράγιο και υπομονή για να το αντέξω κι αυτό...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες συνονόματη. Πηγαίνετε ακόμη για επανεξέταση; Κάπου διάβασα πως μπορεί να χρειαστούν κι άλλες επεμβάσεις στη συνέχεια...

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο και ψυχραιμία! Όλα θα πάνε καλά. Μη σκέφτεσαι από τώρα για μελλοντικά χειρουργεία μπορεί και να μη χρειαστούν (το πιθανότερο). Η κόρη μου χειρουργήθηκε πριν από ενα χρόνο στο Παίδων (γιατί δεν πάτε εκεί; υπάρχει πολύ εμπειρία) και τώρα είναι μια χαρά. Ταλαιπωρηθήκαμε δε λέω αλλά τίποτα φοβερό, τραυματικό, αξεπέραστο. Ήξερα ότι θα πάρω πίσω το παιδί μου ζωντανό και υγιές, αυτό μου αρκούσε. Το παιδί ανταπεξήλθε πολύ καλά. Μέσα σε τρεις μέρες ήταν όπως πριν (από διάθεση).

Ρωτησε με ότι θες. Έχω γράψει την περιπέτεια μας στο forum.

Προσωπική μου γνώμη να μην καθυστερήσετε. Εμπιστευθείτε την γνώμη του νευροχειρούργου.

Πολλές ευχές για το μωράκι σου!!!

ΛΙΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Στο Παίδων γνωρίζω ότι υπάρχει μεγάλη εμπειρία, αλλά μένουμε τώρα στη Βόρεια Ελλάδα και μια τόσο μεγάλη μετακίνηση δεν νομίζω ότι θα κάνει καλό στον μικρό μας.

Εξάλλου και στη Θεσσαλονίκη τις πανεπιστημιακές κλινικές, Ιπποκράτειο και Παπαγεωργίου, υπάρχει μεγάλη εμπειρία. Στου Παπαγεωργίου γεννήθηκε και νοσηλεύτηκε ο μικρός 20 μέρες στο νεογνολογικό, σαν πρόωρος που ήταν, και κάθε δίμηνο πηγαίνουμε για επανεξέταση. Στο παιδοχειρουργικό μας μάθανε ήδη από μια επέμβαση βουβονοκήλης. Αφού όταν πήγαμε για την αξονική, ήρθε η ίδια αναισθησιολόγος και μας είπε ότι τον θυμότανε από το γέλιο του και το δάκτυλο που βάζει στο στόμα αντί για πιπίλα!

Διάβασα την ιστορία σου στο φόρουμ, και μπορώ να πω ότι λύθηκαν κάποιες απορίες μου. Ο νευροχειρούργος ήθελε να μπούμε και από αυτή τη βδομάδα, εμείς το καθυστερήσαμε μέχρι την άλλη Τρίτη λόγω κοινωνικών μας υποχρεώσεων αυτό το Σαββατοκύριακο. 8 μέρες είναι, θα περάσουν...

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Άννα

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

......και εμάς η καταπληκτική παιδίατρος ήταν στην κοσμάρα της και φτάσαμε 17 μηνών για να χειρουργηθεί το παιδί.

Είναι επίπονη διαδικασία για το παιδί, θα είναι καλύτερα να είσαστε πάντα δυο άτομα μαζί, θα σου φανεί χρήσιμη να πάρεις μαζί σου μια πάντα για την κούνια (οπωσδήποτε), επίσης το καρότσι του παιδιού, εμένα επειδή ήταν σε "μεγάλη" ηλικία είχα πάρει και το καρεκλάκι φαγητού που δένει πάνω σε καρέκλα,

Ναι και βραστήρα, κατσαρόλα, κουτάλι, σέικερ κλπ κλπ είχα πάρει μαζί μου, γενικώς ότι χρειάζεται όταν πας σε κάμπινγκ, κάτι παρόμοιο φαντάσου.

Α και μια μεγάλη πετσέτα ή σεντόνι για την τρισάθλια πολυθρόνα που είχαμε νοικιάσει

 

Πάντως θα συμφωνήσω με την Λίλα για το παίδων Αγ.Σοφία

 

Τις καλύτερες ευχές και από μένα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

......Ναι και βραστήρα, κατσαρόλα, κουτάλι, σέικερ κλπ κλπ είχα πάρει μαζί μου, γενικώς ότι χρειάζεται όταν πας σε κάμπινγκ, κάτι παρόμοιο φαντάσου.

Α και μια μεγάλη πετσέτα ή σεντόνι για την τρισάθλια πολυθρόνα που είχαμε νοικιάσει...

 

Σε αυτό είναι πιο ανθρώπινες συνθήκες στο Παπαγεωργίου. Πριν μερικούς μήνες που μπήκε ο μικρός για βουβονοκήλη, μας ρώτησαν πόσα μπιμπερό (και με πόσο νερό) να ετοιμάζουνε καθημερινά. Τα βάζανε στο ψυγείο έτοιμα αποστειρωμένα, και η κάθε μητέρα όταν τα χρειαζόταν τα ζέσταινε στο φούρνο μικροκυμάτων και τα ετοίμαζε με τα δικά της υλικά. Βέβαια τώρα ο μικρός άρχισε και τρώει κρεμούλες και φρούτα, οπότε ίσως χρειαστώ κάποιο μπλέντερ - εκτός και τα φέρνουνε έτοιμα, που μάλλον αυτό πιστεύω πως θα γίνεται.

Όσο για πολυθρόνα, υπάρχουν 4 στο σαλονάκι, και κάθε βράδυ οι μαμάδες των βρεφών τραβάνε από μια στο δωμάτιο, για να κοιμηθούν πιο ανθρώπινα. Το πρωί την επιστρέφεις στο σαλονάκι, και μένεις με την απλή καρέκλα (που πάντως είναι αρκετά άνετη για να κάθεσαι την ημέρα).

Σίγουρα θα χρειαστώ πετσέτα - κάποιο μπάνιο θα χρειαστεί να κάνω τόσες μέρες. Και μάλλον κάποιο σεντόνι για να σκεπάζομαι το βράδυ.

Πιστεύω ότι ίσως χρειαστώ το καρεκλάκι του αυτοκινήτου, που θα εκτελέσει χρέη ως καρεκλάκι φαγητού. Δεύτερο άτομο επιτρέπουν μόνο στο επισκεπτήριο - αν και ειδικά στα βρέφη σπάνια λένε κάτι κατά τη διάρκεια της ημέρας, μόνο προς το απογευματάκι σου λένε να πηγαίνει σιγά σιγά ο δεύτερος. Ωστόσο βοήθεια έχει από τις νοσοκόμες που είναι πάντα πρόθυμες - οι περισσότερες τουλάχιστον - και αν και υπάρχει έλλειψη προσωπικού (όπως παντού) έρχονται αμέσως μόλις πατήσεις το κουμπί. Αν και τα βρέφη τα έχουν κοντά στη στάση τους, οπότε δεν χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί, αρκεί να βγεις και να τους μιλήσεις.

Δεν ανησυχώ για την ξενοδοχειακή υποστήριξη. Αυτή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τη βολεύεις. Πιο πολύ με προβληματίζει το αν θα πονάει ο μικρός, αν θα επανέλθει γρήγορα, αν θα μπορεί να τρώει κανονικά, αν... αν... αν...

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

πραγματα που ειχα παρει μαζι μου:

 

-παντες για το μεταλλικο κρεβατακι

-σεντονακια κ μαξιλαροθηκες

-σεντονι για μενα κ μαξιλαρι

-παιχνιδια

-μπιμπερο και γαλα σκονη

-μουλτι για τις κρεμες του

-πολλα εσωρουχα και ελαφρια πιτζαμακια

-μπειμπιλινο

-πιπιλες

-καροτσακι για τις ενδονοσοκομειακες βολτες μας,τον ταιζα επισης σε αυτο!

 

τωρα δε μου ερχεται κατι αλλο!!!

ολα αυτα γιατι κι εμεις στο παιδων κατεβηκαμε..αν και ξερω επιτυχεις περιπτωσεις που γιναν στο παπαγεωργειου και ιπποκρατειο.

ειναι γολγοθας,γιατι το χειρουργειο σε μας κρατησε συνολο 3 ωρες,σε σας μαλλον κατι αναλογο..το περιμενε τοσον ωρων ειναι σκοτωμα για μας κι οταν ξερεις οτι θα γινει χειρουργειο στο κεφαλακι του αισθανεσαι τρισχειροτερα!!ετσι δεν ειναι..?οταν θα βγει θα ειναι κατακοκκινος και πρισμενος απο τη ναρκωση..σιγα σιγα ομως θα επανερθει..προφανως πονανε λιγο..γιαυτο και τα δινουν παυσιπονα..ο δικος τη δευτερη μερα ηταν σε εγρυγορση και γενικα ευδιαθετος..γενικα το παιδακι δεν καταλαβαινει και πολλη ταλαιπωρια..εμεις ειναι τι τραβαμε..θα κουραστεις πολυ και σωματικα και ψυχικα..μη σε τρομαζουν αυτα που σου λεω..οταν περασουν ολα θα λες..παει τελειωσε,ηταν ενα κακο ονειρο!!!ολα θα πανε καλα!απλα θελει κουραγιο και βοηθεια απο τους δικους σου,καποιος να μενει με το μωρο να πηγαινεις σπιτι λιγο να ξεκουραζεσαι..κτλ!

 

παντως οσο μικροτερο ειναι το παιδι τοσο καλυτερα γιαυτο.οποτε μην περιμενετε καντε την και καλη επιτυχια..αν θελησεις οτιδηποτε εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη επιτυχία!1134672m7eoy9d8n0.gif

Γρήγορη αννάρωση και ακόμα πιο γρήγορα κοντά μας!

Ενα τεράστιο φιλί στον κούκλο σου!

Καλη επιτυχια

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι ήδη παλαίμαχη, καθώς ήδη έχω την εμπειρία ενός χειρουργείου στην ίδια κλινική.

 

πραγματα που ειχα παρει μαζι μου:

 

-παντες για το μεταλλικο κρεβατακι - είναι πλαστικό

-σεντονακια κ μαξιλαροθηκες - έχει από όλα το νοσοκομείο

-σεντονι για μενα κ μαξιλαρι - αυτά ναι, τα χρειάστηκα την προηγούμενη φορά

-παιχνιδια

-μπιμπερο και γαλα σκονη - μόνο το γάλα, να θυμηθώ να πάρω και τσαγάκι!

-μουλτι για τις κρεμες του - μάλλον τώρα θα το χρειαστούμε, την

προηγούμενη φορά είχε απλά το μπιμπερό του

-πολλα εσωρουχα και ελαφρια πιτζαμακια - 8 μέρες είναι αυτές, θέλουμε πολλά!

-μπειμπιλινο

-πιπιλες

-καροτσακι για τις ενδονοσοκομειακες βολτες μας, τον ταιζα επισης σε αυτο! - κι αυτό το

είχα πάρει, αλλά τελικά δεν το χρησιμοποίησα

....

ειναι γολγοθας,γιατι το χειρουργειο σε μας κρατησε συνολο 3 ωρες,σε σας μαλλον κατι αναλογο..το περιμενε τοσον ωρων ειναι σκοτωμα για μας κι οταν ξερεις οτι θα γινει χειρουργειο στο κεφαλακι του αισθανεσαι τρισχειροτερα!!ετσι δεν ειναι..?οταν θα βγει θα ειναι κατακοκκινος και πρισμενος απο τη ναρκωση..σιγα σιγα ομως θα επανερθει..προφανως πονανε λιγο..γιαυτο και τα δινουν παυσιπονα..ο δικος τη δευτερη μερα ηταν σε εγρυγορση και γενικα ευδιαθετος..γενικα το παιδακι δεν καταλαβαινει και πολλη ταλαιπωρια..

 

Αυτά ακριβώς έγιναν και στη βουβονοκήλη, με εξαίρεση το χειρουργείο που κράτησε γύρω στα 40'. Με συγκίνησε το κουκλάκι που του έβαλαν στο κουνάκι του μετά το χειρουργείο, και όπως μου είπε η τραπεζοκόμος, το δίνουν σε όλα τα παιδάκια που χειρουργούνται για να θυμούνται την περιπέτεια αυτή. Αφού τώρα του λέω του μικρού, αν ήθελες καινούριο κουκλάκι ας το ζητούσες αλλιώς!

 

...απλα θελει κουραγιο και βοηθεια απο τους δικους σου,καποιος να μενει με το μωρο να πηγαινεις σπιτι λιγο να ξεκουραζεσαι..κτλ!

 

Εδώ είναι τα δύσκολα, καθώς το σπίτι μου είναι 150 χιλιόμετρα μακρυά. Οπότε, το πολύ πολύ ο μπαμπάς μας να κάτσει λίγο στο δωμάτιο όσο εγώ κάνω μια βόλτα στο κυλικείο ή το μαγειρείο...

 

παντως οσο μικροτερο ειναι το παιδι τοσο καλυτερα γιαυτο.οποτε μην περιμενετε καντε την και καλη επιτυχια..αν θελησεις οτιδηποτε εδω ειμαστε!

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Απορία 1η: το παιδί είναι σε ηλικία (10 μηνών) που αφού έγινε εξπέρ στο μπουσούλημα, πιάνεται για να σηκωθεί όρθιος. Απ'όσα διαβάζω, σας είπαν για 3 μήνες να μένει μόνο στο παρκοκρέβατο για να μην πέφτει. Αυτό σημαίνει ότι θα καθυστερήσουμε το περπάτημα κατά 3 μήνες, τη στιγμή που είναι έτοιμος σε λίγες μέρες να κάνει το πρώτο του βήμα;

Απορία 2η : Σε ένα μήνα έχουμε προγραμματίσει βάφτιση. Ο παιδοχειρούργος είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα, να τον πιστέψω;

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν 17 μηνών και είχε αρχίσει να κάνει ποδήλατο και να ανεβοκατεβαίνει και τις σκάλες!!!!!

Δεν την αφήναμε ούτε να περπατάει, την κοιμίζαμε στο παρκοκρέββατο και γενικώς το παιδί γύρισε πίσω.

Μπουσουλίσματα, περπατήματα και χτυπήματα στο κεφάλι για ένα τρίμηνο απαγορεύονται δια ροπάλου

 

Στο θέμα της βάφτισης, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα πλην το αισθητικό κομμάτι, καθώς το κέφάλι ξυρίζεται στο μέρος της τομής, σε ένα μήνα δεν θα έχουν μεγαλώσει τα μαλλάκια.

 

Το καρότσι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο, καθώς τις 2-3 επόμενες μέρες το παιδί θα πρηστεί και έχοντας το καθιστό το πρήξιμο υποχωρεί πιο γρήγορα, συν τις βόλτες που θα κάνετε.

 

Άλλωστε κάτω από τις σιδερένειες κούνιες χωράει άνετα κλειστό το καρότσι

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

να απαντησω στις ερωτησεις σου κι εγω!!

μαλλον ειναι αναλογα την περιπτωση..

εμας μας ειπε ο γιατρος μας οτι δεν εχει προβλημα κανενα,να κινειται οπως θελει,αρκει να μη χτυπησει ασχημα στο κεφαλι γιατι θα ειναι φρεσκοχειρουργημενο..δεν ηταν καθηλωμενος καθολου,αφου τον εβαλα στο παρκο του κατευθειαν για να συνεχιστει η αναπτυξη του..

οσο για τη βαφτιση κι εγω νομιζω δεν υπαρχει θεμα..εμας μας ειπε οτι αφου βγαλουμε τη γαζα πανω απο τα ραμματα-μετα απο 2-3 μερες αφου βγηκαμε-μπορουμε να τον κανουμε μπανιο κανονικα..απλα το μονο που θα σου κακοφαινεται θα ειναι η τομη και τα ραμματα,γιατι το κεφαλακι του θα ειναι ξυρισμενο..

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια στην εγχειρηση!

τρομαξα με ολα αυτα, τα αγνοουσα παντελως!

μπορει να μου πει καποια ποτε ειναι ικανοποιητικο να κλεισει το κεφαλακι?

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι αναλογα την περιπτωση..

εμας μας ειπε ο γιατρος μας οτι δεν εχει προβλημα κανενα,να κινειται οπως θελει,αρκει να μη χτυπησει ασχημα στο κεφαλι γιατι θα ειναι φρεσκοχειρουργημενο..δεν ηταν καθηλωμενος καθολου,αφου τον εβαλα στο παρκο του κατευθειαν για να συνεχιστει η αναπτυξη του...

 

Εύη μου φυσικά και είναι ανάλογα την περίπτωση, εσάς η δολιχοκεφαλία είναι η πιο ελαφρά μορφή, εμάς η πλαγιοκεφαλία σε μεγάλη ηλικία ήταν πολύ πιο δύσκολη, εφόσον έβγαλαν το μέτωπο και το τοποθέτησαν δυο εκατοστά πιο έξω, τοποθετόντας μόσχευμα, ο γιατρός μας έδωσε πιο hard οδηγίες.

 

 

Σχετικά με το ερώτημα σου zoe_360, ανάλογα την ραφή και ανάλογα την ηλικία, κάποιες ραφές κλείνουν μέχρι 8 χρονών.

Εμάς εδώ τα παιδάκια μας γεννήθηκαν με κλειστές ραφές.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αννα, άκουσέ με.

 

Ξέρω ότι αυτό όλο είναι επίπονο και ψυχοβγαλτικό και ξέρω ότι το δυσκολότερο είναι να προσπαθείς να αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο να κάνεις για το παιδί. Πίστεψε με δεν θα ήθελα να μπεις στην ψυχοφθόρα ταλαιπωρία του να αποφασίσεις ξανά αλλά δεν γίνεται και να μην σου μιλήσω για τα όσα αποκόμησα από τη δική μου εμπειρία πριν από δύο χρόνια με την πρώτη μου κόρη. Ήταν 4 μηνών, όταν η παιδίατρος μας κανόνησε πρώτα υπέρηχο και στη συνέχεια αξονική στο Παπαγεωργίου (όπως κι εσάς). Στην αξονική ζητήθηκε και μια επιπλέον επεξεργασία της εικόνας. Το πόρισμα ήταν ότι έκλεινε η στεφανιαία ραφή μαζί και με κάποια άλλη ραφή του κρανίου δε θυμάμαι και από τις πηγές η μόνη ανοιχτή ήταν η πρόσθια (με την ψηλάφιση ούτε που φαινότανε ανοιχτή, αυτό είχε βάλει σε υποψία και την παιδίατρο) Και το πόρισμα μιλούσε για πιθανή κρανιοσυνοστέωση. Από το Νεογνολογικό του Παπαγεωργίου εμάς μας συνέστησαν να δούμε παιδονευροχειρουργό στο Αγ. Σοφία. Ετσι πήγαμε Αθήνα και αυτός μας είπε ότι είναι απαραίτητο το χειρουργείο να μην ανησυχούμε απλά θα γίνει αφαίρεση της κλειστής ραφής, θα διαρκέσει 2-3 ώρες και θα νοσηλευτεί μια εβδομάδα δίχως να μπει στην εντατική και ότι η επέμβαση έπρεπε να γίνει το συντομότερο δυνατό. Η τομή θα ήταν η στεφανιαία δηλαδή από το ένα αυτάκι ώς το άλλο. Μας κανόνησε να κάνουμε εισαγωγή σε 1 μήνα γιατι τότε είχε κενο. Εμείς είχαμε πάθει το σοκ της ζωής μας. Ημασταν προετοιμασμένοι για να μας πουν επανεξέταση ή παρακολούθηση κι όχι χειρουργείο και τόσο σύντομα. Αρχίσαμε να ψάχνουμε στο ιντερνετ για την κρανιοσυνοστέωση, ότι βρίσκαμε ήταν για κλινικές στο εξωτερικό (κυρίως Αμερική και Γαλλία). Εκεί περιγραφόταν διαφορετικό είδος επέμβασης, δυσκολότερο και περισσότερες ώρες. Με τα χίλια βάσανα για μια δεύτερη γνώμη βρήκαμε κι άλλη μια κλινική εδώ που να έχει εμπειρία με τέτοιες επεμβάσεις μέσα στο Μητέρα (το Αθηναϊκό μαιευτήριο). Εκεί μας είπαν να περιμένουμε τουλάχιστον 3-4 μήνες ακόμη γιατί η επέμβαση θα ήταν μεγάλη και θα έχανε πολύ αίμα το μωρό (ήθελαν να έχει φτάσει 7 κιλά). Πάλι η επέμβαση επιβαλλόταν να γίνει αλλά θα ήταν πολύ πιο εκτετεμένη με μετακίνηση της προσωπίδας και θα κρατούσε 8 ώρες. Για το Αγ. Σοφία κάναν κάποια σχόλια, και είπαν ότι η απλή αφαίρεση της ραφής δεν λύνει τίποτε και το πρόβλημα θα παρέμενε. Πάνω- κάτω θα μας στοίχιζε 23-25 χιλ. ευρώ. Εκεί που δεν ξέραμε τι να αποφασίσουμε λοιπόν και η ημερομηνία έφτανε για το προγραμματισμένο χειρουργείο στο Αγ. Σοφία ακούσαμε τελικά την συμβουλή της παιδιάτρου μας κι ακυρώσαμε τα πάντα κλείνοντας ραντεβού στην Αγγλία. Εντέλει δεν πήγαμε καν στο εξωτερικό γιατι μπορέσαμε και μιλήσαμε με έναν έλληνα κορυφαίο του είδους, τον διευθυντή της Παιδονευροχειρουργικής κλινικής του Μπέρμιγχαμ στον οποίο στείλαμε τις εξετάσεις και φωτογραφίες του μωρού και μας εξήγησε ο άνθρωπος ότι είναι απλά μια παραλλαγή του φυσιολογικού και η ειδική επεξεργασία που είχε η αξονική έδειχνε ότι εντέλει οι ραφές όλες ήταν ανοιχτές. Απορούσε πως μας έστελναν χειρουργείο εδώ και μάλιστα επειγόντως και δίχως το κεφαλάκι του μωρού να έχει καμία παραμόρφωση.....

Στο φινάλε, έχουμε ένα όμορφο κι υγιέστατο κοριτσάκι σχεδόν 2,5 χρονών που δεν χειρουργήθηκε ποτέ κι είναι μια χαρά. Το κεφαλάκι για ένα τετράμηνο δεν μεγάλωνε και μετά είχε μεγαλώσει απότομα. Αν δεν το ψάχναμε θα κάναμε το χειρουργειο (με όλους τους κινδύνους που έχει) χωρις να χρειάζεται καθόλου. Για τους εδώ γιατρους φυσικά περιττό να πω ότι χάσαμε πάσα ιδέα.

 

Τι να σου πω Άννα, αν μπορείς, αν αντέχεις, ψάξε το κι άλλο. Στη θέση σου θα πήγαινα πάσει θυσία στο εξωτερικό, Αγγλία ή Γαλλία.

Και πάλι με συγχωρείς.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΟΜΑΙ πραγματικα που δεν μπηκατε στη διαδικασια χειρουργειου και που τελικα το κοριτσακι σας ειναι μια χαρα και χαιρει ακρας υγειας!

 

κι εμεις-που καναμε εγχειρηση για δολιχοκεφαλια-θα μπορουσαμε να μην την ειχαμε κανει..ολοι οι γιατροι ελεγαν οτι πρεπει να γινει γιατι υπαρχει 50% πιθανοτητα να εμφανισει διαφορα προβληματα,λογω στενωσης του εγκεφαλου,σε μεγαλυτερη ηλικια..δεν μπορει ολοι να κανουν λαθος..δεν πηγαμε και σε λιγους..μονο εξωτερικο δεν πηγαμε!!

 

κι οταν σου δινουν τετοια πιθανοτητα ειναι δυνατον να το ρισκαρεις?ακομη και 1% να μου ελεγαν νομιζω οτι θα το χειρουργουσα,γιατι κανουμε τα παντα για να ειναι τα παιδακια μας καλα,ετσι δεν ειναι?

 

οποτε καλυτερα ειναι να μη τα ισοπεδωνουμε ολα,υπαρχουν και στην ελλαδα καλοι γιατροι..κι εμεις πηγαμε και σε χασαπηδες,ας μην αναφερω ονοματα,αλλα και σε πραγματικους ανθρωπους..

 

να ειστε παντα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εύη, πήγα και διάβασα τα μηνύματά σου που έγραφες για την δική σας περιπέτεια κι ειλικρινά εύχομαι να είναι περαστικά και πάντα γερό να είναι τώρα το μικρό σου και με το καλό γερά να έρθουν και τα διδυμάκια.

Ποτέ δεν θα σου έλεγα ότι αποφάσισες λάθος, ποσο μάλλον που το μωρό σου είχε ήδη από τη γέννηση μια παραμόρφωση στο κρανίο που δεν κάθεσαι να αμφισβητήσεις την διάγνωση της κρανιοσυνοστέωσης. Πιθανότατα στη θέση σου θα έπαιρνα την ίδια απόφαση. (Αλλά αν μου έλεγαν 1%, έπρεπε να συνεκτιμήσω και τους κινδύνους κι επιπλοκές της εγχείρησης οπότε δεν θα το αποφάσιζα. Οι γνωσιακές-μαθησιακές δυσκολίες, πιθανά προβλήματα από οπτικο και ακουστικό νεύρο είναι και πιθανές επιπλοκές της επέμβασης ξέρεις σε ένα μικρότερο ποσοστο.)

Αγγλία θα πηγαίναμε όχι από απαξίωση για τους Ελληνες γιατρούς αλλά για περισσότερη εμπιστοσύνη, κι ήταν εύκολο μιας και είχα στενούς συγγενείς εκειπέρα. Σίγουρα έχει και στην Ελλάδα καλούς γιατρούς μα που είναι όταν τους χρειάζεσαι; Ίσως ενοχλήθηκες λίγο για το Αγ. Σοφία, είναι η αλήθεια όμως. Δεν ξέρω αν κατάλαβες ότι εντέλει εμείς δεν είχαμε καθόλου κρανιοσυνοστέωση αλλά εδώ βρίσκαμε προθυμότατους να μας χειρουργήσουν λες κι ήταν σκωληκοειδήτιδα ένα πράγμα η επέμβαση στο κρανίο.

 

Δύσκολος ο ρόλος να πας και να κλονίσεις την εμπιστοσύνη που έχει ο άλλος, ειδικά τώρα γράφοντας στην annetagat τελευταία στιγμή πριν το χειρουργείο, μίλησα με κάθε ειλικρίνεια (και μετριοπάθεια νομίζω αν σκεφτείς τι μας συνέβει), ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο κι ότι την φωτίσει ο Θεός...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν εχω κατι με το παιδων και η αληθεια ειναι οτι δεν εμεινα και παρα πολυ ευχαριστημενη με την εκει νοσηλεια μας αλλα δε γινοταν διαφορετικα..φυσικα δεν αμφισβητω κι εσενα ή τον γιατρο που σας ειπε οτι το παιδι ειναι μια χαρα!!αν ειναι δυνατον!!και σαφως ξερω οτι οι ελληνες χειρουργοι σε περιμενουν με το νυστερι ετοιμο!!δεν το συζητω!!γι'αυτους ομως στο παιδων η επεμβαση στο κρανιο πραγματικα ειναι σαν σκωληκοειδιτιδα!!!στην εβδομαδα που νοσηλευτηκαμε εμεις ειδα αλλα 2 με δολιχοκεφαλια και αλλα 3 με πλαγιοκεφαλια!!!

 

για μας πραγματικα ομως ειναι το πιο ακατορθωτο,να σου λενε οτι θα ανοιξουν το κρανιο του παιδιου σου και εσυ να λες τι μου λεν τωρα οι μλκς..!!!!!

κι οσο γι'αυτους που σου ζητησαν τα 25 χιλιαρικα-γιατι κι απο μενα τα ζητησαν-προσωπικη αποψη:ειναι το λιγοτερο γλοιωδεις χασαπηδες που παιζουν με την ψυχη και την τσεπη των γονιων...φυσικα αν ηταν πραγματικη αναγκη και δεν γινοταν διαφορετικα δανειο θα επαιρνε ο καθενας για να σωσει το παιδι του..αλλα αυτοι τα ζητανε με τοση ευκολια λες και μιλανε με ωνασηδες...

 

 

anyway,δεν παρεξηγηθηκα για κατι,απλα θεωρησα καλο να πω κι εγω την αποψη μου για το αν μπορουμε να παροτρυνουμε καποιον συνανθρωπο να κανει κατι αλλο απο αυτο που εχει αποφασισει την τελευταια στιγμη..ισως και να εχεις δικιο..τι να πω..σορι παντως αν ειπα κατι που σ'εθιξε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...