Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σε όλες τις μανούλες, καινούργιες και παλιές. Είμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, και ο γιατρός μου πρότεινε λήψη τροφοβλάστης γιατί δεν είχε αναπτυχθεί το ρινικό οστό του εμβρύου (αν και αυχενική διαφάνεια ΡΑΡΡ-Α ήταν καλά). Την έκανα, έμεινα στο κρεβάτι, όλα μια χαρά και στις τρεις μέρες τηλεφώνησα να μάθω αποτελέσματα. Μου είπαν ότι δεν έχουν βγει γιατί στο δείγμα υπήρχε και δικό μου αίμα (!!!) και ότι θα περιμένω τα αποτελέσματα του καρυότυπου σε δύο εβδομάδες. Έχετε ξανακούσει κάτι τόσο περίεργο?

Φοβάμαι μήπως έχουν βγει τα αποτελέσματα και δεν είναι θετικά και ο γιατρός μου δεν θέλει να μου το πει μέχρι να βγουν τα οριστικά. :cry:

c22fde842e.png

 

lyzNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα και απο μενα!ειμαι η χριστινα!λοιπον αυριο θα παω και εγω για βιοψια τροφοβλαστη!!πριν λιγο εμαθα και εγω οχι οτι εχω προβλημα με την τρισωμια 21 αλλα με την 13 πραγμα σπανιο :shock:...1:155 ετσι θα κανω την εξεταση!!θελει καποια να μου πει ποσο επωδυνο ειναι και να μου δωσει λιγο κουραγιο μιας και δεν το εχω πει σε κανεναν, μονο εγω και ο αντρας μου το ξερουμε,γιατι κοντευω να τρελαθω και το παιζω μια χαρα χαρουμενη μεχρι να σκασω!!δεν εχω ιστορικο και ειμαι 29 ετων και ειναι το πρωτο μου παιδακι με φυσιολογικη συλληψη!

Σας ευχαριστω ολες αφου εχω διαβασει ολο το θεμα και ηδη νιωθω καλυτερα!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως μπορει να διαβασες και παραπανω, γενικα επωδυνο δεν ειναι. Εγω πνεσα λιγο στις αναισθητικες ενεσεις, αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο, σαν πονο περιοδου περιπου.

Ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι μεχρι να την κανεις και κυριως μεχρι να βγουνε τα αποτελεσματα, ο,τι και να σου πω αγχωμενη θα εισαι.

Για εναν εμπειρο σε αυτα γιατρο, ειναι ρουτινα πλεον και θα εχεις το αγχος μεχρι να βγουνε τα αποτελεσματα.

Πιστευω ομως οτι ειναι σαφως προτιμοτερο, εαν υπαρχει καποιο τετοιο σοβαρο προβλημα οπως η τρισωμια, να το μαθεις απο τωρα και να διακοψεις τωρα που ειναι νωρις την κυηση και οχι στο τελος του 5ου μηνα οπως επαθα εγω που διαγνωστηκα στο β επιπεδου.

Εαν φυσικα θελεις να διακοψεις σε περιπτωση προβληματος, που φανταζομαι οτι αυτο θελεις, αλλιως δε θα υπηρχε και λογος να κανεις την εξεταση.

Σου ευχομαι υπομονη και καλα αποτελεσματα :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε χιλιοευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου!!η εξεταση γινετε απο τον κολπο??και παλι σου ευχομαι να εισαι παντα καλα και εσυ και η οικογενεια σου!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Απαντω γρηγορα γιατι θυμαμαι την αγωνια μου και σε νιωθω ...

 

Διαδερμικα απο την κοιλια γινεται. Φροντισε να την κανεις σε εμπειρο γιατρο που να κανει μονο τετοια πραγματα, αν ειναι δυνατον. Αυτο ειναι το προβλημα με την τροφοβλαστη, γιατι υπαρχει ενας λιγο πιο αυξημενος κινδυνος αποβολης σε σχεση με την αμνιο.

Που θα την κανεις αληθεια?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

θα την κανω στο ηρακλειο κρητης!!απο οτι μου ειπαν αυτο κανει μονο ο γιατρος!εγω νομιζα κολπικα!!αααα ωραια θα υποφερω!!!αχ παναγια μου ας ειναι ολα καλα και ας πονεσω!σε ευχαριστω και παλι!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι καλημερα!!μηπως θα μπορουσε καποια που ειναι εδω να μου πει ακριβως την διαδικασια της βιοψιας τροφοβλαστης.δηλ που ακριβως θα μου μπηξουν τις ενεσεις???σε λιγο 8α φυγω να παω να κανω την εξεταση!!νιωθω.....αφηστε πως νιωθω...ευχαριστω!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις παιδακι μου. Δε θα τις κανεις εσυ τις ενεσεις. Ο γιατρος θα τις κανει :P

 

Πλακα σου κανω λιγο, μηπως και χαλαρωσεις.

 

Λοιπον, βλεπει με τον υπερηχο την ακριβη θεση του εμβρυου, κανει τις αναισθητικες ενεσεις (συνηθως 3) κατω απο τον αφαλο και οταν σιγουρευτει οτι εχουν ενεργησει, βαζει τη βελονα και παιρνει το υλικο απο τις χοριακες λαχνες. Μερικα λεπτα διαρκει η ολη διαδικασια.

Καλη επιτυχια και ψυχραιμια. Οσο πιο ηρεμη εισαι, τοσο πιο ευκολα θα τελειωσει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσυ τουλαχιστον μπορεις να με καταλαβεις!!!ολοι εδω μου το παιζουν ξερολες!!πλακα εχεις ομως!!οταν σου βαλανε την βελονα το ενιωσες ή με την αναισθησια ησουν κομπλε??ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕς ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ!!!!ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ!!!ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩς ΕΙΜΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ανθρωποι τεινουν να ξεχνανε πως ηταν εκεινοι σε αναλογες περιστασεις και να το παιζουν ανετοι στους αλλους μετα.

Αυτο το συναντω συχνα και το ασχημο ειναι οτι κανουμε ετσι τους αλλους ανθρωπους να αισθανονται ασχημα για τους φοβους και τις ανησυχιες τους, οταν εμεις μπορει να φοβομασταν και χειροτερα.

Ειναι ανθρωπινα παντως ολα αυτα και να μην αφηνεις να σε επηρεαζουν.

Εχεις δικαιωμα να φοβασαι οσο εσυ θελεις και ασ4ε τους αλλους να λενε.

Η ψυχραιμια παντως να ξερεις οτι βοηθαει πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη. Εσενα βοηθαει πρωτα απ' ολα.

 

Οταν τελικα σου βαζουν τη βελονα που παιρνει το υλικο, δεν καταλαβαινεις πια τιποτα. Αλλα και τα πονακια που μπορει να νιωσεις απο τις αναισθητικες ειναι απολυτως στιγμιαια. Εμενα παντως μονο αυτες οι ενεσεις με ενοχλησαν και οχι η βελονα ληψης. Αλλα ο γιατρος μου (στον οποιον εχω τεραστια εμπιστοσυνη) ηταν ανενδοτος στο να κανει τη ληψη χωρις αναισθητικο.

Αντε, περιμενω να μου πεις τι εγινε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

εσυ τουλαχιστον μπορεις να με καταλαβεις!!!ολοι εδω μου το παιζουν ξερολες!!πλακα εχεις ομως!!οταν σου βαλανε την βελονα το ενιωσες ή με την αναισθησια ησουν κομπλε??ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕς ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ!!!!ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ!!!ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩς ΕΙΜΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ!!

 

Xριστινα, τελικα πολλες περασαμε τελικα αυτο το "μαρτυριο" και το λεω μαρτυριο γιατι περισσοτερο ειναι ψυχολογικο παρα επωδυνο!

εγω δεν ενιωσα σχεδον τιποτα!

η βελονα της αναισθητικης ενεσης με πονεσε πολυ λιγοτερο απο τη βελονα που σου παιρνουν αιμα απο το χερι!

και η επομενη βελονα της ληψης τροφοβλαστης δεν πονεσε ΚΑΘΟΛΟΥ!

το μονο που νιωθεις, ειναι μια πιεση μεσα στην κοιλια σου...

πριν προλαβεις να το συνειδητοποιησεις... θα εχει τελειωσει!!!!!

 

σου ευχομαι ολοψυχα... τα καλυτερα αποτελεσματα!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ!!ΠΑΩ ΚΙ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ:lol: ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΟΛΛΑ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!:wink:

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως στα λεει η Λιζα. Πιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα σωματικο. Η σκασιλα μεχρι να την κανεις και μεχρι να βγουνε τα ρημαδοαποτελεσματα.

Εμενα τα πρωτα μου τα ειπανε ευτυχως την αλλη μερα.

Αλλα εγω ξερω πως περασε αυτη η μερα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΤΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ 600 ΕΥΡΩ 8Α ΔΩΣΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΥΡΙΟ!!!!!!ΑΝΤΕ ΝΤΕ 8Α ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΛΚΟΣ!!ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΣΩ 160 ΠΑΛΜΟΥΣ!!!!ΟΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!ΑΥΡΙΟ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν παει με τα λεφτα. Εξαρταται που τα στελνουν για αναλυση.

Εδω στην Αθηνα ο δικος μου τα στελνει στο εργαστηριο του Λητω, οποτε φτανουν αμεσως και οι απαντησεις ειναι γρηγορες. Δεν μπορω να ξερω στην Κρητη που τα αναλυουν και αρα ποσο γρηγορα απαντανε. Θα σου πει ο γιατρος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ειναι να γινει θα γινει ο,τι δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το!!σας αφηνω τωρα γιατι πρεπει να φυγω αφου δεν μενω ηρακλειο αλλα πιο μακρυα!!!φιλια και σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γυρισα!!!εεεε πονεσα ειδικα εκει που μου το τρομπαρε!!!!!!ελεος!!!σε 5 μερες τα αποτελεσματα γιατι πανε αθηνα!!!παω να ξαπλωσω τωρα φωναζει ο αντρασ μου!!!!!!τα λεμε!!!ευχαριστω τωρα περιμενω τα αποτελεσματα!!φιλιααα σε εσας και στισ κοιλιτσες σας!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γυρισα!!!εεεε πονεσα ειδικα εκει που μου το τρομπαρε!!!!!!ελεος!!!σε 5 μερες τα αποτελεσματα γιατι πανε αθηνα!!!παω να ξαπλωσω τωρα φωναζει ο αντρασ μου!!!!!!τα λεμε!!!ευχαριστω τωρα περιμενω τα αποτελεσματα!!φιλιααα σε εσας και στισ κοιλιτσες σας!!
Mπράβο για το κουράγιο σου!!Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες την μανουλες και οχι μονο....ειμαι πολυ καλυτερα αν και δεν κοιμηθηκα ξυπνησα στις 2:30 και κοιμηθηκα στις 7 και οχι απο πονο αλλα απο υπερενταση ειχα κολλημενη στο μυαλο μου την εικονα τησ βελονας!!!ειναι και τα αποτελεσματα που περιμενω....αλλα ολα καλα!!!!!!!!χαρη σε εσας ολες, ειχα πολυ κουραγιο χτες!να προσεχετε τα παιδακια σας και τις κοιλιτσες σας!!φιλια και καλημερα!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ακομα δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα αλλα κοντευω να τρελαθω!!ολα νομιζω οτι ειναι κακοι οιωνοι που με κυνηγανε!!χτες το εινιωσα για πρωτη φορα!!ολα μου φαινονται τοσο αδικα!!!σας ευχαριστω!!χριστινα

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μην ανησυχεις!

Και τα δικα μου πρωτα αποτελεσματα, βγηκαν μετα απο 5 μερες...

Εσενα ετυχε και το γεγονος οτι μεσολαβησε Πρωγομαγια και σ/κ

 

Ολα καλα θα ειναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι σου ευχομαι καλα αποτελεσματα.θα κανω και εγω την Τεταρτη αμνιοπαρακεντηση και σε καταλαβαινω.ξερω την αγωνια σου και ποσο χαλια νιωθεις.μακαρι να μας πανε ολα καλα.

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...