Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιθαλομίχλη:Oξυγόνο ώρα μηδέν


Fire

Recommended Posts

ή ακόμα φαντάζομαι έναν παππού που παίρνει χάπι πίεσης να πλακώνεται και στα ζεστά ροφήματα...!!!!

 

Μαρή τώρα που θα πάω σπίτι, θα πω του γέρου να πλακωθεί στο τζόκινγκ για να ζεσταθεί (γέρος= 50 κιλά κόκαλα που με το ζόρι σηκώνεται από το κρεβάτι) να τον πάρω στο χέρι τον ανθρωπάκο. Και μετά εσύ θα τρέχεις......ξέρεις γιατί.:lol::lol: (μη μας δίνετε σημασία, μιλάμε με δικό μας κώδικα)

 

Άσε που άμα του ανάψω τζάκι του γέρου θα πνιγεί με την μια και δεν τον φτάνουν ούτε τα 3 εισπνεόμενα που παίρνει τη μέρα για να ανασάνει.

 

Όχι ότι δεν φταίει καθαρά το ακατοίκητο που έχει για μυαλό για τα προβλήματά της υγείας του.

 

Όλοι μπορούν να ντυθούν λίγο καλύτερα, οκ δεν είπα να φορέσουν και γάντια μέσα στο σπίτι αλλά όχι και να προφασίζονται πως τους ενοχλούν τα χοντρά ρούχα (υπάρχει πλέον και η τεχνολογία, π.χ. fleece)

 

Εμένα δεν με ενοχλούν καθόοοοοοοοολου. Κυκλοφορώ άνετα με το μπουφάν μέσα στο σπίτι και φοράω και γκέτες στα πόδια γιατί δεν ζεσταίνομαι με τις κάλτσες.

Αν κάποιος υποφέρει και πρέπει να μιλάω για κρύο αυτή είμαι εγώ.:lol::lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mesastoura επειδή αυτά που λες μου είναι αδιανόητα, ειδικά το να ντύσουμε γέρους και μωρά με μπουφάν και να τα γυμνάζουμε για να ζεσταθούν, μου δημιουργήθηκε η απορία εσύ τα τηρείς και τα προτείνεις σε άλλους?

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

- τι υποννοεις με οσα λες, οτι η αιθαλομιχλη κατα την αποψη σου, δεν κανει κακο επειδη δεν το λενε στις ειδησεις καθε φορα που γινεται μια πυρκαγια? Δεν καταλαβαινω.

Οι πυρκαγιες παντως που λες, ειναι παντα τοπικο φαινομενο και εκκενωνονται εξαλλου οι περιοχες. Εδω μιλαμε για καθολικο και μονιμο, καθημερινο φαινομενο.

 

ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΗΣΑ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΙΘΑΛΟΜΙΧΛΗΣ!!!!!

 

αλλά γιατί δε με προφύλαξαν όταν κάηκε το δάσος απέναντι από το σπίτι μου, όταν κάηκε το βουνό πίσω από το σπίτι μου, όταν κάηκε ένα σπίτι δίπλα από το σπίτι μου, ΕΓΩ και τα παιδιά ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ήμασταν ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΠΝΕΑΜΕ???

 

(εντάξει τράβαγα και φωτογραφίες...)

 

 

Γιατί όχι; (ανεβάζουν την πίεση; ). Αυτό δεν κάνουν όλοι σχεδόν οι Άγγλοι (ασθενής και μή :-) ).....

 

όχι τα υπερτασικά φάρμακα έχουν και διουρητικό, τα ροφήματα προκαλούν συχνοούρια.... οπότε οι παπούδες .... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

εσένα harlow θα σου απαντήσω άλλη ώρα, είμαι στη δουλειά τώρα ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ, ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΠΤ ΓΥΜΝΑΣΤΗΚΕΣ.......

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εσένα harlow θα σου απαντήσω άλλη ώρα, είμαι στη δουλειά τώρα ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ, ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΠΤ ΓΥΜΝΑΣΤΗΚΕΣ.......

 

30 push ups θα τραβήξει ο γέρος το μεσημέρι, όχι αστεία.:P

Όχι που θα κάθομαι να του ανάβω το καλοριφέρ χωρίς να ξέρω που θα βρω λεφτά να πληρώσω το πετρέλαιο.:lol::lol:

off topic....την κάνω με ελαφρά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ζουμε επαρχια,και εχουμε ενεργειακο τζακι το οποιο μας ζεσταινει επαρκως ενα σπιτι 114 τετραγωνικα και δεν ειναι καν συνδεδεμενο με καλοριφερ.Μπορει να μην ειναι ολα τα δωματια εξισου ζεσταμενα αλλα με ανοιχτες ολες τις πορτες μου ανεβαζει το βορεινο δωματιο 2 βαθμους..

Παρα το οτι ειμαι ευχαριστημενη μιας και το σπιτι μου κραταει ζεστη και το αναβουμε ανα δυο μερες,παρα το οτι καιμε ατοφιο ξυλο απο τις ελιες μας,παρολο που ειναι οικονομικο γιατι μεχρι τωρα χαλασαμε μονο εναν τονο και δεν εχουμε ξοδεψει φετος ουτε σεντ για ξυλα....αν με ρωταγε κανεις τι προτιμω θα του ελεγα να καψω πετρελαιο ασυζητητι.

Περσι εβαλα 1500 λιτρα και περασαμε την χρονια και μας εμεινε κιολας....φετος για την αντιστοιχη ποσοτητα θελω 540 ευρω επιπλεον και δυστυχως δεν τα εχω..οποτε για μενα η κατασταση δεν εχει αλλη λυση παρα μονο τζακι!!!

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι τηρωντας καποιους κανονες και εχοντας ενεργειακο τζακι δεν προσθετω στην ολη καταστροφη..

Παντως η ατμοσφαιρα και κυριως το βραδυ ειναι δυσκολη εδω και πανω απο 2 χρονια...δεν ειναι φετινο μονο θεμα.!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαρχία, από εκεί που κάνει και αρκετό κρύο (ευτυχώς όχι εκεί που κάνει το πάρα πολύ κρύο).

Σόμπα πέλετ. Διαμέρισμα παλιό (κατασκευής 1978), 92 τετραγωνικά. Ζεσταίνω το σαλόνι με όλες τις πόρτες κλειστές και φτάνω τους 20 βαθμούς. Θερμοκρασία ικανοποιητική για μένα, για να κάθομαι με 2 πουλόβερ (για κάποιον άλλο μπορεί να είναι κρύο και για άλλον ζέστη, άλλωστε είναι πολύ υποκειμενική η αίσθηση ζέστης και κρύου).

Στο υπνοδωμάτιο έχω ηλεκτιρκό καλοριφέρ που το ανάβω μισή ώρα πριν κοιμηθώ, και φτάνει τους 18 βαθμούς (και τους διατηρεί τη νύχτα).

Τι προτιμώ; Πετρέλαιο και πάλι πετρέλαιο! Αλλά πέρυσι ε΄φτασα να πληρώνω 150 ευρώ το μήνα και στα πολύ κρύα πλήρωσα και 240. Φέτος, πολύ απλά αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να τα διαθέσω.

 

Οι γείτονες; Κανείς δεν καίει καλοριφέρ! Όλοι είναι με τζάκια, σόμπες πέλετ και air conditions.....

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ να εκφράσω μια απορία...

Πριν κάααμποσα χρόνια (60; ίσως παραπάνω...) οι περισσότεροι είχανε ξυλόσομπες ή τζάκια. Τότε τι κάνανε; .... Γιατί μου φαίνεται κάνουμε σα να ανακαλύπτουμε και πάλι τον τρόχο......

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως τότε είχανε ΕΜΠΕΙΡΙΑ στο πώς να το καίνει και ΤΙ να καίνε. Ενώ τώρα η γενιά μας είναι κομματάκι αδαής σε αυτό το θέμα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ να εκφράσω μια απορία...

Πριν κάααμποσα χρόνια (60; ίσως παραπάνω...) οι περισσότεροι είχανε ξυλόσομπες ή τζάκια. Τότε τι κάνανε; .... Γιατί μου φαίνεται κάνουμε σα να ανακαλύπτουμε και πάλι τον τρόχο......

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως τότε είχανε ΕΜΠΕΙΡΙΑ στο πώς να το καίνει και ΤΙ να καίνε. Ενώ τώρα η γενιά μας είναι κομματάκι αδαής σε αυτό το θέμα.

Καλησπερα...Αυτο ακριβως ειχαν την εμπειρια Τι να καινε...

 

Εμεις μενουμε σε χωριο...οκ εδω οι περισσοτεροι καινε τζακια η πεθερα μου ξυλολεβητα και σωθηκαν αλλα καμμια σχεση δεν υπαρχει αιθαλομιχλη κτλ!

 

Μια φιλη μου στην θεσνικη εχουν μωρο... βρεθηκα τυχαια στο σπιτι της να παρω κατι...ξερετε τι εκαιγαν??? ΠΑΛΕΤΕΣ:shock::shock::shock: βρωμοκοπουσε ολο το σπιτι....τι να κανουμε λεει να ζεσταθουμε:shock::oops::oops:!!

 

Συμφωνω πως καλα θα κανουν να κατεβασουν το πετρελαιο να μπορει ο κοσμος να ζεσταθει αλλα και αυτο δεν ειναι κατασταση παιδια μεγαλωσα θεσνικη τετοιο πραγμα δεν εχουν ξαναδει τα ματια μου ευτυχως που εφυγα λεω:rolleyes:!!Αλλα ο κοσμος που ζει εκει??κριμα...θα μας πεθανουν πριν την ωρα μας....

 

Εμεις δεν εχουμε τζακι αν και πολυ θα το θελα για να μην καιμε πετρελαιο.... αν μεινει δηλαδη και αυτο να καψουμε...γιατι γεμισαμε 300 λιτρα τις προαλλες και προχθες μας το εκλεψαν:shock::shock:!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ να εκφράσω μια απορία...

Πριν κάααμποσα χρόνια (60; ίσως παραπάνω...) οι περισσότεροι είχανε ξυλόσομπες ή τζάκια. Τότε τι κάνανε; .... Γιατί μου φαίνεται κάνουμε σα να ανακαλύπτουμε και πάλι τον τρόχο......

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως τότε είχανε ΕΜΠΕΙΡΙΑ στο πώς να το καίνει και ΤΙ να καίνε. Ενώ τώρα η γενιά μας είναι κομματάκι αδαής σε αυτό το θέμα.

 

ξυλεία από το βουνό μαζεμένη το καλοκαίρι καίγανε, τον αύγουστο που εγώ έκανα διακοπές στο χωριό στα γρεβενά με την γιαγιά, ντανιάζαν και κόβαν τα ξύλα... καθαρά και ξερά, μάλλον ευχάριστα μύριζαν....

 

βέβαια, ένας συνάδελφος ετοιμάζει πατέντα οπου θα αποξηραίνει βιολογικά λύματα, ακα σκ τα, καθώς λέει αποξηραμένα δεν μυρίζουν, έχουν μεγάλη απόδοση, και αποτελούν την πιο βιολογική λυση, την τέλεια ανακύκλωση. Μάλιστα μου είπε πως η τεχνική αυτή ήταν γνωστή από παλιά σε μέρη που ηταν φτωχά σε ξυλεία... γιατί πάντα αυτος που κρύωνε έψαχνε κάθε τρόπο να ζεσταθεί:cool:

 

έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας, ίσως όχι απαραίτητα άσχημα...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

.... οπου θα αποξηραίνει βιολογικά λύματα, ακα σκ τα, καθώς λέει αποξηραμένα δεν μυρίζουν,.....

 

βιολογικά???? δηλαδή πως???? τι θέλει να πει???

 

ανθρώπινα ή από ζώα????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εγω θυμαμαι μια ιστορια απο οταν ημουν μικρη. Το ειχα διαβασει σε καποιο βιβλιο για ενα παιδι απο την Ινδια. Μαλιστα προ-ημερων ελεγα στα παιδια οτι τα ,,,, εχουν φωτια μεσα τους.

Για την καπνια το σχολιασε και ο συζυγος που ειχε κατεβει Ελλαδα πριν τις γιορτες.

Ομως να ρωτησω κατι γιατι εγω θυμαμαι αμυδρα και την εποχη προ κεντρικης θερμανσης (σομπα πετρελεου) αλλα κια γιατι στο εξοχικο εχουμε τζακι. Πως ζεστενεται ενα διαμερισμα? εγω θυμαμαι με το τζακι το οποιο βρισκοντα διπλα στην τηλεωραση το ενα μαγουλο να καιει και το αλλο να ειναι κρυο. Ασε που στη τουαλετα ηταν σαν να μπαιναμε σε ψυγειο...

Link to comment
Share on other sites

βιολογικά???? δηλαδή πως???? τι θέλει να πει???

 

ανθρώπινα ή από ζώα????

 

παλιά ήταν από αγελάδες, τώρα μέσα από σταθμούς βιολογικού καθαρισμού....

 

σήμερα στο τραπέζι σας, αύριο στο νιαγάρα, το χειμώνα στο τζάκι σας.

 

πιο ανακύκλωση, δεν γίνεται!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

παλιά ήταν από αγελάδες...

 

αυτό το ξέρω, όπως επίσης άναβαν ξερές βουνιές αγελάδας για τα κουνούπια κλπ έντομα.

 

επίσης από επεξεργασία αποβλήτων φτιάχνονται τούβλα, όχι όμως στην Ελλάδα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το ξέρω, όπως επίσης άναβαν ξερές βουνιές αγελάδας για τα κουνούπια κλπ έντομα.

 

επίσης από επεξεργασία αποβλήτων φτιάχνονται τούβλα, όχι όμως στην Ελλάδα

 

μμμ... ένα κορίτσι με παιδεία... ξέρεις τις βουνιές! μήπως ξέρεις και τις γκαγκαράτσες? (αχ θα με πιάσει βουκολικοτρολ μου!)

 

 

 

όσο για το δεύτερο, συντομα και στην χώρα σας, κάτι τέτοιο επιχειρήται.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι αρμόδιοι το έκαναν "γαργάρα" το θέμα του κινδύνου της δημόσιας υγείας από την αιθαλομίχλη!!!! Αν και τώρα που πέρασε το κύμα με τα χιόνια, η κατάσταση είναι και πάλι τραγικά ασφυκτική με τον καπνό πάνω από την Αθήνα. Αλλά μας αφήνουν να παρακολουθούμε το σήριαλ της λίστας σε cd και σε στικάκι, αναπνέοντας την καπνίλα που έχει μπει πια και στους κλειστούς χώρους. Και εμείς τι κάνουμε?? Οι μισοί συνεχίζουν απτόητοι να καίνε αφειδώς ξύλα (και ποιος ξέρει τι άλλο ...) και οι υπόλοιποι βαρέθηκαν να γκρινιάζουν και να τσακώνονται με φίλους και γείτονες. Ετσι κατέληξε και αυτό άλλο ένα θέμα που το αφήνουμε να μας σκοτώνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά οι αρμόδιοι το έκαναν "γαργάρα" το θέμα του κινδύνου της δημόσιας υγείας από την αιθαλομίχλη!!!! Αν και τώρα που πέρασε το κύμα με τα χιόνια, η κατάσταση είναι και πάλι τραγικά ασφυκτική με τον καπνό πάνω από την Αθήνα. Αλλά μας αφήνουν να παρακολουθούμε το σήριαλ της λίστας σε cd και σε στικάκι, αναπνέοντας την καπνίλα που έχει μπει πια και στους κλειστούς χώρους. Και εμείς τι κάνουμε?? Οι μισοί συνεχίζουν απτόητοι να καίνε αφειδώς ξύλα (και ποιος ξέρει τι άλλο ...) και οι υπόλοιποι βαρέθηκαν να γκρινιάζουν και να τσακώνονται με φίλους και γείτονες. Ετσι κατέληξε και αυτό άλλο ένα θέμα που το αφήνουμε να μας σκοτώνει....

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Νομίζω πως ήρθε η ώρα να δράσουμε σαν κοινωνία και να μην βλέπουμε από τους καναπέδες μας αυτά που μας σερβίρουν τα Μ.Μ.Ε. Τα προβλήματα είναι άλλα πιο ουσιαστικά και μεγαλύτερης σημασίας. Αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι πως είμαστε στην αρχή. Ας προνοήσουμε για τον επόμενο χειμώνα του 2014-15...που τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Το σκεφτηκε κανείς??? Οι επόμενοι χειμώνες πως θα είναι? Κι επειδή είμαι και λίγο ρομαντική θα σας πω ότι ο χειμώνας ήταν η αγαπημένη μου εποχή. Σπίτι με φίλους, επιτραπέζια, ζεστό καφεδάκι, περισσότερο χρόνο για την οικογένεια, οι γιορτές των χριστουγέννων, τα στρωμένα χαλιά και οι ζεστές σουπίτσες, κουβερτούλα και κουβέντα ή ένα βιβλίο που σε συνεπέρνει...Αυτός ήταν ο δικός μου χειμώνας. Δεν μου αρέσει η έκφραση "άντε χειμώνας είναι θα περάσει". Η ζωή δεν περνά όταν παρακαλάς να τελειώσει κάτι για να έρθει κάτι άλλο που να παρακαλάς πάλι να τελειώσει....Η μάλον η ζωή περνάει αλλά όχι όπως εμείς την θέλουμε και έτσι μας γεμίζει πόνο, άγχος, στενοχώρια και βαρετές στιγμές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ναι, είδα προηγούμενα ποστ σου και αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος που μου έκανε εντύπωση.

 

 

Γιατί όχι; (ανεβάζουν την πίεση; ). Αυτό δεν κάνουν όλοι σχεδόν οι Άγγλοι (ασθενής και μή :-) )

Όλοι μπορούν να ντυθούν λίγο καλύτερα, οκ δεν είπα να φορέσουν και γάντια μέσα στο σπίτι αλλά όχι και να προφασίζονται πως τους ενοχλούν τα χοντρά ρούχα (υπάρχει πλέον και η τεχνολογία, π.χ. fleece)

 

 

οκ, το καταλαβαίνω αυτό, συγνώμη αν σε παρεξήγησα, ο οργή σου μάλλον ήταν συσσωρευμένη, ας πάμε παρακάτω.

κορίτσια συμφωνώ, τα νεα ρουχα και ελαφριά είναι και τόσο ζεστά που δεν είναι πέονανάγκη να καταφεύγες σε ακραίες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...